Pillen rem op omzet Numico ECONOMIE IER-voorzitter Wijffels: Politiek moet nu doorpakken Seinstoringen en defecte treinen nekten NS-top Duhalde maakt Argentijnen fors armer Carglass en ANWB gaan 'plaagbellers' blokkeren Maltha Glasrecycling opent fabriek Kermisexploitanten zijn gedoe overheid spuugzat Congres hoort top van Enron Tel/Scarlet it met adsl ioam - Telecomaanbie- "|eTel/Scarlet stopt het Kbieden van snel internet 1|, Het bedrijf zegt onvol- controle over de dienst Ken uitoefenen en daar op raken niet kon nako- "|n november vorig jaar OneTel/Scarlet met de In die periode werden honderden abonnemen- kocht. De onderneming i afhankelijk van KPN, entelijk bekend maakte even van de eigen adsl- op 1 februari met een ie verhogen. haalt 370.000 o's terug in VS euRG - Volkswagen haalt ferenigde Staten 370.000 lenwagens terug naar de De wagens hebben pro- n met de katalysator. Het m de types Golf, letta en eetle. Volgens een voerder van het bedrijf is igheid niet in het geding, aat het om een minimale jng van de uitlaatgassen iet worden gecorrigeerd. 0 Metal gaat seling failliet swaard - Ruco Metal nes, met vestigingen in swaard en Zoetermeer, mvervvacht faillissement Taagd. Bestuurder Van van vakbond De Unie is verbaasd omdat het be- aar 140 mensen werken, maand nog een reorga- aankondigde. Het be is een grote toeleveran- Dr KPN Telecom. Door blemen in de ICT-sector de omzet van Ruco fors iderd. Gepoogd wordt de ag in Valkenswaard een art te laten maken. eiligheid NS: meldingen it - Bij FNV Bondgenoten jna 300 meldingen bin- ;omen over onveilige si- op en rond het spoor, enderde gaat over socia- iligheid, de rest over ge il onderhouden treinen nvakken. De bond riep 1 i-leden eind december onveilige situaties te 1, Volgens FNV-bestuur- rghuis zijn de meldingen iciale onveiligheid het lendst. De campagne en 'Roodboek' opleveren veilige situaties, mogelij- issingen en eisen voor fring. Het rapport wordt 1 gepresenteerd aan de ectie en de overheid. I meer doden r Lipobay usen - Het cholesterol- tide middel Lipobay dat itse concern Bayer vorig n de markt moest halen, oor zijn bijwerkingen 2, maar ongeveer hon- lensen het Teven gekost. )evestigde hiermee be- 1 die al in de Verenigde de ronde deden. In het cwartaal van vorig jaar de Bayer voor het eerst 1 tien jaar in de rode cij- or de problemen met Li- eindhoven/anp - Carglass en de ANWB gaan vanaf maart 'plaag bellers' weren. Met een dnik op de knop zijn telefonische mede werkers in staat om hun service nummer te blokkeren voor het telefoonnummer dat de 'ter- reurbeller' gebruikt. Carglass heeft dit zaterdag bevestigd. Vooral in de avonduren worden (gratis) servicenummers vaak lastiggevallen door 'plaagbel lers'. „Dat kan oplopen tot 80 procent van de telefoontjes die binnenkomen. Het gaat dan om honderden calls", aldus een woordvoerder van Carglass. „Tot nu toe konden telecom- providers hiervoor geen passen de oplossing bieden, maar op initiatief van ons bedrijf heeft KPN nu toch een afdoend mid del gevonden." Veel van de ongewenste tele foontjes komen van mobiel toe stellen. Daarom besloot het Korps Landelijke Politiediensten onlangs de bewuste bellers met sms-berichten te bestoken om zo hun toestel 'onklaar' te ma ken. „Wij streefden naar een technische oplossing, ook toe pasbaar op reguliere nummers. Zelfs die waarvan de nummer herkenning is uitgeschakeld. En die mogelijkheid is er nu." Wanneer een medewerker van een callcenter merkt dat er spra ke is van een 'plaagbeller' wordt 'na een vastgestelde procedure' de bewuste knop ingedrukt. De verbinding met het gratis servi cenummer kan dan voor be paalde tijd niet meer tot stand worden gebracht. In plaats daarvan krijgt de beller een meidtekst die aangeeft dat num mer alleen nog betaald gebeld kan worden. Na enige tijd wordt dtze blokka de weer opgeheven. Hoelang dit duurt, wil Carglass niet zeggen. „Want dan zul je zien dat de 'plaagbeller' meteen weer aan de bel hangt. We gaan die blokkade dus variëren. kaulille/anp - Het Nederlandse bedrijf Maltha Glasrecycling neemt vrijdag in het Belgische Kaulille een nieuwe fabriek voor de verwerking van zogenoemd vlakglas in gebruik. Het is in Europa de eerste fa briek die zich op grote schaal autoruiten, draad- en gelaagd glas, tuindersglas, thermopane- glas en spiegels gaat recyclen. De fabriek heeft een capaciteit van 100.000 ton per jaar. De inzameling van vlakglas stond tot nu toe op een laag pit je. Hergebruik van flessen en glazen potten is inmiddels ge meengoed. Onlangs verklaarde minister Pronk (milieu) het heffen van een verwijderingsbijdrage voor isolerend dubbelglas algemeen verbindend. Om dat soort glas effectief te kunnen inzamelen komen er een kleine 250 inlever- depots. Maltha Glasrecycling is gevestigd in het Brabantse Fij- naart-Heijningen. ixt Albertsma zoetermeer/anp - Voedingsmid delenconcern Numico beleeft vooralsnog weinig plezier van de Amerikaanse vitaminepillendoch ters. Bij het in 2000 overgeno men GNC steeg de omzet over 2001 slechts 2 procent tot 1,4 mil jard dollar. Bij Rexall Sundown, ook twee jaar geleden ingelijfd, daalde de omzet in het vierde kwartaal met liefst 23 procent tot 116 miljoen dollar. De jaaromzet kwam uit op 526 miljoen dollar. Al met al steeg de omzet van het totale concern met 14 procent tot 4,3 miljard euro. Het grootste deel van de stijging is gereali seerd door de overname van an dere bedrijven. Ongeveer 5 pro cent is op eigen kracht gehaald. De winst komt naar verwachting uit op 376 miljoen euro. Dat blijkt uit voorlopige cijfers die Numico vanochtend presen teerde. Het concern gaat een nieuw hoofdkantoor bouwen in het Amerikaanse Boca Raton. Daar worden de afdelingen perso neelszaken, financiën en IT voor de VS gecentraliseerd. Het gaat naast het kantoor in Zoetermeer opereren. Numico is hard geraakt door de economische teruggang in de Verenigde Staten. Na de aansla gen van 11 september gaf het bedrijf een winstwaarschuwing af. Consumenten gingen veel minder voedingssupplementen kopen. En het leed is nog niet geleden, want Numico verwacht dat resultaten in vitamines en kruiden door tegenvallende marktomstandigheden zwak blijven. Dat geldt volgens de on derneming vooral voor de zoge naamde enkelvoudige kruiden en vitaminen. De multivitami nen laten een positieve omzet ontwikkeling zien. Numico is niet alleen actief in vitaminen. Oqk produceert het zuigelingenvoeding en klinische voeding. Voeding voor baby's is goede handel, waar Numico bij na 1 miljard euro in omzet. Dat is een stijging van 9 procent ten opzichte van 2000. Klinische- en dieetvoeding stelden ietwat te leur, aldus Numico. Over het hele jaar klom de omzet met 13 procent tot 480 miljoen euro. utrecht/gpd - Het aantal treinen dat op tijd rijdt is gestegen tot boven de tachtig procent. Dat blijkt uit de meest recente cijfers van de NS. In de eerste twee we ken van januari haalde het spoorbedrijf respectievelijk 81,3 en 83,6 procent. NS-personeels- directeur Noten vindt de cijfers bemoedigend en denkt dat het mede komt omdat het perso neel 'een extra stapje loopt'. Toch wil Noten zich niet aan sluiten bij diegenen die beweren dat nu bewezen is dat NS-perso- neel door sabotage de punctua- liteitscijfers negatief hebben be- invloed in het afgelopen najaar. Omdat minder dan tachtig pro cent van alle treinen vorig jaar op tijd kwamen, moest NS-top- man Huisinga van minister Ne telenbos (verkeer) vertrekken. Noten: „Van een planmatige sa botage is nooit sprake geweest. Wel was er een klein deel van het personeel dat de kont tegen krib gooide." Deze kleine groep werd volgens hem niet gecorri geerd door de collega's die wel hard wilden werken. „Sabotage is dan ook geen oorzaak ge weest, maar meer een gevolg van slechte arbeidsverhoudin gen." Volgens Noten waren de drama tisch slechte cijfers vooral te wij ten aan 'echte rampdagen' en 'de wet van Murphy'Een over zicht van alle teletekst pagina's met reisinformatie uit de twee weken waarin de punctualiteit onder de 70 procent uit kwam, geeft hem hierin gelijk In de weken tussen 30 november en 18 december waren er maar liefst 15 aanrijdingen, 23 sein en wisselstoringen, 20 defecte treinen en 8 kapotte bovenlei dingen en 8 extra werkzaamhe den aan het spoor. Uit dit overzicht blijkt dus ook dat NS zeker niet alleen verant woordelijk was voor de vertra gingen. Naast de 'externe' facto ren blijkt dat ook de overheid (rail-verkeersleiding en rail-in- frabeheer zijn verantwoordelijk voor de seinstoringen, bovenlei dingen en spoorwegwerkzaam heden) in die cruciale weken een flinke bijdrage hebben gele verd aan het vertrek van de NS- top. Voorzitter Timmer van de Raad van Commissarissen had hierop al gewezen toen hij en zijn collega's het bijltje erbij neergooiden. Inmiddels ligt er een voorstel vanuit NS en de taakorganisaties om een nieuwe meer objectieve meetmethodiek te ontwilckelen voor de punctua liteit. Voormannen van de perso- neelscollectieven derken dat de hogere punctualiteit van de laat ste weken niet door het 'stapje extra' komt. „Het is in deze tijd van het jaar altijd al wat rusti ger," zegt een machinist van het collectief in Arnhem. NS-woord- voerder M.van Daalen bevestigt dit. „De punctualiteitcijfers wa ren in januari vorig jaar ook al wat gunstiger." ug/gpd - Voorzitter Wijf- nde Sociaal Economische ad de afgelopen weken nden vol om werkgevers bonden op één lijn te krij- politiek wilde namelijk nog voor de verkiezingen vies van de sociale part- ikroonleden over de WAO- ellen die de commissie on- ling van Donner afgelopen presenteerde. Een heikel verp omdat in 2003 naar hting de één miljoenste r zich aandient. Kroonlid ondertekent WAO-akkoord niet Kroonlid Linschoten van de SER weigert zijn handtekening onder het akkoord over de WAO-herziening te zetten. „Het is niet mijn gewoonte om slechte voorstellen te ondertekenen", zei de WD'er gisteren in het tv-programma Buitenhof. Zonder een concreter en praktischer invulling kost het WAO- akkoord 'klauwen met geld'aldus Linschoten. Werkgevers en werknemers hebben elkaar volgens hem een leuk cadeautje gegeven. De werkgevers krijgen dat door de boetes voor het aantal zieke personeelsleden af te schaffen en de werknemers door hogere uitkeringen voor volledige WAO'ers. Volgens Linschoten zullen keuringsartsen concessies doen en ook mensen die minder arbeidsongeschikt zijn tot de WAO toelaten. Het spookbeeld van een miljoen WAO'ers komt vol gens de oud-politicus dan ook steeds dichterbij. Hij riep op om alsnog met een helder plan van aanpak te komen. maanden kwam er vanuit ver schillende hoeken (bankwereld en politiek) nogal wat gemop perd op het - eerder - zo gepre zen poldermodel. 'Stroperig en traag' waren de verwijten. Wijf fels: „De kritiek is conjunctureel bepaald. De ene keer is er lof en dan weer kritiek Het echte suc ces zit in het continu aanpassen en veranderen van regels en wetten die bijdragen aan onze sociaal/economische samenle ving." En dat is niet alleen de WAO of het zo bekende succesverhaal van de loonmatiging en econo mische groei, meent Wijffels. „Jarenlang was loonmatiging verstandig beleid. Maar met de ze krappe arbeidsmarkt is loon matiging geen hanteerbare for mule meer. Als je dan met z'n allen beslist om het anders te doen, is dat ook een resultaat van de overlegcultuur." Lange rijen wachtenden voor een bank in Buenos Aires. Een vertrouwd beeld dezer dagen in de Argentijnse hoofdstad. Foto: AFP/Daniel Garcia Vrije val van peso, vrees voor nieuwe inflatie van onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De ruim 46 miljard die Argen tijnse spaarders de afgelopen tien jaar in dollars aan banken in bewaring hebben ge geven, kunnen onmogelijk in die munt uit betaald worden. Dit heeft president Duhal de het afgelopen weekeinde toegegeven. „De realiteit is dat er geen dollars zijn", er kende het staatshoofd in een interview. De dollars zullen nu allemaal in sterk gede valueerde peso's uitgekeerd worden. Daar mee breekt Duhalde zijn belofte, gedaan bij zijn aantreden drie weken geleden. Om de pijn van zijn nieuwe maatregel te verzach ten belooft Duhalde nu dat eerder dan ge pland begonnen wordt met de terugbetaling van spaartegoeden, die sinds december zijn bevroren. Ook verzekert Duhalde dat spaarders scha deloos gesteld zullen worden voor de deva luatie van de peso. Over de hoogte ervan is hij tot dusver echter niet in details getreden. Het geld hiervoor hoopt Duhalde vrij te ma ken uit de besparing die de betalingsstop van de buitenlandse schuld van 140 miljard dollar oplevert. Grote vraag blijft of het volk de maatregel slikt. Veel hangt af van de wisselkoers. Waarschijnlijk gebeurt dat tegen de officiële van 1,40 peso voor een dollar. In dat geval worden de Argentijnen fors armer gemaakt. Afgelopen vrijdag raakte de peso in een vrije val en moest voor een dollar al 2,05 peso be taald worden. Economen waarschuwen dat de nieuwe maatregel aanzet tot scherp op lopende inflatie. Veel dollars zijn door de economische crisis weggelekt naar buitenlandse spaarrekenin gen van de bovenklasse. Ook buitenlandse bankfilialen schijnen de afgelopen maanden flink veel dollars naar veiliger oorden te hebben gesluisd. Gesproken wordt over ze ker 15 miljard dollar. Er bestaan sterke ver moedens dat via geldtransporten dollars naar buurland Uruguay zijn vervoerd. Het openbaar ministerie onderzoekt dit. washington/ap - Topman Be- rardino van accountantsfirma Arthur Andersen die werkte voor het failliet verklaarde En- ron-energieconsortium, heeft gisteren zware kritiek geuit op oud-medewerker Duncan die deze week evenals hij door een Congrescommissie in de VS wordt gehoord. Berardino verwijt Duncan 'een extreme beoordelingsfout' bij de vernietiging van documenten in oktober en november vorig jaar. Duncan, inmiddels ontslagen, zei eerder dat hij slechts de richtlijnen van de firma had ge volgd. Enron raakte op 2 december bankroet, waardoor duizenden werknemers op straat kwamen te staan en velen hun pensioen tot bijna nul gereduceerd zagen. Een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden houdt don derdag een hoorzitting over de kwestie, waarvoor Duncan en Berardino beiden worden uitge nodigd. Commissielid Johnson zei dat de commissie graag wil weten hoe het staat met het interne onderzoek bij Andersen en wel ke maatregelen er van over heidswege worden genomen ge zien de onthullingen dat er do cumenten zijn vernietigd. EU-topvrouw: Nu vrije energiemarkt brussel/anp/rtr - Eurocommis saris De Palacio (energie) dreigt de liberalisering van de gas- en elektriciteitsmarkten via speciale bevoegdheden door te drukken, als de lidstaten in juni niet ak koord gaan met voorstellen. Hij eist dat op zijn minst besloten wordt tot het vrijmaken van de zakelijke markt. Huishoudens mogen wat haar betreft tijdelijk buiten de liberalisering vallen. Als de ministers liberalisering blijven weigeren worden de re gels van vrijhandel van toepas sing. De Commissie kan daar over zelfstandig besluiten. Ener giebedrijven beklagen zich al ja ren omdat landen als Frankrijk gesloten blijven, terwijl de Ne derlandse markt al (gedeeltelijk) is geliberaliseerd. het advies van de sociale rs tergend moeizaam tot hvam, bleef Wijffels gelo- een oplossing: „Ik heb al- lacht; het advies moet er 1 Zo kunnen we niet ver ft de WAO. Dat besef leef- ille partijen." Ook al lie vemoederen soms hoog «speelde volgens eigen 1 slechts een bescheiden zorgt dat betrokkenen een stapje naar elkaar toe Keiharde ruzies, waarbij n dreigden op te stappen, volgens de voorzitter de >en zes maanden niet ge- ..Maar ik heb mensen wel it een dip moeten halen, gt dan een extra telefoon- 1 en daar of neemt ze even orlopige advies dat er nu 'en typisch compromis 'alle partijen zich min of SER-voorzitter Wijffels: „Zo kunnen we niet verder met de WAO." Foto: GPD/Roland de Bruin meer kunnen vinden. De werk gevers zijn de zo gehate Pemba- regeling kwijt, waarbij ze een hogere premie betalen als er meer werknemers in de WAO zitten. De vakbonden zijn blij met de hogere uitkeringen (75 procent) voor mensen die in de toekomst in de WAO terecht ko men. „De moeilijkste hobbel voor de werkgevers", aldus Wijf fels. Voortaan - als de plannen doorgaan natuurlijk - komen al leen nog werknemers die meer dan 80 procent zijn afgekeurd en langer dan vijf jaar ziek zul len zijn, in de WAO. De verwachting is dat de druk op de keuringsartsen hierdoor zal toenemen. Iemand die tegen de 80 procent aanzit, zal er waarschijnlijk alles aan doen om volledig te worden afgekeurd om zo die hogere uitkering te krijgen. Volgens Wijffels is het echter de bedoeling dat in de toekomst strenger wordt ge keurd. „Mensen met een handi cap worden door twee artsen gekeurd voor ze in de WAO ko men." Met die strengere keuringen valt of staat het hele WAO-advies. Volgens het Centraal Planbu reau (CPB) zal de instroom in de WAO 'nieuwe stijl' alleen maar dalen bij strengere keuringen. Toch klagen keuringsartsen nu al dat de lat niet hoger kan. Wijf fels is het daar niet mee eens. „Als de wet zegt dat de lat hoger moet, dan zal de arts strenger moeten keuren. Hij krijgt hier voor wel meer tijd. Want door de verwachte daling van de in stroom neemt het aantal cliën ten afredeneert hij. De SER berekende dat het aan tal nieuwe WAO'ers dat jaarlijks instroomt afneemt van 100.000 tot 25.000 a 30.000. „En dus houden keuringsartsen meer tijd over om te keuren." Nu loopt het aantal keuringen nog achter door een groot tekort aan artsen. Ondanks de moeilijk te voor spellen effecten blijft Wijffels onveranderd optimistisch. „De tijd is rijp om iets aan het grote WAO-probleem te doen. De tijd dat mensen de WAO gebruikten als 'the easy way out' is voor goed voorbij." Voorwaarde is wel dat de politiek het advies oppakt en overneemt. „De poli tiek zal nu moeten doorpak ken." Wijffels voorspelt dat de WAO- voorstellen over anderhalfjaar wetgeving kunnen zijn. Hoewel de overlegcultuur zich van de goede kant heeft laten zien, denkt Wijffels niet dat het langverwachte WAO-advies de kritiek op het poldermodel doet verstommen. De afgelopen misbedrijfhouders Bovak. Afgelopen jaar werden veel ker missen afgelast, verplaatst of in gekrompen zonder de kermis bazen erbij te betrekken, aldus Donks. Hij sluit niet uit dat zij met hun attracties opstomen naar Den Haag om 'zich eens te laten zien'. Hij spuwde zijn gal tijdens de 50ste ledenvergade ring in Apeldoorn; de overwin teringsplaats van veel kermisba zen. Volgens Donks wordt het werk van een kermisexploitant er niet makkelijker op. De standplaatsen zijn vaak al on derhands toegewezen door de kermismeester van de gemeente voordat de aanbesteding plaats heeft. „Als hij de blauwe draai molen het mooist vindt, kan je het wel schudden met je groene wagen. De vrije plekjes die over blijven zijn zo duur." Daarbij stijgen de kosten al ja ren. „Gemeenten eisen een steeds hogere bijdrage aan pro- motiekosten. De standgelden zijn gestegen en elektriciteit is duurder", moppert Donks. Daarbij maakt de nieuwe arbo- wet het nog moeilijker kermis- personeel te krijgen. „Het mag maar zoveel uren dit en zoveel uren dat. Niet te doen." apeldoorn/anp - Bemoeizucht van overheden, willekeur van de kermismeester bij het verdelen van plaatsen en het afgelasten van kermissen wegens de mkz- crisis. De kermisexploitanten in Nederland zijn al het gedoe spuugzat. „Er hoeft niet veel meer te gebeuren of de vlam slaat in de pan", aldus voorzitter B. Donks van de bond van ker- Archieffoto: GPD/Evert Elzinga

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7