Kamer wil garanties gentechvrij voedsel BINNENLAND 1 Kamer vindt Borst te laks 'Geen touw aan kabinetsbeleid vast te knopen' Vriend van moeder Rowena langer vast Tussenstop KLM-toestel door zieke bolletjesslikker Eed Protesten tegen 'topmasters' Brinkhorst vertrouwt op marktwerking Zwervers in de watten gelegd Kasteel in problemen door geldlening PvdA: Eed aanpassen aan deze tijd Dijkstal houdt vertrouwen in Korthals eente wil «keuren Gemeenten willen furingen uitdelen voor e verkeersovertredin- s igaat onder meer om te jen, het negeren van d stoplicht en fietsen op Dit schreef de Vereni- Nederlandse Gemeen- ig in een brief aan de De Kamer over- ide week met de mi- telenbos (verkeer) en (justitie) over verkeers- ae zinspeelt iigtreden GroenLinks-parle- Rabbac zegt dat de leid groot is, dat hij zal in als Tweede-Kamer congres hem in fe- alsnog op een ver- jlaats zet. Hij zei giste- :tv-programma 2- gniet in staat te zijn het int van GroenLinks uit >n, als hij niet de steun 1,11 n die partij, ar ,'j goedkoopste toestel' dinsdag 22 JANUARI 2002 S «te 1 De Amerikaanse 04 Ike Fighter (JSF) komt n- leuit een vergelijkend ;e iek dat de Koninklijke acht heeft gehouden. van technische moge capaciteiten en prijs, JSF van Lockheed Mar- kruit de bus dan de Eu- *0 oncurrenten Rafale en u'; iter. Dat is vandaag uit irond het kabinet ver- cv tovenaren in land rtn - De stoffelijke over- van de beide Éindho- die vorige week in Sri- ashmir zijn doodge- zijn vanmorgen aange- ip Schiphol. Ahmed el en Khalid el Hassnoui ïorgen in Marokko wor- raven. Vanmiddag de Al Fourgaan mos- ndhoven een eredienst gehouden. da wil taron iam - Canada heeft Ne- om uitlevering ge- fan een 50-jarige hajs- )e Canadese justitie t hem van betrokken- de smokkel van 400 kilo 995. De drugs waren in een KLM-vliegtuig Amsterdam naar Cana- Advocaat C. Korvinus, litlevering aanvechten. tjesslikkers Utrecht Het Calamiteitenhos- Utrecht is in gebruik n voor de voorlopige is van aangehouden islikkers. Tot nog toe lrugskoeriers die op ►1 zijn opgepakt, overge- laar Utrecht. Oorspron- het hospitaal bedoeld opvang van slachtoffers pen en grote ongeluk- ir pensioen redesmissies io - Militairen die aan of humanitaire opera- nemen, krijgen recht ïoger pensioen. De tijd ijn uitgezonden, telt n dubbel. Daarnaast uitgezonden militairen joeding voor extra on- in de werkdruk. Dat be- een soldaat bij een ing van zes maanden :r 9500 euro (netto) ex- angt boven op het nor- laris. 'oerder meisje ehouden um - De politie heeft gis- Dordrecht een man uuden die vrijdag een meisje uit Loosdrecht 'oerd. De 38-jarige ver iet het meisje zaterdag n een hotel in de Belgi- lats Larroche. De man en vaste woon- of ver en was via een bab- •en 'p het internet in con- M omen met de moeder jij kind. In het hotel wist k sje haar vader te bellen. uil kssmokkel itieve zaak LI COMMENTAAR door Richard Mooyman schiphol - Een KLM-toestel heeft zondag noodgedwongen een tussenlanding gemaakt op Puerto Rico omdat een bolle tjesslikker aan boord onwel werd. De man, die onderweg was van Curasao naar Schiphol, ver toonde verschijnselen van een drugsoverdosis. Het is de derde keer binnen een jaar dat de KLM een vlucht van uit Curasao moet onderbreken vanwege gezondheidsproble men van een drugssmokkelaar. Volgens een woordvoerder kost een gedwongen tussenlanding gemiddeld 50.000 tot 70.000 eu ro. De kosten kunnen niet wor den verhaald. De KLM is onge lukkig met de problemen rond bolletjesslikkers. Volgens de woordvoerder is vorig jaar een smokkelaar tijdens de vlucht overleden. Hij kon berichten niet bevestigen dat ook de in Puerto Rico afgezette man op weg naar het ziekenhuis is over leden. De luchtverbindingen tussen de Antillen en Nederland worden veel gebruikt door drugskoe riers. Op sommige vluchten zouden tientallen bolletjesslik kers meevliegen. Het inslikken van verpakte bol letjes cocaïne brengt grote risi co's met zich mee. Het knappen van de verpakking in de maag kan dodelijk zijn. den haag/anp - Het is vandaag weer eens tijd voor een studen tenprotest. Gebeten hond is mi nister Hermans (onderwijs) met zijn wetsvoorstel over het stelsel van bachelors en masters. Pe perdure colleges, studentense lectie en ongelijkheid tussen'ho gescholen en universiteiten zijn de landelijke studentenorgani saties een doom in het oog. Alle jongerenclubs van de poli tieke partijen hebben zich bij het protest aangesloten. Vooral Hermans' voorstel universitei ten de mogelijkheid te geven voor topmasters tot 7000 euro collegegeld per jaar te vragen, valt ook in de Tweede Kamer slecht. Vandaag gaan parlement en mi nister hierover in debat. De studenten houden een pro testmars naar de Tweede Ka mer, waar ze een petitie zullen aanbieden. PvdA-Tweede Kamerlid Peter Rehwinkel wil 'Zo helpe mij Allah' als nieuwe vorm van de ambtseed introduceren, naast het 'Dat beloof ik' en 'Zo waarlijk helpe mij God almachtig'. Het voorstel is minder revolutionair dan het lijkt. De uit 1911 daterende wet op de eedaflegging biedt al de mogelijkheid om religieuze redenen 'de gelofte of bevestiging op andere wijze te doen'. Het voorstel van Rehwinkel is niet meer dan een logisch uitvloeisel daarvan. Politici die na de verkiezingen hun intrede doen in de Twee de Kamer, de provinciale staten of de gemeenteraad, leggen daar de eed af de Grondwet hoog te zullen houden, de wet ten van het land te zullen navolgen en geen giften te zullen aannemen. Die eed van zuivering en trouw is geen formali teit maar een gewetensvol moment. Er lijkt dan ook weinig op tegen om gelovige moslims de gelegenheid te bieden daarbij hun God aan te roepen. Streng gelovige christenen zullen ongetwijfeld protesteren dat de Nederlandse democratie gebaseerd is op christelijk- humanistische beginselen. Allah is in die traditie een vreem de eend in de bijt. Maar zeker nu op lokaal niveau steeds meer allochtone politici hun intrede doen, is de vraag ge rechtvaardigd waarom de ene God bij wet boven de andere zou worden verheven. Wat is er op tegen wanneer een boed dhistisch politicus zijn inspiratiebron aanroept? NIETS zo lijkt het. Toch past er een kanttekening bij. Politici zitten er - ongeacht hun politieke kleur en godsdienstige ge zindte - voor iedereen; voor een volk dat grosso modo steeds minder religieus wordt. De SGP'er wordt geacht óók de be langen van islamitische inwoners in acht te nemen. Dat is de kem van de Grondwet en van de scheiding van kerk en staat. Daaraan moet een politicus om democratische, en dus niet om individuele godsdienstige, redenen trouw beloven. Wie zich tegen het 'Zo helpe mij Allah' keert, moet consequent zijn en ook het 'Zo waarlijk helpe mij God almachtig' niet ge bruiken. Rotterdam - De stichting Lekker Eten uit Rotterdam heeft de daklozen in Rotterdam gisteren een beau tydag bezorgd. De zwervers konden zich melden in de Pauluskerk. Hier werden ze onderhanden geno men door kappers. Ook kregen ze nieuwe kleding uitgereikt. „Uiterlijk zou eigenlijk niet belangrijk moeten zijn, maar als je met je ongewassen hoofd de straat op gaat, word je toch met scheve ogen aangekeken. Het is noodzakelijk om er representa tief uit te zien", legt zwerver Jos plechtig uit, terwijl hij staat te wachten op zijn knipbeurt. Voor een an der is de beautydag in eerste instantie een mooie gelegenheid om even uit de sleur van alledag te breken. Foto: ANP/Robert Vos eerst sinds 100 jaar in Neder land weer een kasteel gebouwd én geheel in oude stijl, compleet met kasteeltuin, waterpartijen en doolhoven. Het bankfiliaal is onder toezicht gesteld door Rabobank Neder land, omdat het geregeld hoge leningen verstrekte zonder deze voor te leggen aan het hoofd kantoor, wat wel verplicht is. hilversum/gpd - Het is onzeker of het Kasteel Almere volgens plan wordt voltooid. Dat zegt projectontwikkelaar Tijs Blom. De lening die Blom voor de bouw afsloot bij een filiaal van de Rabobank in Eemnes is op nieuw tegen het licht gehouden en er worden aanvullende ze kerheden verlangd. Die komen, nadat bleek dat de lening te makkelijk is verstrekt door de inmiddels overleden directeur van het bankfiliaal. De bank heeft voor ettelijke mil joenen aan riskante leningen verstrekt, waaronder een lening van 54 miljoen euro aan Blom. Het ambitieuze project in Alme re moet de stad een beetje (pseudo)geschiedenis geven. Op 25 hectare grond wordt voor het den haag/anp - De Tweede Ka mer vindt dat het kabinet moet garanderen dat er volop voeding beschikbaar is waaraan niet ge netisch is gesleuteld. Het kabinet wil de vrijheid van keuze vooral overlaten aan de markt. „Als er bij het publiek geen vraag naar gentechvrij voedsel is, zal de overheid die niet tot stand bren gen", zei minister Brinkhorst (landbouw) gisteren tijdens het debat over biotechnologie. Van gentechvrije staatsplantages wil Brinkhorst niets weten. Hij beperkt zich tot steun aan onder meer de biologische varkens houderij. De minister is niet bang dat alternatieven door goedkope genetisch gemodifi ceerde producten feitelijk uit de markt worden geprijsd. Maar de Tweede Kamer vindt dat de re gering verantwoordelijk is om een daadwerkelijke keuzevrij heid te bieden. Het feit dat voor het Kamerde bat liefst vijf ministers moesten opdraven, geeft de complexiteit van het onderwerp aan. Biotechnologie vindt toepassin gen in natuur en milieu, maar ook op veel terreinen van de ge zondheidszorg. Producten van de biotechnologie liggen in elke supermarkt. Een meerderheid van de Tweede Kamer volgt in grote lijnen het voorzichtige be leid voorwaarts dat het kabinet voorstaat. Toch vinden de regeringspartij en PvdA en D66 dat dat stand punt onvoldoende onderbouwd is. „Het heeft de diepgang van het spoorwegboekje", scham perde Feenstra (PvdA). Alleen de WD steunt zonder enig voorbehoud de nota's over biotechnologie van het kabinet. Het CDA vindt dat het kabinet zich te vrijblijvend opstelt en wil ethische vragen centraal stellen. „De struisvogelpolitiek van het kabinet leidt alleen tot ad hoc- beleid en incidentenmanage- ment", aldus CDA-Kamerlid Ross. GroenLinks meent dat het kabi net zich al te zeer laat leiden door economische motieven en ziet grote praktische en principi ële bezwaren in een verdere ontwikkeling. Zolang niet duide lijk is wat de effecten op lange termijn zijn, geldt voor woord voerster Halsema „nee-tenzij". Ook SP vindt dat er nog veel te weinig bekend is over de risi co's. Om principiële redenen zijn de Christenunie en SGP te gen het menselijk ingrijpen in genetische processen. Een ruime meerderheid van de deelnemers aan het publieke debat (Commissie-Terlouw) vindt dat Nederland onder strenge voorwaarden mag door gaan met de toepassing van gentechnologie in voedsel. Wel blijven Nederlanders arg wanend ten opzichte van ge knutsel aan voedsel. Tekort aan bedden voor kinderen blijft voortduren den haag/gpd - De Tweede Ka mer is woedend op minister Borst (volksgezondheid) omdat zij te weinig zou hebben gedaan om het tekort aan intensive ca- re-bedden voor kinderen aan te pakken. Al in mei beloofde de minister een toen kritische Tweede Ka mer meer geld en bedden voor de intensive care, maar er ge beurde niets. „Ik vind het heel ernstig dat ze die toezegging niet is nagekomen", aldus PvdA-Kamerlid Arib. De Kamer reageerde gisteren ontsteld op de jongste nood kreet van de Inspecteur voor de Volksgezondheid Kingma dat ziekenhuizen kinderen die in tensieve zorg nodig hebben vaak niet kunnen helpen. Ze worden op een gewone afdeling gelegd of op een gewone inten sive care-afdeling, tussen vol wassenen. Pas na een lange zoektocht bij andere ziekenhui zen kunnen de kinderen ge plaatst worden. Het vervoer is riskant omdat ambulanceperso neel vaak niet is opgeleid voor vervoer van deze kinderen. Borst reageerde overigens wel onmiddellijk op de noodkreet van Kingma met de belofte het probleem snel aan te zullen pakken, maar dat maakte de boosheid van de Kamer er niet minder om. Kamerleden van PvdA, CDA en SP herinneren aan een reeks van debatten vorig jaar waarin Borst al beterschap beloofde. „Inzet was dat aan het gezeul met kin deren een einde moest komen. Maar dat is blijkbaar nog steeds niet gelukt", 'aldus CDA'er Buys. Hij vindt dat Borst in gebreke blijft. „Het tempo is te laag". De SP heeft voor deze week een interpellatiedebat aangevraagd over het tekort aan intensive ca- re-bedden. Eind vorig jaar vroeg de SP om het aftreden van de minister, omdat het beddente kort zou hebben geleid tot on nodige sterfgevallen. Borst ont kende dat. „De minister heeft te weinig verantwoordelijkheid ge toond. Dit speelt al zolang en we schieten niets op", aldus SP-ka- merlid Kant. De minister zelf kondigde giste ren aan dat er onmiddellijk 23 IC-bedden voor kinderen bij zullen komen, maar de Kamer is daar niet tevreden mee. „Ze heeft al eerder toezeggingen ge daan, maar nu willen we echt de garantie dat ze ook worden uit gevoerd", aldus Arib. Ze overweegt de minister te vra gen elke twee weken een 'voort gangsrapport' naar de Kamer te sturen. Een van de lege bedden op de Kinder Intensive Care van het Amsterdamse AMC. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/anp - De eed 'zo waarlijk helpe mij God Almach tig' moet worden aangepast aan deze tijd. Dit wil het Tweede- Kamerlid Rehwinkel van de PvdA. Politici en ambtenaren moeten volgens hem ook de mogelijkheid hebben om een aangepaste eed uit te spreken, bijvoorbeeld 'zo helpe mij God' of 'zo helpe mij Allah'. Hij pleit voor aanpassing nadat een Statenlid van GroenLinks in Noord-Holland kort geleden op nieuw door de rechter in het on gelijk is gesteld. De man wilde de eed 'zo waarlijk helpe mij God' afleggen. De toevoeging 'almachtig' gaat naar zijn mening te ver omdat iedereen zelf moet kunnen be palen hoe zijn of haar Gods beeld eruit ziet. den haag/anp - De WD in de Tweede Kamer is niet van plan WD-minister Korthals van justi tie het vuur aan de schenen te leggen tijdens het debat over de bolletjesslikkers. WD-ffactievoorzitter Dijkstal zei voor de camera van het NOS-joumaal dat zijn partij vol doende vertrouwen heeft in de wijze waarop Korthals en het kabinet de problematiek met de toenemende drugssmokkel op Schiphol het hoofd bieden. Dijkstal wees erop dat niemand in het kabinet op voorhand de onvoorwaardelijke steun van de WD-fractie kan genieten, maar zo zei hij, „wij zijn niet zozeer bezig met het wegsturen van ministers". Het gaat de fractie meer om het vinden van goede oplossingen, aldus Dijkstal. Korthals zal zich waarschijnlijk morgen moeten verantwoorden voor de wijze waarop hij de pro blemen met de drugskoeriers het afgelopen jaar heeft aange pakt. Vrijwel alle fracties in de Kamer plaatsen vraagtekens bij de daadkracht die Korthals aan de dag heeft gelegd. „De vraag over de snelheid van ingrijpen is zeker te stellen", vindt ook frac tievoorzitter Dijkstal. Oud-ambassadeur Van Walsum gelooft niet in Nederlands pacifisme den haag/anp - Aan de Neder landse opstelling tegenover de Verenigde Staten na de aansla gen van li september was geen touw vast te knopen. Dat zei oud ambassadeur Van Walsum giste ren op de jaarlijkse ambassa deursconferentie op het ministe rie van buitenlandse zaken. Van Walsum sprak van haperin gen, aarzelingen en gestuntel. De opmerkingen van premier Kok, die op 11 september zei te hopen dat de VS waardig zou den reageren op de aanslagen op het World Trade Center, noemde Van Walsum een motie van wantrouwen aan Washing ton. „Ik denk dat dat erg slecht is gevallen bij de Amerikanen", aldus Van Walsum die in 1999 en 2001 Nederlands ambassa deur was bij de Verenigde Na ties. Van Walsum denkt dat de VS Nederland daarna niet meer „au serieux" namen. Van Walsum vermoedt dat de opmerkingen van Kok waren in gegeven door de pacifistische neigingen binnen de PvdA. „Er is in Nederland, maar vooral binnen de PvdA, een grote groep mensen die het nog heel griezelig vindt om deel te ne men aan militair e acties en die dan elke keer willen zeggen dat ze eigenlijk voor een vreedzame oplossing zijn. Maar het pacifis me is schadelijk gebleken." De vragen die Nederland stelde bij het inroepen van artikel V van het NAVO-verdrag (een aanval op een lidstaat is een aanval op allen) noemde Van Walsum een betweterig initia tief. Volgens oud-NAVO-ambassa- deur Biegman was vooral de ti ming van de Nederlandse be zwaren ongelukkig. Volgens hem lag het voorstel artikel V in te roepen anderhalf uur op het ministerie in Den Haag voordat ambtenaren het bij minister Van Aartsen brachten. De vragen die Nederland had, werden daar door op een te laat tijdstip inge bracht. Het inroepen van artikel V was volgens hem overigens niet meer dan een „goeddeels therapeutische actie". Van Aartsen en De Grave (de fensie) hebben volgens Van Walsum gestunteld in hun con tacten met de Tweede Kamer over de vraag of Nederland nou wel of niet gevraagd was ge vechtsvliegtuigen te leveren voor de strijd tegen Afghanistan. „Ze hadden de Kamer vertrou welijk moeten informeren." Vol gens Biegman was er sprake van risicomijdend gedrag bij Defen sie. Het toetsingskader, het lijst je voorwaarden dat kabinet en parlement hanteren voor deel name aan een vredesmissie, is volgens Van Walsum een „was sen neus die sinds Srebrenica door de Kamer gebruikt wordt om zonder veel uitleg 'nee' te zeggen tegen vredesmissies". Biegman bekende dat hij nooit iets had gemerkt van het toet singskader. „Dat speelt alleen in Den Haag." Minister Van Aartsen zei tijdens de hoorzittingen over vredes missies van de commissie-Bak ker vorig jaar nog dat het toet singskader altijd onder zijn hoofdkussen ligt. zutphen/anp - De rechter- commssaris in Zutphen heeft gisteren de 32-jarige vriend van de moeder van het vermoorde meisje Rowena Rikkers voor tien dagen in bewaring gesteld. De man werd vijjdag door Spanje aan Nederland uitgele verd. Samen met Wanda Rik kers, de moeder van Rowena, werd hij in december aange houden in de Spaanse plaats Murcia. De Nederlandse justitie verdenkt de twee van betrok kenheid bij de dood van de 4-ja- rige Rowena. Haar rompje werd eind augus tus gevonden bij strand Nulde. Enkele dagen later vond een vis ser haar hoofdje in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland. Meteen na zijn aankomst in Ne derland werd de man in verze kering gesteld. Het afgelopen weekeinde is hij door de politie verhoord. Het openbaar minis terie wil niet zeggen of hij in middels een bekentenis heeft af- gelegd. Wanda Rikkers zit nog steeds vast in Spanje. Zij heeft wel in gestemd met een verkorte uitle veringsprocedure, maar vanwe ge gezondheidsproblemen is zij vrijdag nog niet op het vliegtuig naar Nederland gezet.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3