'Snuiven van coke steeds gewoner' BINNENLAND 2 'Groepsverkrachting komt veel vaker voor' 'Dwaze oma's' willen berechting Zorreguieta Leefbaar Nederland aantrekkelijk voor extreem-rechts Duin stilste plek Randstad Feestdrug vooral in Amsterdam populair, verzadigingspunt nog niet bereikt Eis van twaalf jaar tegen 'full-time drugsmakelaar' Cirque du Soleil strijkt weer neer H6T i&leU yoofc 0EM OMKIJE. •^OUWFPIWt^ Wfr-ÏISIWWÉ- ik te. haw? tu byj n qe//wi*t ®ep swav?^ A—w ACH-'T IS (VWAt wegwy EtM 'tismmê ttMIV\tMIMe] nïzail_^; BoiLÊpKSU^ÊJM V_j^ 3^7"'TIS MM? eBJ MEW^fl 'HM 3k- 't is ivwtf- ttM WEIOIAÖ - itnerlid Buijs ngeklaagd ihaac Zieke ex-rokers, ver- JG id in Nico 10, hebben bij het fcch tuchtcollege in Den jg een klacht ingediend te- li CDA-Tweede-Kamerlid j. Volgens Nico 10 behartigt yp, die ook huisarts is, als jjewoordvoerder over volks- ondheid te veel de belangen de tabaksindustrie. „Buijs moot de standpunten van - abaksindustrie", luidt de cht van Nico 10. Buijs wijst verwijten van de hand. lan ontkent ilocaust itirdam - De Duitse justitie denkt de vrijdag in Hoek van lUand aangehouden neonazi ihet ontkennen van de holo- ist en wil hem hiervoor in ilsland vervolgen. De man rddoor de Nederlandse ma- haussee opgepakt toen hij boot naar Engeland Wilde nen. De neonazi bleek inter- ionaal gesignaleerd te staan, juitsland speelt hij een pro- - jente rol in radicale ex- imrechtse kringen. Hij riep rot het vormen van geweld ige cellen. i Brink duwt it Groenen i"! IRIDAM - Jos Brink fungeert U lijstduwer voor de lokale lij Amsterdam Anders/De enen voor de gemeente- |fcverkiezingen op 6 maart. staat op de kandidatenlijst i de onverkiesbare dertigste its. Dat heeft de partij giste- meegedeeld. ederlands hoofd - J klimaatbureau nuk - De Nederlandse Joke Je' Her-Hunter wordt het nieu- hoofd van het klimaatbu- u van de Verenigde Naties. Der-Hunter is nu milieudi- ze leur van de organisatie voor irfl nomische samenwerking en Ibi wikkeling (OESO). Waller- y nter volgt begin febuari het idige hoofd Michael Zammit tajar op. Eerder was Waller- Dter betrokken bij de kli- atconferentie van 1992 in nn ide Janeiro, op itreem-rechtse b. itocht verboden d< itirdam - Burgemeester Op- m Iten geeft het Comité Kuster- m lalcoci geen toestemming ikt zaterdag te demonstreren m lotterdam. Opstelten heeft ec ters gisteren laten weten de reemrechtse betoging te ver den omdat hij vreest voor nordelijkheden. Kusters en Duitse neonazi Malcoci zijn izitter en secretaris van de - eemrechtse Nederlandse lts Unie (NVU). Antifacisti- {organisaties hadden een mbetoging aangekondigd. jj Ktcollege Peres Rotterdam J - rzRDAM - Simon Peres, de I êlische minister van buiten- dse zaken, geeft donderdag «gastcollege aan de Rotter- fXnse Erasmus Universiteit. fes geeft zijn visie op de toe- Ast van het Midden-Oosten. S college is een initiatief van pjl&culteit economische we- (Achappen.Peres is niet eer- i^buitenlandse politicus die 'ligastcollege geeft. De Pales- kse leider Arafat en Gerry ams, leider van de Noordier- Sinn Fein gingen hem voor. amsterdam/anp - „Jorge Zorre- guieta is medeschuldig aan de militaire dictatuur in Argentinië. Wij veroordelen hem, maar niet zijn dochter Móxima. Wij hopen dat hij ooit berecht wordt, want wij zien hem liever in de gevan genis dan op bezoek in Neder land." Dat zei Enriqueta Estela Barnes de Carlotto, presidente van de mensenrechtengroep Groot moeders van de Plaza de Mayo in Argentinië, gisteren tijdens het bezoek van haar groep aan Amsterdam. De 'dwaze groot moeders' eisen sinds jaar en dag de waarheid over het lot van on geveer 30.000 Argentijnen die tijdens het militaire regime (1976-1983) zijn verdwenen. Barnes de Carlotto (71) is samen met vice-presidente van de groep grootmoeders, Risa Tar- lovsky de Roisinblit (82), op be zoek in Nederland. De Groot moeders behoren tot een groep mensenrechtenorganisaties waarvoor de Stichting Nationaal Geschenk Mensenrechten Ar gentinië sinds november geld inzamelt. Aanleiding voor de actie is het aanstaande huwelijk tussen kroonprins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta. Barnes de Carlotto hekelde gis teren de uitlatingen van het aanstaande bruidspaar over het rapport van professor Baud, die historisch onderzoek deed naar het verleden van Jorge Zorre guieta. Volgens Baud moet Zor reguieta destijds hebben gewe ten van de mensenrechten schendingen door het militaire regime. Tijdens een televisie-in terview afgelopen vrijdag be stempelden de kroonprins en zijn verloofde het rapport als 'een mening'. De presidente van de Groot moeders: „Dat woordgebruik herken ik. Het is het ontwijken van verantwoordelijkheid. Tel kens wanneer verantwoordelij ken worden aangesproken, zegt men: dat is een mening. Dit rap port is niet zo maar een mening, maar het resultaat van een on derzoek." Van Barnes de Carlotto ver dween een dochter. De Roisin blit vond een kleinzoon terug, die werd opgevoed in het gezin van een luchtmachtofficier. den haag/gpd - De officiële stil- tegebieden in de Randstad zijn niet de oases van rust die ze ge acht worden te zijn. Zeker een kwart van de tijd wordt de stilte verstoord door het geluid van vooral auto's en vliegtuigen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Na tuur kunde winkel van Rijks universiteit Groningen in op dracht van de Stichting Natuur en Milieu. De onderzoekers hebben in tien natuurgebieden in de Randstad gemeten hoeveel lawaai er door drong. Echte stilte is vrijwel ner gens te vinden. De duingebie den scoren nog het best, daarna komen gebieden landinwaarts en op enige afstand van de ste den. Het meeste lawaai is te ho ren bij grote wateroppervlakken. Het ergemislijstje van bezoekers van de stiltegebieden komt deels overeen met deze resultaten. Van de vijftienhonderd mensen die meededen aan een enquête van Natuur en Milieu, noemt 88 procent wegverkeer als stoor zender nummer 1. Vijfentachtig procent stoort zich aan radio en cassetterecorder en 79 procent aan het geluid van vliegtuigen. Aan mobiele telefoons ergert 71 procent zich. Uit het onderzoek van de uni versiteit naar tien stiltegebieden in de Randstad komen duinge bieden naar voren als relatief stil. In de Waterleidingduinen bij Amsterdam en Meijendel- /Hollands Duin tussen Den Haag en Wassenaar is bijna geen autoverkeer te horen. De Stichting Natuur en Milieu bepleit een scala aan maatrege len om het in de stiltegebieden stil te laten zijn. Zo zouden en kele kleine vliegvelden moeten worden gesloten, kleine vliegtui gen zouden niet lager dan 2,5 kilometer mogen vliegen en vliegroutes van grote vliegtuigen moeten aangepast. Ook zouden nieuwe wegen overkapt moeten worden en dient 'stil' asfalt te worden gebruikt. Therapeut: Politie en justitie doen daden vaak af als experiment door Monique de Knegt den haag - Groepsverkrachtin gen zoals in Amsterdam en Rot terdam komen vaker voor..Al leen al van vorig jaar ken ik tien voorbeelden. Ze komen alleen niet naar buiten", weet J. Hen driks, hoofd van de afdeling jeugd bij De Waag, die therapeu tische behandeling geeft aan ze dendelinquenten. Veel jongeren weten volgens Hendriks niet hoe ze met meis jes moeten omgaan. Hun egoïs tische gedrag leidt tot aanran dingen in zwembaden en groepsverkrachtingen. Omdat ouders vaak tekort schieten in de opvoeding, is het aan scho len jongeren normen en waar den bij te brengen. Wie toch over de schreef gaat moet door de rechter veel vaker een leerstraf of therapie krijgen op gelegd, zo bepleit ook de Rut gers Nisso Groep. Politie en justitie hebben steeds vaker te maken met jongeren die meisjes aanranden en ver krachten. In 1999 telde justitie ruim duizend zedenzaken (tweeduizend aangiften kwa men niet verder dan de politie). Ongeveer 130 jongens moesten van de rechter verplicht een cursus seksualiteit van tien bij eenkomsten volgen bij de Rut gers Nisso Groep. Nog eens 130 daders van vaak zwaardere de licten kregen een therapeutische behandeling bij De Waag opge legd. „Veel te weinig jongens worden door justitie doorverwe zen. Rechtbanken hebben teveel het idee dat het om incidenten gaat", meent Hendriks. Ook de Rutgers Nisso Groep zou veel meer cursisten willen zien. „Politie en justitie doen de da den van jongeren vaak af als ex perimenteergedrag en sepone ren vervolgens een zaak, maar een deel van die jongeren zal vrees ik in herhaling vallen. Als hun gedrag niet wordt gecorri geerd kunnen de delicten veel ernstiger worden", zegt M. Jon ker, coördinator leerstraffen jeugdige zedendelinquenten van de Rutgers Nisso Groep. Veel jongens blijken volgens Jonker niet goed voorgelicht. Het technische verhaal over sek sualiteit is hen wel bekend, maar het respect en inlevings vermogen van de daders laat veel te wensen over. „Signalen van een meisje dat ze iets niet leuk vindt, worden niet herkend. De jongens kennen geen gren zen", aldus Jonker. Onlangs had ze twee jongens op cursus die samen met twaalf anderen ge durende anderhalf jaar de Am sterdamse Tessa (toen 13) stel selmatig hebben misbruikt. Het seksueel misbruik van Tessa in Amsterdam staat niet op zichzelf. Onlangs bleek dat tien jongens zich vorige zomer in de Rotterdamse wijk De Esch meerdere keren hebben vergre pen aan een 12-jarig buurtge nootje. Hendriks kent tientallen groepszedenzaken en allemaal hebben ze enigszins hetzelfde patroon. „Het gaat doorgaans om een kem van daders die al contact heeft met het vaak goedgelovige slachtoffer. Eén jongen nodigt het meisje thuis uit. Ze stemt in want vindt hem wel aardig. Eenmaal in z'n huis wordt ze geconfronteerd met veel meer jongens. Armen en benen van het meisjes worden vastgehouden. Als ze drie keer is verkracht hoeft dat niet meer. De jongens daarna leiden daar uit af dat ze niet tegenstribbelt." Hendriks ziet een groot gebrek aan inlevingsvermogen bij da ders. „Veel jongens zijn alleen gevoelig voor grove signalen van meisjes: gillen of schoppen. Dat iemand ook verdoofd kan zijn na de derde verkrachting, weten zeniet." Aan de hand van films proberen Hendriks en zijn collega's da ders meer gevoel bij te brengen. Daarnaast doordringen ze da ders van hun egoïstische hou ding en planmatige aanpak. „Veel jongens doen alsof hen dit is overkomen, maar in werke lijkheid waren ze er al dagen, weken of maanden mee bezig in hun gedachten." Ook proberen de behandelaars de misvattin gen over meisjes en vrouwen te corrigeren. „Jongens lopen met ideeën over meisjes rond die niet kloppen met de werkelijk heid. Een korte rok, een meisje dat lift of flirt vraagt erom. Die ideeën vallen wij aan." De effecten van de therapie lij ken groot. Binnen vijf jaar ver valt minder dan tien procent van de daders in herhaling. Op de langere termijn zijn geen ge gevens bekend. Om te voorko men dat jongeren zich vergrij pen aan meisjes, pleiten Hen driks en Jonker voor meer nor men en waarden. Omdat het moeilijk is om ouders te berei ken, zouden kinderen op scho len en sportclubs moeten wor den bijgebracht hoe ze met el kaar omgaan. Hendriks: „Om gangskunde zou een vak op de basisschool moeten zijn. Mid delbare scholen zouden minder anoniem en groot moeten zijn. In een overzichtelijke leefbare samenleving bestaat meer con trole." Antifascistische groep Kafka publiceert lijst van kandidaten met 'verleden' den haag/gpd - Leefbaar Nederland heeft elf kandidaten met een extreem rechtse achtergrond op haar groslijst voor de komende Kamerverkiezingen ge zet. Dat stelt de antifascistische onder zoeksgroep Kafka. „Leefbaar Nederland werkt als een magneet op extreem-recht se figuren", zegt Gerard Dekkers van Kaf ka. Volgens Kafka is die aantrekkingskracht alleen maar sterker geworden na de ver kiezing van Pim Fortuyn tot lijsttrekker. „Leefbaar Nederland heeft het een beetje over zichzelf afgeroepen", vindt Dekker. „Fortuyn heeft zich door zijn columns in Elsevier actief geprofileerd met zijn beto gen tegen de islam en asielzoekers. Dan weet je dat je dit soort mensen aantrekt" Kaflca is zeker van negen mogelijke kan didaten. Janny Bom-Jurgens uit Zwijn- drecht is actief geweest bij de Centrum partij, de Centrumdemocraten en nu bij de Nederlandse Nationale Partij. Ook LN-kandidaten Waldo Doerga (Delft), Frans Machiels, Winand Leschot en Arie van der Sluijs (Onstwedde) waren be trokken bij de Centrumdemocraten of opvolgers daarvan. Kandidaat Johan Hengst (Drachten) is volgens Kafka be trokken geweest bij de extreem-rechtse splinterpartij Realisten Nederland. Ro nald Lermer (Bergschenhoek) heeft vol gens de gegevens van de onderzoeks groep een verleden bij het rabiaat rechtse Oudstrijderslegioen. Datzelfde geldt voor Martin Schenkels (Dongen). Schenkels en Leschot zijn tevens nauw betrokken bij de door Kafka als extreem-rechtse christelijke organisatie Nederlandse Christen Democraten. Klaas Hilberink (Ede) zegt niet verbaasd te zijn over zijn naam op de Kafka-lijst. Hilberink is oprichter en voorzitter van de Herstelpartij, volgens de onderzoeks groep een uiterst rechtse club. De Ede- naar staat op de lijst omdat hij vorig jaar een protestbrief schreef over de komst van een moskee. „Dus als je je zorgen uitspreekt over de gevolgen van een mos kee met een regiofunctie in de wijk, dan ben je extreem-rechts", verweert Hilbe rink zich. „Wat verwacht men van een hard werkende burger? Dat-ie zijn kop in het zand steekt?" Volgens Hilberink zou Kafka zelf eens eerbaar werk moeten doen, net zoals de rest van de 'linkse loeders' dat alleen maar het land uitverkoopt. Extreem rechts vindt Hilberink zich niet. „Ik kom uit een gezin van dertien kinderen, dan weetje wat het is om zwakkere te zijn. Daar wil ik het altijd voor opnemen." De Herstelpartij staat volgens haar voorzitter 'vierkant achter Leefbaar Nederland en Pim Fortuyn'. Over twee kandidaten is Kafka niet ge heel zeker. Het gaat om een man in Bre da en een man in Almere. De kandidaat uit Breda, de 65-jargie ondernemer Peter Andreas Jonkers, geeft toe ooit wel eens 'een intekenlijst van de CD te hebben on dertekend.' Hoewel hij sympatie voor de ideeën van de CD had, gold dat niet voor mensen en de uitvoering. „Pim Fortuyn vindt dat Nederland druk is, ik denk dat het te vol is. Ook ik vind dat de asielzoe- kersstroom ingedamd moet worden." Jonkers wil niet als extreem-rechts wor den neergezet. Leefbaar Nederland had hCT rumoer kun nen vermijden door via het internet na men te zoeken. De meeste omstreden kandidaten zijn binnen een paar minu ten te vinden. Daarnaast verwijst Kafka naar talloze publicaties die de organisatie de afgelopen jaren het licht heeft laten zien. LN-voorzitter Jan Nagel zei in reactie dat de partij de namen op de lijst nog niet te gen het licht heeft gehouden. „Er is alle kandidaten gevraagd om hun politiek verleden. Ze krijgen nog een gesprek en als we dan vinden dat de kandidaten niet deugen dan worden ze weggestuurd." De partij heeft gisteren pas contact opge nomen met Kaflca. „Echt contact was dat niet, meer een berichtje op een ant woordapparaat," zegt Dekker. Maar zelfs als LN voor de publicatie van de groslijst gevraagd zou hebben om nadere infor matie van Kaflca dan had de partij die niet gekregen. „We willen niet de ballota gecommissie van Leefbaar Nederland zijn." door Jantina Ruschen Amsterdam - Het gebruik van co caïne wordt steeds gewoner on der de Nederlandse bevolking. Dat voorspelt directeur Peter Co- hen van het Centrum voor Drugs onderzoek (Cedro) in Amsterdam. „Net als cannabis zal cocaïne steeds breder geaccepteerd wor den", aldus Cohen. Uit onderzoek van het Cedro in 2001 onder Amsterdammers vanaf 12 jaar, bleek dat bijna tien procent van hen wel eens cocaïne heeft gebruikt. Dat is een verdubbeling ten opzichte van vijftien jaar geleden. De po pulariteit van cocaïne is in de hoofdstad het grootst. Het per centage gebruikers ligt twee keer hoger dan in Rotterdam en vier keer hoger dan elders in het land. De publicatie van deze cij fers komt op een pikant mo ment. Juist vandaag debatteert de Tweede Kamer over de aan pak van de bolletjesslikkers. De populariteitsstijging van het witte poeder is niet verbazing wekkend, stelt Cohen. „Het co caïnegebruik neemt wereldwijd toe." Dat juist in Amsterdam va ker een lijntje wordt gesnoven, vindt hij ook niet verwonderlijk. „Het is een echte uitgaansstad met een filmacademie, universi teiten, theaters en veel discothe ken. Cocaïne is een partydrug. Voor een gram betaal je 35 tot 50 euro en dan kun je een avond flink feesten." Cohen verwacht dat het cocaï negebruik verder toeneemt. „Het verzadigingspunt is nog lang niet bereikt. Je kunt het ver gelijken met cannabis. Af en toe een blowtje roken, wordt in Ne derland nu heel normaal gevon den. Zo zal het ook met cocaïne gaan." Bijna 16 procent van de Nederlanders vanaf 12 jaar heeft wel eens cannabis gebruikt, in Amsterdam ligt ook dat percen tage een stuk hoger op 36 pro cent. Zover is het met cocaïne nog niet. „De leerling-timmerman uit Purmerend die op stap gaat in Amsterdam houdt het voor alsnog bij bier. Maar cocaïne zal verder doorsijpelen in de sa menleving. Als meer mensen om je heen het gebruiken, wordt de drempel om het ook te doen minder hoog. Mensen krijgen meer vrije tijd en gaan vaker dansen. Om recreatief drugs te gebruiken, hoef je niet meer krom te liggen. Maar het zal zo blijven dat iemand uit de bui tenwijken van Bameveld minder snel in aanraking komt met de drug dan een bewoner van de Amsterdamse grachtengordel zegt Cohen. Het witte poeder is in Nederland nog lang niet zo populair als in de Verenigde Staten. En ook in vergelijking met Engeland valt het gebruik hier mee. Cohen: „Ruim 97 procent van de Ne derlanders heeft nog nooit coca- ine gebruikt en waarschijnlijk zelfs nog nooit gezien." Dat is in San Francisco wel anders. Daar bleek uit onderzoek dat bijna veertig procent van de onder vraagden wel eens coke had ge bruikt. De drug is vooral in trek bij twintigers en wordt het meest gebruikt in het stapcircuit. Een groot deel van de gebruikers stopt zo rond het 35ste levens jaar. „Dan veranderen velen van levensstijl. Ze gaan minder op stap omdat ze kinderen krijgen of omdat ze liever twee keer per jaar op vakantie gaan dan vier keer per maand naar de disco theek", aldus Cohen. Het Cedro doet om de drie of vier jaar onderzoek onder de Nederlandse bevolking naar het gebruik van alcohol, tabak en drugs. breda/gpd - Een van de grootste makelaars in drugs in Neder land. Dat was volgens het open baar ministerie (OM) een 52-ja rige man uit Amsterdam. Giste ren hoorde hij voor de recht bank in Breda twaalf jaar cel te gen zich eisen. Ook moet hij ruim acht miljoen euro terugbe talen. Jarenlang bracht de verdachte volgens officier van justitie M. Klinkenbijl afnemers en leveran ciers van drugs tegen provisie bij elkaar en verdiende hij vele miljoenen. Tot zijn vaste con tacten behoorden de xtc en am fetamine producerende groepe ringen rond medeverdachten twee Brabantse medeverdach ten. Deze zijn inmiddels tot ne gen jaar cel veroordeeld. Ook een groep Israëlische medever dachten, die massaal xtc naar onder meer de VS en Israël ex porteerde, is opgerold. Klinkenbijl meende dat de man er een dagtaak aan had om zijn netwerk van contacten te onder houden en internationale drug stransporten te organiseren. De verdachte moet zich in haar ogen onaantastbaar hebben ge voeld. Nimmer werd hij dan ook betrapt op het bezit van een grote partij pillen. Een groot deel van het bewijs meende de officier echter te halen uit vele duizenden afgeluisterde tele foongesprekken en observaties door politiemensen. Hoe moeilijk het was voor de politie om de zaak rond te krij gen, blijkt uit de inzet van diver se buitenlandse infiltranten. Uitspraak over twee weken. STEVENHAGEN amsterdam - Medewerkers van het Cirque du Soleil zetten een circustent op op het par- 2500 mensen, die op 14 februari de theatervoorstelling Saltimbanco bezoeken, keerterrein naast de Amsterdam ArenA. De tent, Grand Chapiteau, biedt plaats aan de Foto: ANP/Koen Suyk vatë'r Heewzewen?

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5