Leiden heeft primeur met fusie drie parochit Ruimtevaart brengt bionische ogen dichterbij GELOOF SAMENLEVING De Leonardus, de Antonius en de Maria Middelares worden samen Lam Gods WETENSCHAP Diesel grote boosdoener in opwarming van de aarde Nieuw middel verraa Alzheimer bij patiënt Matige alcoholconsumj goed tegen suikerziekte Praise avond in Pnielkerk katwijk - De Pnielkerk organi seert weer een praise-avond. De muzikale samenscholing is dit keer morgen in de kerk aan de Hoorneslaan. De praise band Living Word zweept jon geren op tot het zingen van aanbiddingsliederen voor God. Toegang is vrij. Informatie: 071- 4035040. woensdag 23 januari BEROEPEN NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Moerkapelle, H. Rus- serte Oud-Beijerland; te Leerdam. P. Molenaar te Scherpenzeel; te Middelburg (protestantse gemeen te; Oostkerkwijk), J.B. Beijerte Swifterbant. Aangenomen: naar Alphen ad Rijn (SoW) Kerk en Zanen. C.J. van Stralen te Rijk-Rijsenhout. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: C. Bagger man. Sam. van Houtenstraat 20a, 3515 EB Utrecht; E. de Fouw. Hoogstraat 115N. 3011 PL Rotter dam; mw. P.J. Molenaar. Ampere- straat 2, 3553 CL Utrecht. Toegelaten en niet beroepbaar: mw. H.M. van Dijk-Addink, Van Goyenlaan 9, 3764 XC Soest. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Amsterdam-Noord, Mw J.A.M. van Wijngaarden te Am sterdam, die dit beroep heeft aan genomen; te Raamsdonk, T. Palma te Hijken. Beroepbaar gesteld door de classis Gorinchem: mw. A.B. Worst-De Groot, Boezempad 9, 3216 AD Ab- benbroek. Tel. 0181-661799. GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Bedankt: voorTerneuzen, J. Roos te Opheusden. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Heemse, H.Sj. Wiers- ma te Spakenburg-Noord; te Urk, C.J. Mewete Spakenburg-Zuid. De Antoniuskerk, de Maria Middelareskerk en de Leonarduskerk in Leiden houden hun eigen naam, maar hun drie parochies dragen nu samen de naam Lam Gods. Foto: Hielco Kuipers. door Ilse Keuenhof leiden - Sinds 1 januari gaan de Leonardusparo- chie, de Antonius en de Maria Middelares door het leven als de parochie Lam Gods. Met de fu sie van drie parochies heeft Leiden een primeur in Nederland. „We woonden eerst tien jaar sa men en zijn na een langdurige verloving nu voor de kerk getrouwd", vertelt Wilbert van Erp, vi ce- voorzitter van het bestuur. Zondag viert de parochie een fusiedienst. De parochies werden kleiner en kleiner. Het aantal vrijwilligers liep terug. Toen ook nog al ledrie de pastores tegelijk weggingen en het bisdom maar voor twee nieuwe pastores kon zorgen lag de stap voor de hand: ze gingen sa men werken. „Die pastores moesten we eerlijk delen." Nora Bakker is coördinator van de drie parochies. „Daarom rouleerden de pastores door de drie kerken. Dat gaf zoveel praktische problemen dat we wel samen moesten wer ken." Van Erp: „In plaats van vervelend bleek dit leuk te zijn. Ineens had je wel genoeg vrij willigers om de kerk te versieren." Gaandeweg werd het steeds logischer om din gen samen te doen. Uit een enquête onder de parochianen bleek dat een derde het goed vond zoals het ging, een derde wilde dat de sa menwerking nog verder ging en eenderde had geen mening. Het bestuur begon met de geza menlijke diensten tijdens de feestdagen. Bak ken „De andere kerken zijn dan dicht, dus dan zitten de drie parochies samen. Hierdoor za gen de mensen dat die andere kerk helemaal niet zo eng en vreemd is. Bovendien zagen ze dezelfde voorganger als in hun eigen kerk." Behalve een gezamenlijke naam heeft de nieu we parochie een overkoepelend bestuur, geza menlijke reglementen en staan hun 'spaar centjes' op een gezamenlijke girorekening. „Dit is veel efficiënter", zegt actieve vrijwilliger Van Erp:,, De vrijwilligers liggen niet voor het oprapen. En zo benut je de schaarse talenten optimaal. Het is leuker om dingen te doen voor volle banken dan voor hier en daar een verdwaalt persoontje." Toen de kerken tien jaar geleden gingen sa menwerken was het volgens Van Erp al duide lijk dat ze in de toekomst misschien moesten fuseren. „Het bisdom zag de bui al wel hangen en heeft dit vanaf het begin zo voorzien." Het sluiten van een of twee van de kerken lijkt een logische volgende stap. Toch is dat volgens Baldcer nog niet aan de orde. „Sommige paro chianen gaan al zeventig jaar naar dezelfde kerk. Het gebouw is ze vertrouwd. Daar moet je vanaf blijven." Toch beamen de beide vrij willigers dat kerksluiting niet mag worden uit gesloten. „De bisschop en de deken hebben gezegd dat we de ogen niet mogen voor de toekomst. Iedere parochia diep in zijn hart dat we op den duur drie de kerken kunnen behouden. M dat we inderdaad een of twee of zelfs sluiten en naar de Pieterskerk gaan.' bouwen een nieuw kerkgebouw", vo ker toe. „Maar zolang we het ons kun ven veroorloven blijft alles zoals het is Om de fusie te vieren is er zondag om een viering in de grootste kerk van d Antoniuskerk. Deken Ammerlaan gat de viering geassisteerd door de twee De koren van de drie kerken zingen l dienst. Na afloop is er een kopje koffie. Lezing over vrijmetselarij leiden - Professor dr. A.W.F.M. van de Sande geeft vrijdag om 16.00 uur een oratie over de vrijmetselarij als geestesstro ming en sociaal-cultureel Euro pees verschijnsel. Van de Sande werkt op de faculteit der God geleerdheid van de universiteit Leiden. Hij is bijzonder hoogle raar namens de orde van Vrij metselaren onder de Grootoos ten der Nederlanden. De lezing vindt plaats in het Groot Audi torium van het Academiege bouw op het Rapenburg 73 in Leiden. Informatie: 071- 5273282. door Ben Apeldoorn In de Verenigde Staten wordt geëxperimenteerd met lichtgevoelige cellen van keramisch materiaal, in plaats van siliciumverbindingen zoals tot dusverre gebruikelijk. Volgens de onderzoekers biedt dit vooral grote mogelijkheden voor de oogheelkunde. Aangetaste de len van het oognetvlies zouden heel goed door keramische implan taten kunnen worden vervangen, waardoor de realisering van bioni sche ogen (kunstogen die echt kunnen zien) een stap dichterbij is gekomen. Naar verwachting zullen de eerste implantaten komende zomer al in de ogen van blinde proefpersonen worden ingebracht. Rest echter nog de vraag hoe hun hersenen daarop reageren. „In de Verenigde Staten en Europa lijden bij elkaar naar schatting tien miljoen mensen aan oogaandoeningen waarbij het netvlies is of wordt aangetast", zegt Alex Ignatiev, hoogleraar oogheelkunde aan de universiteit van Houston. „Een deel wordt daar permanent blind door en de rest krijgt te maken met een min of meer ernstig beperkt gezichtsveld. Die mensen zouden met deze keramische im plantaten hun gezichtsveld geheel of gedeeltelijk kunnen terugkrij gen. Er zijn allang lichtgevoelige cellen in gebruik, maar die werken met silicium, dat giftig is voor het menselijke lichaam. Keramisch materiaal heeft dat nadeel niet." Ignatiev leidt de afdeling Space Vacuum Epitaxy Center (SVEC) van de Houston-universiteit. Hij was in 1996 betrokken bij de Wake Shield Facility aan boord van de spaceshuttle Columbia. Epitaxie is het aanbrengen van dunne laagjes zuivere kristallen van stoffen met verschillende eigenschappen op elkaar. Wetenschappers experi menteren hiermee om bijvoorbeeld microprocessoren (chips) nóg kleiner te kunnen maken, want het gaat vaak om laagjes ter dikte van een atoom. Alleen: dergelijke zuivere laagjes krijg je alleen on der bijzondere omstandigheden. „Voor ons doel waren de afwezigheid van zwaartekracht (een abso lute voorwaarde om zuivere kristallen te krijgen), lucht en de aan wezigheid van makkelijk te binden zuurstofatomen, de drie vereis ten", zegt Ignatiev. „Die voorwaarden bestaan alleen buiten de dampkring in een baan om de aarde: zwaartekracht noch lucht en daar rondzwevende pure (ongebonden) zuurstofatomen dat zich makkelijk met metalen verbindt tot de lichtgevoelige keramische verbinding die we wilden hebben. Vandaar dus dat experiment met de Wake Shield Facility. Met de epitaxietechniek verkregen Ignatiev en zijn team lichtgevoe lig keramisch materiaal met zowel de eigenschappen als de afme tingen van de staafjes, gevoelig voor licht, en kegeltjes, waarmee kleuren in dat licht onderscheiden worden, waar onze netvliezen uit bestaan. De lichtgevoelige keramische elementjes zijn kleiner dan de beeldpuntjes (pixels) op de lichtgevoelige chips in onze heden daagse video- en digitale camera's. Er passen er maar liefst 40.000 van op een speldenïoiop. „Dat komt ongeveer overeen met de afmetingen van de kegeltjes en de staafjes in het oognetvlies", aldus Ignatiev. „Ook de elektrische reactie op erop vallend licht, de foto-elektrische respons, lijkt op de zwakke bio-elektrische stroompjes, de neurale prikkelingen, die vanaf het netvlies via de oogzenuw richting de hersenen worden ge voerd als er licht op onze netvliezen valt. Tot zover klopt het dus al lemaal, al is nu nog onbekend hoe de hersenen uiteindelijk zullen reageren op elektrische stroompjes die niet langs biochemische weg worden opgewekt" Komende zomer zal daarover meer bekend worden. Dan z< ve netvliestransplantaties gespecialiseerde oogchirurg Charles :0 de eerste transplantaties van het nieuwe materiaal verrichti ije ogen van mensen die als gevolg van netvliesaandoeningen ue zijn geworden. Om het chirurgisch te kunnen hanteren, zu et ragdunne, dus kwetsbare keramische elementjes in vlakjes igi een vierkante millimeter groot naast elkaar op een flexibele id, stof ondergrond worden geplakt. Dat geheel komt op de pi; ha het beschadigde netvlies. ag „Net als de draadjes waarmee een wond gehecht is, is dat k ho een paar weken na de transplantatie opgelost en blijven de rvE elementjes achter," zegt Ignatiev. „En dan wordt het spann sk Hoe lang duurt het voordat de patiënt wat ziet; wat ziet hij ad is het beeld scherp en zijn de kleuren goed? Allemaal vragei tel) aangeven hoe het gezichtscentrum in de hersenen op de ni jes signaaltjes reageert. Natuurlijk bestaat het risico dat het nic or We verwachten echter dat het wél goed gaat; het is al eerde ho ken dat dat gezichtscentrum zich aan zelfs heel vreemde sit Ik kan aanpassen. Het is vindingrijker dan we denken." Di Ier door Peter de Jaeger Terugdringing van dieseluitstoot heeft meer effect op de opwar ming van de aarde dan beper king van kooldioxide, methaan of een ander broeikasgas. Dat beweert milieukundige Mark Ja- cobsen van de Stanford Univer siteit in Califomië. Diesel is de op een na grootste boosdoener, na kooldioxide, van het broeikaseffect, waardoor het steeds warmer wordt op aarde. Maar omdat dieseldamp bestaat uit roetdeeltjes is het effect van minder diesel in de lucht sneller merkbaar. Roet bestaat uit zwar te koolstofdeeltjes die de lucht verwarmen door zonlicht te ab sorberen en vervolgens de warmte uit te stralen. Broeikas gassen daarentegen nemen niet de warmte van de zon op, maar verwarmen de atmosfeer door de aardwarmte op te nemen. Roet doet dat eveneens. „Dieselroet heeft slechts een korte levensduur van hooguit enkele maanden, terwijl kool zuur vijftig tot duizend jaar kan bestaan. Dieselroet verlaat de atmosfeer dus veel sneller en warmt de aarde korter op. Maar het Kyotoverdrag uit 1997 heeft het effect van verbrande diesel helemaal niet meegenomen in zijn aanbevelingen", zegt mi lieu-expert Mark Jacobsen. Hij heeft in een rekenmodel hiermee wel rekening gehou den. Jacobsen: „Uitschakeling van alle roetuitstoot uit diesel brandstof verlaagt verdere op warming in de komende vijf jaar met liefst veertig procent. Re ductie van koolzuur, door min der fossiele brandstof te gebrui ken, heeft pas hetzelfde effect na vijftig tot tweehonderd jaar." Vrijwel alle vrachtauto's, bussen en trekkers rijden op diesel, evenals een derde van de perso nenauto's in Europa. Sinds 1997 worden dieselmotoren in Euro pa zelfs bevoordeeld boven ben zinemotoren via de motorrijtui genbelasting. „Veel mensen denken dat die selvoertuigen beter zijn voor het milieu, omdat ze dertig procent meer kilometers per liter afleg gen dan met een auto op benzi ne. Maar dieselauto's brengen 18 procent meer koolstof in de lucht. En belangrijker nog is dat roet een veel sterker effect heeft op het milieu dan het slechtste broeikasgas. Daar komt nog bij dat diesel veel slechter is voor de volksgezondheid", aldus Ja cobsen. Ondanks het feit dat de olie voorraad beperkt is, zal die vol gens Jacobsen toch volledig worden gebruikt: als diesel of als Chauffeurs protesteren tegen hoge dieselprijzen. Milieudeskundigen Jacobsen beweert dat diesel een van de grootste boosdoeners is bij het veroorzaken van het broeikaseffect. Foto: GPD benzine. De fossiele brandstof zal hoogstwaarschijnlijk uitein delijk worden vervangen door waterstof uit een hernieuwbare grondstof. Maar tot die tijd ver ergert diesel de gezondheids- en klimaatproblemen. Tenzij er draconische milieumaatregelen worden genomen, aldus Jacob sen. Hij stelt voor om de nor men voor toegestane roetuit stoot op te schroeven met een factor vier tot acht. Desgevraagd zegt Jacobsen dat deze aanbeveling in de praktijk haalbaar is. Hij wijst op de reac tie van de industrie in de jaren zeventig op de verplichting om de luchtvervuiling door koolwa terstoffen, koolmonoxide en stikstofoxiden aan te pakken. „Binnen vijf jaar tijd kwam de industrie met de meest effectie ve oplossing: de katalysator. Hierdoor is de uitstoot van de vervuilende stoffen per gereden kilometer teruggebracht tot een tiende van die in 1970". washington/rtr - Amerikaanse wetenschappers hebben een middel ontdekt dat Alzheimer in de hersenen van levende patiën ten zichtbaar maakt. Dat heeft de leider van het onderzoeks team van de Universiteit van California in Los Angeles (UC LA) bekendgemaakt. Tot nog toe kon de ziekte alleen na het over lijden worden aangetoond. De wetenschappers hebben een radioactief middel gevonden dat zich vastklemt aan de ophopin gen van dode cellen die door de ziekte aangetaste hersenen ver stoppen. Artsen kunnej een speciale scanner z patroon van ophopin het radioactieve middi de artsen duidelijk dat ent aan Alzheimer lijdt Alzheimer is een ziekte op de hele wereld mensen lijden en waan geen behandeling besta de ontdekking kan de een vroeg stadium wor j getoond. Bovendien kat diode worden toegepas derzoek naar de oorzal ventie en behandeling. amsterdam/anp - Mensen die met mate alcohol gebruiken, lij ken daarmee het risico op dia betes type 2 ofwel ouderdoms suikerziekte te verkleinen. Ook is duidelijker geworden hoe het komt dat licht alcoholgebruik beschermt tegen hart- en vaat ziekten. Hoge alcoholcom- sumptie vergroot het risico juist weer. Dat kan worden geconcludeerd uit een aantal bevolkingsstudies de afgelopen jaren. De uitkom sten daarvan zijn gepre op een symposium Voeding in Amsterdam De werking van alcoho rd en vaten wordt steeds h ij Alcohol zorgt ervoor 'goede' cholesterol (Hei stijgt waardoor het bes( de effect hiervan woi derd. Dat houdt in d; 'slecht' cholesterol (LDJk aangemaakt en dat m< terol wordt verwijden n zieke vaatwand. iri Ie

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14