RIJN VEENSTREEK t Restaurant 't Kompas op Kaageiland te koop Liever flitspalen dan hotelboten Van Kessel boegbeeld van Gemeentebelangen Leidsch ^Dagblad R6 Voorbij Gemeente tegen bouw huizen De Stelling Ter Aarse schildert schaatsende prins ter aar - Lenie de Vries uit ter Aar maakt namens het plaatse lijke Oranjecomité een schilde rij voor kroonprins Willem - Alexander en Méxima. Zij ba seert haar werk op een foto van de prins terwijl hij op de Lan- geraarse plassen schaatst. Ver der zijn in de hal van het ge meentehuis foto's van leden van de koninklijke familie te be zichtigen. Zij maken deel uit van een kleine Oranje-exposi tie. Onder meer een foto van het bezoek van koningin luli- ana in 1954 en programma boekjes uit 1922.1938 en 1945 zijn tot en met 8 februari op kantoortijden te bezichtigen. Franssen toert door iacobswoude jacobswoude - Jacobswoude krijgt morgen bezoek van com missaris van de koningin Frans sen. Ook gedeputeerde Hal- lensleben meldt zich om 15.30 uur bij het gemeentehuis in Rijnsaterwoude voor een rond rit. Vanaf 18 uur maakt het duo kennis met lokale groeperin gen. Onderdeel van het pro gramma zijn ook een bezoek aan de machinefabriek Eicon in Leimuiden. het bedrijf Van Wijk Maritiem in Woubrugge en wel licht ook aan molenrestaura teur Verbij in Hoogmade. Discussieavond CDA Alkemade roelofarendsveen - De tOe- komst van het Veilingterrein in Roelofarendsveen is een ge spreksonderwerp op de discus sieavond die het CDA Alkema de op 31 januari houdt. De christen-democraten willen met belangstellenden praten over huisvesting voor ouderen en jongeren. Het thema luidt: 'Toren' hoge woonlasten. De discussieavond in de kantine van de oude veiling aan de Sotaweg begint om 20 uur. Rolluik opengeknipt alphen aan den run - Onbe kenden hebben vannacht inge broken in een computerwinkel aan het Thorbeckeplein in Al phen aan den Rijn. Met een be- tonschaar knipten ze een gat in het rolluik en sloegen vervol gens de ruit in. Ze namen diver se computerattributen mee. dinsdac 22 JANUARI 2002 roelofarendsveen - Het is VOOr- bij, de oude brandweerkazerne in Roelofarendsveen bestaat niet meer. Onder veel belangstelling ging het Katwijkse bedrijf M. van Rijn gisteren over tot de sloop van het markante pand aan de Spoorstraat. Volgens planning ligt het pand aan het eind van vandaag plat. Morgen begint de sloop van de naastgelegen veer tig oude arbeidershuizen. Van Rijn verwacht dat hij daarvoor vier weken nodig heeft. De slo pers waren al enkele weken bezig met voorbereidende werkzaam heden. Zo haalden zij asbest weg en saneerden zij de grond. Zater dag haalden zij met de hand het torentje van de kazerne af. Na de sloop begint Woningbouwvereni ging Alkemade met de bouw van veertig hofjeswoningen in de Spoorstraat en 33 appartementen op de kop van de Spoorstraat en de Voorstraat. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) www.leidschdagblad.nl ter aar - Rien van Kessel wordt het nieuwe boegbeeld van Ge meentebelangen Ter Aar. De le den benoemen hem tot nieuwe lijsttrekker na het overlijden van wethouder Lizelot van Doom. De nummer twee van de oor spronkelijke kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen, Ewald van der Blij, ziet vanwege drukke werkzaamhe den af van het lijsttrekkerschap. Door die samenloop van om standigheden is Van Kessel van de huidige vierpersoonsfractie het enige verkiesbare raadslid. Gerda Koeleman liet eerder al weten dat zij zich niet herkies baar stelt. Achter Van Kessel be zetten de nieuwelingen Peter Touw, Hans van der Vlugt en William Akerboom de plaatsen twee. drie en vier. Van der Blij staat zevende en Koeleman tien de. Bestuursvoorzitter Jan van Doom, de echtgenoot van de overleden wethouder, bezet plaats veertien. Fractievoorzitter Van der Blij zegt dat hij toch al van plan was om zich terug te trekken voor een nieuwe raadsperiode. „Mijn eigen bedrijf slokt te veel tijd op zegt hij. „Daarover had il enkele weken geleden al gespro ken met Lizelot van Doom. ft had mijn besluit vorige weel naar buiten willen bren^ maar haar plotselinge overlijden overschaduwde alles." Volgens Van der Blij bewijst de nieuwe lijst van zestien kandi daten hoe hecht Gemeentebe langen in elkaar zit. „De top twee is eruit en toch blijft er een goede club over." Uit piël met de familie Van Doom be sloot de partij donderdagavoi om de kandidatenlijst pas na 1 begrafenis van de wethouder naar buiten te brengen. Die plechtigheid had gisteren in be sloten kring plaats. Voor de resterende weken tot 4 verkiezingen op 6 maan draag de partij Leo van Driel voor als raadslid om de plaats van Van Doom te bezetten. Haar wet houdersportefeuille legt Ge meentebelangen neer bij ha college, dat nu bestaat uit bur gemeester Epskamp en de wet houders Jonker (CDA) en Hoo- gervorst (WD). (advertentie) door Janneke Dijke kaag - Restaurant 't Kompas op Kaageiland staat te koop. De restauranthouders zijn na zeven jaar hard werken toe aan iets anders en zoeken iemand die het restaurant wil voortzetten. Twee bewoners van Kaag zijn geïnteresseerd in overname van het pand. Zij overwegen er huizen te bouwen, maar burge meester en wethouders van Alkemade hebben be sloten daarvoor geen toestemming te geven. De restauranthouders huren het karakteristieke pand aan de Julianalaan, van waaruit de bezoeker vrij uitzicht heeft op de Kagerplassen. Wat zij wil len verkopen is de goodwill en de inventaris. „Toen wij 't Kompas zeven jaar geleden overna men, was het heel rustig. Wij hebben het levendi ger gemaakt. We zouden het fijn vinden als ie mand doorgaat met waar wij mee begonnen zijn", zegt de restauranthoudster, die niet met haar naam in de krant wil. Terwijl de restauranthouders proberen hun in ventaris en goodwill te verkopen, is de eigenaar van het pand echter ook aan de slag gegaan. Dat vertelt loco-gemeentesecretaris Wassenaar van Al kemade. „Wij zijn benaderd door twee particulie re bewoners van de Emmalaan. De hoofdeigenaar heeft hun het pand onderhands te koop aangebo den." De twee Kagenaars hebben de gemeente gevraagd of zij huizen mogen bouwen op de plek van 't Kompas. B en W hebben na beraad besloten dat niet toe te staan. Zij willen dat er op die plek een horecagelegenheid blijft bestaan, omdat anders het niveau van zulke voorzieningen op Kaag te veel in het gedrang komt, aldus B en W. Volgens Wassenaar overwegen de twee aanvragers even eens om het restaurant voort te zetten. De Kage naars zijn niet bereikbaar voor commentaar. De restauranthoudster wordt intussen nogal moe van de geruchten over haar restaurant. „Iedereen vraagt ons of we het restaurant willen sluiten, ter wijl ik daarvan niets weet. Het maakt voor ons de verkoop moeilijker. Als mensen horen dat je wilt sluiten, denken ze al gauw aan een faillissement en dat is pertinent niet het geval. Vergelijk ons met iemand die na zeven jaar toe is aan een ande re baan. Verder is er niets aan de hand." WETEN WAARVOOR JE KIEST Leidsch Dagblad houdt u de komende periode als geen ander op de hoogte van het nieuws rond de nationale- en gemeenteraadsverkiezingen. Voor een (proef)abonnement belt u 071 -512 80 30. Zie ook de bon op de voorpagina. De wereld om je heen. STEMMEN In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen bezoekt het Leidsch Dagblad één straat in elke gemeente in de regio. De be woners spreken zich uit over de problemen van die straat, him politieke voorkeur en waar het op het gemeentehuis over zou moeten gaan. Daaruit komt een stelling voort, waarop een aan tal lijsttrekkers vervolgens reageert. Welke straat bezocht wordt, bepaalt de burgemeester door blind te prikken op de platte grond. Nico Schoof stuurde de redactie naar De Hoorn in Al phen aan den Rijn. Alphen aan den Rijn - Hoorn Hoorn - in de volksmond De Hoorn - is een lange drukke verkeersader langs de Oude Rijn. Dagelijks zoeken veel au tomobilisten hun weg naar de Nil en weer terug. Ze hebben allemaal haast om naar hun werk te gaan. Dat is trouwens goed te merken. Ze flitsen met hoge snelheid langs wat de straat te bieden heeft. Aan het begin ligt een kwekerij en dan begint het kenmerk van Hoom zich aan te dienen. Huizen wor den afgewisseld met bedrijven. Het is dan ook een industriege bied. Maar ook het vogelpark Avifauna is er gevestigd. Even verderop ligt de haven met de onvermijdelijke brug in de weg. Dan volgen er woonboten aan de ene kant en het veelbespro ken bedrijf Vos - vanwege het doorsluizen van omstreden ge neesmiddelen naar Tahiti - aan de andere kant. De houthandel van Sprey doemt langs de Rijn op. Daar liggen twee hotelboten aangemeerd, waar Franse en Portugese werknemers van de hogesnelheidslijn HSL een aan tal jaren bivakkeren. Weer ver der langs Hoorn ligt de Genie- weg, de toegang tot de gevange nis, zeg maar. En helemaal aan het einde, waar de weg zich kromt naar de spoorlijn tussen Alphen en Leiden, staat de oud ste boerderij van de gemeente, De Bonte Paal. Burgemeester Schoof noemt De Hoom dan ook een gemêleerde straat. „Met een beetje handel, werk en wonen. Dat gaat aardig samen. De straat was eens hart stikke druk. En er zullen zich nog vele ontwikkelingen voor doen. Ik denk bijvoorbeeld aan het Masterplan van Avifauna, dat wil uitbreiden. Dat plan gaat het straatbeeld verande ren. Maar mensen die er wonen zijn van oudsher gewend dat het er druk is. Het is er nu nog steeds druk, maar niet meer de hele dag door." Daar zijn de meeste bewoners het wel over eens. Karin van den Berg, bewoonster van een rijtjeswoning schuin tegenover Goedhart Bouwkeukens, maakt zich er het meest druk over. „We wonen hier nu tien jaar. Ik moet mijn kinderen altijd nog zelf naar school brengen. Want met dat drukke verkeer durf ik ze niet alleen te laten gaan. Ze hoeven de weg wel niet over te steken, maar ik neem geen risi co." Hans Altena woont al heel zijn leven lang aan De Hoom. Hij is de eigenaar van de kwekerij in het waterwingebied waar straks huizen worden gebouwd. „Eind volgend jaar gaat de eerste paal de grond in. De vraag is: ga je dat gebied toegankelijk maken via Hoom of via de Zoutman- straat Ik kan me voorstellen dat bewoners van die laatste straat erop tegen zijn. Maar andersom is ook een probleem. Dat kan veel gevaarlijker zijn. „Alleen op zondag is het rus tig", zegt zijn wederhelft Elly van Beusekom. „Maar we wo nen aan de Rijn en dat is fan tastisch. Die loopt toch maar mooi langs je achtertuin." Waarop Altena reageert:Al phen is eigenlijk nog steeds een dorp. Dat merk je hier. Niet meer wat er in het centrum ge beurt. Dat is verschrikkelijk. Het wonen langs deze weg is slechts een proces van gewen ning." Ook Anna van Zwieten, die aan de andere kant van Hoom woont - in de oudste boerderij van Alphen op nummer 420 - zegt 'fantastisch' te leven. „We letten hier op elkaar en helpen elkaar. Sinds die bocht hier Hoorn moet verkeersveiliger gemaakt worden door het plaatsen van flitspalen. En de hotelboten bij Sprey moeten weg omdat ze te veel overlast veroorzaken. Hans Groen in 't Wout (CDA): „We praten met de provincie over een omleiding over de naar de Nil is gekomen, heb ben wij geen hinder meer van het verkeer." Guus van der Bol verhuisde drie jaar geleden van Den Haag naar een woning tegenover Sprey. „Je weet dat je aan een drukke weg gaat wonen. Daar over klagen we dan ook niet. We vinden eigenlijk dat we hier 'buiten' wonen. Het is toch een buitenwijk, hoe je het ook wendt of keert. De weg moet wel veiliger worden. Dat kan door er flitspalen neer te zetten want er wordt veel te hard gere den. En tegenover ons liggen die hotelboten. Met zo'n twin tig omwonenden voeren we daar actie tegen. We hebben er parkeeroverlast van. Ze worden elke dag met bussen en auto's vervoerd. Dan kun je wel zeg gen: nou dat is maar een paar keer per dag. Maar bussen draaien voor je deur en van de zomer zullen we er wel meer van merken. Als ze 's avonds al lemaal buiten zitten." Jan Haan, directeur van Sprey, pareert: „De schepen zijn er nu al zes weken en er is niets meer aan de hand. Ik wacht het als zakenman allemaal af en ben niet van plan er iets aan te doen. In een industriestraat heb je nu eenmaal altijd last en overlast. Ik heb voorlopig geen wensen, woon er al twintig jaar prettig. Misschien geldt alleen voor de straat: eerst meer aan sluitingen op het riool. Dan ho ren we met zijn allen eindelijk bij Alphen." Wim van Wanrooy Rijn, een zogenaamde grote of kleine bypass. Aan het einde van De Hoorn moet de nu al zo genoemde Méximabrug ko nten. Daarmee kunnen we het verkeer over De Hoom ontlas ten. Ik ben een voorstander van een strengere aanpak van de verkeerssnelheid. Er moeten meer controles komen. Bij overtredingen moeten hogere boetes worden uitgedeeld. Maar ik ben geen voorstander van het aanbrengen van bij voorbeeld drempels. Die hotelboten zijn een tijdelij ke zaak. Het is ook een regio nale verantwoordelijkheid. De overlast valt volgens mij mee. Komen er klachten, dan zullen we die in proporties bekijken." Bas Wienbelt (WD): „De Hoorn is een uithoek. Tot nu toe hebben wij geen serieu ze klachten gekregen over de hotelboten. Ze liggen er legaal en voldoen aan de voorwaar den. En ik heb er ook geen pro blemen mee. Verder is en blijft De Hoom een drukke verkeers weg. Camera's zie ik niet als een oplossing voor de veilig heid. Als er dan iets moet ge beuren, moet er misschien er gens een trapveldje of zo ko men. De straat is en blijft ech ter niet echt een woongebied, maar een soort bedrijventer rein. En ook dat brengt drukte met zich mee." Ank de Groot (Groenlinks): „Volgens mij los je niks op met flitspalen. Ik zie dat tenminste niet zitten. Het is gewoon erg druk in De Hoom. flc denk eer der aan drempels. Ik vraag me trouwens af hoe het zit met de veiligheid daar. Gebeuren er zoveel ongelukken? Wordt er echt te hard gereden? Ik heb nooit een signaal gekregen dat er iets moest gebeuren. Ik be schouw de Hoorn niet als een probleemgebied. En over die hotelboten: Jelke Bosma van onze partij heeft gekeken naar die vergunningen. We hebben geen been om op te staan, we kunnen er niets tegen te doen." Klaas Tigelaar (Christenunie): „Ik houd ervan om de vet c) keersdruk te vermind maar de straat heeft een eig historie. Wat je kunt aanp is de bestrating en de beplan 1 ting. Ik denk dan vooral aaicf het waterwingebied waar wo e ningen moeten komen. Voo n ons is het belangrijk om mee t werken aan de bypass, waai 1 door Alphen een rondwe ei krijgt en De Hoom ontlas pi wordt. Dat zou echt verlichtin kunnen geven. Flitspalen? Daa 1 kun je de hele stad wel me volzetten."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18