LEIDE Leiden breidt samenwerking met Buffalo City uit Twijfel over route Rijn Gouwe Lijn REGIO Wie meerNiemand meer? Verkocht! Van Harteveld geeft het stokje in vertrouwen over R1 Faculteit Letteren werkt aan digitale beeldbank maandag 21 JANUARI 2002 Rijnlands «erft nieuwe («Hingen Ontwikkelaar toet 40 miljoen erdienen irinrichting el singel in - Met de herinrichting de Zoeterwoudsesingel tus- de Lammenschansweg en jnstraat is vandaag een he rmaakt. De bestaande rij- ing van het eenrichtings- eer (Lammenschansweg- mstraat) wordt omge- id. Daarnaast worden er in jedeelte drie verkeersdrem- aangelegd, komt er een juggestiestrook en wordt aantal parkeerhavens aan- st. Tijdens het werk is de afgesloten. Het verkeer lt omgeleid. De Ian van [kade. die aan de overkant wordt ingericht voor ver van twee richtingen. tie en Halt ken samen De politie in stadsdeel en bureau Halt tekenen sdag een convenant waar- samenwerking tussen bei- ajen wordt vastgelegd, is de jeugdoverlast in de en Stevenshof aan te pak- igeren van 12 tot 18 ook kinderen onder de die in de fout gaan, rt de politie naar Halt. Halt er dan voor dat die jonge- n of haar taakstraf in ideel West uitvoert. Ook op asisscholen in West verzor- beide partijen lessen, bij- 6 beeld over vuurwerk. n trapt in ibeltruc Een 50-jarige bewoner le Houtmarkt is gister- d slachtoffer geworden in babbeltruc. Een onbe- e man belde bij hem aan »Bd voorkomen dat hij een van de bewoner óók fende. Daarop liet de 50- de beller binnen en zocht inisch contact met de ken- )p dat moment zag de on- nde zijn kans schoon, nam lortemonnee van de tafel si verdween. tobrand rtokstraat In de Bartokstraat in •West brandde afgelopen teen personenauto uit. oertuig was eigendom van lewoner van die straat. De dweer bluste het vuur. De ie denkt aan brandstich- door Robbert Minkhorst buffalo city - De gemeente Leiden, de politie, raadsleden en het ROC en de Hogeschool kij ken terug op een buitengewoon geslaagd be zoek aan de Zuid-Afrikaanse zusterstad Buf falo City. De samenwerking tussen de twee steden krijgt niet alleen een vervolg, maar wordt ook uitgebreid. Buffalo City beschouwt het bezoek eveneens als geslaagd. De gemeente hecht grote waarde aan de stedenband met Leiden, zei burge meester Sindisile Maclean op de slotbijeen komst in het stadhuis. Daar werd de onderlin ge samenwerking nog eens bekrachtigd. Hij sprak de verwachting uit dat de banden de ko mende tijd verder worden aangehaald. „We hebben elkaar nodig", gaf Maclean aan. Be stuurders van de twee gemeenten en van ROC Leiden en het Buffalo City College onderteken den verschillende overeenkomsten. Niettemin bestaat bij een aantal projecten waarbij de gemeente of een andere instelling is betrokken, twijfel aan de effectiviteit ervan. Zo draait een welzijnsprojeet voor ouderen in de sloppenstad Duncan Village niet naar be horen. De Hogeschool Leiden stuurt stagiairs naar Duncan Village. Hoewel bestuurder Bert Vork de noodzaak van deze hulp aan ouderen 'absoluut onderkent', houdt hij de samenwer king nog eens goed tegen het licht, kondigde hij aan. De Dutch Reform Church in East-London, on derdeel van Buffalo City, wil al twee jaar een wijkcentrum bouwen in Buffalo Flats, een township voor kleurlingen. Het kerkgenoot schap werkt daarvoor samen met diakonaal centrum De Bakkerij in Leiden. De kerk wenst een soortgelijk centrum. Er moet een brood bakkerij komen, evenals een opleidingsinsti tuut voor jongeren. De Bakkerij heeft zijn steun toegezegd, maar verlangt een business plan. De Dutch Reform Church vraagt zich af 'waar het geld blijft'. Met financiële steun van de gemeente Leiden leren vrouwen in de township Mdantsane, met een geschat inwoneraantal van ruim 300.000 na Soweto de grootste in Zuid-Afrika, leren hoe ze met zelf gemaakte producten geld moeten verdienen. Sinds de initiatiefneemster van destijds zich niet meer over het project ontfermt, dreigt het in de versukkeling te ra ken. Onduidelijk is nog wat de gemeente doet met het conflict in Belgravia. Leiden leende de Zuid-Afrikaanse zusterstad een miljoen gulden voor het sociale woningbouwproject, waarmee mensen het leven in een sloppenwijk achter zich kunnen laten. Omdat voor nogal wat ar men het betalen van huur ongewoon is, vol gen ze eerst een uitgebreid cursusprogramma. Ook daarna houdt de Housing Association East-London (HAEL) rekening met de cultuur omslag die de mensen doormaken, stelt ze. Toch moet HAEL nog wel eens mensen met een grote huurachterstand uitzetten. Proteste rende huurders verstoorden om die reden af gelopen vrijdag het bezoek van de Leidse dele gatie aan de wijk. De successen van de vele andere vormen van samenwerking zijn echter belangrijker dan de problemen, vinden Leiden en Buffalo City. Daar komt bij dat vorige week afspraken zijn gemaakt over het 'verdiepen' en het intensive ren van de stedenband. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde en ver moedelijk ook Naturalis, gaan banden aan met musea in Zuid-Afrika. De Hogeschool Leiden heeft inmiddels contacten met de technische hogeschool in East-London. Bovendien gaat die uitzoeken of ze stagiairs kan laten werken in klinieken waar verpleegkundigen gratis me dische hulp geven. ROC Leiden en het Buffalo City College breiden hun samenwerking uit. Burgemeester Jan Postma heeft alle vertrou wen in de stedenband met Buffalo City. „Dit wordt een groot succes", beloofde hij het Zuid-Afrikaanse stadsbestuur op de slotdag van het officiële programma. De Leidse dele gatie komt vandaag terug in Nederland. De veiling van de inboedel van het NBBS-hoofdkantoor trok afgelopen zaterdag veel belangstellenden naar het Antonius Zalencentrum. Foto: Henk Bouwman door Eric-Jan Berendsen leiden - Jammie, jammie, jammie, wat hebben we een lekkere spullen vandaag. Kijk, twee aircootjes die ook los van el kaar zijn te gebruiken maar ik verkoop ze toch als één kavel. U weet het, er komt een warme zomer aan, dus bieden maar. Ik zet ze in op honderd euro. Wie meer? Kom. kom mensen laat me niet voor lui zitten. Roep eens wat. Het is zaterdagmiddag en de veiling meester van het bedrijf DoveBid Busi ness Auctions Worldwide heeft er zin in. Met een staccatostem als een machine geweer hanteert hij vaardig de hamer. De inboedel van het hoofdkantoor van de NBBS aan de Schipholweg wordt ver kocht. Het eens zo trotse bedrijf is failliet en wordt vakkundig gestript. Van paper clip tot telefooncentrale, alles komt in een vol Antonius Zalencentrum onder de hamer. Nummer 1721, een microserver, Digital Dec. Daar heb ik geen verstand van maar zet dat ding toch in op 100 euro. Nie mand? Roep maar wat. Wat zegt u, 10 eu ro? Dan heeft u er geen verstand van. De sfeer is ontspannen. In rap tempo gaan de in totaal 2187 kavels van de hand. Slechts voor een enkel item bestaat absoluut geen interesse. De kettingfor- mulierensnijautomaat bijvoorbeeld, die zelfs niet voor één euro van eigenaar ver wisseld. Die gaat naar de oud ijzerhande laar. Bij binnenkomst moeten de potentiële kopers zich inschrijven en krijgen een wit bordje met daarop een nummer die voor het bieden wordt gebruikt. Alle kavels worden getoond op televisieschermen. Ik heb hier nog een Compaq server, alles erop en eraan. Kijk maar goed, echt iets voor de Leidse elite. Wat? Niemand meer dan 1000 euro? Gaan we veilingmeestertje pesten? Ah, kijk, ik heb hier een bod van 1050, goed zo. Uiteindelijk gaat de server de deur uit voor 1400 euro. Te voldoen bij de balie in de hal of vandaag en morgen wanneer de gekochte spullen eigenhandig uit het hoofdkantoor moeten worden wegge haald. Daarna is er alleen de naam aan de gevel van het pand nog die aan een beter en rijker verleden herinnert. ie generaties en samen goed or zeventig jaar: DA drogiste- Van Harteveld aan de Zee na inlaan gaat na bijna drie eeuw over in andere han- n. „Maar wel in vertrouwde 12j nden", zegt Stephan van rteveld geruststellend. „Het ooral jammer voor de fami- dat wij er mee ophouden. Ik nk dat de klanten er betrek- lijk weinig van merken." phan wil met zijn vrouw ecil meer tijd aan het eigen dn kunnen besteden. En op- '^Igster Dorien van Tienderen e* at inmiddels te popelen om stf scepter over te nemen. „Een imame is een zakelijke aan- Bgenheid. Maar toch hebben ons best gedaan om een op- iter te vinden die goed bij ?g! onze winkel past. De ideeën van Dorien over het reilen en zeilen van de winkel, over het verlenen van service en over de buurtfunctie van DA drogisterij Van Harteveld sluiten goed aan op wat wij altijd hebben nage streefd. En daarmee is de kwali teit van de zaak gewaarborgd", zegt Stephan. Stephan Harteveld is nu 37 jaar. En daarmee is hij erg jong om te stoppen met de winkel. Zeker in vergelijking met zijn vader en grootvader. „Mijn opa, Jo van Harteveld, heeft tot zijn 83ste in de winkel gestaan. En mijn va der tot zijn pensioen. Maar nu kan ik nog stoppen en wat an ders gaan doen. Als ik daar twintig jaar mee wacht, ben ik te laat." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 In 1935 opende grootvader Van Harteveld, begonnen als drogist in Amsterdam, zijn winkel aan de Zeemanlaan in Leiden. Ook tijdens de oorlogsjaren draaide Van Hartveld op volle toeren. Niet alleen in de winkel, maar ook daarboven. Opa Jo zat na melijk bij de Binnenlandse Strijdkrachten en gebruikte zijn kleine bovenwoning ook voor de opslag van wapens. Na de oorlog, in 1948, kwam zijn zoon Wim erbij. En nadien ook zijn vrouw Lydia. In die dagen wer den naast geneesmiddelen veel huishoudelijke artikelen in de winkel verkocht: zemen, bor stels, kwasten. Ook deed de winkel toen dienst als EHBO- post. „Mijn vader heeft heel erg lang in de zaak gewerkt, maar slechts heel kort als enige Van Harteveld. Tegen de tijd dat mijn opa zich volledig terugtrok uit de zaak, kwam ik alweer in zicht", zegt Stephan. Toch be gon hij niet vanzelfsprekend bij zijn vader in de zaak. Stephan bouwde eerst een klein imperi um op. Zo'n veertien jaar gele den begon hij een postkantoor tje in de CobetstraaL Niet veel later kwam daar het Snuffel- hoekje bij, een winkel waar on der meer houten speelgoed over de toonbank ging. „Onder nemen zit mij in het bloed", zegt Stephan daarover. In 1995 ging zijn postkantoortje over naar de Vant Hoffstraat. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. En dus werkte Stephan al die jaren ook nog bij zijn vader in de drogisterij. „En eind 1995 kregen wij de kans om ons huidige pand te Oud en nieuw. Stephan van Harteveld stapt uit de zaak en beëindigt daarmee een traditie die terug gaat tot zijn opa. Dorien van Tienderen neemt de scepter over. Foto: Hielco Kuipers betrekken." In dezelfde straat, pal tegenover de oude winkel. Die verhuizing betekende ruim drie keer zoveel winkelopper vlakte. En een officiële nieuwe eigenaar. „Met die verhuizing hebben mijn vrouw Caecil en ik de zaak overgenomen van mijn vader omdat hij toen pensioen gerechtigd was." Nu, zes jaar later, houdt de der de generatie Van Harteveld het voor gezien. Stephan en Caecil hebben de winkel verkocht, broer Jos van Harteveld, die sinds twee jaar ook in de winkel werkt, stapt er eveneens uit. „Wij hebben jarenlang zo'n honderd uur per week gewerkt. Met heel veel liefde en plezier. Maar er zijn belangrijkere zaken in het leven. Zoals je gezin. Daar willen we nu meer tijd voor vrij maken. Vergelijk het maar met een sabbatical year. Even een jaartje rust en dan kij ken we verder. Ik heb nog geen idee of ik dan weer een nieuwe zaak begin of ergens in loon dienst ga werken. In elk geval ben ik niet van plan op mijn lauweren te gaan rusten." Hoe het ook zij, vanaf vier fe bruari gaat de drogist over in andere handen. „Maar wel on der dezelfde naam. En Dorien is van plan om hetzelfde con cept en dezelfde service te blij ven verlenen." Een pleister op de wonde. Zeker voor vader Wim en zijn vrouw. „Zij begrij pen onze keuze, maar vinden het desondanks natuurlijk heel erg jammer dat deze familie zaak na zeventig jaar verkocht Timoteus Waarsenburg Vooral verkeersveiligheid baart zorgen door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Statenleden van WD, GroenLinks en SGP hebben toe nemende twijfel over het tracé van de Rijn Gouwe Lijn door de binnenstad. Vooral de verkeers veiligheid vervult hen met zorg, zo bleek na afloop van een rond leiding van Lammenschansweg- bewoners langs de geplande rou te door de binnenstad. Omwo nenden van deze straat vrezen dat de tram straks voor veel ver keersveiligheid zorgt. De statenleden bleken de zor gen van de bewoners te delen, zeker nadat ze een kijkje hadden genomen bij het kruispunt Lam men schans weg Koninginne - laan. WD-Statenlid A. Kuntze, die al veel bedenkingen had te gen de tracékeuze van het Leid se college, is sinds zijn werkbe zoek een uitgesproken tegen stander. Zijn bedenkingen wa ren vooral van financiële aard. De tram op bestaande spoor rails laten rijden is veel goedko per dan een route door het Leidse centrum. Kuntze's gezicht betrok zaterdag toen hij met een grote groep omwonenden op het kruispunt Lammenschansweg-/Koningin- nelaan de verkeerssituatie in ogenschouw name. Deze plek staat nu al vierde op de lijst van Nederlands gevaarlijkste kruis punten. Met de Rijn Gouwe Lijn erbij, die op de Lammenschans weg 50 kilometer per uur mag rijden, wordt oversteken een sprint op leven en dood, be toogden de bewoners. Ze ma ken zich grote zorgen over de vele scholieren die hier dagelijks oversteken. Een rotonde zou soelaas kun nen bieden maar de gemeente Leiden wacht met grote ingre pen in verband met de komst van de Rijn Gouwe Lijn, die in 2007 wordt verwacht. WD'er Kuntze vindt in dat geval een ongelijkvloerse kruising een ver eiste, maar dat maakt het traject door de binnenstad nog duur der. PvdA-statenlid A. de Jong, die de uitnodiging van de Lam- menschansbewoners had aan vaard en die ook bezwaren heeft tegen het tracé, liet toch verstek gaan. De Statenleden K. van de Ketterij van de SGP en Groen links-statenleden A. Ouwehand en B. Dekkers uitten zaterdag eveneens hun twijfels over de route. Actievoerder F. van Oosten be nadrukte dat de bewoners niet Klacht over inspraak Rijn Gouwe Lijn Omwonenden van de Lam menschansweg hebben een klacht ingediend bij de ge meente over de inspraakpro cedure rond de Rijn Gouwe Lijn. Na de inspraakavond in november vorig jaar hadden omwonenden nog acht da gen om bezwaren in te die nen. „De gemeente wist in 1999 al dat ze een voorkeur voor een traject door het cen trum had, nam twee jaar de tijd om dat bekend te maken en gunde ons een week." Bo vendien zijn bij het versprei den van informatiefolders complete wijken vergeten. De klachten hebben ze ook over de misleidende informatie uit de folders. Hierin wordt de tram zonder bovenleiding af gebeeld en wordt beweerd dat voetgangers en fietsers nauwelijks last zuilen onder vinden van de tram. tegen de Rijn Gouwe Lijn zijn. „We zijn tegen het tracé." Van Oosten en de zijnen willen dat de tram op het bestaande spoor blijft rijden na de halte station Lammenschans, richting Leiden Centraal. De gemeente kiest voor een tracé dat via de Lam menschansweg en de Breestraat het Leidse centrum binnenrijdt. Wethouder R. Hillebrand (PvdA- ruimtelijke ordening) heeft bij tal van gelegenheden verkon digd dat hiervan een 'economi sche impuls' uit gaat. Ook de Kamer van Koophandel is om die reden voor. Binnenkort vertrekt een Leidse afvaardiging naar het Duitse Karlsruhe waar een met de Rijn Gouwe Lijn vergelijkbare tram verbinding wél goed functio neert. Volgens actievoerder M. Wagenmakers is dat een zinloze en misleidende excursie. Karls ruhe is in de Tweede Wereld oorlog platgebombardeerd, do ceerde hij de Statenleden. Het stadscentrum is nadien veel rui mer opgezet dan Leiden met zijn 17de-eeuwse stratenplan ooit zal kunnen. Verder rijdt een veelvoud van het aantal fietsers door het Leid se centrum dan in Karlsruhe het geval is. leiden - De letterenfaculteit van de Universiteit Leiden werkt aan de oprichting van een digitale beeldbank, die over vijf jaar honderdduizenden foto's en fo tobeschrijvingen moet tellen. Deelnemende instellingen zijn het Prentenkabinet, het Insti tuut Kem, de vakgroepen Ge schiedenis en Kunstgeschiede nis, Talen en Culturen van Chi na en van Zuid- en Centraal Azië. Begin augustus moeten de eerste 50.000 afbeeldingen op internet te raadplegen zijn. Delen van de beeldbank zijn al voor het publiek te bezichtigen. Eén van de deelnemers, het Rijksmuseum voor Volkenkun de, is volgens projectcoördina tor Thimo de Nijs al aardig ge vorderd met de digitalisering van zijn collectie. Ook het Ko ninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (K3TLV) heeft al veel foto's beschikbaar gesteld. Per 1 februari krijgt De Nijs een medewerker die gaat werken aan de software om de beeldbank te realiseren. Al met al venvacht hij dat de beeldbank pas over vijf jaar volledig is uit gebouwd. „Het is monniken werk", aldus De Nijs. Een pro bleem is bovendien dat alleen foto's zonder copyright vrij be schikbaar zijn en sommige fo to's dus niet vrij op het net kun nen worden gezet. Sites met on derdelen van de beeldbank zijn: www.rmv.nl en www.kitlv.nl (surf naar photographs online).

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9