Professionele strijd tegen eenzaamheid GERECHT Londcnistansted) 79 €265 www.klm.nl Een rustig dagje op de rechtbank R3 Edinburgh 65 Nice 85 Genève 89 Barcelona 119 Parijs 135 München 139 Berlijn 155 Kopenhagen 16 5 Zürich 175 Boedapest €199 Wenen €209 Madrid 215 Lissabon €215 Stockholm 219 Milaan €225 Bologna 225 Venetië €225 Rome 245 Istanbul €265 Athene Betrouwbaar. KLIVI E M N i I Drie nieuwe zenders in radiopakket Casema dinsdag 22 JANUARI 2002 Retourtarief. .en nog 34 andere aanbiedingen. Boek nu via uw reisagent, KLM Reserveringen 020 4 747 747 25 reserveringskosten) of gratis via Boeken van 8 januari tot en met 31 r jjSIy januari 2002. Reizen van 8 januari tot en met 30 april 2002 Vanaf 25% korting op het laagste tarief en beschikbaarheid op basis van capaciteit. Tot de dag van vertrek een keer gratis wijzigen van reisdatum. Annuleren tot de dag van vertrek: 50. Op vertoon van uw KLM-ticket gratis met NS van en naar Schiphol. Alle vluchten worden uitgevoerd door KLM en deelnemende partners Bovengenoemde retourtarieven zijn vanaf en exclusief luchthavenbelasting en toeslagen Voor telefonische boekingen via KLM Reserveringen 020 4 747 747 worden 25 reserveringskosten in rekening gebracht, ongeacht het aantal tickets per boeking. Boekingen via www.klm.nl zijn gratis. Op deze aanbiedingen zijn de Algemene Voorwaarden en de specifieke boekings- voorwaarden van KLM van toepassing. door Roelf Reinders leiden - Op de gewone koffie ochtenden lieten veel ouderen zich niet zien. Dat was iets voor kliekjes, er werden te veel praat jes gemaakt, het was ook tc vrij blijvend, vonden de wegblijvers. Maar op de dagverzorging die het Leidse zorgcentrum Groen hoven "sinds een paar maanden in het aanleunwoningencom plex Nieuw Groenhoven in de Havenwijk geeft, durven ze wel te verschijnen. „Voor bewoners die dreigden te vereenzamen is de da'gverzor- ging een veilige manier om ach ter de geraniums weg te ko men", zegt zorgcoördinator Bef je van Spijker. De dagverzorging in Nieuw Groenhoven is giste ren officieel geopend. De dagverzorging verschilt niet echt veel van wat er al was aan koffieochtenden, kaartmidda- gen en bingoavonden. Ook bij de dagverzorging wordt er koffie gedronken, gekaart en bingo ge speeld. Maar met minder vrij willigers en met een professio nele activiteitenbegeleidster, die er bij de activiteiten die de ou deren zelf organiseerden niet was. En met minder vrijblij vendheid. „Activiteitenbegeleid ster Eva Pape bepaalt wat er ge beurt", zegt Van Spijker. „Als zij zegt dat er wordt geschilderd, is er geen ruimte voor sjoelen. Dat kon vroeger wel. Maar als oude ren niet willen, hoeven ze niet perse hoor. Dagverzorging is geen dwangarbeid." Ouderen die in de aanleunwo ningen van Nieuw Groenhoven wonen, kunnen alleen na goed keuring van het Regionaal Indi catie Orgaan (RIO) naar de dag verzorging. „Niet iedereen kan zomaar meedoen", legt Eveline Geusen van het zorgcentrum Groenhoven uit. „Het verplichtend karakter werkt juist heel positief', zegt Van Spijker. „Het activeert om dingen te doen die ouderen an ders nooit zouden doen." De dagverzorging is drie keer in de week. De bejaarden beginnen met koffiedrinken om daarna in een kringgesprek van alles en nog wat uit te wisselen. Vervol gens is er twee uur bloemschik ken, spelletjes, schilderen, mu ziek, gym. video kijken of iets anders. Na de gezamenlijke maaltijd gaan de deelnemers weer naar huis. De traditionele activiteiten zijn 'lichter', vertelt Geusen. „Bij de nieuwe dagverzorging is er een professionele kracht zodat ook minder valide ouderen mee kunnen doen. De begeleidster kan mensen uit de rolstoel hel pen als ze naar de wc gaan. Zij kan verder de verpleegkundige oppiepen als er hulp nodig is. Zij kijkt ook met een andere blik naar de deelnemers. Sommige activiteiten kunnen voor men sen heel therapeutisch werken, ze kan iets kiezen wat mensen even nodig hebben." Groenhoven wil de dagverzor ging ook openstellen voor oude ren die in de buurt van het aan- leuncomplex Nieuw Groenho ven wonen. „Maar daar kunnen we niet zomaar mee beginnen. We zijn uitbreiding nu aan het onderzoeken." De dagverzorging loopt sinds ju ni vorig jaar. „We zijn met twee begonnen", zegt Van Spijker. „Nu zijn er al twintig ouderen die meedoen. We spelen met de dagverzorging in op de wens van ouderen om langer thuis te blijven wonen. En als ze al naar een tehuis willen, staan ze op de wachtlijst. Maar het sociale cir cuit van de zelfstandig wonende ouderen wordt steeds kleiner. Als je niet mobiel bent is het toch prettig als je met een busje wordt opgehaald om één keer of vaker per week naar de dagver zorging te gaan. Zo doorbreek je de sleur en bestrijd je de vereen zaming. De sociale controle wordt ook groter. Als er iemand niet is, zeggen de anderen tegen de begeleidster: Ik snap het niet, die en die is er niet. Dan kan ik even gaan kijken of alles wel goed is." De meeste deelnemers aan de dagverzorging zijn alleen, hun partners zijn overleden of zitten in een verpleeghuis. „Ze vinden het allemaal erg leuk", zegt Van Spijker. „Eén vrouw wier man in een verpleeghuis zit en die eerst één keer ging, gaat nu drie keer. Zo leuk vindt ze het. En in het begin wilde ze helemaal niet." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiafe.hdc.nl PANCRAS In buurthuis de Pancrat is het zondag om 13.15 uur kaarten en sjoelen Binnendijks. De zaal van het buurthuis aan de Middelstegracht 85 is om 12.00 uur open. PANCRAS Het onderwerp van het Leids Filsofisch Café van dins dag 29 januari is: Oog om oor - Wat is er met onze hartstocht ge beurd? door Gerry Mehrtens. I Iet Filosofisch Café vindt plaats in Brasserie De Kroon, Nieuwe Rijn 2, aanvang 20.00 uur. De toegang is 5 euro, voor studenten en scholieren 3 euro. De zaal gaat om 19.30 uur open. MEERBURG In buurthuis Matilo beginnen in februari weer activi teiten voor kinderen. Maandag 4 februari begint er voor kinderen van 5 tot en met 14 jaar Arabische taalles. De lessen worden op verschillende niveaus gegeven, steeds op maandag van 17.00 tot 19.00 uur. Elke les kost 2 euro. Woensdag 6 februari zijn er tussen 14.30 en 17.00 uur diverse blokfluitlessen. De docente zorgt voor de eerste blokfluit. Voor 20 lessen van een half uur bedragen de kosten 50 euro. Het buurthuis staat aan de Zaanstraat 126, tele foon 5412515. NOORDERKWARTIER In buurthuis 't Spoortje is zaterdag 26 januari om 19.00 uur een bingo. Daan van Hemert zorgt voor live muziek. De zaal van het buurthuis aan de Bernhardkade 40 is om 18.00 uur open. Ouderen van het aanleuncomplex Nieuw Groenhoven vermaken zich op de dagverzorging die gisteren is geopend. Foto: Henk Bouwman De Leidse werkgroep van Amnesty International is op zoek naar mensen die zich in willen zetten voor de mensenrechten. Er zijn op dit moment drie vacatures. Er is behoefte aan een penningmeester, die bij voorkeur ook deel uit gaat maken van het bestuur. De taken bestaan uit een financieel jaarverslag maken voor het landelijk secretariaat en het op financieel gebied begeleiden van subgroepen in Leiden. Verder wordt gezocht naar coördinatoren voor verschillende groepen. Wie interesse heeft kan contact opnemen met de voorzitter, L. Kaspers, telefoon 5728300 of e-mailen: amnestywgleiden@hotmail.com Voor mensen vanaf 55 jaar die last hebben van lichte tot matige depressieve klachten, zoals somberheid en 'nergens meer zin in hebben' begint donderdagochtend 7 februari de preventieve cursus 'In de put, uit de put'. Tijdens de cursus worden vaardigheden aangeleerd, die kunnen helpen de somberheid te overwinnen. De onderwerpen, die aan bod komen, zijn: stress, plezierige activiteiten, anders leren denken, assertiviteit en het voorkomen van een terugval. De cursus, die uit tien wekelijkse bijeenkomsten van twee uur bestaat", wordt gegeven in gebouw RijnVeste, Albinusdreef 7. Aan deelname gaat een kennismakingsgesprek vooraf. Voor aanmelding en nadere informatie kan contact worden opgenomert met Rijngeest Groep, preventie ouderen, I. Theunissen, telefoon 5239333. leiden - De radiozenders WDR 2, Fresh FM en Love FM ver dwijnen uit het radiopakket van kabelexploitant Casema. Zij worden vervangen door WDR 3, Radio Nationaal en Radio 192. Casema voert de wijzigigingen door omstreeks 31 februari. De wijziging wordt doorgevoerd op verzoek van de programmara den Leiden e.o. en Bollenstreek. Zij hebben de wettelijke plicht om Casema te adviseren over de samenstelling van vijfentwintig radio- en vijftien tv-zenders. De twee raden hebben besloten om WDR 2 in te ruilen voor WDR 3, omdat naar de klassieke muziek van deze Duitse zender veel vraag is. WDR 2 wordt nau welijks beluisterd. Fresh FM is van de kabel gehaald, omdat de ze zender zich 'niet richt op de Leidse regio en de Bollenstreek'. De lege plek wordt ingenomen door Radio Nationaal, die Ne derlandstalige muziek uitzendt. Dit muziekgenre bleef in de re gio tot nu toe onderbelicht. Al leen in Katwijk en Valkenburg wordt Radio Nationaal niet doorgegeven, omdat die fre quentie is gereserveerd voor de kerkradio. Love Radio heeft zijn uitzendingen gestaakt en wordt vervangen door Radio 192. Deze Golden Oldies-zender is popu lair bij luisteraars tussen de 35 en de 55 jaar. Het rijk stelt doorgifte van de ra diozenders 1, 2. 3. 4, en 5 (747 AM) verplicht. Ook de lokale omroepen en VRT 1 en VRT 2 zitten in dit verplichte basispak ket. Aanvragen van de Senioren Omroep Nederland, Happy Ra dio en CNM Network zijn ge weigerd. De wijzigingen gelden niet voor de Rijn- en Veenstreek, die een eigen programmaraad heeft. De bode verzet de banken. In een verlaten rechtzaal en een net zo lege wachtkamer is er toch niet veel anders te doen. En ze had zo op het oog toch al de indruk dat ze niet heiemaal lekker stonden. De rechter, de officier van justitie en de griffier kijken toe en geven achter een stapel geduldige dossiers een deskundig oordeel over de nieu we inrichting. 'Ja, een stuk beter zo.' Rustig dagje op de recht bank. Van het grootste deel van de za ken is slechts het Openbaar Mi nisterie komen opdagen. De be schuldigde partij is alleen op pa pier aanwezig. Het is bezwaarschriftendag. Jus titie buigt zich vandaag over ontvankelijkheid en redelijk heid. Rechter: „Iemand uit Leiden reed 42 kilometer op de Veurse- weg in Voorschoten. En hij mocht daar maar 30. Hij kreeg een boete van 130 gulden." En zich dan wendend tot de officier van justitie: „Da s toch wel erg veel voor twaalf kilometer te hard?" Officier van justitie: „Er waren wel wegwerkzaamheden." Rechter: „Ja natuurlijk, maar 130 gulden...? Ik dacht meer aan 25 euro. Da's een mooi rond be drag." Volgende. De klagers die wel verschijnen, gaan vandaag net zo makkelijk door het justitiële apparaat. Neem de Leimuidenaar die ge parkeerd stond op een laad- en losplek op de Hooigracht in Lei den. terwijl de politie 25 minu ten lang geen enkele laad- en/of losactiviteit kon bespeuren. Hij beweert dat hij wel degelijk zijn zaakjes afleverde bij één van zijn klanten. Het controleren van de geleverde goederen in het magazijn nam nu eenmaal ietsjes meer tijd in beslag. Maar 25 minuten? Gedaagde: „Weet u zeker dat er geen 15 minuten staat?" Nee, dat weet de rechter zeker. Gedaagde: „Nou goed dan. Maar de moraal van het verhaal blijft dat ik daar gewoon met werkzaamheden bezig was waar het mocht en toch beboet ben." Hij wil maar zeggen dat hij het een beetje flauw vindt. Hij kan er niets anders van maken. Rechter: „Ja. ik ook niet." En de man moet gewoon de 40 euro betalen. Of neem de moeder die de zaak komt bepleiten voor haar doch ter die in 2000 twee keer zonder helm op haar brommer reed en volgens haar moeder ernstig out of control is. Het was moeder zelf die de politie had opgebeld om door te geven dat haar kind tegen de verkeerswetten zondig de. „Ze wist niet wist wat ze deed." Maar de politie vond dat mams zelf maar de opvoeding ter hand moest nemen. De dochter verblijft nu in Rijksin richting Lindenhorst. Zowel moeder, als rechter, als officier van justitie vindt dat de ver keersovertreding. gezien haar geestestoestand, haar niet valt aan te rekenen. Het beroep wordt gegrond verklaard. En dan? En dan is er een hele tijd niets. Totdat de bode de voordeur hoort opengaan en op zoek gaat naar een nieuwe kan didaat. Ze komt op de proppen met een Alphenaar die twee keer een boete over de post kreeg, omdat hij schijnbaar geen keuringsbewijs kon tonen voor zijn auto. Die had hij al in 1999 verkocht aan een garagebedrijf in Alphen aan den Rijn, dat hem gewoon op zijn naam had laten staan. De gedupeerde kon naar een vrijwaringsbewijs fluiten. Toen hij na lang zeuren er ein delijk één kreeg, bleek het een vervalst exemplaar. Geflest door het garagebedrijf. En hoewel hij eigenlijk veel te laat was met beroep aanteke nen, ziet de rechter zijn slonzig heid door de ringers. Omdat hij enige mildheid in deze wel ge past vindt. Dan is het stil en buigt de justi tie zich weer over de stapel klaagzangen, de verontwaardig- heden de ijzersterke argumen ten en de papieren tijgers. En de bode speurt rond naar mogelij ke verbeteringen aan het interi eur. Het spreekgestoelte van de advocaten, staat dat eigenlijk niet veel naar achteren? Terwijl ze haar schouders eron der zet, kijkt de rechter op van zijn stapel en houdt met een deskundig oog toezicht op de microverschuiringen in het Ne derlandse rechtstelsel. „Links, naar voren, nog een klein tikkie naar rechts. Ja. per fect zo." Rustig dagje. Pablo Cabenda Woensdag 22 Januari NOORDWIJK - Wat 'n menschen gistermiddag op het strand aan Noordwijk aan Zee. Dat was bepaald een buitenkansje voor geheel Noordwijk om den Zondag aangenaam door te brengen. Laten wij er echter dadelijk bijvoegen: voor de Leidenaars ook! Want per tram, per fiets en ook op de twee beenen trok men er heen om 'het' gestrande stoomschip te zien. De 'Offenbach' lag fier in het midden, daar omheen 15 botters, vijf a zes groote sleepbooten la gen voor den boeg van het schip voor anker en langs zij aakschepen, waarin de lading word gelost. Heel veel te zien was er eigenlijk nie.t; van omheen loopen geen sprake; het schip lag 20O a 300 meter ver weg. Men kon zich geen idee vorme n dat het ge stand was, dat het met eigen kracht niet weg kon ko men. Duidelijk zag men de werklieden aan booro' bezig met lossen en de locomobile met het uitpompen van het binnendringende water, dat met een verbazenc' dikken straal naar buiten werd gewerkt. Voor het overige alles kalm, een kalme zee. Maar op het strand: drukte en nog eens drukte! VOORSCHOTEN - De carnavalsver eniging 'De Forse Caters' hield in 'De Gouden Leeuw' het caters- bal. Op dit festijn waren onder meer de Raad van Elf met prins en prin ses van de Leidse Hutspotten aan wezig, die prins Ed I een beeldje van Cornelis Jop- pensz aanboden. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 22 januari LEIDEN - De uitbreidingsplannen van de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden staan op losse schroe ven als gevolg van een dreigend conflict tussen de wethouders Oosterman en Tesselaar en het biblio- theekbestuur. Wanneer het bibliotheekbestuur niet bereid is de opbrengsten van de verkoop van haar panden aan de Breestraat en de Plantage te storten in het gemeentelijk bouwfonds voor de bibliotheek, zal er geen nieuw filiaal in de Merenwijk worden op gezet. Ook zullen dan de plannen voor een uitbrei ding van het filiaal Houtkwartier en de stichting van een filiaal in de Mors voorlopig van de baan zijn. De wethouders hebben het bibliotheekbestuur nog tot het eind van deze maand de kans gegeven van mening te veranderen. De bedoelde panden zijn nu nog in gebruik bij de bibliotheek. Aan de Breestraat is het hoofdgebouw gevestigd en aan de Plantage is de jeugdbibliotheek gehuisvest. Deze gebouwen ko men echter in 1980 vrij, als de nieuwe centrale bi bliotheek in het voormalige Heerenlogement zal wor den geopend. Het Heerenlogement vvordtop het ogenblik voor een totaalbedrag van zeve#tniljoen gulden gerestaureerd en voor de bibliotheek ge schikt gemaakt. Dat geld wordt betaald door de ge meente en uit subsidies van onder meer Monumen tenzorg. Met de ingebruikname van deze centrale bi bliotheek komt een einde aan de sinds jaar en dag slechte huisvesting van de bibliotheek. In een vorig jaar door het personeel en bestuur sa mengesteld wensenrapport werd echter ook gewezen op de noodzaak van een uitbreiding van het filiaal Houtkwartier en de stichting van filialen in de Me renwijk en het Morskwartier. De wethouders stellen het evenwel zeer onbillijk te vinden dat als het bibliotheekbestuur op de een of andere manier zelf geld heeft (en dat is het geval als straks de panden aan de Breestraat en de Plantage vrij komen voor verkoop) en men niet bereid is dat als bijdragen te geven in de kosten van de bouw van nieuwe filialen. Foto's in deze nibrièk kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 FA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltslraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15