Kritiek op werkwijze dokterspost Annf surft op safe BINNENLAND In lotus-houding voor de ambassade 'Medische verantwoordelijkheid niet afschuiven op callcenter' Met tractor woning in 'Snel verbod op lasershield auto' Fortuyn ook lijsttrekker van Leefbaar Rotterdam Krijgsgevangenen Marijnissen hekelt PvdA en Leefbaar Nederland Borst financiert 23 extra bedden op kinder- IC's Wie wordt de nieuwe premier? Miljoenenschade Rabobank an in woning odgeschoten itfiDAM - Een schietpartij in ining in Amsterdam I vrijdagnacht het leven ge- iaan een van de bewoners. i andere bewoner raakte ge ld. De twee slachtoffers be den zich in hun huis, toen derde aanwezige man het a op hen opende. Van de utter ontbreekt elk spoor. beiderspartij nt op Antillen inistad - De arbeiderspartij mag zich op basis van de ezingsuitslag van afgelo- vrijdag de grootste partij de Nederlandse Antillen men. De PAR van huidig tier Pourier bleef na een jan-nekrace steken op vier s. Ook de PNP van vice- lier Camelia-Romer blijft irie zetels een rol van bete- spelen, terwijl de andere depart ij MAN haar twee 5 kwijtraakte. staatssecretaris rtels overleden - Oud-staatssecretaris sociale zaken en volksge- idheid dr. A.J.H Battels is nsdag in zijn woonplaats lo overleden. Dat heeft zijn ilie zaterdag bekendge- P ikt. Battels was 86 jaar. Van n 3 tot 1967 was de KVP'er tssecretaris in de kabinet- ,er Marijnen, Cals en Zijlstra. rin S s gewonden bij rkeersongeval ienie - Bij een verkeers- eluk op de N203 in Krom de zijn zaterdagnacht zes ronden gevallen. Onder de onden zijn drie kinderen net ernstig letsel naar het ïnhuis zijn overgebracht. 41-jarige bestuurster uit endelft gaf geen voorrang i zij de weg opreed. nd verdrinkt zwembad Een 6-jarige jongen uit Belgische Teuven is gister- Idag verdronken in zwem- adijs Mosaqua in Gulpen, r de omstandigheden waar- Ier het kind is verdronken, is niets bekend. Het is de ede keer in een halfjaar dat losaqua een kind verdrinkt. euter bedreigt orthalbeheerder imborc - Een 4-jarige kleu- ma heeft dit weekeinde in Cu- :rr borg de 43-jarige beheerder een sportcomplex bedreigd een pak slaag. Hij deed dat it de man hem verbood in t ii apstokken te klimmen. Na ireigementen sprak hij de dqeder van het kind aan, die zoontje groot gelijk gaf. Zij sd reigde de beheerder even- ïetjs. Een klein uur later kwam man de hal binnen en sloeg t o «heerder in zijn gezicht. nbulancerijder J» as spoor bijster maandag 21 januari 2002 door Hans Matheeuwsen eindhoven - Het ontbreekt in Nederland aan richtlijnen voor doktersposten. Zo zijn de medi sche beslissingen van doktersas sistentes vaak niet vastgelegd in een protocol. Met als gevolg dat zij telefonisch adviezen geven, terwijl zij volgens de wet alleen maar de urgentie van klachten mogen bepalen. Dit concluderen R. Korthals en J. Bastmeijer in hun onderzoek 'Medische kwaliteit huisartsen posten, een aanzet', dat volgen de maand verschijnt* Volgens beiden is er 'niets gere geld' ten aanzien van de kwali teit van de huisartsenposten. Uit eigen ervaring en onderzoek constateren zij bovendien dat in sommige gevallen patiënten via betrokken telefooncentra zelfs van de dokter worden 'afgehou den'. Nederland telt inmiddels zo'n zestig huisartsenposten voor cir ca tien miljoen inwoners. Die le veren een stroom klachten op. Bovendien wordt getwijfeld aan de deskundigheid van het per soneel op de callcenters waar al le telefoontjes van bellers bin nenkomen. „Er is geen systematiek. Ieder een handelt naar beste inzicht. Maar huisarts is een vak waar binnen handelend moet worden opgetreden. De arts is en blijft altijd medisch eindverantwoor delijk voor zijn patiënten. Die kun je ook niet afschuiven op een callcenter. Alleen medische redenen bepalen hoe snel en waar iemand wordt gezien en behandeld. Wij hebben een zorgplicht", aldus Korthals en Bastmeijer. Zij stellen dat wanneer mede werkers van de centra - dokters assistentes, verpleegkundigen, artsen-in-opleiding of zieken verzorgenden- medische advie zen geven zonder raadpleging van de dokter, zij in overtreding zijn van de Wet op de beroepen in de individuele gezondheids zorg. „Wij ondergraven onze ei gen beroepsethiek", meent Korthals, zelf huisarts. „Het gaat over grote groepen onbekende mensen en linke gevallen. Dan moet de dokter iedereen zien. Of in elk geval kennis hebben van alle telefoontjes die binnen komen." Omdat het ontbreekt aan richtlijnen is ook controle door de Inspectie voor de Ge zondheidszorg zo goed als on mogelijk, stellen Korthals en Bastmeijer. Zij pleiten daarom voor ontwik keling van een kwaliteitsbeleid. „Want wie nu klachten heeft, komt terecht bij diezelfde huis artsen. Maar zij controleren zichzelf niet." zevenaar - Een man heeft gistermiddag met een tractor een enorme ravage aangericht in Zevenaar. Hij reed over twee geparkeerde auto's en daarna een woning binnen. Er raakte niemand gewond. De tractorbestuurder ging er vervolgens als een haas vandoor. De schade is aanzienlijk, het motief onduidelijk. Foto: GPD/Hans Broekhuizen niefMEREND - De bestuurder een ambulance die gister- :.Adag in Purmerend een zieke ne moest ophalen voor ver- naar het AMC in Amster- eeifn, en blijkbaar de weg niet doorgereden naar Dm. Aangezien er een acuut iisch probleem was, werd traumahelikopter ingezet, ïat eindelijk moest ook de b ndweer in actie komen om doi man met een hoogwerker uit le 1 woning te krijgen, hef odelijk ongeluk spoorovergang i o; eukelen - Bij een ongeval op station van Breukelen is gis- s zJavond een 75-jarige vrouw Amsterdam omgekomen. ins de politie probeerde slachtoffer met haar man trein te halen. Op de spoor- [overgang werd ze door een n gegrepen. De man was de rgang ai gepasseerd. sser verdronken >or slecht weer ddriel - Een visser is gister- ffl nd verdronken in de Maas etl sen Velddriel en Hoenzadriel le Bommelerwaard. De man tel kte te water toen het bootje hij met een andere man omsloeg door de harde >tü id. De andere visser kon ff izelf in veiligheid brengen. blusboot uit Tiel zoekt nog list ir het lichaam van de ver- 1.1 mken vi ser en naar de boot. erkeerde puzzels krant zaterdag 'én - Door een vergissing ^afgelopen zaterdag op de A jina Denksport het kruis- ordraadsel en het crypto- m van de week ervoor ge- atst. Morgen zijn de correcte Eels alsnog in deze krant te den op een extra pagina. Ex- es voor het ongemak. soesterberg/gpd - Justitie heeft nieuwe argumenten om de zo geheten 'lasershields' in auto's te verbieden. Volgens een van daag openbaar geworden TNO- rapport wordt laserapparatuur niet gebruikt voor het openen van garagedeuren, zoals de ge bruikers voor de rechter aan voeren, maar voor het hinderen van de politie bij snelheidscon troles. Daarnaast ontdekte TNO dat straling van de laserappara tuur gevaarlijk is voor wie op korte afstand komt, zoals poli tiemensen en automonteurs. TNO concludeert dat het niet mogelijk is met de aangetroffen apparaten garagedeuren te be dienen. Garagedeur-systemen bestaan uit meerdere onderde len dan" alleen de aangetroffen laserapparatuur. Volgens het hoofd van het bu reau verkeershandhaving van het OM, Spee, heeft TNO nu korte metten gemaakt met de verweren van de gebruikers. Het OM wil zo snel mogelijk gaan werken aan een algeheel verbod van de apparatuur. Dat het la sershield ook gezondheidsscha de kan toebrengen is een extra argument, aldus Spee. (advertentie) 'Allochtonen naar de randgemeenten' Anne mag op internet alles opzoeken over Destiny's Child. Maar piet zomaar. Haar vader heeft haar laten zien waar ze het best kan zoeken. Ook heeft hij beschermende filters op de computer gezet. Anne komt niet op sites waar ze veel te jong voor is. Anne surft op safe. Kijk voor meer tips over veilig internetgebruik op www.surfopsafe.nl rotterdam/gpd - Pim Fortuyn, de voorman van Leefbaar Ne derland, wordt tevens lijsttrek ker van Leefbaar Rotterdam. Dit maakte de Rotterdamse colum nist bekend bij de 'aftrap' van de nieuwe partij voor de ge meenteraadsverkiezingen in maart. Naast een mogelijke zetel in de Tweede Kamer, zal For tuyn tevens plaatsnemen in de Rotterdamse raad. Fortuyn zei zich sterk te willen maken voor een terugkeer van de middenstand naar de bin nenstad. „De middenklasse vlucht naar de randgemeenten. Wij gaan het tij keren. Nu is 56 procent van de Rotterdamse be volking van vreemde herkomst. Dat is te veel. De stad hoort in evenwicht te zijn." Als maatregel noemde de lijst trekker gedwongen verhuizin gen. „Rotterdamse randge meenten moeten een deel van de Rotterdamse onderklasse op nemen", bepleitte de voormalig hoogleraar. „De monocultuur in bepaalde wijken moet verdwij nen. We moeten breken met Marokkaanse, Turkse en Suri naamse buurten. Dat betekent gedwongen verhuizing. Natuur lijk vergoeden we de mensen hun nieuwe huis in de randge meente." Op de vraag wat er moet gebeuren als mensen niet willen verhuizen, antwoordde hij: „Dan gebruiken we dwang." Het is een opmerkelijke combi natie om zowel voor een lande lijke als een regionale politieke partij de lijst aan te voeren. For tuyn noemt het vreemd dat het nog nooit eerder is gebeurd. „Eén dag per week zit ik in de raad, drie a vier dagen houd ik mij bezig met het werk in de Tweede Kamer." De kans is groot dat hij dan veel Rotter dams raadswerk vanuit Den Haag zal doen. „Nee, dat is niet negatief. In Den Haag word ik gevoed door wat in Rotterdam leeft. Andersom zie ik hoe het rijksbeleid in Rotterdam uit pakt." COMMENTAAR De Britse premier Blair heeft bij de Amerikaanse president Bush bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop de Amerika nen strijders van al-Qaeda en de Taliban gevangen houden. Door de Amerikanen verspreide foto's van gevangenen die geknield, geblinddoekt en geboeid worden vastgehouden op de militaire basis Guantanamo Bay op Cuba zorgden het af gelopen weekeinde voor felle protesten in de Britse media. Het feit dat zich onder de gevangenen drie Britten bevinden, droeg in belangrijke mate bij tot de ontstemming. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld verwierp de Britse kritiek onvoorwaardelijk. Hij meende dat de gevange nen 'humaan' worden behandeld, want zij worden niet al leen goed gekleed en goed gevoed, maar zijn in Amerikaanse gevangenschap ook veilig, zei hij. Met dit gemakkelijke en ook enigszins cynische commentaar zal de Amerikaanse re gering niet wegkomen. Daarvoor zijn de beelden van de ge vangenhouding te indringend en de bezwaren van de inter nationale gemeenschap inmiddels te groot. De Amerikanen zijn na de aanslagen van 11 september voor gegaan in een strijd tegen het terrorisme. Een strijd waarvoor zij de steun van de westerse wereld, de Britten voorop, ver wierven. Daarbij kan één element niet uit het oog worden verloren. De internationale strijd tegen het terrorisme was er één om de waarden van de westerse beschaving veilig te stel len, zo heeft in eigen land premier Kok herhaaldelijk bena drukt. Alleen al tegen deze achtergrond is de wijze waarop de Amerikanen al-Qaeda en Taliban-strijders gevangenhou- den een niet acceptabele behandeling. Het is te hopen dat naast de Britse regering ook de Nederlandse hier snel protest tegen aan zal tekenen. Het kan niet zo zijn dat de Amerika nen in hun strijd tegen het terrorisme humanitaire beginse len met voeten treden. den bosch/gpd - Voor de vierde keer wordt Jan Marijnissen de lijsttrekker voor de Socialistische Partij (SP). Ook de rest van de voorgestelde kandidatenlijst werd zaterdag door het partij congres aanvaard. In zijn toe spraak haalde Marijnissen voor al uit naar de PvdA, die hij een afbraakbeleid verweet. De SP wil de komende vier jaar 15 miljard euro extra uitgeven om de publieke sector te ver sterken. Onderwijs moet gratis worden en elke dakloze moet een huis krijgen, vindt de SP. Ook de privatisering van het te- lecomnetwerk, de energiebedrij ven en de NS moeten worden teruggedraaid. Voor Marijnissen reden om zijn pijlen vooral op de PvdA te rich ten. „Waar kunnen deze zoge naamde sociaal-democraten trots op zijn?", vroeg hij zich af. „Het onderwijs holt achteruit, mensen overlijden onnodig om dat er te weinig geld is voor de zorg en de rijken worden rijker en betalen minder belasting. Al lemaal met dank aan de PvdA, de Partij van de Afbraak." De SP wil in de komende cam pagne af van haar imago als protestpartij. De leus van de vo rige verkiezingen, 'stem tégen, stem SP', wordt daarom vervan gen door de leus 'stem vóór, stem SP'. „Daarmee kunnen on ze tegenstanders ons niet meer verwijten dat we alleen maar té gen zijn. We hebben duidelijke alternatieven voor het paarse beleid", aldus Marijnissen. Het tegengeluid van Leefbaar Nederland (LN) is Marijnissen echter een doom in het oog. „WD'ers, CDA'ers en PvdA'ers lopen over naar LN omdat ze het falen van de politiek zat zijn. Daar hebben ze groot gelijk in. Alleen komen ze nu uit bij een 'Rad van Fortuyn' dat geen ech te prijzen uitkeert, maar alleen voor de show draait." den haag/gpd - Minister Borst (volksgezondheid) gaat 23 extra bedden op afdelingen intensive care voor kinderen financieren. Zij neemt daarmee de aanbeve lingen over van een rapport van de Inspectie voor de Volksge zondheid. De inspectie stelt dat per jaar ongeveer duizend kin deren niet de zorg op een afde ling intensive care krijgen die zij nodig hebben. Drie jaar geleden werd het te kort aan intensive care-bedden voor kinderen vastgesteld, maar de situatie is sindsdien niet ver beterd. Meerdere kopstukken in de kindergeneeskunde wezen toen op de dramatische situatie. „Heel frustrerend dat het zo lang duurt voor er iets gebeurt", aldus prof. Roord van de afde ling kindergeneeskunde van het Amsterdamse VU-ziekenhuis. Het was Roord die samen met collega's in 1998 over de proble men aan de bel trok. Het tekort aan plaatsen op kinder-IC's leidde naar schatting tot het overlijden 25 tot 30 kinderen per jaar, zo bleek uit een toenmalig onderzoek. Dat onderzoek werd uitgevoerd en gefinancierd door het ministerie van volksgezond heid. Borst laat in een brief aan de Tweede Kamer weten dat het extra geld van het ministerie zal worden 'geoormerkt'. Daardoor kan het slechts worden gebruikt voor uitbreiding van kinder IC's. Een speciale werkgroep gaat toezien op adequate besteding van het geld. hilversum/anp - De meeste Ne derlanders weten niet wie er na de verkiezingen de nieuwe pre mier moet worden. De mensen die het wel weten, kiezen Dijk stal (WD, 287) en Melkert (PvdA, 219) als* kandidaat ver boven alle andere politieke kop stukken. Dit blijkt uit een peiling van het Radio 1 Journaal. In totaal wer den 1.789 mensen ondervraagd. Daarvan zegt 48 procent (856) niet te weten voor wie zij een voorkeur hebben. Dijkstal is fa voriet als mogelijke premierkan didaat, met op de tweede plaats Melkert. Op de derde plaats staat WD- minister Zalm (95 stemmen) en op de vierde CDA-fractievoorzit- ter Balkenende (63 stemmen) den haag/gpd - De Rabobank gaat op zijn minst een paar miljoen en mogelijk enkele tientallen miljoenen euro's verliezen door de handelwijze van een filiaal in Eemnes. Ver der heeft de eerst verantwoor delijke voor het debacle in de Raad van Bestuur zijn vertrek aangekondigd. Het een heeft volgens de bank niets met het ander te maken. De Rabobank werd vorig jaar geconfronteerd met slecht ge dekte leningen uitgegeven door de vestiging in het Utrechtse Eemnes. De zaak kwam in een stroomversnel ling toen de directeur van het filiaal eind vorig jaar omkwam bij een auto-ongeluk. Per 1 ja nuari werd de vestiging op verzoek van de raad van toe zicht van het filiaal onder cu ratele gesteld door het hoofd kantoor in Utrecht. Sindsdien loopt een intern onderzoek. Eind vorige week werd be kend dat financieel directeur en plaatsvervangend be stuursvoorzitter Van den Goorbergh van Rabobank Ne derland opstapt. Van den Goorbergh is eerstverant woordelijke voor het toezicht op de filialen. De Rabobank ontkent echter dat zijn vertrek samenhangt met de proble men bij het filiaal in Eemnes. „Wij vinden juist dat hij zijn werk goed heeft gedaan," zegt een woordvoerder. door Kwok-sing Sit den haag - Geen rotte appels, semafoons of hysterische demonstranten. De leden van de Falun Gong demonstreren op een onorthodoxe wijze tegen de Chinese rege ring: meditatie, yoga en Oigong. Zo hopen ze dat Nederland zich hard maakt voor hun rechten in China. Het echtpaar Zhu uit Delft arriveert za terdagmiddag stipt om één uur. Ook de zoon van de Zhus arriveert op tijd. Sinds 1993 woont het gezin in Nederland en al le drie zijn zij volgelingen van de Falun Gong, een religieuze beweging in China. Vader is werkzaam als wetenschappelijk onderzoeker aan de TU Delft, terwijl de zoon scheikunde studeert in Eindhoven. Zij maken zich op voor een protest voor de Chinese ambassade. Rustig rollen ze hun spandoeken uit met leuzen als 'Stop de brute vervolging tegenover de Falun Gong" en Wij hebben recht op vrije me ningsuiting'. Iemand van de ambassade gluurt stie kem uit het raam. Vijf minuten later arri veert een politieauto. Twee agenten stap pen uit de auto en lopen richting de Zhus. Meneer Zhu toont netjes zijn pa pieren. De agenten bestuderen deze aan dachtig. Alles is in orde. „Telkens als een demonstratie wordt gehouden voor de Chinese ambassade door bijvoorbeeld Amnesty, dan belt de ambassade ons weer op. Of we ze niet kunnen oppakken. We moeten dan telkens uitleggen dat het niet zo gaat in ons land. Hier heeft ieder een recht op vrije meningsuiting", vertel len de agenten. Langzaam maar zeker komen ook andere Falun Gong-aanhangers opdagen. De sfeer is verre van gespannen, eerder ge moedelijk. Iedereen begroet elkaar vrien delijk. Het is moeilijk voor te stellen dat deze mensen in China als staatsgevaarlijk te boek staan. Drie jaar geleden begon de heksenjacht tegen de Falun Gong-aanhangers. Met harde hand worden zij opgepakt en ge vangen gezet. De Stichting Falun Gong Nederland, nog relatief klein in vergelij king met andere landen, begint daarom een campagne om het Nederlandse pu bliek te informeren over haar uitgangs punten. Klokslag twee uur. Tijd voor de eerste oe fening die de naam 'Boeddha die de dui zend handen toont' draagt. Zes personen nemen een yogahouding aan, terwijl uit een cassetterecorder Chinese muziek klinkt. Een Nederlandse echtpaar wan delt voorbij de demonstranten. „Is het iets met Tibet?", vragen zij zich af. De leden gaan door met hun oefeningen. Ze zijn aangekomen bij de 'Falun-posi- tie', een rechtopstaande oefening be staande uit vier omhelzende bewegin gen. Beoefenaars van deze oefeningen geloven heilig in de positieve werking op de gezondheid en de moraliteit. Het is bijna vier uur. Vader Zhu legt nog even uit waarom het welzijn van de Fal un Gong ook ons land aangaat. „Minister Van Aartsen wilde vorig jaar China be zoeken. Toen bleek dat de Nederlandse ambassadeur leden van onze beweging in Hong Kong had gesproken, was China furieus en zette de minister herhaaldelijk onder druk. Het siert de minister dat hij toen zei 'als ik niet welkom ben, dan ga ik niet'."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3