J Katwijk wil meer ruimte voor toerisme en recreatie Centrum Noordwijkerhout autoluw DUIN BOLLENSTREEK Lugubere anekdotes over de walvisvaart 13 0 mdk DIESEL OR Zeehos: vertrouwen in directeur opgezegd 'Extra huizen voor jongeren in Katwijk' Kostbaar herstel van Katwijkse Boulevard gaat voorlopig ten koste van andere wegen de Bijenkorf i1; Vier tips over overval katwijk - De politie kreeg giste ren na de uitzending van Op sporing Verzocht over de over val op de supermarkt Digjos in Katwijk, vier tips binnen. Op 23 oktober vorig jaar werd hier een onbekende hoeveelheid geld buitgemaakt. Dat gebeurde door een man, die er met een handlanger op een gestolen scooter vandoor ging. De scoo ter werd later aan de Industrie kade teruggevonden. Of de tips bruikbaar zijn, kon de politie vanmorgen niet zeggen. Begeleiding van stervenden katwijk - De christelijke thuis zorgorganisatie Curadomi houdt een voorlichtingsavond over stervensbegeleiding thuis, aan naaste familie of vrienden. Anesthesioloog P. Lieverse van de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam geeft op 12 februari in Katwijk een lezing. Daarna is er gelegenheid voor vragen en discussie over palliatieve zorg. Belangstellenden zijn vanaf 19.30 uur welkom in het Her vormd Kerkelijk Centrum, Voorstraat 74 in Katwijk. katwijk - De ondermeningsraad van het Rijnlands Zeehospitium heeft het vertrouwen opgezegd in de algemeen directeur E. van Cortenberghe. De raad is woest omdat Van Cortenberghe een plan voor een nieuwe structuur voor het revalidatiecentrum van tafel heeft geveegd. Vandaag is er overleg tussen de Raad van Toezicht en de OR over de pro blemen. Sinds juli 2001 wordt door de al gemeen directeur, het manage ment, de medische staf en de ondernemingsraad overlegd over een nieuwe organisatie voor het Rijnlands Zeehospiti um. Aanvankelijk ging de raad onder voorwaarden akkoord met een op tafel liggend plan. Een van de voorwaarden was meer duidelijkheid voor het per soneel. Dat werd toegezegd door Van Cortenberghe. Die af spraak kwam hij volgens de raad niet na. In december was er een eindoverleg waarbij door alle or ganen een ander organisatie plan werd gesteund. Dat is door de algemeen directeur van tafel geveegd. Met het gevolg dat de raad, het management en de medische staf het vertrouwen in hem opzegden. Van Corten berghe was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. dinsdag 22 JANUARI 2002 door Saskia Buitelaar katwijk - Katwijk moet toerisme en recreatie meer stimuleren. Zonder actieve inzet van de gemeente zakt het aantal bezoekers aan de badplaats nog dramatischer dan de afgelopen tien jaar al gebeurde. Die uitspraak deden de politieke partijen gisteravond, bij de behande ling van de toeristische nota voor de komende vijf jaar. De raadsleden vinden dat de gemeente ambi tieuzer moet zijn en meer moet investeren. Ondernemers en bewoners met ideeën om toeristen naar Katwijk te lokken, verdienen steun. Zoals bijvoorbeeld voor de plannen voor een horecaboot. een muziektheater en het Strandplein. En: alles staat of valt met pro motie. In het zogenoemde toeristisch recreatief actie plan 2002-2007 staan diverse goede voorstel len, vinden de politici. Prima plannen - recreë ren in de natuur, een kuurhotel bij het Zee hospitium - maar een duidelijke koers om toe risme te stimuleren ontbreekt. Katwijk is te af wachtend, menen veel commissieleden. PvdA'er Griep wil met een raadgevend refe rendum onderzoeken hoe de Katwijkse bevol king over toerisme denkt. „Moet het wel of niet een motor zijn van onze lokale economie? Ik hoor daar uiteenlopende geluiden over." Ook andere commissieleden zijn benieuwd naar de mening van de Katwijkers, die immers zelf de belangrijkste recreant in hun gemeente zijn. Maar de koers is wat de politiek betreft ook zonder referendum wel duidelijk: er is werk aan de winkel voor de nieuwe wethouder toerisme na de verkiezingen. Vooral wat betreft promotie. De politici maken zich zorgen over het imago van het kustdorp als toeristische trekpleister. De karakteristieke sfeer van de familiebadplaats is Katwijks kracht en dat moet volgens de meesten zo blij ven. Maar door daar teveel op te hameren, be staat het gevaar dat Katwijk een negatief imago krijgt. Niet voor niets is het aantal hotelbedden het laatste decennium met een kwart gedaald, terwijl in heel Nederland de omzet in de toe ristische sector flink is gestegen. Rust, ruimte en kleinschaligheid moet niet worden uitgelegd als: in Katwijk kan niets, er gebeurt niets en het is er saai, vindt het CDA. Wat WD'er Van Efferink betreft moet de term 'kleinschalig' sowieso overboord, want die heeft 'weinig pr-waarde'. Daar beloofde wethouder J. van der Plas wat aan te doen. Verder vond hij, ondanks de kriti sche opmerkingen, dat er veel steun was voor het actieplan. En dat terwijl Noordhuis (Chris tenunie) hem verweet dat het onderwerp geen 'topper' was geweest in zijn portefeuille en dat hij te weinig met zijn collega's in het college om de tafel had gezeten. Zo kon het gebeuren dat hotel Zeezicht op de Boulevard uit toeristisch oogpunt steun krijgt voor uitbreidingsplannen, maar tegelijkertijd in de mogelijkheden is beperkt vanwege de af spraken over ruimtelijke ordening in het be stemmingsplan. De wethouder kaatste dea bal terug, want het was de gemeenteraad zelf die dat beleid ooit vaststelde. „U heeft mis- schien niet allemaal de consequenties van uw eigen beslissingen kunnen overzien. Maar een besluit over de gevelhoogte op de Boulevan heeft uiteraard gevolgen voor de daar gevest» de hotels. De wensen zijn soms strijdig." Vol gens Van der Plas is de gemeente helemaa niet te beroerd om mee te werken aan plan nen van ondernemers. „Maar het moet v passen in het bestemmingsplan, want dat» zo'n beetje de grondwet in een gemeente." Gebied rond Witte Kerk voor voetgangers en fietsers door Roza van der Veer noordwijkerhout - Het centrum van Noordwijkerhout moet op termijn autoluw worden. Fietsers en bevoorradend verkeer, het laatste desnoods tussen bepaalde tijden, moet wel het dorpscen trum in mogen. Dat is de beste mogelijkheid om een prettig en veilig winkelhart in Noordwijker hout tot stand te brengen. Dat staat te lezen in het 'Par keer- en ontsluitingsonderzoek centrum Noordwijkerhout' van het adviesbureau BRO uit Vught. Het is een van drie on derzoeken waarbij een facet van het al uit 1998 gepresenteerde centrumplan nader onder de loep is genomen. In het cen trumplan wordt een parkeerga rage met twee supermarkten ge bouwd op de plek van de ge- meentewerf en worden 63 nieu we huizen op verschillende plekken in het dorpshart neer gezet. De Digros verdwijnt van de Dorpsringweg. Die wordt af gesloten, zodat naast de Witte Kerk horeca en terrasjes kunnen komen. Ook de Edah vertrekt van het Marktplein en er komt geen supermarkt meer aan de Dorpsstraat. Er bleven echter nog wat vragen openstaan, waarvan één was of er voldoen de parkeerplaatsen zouden zijn in het nieuwe dorpshart en of de voorgestelde ontsluiting van het winkelcentrum goed was. Volgens de onderzoekers ver dient een autovrij centrum de voorkeur. Dat betekent dat rondom de Witte Kerk geen au to's meer mogen komen. Ook de naar de kerk voerende stra ten, zoals een deel van de Zee straat, Dorpsstraat, Havenstraat, Schoolstraat en het Marktplein, Het Witte Kerkje, het 'hart' van het centrum van Noordwijkerhout. Auto's moeten hier taboe worden. Archieffoto: Dick Hogewoning worden taboe voor auto's. BRO meent overigens dat de afslui ting van het winkelcentrum in fasen moet gebeuren, samen met de verdere ontwikkeling van het winkelhart. Voorts moet Noordwijkerhout nog eens nadenken over het parkeren in het zuidelijk deel van het centrum. Daar zetten nu op piekdagen centrumbezoe kers hun auto's in de woonstra ten neer. Die drukte wordt straks wel minder doordat het Edahpand wellicht een andere bestemming krijgt en in het in middels al leegstaande pand van de Basismarkt geen super markt meer terugkomt. Een op lossing kan zijn het weren van langparkeerders. Dat levert 75 parkeerplaatsen op. Gedacht kan worden aan het invoeren ,van een blauwe zone op het Landbouwplein en op het Marktplein en alle winkelstra ten. Een andere oplossing is het aanleggen van extra parkeer ruimte. In het noordelijk deel van het winkelcentrum is straks geen gebrek aan parkeerruimte door de bouw van een parkeergarage. Die moet gratis zijn en niet aan tijdsduur gebonden, meent BRO. Na een half of een heel jaar kan bekeken worden of ook daar langparkeerders moeten worden geweerd. Volgens BRO moeten fietsers ge woon overal in het centrum kunnen rijden. Dit is nodig om de verkeersgroei op te vangen. Gedacht wordt aan een bewaak te fietsenstalling bij de nog te bouwen parkeergarage. Als voor die stalling betaald moet wor den, mag het niet meer kosten dan een halve euro. BRO heeft ook onderzocht hoe de Noordwijkerhoutse onderne mers aankijken tegen de cen trumplannen, waarbij Noord wijkerhout flink wat meer win keloppervlakte krijgt. De over grote meerderheid van de on dernemers is positief. Wel vreest een kwart dat de centrumplan nen ten koste gaan van de niet in het centrum gevestigde be drijven. Noordwijkerhoutse on dernemers moeten dan ook voorrang krijgen bij de centrum plannen. Elf ondernemers heb ben al aangegeven zich graag in het nieuwe winkelcentrum te willen vestigen. De ondernemers geven ook aan zich zorgen te maken over de vergrijzing van Noordwijker hout. Zij zien graag meer huizen voor jonge starters en jonge ge zinnen. De appartementen die straks in het centrum worden gebouwd, zijn voor jonge star ters geschjkt. Het gaat dan wel om mensen die over het nodige geld beschikken. Vandaag vergadert het college over de ideeën van BRO. Don derdag vergadert de commissie ruimtelijke ordening over de centrumplannen. katwijk - Gemeentebelangenc Katwijk wil dat er binnen \ic jaar tenminste driehonderd be taalbare huizen voor jongere worden gebouwd in de gemeen te. Bovendien moeten de \vr. ningcorporaties een groter da van de huurwoningen allee aanbieden aan jongeren oni de 23 of 24 jaar. Dat schrijft d partij in haar verkiezingspn gramma. Gemeentebelangen (para* D66 is daarin inmiddels volled opgegaan) wil een inhaalsl maken. Voor de uitbreiding het aantal starterswoninj denkt de partij aan het deel de Zanderij dat nu voor bedi ven is bestemd. Ook het Havt gebied en het Tussengel» (tussen Katwijk en Noordw komen in aanmerking. oi De partij denkt ook aan oud b« ren. Ze pleit voor een woon11 zorgvoorziening voor seniw p van alle gezindten en voor a 11 luxe servicefiat. Andere items het programma zijn een pro met susploegen en glijden sluitingstijden, evenals restain H tie van de Rooie Buurt. De Ti markt moet in ere worden in 2 steld, als een plein met w 1' groen en een terras, zonden W to's. GB wil grote voorziening t zoals een zwembad, sportP commodaties en theater 1 liefst samen met buurgema a ten realiseren. En de gemea moet meer mogelijkheden l den aan de horeca in het a m trum en op het strand. Gemeentebelangen wordt ii verkiezingen aangevoerd dt de huidige fractievoorzitter, ju Slings, gevolgd door Marcel! Q Tol. Achtereenvolgens staan de lijst Gerard Bol, Esther Sd yj nenberg en Ilan Vooys. GB hl elf jongeren op de lijst van ie kieskandidaten. Ie 7"an de 35 Katwijkers die hal- At verwege de vorige eeuw op walvisjacht trokken naar de Zuidpool, zijn er nog 22 in le ven. Van deze oude baasjes te kende Wïm van der Plas de sterke verhalen op. Over een stomdronken bemanningslid dat al voordat het schip uit Ne derland vertrok zijn kunsttan den over boord liet glippen en een half jaar lang kauwde met een ge- bitje, gebei teld uit een walvisrib. En over stoere zeebonken die eens in de maand onder de of ficiersdou che in het ruim doken omdat ze niet mans genoeg wa ren om de poolwater- douche op het achterdek te gebruiken. Van der Plas legt momenteel de laatste hand aan zijn boek over Katwijkers op de walvisvaart. De verzamelaar van alles wat met walvisvaart te maken heeft, richtte twee jaar geleden een fo totentoonstelling in het Kat wijks Museum in aan de hand van bijna duizend foto's uit fa miliealbums van zijn dorpsge noten. Voor de onderschriften bij de foto's sprak hij maanden lang elke woensdagavond met de inmiddels bejaarde walvis vaarders die hij had weten te traceren. Maar in de korte en feitelijke stukjes tekst bij de tentoonstel ling kon Van der Plas lang niet alle verhalen kwijt die hem in die sessies ter ore waren geko men. En om daar verder niets meer mee te doen, vond hij zonde. Hij bundelde de verha len, vulde ze aan met door hem verzameld feitenmateriaal en vroeg twee deskundigen van de maritieme historie om ook een bijdrage te leveren, de Leidse historicus Piet Dekker en de conservatrice van het Nationaal Scheepvaartmuseum Greet van Duyn. Het resultaat is vanaf mei te koop. Een boekwerk vol Katwijks walvisvaartverleden en voorzien van de mooiste foto's uit zijn omvangrijke collectie. Het boek be- Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 Katwijkers op de walvisvaart in het seizoen 1953/1954. Van links naar rechts: Dirk van Rijn, Cornelis van Beelen, Maarten van der Zwan, Bouwe Kuyt, Dirk van der Zwan en Gijs van Andel. Particuliere foto opmeuw op gang, toen op de Zuidpool. Het moment was logisch, vlak na de oorlog. Er was een gebrek aan alles en van de walvis kun je ontzettend veel maken." Er volgt een opsom ming: margarine, medicijnen, cosmetica, smeer, lampenolie, visvoer en vlees natuurlijk, al hoewel dat in Nederland niet mag worden geserveerd. „Heb je wel eens walvisvlees ge proefd? Heerlijk hoor, en rijk aan voedingsstoffen." Behalve anekdotes staat het boek ook vol met feitelijke wetenswaar digheden. De Katwijkse walvis expert schudt er enkele uit zijn mouw. „De walvissen waar op werd gejaagd, waren baleinwal vissen. Die leverden meer op, want ze zijn een stuk groter dan de andere soort, de potvis. Baleinwalvissen zijn dertig tot veertig meter lang. Dat is vijf keer de breedte van de huiska mer", wijst hij van muur naar muur. „En voor de hoogte kom je wel tot het dak. 't Is eigenlijk net een treinwagon. En verden ze worden soms wel 200 jaar oud en 130.000 kilo zwaar. Ze hebben een tong met het ge wicht van vijf middenklasse au to's en tanden ter grootte van een flinke vuist. De bewijsstuk ken liggen bij Van der Plas op de eettafel. Het boek is niet alleen interes sant, maar ook luguber, als be schreven wordt hoe de enorme dieren werden gedood. Dat ge beurde vanaf de zogenoemde jagers, circa twintig meter lange boten, waar de meeste Katwij kers op voeren. Verder was er het moederschip, de enorme Willem Barentsz, en de kleinere sleepboten, of boeiboten, die de gedode dieren naar de Wil lem Barentsz sleepten. Op de jagers ging het er bloede rig aan toe. Zodra een walvis binnen bereik was, schoot de harpoenier zijn speer met weer haken af op de kolos. Eenmaal in het vetweefsel binnenge drongen bracht een ontste kingsmechanisme met een klei ne explosie de haken in uitge klapte stand. De sterke walvis nam nu het scheepje op sleep touw in een poging te vluchten. Maar het snelle bloedverlies putte de walvis uit, waarna hij stierf. Nu was het zaak om hem snel vol te pompen met lucht, om te voorkomen dat hij zou zinken. Dit gebeurde door via een snee in de buik een pijp in de maag te duwen. Tot slot plantten de jagers een zichtbare vlag in het drijvende lijk en ga ven aan het moederschip de positie ervan door, zodat een boeiboot het kon komen halen. Zitten de Katwijkers anno nu nog te wachten op zulke grie zelverhalen? Van der Plas denkt van wel. „Je moet het zien in de context van die tijd. Deze man nen werden in IJmuiden als helden onthaald, toen ze van hun eerste expeditie terugkwa men. Ik herinner me dat nog wel. Zij brachten grondstoffen voor nieuwe producten mee, en dus de broodnodige deviezen." De walvisvaart ging in de jaren zestig aan zijn eigen succes ten onder. Met de komst van snel lere boten van na de oorlog, wist bijna geen walvis meer aan de jagers te ontsnappen. De nieuwe aanwas kon het aantal afgeschoten dieren niet bijbe nen, legt Van der Plas uit. De met uitsterven bedreigde walvis kreeg in veel landen een be schermde status. Wie het verleden wil laten her leven kan vanaf mei terecht bij boekhandel Van den Berg in Katwijk aan den Rijn. 'Katwij kers op de walvisvaart' kost 27,25 euro. De auteur hoopt dat mensen het boek nu al (voor 22,70 euro) bestellen, of dat be drijven hem sponsoren met een vignet in het boek, zodat hij de druk kan financieren. Belang stellenden kunnen zich bij de boekhandel aanmelden. Saskia Buitelaar katwijk - De grootschalige en dure opknapbeurt van de Boulevard in Katwijk betekent dat andere asfaltwegen voorlopig niet aan de beurt zijn. Wet houder J. van der Plas gaf gisteravond in een raadscommissievergadering een helder antwoord op de vragen die de politiek vorige week al had ge steld. De commissieleden maken zich zorgen over de financiering van de renovatie. En hoewel de wethouder gisteravond toegaf dat hij niet kan garanderen dat ruim 4 miljoen euro genoeg is, leek zijn uitleg de commissie geru stellen. Aanvankelijk toonden diverse part Ei weinig vertrouwen in de begroting van bijeen sprokkelde posten voor asfalterings- en hei werkzaamheden van de komende vier jaar. 5 volgens Van der Plas klopte het allemaal en v juist de eerste periode de uitgaven wel mee. wordt de Boulevard vanaf de Rijnmond tot Seinpoststraat opgeknapt. „Pas in 2007, voor laatste deel, zijn forse investeringen nodig." (advertentie) Diesel Jeans, model Keetar, 26 t/m 40, lengtematen 30 t/m 34, afd. herenmod Model Labor, 26 t/m 40, lengtemaat 34, afd. Chili Out/herenmode. ('1 Model Luster, light weight denim, 26 t/m 34, in diverse lengtematen, afd. damesmod Van 79,95 voor €45,- \l Ook verkrijgbaar op www.bijenkorf.nl De Bijenkorf zet de toon. ALLE FIUALEN ZIJN WOENSDAG 23 JANUARI GEOPEND TOT 22.00 UUR KIJK VOOR DE OVERIGE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BIJENKORF.NL OF BEL 0900-0919 0,18 PER MINUU1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16