s Israël bezet Palestijnse stad geheel BUITENLAND Tienduizenden keren terug naar verwoest Goma Ophef over foto's van gevangenen Guantanamo Bomschoenenman had hulp Osama bin Laden China en VS mijden rel over spionage in Boeing Jiang Vredesproces Colombia op het nippertje gered België boos na bezoek senator aan Dutroux Sharon wil openstelling Tempelberg FARC tekent akkoord met regering «rzorgslanding bommelding IVIK - Een Boeing 747 van ritse luchtvaartmaatschap- Irgin Atlantic met 350 men- aan boord heeft zaterdag- een voorzorgslanding aakt op de luchthaven van avik IJsland. Aanleiding een dreigement met een laanslag, dat op de spiegel een van de wc's in het toe- was geschreven. De bood- ip, die in het Engels was op- hreven. luidde: 'Er is een lAmerika moet dood en Laden is een held'. Het kuiteindelijk te gaan om -rap, zei de woordvoerder ie luchthavenpolitie. liaanse steden [ht door smog E - Bijna honderd steden in rd-Italië zijn gisteren geslo- roor auto's. De burgemees- namen de maatregel we ide zware luchtvervuiling Ie gezondheid van de bur- bedreigt. In onder meer gn, Bologna. Bergamo, Pa- Turijn, Parma en Novara i het verkeer stilgelegd. De tvervuiling is het gevolg een combinatie van koude Iroogte waaronder Noord- al weken gebukt gaat. In atsen is de luchtvervui- ir schadelijke stoffen vijf zo groot als toegestaan. usselse man dt kinderen ii - De 50-jarige man uit isselse deelgemeente oren die vrijdagnacht ijjf kinderen en de nieuwe ld van zijn vrouw heeft ver- ird, had eerder gedreigd le- ian zijn gezin om te bren- Volgens de krant La Der- iHeure had de moeder on- inog bij de politie aangifte an van bedreiging door ex-echtgenoot. In septem- D00, vlak na de scheiding, de vrouw ook al aangifte loodsbedreigingen door ex-man. De politie heeft iets gedaan met die infor- De man handelde uit ja- je. Hij kon niet verkroppen ijn ex-vrouw er met een k vandoor was gegaan. «taan door ina vrijgelaten |N - De Chinese autoritei- abben gisteren de voor taande Tibetaanse musico- gawang Choephei vrijla- Dat meldt de BBC. De 34- zat een celstraf uit van 18 regens vermeende spiona- Inder anderen artiesten als McCartney en Annie Len- tebben geregeld aandacht _i voor de detentie van betaan. Ngawang Choep- af les aan een school in de lij verdween in 1995 in het China bezette Tibet. Hij kte er een film over tradi- ele dans en muziek. Een later bleek dat hij was ver- Beid wegens spionage. Chi- Ezet Tibet al ruim-een halve uzenrad Parijs rdt gesloopt I - Het zestig meter hoge reden reuzenrad op de t de la Concorde in Parijs stil. Gisteren mochten Pa- ïaars en toeristen gratis de te rondjes draaien. Ko- de week begint de afbraak, derdag schikte eigenaar eel Campion zich in een terlij ke uitspraak in de zaak e gemeente tegen hem had espannen om een einde te en aan het onrechtmatig uik van het prestigieuze maandag 21 JANUARI 2002 staties na Russen Brits spoorsein werkt vaak nog met olielampen londen/anp - Hoe hard de Brit se spoorwegen aan modernise ring toe zijn, blijkt uit het feit dat aan sommige voorzieningen voor het üeinverkeer in geen 170 jaar iets is veranderd. In de len van Engeland en Wales ge bruikt Railtrack, de beheerder van het railnetwerk, nog 19de- eeuwse olielampen voor de sei nen. Dit onthulde The Sunday Telegraph gisteren. Een woordvoerder van Railtrack zei tegen de krant dat de olie lampen het nog steeds goed doen, maar wel veel werk ople veren: ze moeten elke week door een 'lampenman' worden bijgevuld, en er is voortdurend controle nodig. Zodra de wind een lamp uitblaast, komt het treinverkeer op het traject stil te liggen. Dan moet er een mede werker op pad, die na het be klimmen van een ladder het licht weer aansteekt. Groot-Brittannië is overigens niet het enige land met zulke ouderwetse voorzieningen. In het straatarme Albanië en in af gelegen delen van India behel pen de spoorwegen zich ook met olie en lucifers. brussel/anp - De Vlaapise libe rale senator Jean-Marie Dedec- ker ligt zwaar onder zijn vuur na zijn bezoek aan Mare Dutroux, 's lands beruchtste gevangene, samen met een journalist. Vol gens premier Verhofstadt, een partijgenoot, kan Dedeckers ge drag niet door de beugel. Dutroux zit al vijfenhalf jaar in voorarrest in Aarlen. Hij wordt verdacht van het verkrachten en vermoorden van zes meisjes. In het gesprek met Dedecker dat de journalist opnam, houdt Dutroux vol dat er destijds een netwerk van pedofielen was, waarmee hij geregeld contact had. Hij klaagt erover dat justitie dit spoor niet wil onderzoeken. Verhofstadt vindt dat Dedecker misbruik heeft gemaakt van zijn voorrechten. De senator weigert op te stappen. Hij acht zich niet verantwoordelijk voor het bin nensmokkelen van de journalist. Die werd niet gefouilleerd. Zijn cassetterecorder kon hij meene men, ook al passeerde hij een metaaldetector. Eenmaal bin nen kon de journalist het ge sprek daarom opnemen, on danks geregeld controles. Een van de spraakmakende foto's van de Afghaanse gedetineerden in Guantanamo. De opname is gemaakt op 11 januari, kort na de aan komst van de gevangenen, en werd afgelopen weekeinde vrijgegeven door het Pentagon. Foto: AP/US Navy door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Voor het eerst sinds het uitbreken van de Aksa-intifada heeft het Israëlische leger een he le Palestijnse stad ingenomen. Tientallen tanks en gepantserde personeelsvoertuigen trokken vanochtend vroeg Tulkarem op de Westelijke Jordaanoever bin- Voor de hele stad geldt een uit gaansverbod en speciale eenhe den halen Palestijnen van huis, die worden verdacht van be trokkenheid bij anti-Israëlische activiteiten. De Israëlische radio meldde vanochtend schoten wisselingen tussen soldaten en inwoners van het bij Tulkarem gelegen vluchtelingenkamp, maar daarbij zouden geen ge wonden zijn gevallen. Israël heeft herhaaldelijk laten weten dat het zelf zal afrekenen met 'terroristen' als Arafat en diens bestuur dat nalaten. De gouverneur van Tulkarem meld de vanochtend dat het leger straat voor straat afzoekt naar verdachten. De bewoners moe ten voor hun huis gaan staan, waarnaar soldaten binnen zoe ken naar wapens en ander be lastend materiaal. Twee vluchte lingenkampen in de omgeving van de stad zijn omsingeld. Premier Ariel Sharon van Israël streeft ernaar de Tempelberg in Jeruzalem 'zo snel mogelijk' weer open te stellen voor joodse en christelijke bezoekers. De berg, met de Aksa-moskee en andere islamitische heiligdom men, is voor niet-moslims ge sloten sinds de uitbarsting van de Aksa-intifada, in september 2000. Het startschot voor die nog steeds woedende, tweede Palestijnse opstand werd gege ven na een bezoek aan het ge bied door Sharon, destijds leider van de oppositie. Sharon wilde met zijn actie demonstreren dat joden ten alle tijde toegang moeten hebben tot de berg, waar ooit de joodse tempel moet hebben gestaan. Zaterdagochtend heeft het leger in Ramallah, op de Westelijke Jordaanoever, het gebouw van de 'De Stem van Palestina', het officiële Palestijnse radiostation, opgeblazen. Een paar honderd journalisten en sympathisanten betoogden gisteren bij de gebla kerde resten tegen wat ze be schouwen als een Israëlische aanslag op de vrije meningsui ting. Maar volgens de Israëlische regering was de Stem van Pales tina niet meer dan een bron van opruiing en anti-Israëlische pro paganda. washington-londen/gpd-anp - Foto's Van Afghaanse gevangenen bij hun Amerikaanse cellen in Guantanamo op Cuba hebben in Groot-Brittannië voor hernieuwd protest ge zorgd. De Britse minister van buitenlandse zaken Jack Straw heeft Washington om op heldering gevraagd. Op de foto's dragen de gevangenen oorbeschermers, oogkleppen, maskers en handschoenen. Ze zijn geboeid aan handen en voeten. Ondanks de aanzwellende internationale kritiek blijft de Amerikaanse regering de be handeling van de verdachte Taliban- en al- Qaedastrijders verdedigen. Volgens de VS worden de gevangenen goed behandeld, ook al hebben ze niet de officiële status van krijgsgevangene. Minister Rumsfeld van defensie wees giste ren alle kritiek van de hand. Hij vindt de klacht dat deze 'geharde terroristen' inhu maan behandeld kunnen worden 'unfair'. „Ik twijfel er niet aan dat ze humaan, pas send en voor het grootste deel overeenkom stig met de Geneefse Conventies worden behandeld", aldus Rumsfeld. Groot-Brittannië heeft vorige enkele afge vaardigden naar Guantanamo Bay gestuurd, omdat er zich drie Engelsen onder de ge vangenen zouden bevinden. De Britse rege ring heeft de handelwijze van de VS vorige week verdedigd, na protesten van Britse po litici en mensenrechtenorganisaties. Straw wil nu weten in welke omstandighe den de foto's zijn gemaakt. Volgens de mili taire leiding van de marinebasis was de ge fotografeerde groep net geland, en geven de foto's geen reëel beeld van het dagelijks le ven in het kamp. De gevangenen kunnen zich vrij in hun cel bewegen, en worden dan ook niet geblinddoekt. Ze worden alleen ge boeid op weg naar medische controles of de douches, zo werd gezegd. In Engeland zelf is beroering ontstaan over de manier waarop van terrorisme verdachte personen in de Belmarsh-gevangenis in Londen worden vastgehouden. Advocaten die er bij cliënten op bezoek zijn geweest, spreken over 'betonnen doodskisten', waar de mensenrechten van gedetineerden wor den geschonden, schreef de Britse zondags krant The Observer. In Belmarsh zitten zeven verdachten al bij na een maand vast zonder dat. er een, aan klacht is ingediend. Zij zijn opgepakt op grond van de nieuwe terreurwetgeving, die tot stand kwam na de aanslagen in de VS. De gevangenen zitten 22 uur per dag in hun cel en krijgen het daglicht niet te zien. Vol gens de krant mochten zij tot voor kort hun advocaten niet ontvangen. Met hun familie mogen ze alleen in het Arabisch spreken als er een tolk bij is. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De gevoelige relatie tus sen China én de Verenigde Sta ten heeft er door een nieuw spi- onageschandaal een deuk bij gekregen, maar zal geen blijven de schade oplopen, zeggen poli tici in Peking en Washington. Beide landen zitten echter wel met de affaire in hun maag. Het nieuwe presidentiële vlieg tuig van president Jiang Zemin, gekocht bij het Amerikaanse Boeing, bleek bij te zijn voorzien van 27 zeer geavanceerde afluis terapparaatjes. De Boeing 767 is na de ontdekking niet meer ge bruikt, en staat half gestript op een militair vliegveld bij Peking. Analisten nemen aan dat het schandaal nauwelijks invloed op de onderlinge verhoudingen zal hebben, omdat de apparatuur al vorig jaar oktober door een spe ciale divisie van het Chinese le ger werd ontdekt. Hoewel alle partijen het zwijgen er toe doen, meldde de Washington Post dat China de zaak niet aanhangig heeft gemaakt bij de Amerikaan se autoriteiten. China heeft ook geen echte schade geleden door het voor val, omdat de apparaatjes zijn ontdekt voordat Jiang Zemin het toestel officieel in gebruik zou nemen. „Spionage is nu een maal iets dat je kunt verwach ten", aldus een Chinese veilig heidsspecialist in de Washing ton Post. Toch schijnt Jiang woedend te zijn geweest toen hij op de hoogte werd gesteld van de vondst. Maar het is goed moge lijk dat de woede meer gericht was op de Chinese bewakings troepen, die juist hadden moe ten voorkomen dat Amerikaanse inlichtingendiensten in de buurt van het toestel konden komen. Volgens de krant zijn naar aan leiding van de ontdekking twin tig luchtmachtofficieren en twee ambtenaren aangehouden en ondervraagd, in verband met nalatigheid en corruptie. Een hoge luchtmachtofficier zou voor zijn betrokkenheid onder huisarrest zijn geplaatst. China kocht de Boeing 767 in juni 2000 voor 120 miljoen dol lar. Na de assemblage in Seattle is het toestel overgebracht naar San Antonio in Texas voor het aanbrengen van een luxueus in terieur door drie Amerikaanse bedrijven en een Singaporese maatschappij. Gedurende dat werk werd het toestel 24 uur per dag bewaakt door Chinees mili tair personeel. Het spionageschandaal komt na een aanzienlijke verbetering van de relatie tussen China en de VS. Die warmere betrekkingen moe ten beklonken worden als presi dent Bush over een maand een staatsbezoek brengt aan Peking. Het begin van het president schap van Bush werd vooral ge kenmerkt door een ijzige ver houding met China, nadat de bemanning van een Amerikaan se spionagevliegtuig na een bot sing met een Chinees jachtvlieg tuig 11 dagen op het eiland Hai nan werd vastgehouden. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Volgens de Franse ge heime dienst DST heeft Richard Reid, de Brit die in december vorig jaar met een bom in de hak van zijn sportschoen een Boeing wilde opblazen, hulp ge had van een netwerk van Osama bin Laden. De dienst heeft via een anonieme woordvoerder la ten weten 'zeer bezorgd' te zijn over deze ontdekking, omdat het rietwerk tot dusver niet in kaart was gebracht. Ondanks weken van speurwerk in de buurt van het Parijse Gare du Nord is de DST er niet in ge slaagd te achterhalen waar Reid van 17 tot 22 december heeft ge slapen. Het enige wat men van hem te weten is gekomen, is dat hij via het internet allerlei bood schappen heeft uitgewisseld, met name vanuit het internetca fé Happy Call in de wijk Goutte- d'Or in Montmartre, en via een informatiepaal in de Parijse me tro. De meest brisante boodschap was een e-mailcontact met Pa kistan. Reid had zijn contact in Pakistan om raad gevraagd na dat hij bij een eerste controle op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle door een particuliere be wakingsdienst was tegengehou den. Wat moet ik doen?', had Reid geschreven. 'Doorgaan met waar je mee bezig bent', luidde het antwoord. Reid werd tijdens de vlucht door medepassagiers overmeesterd toen duidelijk werd dat hij zijn schoen in brand wilde steken. In de hak zat een explosief meng sel waarmee hij, zoals later bleek, het toestel had kunnen laten ontploffen. Essentieel on derdeel in het explosieve meng sel was het zogeheten TATP (triaceton triperoxide), dat ui terst brandbaar is. De enige ma nier om TATP te vervoeren is door het te 'kristalliseren'. In die vaste vorm kan het hooguit 48 uur bewaard blijven. Het mengsel is al eerder door Bin Laden-handlangers ge bruikt. De Algerijn Ahmed Res- sam, die in december 1999 aan de Amerikaans-Canadese grens werd gearresteerd, had precies hetzelfde mengsel bij zich. Zijn opdracht was het vliegveld van Los Angeles in de lucht te laten vliegen, zo verklaarde hij bij zijn verhoor. TATP werd ook aange troffen bij de terroristen uit Frankfurt die in december 2000 een aanslag op de binnenstad van Straatsburg wilden plegen en bij de in Brussel wonende Tunesische voetballer Nizar Tra- belsi die een kamikaze-aanval wilde plegen op de Amerikaanse ambassade in Parijs. iikavkaz - In Dagestan, een iische republiek die grenst het opstandige Tsjetsjenië, de afgelopen dagen ruim g personen opgepakt die lacht worden van betrok- {eid bij een dodelijke explo- e zeven Russische militai- et leven heeft gekost. Het staanse ministerie van lenlandse zaken heeft dit 'ren bekendgemaakt. De tairen zaten in een vracht en die vrijdag op een land- reed. ;hanen boos op a nister Australië ney - De Australische minis- "an immigratie Philip Rud- is heeft het flink aan de stok ie1. egen met vele tientallen Af- inse vluchtelingen in een ingkamp in Woomera. Bij- 90 Afghanen zijn er in hon- taking gegaan als protest n de uitgestelde procedures >|ji r asielaanvraag en tegen de 'n tandigheden waaronder ze den vastgehouden. Tiental- 13 isielzoekers hebben naar ridt hun lippen aan elkaar 4111 naaien. Ruddock heeft de tandige Afghanen toegebe- 1 dat ze maar moeten weg- 0' in als het niet bevalt in Au- J lië. bogota/afp-rtr-ap - De Colom biaanse verzetsbeweging FARC en de regering hebben gister avond overeenstemming bereikt over het voortzetten van het vre desproces. Beide partijen kwa men overeen om te gaan praten over een staakt-het-vuren in de al 38 jaar durende burgeroorlog tussen regering en de linkse re bellen in het land. Dat bestand zou op 7 april moeten ingaan. Het akkoord kwam enkele uren voor het aflopen van een ulti matum dat de regering had ge steld. Het leger stond klaar om het gebied dat nu in handen is van het FARC om middernacht binnen te trekken. Het trok zich drie jaar geleden juist terug uit het 42.000 vierkante kilometer grote gebied, nadat dat door president Pastrana aan de rebel len was overgedragen. Gefrustreerd door het gebrek aan vooruitgang in de gesprek ken met het verzet, kondigde Pastrana onlangs aan de streek weer te zullen innemen. Naar aanleiding van het akkoord kon digde Pastrana gisteren aan dat de FARC tot uiterlijk 10 april de zeggenschap blijft behouden in de zone. Daarmee zet hij de re bellen onder druk om serieus te onderhandelen over een be stand. De vredesonderhandelaar van de regering, Camilo Gomez, en FARC-commandant Raul Reyes ondertekenden het akkoord in Los Pozos, dat in handen is van het verzet. Zij kondigden aan dat de gesprekken over een be stand 'onmiddellijk' zullen be ginnen. De onderhandelaars kwamen ook overeen te gaan praten over een einde aan de vele ontvoeringen. Aan die vaak wrede praktijk maakt zowel de FARC als een rechtse, paramili taire groepering die aan de kant van de regering staat zich schul dig. De diplomaat James Le- Moyne, die namens de Verenig de Naties bij de onderhandelin gen tussen de regering en de re bellen aanwezig was, noemde de overeenkomst 'goed nieuws voor Colombia'. De rebellen hebben naar schatting 17.000 strijders. Bij de strijd van het linkse verzet tegen het rege ringsleger en de rechtse milities zijn alleen al in de afgelopen tien jaar naar schatting 40.000 mensen om het lever gekomen, voor het merendeel burgers. Een Congolese rent met haar kind en haar schamele bezittingen op haar rug over de nog hete lava in de straten van Goma. Foto: Reuter- s/Jacky Nae^elen door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Inwoners van de deels door lava vernietigde stad Goma in Oost-Congo keren massaal te rug. Ze doen dat tegen het advies van hulpverleners, die het uitbre ken van ziekten als cholera vre zen en moeilijkheden voorzien met de distributie van schoon water en hulpgoederen. De sinds donderdag actieve Nyiragongo- vulkaan zou volgens deskundigen zijn ergste woede hebben ge koeld. De terugkerende inwoners tref fen een bizarre situatie ^n. Go ma ligt onder een sluier van gif tige dampen. Zeker de helft van de stad is vernield door lavastro men van vijftig meter breed en twee tot drie meter hoog. De grond schudt van tijd tot tijd nog met een intensiteit van ruim vier op de schaal van Rich ter. Zeker 10.000 huizen zijn ver brand. De grootste schade is aangericht in het centrum, waar het bedrijfsleven zich concen treerde. In het goeddeels ge spaarde westelijk deel van de stad keerde het normale leven enigszins te^jg. Naar schatting 300.000 van de 500.000 inwoners ontvluchtten donderdag en vrijdag de stad, staken de grens met Rwanda over en vonden onderdak in en rond de stad Gisenyi. De Rwan dese regering heeft samen met de VN en andere hulporganisa ties drie kampen ingericht, maar echte voedselhulp liet relatief lang op zich wachten. Dit kwam deels doordat het vliegveld van Goma onbruikbaar was gewor den door de lava. De eerste hulpgoederen werden gisteren afgeleverd op het vlieg veld van Rwanda's hoofdstad Kigali, waarna ze met vrachtwa gens naar het 120 kilometer ver derop liggende rampgebied moesten worden gebracht. Gis teravond konden hulporganisa ties beginnen met het uitdelen van maïs, bonen en olie, en het opzetten van plastic onderko mens. Waterzuiveringsinstalla ties zijn het hardst nodig, te meer daar het water van het Ki- vu-meer ondrinkbaar is gewor den sinds de lava erin is ge stroomd. Groot-Brittannië, België, Duits land en de VS hebben tot nu hulp geboden voor een kleine vijf miljoen dollar. De Europese Commissie maakte gisteren be kend dat ze vijf miljoen euro voor noodhulp beschikbaar heeft gesteld. Het geld zal gaan naar de VN, het Rode Kruis en ander hulporganisaties. Hoewel de hulp aan de Rwan dese kant op gang is gekomen, blijken veel Congolezen er de voorkeur te geven terug te keren naar Congo. Ze doen dat in de hoop nog iets van hun bezittin gen aan te treffen, maar ook omdat het leven in een vluchte lingenkamp, zeker m Rwanda, weinig perspectievCT! biedt. Veel Congolezen vrezen dat de vulkaanuitbarsting en de exodus de chronische politieke instabi liteit in het grensgebied zullen verergeren. Daarbij is er fors wantrouwen ten opzichte van de Rwandese regering, die de rebellenbeweging RCD steunt. De RCD bestrijdt sinds het uit breken van de burgeroorlog in 1998 de centrale regering in Kin shasa en controleert het gebied rond Goma en de stad zelf. Na de moord op Laurent Kabila, precies een jaar geleden, heeft vrede onder diens zoon Joseph meer kans gekregen. De jonge Congolese president heeft overi gens aangekondigd dat een re geringsdelegatie het rampgebied zal bezoeken. Het zou voor het eerst zijn sinds het gebied in 1998 in handen van de rebellen viel dat een vertegenwoordiger van Kinshasa er komt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5