voor peuterspeelzalen 10% korting j LEIDSE REGIO 'Met één zetel ga ik de raad niet in' Groot tekort dreigt Hynotherapeut beschuldigt regulier arts van nalatigheid R5 RANDVERSCHIJNSELEN Op 23 januari in ClG BijGPlkOrf: op alle artikelen* en extra lang geopend tot 2200 uur. i dinsdag 22 JANUARI 2002 Vincent de Winter lijsttrekker Warmond @nders dankzij gulden Honr Pipfpr van I anopvpIHp Vincent de Winter op de brug die Warmond met Koudenhoorn verbindt: „De andere partijen staan door ons te bibberen." Foto: Dick Hogewoning BBL steunt Houdt leiderdorp Groen jiderdorp - BurgerBelangen leiderdorp (BBL) doneert 50 rtiro aan de vereniging Houdt leiderdorp Groen. Het is een jymbolische bijdrage aan de jjj tetkiezingsavond die de vereni- óng op 30 januari houdt in De jluzenhof. Burgemeester en «ethouders wezen vorige week .j, een verzoek van de vereniging 0m een subsidie van 500 euro in' i BBL vindt dat ook de andere politieke partijen in de buidel moeten tasten. ..Zij kunnen makkelijk het dubbele betalen", 1 denkt lijsttrekker S. Weeda. al in Milieucentrum voor Houtkamp iiiderdorp - Bear Architecten uit Gouda en Hollandschap Landschapsar chitecten uit Moerkapelle krijgt de opdracht om een nieuw milieueducatief centrum in park De Houtkamp ie ontwerpen. Het oude ge bouwtje is te klein en voldoet niet meer aan de arbonormen. De architecten van Bear heb- V ben het vak geleerd van de ont- l werper van Öe Houtkamp. Om die reden zijn zij 'extra gemoti- ra reerd' om zich in te zetten voor 'verantwoorde' nieuwbouw in J* bet park. In maart denken zij een ontwerp te presenteren. d «Privatisering in banen Meerburg s dcterwoude-De gemeente v; Zoeterwoude trekt zijn handen p if van tenniscomplex Meer- :urg. In de commissie welzijn dn ging de politiek gisteravond maniem akkoord met een vol- bi edige privatisering, waarbij Hinisvereniging Meerburg het onderhoud overneemt van de jd lanen, het hekwerk, de licht- di nasten en de kantine. Om de x (ivatisering tot een succes te oaken, is in 1999 het complex s »g helemaal op kosten van de omeente vernieuwd. De priva tisering verloopt onder dezelfde loorwaarden als destijds met deZoeterwoudse Tennisclub TO jn overeengekomen, let enige verschil is dat TV leerburg het aan de gemeente erschuldigde bedrag van ruim B.OOO euro in tien jaar tijd mag erugbetalen. Dit op verzoek tan het bestuur van de club, die liet in staat is tot een betaling néén keer. De privatisering Doet nog wel worden goedge zind door de leden van TV Meerburg. Overval op videotheek «oorschoten - Naar gisteren bij le politie bekend is geworden lebben twee gewapende man- len zondagavond een video heek aan het Johannes Ver- neerplantsoen in Voorschoten ivervallen. Onder bedreiging net een vuurwapen eisten ze oistreeks acht uur geld van een 31 -jarige medewerker. Met en onbekende buit is het stel ertrokken. warmond - Eigenlijk wilden ze het liefst samen lijsttrekker van Warmond @nders worden. Aan gezien dat onmogelijk was heb ben ze erom geloot. Een gulden moest de doorslag geven en wees Vincent de Winter aan. De grondlegger van de partij, Jozef van der Vooren, neemt door de ze uitslag op de kandidatenlijst de tweede plaats in. „Ik heb de keus gegeven aan Jo zef', legt De Winter uit. „Hij wil de zichzelf niet naar voren schuiven. Ik wilde dat ook niet en daarom hebben we erom ge loot. Als we samen de lijst had den kunnen aanvoeren hadden we dat gedaan." De Winter geeft toe dat de opmerkelijke selectie- wijze tijdens de ledenvergade ring wel wat vragen opriep. „Natuurlijk kwam de vraag waarom Van der Vooren niet op één stond." Desondanks gingen de ruim veertig aanwezige leden unaniem akkoord met de lijst. De Winter en Van der Vooren worden op de lijst gevolgd door B. Schenk en het zittende WD- raadslid J. Kwestro. Andere be kende, maar onverkiesbare, kandidaten zijn scheidend VW- voorzitter J. de Winter, organisa tor van de Warmondse Schip- pertjesdagen, N. Ouwehand en de voormalige voorzitter van de Ondernemersvereniging War mond, P. Bunders. Net als de andere partijen had ook Warmond @nders moeite met het vinden van mensen die bereid zijn plaats te nemen in de gemeenteraad. „Veel mensen zijn ontzettend enthousiast over onze partij, maar als je ze vraagt er tijd in te steken, haakt tachtig procent af." De Winter zegt door zijn nieuwe positie behoorlijk wat druk op de schouders te voelen. Maar het enthousiasme overheerst: „Ik heb er enorm veel zin in." De prille lijsttrekker is een be kend gezicht in het dorp waar hij al zijn hele leven woont. De 32-jarige De Winter werkt bij het korps marinebrandweer op het vliegveld Valkenburg en is daar naast lid van de Warmondse vrijwillige brandweer. Hij was actief bij voetbalvereniging War- munda en bij de scouting. Poli tieke ervaring heeft de prille lijsttrekker niet en met de lande lijke politiek wil hij zelfs hele maal niets te maken hebben. „Ik heb ooit eens alle partijpro gramma's opgevraagd, maar het sprak me absoluut niet aan. De landelijke politiek luistert niet meer naar de eigen leden. Het is een eliteclub geworden." Ook met het Leefbaar Nederland van Pim Fortuyn wil De Winter op geen enkele manier geassoci eerd worden. Zijn afkeer van de gevestigde politieke partijen betekent niet dat De Winter niet naar de stembus gaat. Integendeel, stemmen beschouwt hij als een burgerplicht. „Als mensen niet gaan stemmen, vind ik dat vre selijk. Al breng je een ongeldige stem uit, ga in ieder geval naar de stembus. Door mijn werk bij de marine was ik soms tijdens verkiezingen op zee. Ik zorgde er dan voor dat ik iemand mach tigde." Zelf heeft De Winter ei genlijk altijd op de WD ge stemd. Als iemand die werkt bij het leger ligt dat voor de hand." Voor de raadsverkiezingen stemde hij enkele keren voor PW, de partij waarvan de letters volgens hem wel eens lijken te staan voor 'passief Warmond'. Het was de onvrede over deze passiviteit van de gevestigde partijen die de reden was van de oprichting van Warmond (An ders. De nieuwe partij heeft als belangrijkste doel ervoor te zor gen dat Warmond zijn naam van recreatiegemeente werkelijk gaat waarmaken. Om de recrea tie een impuls te geven wil De Winter dat het geplande hotel ('waar al zeven jaar over wordt gesoebat') er eindelijk komt. '„Want we moeten er natuurlijk eerst voor zorgen dat mensen in Warmond kunnen verblijven." Voor de bereikbaarheid van het hotel acht hij het noodzakelijk dat er een nieuwe brug naar Koudenhoorn komt. Zeilboten kunnen de huidige brug niet passeren en bovendien is het ei land nu onbereikbaar voor hulpdiensten. Warmond @nders wil daarom een bredere brug, die open kan om schepen door te laten. In wat De Winter 'de kont van Warmond' noemt, het deel van de Hofpolder bij de speelweide, wil de partij een fietspad aanleggen en een hore cabedrijf vestigen. Verder moet op Koudenhoorn naast de 'snackkiosk' een koffiehuisje ko men. En onder de toekomstige supermarkt moet een parkeer garage komen. Gestimuleerd door de komst van Warmond @nders komen de andere partijen in hun ver kiezingsprogramma's eveneens met plannen om de recreatie te bevorderen. De Winter kan er alleen maar blij mee zijn: „We hebben ons programma naar de andere partijen gestuurd en blijkbaar hebben ze het goed ge lezen." Een voorkeur voor een coalitiepartner weigert hij uit te spreken en tegen een plaats in de oppositiebankjes lijkt hij niet al te veel bezwaar te hebben. „Als we er bij de collegeonder handelingen niet snel met ande re partijen uitkomen, dan gaan we gewoon de oppositie in. Ik denk dat onze plannen er toch wel doorkomen. De andere par tijen staan door ons te bibbe ren." De Winter heeft hoge verwach tingen van de verkiezingen van 6 maart. „Ik geloof er heilig in dat we vier zetels halen." Moch ten de kiezers anders beslissen en de nieuwe partij slechts één zetel gunnen, dan is voor De Winter het avontuur voorbij. „In dat geval ga ik de gemeenteraad niet in. We worden dan onver mijdelijk een protestpartij. Met één zetel is het vechten tegen de bierkaai." Van kiezersbedrog is volgens de lijstaanvoerder van Warmond @nders geen sprake. „We zeggen het toch van tevo ren?" voorschoten - De Voorschotense peuterspeelzalen willen meer geld van de gemeente. In een brief aan burgemeester en wet houders heeft de Stichting Kin derspeelzaal Voorschoten (SKV) laten weten jaarlijks enkele tien duizenden euro's tekort te ko men. De SKV beheert zes peuterspeel zalen in Voorschoten. De be langrijkste oorzaak voor de fi nanciële problemen zijn de ge stegen loonkosten. Over 2002 en 2003 gaat het om een stijging van in totaal 10,5 procent. Bo vendien moet door landelijke regelgeving in de peuterspeelza len vrijwel al het meubilair wor- door Nancy Ubert vervolg van voorpagina oegstgeest - Hypnotherapeut Jan van der Heide heeft de offi cier van justitie gevraagd een reumatoloog van het LUMC voor 'dood door schuld' te ver volgen. Justitie bevestigt de ont vangst van dit officiële verzoek. De Oegstgeestse paragnost en hypnotherapeut vindt dat de specialist een grove fout heeft begaan. „Beter was mijn vrouw Anna nooit meer geworden. Maar als de diagnose kanker eerder was gesteld, had ze lan ger kunnen blijven leven en niet zulke folterende pijnen gehad. Het is onmenselijk wat zij heeft moeten doorstaan." Drie dagen nadat zijn echtgeno te was overleden, begon Van der Heide aan het boek 'Anna, ik dans in mijn hoofd'. In zijn boek beschrijft hij niet alleen zijn le ven met Anna, ook vertelt hij over de medische wegen die zij samen hebben bewandeld toen voor hen duidelijk werd dat de gezondheid van Anna achteruit ging. De behandelend arts van zijn vrouw duidt Van der Heide met de beginletter van zijn ach ternaam aan. Ook schroomt hij niet titels en specialisme te noe men. „Nou en?", reageert Van der Heide. „Het is de waarheid die ik heb opgeschreven. Ik ben niet bang dat ik word aangeklaagd wegens smaad of laster. Hoe kan de waarheid nu lasterlijk zijn? Laat hem maar zeggen dat het allemaal zo niet is gegaan. Dan kom ik met tientallen getui gen die zullen bevestigen dat mijn Anna onnodig heeft gele den. Nu ik dat medisch dossier aan het doorspitten ben, con stateer ik tot mijn ontzetting dat van die pijnklachten amper melding wordt gemaakt. Dat is toch te krankzinnig voor woor den? Mijn vrouw kreeg al jong een zeldzame vorm van reuma. Reumapatiënten hebben bijna altijd pijnklachten, dus ik be grijp dat een arts zich daardoor kan vergissen. Maar de blunder die deze man heeft gemaakt is onmetelijk." Van der Heide zegt dat hij het boek anders geschreven had als de arts zijn excuses had aange- den vervangen. De SKV heeft geprobeerd de geldzorgen het hoofd te bieden door de ouderbijdrage te verho gen en de financiële reserve aan te spreken. Desondanks resteert een tekort van enkele tiendui zenden euro's per jaar. „We kunnen het dit jaar nog uitzin gen, maar dan houdt het ook wel op", stelt P. van der Voort van de SKV. Volgens hem heeft de stichting al het mogelijke ge daan om het tekort te dichten. De SKV schat in dat een nog ho gere ouderlijke bijdrage zal lei den tot afzeggingen. Dit staat op gespannen voet met de wens om de peuterspeelzalen laagd rempelig te houden. Alleen ou- boden. „De afgelopen maanden heeft hij alle tijd gehad om con tact met me op te nemen en te zeggen 'ik heb de verkeerde dia gnose gesteld en dat spijt me'. Maar hij zweeg en blijft zwijgen. We hebben indertijd eindeloze wegen bewandeld om gehoor te krijgen. Zelfs de grootste kwak zalver had beseft dat hij haar niet zo kon laten lijden." Volgens Van der Heide wordt binnen de reguliere geneeskun de 'door al die verregaande spe cialismen te veel in vakjes ge dacht'. „Niet naar de complete mens wordt gekeken, maar naar een klein stukje. En dat neem ik geneeskundigen kwalijk. Als een alternatief genezer fouten maakt, wordt hij bijna ge- (advertentie) ders met de hoogste inkomens betalen een kostendekkend ta rief. Vorig jaar kampte ook de Cen trale Stichting Kinderopvang Voorschoten (CSKV) al met een tekort. Toen besloot de gemeen te eenmalig een extra subsidie te verstrekken. Wethouder Draijer (onderwijs) lijkt daar nu met be trekking tot de peuterspeelzalen op voorhand weinig voor te voe len. Draijer: „Het is erg gemak kelijk om de financiële proble men te laten oplossen door de gemeente. Deze organisatie heeft zijn eigen verantwoorde lijkheid." Draijer en de SKV heb ben binnenkort een gesprek over de geldzorgen. stenigd. Maar als je in de ivoren toren van het medische bolwerk verblijft, mag je een patiënte ge legaliseerd en regulier de lang zame kankerdood laten ster ven." De reumatoloog 'kan niet an ders dan weigeren een reactie te geven', vindt hij. „Ik heb een be roepsgeheim. En dat is het meest kostbare in een arts-pati- entrelatie. Ik kan daarom niet eens bevestigen of ik de vrouw onder behandeling heb gehad." Woordvoerder D. Ketting van het LUMC: „We weten dat Van der Heide een boek heeft ge schreven, maar zijn van mening dat hij de reguliere weg moet bewandelen om zijn problemen kenbaar te maken." Het Zoeterwoudse CDA staat in vuur en vlam voor de bouw van een ijshal in de Meerburgerpolder. De Oegstgeestse brandweer rukte vorige maand iets te vroeg uit met goed nieuws. Horecabazen in het doip zijn witheet over de nieuwe brandveiligheidseisen. Zoeterwoude lost de problemen van de regio op zonder zelf op te lossen. Dat laatste zou vooral een gemeente als Leiden wel willen, maar de miniplaats weigert vooralsnog te verdwijnen of in een groter geheel op te gaan. In plaats daarvan kan Zoeterwoude er op wijzen een groot aantal mensen, dieren en bedrijven op te vangen. Als meest sprekende voorbeelden gelden het industrieterrein Grote Polder en de groene Grote Polder, die beide voor Lei den en omgeving wijd open staan. Mogelijk kan daaraan op korte termijn een ijshal in de Meerburgerpolder langs de A4 worden toegevoegd, waar onder dak kan worden verleend aan maar liefst 23 verenigingen in het district. Een schitterende vondst van het CDA, daarmee weer eens bewijst ijskoud de beste te zijn. Wethouder Sjaak Stuijt van Progressief Zoeterwoude heeft het voorstel van de christen-democraten al als 'zinloos, onhaalbaar en verkiezings retoriek' van tafel geveegd, maar dat kan alleen maar worden verklaard uit afgunst. Hij slaat zichzelf ongetwijfeld voor het hoofd dat hij zelf niet op dat lumineuze idee is gekomen. "Alleen met de suggesties voor de naam Groene Hartijshal of Maxima-ijshal) doet CDA zichzelf te kort. Of liever ge zegd Mirjam Ates. Als lijsttrekker, frac tievoorzitter, voortrekker en dé be schermvrouwe van Zoeterwoude is zij zo actief voor 'haar' dorp, dat de hal ei- genlijk alleen maar naar haar kan wor- ien vernoemd. I Tegenstanders zullen ongetwijfeld aan roeren dat zij bij welk onderwerp dan Als de ijshal al in de Meerburgerpolder had gestaan, had de in Zoeterwoude ge boren Leidenaar Jeroen Straathof zich waarschijnlijk wel geplaatst voor de Olym pische Spelen. Foto: WFA/Frank Uijlenbroek ook in vuur en vlam staat en dat die hit te niet te verenigen is met de kou die in een ijshal onontbeerlijk is. Zij vergeten daarbij echter te vermelden dat zij tij dens die discussies bepaald niet altijd een ijsbreker en bruggenbouwer is. Zij kan als geen ander voor warmte, maar ook voor kilte zorgen in contacten, wat vooral PZ en de WD zullen beamen. En die kou is in de Meerburgerpolder meer dan welkom. Braaf Bij de Oegstgeestse brandweer voelden ze de bui vorige maand al hangen. Lo vend was ondercommandant Pieter Bouter over de braafheid van plaatselij ke ondernemers. De krant werd opge beld om het heuglijke nieuws te mel den: geen brandgevaarlijke situaties te bekennen in cafés, hotels, restaurants en verzorgingscentra. Pieter Bouter was meer dan tevreden over het aanpas singsvermogen van alle vergunning- plichtigen in het dorp. Sommige onder nemers waren wel zelfs wel erg ver doorgeschoten en hadden uit pure angst helemaal geen kerstversiering aangebracht. Pieter Bouter wist toen al dat sommige ondernemers helemaal niet zo braaf en coöperatief zijn als hij deed vermoeden. De verwondering was goed gespeeld, want een maand later blijkt dat R. van Ingen Schenau van het hotel/restaurant Het Witte Huis en J. van Rijn van café De Roode Leeuw al lange tijd woedend zijn over de 'keiharde eisen' die de ge meente Oegstgeest stelt aan brandvei ligheid in openbare gebouwen. Het tweetal ondernemers wil niets we ten van extra brandtrappen om vlucht routes te verbeteren. Erg 'overdreven' vinden ze de plotselinge alertheid van brandweer en gemeente. Voorlopig weigeren ze de gevraagde voorzienin gen aan te leggen, In de hoop dat de rechter hen gelijk geeft. De brandweer heeft te vroeg gejuicht. De oorspronkelijke vreugde ontstond na een korte inspectie bij twintig onder nemingen. De woede van beide horeca bazen ontvlamde na een onderzoek on der 110 vergunningplichtige bedrijven. Ziedaar de verklaring voor het opmer kelijke verschil in reacties. Jan Preenen Erna Straatsma co Jan van der Heide voor een schilderij van zijn overleden vrouw: „Zelfs de grootste kwakzalver had beseft dat hij haar niet zo kon la ten lijden." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17