Vijf miljard voor Afghanistan BUITENLAND 'Grote drie' zien machtsgreep in Europa meteen stranden Fatah en Harnas voeren in Gaza graffiti-oorlog Laatste onafhankelijke zender Rusland zwijgt Interview Dutroux zet België weer op stelten Israël trekt ook Nablus binnen Heineken geeft water weg aan hulpverleners n Féin betrekt ntoren Londen Kg - Vier parlementsleden HeNoord-Icrse partij Sinn W hebben gisteren voor het de kantoren in Londen kken die hen als gekozen van het Britse parlement t| men. De vier zijn echter plan ook hun zetel in pien en trouw te zweren e Britse koningin. Sinn -11 treeft naar afscheiding oord-Ierland van Groot- unie. Het Britse Lagerhuis december een wet aan, t parlementsleden toe- iruik te maken van de ex, iren en hun vergoedingen eisen, zonder hun zetel te in innemen. gbeklimmers en 1.100 meter 30 onix - Twee bergbeklim- hebben in de Franse Al- dood gevonden. De die met een koord aan el- tastzaten, maakten een val n 1.100 meter, en zijn en door reddingsploegen iden. De alpinisten, rond 3d rtig jaar oud, zouden uit erggebied afkomstig zijn. rden zondagavond als stopgegegeven. anmar wil ook kerncentrale n - Het militaire regime lyanmar (Birma) heeft 300 technici naar Moskou jrd voor een opleiding die nd in staat moet stellen kernreactor te bouwen. Dat derminister van buiten zaken Khin Maung Win Hij benadrukte dat het im een vreedzaam project, >doeld is voor nucleair on- ek en ter verkrijging van ■isotopen in de gezond- rorg en de landbouw. >enstemming 'Sangatte' - De ministers van bin- Ise zaken van Groot- lië en Frankrijk hebben •n een principeakkoord over het omstreden asielzoekerscentrum te, vlakbij de Kanaaltun- it centrum blijft op de •rmijn in elk geval open. :n had Parijs eerder ge- i het centrum te sluiten, t duizenden asielzoekers ngatte proberen via de in Engeland te komen, lts Frankrijk zijn er echter veel mensen in Sangatte, sluiting in het nabijgele- is op straat zouden ;en. Parijs gaat nu zoeken Jternatieve opvang. ;rland niet Zimbabwe De regering van Zim- heeft de Europese Unie sten dat waarnemers irden uitgenodigd presidentsverkiezingen 10 maart, maar dat lers uit Groot-Brittan- Nederland niet welkom idat die twee landen zich Jig maken aan "flagrante tging' in de binnenlandse t legenheden van Zimbab- at schrijft minister van üandse zaken Mudenge w U -v orzitter Spanje. Beide d hebben geregeld kritiek op president Mugabe, die msenrechten in toene- le mate schendt. idtekeningen en centrale t A 1 - Zo n 915.000 Oosten- i hebben een petitie tegen istreden Tsjechische 21 entrale Temelin onderte- Van de 5,9 miljoen stem- 4 htigden heeft daarmee 4 irocent het verzoekschrift en handtekening voor- zo meldt de regering in n. De petitie was georga- 4 rd door de rechtse partij 4 (eringspartner FPO. Die iet het volkspetitionne- de Oostenrijkse regering gefl (en haar veto uit te spre- iver de toetreding van hië tot de EU zolang Te- rdl lin bedrijf blijft. De petitie )nó 'bindend en hoeft geen chj (en voor de regering te e in. et I anse misdaad et omhoog i - De misdaad in Japan tin stijgen. De Japanse politie i vorig jaar meer dan 2,7 've fn onderzoeken naar mo- e criminele handelingen, een stijging van 12 pro- n vergelijking met 2000. E lijkt uit cijfers van de lan- e politie, die gisteren be- werden gemaakt. Tegelij- daalde het arrestatieper- in 2001 naar het diep- van 19,8 procent. Het is eerst sinds de Tweede oorlog dat het percenta- er de 20 procent zakt. De politie, gealarmeerd ze cijfers, heeft besloten ende drie jaar het aantal nctionarissen met personen uit te breiden. dinsdag 22 januari 2002 door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk krijgen geen speciale machtspositie in de Europese Unie. Het subtiel gelanceerde idee voor een leidend supertrio werd gisteren direct uit de lucht geknald. „Geen enkele EU-lidstaat is gelijker dan een ande re", liet voorzitter Prodi van de Euro pese Commissie weten. Orwelliaanse taal, als waarschuwing voor de dicta tuur die ontstaat als sommige lidsta ten zich wél een aparte status aanme ten. Het plan voor een directorium van de "grote drie' leeft in regeringskringen in Londen, meldde de doorgaans zeer betrouwbare Britse zakenkrant Finan cial Times gisteren op de voorpagina. Het idee zou deel uitmaken van een hele serie mogelijke voorstellen om de EU bestuurbaar te houden als er straks tien nieuwe landen bijkomen. Is het doorhakken van een knoop met vijftien landen aan tafel al een com plexe zaak, met 25 dreigt de besluit vorming gordiaanse vormen aan te nemen. De oplossing die Londen aandraagt is even simpel als voorspelbaar: geef de grote drie wat meer macht, en alles loopt op rolletjes. Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië zouden als een soort Veiligheidsraad moeten opere ren, een uitvoerend comité dat zonder al teveel last of ruggespraak met de rest besluiten kan nemen. Als blijk van goede wil van de grote drie, mogen de overige 22 bij toerbeurt een tijdje meevergaderen. De Europese Commissie - het dage lijks bestuur van de EU - stond als eer ste klaar om zelfs maar de prilste sug gestie over A- en B-leden de kop in te drukken. „Iedereen in de EU is gelijk", verklaarde Prodi via zijn woordvoer der. Al het andere druist in tegen het Verdrag en de geest van Europa, en zal dus niet worden getolereerd." Het idee voor een 'supertrio' is abso luut onrealistisch, roepen ook Brus selse diplomaten in koor. Zij herinne ren aan de marathonvergadering van de EU-leiders in Nice, medio decem ber 2000. Vijf dagen en nachten voch ten de regeringschefs elkaar destijds het congrescentrum uit, terwijl de in zet toen nog maar een minimale her weging van de stemverhouding tussen de lidstaten was. „Welke oorlog ontke ten je als overdracht van macht aan de grote drie zelfs maar genoemd wordt?", vraagt een van de diploma ten zich retorisch af. De gevoeligheid voor onderonsjes tus sen de grote drie bleek eveneens in oktober vorig jaar. Aan de vooravond van de EU-top in Gent ontmoetten de Britse premier Blair, de Franse presi dent Chirac en de Duitse bondskanse lier Schroder elkaar om de situatie in Afghanistan te bespreken. Het 'trilate- raaltje' lokte onverholen irritatie uit bij de andere regeringsleiders. Een maand later was de boot hele maal aan. Blair nodigde ditmaal zijn Franse en Duitse collega's uit voor een privé-diner op Downingstreet 10. Toen de rest er lucht van kreeg, zag de gastheer zich genoodzaakt ook Span je, Italië, tijdelijk EU-voorzitter België en EU-chef buitenlandse zaken Sola- na te inviteren. Premier Kok plaatste vervolgens zichzelf op de gastenlijst, en arriveerde nog net op tijd voor het dessert en de koffie met cognac. Londen ontkent inmiddels dat het zelfs maar gespeeld heeft met de ge dachte van een leidend driemanschap in de EU. Waar het nieuws vandaan komt is de Britse regering echt een raadsel, bezweert de woordvoerder in Brussel. Diplomaten breken zich het hoofd over zoveel onvoorzichtigheid van de regering-Blair. Londen. Parijs en Berlijn weten elkaar immers uitste kend te vinden als het er op aankomt. Pogingen deze machtsdriehoek een officiële status te geven, werken alleen maar contraproductief. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Het Russische tv-ka- naal TV6 is vanmorgen uit de lucht gehaald. Daarmee is ook Ruslands laatste onafhankelijke tv-zender stil. Het Kremlin nam de beslissing nadat de journalis ten niet wilden breken met de omstreden grootaandeelhouder Boris Berezovski. De verwikkelingen rond de zen der raakten in een versnelling toen directeur Jevgeni Kiseljov gisteren terugkwam op een eer der gemaakte afspraak met het ministerie van media. De werk nemers van TV6 zouden zelf een zendmachtiging krijgen als ze afstand namen van Berezovski, een scherpe criticaster van het Kremlin. De journalisten bleken echter niet het recht te hebben het oude TV6 te liquideren en zelf een nieuw station te begin nen, zonder toestemming van de oude aandeelhouders. De strijd om de zender woedt al maanden. Het machtige olie concern Lukoil, dat minder heidsaandeelhouder is, drong er bij de rechter met succes op aan dat de zender werd geliquideerd vanwege financieel wanbeleid. Waarnemers vermoeden echter politieke motieven. Berezovski is een uitgesproken tegenstander van president Poetin. De hulpgelden komen eraan, maar daar merken vluchtelingen als deze vrouw bij Mazar-i-Sharif voorlopig nog weinig van. Ze kookt haar potje in de koude open winterlucht. Foto: AP/Sergej Grits tokyo/anp-rtr-afp - Afghanis tan kan de komende vijfjaar re kenen op een bedrag van ruim vijf miljard euro voor de weder opbouw van het land. Dat blijkt uit de slotverklaring van de do norconferentie die gisteren en vandaag in Tokyo is gehouden. Voor dit jaar is al ongeveer twee miljard euro toegezegd. Sommi ge landen en organisaties heb ben zich er toe verplicht over een langere periode bij te dra gen. Andere hebben toegezegd de wederopbouw van Afghanis tan in natura te steunen, zonder aan te. geven om welk bedrag het gaat. Een in Kabul gevestig- goma/anp - Een van de twee Heineken-brouwerijen irf Rwan da ligt sinds de vulkaanuitbar sting in buurland Congo stil. Volgens een woordvoerster van de brouwer komt dat doordat de wegen in de regio onbegaanbaar zijn door grote groepen vluchte lingen die er lopen. Heineken heeft besloten de re serves aan (drink)water van de ze vestiging, die nu overbodig zijn, te schenken aan Artsen Zonder Grenzen. De woord voerster kan niet zeggen om hoeveel water het gaat. Volgens de Heineken-woord- voerster halen de omwonenden van de brouwerij normaliter hun drinkwater uit het nabijge legen Kivu-meer. Door de vul kaanuitbarsting is dat water nu ernstig vervuild geraakt. De brouwerij haalt het water dat nodig is voor het maken van bier uit de bergen. Dat proces ligt nu ook even stil. Heineken verwacht dat de brouwerij over enkele dagen weer draait. In het grotendeels verwoeste Goma keren intussen steeds meer vluchtelingen terug, on danks het nog steeds dreigende gevaar van nieuwe uitbarstingen en het risico op brand en explo sies. Gisteren kwamen nog zo'n 60 mensen om toen een tank station ontplofte na het lekken van benzine op de hete lava. De Congolese rebellenbeweging RCD, die het voor het zeggen heeft in Goma, heeft sinds de uitbarsting zeker dertien plun deraars gedood. Onder de do den zouden ook zeven soldaten van het rebellenleger zelf zijn. de commissie onder leiding van minister van financiën Arsala coördineert de wederopbouw. De Afghaanse delegatie toonde zich bijzonder tevreden over het resultaat van de bijeenkomst. „Dit is ongeëvenaard", zei Torek R. Faradi, economisch adviseur van de interim-regering in Ka- bul. „Dit is een verrassing voor ons. Wij hadden nooit gedacht dat zo veel landen ons zo veel geld zouden beloven", zei de adviseur, die werkt bij een Ame rikaanse handelsbank. Ook de Afghaanse interim-leider Karzai toonde zich zeer tevre den. Hij zei te hopen dat alle toezegde gelden zo snel moge lijk, liefst onmiddellijk, beschik baar komen, zodat de Afghanen kunnen beginnen met de we deropbouw van hun land. Hij beloofde gisteren in een gloed volle rede tot de 61 landen en 21 organisaties die in Tokyo verte genwoordigd waren, dat het geld niet wordt verspild. De interim-regering ziet het voorlopig als haar belangrijkste taak een daadkrachtig bestuur op te bouwen, dat in het gehele land gezag heeft. Verder geeft zij prioriteit aan goed onderwijs, opbouw van de infrastructuur en de gezondheidszorg en ont wikkeling van de landbouw. Na mens Nederland woonde minis ter Herfkens van ontwikkelings samenwerking de bijeenkomst bij. Ze is tevreden over het ver loop ervan. Nederland trekt dit jaar 70 miljoen euro uit voor Af ghanistan. In het land zelf dreigt inmiddels een nieuwe strijd. Stamleiders in het zuidelijke Kandahar willen de aangrenzende provincie Hel mand onder controle brengen, en dan desnoods optrekken naar het westelijke Herat. Het gebied moet gezuivefd worden van door Iran gesteunde op standige strijders, zo vinden ze. Intussen zwelt de kritiek verder aan op de manier waarop de Amerikanen gevangen Taliban- en al-Queda-strijders behandelt bij hun detentie in Guantanamo op Cuba. De mannen zouden niet worden behandeld volgens de Geneefse conventies, omdat zij officieel geen krijgsgevange nen zijn. Een Amerikaanse rech ter buigt zich vandaag op ver zoek van mensenrechtenorgani saties over de status van de ge detineerden. Ook buiten Amerika worden vraagtekens gezet bij de behan deling van de strijders. Minister van Aartsen van buitenlandse zaken heeft Washington na mens Nederland gevraagd 'hu maan' om te gaan met de ge vangengenomen strijders. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Het is Mare Dutroux weer gelukt België op stelten te zetten. Aanleiding voor de com motie is dit keer het bezoek dat de liberale senator Jean-Marie Dedecker aan de beruchtste ge vangene van het land bracht, sa men met een 'meegesmokkelde' journalist. Doordat minister van justitie Mare Verwilghen toestemming gaf voor het bezoek van zijn par tijgenoot Dedecker, komt ook hij in de problemen. De opposi tie eist zijn aftreden. Ook de di rectie van de gevangenis van Aarlen zit met het incident, maar ziet voorlopig geen aanlei ding om de veiligheidsmaatre gelen te verscherpen. Dedecker bezocht Dutroux - die al vijfenhalf jaar in de cel zit op verdenking van het seksueel misbruik van zes en de moord op vier meisjes - nadat die hem in november een brief had ge schreven. Dutroux beweerde dat hij 'bijzonder ernstige feiten' te melden had. Dedecker ging op de uitnodi ging in, en liet zich vergezellen door een journalist van de com merciële zender VTM. Die kon zonder problemen de cel van Dutroux binnenlopen, met op nameapparatuur op zak. De be waarders zouden hem hebben aangezien voor de chauffeur van Dedecker, en lieten hem zonder fouillering doorlopen. Het interview met Dutroux werd gisteren door VTM uitgezonden. In het gesprek beweert Dutroux dat hij in contact stond met pedofilienetwerken, maar dat justitie weigert dat te onderzoe ken. Het lijkt erop dat Dutroux met zijn beweringen het onder zoek - dat eind deze maand moet worden afgerond - in de war wil sturen, Dedecker, een flamboyante oud-judocoach, weigert zijn ex cuses aan te bieden. Het partij bureau van zijn partij VLD is woedend over die opstelling, en wil hem een officiële 'blaam' ge ven. De christen-democratische oppositiepartij eist intussen het aftreden van Verwilghen, die in hun ogen nooit toestemming had mogen geven voor het be zoek van de senator, die bekend staat om zijn controversiële en eigenzinnige optreden. Ver wilghen peinst er echter niet over op te stappen. Palestijnse veiligheidsmensen in de buurt van Arafats residentie in Ramallah trekken een gewond ge raakte collega uit de vuurlinie. De man overleed later. Foto: AFP/Jamal Aruri nablus/afp - In de autonome stad Nablus op de Westelijke Jordaanoever zijn vanmorgen zeker vijf Palestijnen gedood, nadat het Israëlische leger de stad was binnengetrokken. Volgens Israëlische functionaris sen waren de vijf lid van de mili tante islamitische Hamas-bewe- ging. Volgens hen trok het Israë lische leger de stad binnen, om dat er aanwijzingen waren dat er een fabriek zit waar explosie ven worden gemaakt voor aan vallen op Israël. Het Israëlische leger rukte afge lopen nacht Nablus binnen. Een tiental pantservoertuigen drong uit oostelijke richting ongeveer een kilometer de Palestijnse zo ne van Nablus in. Ook vanuit het noorden zou een legerko- lonne naderen. Het is nog on duidelijk hoe ver het leger zal optrekken. De Israëli's hebben zich inmid dels teruggetrokken uit Tulka- rem. Gisteren zei chef staf Mofaz van het Israëlische leger al dat het niet de bedoeling was de plaats te heroveren. Tulka- rem werd gisteren volledig be zet. Het was de eerste keer sinds de Palestijnen in 1994 zelfbe stuur kregen in een deel van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, dat het Israëlische leger een Palestijnse stad in zijn geheel bezette. De Israëli's pakten in Tulkarem een twintigtal vermeende Pales tijnse extremisten op. Ook Ramallah, waar gisteren een Pa lestijn werd gedood, is gedeelte lijk in Israëlische handen. In de ze stad verblijft de Palestijnse leider Arafat. door Hamza Hendawi gaza-stad/ap - In Gaza is de graffiti-oorlog een feit. Net als el ders in de Arabische wereld is het op de muren spuiten van leuzen in de Palestijnse politiek een krachtig propagandawapen. De grootte van de kreten, de plaats waar ze gezet worden en hun in houd geven niet alleen de stem ming onder de Palestijnse bevol king weer, maar ook de richting die de verschillende politieke en militaire Palestijnse facties kie zen. En de onderlinge twistpun ten. Toen enkele weken geleden dan ook een meningsverschil ont stond tussen Yasser Arafat en de militante Hamas-beweging over de te varen koers in het conflict met Israël, trok een leger van graffiti-artiesten 's nachts de straten op om de strenge bood schap van de Fatah-beweging op de muren van Gaza-Stad te schrijven. Onder dekking van de duisternis werden Hamas-leu- zen uit de hoofdstraten van Ga za-Stad en uit de vluchtelingen kampen verwijderd, en werd de eigen boodschap er voor in de plaats gezet. De meest kleurrijke muurschil deringen tonen gevechtsscènes en wapens, in combinatie met slogans die de vooraanstaande plaats van Fatah in de strijd te gen Israël en de rol van Arafat als symbool van de revolutie be nadrukken. De Fatah-leuzen to nen ook de sterke rivaliteit met Harnas. 'Degenen die graffiti van Fatah weg durven te halen, verliezen hun handen', staat er in zwarte, Arabische letters op een muur naast het huis van de spirituele leider van Harnas, sjeik Ahmed Yassin, in de vervallen buurt al- Sabrah in Gaza-Stad. 'Arafat een verrader noemen staat gelijk aan afvalligheid', meldt een andere muur vlakbij, en in het Engels, misschien vo.or de buitenlandse bezoeker" 'Fatah Forever'. „Fatah wil zijn leidersrol herbe vestigen, het prestige van Arafat opvijzelen en de Israëlische stel ling onderuit halen dat Arafat's rol is uitgespeeld", zegt het Pa lestijnse parlementslid Ziad Abu Amr. Gaza, een verarmd stukje land dat ligt ingeklemd tussen Israël, Egypte en de Middelland se Zee, is de voor de hand lig gende plek voor een graffiti-oor log. Het is het traditionele bas tion van politiek verzet en de ge boorteplaats van Harnas. Gaza is ook een plaats waar vrijwel geen enkele muur vrij van graffi ti is. Een 'aanval' met graffiti is nog een van de meest onschuldige vormen van verzet. Kort geleden was er een gewelddadige con frontatie tussen Harnas en de Palestijnse politie toen die Yas sin wilde arresteren, en wilde optreden tegen het afvuren van mortiergranaten op Israëlische doelen door Harnas. Het geweld volgde op een oproep op 16 de cember van Arafat aan Harnas om het geweld tegen Israël te staken. Harnas zei dat het (tijdelijk) zou ophouden met het aanvallen van Israëlische doelen buiten de bezette gebieden, maar Hamas- strijders schoten op 9 januari toch vier Israëlische soldaten dood, een daad die werd gezien als een uitdaging aan het adres van Arafat die de afgelopen maand tientallen Hamas-leden liet arresteren. Inwoners van Gaza en functio narissen van Harnas zeggen dat de laatste golf van graffiti is ge zet door mensen die zijn inge huurd door Fatah, en die onder bescherming van de Palestijnse politie staan. Mansour Salem, een 25-jarige aanhanger van Fa tah, merkt op dat er steeds meer steunbetuigingen aan Arafat op de muren van Gaza verschijnen. „In het verleden h^den we het vooral over hoe er Rn eind ge maakt moest worden aan de Is raëlische bezetting, maar tegen woordig gaat het steeds vaker over wie we steunen als leider", aldus Salem, die namens Fatah al meer dan tien jaar graffiti op de muren van Gaza plaatst. Salem erkent dat hij en andere Fatah-aanhangers teksten tégen Arafat verwijderd hebben. „Mu ren moeten de waarheid spre ken, en de waarheid is dat het Palestijnse volk het leiderschap van Arafat steunt", aldus Salem. Harnas, dat zich verzet tegen de akkoorden die Arafat met Israël gesloten heeft, heeft nog niet te ruggeslagen in de graffiti-oorlog. „We gaan geen strijd voeren op de muren van Gaza", zegt Mah- moud al-Zahar, een Hamas-lei- der. „Graffiti zullen ons geen nieuwe rekruten opleveren of bestaande leden kosten."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7