Tien transporteurs Zorë philiPs over kopieerbeveiliging c| combineren vracht ECONOMIE CPB twijfelt over positief oordeel WAO-akkoorl- HBG denkt in cassatie te gaan 'Carpoolen' bij bevoorrading winkels Groothandel komt met postdienst Uniekaas reorganiseert om kosten te verlagen Opwinding over nieu s pesoplan in Argentin J Broodmaaltijd voor koeien Ziekenhuispersoneel is vaak tevreden over baa Belgische warenhuisketen in autoverkoop Heien voor Hitachi Bijna miljard pintransacties utrecht - Interpay, het bedrijf dat alle pintransacties in Ne derland regelt, heeft vorig jaar 954 miljoen pinbetalingen ver werkt. In 2000 waren er 800 miljoen transacties. De zater dag voor kerst was de drukste dag van het jaar. Interpay ver werkte die dag 5,75 miljoen transacties. In de eerste week van 2002 heeft Interpay een re cordaantal girale betalingen verwerkt. Op 2 januari haalde Interpay met 31,3 miljoen girale betalingen een dagrecord. Onderhandelingen bouw-CAO hervat woerden - De onderhandelin gen over een nieuwe CAO voor de circa 180.000 bouwvakkers in Nederland worden hervat. Werkgeversorganisatie AVBB (.Algemeen Verbond Bouwbe drijf) en FNV Bouw hebben ge meld donderdag weer met el kaar aan tafel te gaan. De on derhandelingen over de bouw- CAO liepen twee weken gele den vast op de reisurenregeling. Het AVBB af van de afspraak dat werknemers na 50 kilome ter reizen, voor elke volgende 50 kilometer een uur krijgen betaald. Energiemarkt snel geliberaliseerd arnhem - Het vrijmaken van de energiemarkt van zakelijke klanten verloopt rommelig maar volgens plan, aldus het Platform Versnelling Energieli beralisering (PVE). Circa twintig procent van de 65.000 bedrijven die per 1 januari 2002 keuzevrij heid heeft, is van leverancier veranderd. Al 90 procent van deze switches is afgehandeld. CSM koopt Italiaans bedrijf diemen - CSM heeft het bedrijf Besser overgenomen, de groot ste toeleverancier van bakkerij- ingrediënten en -producten aan Italiaanse supermarkten. Besser heeft een jaaromzet van circa acht miljoen euro. CSM is s werelds grootste specialist in ingrediënten en gemakspro ducten voor bakkerijen. De niet-gepubliceerde overname prijs wordt in contanten vol daan. Volgens CSM vormen de 'in-store bakkerijen' in Italiaan se supermarkten een snel groei end marktsegment. Recordaantal faillissementen tokyo - Het aantal bedrijven dat vorig jaar in Japan bankroet is gegaan is het hoogste sinds 1984. De Teikoku Databank maakte gisteren bekend dat 19.441 ondernemingen het eind van 2001 niet hebben gehaald, het op een na grootste aantal sinds 1945. De totale schulden last van bedrijven die het niet meer konden bolwerken was met 16.212 biljoen yen 138 miljard) iets minder hoog dan vorig jaar. dinsdag 22 JANUARI 2002 den haag/gpd - Tien grote trans portondernemers gaan hun vrachten voor supermarkten combineren om de efficiency te verhogen en het verkeersaanbod te verminderen. Er wordt gere kend op 25 tot 35 procent minder trucks op de weg. Vandaag heb ben ze hun plan, Foodnet, aange boden aan minister Netelenbos (verkeer). Het initiatief is van de provincie Zuid-Holland als onderdeel van het project Goederen Vervoer Randstad. „Maar het is het plan van de bedrijven", benadrukt gedeputeerde Norder (ruimtelij ke ordening). „Je kunt het zien als carpoolen met goederen.". Kern van het plan is dat trans porteurs als Maxser, Hays Logis tics, Christian Salvesen. Balier Logistiek Groep en Van Uden Foodexpress eikaars capaciteit gaan benutten. Volgens Norder en de ondeme- bodegraven/anp - Groothandel Van Tol in Bodegraven wil nog deze zomer via twee winkelfor mules landelijk brieven bezor gen. Directeur Aikema wil met zijn plannen het brievenmono- polie van PTT Post doorbreken. De plannen wijken op een be langrijk punt af van bestaande alternatieve vormen van bezor ging door lokale stadsposten. De bezorging gebeurt via de 110 winkels van Troefmarkt en Fresh Snackstores in het hele land. Klanten kunnen er hun post in een speciale brievenbus deponeren. Speciale postzegels zijn bij de kassa te koop. Van Tol werkt samen met een bedrijf dat volgens Aikema ervaring heeft in postbezorging. Aikema vindt het niet meer van deze tijd dat de TPG-dochter nog het alleen recht heeft op briefbezorging. Juristen hebben hem ervan overtuigd dat het PTT-monopo- lie, neergelegd in de Postwet, valt te ondermijnen. „Wij zijn in principe voorstan der van concurrentie, maar wel binnen het bestaande wettelijk kader. Dat moet toezichthouder Opta beoordelen", aldus een TPG-woordvoerder. De Opta zegt niet zelfstandig in actie te kunnen komen: „Als TPG het niet eens is met de plannen, dan moeten ze een klacht indienen." mers is de nood hoog. Doordat bedrijven hun voorraden mini maliseren en winkels toch snel bevoorraad moeten worden, leidt vrijwel elke order tot een vervoersopdracht. Gevolg is dat er veel lang niet volle vrachtau to's rondrijden. Een efficiënte bediening \-an klanten wordt steeds moeilijker, door toene mende dichtslibbing van het wegennet en verkeersbeperken de maatregelen als venstertij den. Daarbij mogen goederen alleen op bepaalde tijden wor den afgeleverd. „In Den Haag bijvoorbeeld mo gen in bepaalde gebieden goe deren maar tot elf uur 's och tends worden aangeboden, waardoor transporteurs worden gedwongen met veel auto's op pad te gaan midden in het spits uur van het woon-werkverkeer", aldus Norder. „Uniek aan Foodnet is dat con currenten bij de logistiek sa menwerken, terwijl ze bij het verwerven van vracht wel el- kaars concurrent blijven In de praktijk zal het zo werken dat een vervoerder die voor bijvoor beeld Ahold rijdt, ook vracht op haalt bij een distributiecentnim van Laurus (onder meer Edah en Konmar) om zo winkels van beide ketens die bij elkaar in de buurt liggen te bevoorraden. Volgens Norder is een tweede stap dat de vervoerders enkele van de dertig distributiecentra aanwijzen als gemeenschappe lijk distributiepunt. Artikelen van Ahold zouden dan kunnen worden verspreid vanuit een voorraaddepot van Laurus. „Functiedeling is ook handig bij sectoren waar distributiecentra een deel van het jaar leegstaan, zoals in de bollenteeltmeent Norder. „Tot ontslagen zal het plan niet leiden, want de sector groeit in de komende twintig jaar met een factor twee". eindhoven/gpd - Philips vreest dat de kopi eerbeveiliging waarmee grote muziekmaat schappijen een beperkt aantal cd's hebben uitgenist de consument voor problemen stellen. De cd's zijn zo bewerkt dat ze niet kunnen worden afgespeeld met een cd- drive in een computer, maar ook sommige gewone cd-spelers blijken er problemen mee te hebben. Een woordvoerster van Philips verwacht dat via overleg met de muziekmaatschappijen een oplossing kan worden gevonden. „Wij zijn niet tegen een kopieerbeveiliging, maar we staan wel op het standpunt dat de con sument daarvan niet de dupe mag worden. Het kan bijvoorbeeld niet zo zijn dat de be veiligde cd's niet in de auto kunnen worden afgespeeld." Muziekmaatschappijen hebben te lijden on der het kopiëren van cd's en het verspreiden van muziek op mp3-formaat. Philips heeft zijn muziekdochter PolyGram enkele jaren geleden verkocht en is nu een grote produ cent van cd-writers. De suggestie dat Philips geen belang zou hechten aan een beveili ging tegen kopiëren wijst de woordvoerster van de hand. „Wij werken zelfs samen met de muziekindustrie aan oplossingen." Uitspraken over deze kwestie die Gerry Wirtz, bij Philips verantwoordelijk voor co pyrights, tegenover een persbureau zou hebben gedaan, zijn volgens de woordvoer ster uit hun verband genikt. Philips waakt als uitvinder -samen met Sony- over het handelsmerk van de cd. Wirtz zou hebb je 1 verklaard dat de omstreden schijfjes ei| ol lijk geen cd's zijn en daarom ook niet 2 ai den mogen worden voorzien van het a oc go. iro De beveiligde cd's zijn voorzien van 'fo ito jes', die door de meeste gewone cd-spe oe worden gecorrigeerd maar niet door ee ,1 drive in een pc. Philips verzet zich tej spelers moeite hebben met het afspel— de schijfjes. De grote muziekmaatschq ||j en BMG, Universal, Sony Music, EMIe Wamer zouden naar verluidt nog steed ia veel voor het systeem voelen. Onduide ed hoeveel beveiligde schijfjes inmiddels i oc markt zijn gebracht. en K pi e-ji veen en daal/anp - Kaasprodu- cent en -leverancier Uniekaas gaat reorganiseren om de kos ten te drukken. Het bedrijf heeft last van een stagnerende kaas markt, terwijl de loon- en overi ge kosten vorig jaar sterk oplie pen. Uniekaas sluit zijn distributie vestiging in het Groningse Tol- bert. Flierdoor verdwijnen onge veer dertig banen. De directie zoekt voor de werknemers zo veel mogelijk elders werk. Het bedrijf praat nog met de vak bonden over een sociaal plan. Andere vestigingen moeten effi ciënter gaan draaien, vooral op het gebied van distributie. Unie- kaas concentreert de verpakking van Nederlandse kaas in Kaats heuvel. Het filiaal in Voorhout wordt distributiecentrum. In Castri- cum legt Uniekaas zich toe op de export en mogelijk ook de zuivel. „Door deze accentver schuiving verdwijnen per saldo geen banen", aldus directeur Gardner. Bij Uniekaas werken in totaal 650 mensen. Het heeft verder vestigingen in Veenendaal en Den Helder. De omzet bleef vo rig jaar steken op 240 miljoen euro, gelijk aan die van 2000. De winst bleef eveneens gelijk, maar Gardner wilde geen pre cieze cijfers noemen. Uniekaas heeft last van een stagnerende markt. Door stij gend kaasprijzen liep de totale markt in volume terug snoepten supermarkten langer omzet af van kaas aalzaken. Uniekaas leve p procent van alle kazen int V permarkten. Met nieuwe producten e stimuleren van de exponO procent van de omzet - Uniekaas de omzet te I opkrikken. De ondera heeft ook filialen in dj Frankrijk, Spanje en Cypni j>el ep e! buenos aires/anp-rtr-afp In Argentinië is gisteren ontzet ge reageerd op de aankondiging van president Duhalde om dol lartegoeden om te zetten in pe so's. Tegen welke koers bleef gisteren onduidelijk. Duhalde wil daarmee de banken ontlas ten, die tenonder dreigden te gaan aan de economische ma laise. Een regeringswoordvoerder haastte zich te verklaren dat de regering zint op maatregelen om de pijn van de Argentijnen te verzachten. Die zien de peso na de ontkoppeling met de dol lar met de dag minder waard worden. Gisteren werd voor een dollar 2 peso betaald, tegen 1,90 afgelopen vrijdag. Duhalde zit gevangen tussen de woedende bevolking, de banken en een door dollars gedomi neerde economie. Met het laat ste, dat de exportpositie van Ar gentinië zwaar heeft aangetast, lijkt de president nu te wil ter rekenen. Economen denk ie vendien dat Duhalde de w oo wil maken voor een vt er vrije wisselkoers van de as' wat geldschieters zoals li et ternationaal Monetair in willen. Nu geldt nog een ege wisselkoers van 1,40 pes tol dollar voor buitenlandse acties. Dit duale systeem un veel kritiek veroorzaakt. Alleen de beurs in Buenq it leek opgetogen over de r en plannen. De Merval-index >ni aan het einde van de har, ini procent hoger. Beleggen ror beerden zich in te dekken 11 een verdere devaluatie en voor 'veilige' oliefondse staalbedrijven. Ook b rai schoten omhoog nu Duha ij' weer een beetje hoop idt Speculanten zitten er tc warmpjes bij. Sinds ein iet vember is de Merval-indap"1 dan verdubbeld. nederhemert - De koeien van boer Van Arkel in het Gelderse Nederhemert kregen gisteren een bijzonder maal voorgeschoteld. Terwijl zij zich normaal te goed doen aan sappig gras kregen ze nu als extraatje een bak vol met broden voorgezet. Een dankbaar aanvaard overschot van de bakker uit de buurt. Foto: ANP/William Hoogteyling Beloning en hoge druk minpunten brussel/anp/belga - De Belgi- sche warenhuisketen Colruyt verkoopt vanaf morgen auto's in twintig vestigingen in de provincies Antwerpen en Lim burg. Er worden drie modellen aangeboden: de Ford Fiesta, Daewoo Tacuma en Alfa Ro- mea 156. De kortingen variëren van liefst 22 tot 25 procent. Colruyt werkt samen met auto handelaar Cardoen die in Wil rijk al langer ver onder de offi ciële prijzen minder gangbare modellen van meerdere mer ken verkoopt. Een klant kan bij Colruyt een auto reserveren voor 50 euro en die vervolgens bij Cardoen betalen en afhalen. Voorlopig zullen slechts 150 auto's verkrijgbaar zijn. Het 'experiment' loopt ook al op 15 februari af. Colruyt en Cardoen willen vooruitlopen op nieuwe EU- regels over het vrijgeven van de autoverkoop in de Unie. De Europese Commissie beslist eind januari of ze het licht op groen zet. Tot nu toe kunnen in de EU alleen officiële dealers auto's verkopen en dan in de regel slechts van één merk te gelijk. De Europese autofabri kanten en de Duitse minister Müller hebben niet veel op met de plannen die zouden moeten leiden tot lagere autoprijzen. "De Franse supermarktketen Carrefour heeft ooit ook al eens Daewoo's onder de gangbare marktprijzen aangeboden. Ook in Duitsland liep zulke acties, maar die werden vroegtijdig stopgezet na protest van im porteurs en dealers. Cardoen verkocht vorig jaar 10.600 au to's en opende vandaag bij Brussel zijn zevende zaak. den haag/gpd - Bouw- en bag gerbedrijf HBG overweegt in cassatie te gaan bij de Hoge Raad tegen de uitspraak van de Ondernemingskamer die het bedrijf van 'wanbeleid' beticht. De rechter oordeelde dat HBG zijn aandeelhouders had moe ten raadplegen voor het besloot zijn baggertak HAM onder te brengen in een joint venture met Ballast Nedam. „Hier is sprake van nieuwe re gels. De wet schrijft niet voor dat aandeelhouders vooraf moeten worden geconsulteerd. Jammer en onverdiend", zo rea geerde advocaat Wiersma van HBG. Ook HBG-topman Rei gersman kon geen enkel begrip opbrengen voor de conclusie van de kamer. Hij wees daarbij op de rapporten van twee com missies die de besluitvorming onderzochten rond de samen werking met Ballast Nedam en de afwijzing van het bod van Boskalis om heel HAM over te nemen. In beide rapporten was de con clusie dat HBG zijn besluit in al le redelijkheid en met overwe ging van alle belangen heeft ge nomen. Alleen de communica tie met de aandeelhouders had beter gekund. De eerste conclu sie heeft de Ondernemingska mer overgenomen. Maar de On dernemingskamer heeft een harder oordeel geveld over het informeren van de aandeelhou ders. De aandeelhouders hadden ge raadpleegd moeten worden, voordat het HBG-bestuur zijn besluit nam tot vorming van de joint venture met Ballast Ne dam. Zeker gezien de teleurstel lende financiële resultaten van HBG en het gegeven dat een grote groep aandeelhouders voor verkoop van HAM aan Boskalis was. Ook werd door uitlatingen van het bestuur in een eerdere ver gadering de indruk gewekt de dat aandeelhouders geconsul teerd zouden worden. Verder handelde HBG in strijd met met eigen regels die voorschrijven dat met aandeelhouders 'be trokken en geïnformeerd' van gedachten moet worden gewis seld. Directeur P. de Vries van de Ver eniging van Effectenbezitters die HBG aanklaagde, was tevreden met de uitspraak. Hij noemde die van 'principieel belang". On dernemingen weten nu dat zij hun aandeelhouders niet zo maar voorbij kunnen lopen als zij belangrijke beslissingen ne men, meent De Vries. Of de VEB stappen tegen HBG neemt, is komende weken onderwerp van beraad. garderen/anp - Vier van de vijf werknemers in ziekenhuizen en revalidatiecentra zijn tevreden over het werk. Dat is uitdagend, passend en plezierig. Minder te vreden zijn ze over hun werkin formatie. opleidingen, werkdruk en beloning. Ze geven hun baan gemiddeld een 6,5 als rapport cijfer. Dat blijkt uit onderzoek onder bijna de helft (71.000) van alle werknemers in de CAO Zieken huizen. Het gisteren gepubli ceerde onderzoek is uitgevoerd in opdracht van werknemersor ganisaties (Abvakabo FNV, CFO, FHZ, Nu'91, de Unie Zorg en Welzijn) en de werkgeversorga nisatie NVZ. Volgens de onderzoekers zijn er veel aanknopingspunten voor verbetering, bijvoorbeeld de werkdruk, persoonlijke ontwik keling, salaris en informatie. Uit het onderzoek blijkt bijvoor beeld dat bijna de helft van de medewerkers in onregelmatige diensten werkt, waarbij de roos ters hooguit een maand te voren worden vastgesteld. Verder zegt één op de vijf mede werkers nog nooit een functio neringsgesprek te hebben ge had. „Een veronachtzaan ed rein", aldus het onderzot iat vendien zijn er vele ma ur< kers die het afgelopen jaa ie: enkele opleiding hebbe rit: volgd. Eén op de drie ze| I ij geen werkoverleg te hebb sli Bestuurder Berg van va 6j CFO/CNV vindt dat de ei ie een goed beeld geeft wat ils ter kan in de sector. ,,E el< moet over twee jaar een 7 mi Als we bijvoorbeeld pn het ziekteverzuim te 1 neemt de werkdruk af.h De NVZ is blij met de u ab sten. „Als 80 procent i ral werknemers tevreden is, roi als werkgever niet onte an zijn", zegt een woordvt iijj „Wij zijn bereid om exi or spanningen te leveren i gaat om communicatie e loi soonlijke ontwikkeling.' NVZ maakt een uitzon voor het salaris. „Dat ivl marktconform. Slechts vofl et paalde groepen willen t ten over zekere verbetet bijvoorbeeld de verpleeg in gen." En het rapportcijfer ch zeven zou mooi zijn als i haalden." iër ee FNV: Invoering nieuwe regeling niet voor 2004 Amsterdam - In het Westelijk havengebied van Amsterdam wordt de basis gelegd voor een nieuwe grote assemblagehal voor het Japanse concern Hita chi. Ruim 5000 palen zijn er nodig voor de nieuw bouw van 35.000 vierkant meter. De nieuwe hal is bestemd voor het in elkaar zetten van tien tot vijf tig ton zware machines voor onder meer grondver- zetwerkzaamheden. Ook komt er een trainingscen trum. Het complex moet in november van dit jaar klaar zijn. Foto: Dijkstra/Peter Brom den haag/anp - Het Centraal Planbureau weet nog niet of het zijn gematigd positie ve oordeel over de WAO-plannen van de Sociaal-Economische Raad handhaaft. Het CPB verbond dat oordeel aan de medede ling van de SER dat psychisch arbeidsonge schikten in de toekomst niet meer in de WAO terecht komen. In de uiteindelijke tekst staat dat voornemen niet meer dui delijk, vindt het CPB. Een FNV-woordvoerder reageert geïrri teerd op de uitlatingen van het CPB. Hij stelt dat het nooit de bedoeling is ge weest mensen met een psychische ziekte bij voorbaat uit te sluiten. „Het lijkt dan net of wij vinden dat een psychische aan doening nooit duurzaam kan zijn. Dat is onzin. Er zijn talloze langdurige psychi sche of psychiatrische aandoeningen zo als bijvoorbeeld schizofrenie die duur zaam zijn." Op dit moment is circa eenderde van de mensen die de WAO instroomt psychisch arbeidsongeschikt. Als al die mensen in het nieuwe stelsel nog steeds op een WAO-uitkering kunnen rekenen, gaat dat veel geld kosten omdat die uitkering om hoog gaat, aldus het CPB. Volgens een woordvoerder van het plan bureau heeft de SER donderdag aangege ven dat psychisch arbeidsongeschikten straks buiten de WAO vallen. Op basis van die mededeling rekende het CPB op een daling van de WAO-instroom tot 25 procent. Maar het uiteindelijke akkoord is daar minder helder over. Het CPB houdt er rekening mee dat dit bewust is gebeurd. „Het is bekend dat de deelnemers bij de SER nogal verschillend denken over dit specifieke onderdeel van het akkoord. Maar als wij een doorreke ning maken, dan moeten wij precies we ten wat de bedoeling is: de psychisch ar beidsongeschikten in de WAO of erbui ten." De FNV verwacht overigens dat het nieu we WAO-plan niet veel eerder dan in 2004 kan ingaan. „Het moet nog door de Sociaal-Economische Raad, het kabinet, de Kamer. Met een logische denktrend kom je dan op 2004", aldus een FNV- woordvoerder gisteren. Het ministerie van sociale zaken zegt dat moeilijk is te bepalen wanneer het plan zou kunnen ingaan. „We wachten eerst op het defini tieve advies. Daar hangt veel van afal dus een woordvoerster. De werkgevers- en werknemersorg un ties zijn inmiddels begonnen hun a ch bannen te overtuigen van de nut et iri noodzaak van het plan. Met namel sti vakbonden wordt de komende wek nog veel discussie verwacht. Op 15 ire vergadert de voltallige SER over het 1 1 gewerkte WAO-voorstel. Dan moet roi duidelijk worden hoe zwaar de bez >e van kroonlid Linschoten wegen. Of irs leen bezwaar maakt tegen onderde en de hoofdlijnen steunt of dat hij het 4G plan verwerpt. In dat geval komt er te; unaniem advies. Premier Kok heeft lei ten weten dat het kabinet het SER-i t d stel mogelijk niet voor de Kamervet rijj; zingen kan bespreken. Dat beteken rie de Tweede Kamer zeker niet voor 1 :n kan beslissen. nd

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8