Sampras kan hoge tempo niet meer aan SPORT Belgische voorbereiding voor shorttracker Cees Juffermans Johansson en Hingis bereiken halve finale Ponomariov bijna wereldkampioen Oranje zit bij loting EK op tweede rang R9 Amerikaan verliest van Safin We gaan ons weer opwinden DINSDAG 22 JANUARI 2002 Groenendijk. Foto; CPD enendijk bij Katwijk ïdi »ve zit bij Ajax op de l Foto: ANP Iragezaak I Boeve - Ajax heeft de arbi- frmissie van de KNVB t contract met as- tainer Peter Boeve te Ifen. De ex-prof was Jch van Co Adriaanse, ■vorig jaar werd ontsla at Adriaanse moesten e en Leo van Veen, de (Mstent-trainer bij de A- t veld ruimen. Van met Ajax in gesprek |i nieuwe functie. De g wil hem toevoegen Icoutingstaf betaald Boeve heeft een aantal losities binnen Ajax jden gekregen. Hij wei- van deze nieuwe e accepteren. link vervult jinctie bij OS Anton Geesink ver- Olympische Spelen :e City opnieuw de hoofd-gedelegeer- :s doet een zestigtal fn bij de Nederlander iC" an al de belangrijke ge- issen in de stad. De n oka rapporteert zelf ieks aan voorzitter ogge en het organisa- Sinds 1992 heeft Ne- 5 langst zittend be- 1 deze rol in 's werelds mste sportcollege. iel zei bijzonder 'verguld' door Peter van der Hulst STOMPWUK - Cees Juffermans traint ter voorbe reiding op de Olympische Spelen met de Bel gische ploeg mee. De shorttracker vertrekt de ze week naar Calgary waar hij zich aansluit bij de selectie van de zuiderburen die door de Ne derlandse bondscoach Jeroen Otter wordt ge traind. Op 6 februari reist Juffermans door naar Salt Lake City. Daar treft hij dan zijn ei gen coach Yves Nadeau. De Canadese trainer sluit zich pas op een later tijdstip bij de Stompwijker aan omdat hij de Nederlandse selectie niet te lang in de steek wil laten. Kemploeglid Jeroen Huiskamp vergezelt de enige Nederlandse deelnemer aan het short track op zijn reis. ,,Ze wilden me eerst alleen laten gaan, maar ik heb gezegd dat ik dat niet wilde. Ik ben blij dat ik met de Belgen mee mag trainen, maar ik ken die jongens niet erg goed." Huiskamp neemt de plaats in van Otto den Braver die tijdens het EK in Grenoble een zwa re blessure opliep. Bij een val in de kwartfinale van de 1000 meter kreeg Den Braver een schaats van een andere deelnemer in zijn dij been, waarbij een aantal spieren zijn geraakt. „Ik slaap vaak met Jeroen op een kamer", licht Juffermans zijn keuze voor Huiskamp toe. „Ik heb meer met hem dan de andere Nederlan ders van de olympische ploeg. Bovendien heb ik een Engels sprekende coach en daar ga je niet een lulpraatje mee ophangen." Huiskamp verblijft tijdens de Spelen in het olympisch dorp. „Want wat heb ik aan een sparringpart ner die tien kilometer verderop zit?" Juffermans heeft op 500 en 1500 meter vol daan aan de eisen van NOC*NSF, toch hoopt de Stompwijker dat hij ook aan de 1000 meter kan deelnemen. ,Als ze een beetje verstand van shorttrack hebben, laten ze mij die afstand ook rijden. Wilf O'Reilly (oud-bondscoach - red.) zei altijd dat het mijn beste afstand is. Ik ben daar in ieder geval beter in dan de 500 meter." De voorbereiding van Juffermans loopt anders dan hij hij verwacht. Enkele weken voor het EK kreeg de Stompwijker last van gordelroos. In Grenoble was hij weer beter, maar liet hij uit voorzorg het individuele toernooi tijdens het EK aan zich voorbij gaan. Juffermans kan fysiek alles weer aan, maar heeft mentaal wel een dreun opgelopen. „De twijfel is er wel. Maar vorig jaar reed ik voor het EK ook slecht, ging ik de dag voor het toernooi zelfs nog vier keer onderuit. Op de 1500 meter werd ik met een vierde. Bovendien heb ik nog een paar we ken voordat de Spelen beginnen en ik heb een prettig gevoel bij de baan in Salt Lake City." En hij ziet er naar uit om met de Belgische ploeg, die zich bij de heren plaatste voor de re lay, te trainen. „In Salt Lake City krijg ik weer met Yves te maken. Dan is het wel prettig om voor die tijd met iemand anders te werken. Het doorbreekt een beetje de sleur." Alfons Groenendijk is ?nd seizoen technisch van voetbalvereniging De zaterdaghoofdklas- le Leiderdorper hebben bj jtract met één jaar ver- ti )ud-prof Groenendijk is eerste seizoen bezig in s coach ;rï tland isi ju Jerti Vogts (55) keert te- ct iet Europese topvoetbal, lal jnalige teamchef van ve lid treedt als bonds- dienst van de Schotse m bond Zijn contract als id ai nor van de nationale Koeweit, dat op 30 Ie; jaar zou aflopen, werd ontbonden. Vogts volgt p town op. Hans Krankl, Ier Dudige international van lijk, wordt bondscoach land. De 48-jarige volgt Otto Baric op. ne nam in creatine «g Zinedine Zidane, ivelder van Real Madrid Franse nationale elftal, zijn periode bij het Ita- luventus creatine geslikt er te kunnen presteren. "8 heeft dit tegenover Le PP toegegeven. Creatine JF lor een betere spierop- Italie is gebruik van r-niet verboden, in jk wel. De stof staat ook de lijst van verboden die het IOC hanteert. Zi- gestopt te zijn met ïen van creatine toen hij al Madrid ging. n Inia Telstar :l> AM - ilvan Inia wordt 1111 ma d rest van het sei- rhuurd aan eerste divi- n' (Stormvogels/Telstar, -""firige middenvelder kon in zijn derde seizoen er op een basisplaats re- *Ia dit seizoen is de spe- 1U sfervrij. Inia kwam me- 10 Ivan Volendam naar P im. lir f< door Martijn van Beeten Melbourne - Pete Sampras knokt nog altijd als een groot kampi oen, maar dat grootse, dominan te tennis kan de 30-jarige Ameri kaan niet meer brengen. In een jaar waarin hij de lat nog een maal ontzettend hoog wil leg gen, was op de Australian Open de vierde ronde al zijn eindsta tion. Marat Safin, de man van de toekomst, rekende gisteren in vier sets (6-2, 6-4,6-7 en 7-6) af met iemand die moet vrezen dat hij zijn beste tijd nu toch echt ge had heeft. Medelijden werd respect en uit eindelijk restte vooral medele ven. Tweeënhalve set lang werd Sampras gedeklasseerd door Safin, zoals dat hem in 2000 overkwam in de finale van de US Open. Het tempo was te hoog voor de man die een re cordaantal van dertien Grand Slam-titels won. In de schaduw van een dynamische reus uit Rusland oogde Sampras versuft, apathisch en vooral kansloos. Hij ging zelfs in discussie met een toeschouwer om zijn frus tratie te lozen. En toch knokte Sampras terug. Met twee sets en een break voorsprong op zak gaf Safin hem een vinger en de oude strij der weigerde die los te laten. Z'n leeuwenhart klopt nog altijd, al leen mist het lichaam kracht en snelheid. Op de Australische te levisie was goed te zien hoeveel langzamer Sampras' run naar het net is in vergelijking met die flitsende acties van niet eens zo heel lang geleden. Sampras tegen Safin was een emotionele thriller, een botsing van twee generaties. Met een prachtige ontknoping. Twee set- points voor Sampras in de tie break van de vierde set, twee matchpoints voor Safin. Een duel dat nooit de kwaliteit haal de van de vijfsetter tussen Tom my Haas en Roger Federer, maar wel de spanning had. En een prachtig laatste punt. De service van Sampras was uitste kend, zijn volley leek goed voor een punt. Maar Safin kreeg nog net zijn racket achter de bal en sloeg met zijn zwakkere fore hand een briljante passing: 10-8. Sampras, volgens velen de beste tennisser aller tijden, wil nog zo ontzettend graag. Hij maakte het afgelopen najaar zelfs een emotionele keuze. Tom Gullik- son is zijn nieuwe coach en dat is de tweelingbroer van Tim, de in mei 1996 aan een hersentu mor overleden begeleider van Sampras. Die vertrouwde aan pak moet het vuur weer aan wakkeren, waarvan de tennisser zelf gelooft dat het nog altijd brandende is. Hij geloofde niet dat Paul Annacone na zes jaar samenwerking de prikkels nog kon geven. Sampras ging in de winter op dieet, liep hard op de atletiek baan en het strand en stoeide met gewichten. Alles dm klaar te zijn voor de hitte van Melbour ne, voor zeven partijen op het hoogste niveau. Om niet op te branden zoals in september op de US Open. Daar versloeg fiij drie voormalige kampioenen op rij: Patrick Rafter, Andre Agassi en Safin. In de finale was de pijp leeg, werd Sampras gekleineerd door Lleyton Hewitt. „Kritiek kan ik best hebben", vertelde de Amerikaan voor de Australian Open, „maar toen werd geroe pen dat het binnen zes maan den allemaal afgelopen zou zijn. Daar geloof ik dus niet in. Ik wil nog meer Grand Slam-zeges, voor minder doe ik het niet. Sampras is niet langer de baas op de baan, won sinds Wimble don 2000 zelfs geen toernooi meer. De man die zes jaar lang (van 1993 tot en met 1998) het seizoen als nummer een van de wereld beëindigde, is nu tiende op de ranglijst. Nu zit Sampras met grote vraag tekens. Op snelle banen als het hardcourt van de US Open en het gras van Wimbledon kan hij nog altijd met de besten mee. Op het relatief langzame re bound ace van de Rod Laver Arena niet meer. Sampras moest Pete Sampras tijdens zijn partij tegen Marat Safin. Foto: AP al tot het gaatje in de derde ron de tegen Nicolas Escudé, toen hij om twee uur 's nachts als winnaar van de baan stapte. Het tennis wordt sneller, krach tiger en Sampras wordt ouder, langzamer. De tijd dat tegen standers blij waren als ze een service van Sweet Pete' konden retourneren is voorbij. Tegen Safin moest hij zelfs zijn eigen identiteit verloochenen. Samp ras verdedigde, waar hij hoort te domineren. Hij kon niet anders. Safin, dat zou de kampioen van de toekomst moeten zijn. Hij heeft de kracht om welke tegen stander ook te overdonderen, maar wordt gehinderd door z'n temperament. Zelfs in gewon nen positie kan de Rus zich ma teloos ergeren aan verkeerde be slissingen van lijnrechters. In de derde ronde, tegen landgenoot Mikhail Youzhny, riskeerde hij zelfs diskwalificatie door met melbourne/rtr/anp - Wetende dat zijn landgenoot, vriend en squashmaat Jonas Björkman de beste return van alle tennissers bezit, wist Zweed Thomas Johansson precies wat hij moest doen om vandaag de halve finales van de Australian Open te bereiken: perfect serveren. De als 16de geplaatste speler kreeg dat voor elkaar en zegevierde in twee uur en 35 minuten in vier sets: 6-0 2- 6 6-3 6-4. Johansson bereikte als eerste speler de halve finale in Melbourne, waar regenbuien het af te werken program ma. andermaal flink bekortten. Hij deed dit na Martina Hingis. De derde geplaatste Zwitserse werkte zich ge makkelijk langs de Italiaanse Adriana Serra Zanetti, de enige ongeplaatste speelster bij de laatste acht in het vrouwentoernooi, met 6-2 6-3. Voor Hingis was het de zesde halvefinaleplaats in het Australian Open dat zij in 1997-98-99 won. De opgebloeide Zwitserse hield genoeg puf over om korte tijd later met Anna Koemikova in het dubbelspel uit te komen. Het achtste geplaatste koppel maakte in de derde ronde in twee sets een einde aan de illusies van de Nederlandsen Kristie Boogert en Miriam Ore mans, anderhalf jaar geleden nog goed voor olympisch zilver in Sydney. De klasse van Hingis gaf in het over dekte Vodafone Stadion van Melbourne de doorslag, zij stuwde ook het spelpeil van Koernikova omhoog: 6-3 7- 5. Was het halen van de de laatste vier in Melbourne voor Hingis de gewoonste zaak van de wereld, de bijna 27-ja- rige Thomas Johansson beleefde een primeur. Hij reikte in de grandslains nooit verder dan de kwartfinales, tweemaal in de US Open. „New York was mooi, maar SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky Day van maandag 21 januari 4-7-10-14-15-16-24-27-30-34-37-46-4 7- 53-57-58-61 -64-66-71 (onder voorbehoud) VOETBAL Mali. Afrika Cup Groep A: Algerije Nigeria 0-1 (0-1). 43. Ag- hahowa 0-1. Scheidsrechter Tangawarima (Zim). Toeschouwers 10.000. Stand: 1 Nigeria 1-3, 2 Liberia, Mali 1-1, 4 Algerije 1-0 Groep B. Ghana - Marokko 0-0. Scheidsrech ter: Messina (Ita) Toeschouwers 2500 Stand: 1 Burkina Faso. Ghana, Marokko. Zutd-Afrika 1-1. Groep C. Ivoorkust - Togo 0-0. Scheidsrechter: Chukwujekwu (Nig). Toeschouwers: 15.000 Stand: 1 Kameroen 1-3, 2. Togo. Ivoorkust 1- 1,4. RD Congo 1-0. Groep D. Zambia - Tunesië 0-0. Scheidsrech ter: Coulibaly (Mal) Toeschouwers: 6000 Stand: 1 Senegal 1-3, 2. Tunesië, Zambia 1- 1. 4. Egypte 1-0. Miami. Gold Cup. Groep C: Costa Rica - Trinidad 1-1 (0-0). 56. Fonseca 1-0, 90. John 1-1 (strafschop). Groep D: Haiti - Ecuador 2-0 (2-0) 7 Mendez 1-0 (e.d), 45. Alerte 2-0. Pasadena (Californië). Groep A: Mexico - Guatemala 3-1 (2-1). 27 Bautista 1-0 (strafschop), 36 Plata 1-1. 38 Garces 2-1, 90. Ochoa 3-1. Rode kaart- 25. Chen (Gua) Groep B: Cuba - Verenigde Staten 0-1 (0-1). 22. McBrideO-1 (strafschop) Oefenwedstrijd Barbate (Spa). Barbate - AZ 4-10 (1-4). Doel punten AZ: Bosman 3. Dibi, Kromkamp, Perez (allen 2). Wijker. BASKETBAL NBA: New York Knicks - Charlotte Hornets 68- 111, Atlanta Hawks - Houston Rockets 95-91, Philadelphia Sixers - Seattle SuperSonics 98- 109, Dallas Mavericks - New Jersey Nets 113- 105, Detroit Pistons - Milwaukee Bucks 79- 97. Chicago Bucks - Indiana Pacers 81-93, Golden State Warriors - Utah Jazz 99-101, Minnesota Timberwolves - Washington Wizards 105-101, Cleveland Cavaliers - Miami Heat 95-95, Boston Celtics - Toronto Raptors 106- 97, Sacramento Kings - Memphis Grizzlies 112-98, Los Angeles Clippers - Denver Nug- getts 102-89 HOCKEY Kuala Lumpur. Zeslandentoernooi, mannen. Derde speelronde: Nederland - Australië 4-4 (1-2) 14 Smith 0-1 (sc), 19. Klaver 1-1, 27. Taylor 1-2, 41. Dwyer 1-3, 44. Lomans 2-3 (sc), 55 De Nooijer 3-3, 57. McCann 3-4, 67 Eikelboom 4-4 Nederland: Vogels. Lomans, Van Weel. Jazet en Geeris: Eikelboom, Delmee en De Nooijer, Buma, Van Wijk en Derikx. Wissels: Ronald Brouwer, Klaver. Taekema, Booij Pakistan - Japan 9-1, Nieuw-Zeeland - Malei sië 1-1. Stand: 1 Pakistan 3-9, 2 Australië 3-7, 3. Maleisië, Nieuw-Zeeland 3-4, 5. Nederland 3- 1.6. Japan 3-0 SCHAKEN Moskou. WK mannen. Finale, vijfde partij: Ponomariov (Oek) - Ivantsjoek (Oek) 1-0 Stand: 3.5-1,5 voor Po- v. Tweekamp gaat over acht partijen. Wijk aan Zee. Corus-toernooi. Grootmeestergroep A, achtste ronde: Piket (Ned) - Kasimdzhanov (Oez) 1/2-1/2, Gurevich (Bel) - Khalifman (Rus) 1/2-1/2, Van Wely (Ned) - Lautier (Fra) 1/2-1/2, Leko (Hon) - Dreiev (Rus) 1/2-1/2, Barejev (Rus) - Grisjoek (Rus) 1/2-1/2, Timman (Ned) - Gelfand (Isr) 1- 0, Morozevitsj (Rus) - Adams (Eng) 1/2-1/2 Stand: 1. Barejev 5 1/2, 2 Adams, Grisjoek, Khalifman, Morozevitsj 5, 6 Leko 4 1/2, 7. Timman, Drejev 4, 9 Gelfand. Gurevich. Pi ket. Lautier 3 1/2, 13 Kasimdzhanov 2 1/2, 14 Van Wely 1 1/2. Grootmeestergroep B, zesde ronde: Jonkman (Ned) - Sokolov (Bos) 1/2-1/2 Van der Wiel (Ned) - Werle (Ned) 1/2-1/2. Tregoebov (Rus) - Skriptsjenko (Mol) 1/2-1/2, Nijboer (Ned) - Yu (Chi) 1-0, Cuijpers (Ned) - Peng (Ned) 1/2- 1/2, Krasenkow(Pol) - Stefanova (Bul) 1-0. Stand: 1 Nijboer, Krasenkow 5, 3. Sokolov 4 1/2, 4 Tregoebov 4, 5 Stefanova, Jonkman, Van der Wiel 3. 8. Yu 2 1/2, 9 Cuijpers 2. 10. Peng, Werle 1 1/2.12. Skriptsjenko 1. C-groep Vierde ronde: Nep - Berkvens 0-1. Arakhamia lordachescu 1/2-1/2: Smeets - Klinova 1/2- 1/2. Stellwagen-Van Blitterswijk 1-0. Istrates- cu - Rogers 1/2-1/2 Stand: lordachescu. Istratescu 3 punten: Ro gers 2.5 punten: Smeets. Van Blitterswijk, Arakhamia. Berkvens 2 punten; Stellwagen 1.5 punten; Klinova, Nep 1 punt TENNIS Melbourne. Australian Open. 9.5 miljoen euro. achtste dag. Mannen Enkelspel, vierde ronde: Haas (Dui/7) - Federer (Zwi/11) 7-6 4-6 3-6 6-4 8-6 Saf.n (Rus/9) - Sampras (VSt/8) 6-2 6-4 6-7 7-6, Rios (Chl) - Lapentti (Ecu/23) 7-5 6-1 6-4, Ferreira (ZAf) - Costa (Spa) 4-6 6-4 6-4 6-7 9-7 Kwartfinale: Johansson (Zwe/16) - Björkman (Zwe) 6-0 2-6 6-3 6-4 Vrouwen Enkelspel, vierde ronde: Capriati (VSt/1) - Grande (Ita) 6-3 7-6, Clijsters (Bel/4) - Hus- arova (Slw) 6-0 6-2, Henin (Bel/6) - Dementje- va (Rus/12) 6-0 6-3, Mauresmo (Fra/7) - Weingartner (Dui) 6-0 4-6 7-5. Kwartfinale: Hingis (Zwi/3) - Serra Zanetti (Ita) 6-2 6-3. Dubbelspel, derde ronde: Hingis/Koernikova porto/anp - Het Nederlands elf tal behoort vrijdag in Porto bij de loting voor de kwalificatie voor het Europees kampioen schap voetbal niet bij de tien ge plaatste landen. Daarvoor waren met name de prestaties in de kwalificatiewedstrijden voor het komende WK niet toereikend. Het betekent dat Nederland in de groep van vijf tenminste bij één topland wordt ingedeeld. Geplaatst zijn: Frankrijk. Duits land, Zweden, Spanje, Tsjechië, Ierland, Roemenië, Italië, België en Turkije. Als gastland is Portu gal rechtstreeks geplaatst. De tien groepswinnaars kwalifice ren zich rechtstreeks, de num mers twee spelen een play-off om de vijf overgebleven posities. In Porto loten vijftig landen mee. Oranje laat zich in de Portugese stad vertegenwoordigen door directeur betaald voetbal Henk Kesler en teammanager Hans Jorritsma. De équipe wordt aan gevuld met een marketingdes kundige en communicatieme dewerker. Het Nederlands elftal speelt op 19 mei een oefenwedstrijd tegen de Verenigde Staten. De Ameri kaanse voetbalbond heeft Oran je uitgenodigd in de voorberei ding op het WK in Zuid-Korea en Japan. een waarschuwing op zak de umpire uit te schelden. Ook tegen Sampras kraakte Saf in, maar op de beslissende mo menten was hij ijzig kalm. „Dat komt omdat ik me dit jaar uit stekend heb voorbereid. Vorig jaar was ik niet fit, werd ik on rustig en dan heb ik mezelf niet onder controle. Nu bleef ik knokken en was ik op de be langrijke momenten bij de les. Vooral dat geeft vertrouwen." moskou/wijk aan zee - Ruslan Ponomariov kan de wereldtitel schaken nauwelijks nog ont gaan. De 18-jarige grootmeester uit Oekraïne nam gisteren in Moskou twee punten voor sprong op zijn landgenoot Vas- sili Ivantsjoek door hem in de vijfde partij in 64 zetten te ver slaan. Door de overwinning gaat Ponomariov met 3,5 - 1,5 aan de leiding. Uit de resterende drie partijen in de tweekamp heeft hij één punt nodig. Ivantsjoek creëerde kansen en na de 46ste zet stond hij prak tisch gewonnen, maar met een pion meer raakte hij de controle over de partij alsnog kwijt. Volgens Kasparov kan de 33-ja- rige schaker uit Berejiany niet overweg met de nieuwe tijdre- gels. Beide grootmeesters krij gen anderhalf uur voor 40 zetten en een kwartier om de partij uit te schuiven waarbij elke zet 30 seconden extra oplevert. „Ivantsjoek wordt bloednerveus door die regel", aldus Kasparov. Corus-toernooi Jan Timman was het lichtpunt van de achtste ronde in het Co- rus-schaaktoernooi. Waar alle overige partijen in remise ein digden, kwam de 50-jarige Am sterdamse grootmeester giste ren tot een vlotte overwinning op Boris Gelfand. De grootmeester uit Israël werd slachtoffer van een goede ope ningsvoorbereiding van Tim man en van zijn eigen pessimis me. Kort voor het einde had hij nog voor een eindspel kunnen kiezen dat er op het eerste ge zicht slecht uit zag, maar bij na dere bestudering allerlei kansen op een succesvolle verdediging leek te bieden. Nijboer heeft zich na drie over winningen op rij aan de kop van de B-groep genesteld. Hij moet de favoriet op rating, de Pool Michal Krasenkow, naast zich dulden. Het 14-jarige schaaktalent Da niel Stellwagen uit Soest was in de vierde ronde van de C-groep iets gelukkiger in de afwerking dan Leidenaar Stefan van Blit terswijk. In een Siciliaanse partij nam Stellwagen met de witte stukken een passieve stelling in, waarna Van Blitterswijk het spel probeerde te maken met een nul als resultaat. Jan Smeets kreeg tegen de Israëlische vrou wengrootmeester Masha Klino va een mooie stelling, maar had daar veel tijd voor nodig. In de tijdnood van Smeets lanceerde Klinova plotseling een remise aanbod. „Ik had nog maar wei nig tijd voor een moeilijke stel ling, dus leek het me verstandig om de remise te accepteren", zei de 16-jarige LSG'er. Smeets blijft daardoor - samen met de koplo pers - nog zonder nederlaag. dit is wel even iets anders", stelde Johansson vast. In de partij tegen Björkman zat de sleutel in de negende game van de vierde set. Johansson plaatste in de Rod Laver Arena een volley langs zijn tegenstander en serveerde vervolgens de partij uit. „In de eerste set speelde ik het beste tennis van mijn leven." Het niveau van Johansson bleef hoog, ook toen Björk man zich in de tweede set terugvocht in de wedstrijd. Johansson sloeg 15 aces en had nog 51 winnende pun ten op zijn opslagen. „Het is moeilijk spelen tegen Björkman, want hij heeft van alle tennissers waarschijn lijk de beste return." Johansson heeft een uitstekende kans de finale te berei ken. Zijn volgende tegenstander komt uit de zwakst be zette kwartfinale, namelijk Jiri Novak uit Tsjechië of Ste fan Koubek uit Oostenrijk. (Zwi/Rus/8) - Boogert/Oremans (Ned) 6-3 7-5. Heilbronn (Dui). Challenger, 110.000 euro: Eerste ronde: Kempes (Ned) - Lopez (Spa) 6-1 6-4, Pozzi (Ita) - Siemerink (Ned) 6-2 6-4 WIELRENNEN Ronde van Qatar. Eerste etappe, start en finish in Doha: 1 Qua- ranta (Ita) 117 km in 2.43 44, 2. Pagliarini (Bra) 3. Nazon (Fra), 4 Wilhelms (Dui), 5. Perdiguero (Spa), 6 Capelle (Fra). 7. Kemna (Ned), 8. Nazon (Fra), 9. Andersen (Den), 10 Trenti (VSt). 16. Löwik, 32. Reinerink. 40 Hiemstra, 49 Schmitz. 82. Van der Kooy, 97. VanVelzen, 102 Voskamp. Algemeen klassement: 1 Quaranta 2.43.48, 2 Backstedt (Zwe), 3. Pagliarini 0.02, 4. Jala- bert (Fra) 0.03. 5 Mengin (Fra), 6. Nazon 0.04, 7 Wilhelms 0.06, 8. Perdiguero. 9. Ca pelle, 10. Kemna, 19 Löwik, 35 Reinerink, 43 Hiemstra. 52. Schmitz, 82. Van der Kooy. 97 VanVelzen. 102. Voskamp Wereldranglijst veldrijden. 1 Vervecken (Bel) 1708 punten, 2. Nijs (Bel) 1680, 3. De Clercq (Bel) 1579, 4. Wellens (Bel) 1261, 5. Groenendaal (Ned) 1134, 6. De Knegt (Ned) 765, 7. Vannoppen (Bel) 737, 8. Pospisil (Tsj) 657, 9. Van Santvliet (Bel) 576, 10. Vanthourenhout (Bel) 531, 12. De Vos 436 (13), 17. Nijland 339 (18), 28 Van den Bergh211 (30) Landen: 1 België 6965 punten, 2. Nederland 2885, 3. Tsjechië 1626. ACHTERLIJN Degene die voor onze krant het verslag had gemaakt van de wedstrijd RCL-DSO had in zijn inleiding getikt dat de wed strijd rustig was verlopen. Bij verder lezen bleek dat de scheidsrech ter de wedstrijd tien minuten heeft moeten staken omdat de gemoederen hoog op gelopen waren. De verslaggever was er blijkbaar niet warm of koud meer van geworden. Als de scheidsrechter niet in elkaar wordt geslagen en er geen ge wonden vallen, dan is de wed strijd rustig" verlopen. Aan een bestuurstafel zondag middag vertelt de voorzitter mij dat er een dag daarvoor bij een meisjeswedstrijd flink was ge knokt en dat daarna de gemoe deren bij de A-junioren hoog waren opgelopen. Ja, de ene partij had 'boeren'geroepen, had de tegenstander met 'zwar ten' geantivoord, beide woor den voorafgegaan door een vre selijke ziekte. Is er geen politie bij geweest? Zijn er geen ge wonden gevallen? Dan is er toch niet veel aan de hand ge weest Terug op de redactie van de krant meldt een verslaggever dat er gevochten is bij een jeugdwedstrijdje tussen D-juni- oren. De wedstrijd is gestaakt. Ja, gebeurt steeds vaker hè als de ouders zich ermee bemoeien. Een andere redacteur heeft die middag zelf gevoetbald. Al thans, de wedstrijd was na acht minuten afgelopen. Een van zijn teamgenoten kreeg een vre selijke doodschop en ze hadden geen zin meer om verder te spe len toen de scheidsrechter de dader niet uit het veld wenste te sturen. Eti we hadden juist zo'n zin om te voetballen, zo ver volgt deze journalist zijn ver haal. Nog een andere redacteur werd zaterdag het veld uitge schopt. Het zijn vijf gevallen die ons op de redactie toevallig ter ore zijn gekomen. Het zijn vijf van de tientallen incidenten die er ook afgelopen voetbalweekeinde weer op de velden hebben plaatsgevonden. Als het niet al te ernstig is, schrijven wij van de krant er niet eens meer een stukkie over. En als er niets meer in de krant verschijnt, ontstaat het foutieve beeld dat de situatie verbetert. Dat is niet zo. Lees het officiële mededelingenblad van de KNVB er op na en tel hagveel jeugdwedstrijden er worden ge staakt. Omdat ouders lelijk doen tegen de scheidsrechter of tegen elkaar. Als wij journalisten al onze schouders ophalen, kunnen wij dan clubs venvijten dat ze niets aan dit soort uitwassen doen? Moeten wij de K7VVB kwalijk nemen steeds dezelfde clubs de hand boven het hoofd te hou den? Nee dus. Als u boos bent over wat u op het voetbalveld heeft meege maakt of hebt gezien, beltu met de krant, zondagavond op 071-5356460. Samen gaan we ons weer opwinden. Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21