'Laten ze in Argentinië gaan trouwen' GESPREK VAN DE DAG Een stem vol opwinding Mette-Marit wint glansrijk van Maxima Frederik van Denemarken: Turboprins Amsterdamse daklozen voelen zich opgejaagd door huwelijksfeest Het gevoel van de Poel DINSDAG 22 JANUARI 2002 MENSELIJK Homo-organisatie COC Nederland begint 1 maart een campagne om vooral meer HETEROSEKSUELEN te be wegen lid te worden van de vereniging. Met onder meer posters, advertenties en spotjes wil het COC het publiek duidelijk maken dat je geen homo hoeft te zijn om je hard te maken voor homo-integratie. „Je hoeft toch ook met te worden mishandeld om lid te worden van Amnes ty", stelt directeur L. Wubbels. Hoewel Nederland een van de meest tolerante landen ter wereld is, is het nog steeds nodig de integratie van homoseksuelen te bevor deren, vindt Wubbels. „Een heel groot deel is schijntole- rantie, merkt ze in de praktijk. „In het onderwijs kunnen docenten er nog steeds niet voor uitkomen dat ze homo zijn. De vakbond Abvakabo bevestigt dat er nog steeds hevig wordt gediscrimineerd op de werkplek en er worden nog steeds jongens in elkaar geslagen om de simpele re den dat ze op andere jongens vallen", aldus Wubbels. Geen onderwerp zo gek of er wordt wel een lijst van opge steld. Nu is er ook een LIJST VAN IN- TELLECTUELEN Een lijst waar vooral intellectuelen zo hun bedenkingen bij heb ben. In de Verenigde Staten is vooral ru moer ontstaan omdat oud-minister van bui tenlandse zaken HENRY KISSINGER bovenaan staat. Op dit moment staat de voormalige bewinds man in de belang stelling in verband met een boek dat over hem is geschreven. In The Trial of Henry Kissinger va n Christopher Hitchens wordt hij be schuldigd van misdaden tegen de menselijkheid. Een an dere opvallende keuze is de nummer acht: Sidney Blu- menthal, die adviseur was op het Witte Huis toen Bill Clinton verwikkeld was in het schandaal rond stagiaire Monica Lewinksy. Schrijver Salman Rusdie is de num mer 9. George Orwell staat op 11Vaclav Havel op 18 en Timothy Leary op de 28e plaats. De auteur en commen tator Tom Wolfe staat op nummer 15, de Franse filosoof Jean-Paul Sartre op 64 en Albert Camus op 76, vier plaatsen achter Alexander Solzjenitsyn. De Britse kroonprins Char les zet de komende tijd het mes in zijn officiële ver plichtingen. Hij wil op die manier meer tijd vrijmaken voor zijn jongste zoon HARRY, die onlangs in het nieuws kwam toen bleek dat hij drugs had gebruikt. Charles betrapte Harry met een joint op zijn buitenver blijf. Naar aanleiding daar van besloot Charles om zijn zoon voor een dag naar een ontwenningskliniek te sturen om hem zo met de ellende van drugsgebruik te confronteren. Charles kreeg alom veel waardering voor deze aanpak. Om te voorkomen dat Harry op nieuw op het verkeerde pad gaat, wil Charles de komende tijd vaker met hem samen zijn. De Britse kroonprins zal daarom zijn officiële verplichtingen be perken. Alleen wanneer hij als voorzitter of bescherm heer van een liefdadig heidsinstelling wordt ge vraagd zal de zoon van ko ningin Elizabeth in actie komen. Tijdens de kerkelijke inzegening van het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima op 2 februari zal het AVE MARIA van Schubert weerklinken. De Argentijnse noot in de Nieuwe Kerk in Amsterdam is Adios Nonino, een stemmig stuk van de in 1992 overleden 'meester van de tango' Astor Piazzolla. Dat blijkt uit informatie van platenmaatschappij Universal, die op 3 februari een cd uitbrengt met de 'huwelijksmuziek'. Ook Mozarts Kyrie wordt ten gehore gebracht en 'U zij de glorie' uit het ora torium Judas Maccabeus van Handel. Uitvoerenden zijn sopraan Miranda van Kralingen, organist Bernard Winse- mius, het Nederlands Kamerkoor en het Concertgebouw Kamerorkest onder leiding van Ed Spanjaard. De stichting Comité NA TIONAAL GESCHENK MENSENRECHTEN Ar gentinië heeft volgens schrijfster Mies Bouhuys sinds november al zo'n 40.000 euro opgehaald. Dat maakte zij gisteren in gezelschap van enkele 'Dwaze Grootmoeders' be kend. Het comité begon met de inzameling als ant woord op de actie van het Nationaal Oranje Comité dat geld bijeen sprokkelt voor het Oranjefonds, een fonds dat het contact tus sen de verschillende cultu ren in Nederland wil bevor deren. Een gedeelte van deze officiële inzameling wordt besteed aan een tuinbeeld voor Willem- Alexander en Maxima. Het Oranjecomité doet voorals nog schimmig over dona ties aan dit fonds. Naar verluidt heeft Nederland nog niet massaal de beurs getrokken. De opbrengst van de alternatieve collec te komt ten goede aan en kele mensenrechtenorga nisaties in Argentinië. IN MEMORIAM Peggy Lee 1920-2002 „Mensen vragen zich af hoe je kunt overleven in de showbusi ness. Mijn kracht kwam uit de oefening die ik als een meisje kreeg, toen ik als knechtje op een boerderij werkte. De van ochtend overleden zangeres Peggy Lee kwam op 26 mei 1920 in Jamestown, Noord-Dakota, ter wereld als Norma Deloris Eg- strom, als zevende van acht kin deren van een van oorsprong Noorse spoorwegarbeider en zijn Zweedse vrouw. Al op haar veertiende zong ze voor een plaatselijk radiostation. Toen werd ook haar nieuwe naam verzonnen, Peggy Lee. Met achttien gespaarde dollars vertrok ze na de middelbare school naar Hollywood, waar ze een baantje als serveerster nam. In 1941 kwam haar grote door braak, toen ze werd ontdekt door Benny Goodman. Ze kreeg uiteindelijk niet minder dan dertien Grammy-awards, de laatste in 1995 voor haar hele oeuvre. Peggy Lee zong nummers als 'Fever' en 'Is TTiat All There Is' naar klassieke hoogtepunten. In totaal nam ze meer dan 600 liedjes op. Daarnaast schreef ze zelf talloze hits, waaronder 'Johnny Guitar' en 'The Heart Is A Lonely Hunter'. Ze trouwde niet minder dan vier keer, maar Méxima Zorreguieta mag dan. gezien haar functie bij de Deutsche Bank in Brussel, een intelligente vrouw zijn, in alle andere opzichten legt de Ar gentijnse het af tegen de Noorse Mette- Marit (28). Al thans, dat concludeert het Duitse boulevardblad Bild. Bild plaatste gisteren een 'Grote Kroon tjestest' waarin een aantal eigenschappen van de twee prinsessen wordt ver geleken. Het eindresultaat is voor Maxima (30) teleurstel lend: wegens een gebrek aan gratie, een slecht kapsel en een weinig aantrekkelijke konink lijke wederhelft blijft zij steken op twaalf kroontjes. Mette-Ma rit wint glansrijk met zestien kroontjes. Het sprookje in het hoge Noorden rond het 'Noorse Foto: Reuters/Christian Charisius kroonjuweel' en haar knappe kroonprins Haakon spreekt de Duitsers duidelijk meer aan dan de aardsere liefdesge schiedenis in de regenachtige Hollandse pol der. Mette- Marit, hoewel van eenvoudi ge komaf, is een 'stijl icoon' gewor den voor de Europese vor stenhuizen, weet Bild. Wat stelt de 'vrolijke Méxi- ma uit Nederland' hier tegen over? Weliswaar is Maxima bij het volk al geliefder dan schoonmoeder Beatrix, maar over de nakomelingen van Maxima en Alex maakt Bild zich serieuze zorgen. In verge lijking met Haakon, 'de mo derne atleet, die soms een su persexy driedagen-baard draagt', is Willem-Alexander een regelrechte hork. Wat een 'koninklijke kruising' tussen de 'schattige' Méxima en de on aantrekkelijke 'prins met de bolle wangen' oplevert 'moet maar worden afgewacht En dan Maxima's rommelige kapsel en die slecht zittende kleren! Mette-Marit heeft 'veel dunner haar', maar de Noorse heeft 'duidelijk' een veel betere kapper. Maxima moet van Bild werkelijk eens naar een be hoorlijke friseur. De kleren van de Argentijnse scoren nog het laagst. Waar Mette-Marit designerkleding vermengt met H&M en zo een echt rolmodel is geworden, draagt Méxima vooral op 'aardappelzakken gelijkende corpsballen-lompen'. Alleen Maxima's schoenen kunnen ermee door. ze zijn 'origineel en modem'. En tja, dat Maxima beter is op geleid dan haar concurrente en een 'echte zakenvrouw is, die weet wat ze wil', dat is niet meer dan een détail. Mette- Marit mag dan als 'aardbeien- plukster. kelnerin en verkoop ster' hebben gewerkt, de voor malige alleenstaande moeder heeft wel veel levenservaring. Wat te denken van Méxima, die beweert te geloven dat haar vader niets wist van de moord partijen onder de junta die hij als minister diende? Conclusie: 'Aan haar stijl moet de toe komstige prinses Méxima dui delijk nog werken'. Wierd Duk Foto: GPD/Phil Nijhuis Willem-Alexander heeft negen collega's in Europa. Wie zijn zij en wat doen ze? Een serie portretten van de troonopvolgers. Vandaag de tweede aflevering: Frederik van Denemarken. Na het huwelijk van Willem- Alexander zijn er nog vijf onge trouwde troonopvolgers over. Eén van hen is de Deense kroonprins Frederik (26 mei 1968). Begin deze maand heeft hij in een vraaggesprek gezegd 'geen haast te hebben'. Het kan nog wel een paar jaar duren al vorens hij in het huwelijksbootje stapt, niettegenstaande de lange stoet vrouwen die de laatste ja ren door de overijverige 'bladen' aan hem zijn gekoppeld. De jongste verovering van Fre derik zou een Australische zijn. Mary Donaldson, die hij in 2000 bij de Olympische Spelen in Sydney ontmoette. Frederik ont kent niet dat hij haar kent, maar meer geeft hij niet prijs. Dat de juriste inmiddels in Engeland verblijft, heeft hij 'ook gelezen'. Het oordeel in de Deense pers over de in Tasmanië opgegroei de Mary Donaldson (29) is over wegend positief. Ze is in ieder geval een hele vooruitgang in vergelijking met de eerdere 'lief des' van de prins, onder wie Ni- na, Malou, Mie, Bettina, Birgitte en Katja. „Hij moet zelf beslis sen", vindt moeder koningin Margrethe II, die zeker wel eens haar wenkbrauwen heeft ge fronst bij de activiteiten van haar oudste zoon. Frederik heeft een reputatie als De Deense kroonprins Frederik. Foto: ANP/Lehtikuva versierder. De Deense pers noemt hem graag 'turboprins': snel met vrouwen, snel met au to's. „Het is niet makkelijk om de ware te vinden. Daarvoor moet je de tijd nemen", aldus de sportieve prins tegen Ekstra Bladet. Ook in de koninklijke wereld ko men veel snelheidsovertredin gen voor en Frederik vormt daarop geen uitzondering. Zijn record? Tweehonderd kilometer in 1988. Tegenwoordig laat 'Zij ne Koninklijke Hogesnelheid' zich ook fotograferen op de fiets. De kroonprins heeft geen imageprobleem, getuige zijn veelvuldige uitverkiezing tot Deense man van het jaar. Een kroonprins heeft in Dene marken meer om handen dan in Nederland. De grondwet schrijft bijvoorbeeld voor dat er alt een troongerechtigd lid v koninklijke familie in hot la moet zijn. om de koninklij waardigheid te vertegenwt gen of wetten te onderteke Frederik moet daarom regt tig thuisblijven als zijn moi in het buitenland is. Zijn n prijkt dus al onder Deense ten en besluiten. Margreth houdt ook maandelijks au tie voor de bevolking, maai haar afwezigheid wil Frede nog wel eens invallen. „Ikv een goed vertegenwoordig! van mijn land, maar ik slui zelf niet op in een kasteel, ook een gewoon leven, ik v mezelf kunnen zijn. Ik ben een mens", al^ius Frederik Hans Jacobs noemde geen van haar huwelij ken échte relaties: „Het waren meer verkleedpartijtjes." Als diabeticus had Peggy Lee, met haar stralende blonde haar, vaak problemen met haar ge wicht. In 1961 werd ze tijdens een engagement voor een nachtclub in New York geveld door een dubbele longontste king, waarna ze in 1976 en in 1987 tot twee keer toe een bijna fatale val maakte. In 1985 on derging ze een gecompliceerde by-pass operatie. Maar met zin gen hield ze nooit op. Toen ze na die operatie opnieuw op het toneel verscheen, vertelde ze het publiek: „Dank u uit het diepste van mijn nieuwe hart" Hoewel ze nooit een echte film ster werd, trad ze toch in meer dere rolprenten op, onder ande re in 'Mr. Music' (1950) met Bing Crosby, in Pete Kelly's 'Blues' (1955), waarvoor ze zelfs een Oscar-nominatie ontving, en in 'The Jazz Singer' (1953), een remake van de Al Jolson- film uit 1927 over de legendari sche jazz-zanger, die zich als ne ger schminkte. Ze leende haar stem aan andere klassieke films waaronder Disney*s 'Lady And The Tramp'. Aly Knol „Reken maar dat de politie al preventief aan het ruimen is", vertelt drugsdealer Paul op de trappen van de Albert Heijn, schuin achter het Paleis op de Dam. „Ze pakken je zelfs op als je nog maar één dag straf moet uitzitten." Zwervers en junks hebben het dezer dagen niet makkelijk in Amsterdam. Nu de voorbereidingen voor het huwelijk van Maxima en Willem- Alexander in volle gang zijn voelen ze zich opgejaagd in hun eigen stad. De 'stoep' van de supermarkt doet dienst als marktplaats voor cocaïne, heroïne, slaaptabletten en andere pillen. Maar het is lastig 'hosselen' nu de politie zelfs op een saaie maandagochtend slechts op een meter afstand, vanaf de achterdeur van het paleis, de handel in de gaten houdt. „Het is één doffe ellende. Vorige week nog, met die nieuwjaarsreceptie, werden wij ook weer weggejaagd. Politie agenten moeten dan weer hun porem la ten zien." Paul heeft het nu al gehad met de bruiloft van 'Trix d'r zoon'. „Laten ze in Argentinië gaan trouwen. Het is daar nu zo'n puinhoop, daar kunnen mensen wel een leuk feestje gebruiken." Het Beursplein, gelegen naast de Beurs van Berlage waar het burgerlijk huwelijk plaatsvindt, is opvallend schoon. „Nor maal gesproken stikt het hier van de zwervers vertelt de 64-jarige Ruud Czieszo, die al 31 jaar voor de stadsreini ging werkt. Met bezem en waterspuit geeft hij een fontein, die doorgaans dient als wasbak voor zwervers, een extra poetsbeurt. De bankjes waar daklozen graag op liggen, zijn al verwijderd. „Iede re ochtend ben ik hier zo rond een uur of zes, dan zijn er wel twintig of dertig zwer vers. Maar de laatste weken wordt het steeds rustiger. Ik denk dat ze allemaal het centrum worden uitgestuurd. Het dakloze echtpaar Floris en Thea, die ook vandaag weer op hun vaste stand plaats voor het Centraal Station staan, worden niet warm of koud van de ko ninklijke trouwpartij. „Ik heb het niet zo op die monarchie. Vooral niet op de kroonprins, want hij jaagt. Ik ben een echte dierenvriend", zegt Floris. In 1966, toen Beatrix en Claus trouwden, stond hij tussen de provo's die het huwelijk probeerden te verstoren. .Achteraf vind ik Claus trouwens de sympathiekste van de hele familie. Zijn vrouw Thea zoekt op 2 februari een ander verkooppunt voor de Daklozenkrant op. Anders wordt ze toch maar onder de voet gelopen door hordes Oranjefans. Speciaal voor zwervers en junks heeft Mi guel Stas Michiels van de 'minderbroe ders Kapucijnen' op 1 februari een Oran jefeest georganiseerd in de Jordaan. Want voor het nationale spektakel in de Am sterdam Arena, waar een doorsnee van de bevolking is uitgenodigd, is geen plaats voor de onderkant van de samen leving. „Daar komen alleen maar secreta rissen en voorzitters van verenigingen." Een dakloze past niet in het profiel van verdienstelijk burger die geen strafblad, maar wel een vast adres moet hebben. Stas Michiels probeert met pannenkoe ken en warme chocolademelk de feest stemming er toch ook bij deze groep in te krijgen. Volgens hem hebben daklozen juist 's winters behoefte aan een verzetje. Op steun van de gemeente voor zijn al ternatieve partijtje rekent hij niet.Al het geld voor het huwelijk is opgegaan aan de Arena en de politie. Maar ik vind dat de hele maatschappij recht heeft op zo'n feest." Ook Ruud Czieszo van de stadsreiniging heeft zijn bedenkingen over de verdeling van de toegangskaarten voor de Arena Hoewel de hoofdstad ruim 10.000 kaar ten te vergeven had, zijn Czieszo en zijn collega's niet gepolst. „Dat gaat altijd zo. Je werkt je het hele jaar de blubber, maar je hoort nooit wat. Zelf had ik niet zo no dig gehoeven, maar het was heel leuk ge weest voor mijn kinderen." Jan, die al jaren op straat leeft, heeft in middels zijn vaste stek tegen de mum- van de 'paleis-Albert Heijn' ingenomen. Op 02-02-02 vlucht hij de stad uit. „Voor ons valt er niets te verdienen, je wordt extra goed in de gaten gehouden. Op de huwelijksdag komen hier veel agenten van buiten, ook in burger. Die kennen wij niet van gezicht, dus voor ons is het is veel te link om drugs te dealen en te sco ren." Jan heeft een mooi alternatief plan: een goed boek lezen bij vrienden in Pm- merend. Bernice Breure en Carine Neefjes Zwervers achter het Paleis op de Dam en op het Beursplein. De gewoonste zaak van de wereld in Amsterdam. Op 2 februari moeten ze echter allemaal ver dwenen zijn. Fotos: GPD en Dijkstra Deze weken kunt u werk van mij op televisie zien. Ik heb meegesleuteld aan de scripts en teksten voor 'Het Gevoel van de Poel', donderdagavond. U moet zelf weten of u het interessant en onderhoudend vindt, maar alleen al door het lezen van het research-materiaal ben ik anders tegen de wereld aan gaan kijken. Het onderliggende uitgangspunt van de serie is de mens te benaderen alsof hij een dier is. Terwijl de af gelopen drieduizend jaar fi losofen en theologen enorme energie hebben gestoken in het aantonen van het beslissende verschil tussen de goddelijke Adam en het amusante bijpro duct Aap, sociobiologen doen pre cies het omgekeerde. Zij zoeken de overeenkomsten, en daarvan zijn er meer dan goed is voor ons menselijke gevoel van eigenwaarde. Niet alleen hebben, al volgens Darwin, aap en mens een gezamelijke voorouder, het is nog erger. Als God ons anders bedoeld heeft, veel extra werk heeft hij er niet ingestoken: onder de moderne microscoop blijken de ge nen van Andries Knevel en Boebie de Bonobo uit Blijdorp voor 99% identiek. Het is krank zinnig te veronderstellen dat Andries Knevel zich vervolgens in gedrag voor de volle 100% van Boebie de Bonobo onderscheidt. En dat is ook niet zo. De aardigste dingen die ik geleerd heb via re searcher Marcel Roele zijn in het buurtcafé inmiddels met succes op hun amusents- waarde getest. Bijvoorbeeld, net als chim- pansiennes gaan ook mensenvrouwtjes vreemd. En die laatsten blijken juist als ze vreemdgaan vruchtbaarder te zijn dan bij hun eigen manneke en juist in hun vrucht bare periode is hun neiging tot vreemdgaan het grootst. Waarom? Simpel, zegt de socio- bioloog. Vrouwen willen graag een leuke zachtman om de kinderen mee groot te brengen, maar ze willen degenen ophalen bij een mooie symmetrische Rambo. Die koe koek-constructie wordt tot op de dag van vandaag toegepast, pil of niet. In 5 van de Nederlandsegézinnen, nu, loopteen kind rond dat niet van de veronderstelde vader is. Wat alleen de moeder weet. Hoe weten wij dat dan? Omdat in Nederland transplanta ties plaatsvinden. Een donor-nier functio neert het best als je die van een volle broer of zus krijgt. Toch worden regelmatig kinderen aangetroffen, volgens de ouders inderdaad volle zus of broer, maar volgens hun nieren niet. Er is dan dus een andere, geheime ver wekker. Van hem weten we ook iets. Hij heeft vrijwel altijd een hogere status geld, roem, schoon heid, etcj dan de eigen echtgenoot. Het men senvrouwtje redeneert namelijk dat die ho gere status het gevolg is van beteregenen. Nu kan een lustvolle man aan zijn genen zo gauw niks veranderen, wel hebben mensen mannen geleerd om desnoods een hogere status te simuleren. Want mensenvrou vinden dezelfde man, maar dan in een pak, direct een stuk aantrekkelijker. M ook oudere en geteisterde mannen, bij zelfs een Armani-pak dweilen met de h open blijft, maken kans op geheim na{ slacht. Door op een statusverhogend pi te gaan staan. Alle kunsten, zo zeggen ciobiologen, zijn niets anders dan de w ning van de zang van de nachtegaal, h gaat om vrouwtjes lokken. En reken r dat die vrouwtjes komen, bij de Beatlei iswaar wat meer dan bij de Hans Dort en dat ze ook weer netjes terug naar hu gaan. Naar zorgende zachtman. Dat M Hans vaak weer jammer, de Beatles vo het best. Nemen en dumpen. Als een cl pansee zoiets doet noemt niemand dat moreel. Als een 99%-chimpansee zoiets wèl. Waaruit opnieuw blijkt dat we n kunnen denken dan apen, maarzeker veel beter.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2