luchting na akkoord er het Aalmarktplan Ruime steun, felle kritiek en een verrassende wending Asterix en Jaap Toorenaar REGIO 'Lesgeven is altijd mijn hobby gebleven' heilzame werking van de hogedrukpan Basisschooldirecteur Jan van den Burgh neemt na bijna 40 jaar afscheid ff UWE Reünie van Roomburg, Zuiderpark en Zonnebloem ejaarde iter denkt aan stoppen stival kan makers t maken door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Het college kon gisteren tijdens de raadsvergadering nog rekenen op ruime steun voor zijn optreden rond het Aal marktproject. De collegepartijen PvdA, D66, WD en Groenlinks vonden dat Hillebrand en Pechtold tot het uiterste waren gegaan en be treurden het dat de werkgroep Referendum de discussie over het Aalmarktproject op een refe rendum liet uitdraaien. De oppositiepartijen CDA, Christenunie, SP, Leefbaar Lei den en LWG/De Groenen dron gen aan op uitstel. Er is maan dag toch een extra raadsverga dering, redeneerden zij, en tot die tijd kan er nog worden over legd met de werkgroep. Van As van de ChristenUnie: „De haven is in zicht, maar we varen niet binnen. Dat is doodzonde. Dat de werkgroep nog geen 'ja' heeft gezegd is geen kwestie van niet willen, maar van niet kunnen. Ze heeft te weinig tijd gekregen om het voorstel te bekijken." De oppositie toonde in tegen stelling tot de collegepartijen wél begrip voor het feit dat de werkgroep niet was ingegaan op de voorstellen van de gemeente. Wethouder Hillebrand heeft vol gens M. Vlasveld van LWG/De Groenen de werkgroepleden met opzet verward door lange tijd onduidelijkheid te laten be staan over de betekenis van zijn uitspraak dat het Aalmarktpro ject van tafel is, zodra de refe rendumaanvraag zou worden ingetrokken. C. Vergeer van de SP had vergelijkbare kritiek. Sloos van Leefbaar Leiden haal de keihard uit naar het college en naar wethouder Hillebrand (PvdA) in het bijzonder Hij zei dat de werkgroep het college, net als de rest van de stad, wan trouwt. „Normale debatten zijn niet meer mogelijk in deze ge meenteraad, omdat de college- fracties direct bij hun wethou der op schoot gaan zitten." Vol gens Hillebrand en Pechtold hadden ze geprobeerd gesprek ken aan te knopen met de werk groep op aandringen van de col legepartijen. De oppositie had dat overleg eerder 'een fop speen' genoemd. Dat diezelfde oppositie er nu bij het college op aandrong de gesprekken voort te zetten, konden de wet houders niet met elkaar rijmen. Het debat nam na een schor sing, aangevraagd door Van As (ChristenUnie) een enorme wending. Het was Van As opge vallen dat op de publieke tribu ne aanwezige werkgroepleden iets wilden zeggen. Het college trok zich tijdens de schorsing terug met zeven le den. Na de schorsing werd be kend dat deze zeven werkgroep leden alsnog gebruik wilden maken van het voorstel van Hil lebrand en Pechtold om in een projectgroep een alternatief voor het Aalmarktproject te cre- eren. Nog eens twee leden had den inmiddels telefonisch inge stemd. Hoe het met de andere zeven leden zat, was niet duide lijk maar er was in elk geval plotsklaps een meerderheid vóór het intrekken van de refe rendumaanvraag. Het college trok terstond het raadsvoorstel in en heel de ge meenteraad reageerde opgeto gen over deze draai van 180 gra den, zij het om heel verschillen de redenen. WD-voorman De Lange: „Zoals het hoort in een politieke soap is er nu een happy end." Vlasveld van LWG/De Groenen: „Geluk kig kiest het college eieren voor zijn geld. Vergeer van de SP: „Beter laat dan nooit." Buijsse van de PvdA: „Het was toch twee voor twaalf." Wethouder Pechtold: „Nee hoor, het is nu half twee." De wethouder noemde het Aalmarktproject 'een weerbarstig proces dat van avond vele ups en downs heeft gekend.' D66-fractievoorzitter Welling sprak de hoop uit dat er geen plan uit de bus komt waar iedereen het over eens is: „Want dan is het een slecht plan." [bewoner en werkgroeplid: 'Dit is democratie ten top' LEIDEN jn Kramp Ie werkgroep Referen- urkt is zeer tevreden komst van de raads- t gisteravond. Dat het n en het referendum enstanders voor een lal in een week tijd ijn gehaald, is 'de de- ten top', meent Aal- oner en werkgroeplid tr. Het nieuwe aanbod illege om het grote ieuwingsplan opnieuw itten, voldoet aan de in de actievoerders. De rer wordt volgens hen kans geboden. Zij zien st van dit overleg dan ertrouwen tegemoet. ihil tussen het college- ran vorige week don- dat van gisteren is er wethouder Pechtold is vooral beter uitge- de werkgroep. Zij wa- luwend en wilden we- precies van tafel was en wat een klankbordgroep in hield. Maar bovenal denk ik dat zij nog een keer van de bestuur ders wilden horen dat het hen menens was." Meelker is tevreden met de toe zeggingen van het college. „Zo'n kans krijgt de Leidse burger nooit meer. Behalve dat het plan weer opnieuw ter discussie wordt gesteld, krijgt de klank bordgroep ook ambtelijke steun en inzage in de stukken. Tijdens het overleg met het col lege voor de raadsvergadering had de werkgroep niet kunnen instemmen, omdat ze niet de tijd had gehad het voorstel goed te bestuderen, vertelt Meelker. „Een klein uur voor de vergade ring kreeg ik het onder ogen. In die tijd kon ik noch de andere leden die het hadden gezien, noch de achterban inlichten en raadplegen. Dat gebeurde dus min of meer tijdens de raadsver gadering, toen dé publieke tri bune volstroomde. Vepyqlgens speelde de ChristenUnie een heldenrol door tussen de ge meenteraad en de publieke tri bune pendeldiplomatie te be drijven." Via ChristenUnie-frac- tievoorzitter F. van As werd een schorsing van de vergadering geregeld, waarin de werkgroep te kennen gaf het aanbod van het college alsnog te accepteren. Wethouder Pechtold had de in druk dat de werkgroep, net als een aantal sprekers, dacht nog een paar dagen respijt te heb ben. „Sommige mensen zeiden dat het twee voor twaalf was. Maar het was al twaalf uur. We konden het vanwege de proce dure en de op komst zijnde ge meenteraadsverkiezingen niet langer uitstellen. De oude ge meenteraad moet de handteke ningen namelijk tellen en dat zouden we met uitstel niet ge haald hebben." De afgelasting van het referen dum betekent ook de opheffing van de werkgroep. Misschien nemen sommige leden op per soonlijke titel deel aan de klank bordgroep. meldt Meelker, maar de werkgroep als geheel niet. „Wij hebben de werkgroep op gericht, omdat we het niet eens waren met de totstandkoming van het plan. We vonden dat er onvoldoende inspraak was ge weest. Aangezien die er nu als nog komt, zit onze taak erop." Bij de werkgroep heerst opluch ting over de goede afloop, meldt Meelker. En ook wethouder Pechtold ver moedt dat dat gevoel zal over heersen. „Wethouder Hille brand en ik hebben de afgelo pen periode in zo'n enorm tem po gewerkt dat we er nog niet aan toegekomen zijn ons opge lucht te voelen. Maar dat komt nog wel als ik straks klaar ben met het aftuigen van de voorzie ningen die wij hadden geplaatst voor het referendum. Zonder het happy end van afgelopen nacht waren de lokaaltjes voor de handtekeningeninzameling voor de volksraadpleging van- Scheidend schooldirecteur Van den Burgh is trots op zijn schooltje. „Wij hebben nog nooit een klas naar huis hoeven sturen." Foto: Henk daag opengegaan." Bouwman „Deze hogedrukpan was kennelijk D resultaat te krijgen. Het verdient onheidsprijs niet. Maar goed, de is gelukkig.'' ChristenUnie-raads- As, postillon d'amour tussen col- de Werkgroep Referendum, kijkt i terug op een uiterst warrige Hij en zijn duoraadslid H. Vollaard en als bemiddelaars heen en weer ialmarktbewoners en college. ,Dc had het gevoel dat het aanbod college het maximaal haalbare t zou doodzonde zijn als dit weer van tafel zou gaan, enkel en alleen omdat de bewoners het wegens tijdgebrek niet hadden kunnen laten bezinken." Van As en Vollaard probeerden de aanwezige le den van de Werkgroep Referendum ervan te overtuigen dat het nu of nooit was. „Ze hadden het idee dat ze wellicht nog tot maandag de tijd hadden, als er een extra raadsvergadering zou zijn. Maar ik moest ze uitleggen dat vooral de PvdA daar niets voor voelde. Sommige PvdA'ers hadden al het idee dat het collegevoorstel veel te ver ging. Bovendien was het ongeduld inmid dels groot." Kennelijk kwam de boodschap over. Na lang beraad ondertekenden de aanwezige werkgroepleden een verklaring dat ze als nog met het collegeaanbod instemden. Een briefje dat Van As vervolgens Hille brand toespeelde. Nadat twee andere le den telefonisch ook hadden ingestemd - Hillebrand stond erop dat een meerder heid in de werkgroep akkoord ging - kon het referendum van tafel. Van As kijkt te- weden terug. „Het gebeurt niet vaak dat je als kleine partij zo'n rol mag spelen." door Marijn Kramp leiden - Een tikkeltje schuchter stappen twee kleine ventjes de directeurskamer binnen. De ja rige job vraagt met hoogrode konen of meester Van den Burgh ook een felicitatie op zijn verjaardagskaart wil zetten. Met alle plezier wordt een krabbel geplaatst. In ruil daarvoor krijgt Jan van den Burgh een bonbon van de kleine De Boer. „Hij is het zoontje van Jopie", weet Van den Burgh. „Die heb ik heel lang geleden ook op school gehad." Want dat krijg je als je bijna 32 jaar lang de directeur bent van de protestantchristelijke Room burg school en nog eens zes jaar langer leerkracht. „Dan zie je hele generaties langs komen. Mooi is dat." Na bijna 40 jaar onderwijs treedt hij vervroegd uit. Eind deze maand neemt hij afscheid van zijn schooltje. Het verklein woord erachter lijkt niet hele- 0 irt zelden, maar soms zelfs op het Stedelijk m met hun mond vol >als onlangs toen Jaap (43), docent Grieks, Klassieke Culturele bi, e leiding een ver- nde voor uitzonderlijk aan de hand? Naast n p als leraar heeft Too it hobby: Asterix en striphelden. Daar E j over in de school- d een tijdschrift van de it en hij hield een drukbezochte lezing in het Rijksmuseum van Oudheden, in het kader van de tentoonstelling Asterix en Europa. Begin augustus vorig jaar zag hij op een Duitse internetsite (www.comedix.de) een oproep aan Asterix-kenners om zich voor een tv-quiz kandidaat te stellen. 'Omdat hij net terug was van vakantie, zijn auto niet door de apk-keuring was gekomen en de quiz een hoofdprijs van 7000 euro heeft, besloot Toorenaar zich aan te melden. Dat resul teerde in een telefonisch inter- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 view van drie kwartier, waarin hij danig aan de tand werd ge voeld. En jawel, hij werd uitge nodigd voor een proefopname zonder tegenstanders en pu bliek in een studio van het Zwei- tes Deutsches Femsehen (ZDF) in Keulen. Dat allemaal mondde weer uit in een definitieve uit nodiging voor de quiz. Het vliegticket is al gereserveerd. Van 13 tot en met 15 februari zijn de opnames in München. Wanneer de quiz wordt uitge zonden is nog niet bekend. De quiz heet 'Risiko' en is van maandag tot en met vrijdag van 16.15 tot 17.00 uur te zien. Er staan vier kandidaten tegenover elkaar die worden getest op al gemene kennis en hun specia lisme. Wie het goed doet, mag terugkomen en kan aan het ein de van de rit dus een berg geld winnen. Uiteraard is de quiz Duitstalig Daarom is Toorenaar ook alvast maar begonnen zijn Duits een beetje bij te spijkeren. Niet zo moeilijk met een Duitse echtge note en schoonfamilie. Hij leest veel, want de Duitstalige bena mingen van de Asterix-helden wijken nogal af van de Franse en Nederlandse strips. Zo wordt Abraracourcix in het Duits Ma- jestix genoemd, Nestorix wordt Methusalix en de bard Assuran- cetourix heet bij onze oosterbu ren Troubadix. De eerste Asterix, Asterix en de Galliërs, dateert uit 1960. Toch kwam Toorenaar pas ruim twin tig jaar geleden voor het eerst in aanraking met de strip. „Ik ben uit de tijd van de Beatles en de Rolling Stones en op de middel bare school las je literatuur. Mu- lisch, Vestdijk, Reve. Strips wa ren 'not done'. Toen ik begin 20 was, studeerde ik in Duitsland en ging op excursie naar Italië, maar ik vergat voor in de bus een boek mee te nemen. Bij een tankstation kocht ik een Asterix en was verslaafd." Sindsdien heef hij alle 31 exem plaren verslonden. „Als je Aste rix leest, wil je eigenlijk niet vol wassen worden. Ik heb me altijd afgevraagd: klopt dat nou? Dan denk ik bijvoorbeeld aan de kle ding die de Romeinen in de strips dragen. Iemand heeft wel eens gezegd dat 30 jaar Asterix meer heeft bijgedragen aan de beeldvorming van de Romeinse tijd dan 2000 jaar geschiedenis. Volgens mij klopt die uitspraak wel aardig." Wat hem over drie weken in München te wachten staat, weet Toorenaar niet. „Ik hoop dat ik met de andere kandidaten in een hotelletje zit en dat we sa men wat gezelligs kunnen doen. Ik weet wel dat ik één grote fo bie heb en dat is dat ik de eerste vraag mis. Dan is het meteen af gelopen en kan ik de stad en musea gaan bekijken. Dan schaam ik mij natuurlijk diep. Niet in het minst voor de orga nisatie die dan aan mij veel geld voor niets heeft uitgegeven." Zo ver komt het echter niet, Jaap Toorenaar, docent op het Stedelijk Gymnasium, doet in Duits land mee aan een teievisiequiz over Asterix. Foto: Henk Bouwman maal op zijn plaats bij een in stelling met 22 leerkrachten en bijna 300 scholieren. Maar anno 2002 is dat voor een school een zeer overzichtelijk formaat. Met buurman Fielemon, die de on geveer twee zo grote Lorentz- school vlak naast de Roomburg leidt, zou hij nooit willen ruilen. Sterker nog. op een grotere school was hij waarschijnlijk nooit directeur geworden, want Van den Burgh wilde perse les blijven geven. „Lesgeven is tot op de dag van vandaag mijn hobby gebleven. Het is een zalig vak. Vooral geschiedenisverha len vertellen, vind ik heerlijk." Tot vorig schooljaar stond hij vier dagen per week voor de oudste groep. Zijn manage menttaken deed hij er al die ja ren op een werkdag naast. „Mijn opvolger, Dirk Jan Hen- driksen, is dat niet gegund. Die moet zich fulltime met het ma nagement bezig houden. Maar mij hebben ze gelukkig nooit los kunnen weken van de klas." Al thans, tot een half jaar geleden. Omdat hij besloten had halver wege het jaar te stoppen, is hij dit schooljaar niet voor een nieuwe groep begonnen. Hij moest zich de afgelopen maan den dus louter en alleen bezig gehouden met de organisatie. „En dan vullen die dagen zich net zo makkelijk hoor. Voordat je het weet staat je agenda bom vol en heb je het hartstikke druk. En dat terwijl je het al die jaren daarvoor in een dag deed." Al die rompslomp buiten het lesgeven om heeft het vak door de jaren heen een stuk zwaarder gemaakt, vindt Van den Burgh. „Ik begrijp heel goed dat men sen in het onderwijs tegenwoor dig kiezen voor een deeltijdbaan in plaats van een voltijds. Beter drie dagen in de week je werk goed en met plezier doen, dan afbranden vanwege een te zwa re voltijds baan." Zelf heeft hij daar overigens nooit voor geko zen. Als directeur heeft dat niet zoveel zin. Je kan wel een dag minder gaan werken maar nie mand doet in de tussentijd jouw werk. Dat stapelt zich alleen maar op." Eigenlijk is het niet meer van deze tijd: voor directeurstaken slechts een dag uittrekken. Maar Van den Burgh wilde het niet anders. En, onderstreept hij, het is hem altijd goed gegaan. En het team hier hè, dat is fantas tisch. Er is maar weinig verloop. Dat is een goed teken. Men helpt elkaar. Zo heb ik nog nooit een klas naar huis hoeven stu ren, omdat we geen leerkracht hadden. Tot nu toe valt er altijd wel iemand in. En dat is tegen woordig best bijzonder." Een fijn team, een mooi vak, lie ve scholieren, een goede ge zondheid en genoeg energie om een school in een dag te bestu ren. Waarom dan toch met de VUT? Omdat het een mooi mo ment is, vindt hij. „Zo moet er bijvoorbeeld weer een nieuw schoolplan wordpn gemaakt voor de komende vier jaar. Dat is een fijne klus voor mijn op volger. In dat soort dingen heb ik geen zin meer.Maar mochten ze me straks nodig hebben op school, dan kunnen ze me altijd bellen. Want 's ochtends vroeg opgebeld worden door een leer kracht die ziek thuis blijft, daar wen je als directeur nooit aan. In noodgevallen sta ik dus altijd voor de school klaar." denkt Toorenaar. Hij leest mo menteel alle boeken nog eens na en Das Grosse Asterix-Lexi- con ligt opengeslagen op zijn bureau. „Het wordt een leuk avontuur maar het blijft natuur lijk een spelletje." Eric-Jan Berendsen leiden - De protestantchriste lijke basisschool Roomburg bestaat 50 jaar en ter ere van dit jubileum wordt een reünie georganiseerd. De reünie is ge pland in de feestweek die de school houdt ter ere van het afscheid van directeur Jan van den Burgh. Alle oud-leerlingen en -leerkrachten van de Room- burgschool die vroeger be stond uit Zuiderparkschool en de Zonnebloem zijn op vrijdag 25 januari welkom in het schoolgebouw aan de Leidse Van Vollenhovenkade 15. De reünie begint om 19.30 uur en eindigt om 22.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13