Zender voor allochtonen MEDIA 'Navelstreng met het moederland' Mobutu: strategisch despoot Hazes-fïlm integraal op Radio 3FM Tweede boek over rubriek Andere tijden 538 naar rechter wegens stickers utkecht - Mag Radio 538 in Utrecht stickers uitdelen? De bestuursrechter in deze stad boog zich gisteren over het plakverbod dat de gemeente Utrecht de radiozender heeft opgelegd. Het Utrechtse ge meentebestuur houdt de jonge renzender verantwoordelijk voor de promotiestickers die her en der in de stad worden aangetroffen. In mei 2000 be paalde Utrecht dat de radiozen der 227,27 euro (500 gulden) per overtreding moest betalen. Het is namelijk illegaal om aan plakbiljetten aan te brengen in de stad. Radio 538 was het daar niet mee eens en stapte naar de rechter. Radio 538 meent dat de zender niet verantwoordelijk is voor het plakken van de stic kers. De zender plakt ze niet zelf op en ze geeft anderen ook niet de opdracht dat te doen. Radio 538 is van mening dat Utrecht probeert het uitdelen van stickers te verbieden. De zender verspreidt de stickers ter promotie van haar radiopro gramma's. Op de achterkant van de plakplaatjes staat dat ze zijn bedoeld voor 'eigen ge bruik'. Antilliaans festival op Colorful Radio Amsterdam - Het landelijke ka belradiostation Colorful Radio zendt in de nacht van 25 op 26 januari het Tumba Festival op Curasao rechtstreeks in Neder land uit. Dit heeft een woord voerder van de 'multiculturele hitzender' gisteren laten weten. Zo'n zes uur lang kunnen Ne derlandse liefhebbers van Ca- raïbische carnavalsmuziek ken nisnemen van de Antilliaanse feestelijkheden. Een radiosta tion op het eiland stuurt een signaal naar de studio in Am sterdam. Daar zijn presentato ren aanwezig die het geheel aan elkaar praten. Het Tumba Festi val is een jaarlijks terugkerende wedstrijd op diverse Antilliaan se eilanden. De finale is op Cu rasao. CNN komt met Arabische site Rijswijk - De internationale nieuwszender CNN is begon nen met een website in de Ara bische taal. Dat heeft een woordvoerder van de zender gisteren laten weten. Volgens de zegsman kwamen er uit Ara bische landen veel verzoeken van mensen die de nieuwsbe richten van CNN wilden kun nen lezen. Samen met Ara- bisch-sprekende journalisten heeft CNN daarom een bureau in Dubai geopend van waaruit de site www.cnnarabic.com wordt gemaakt. CNN heeft meerdere internetpagina's in verschillende talen, zoals een Turks, Italiaans, Duits, Spaans, Portugees en Deens webadres. Een Nederlandstalige site is er niet, maar als daar interessante partners voor zijn, zou die er op termijn kunnen komen, geeft de CNN-woordvoerder aan. Radio io FM live bij Winterspelen Hilversum - Radio 10 FM doet van vrijdag 8 februari tot zondag 24 februari rechtstreeks verslag vanaf de Olympische Winterspe len in Salt Lake City. Elke och tend zullen Jos van Heerden en Peter Hooghiemstra hun pro gramma presenteren vanuit het Holland Heineken House, pal naast de Olympische schaats baan. In het programma geven Jos en Peter sfeerimpressies en praten ze met sporters, trainers en fans. Zodra een Nederlandse sporter een medaille wint, is hij of zij meteen te horen op Radio 10 FM. Het programma wordt el ke ochtend live uitgezonden tus sen 07:00 en 10:00 uur. Miljoen kijkers Band of Brothers Amsterdam - De eerste twee af leveringen van de oorlogsserie Band of Brothers hebben zon dagavond gemiddeld 1.140.000 kijkers getrokken. Dat heeft de dienst Kijkonderzoek van de NOS maandag becijferd. Het komt niet vaalc voor dat een buitenlandse serie door zoveel mensen wordt bekeken. De tiendelige reeks, gemaakt door Steven Spielberg, wordt in Ne derland uitgezonden door SBS 6. Band of Brothers gaat over een Amerikaanse legereenheid die wordt gevolgd vanaf de op leiding tot de overmeestering van het Adelaarsnest. Tom Hanks speelt een kleine rol in de serie. Daarvoor is hij giste ren in Beverly Hills onderschei den met een Golden Globe Award. Chatten met Bridget bij BNN Hilversum - Bezoekers van de BNN-website (www.bnn.nl) kunnen morgenavond chatten met presentatrice Bridget Maasland. Brigdet zit tussen 18.00 en 19.00 uur achter de computer om vragen te beant woorden. Ze is tegelijktijd live via de webcam te volgen. Hilversum/anp - 3FM-dj Rob Stenders zendt morgenoch tend in zijn radioprogramma Stenders Vroeg integraal de bioscoopfilm 'André Hazes: Zij gelooft in mij' uit. Tussen half acht en negen uur zal op 3FM doorlopend het geluid van de film te horen zijn. Het is de eerste keer dat in Ne derland een film op de radio wordt uitgezonden. Het initia tief vindt plaats in het kader van de film week op 3FM. „Het is natuurlijk een belache lijk idee, erkent Stenders. „Voor zover ik weet is ook in het buitenland nog nooit ie mand zo gek geweest Maar de luisteraars zijn wel gewend van ons dat we rare dingen doen. Er zal slechts één scène wor den ingekort „Er is een tien minuten durend shot waarin Hazes geluidloos ronddobbert in een zwembad, aldus Sten ders. „Er moet wel geluid op de zender te horen zijn, anders krijg je binnen de kortste keren honderden luisteraars aan de lijn dat het station uit de lucht is." Het Stenders Vroeg-team pro beert nog om Hazes te strücken om in de studio commentaar op de beelden te laten geven. De zanger heeft dat echter nog niet toegezegd. Voor de documentaire Zij ge looft in mij volg de regisseur John Appel een half jaar lang het doen en laten van de nu vijftigjarige volkszanger. De film won in binnen- en buiten land verscheidene prijzen, on der meer de prestigieuze Joris Ivens Award op het Amster damse International Docu mentary Film Festival. Pieter Landman 'beheert' met BVN-TV de beste zender van Nederland hilversum/gpd - Staatssecretaris Rick van der Ploeg (Media) geeft vandaag in Den Haag het start sein voor de lancering van Multi culturele Televisie Nederland (MTNL). De omroep maakt televi sieprogramma's voor de Turkse, Surinaams/Antilliaanse en Ma rokkaanse gemeenschap in ons land, maar richt zich daarbij wel op een breed publiek. „Want de informatie die over allochtonen in Nederland wordt gegeven, is nog steeds niet optimaal", zegt hoofdredacteur Gerard Reteig. Met name de nieuwsvoorzie ning vertoont de nodige hiaten, vindt Reteig. ,Als allochtonen in het nieuws komen, is het vaak negatief. Dat heeft ook te maken met de manier van nieuws kie zen in de Westerse wereld. Meestal wordt uitgegaan van het negativisme. Daarnaast zijn er nauwelijks onderwerpen uit de Turkse, Surinaams/Antilliaanse en Marokkaanse gemeen schap." Staatssecretaris Van der Ploeg viel dat ook op. Hij maakte zich daarom vorig jaar sterk voor de totstandkoming van Multicultu rele Televisie Nederland, dat is voortgekomen uit Multiculturele TV Amsterdam en SOM Media Utrecht Van der Ploeg reser veerde zelf 5 miljoen gulden Hilversum - NPS Dokwerk zond vorig jaar zomer in de reeks Po litieke kopstukken portretten uit van prominenten uit de wereld politiek als Nixon, Gorbatsjov, Wahid en Poetin. VPRO's Im port zet de serie vanaf vanavond voort met Mobutu, King of Zaï re. Joseph Désiré Mobutu heerste over Zaïre van 1965 tot 1997. Zijn bewind, waaraan rebellen leider Kabila na 32 jaar een ein de maakte, bracht het land aan de rand van de afgrond. Hij was een dictator pur sang; een cor rupte machtwellusteling, een despoot die wreed korte metten maakte met tegenstanders, en tegelijkertijd een politieke mees- terstrateeg die de sympathie van Westerse leiders als Bush senior en Chirac wist te winnen. Hij onderstreepte zijn dictatoriale inborst door de naam Sese Seko Kuku wa za Banga aan te ne men, wat zo veel betekent als: de oppermachtige krijger, die vanwege doorzettingsvermogen en onverzettelijke wil om te win nen, van strijd naar strijd zal trekken met het achterlaten van vuur. Mobutu plunderde Zaïre, sinds zijn aftocht weer Kongo gehe ten, en wendde de financiële buit ter eigener bate aan. Het vermogen van de man met de luipaardmuts werd vlak voor zijn overlijden geschat op 4 mil jard dollar. Hij fêteerde de inter nationale jetset in zijn luxueuze optrekjes in onder meer Frank rijk, België en Zwitserland. In 1997 werd Mobutu door Ka bila, die steun kreeg van Nelson Mandela, als leider van het straatarme Zaïre verdreven. Hij leefde enkele maanden in bal- (2,25 miljoen euro) voor het project en wist bij de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, waar de uit zendingen van MTNL vanaf 28 januari zijn te zien, nog eens 2 miljoen gulden los te krijgen. Reteig: „De staatssecretaris heeft de laatste zet gegeven en bij de gemeenten de openingen ge maakt." Via TV Rijnmond, TV West en TV Utrecht is zodoende vanaf 28 januari vier keer per week een blok van dertig minuten met grootstedelijke actualiteiten te zien, aangevuld met een blok met lokaal nieuws van een kwartier. De programma's zijn gericht op de Turkse, Suri naams/Antilliaanse en Marok kaanse gemeenschap. „Maar ze zijn toegankelijk voor een breed publiek. We maken de program ma's volgens een eigentijds, West-Europees format en bij een vreemde taal is er altijd Ne derlandse ondertiteling", aldus Reteig. Volgens de hoofdredacteur ligt het accent in de uitzendingen op nieuws, informatie, kunst en cultuur en human interest. „We praten inmiddels ook met lokale omroepen. Zodat in de toe komst zoveel mogelijk mensen de kans krijgen onze informatie tot zich te nemen." door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - „Eigenlijk is het de beste zender van Nederland. Het is echt een prachtprogram- mering die wij kunnen maken". Programmaleider Pieter Land man (52), die onlangs Hans de Wildt opvolgde als hoofd tv van de Wereldomroep, is apetrots op 'zijn' zender: Het Beste van Vlaanderen en Nederland (BVN- TV). Bedoeld voor Nederlanders en Vlamingen in den vreemde. Ruim vijf jaar geleden werd met het experiment gestart en wer den de initiatieven van de We reldomroep - toen nog onder de naam Zomer-TV - van alle kan ten driftig weggehoond. Onte recht blijkt achteraf, want BVN- TV draait als een tierelier, mede dankzij de stevige samenwer king met de NOS en de VRT. Zo'n 400.000 vaste kijkers heeft de Wereldomroep aan zich we ten te binden, die volop reage ren op de satelliet-uitzendingen. „De samenwerking met de NOS en de omroepen is heel goed. Ik vraag omroepen toestemming om de door mij geselecteerde programma's te mogen uitzen den via BVN-TV. Nog maar zel den wordt dat geweigerd. Dat heeft dan te maken met rechten, meestal van derden. Ik bekijk per geval of dat valt op te losen. De medewerking van de omroe pen is fantastisch, men begint zich te realiseren dat BVN ook van hun is". De 'navelstreng met het moe derland', zoals Landman het noemt biedt voor elk wat wils. Landman benadrukt echter, dat het zéker geen amusementszen der is. Dus wordt gekozen voor Nederlands drama, (Nederland se) speelfilms en documentaires die bij voorkeur Nederlandse onderwerpen behandelen. Daajnaast zendt BVN-TV nieuwsprogramma's uit - NOS Journaal, NOVA, VRT Nieuws - een blokje amusement, sport en programma's voor de jeugd en voor jongeren. „We zenden nu nog weinig jeugd- en jongeren programma's uit. Later dit jaar gaan we dagelijks twee uur eer der beginnen met de uitzendin gen. Dan komt er meer ruimte voor dit soort programma's". Horizontaal geprogrammeerd, dus dagelijks op hetzelfde tijd stip hetzelfde (soort) program ma. „Zaak is dat je de doelgroep loop geschetst van Mobutu, die als voormalig journalist in 1960 staatssecretaris werd onder pre sident Lumumba Aan het woord komen onder meer Geor ge Bush senior, Chirac en Gis- card d'Estaing. Michel maakte van bijna dui zend uur archiefmateriaal en vijftig uur interviews oorspron kelijk een driedelige reeks, waar van de VPRO vanavond een sterk ingekorte versie vertoont 'Een exotisch leerstuk inzake het zonder scrupules verwerven en misbruiken van macht', aldus de VPRO-gids. Een week na Mobutu, King of Zaïre is het in Politieke kopstuk ken de beurt aan de Kennedy's, een dynastie omgeven door ge heimen en mysteries. In de Franse documentaire The Ken nedy Secrets gaat het over leu gens, corruptie, moord en over spel. Verder komen er voor het eerste oud-KGB-leden aan het woord over Amerika's legenda rische president. Op 5 februari wordt onder de ti tel Sacrificio de Zweedse verra der van Che Guevara ontmas kerd, de dinsdag erna is er een portret te zien van de Roemeen se dictator Nicolai Ceaucesceau, The King of Communism. De reeks wordt op 26 februari afge sloten met Pol Pot; The Killing Embrace, een terugblik op het Rode Kmer-regime onder lei ding van Pol Pot dat in Cam bodja tussen 1975 en 1979 zo'n twee miljoen doden eiste. Berrit de Lange Politieke kopstukken is vanaf vanavoiul te zien op Nederland 3 om 23.55 uur. goed in de gaten houdt. De meeste Nederlanders die in het buitenland wonen, voor lange of korte duur, blijven in hun land geïnteresseerd. Zelfs in het weer. Toen wij het weerpraatje van Er- win Kroll veranderden, werd dat niet gepikt door de kijkers". EO-stal De programma's die worden ge bruikt komen uit de EO-stal tot de VPRO-stal en uit de TROS- stal tot de VARA-stal. Landman lardeert die met, zeg maar, eigen Wereldomroep-werk. Zo brengt BVN-TV het service-programma Van huis uit, waarin allerlei za ken worden behandeld, speci fiek voor Nederlanders in het buitenland. „Zaken dus over hoe je in het buitenland moet stemmen bij verkiezingen, wat je moet doen met je guldens en kwartjes, wat betekent de nieu we belastingwet voor mij, Ne derlandse recepten en bijvoor beeld wat er de afgelopen dertig jaar in Rotterdam is gebeurd". Een eigen productie is ook An dere ogen, waarin buitenlandse journalisten hun ogen laten schijnen op Nederlandse situa ties. „Hoe worden bepaalde Ne- enschede - Koninklijke tijdbom men, diplomatieke crises, ge donder op het spoor of veeziek ten die om zich heen grijpen; er is niets nieuws onder de zon. Ook in Nederland herhaalt de geschiedenis zich. Het blijkt zonneklaar uit het boekje Ande re Tijden, van de makers van het gelijknamige tv-programma. Was bijvoorbeeld het „rondje om de kerk" een dieptepunt in het bestaan van de NS? Ach, precies 40 jaar eerder ging het ook al mis op het spoor, toen de directie de lustrein introduceer de tot woede van het werkvolk. Het personeel pikte het niet en ging zo „stipt" werken dat de boel in de soep liep. Andere Tijden is dan ook niet zomaar een geschiedenispro gramma. De makers kijken naar actuele thema's en weten ver rassend vaak een al lang verge ten voorganger te vinden. Het daarvan afgeleide tweede boekje van Andere Tijden is niet zoals deel 1 een bonte verzame ling van korte verhaaltjes over de recente (vaak Nederlandse) geschiedenis. De 25 onderwer pen zijn nu gerangschikt in ze ven thema's: koningshuis als spanningsbron, oorlogen, deko lonisatie, politiek, economie, rampen en cultuur. De onder werpen variëren van Hollandse aanspraken op Duits grondge bied na '45 tot de kroonprinsen- strijd van de PvdA in de jaren 80, van de Spaanse Griep (1918) tot de MKZ-epidemie van 1962. Ad van Liempt (red.): Andere Tij den II. Veen Uitgevers, 236 pagi na's, 14 euro. derlandse thema's in bijvoor beeld Duitsland en Engeland behandeld? Dit programma wordt nu ook wekelijks door de NCRV uitgezonden". „Ik vind het een luxe om een dergelijke programmering te mogen samenstellen. Mij wordt de gelegenheid geboden om er een prachtige zender van te ma ken. Ik denk dat wij er ook in zijn geslaagd. BVN-TV is de bes te zender van ons land". Dat de programma's, gepresenteerd door Mieke van der Weij, Jeroen Kramer en Karin van den Boog- aerd aanslaan, blijkt ook wel aan het aantal reacties van kijkers: enige duizenden mails en brie ven per jaar. Reacties „Reacties van kijkers zijn erg be langrijk voor ons. Zo werden we een keer door moeilijke rechten kwesties gedwongen te stoppen met voetbal. Dat heeft geleid tot werkelijk een bombardement aan reacties, vooral vanuit de Nederlandse Antillen, die te recht vinden dat ze bij het Ko ninkrijk horen". Overigens is niet alleen de bin nenlandse omroep (omroepen van Nederland 1, 2 en 3) nu druk bezig met de voorbereidi gen van het huwelijk van Wil lem-Alexander en Méxima, ooi de Wereldomroep is dat. Het huwelijk dat door de NOS won uitgezonden, zal ook door BVN TV live te zien zijn in meer dan honderd landen. BVN-TV vrijwel wereldwijd gratis via de satelliet BVN-TV is te ontvangen in Europa, het Midden-Oosten Noord-Amerika en Canada, het Caraïbisch Gebied en vanaf 1 februari ook in de landen van Zuidelijk-Afrika. „Nu nog Australië en Nieuw- Zeeland, dat zou heel mooi zijn", aldus Pieter Landman, programmaleider van BVN- TV. In het grootste deel van de wereld is BVN-TV gratis e ongecodeerd te ontvangen via de satelliet In de Verenig de Staten en op de Neder landse Antillen en Aruba moet een maandelijks bedraj worden betaald. De in 1997 overleden Zairese president Mobutu. Foto: AP lingschap in Marokko waar hij In de documentaire uit 1998 van in september 1997 overleed aan de Belgische programmamaker prostaatkanker. Thierry Michel wordt de levens- KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Interv. Alexander en Maxi NOS 3.940 ma 2. Journaal (zo-20.00u) NOS 2.945 3. Spoorloos KRO 2.145 4. Baantjer RTL 4 2.105 5. Goede tijden- RTL 4 2.085 6. Studio sport (zo-19.00u) NOS 1.880 7. Laat ze maar lachen RTL 4 1.675 1 8. 't Zonnetje in huis RTL 4 1.645 9. Kassa VARA 1.635 10. Schaatsen WK sprint man NOS 1.555 I nen Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 395 2. Klokhuis NPS 350 3. Poppentje VPRO 335 4. Tokke vertelt VPRO 330 5. Kipper VPRO 325 6. Daantjes VPRO 315 7. Buurman en buurman VPRO 300 8. Griezelig verhaal VPRO 275 9. Sesamstraat NPS 270 10. Kunstkever VPRO 235 Marktaandelen inc Nederland 1 12,1 (12,4) Nederland 2 16,1 (14,8) Nederland 3 7,9 (7,6) RTL 4 18,4 (16,6) RTL 5 4,2 (4,4) Yorin 6,4 (5,4) SBS 6 10,7 (15,7) NET 5 5,1 (5.1) V8 4,0 (3,8) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De lijst me meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers van 3 to en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaandelen van vori ge week. Pieter Landman: „Het is zaak de doelgroep goed in de gaten te houden". Foto: Ton Kastermans

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10