SPORT Bestuurlijk gehannes bij Spelen van 1932 Voetbalhuwelijk Plastic hoes voor blauwe lippen Dortmund-fans kiezen de shirts Zidane wordt in was gegoten Prosinecki maakt Zagreb bankroet Medelijden 'ref niet gewaardeerd ,1» LINKS BUITEN londen - Een fabriek in Bir mingham heeft een plastic hoesje ontwikkeld dat scheids rechters in bittere kou een bete re greep op hun fluit geeft. Bo vendien beschemit het omhul sel de lippen van de scheids rechters tegen het koude staal van het mondstuk. De fabrikan ten verwachten dat de uitvin ding. genoemd Gatorgrip. bij het komende WK veel gebruikt gaat worden. In de zinderende Koreaanse hitte komt het even eens van pas. dortmund - De fans van Bun- desligaclub Borussia Dortmund bepalen welk shirt de voetbal lers volgend seizoen zullen dra gen. Op de internetsite van de club en de producent kunnen de aanhangers een keuze maken uit zeven tricots. Tot nu toe is het gele shirt met zwarte sjerp, dat doet denken aan het aller eerste shirt van de club, het po pulairst. In tien dagen hebben al ruim 6000 supporters een stem uitgebracht. Madrid - Binnen twee maanden is het wassenbeeldenmuseum in Madrid een nieuwe attractie rijker. Zinedine Zidane werd maandag opgemeten. Een meerderheid van de bezoekers had aangegeven dat ze de su perster van de Koninklijke' in het museum misten. De Frans man bleef bij die enquête zijn teamgenoot Luis Figo en stie renvechter Enrique Ponce voor. zacreb - Een rechtbank in de Kroatische stad Zagreb heeft be slag laten leggen op de tegoeden van de voetbalclub Dinamo Za greb. Dat gebeurde op verzoek van de advocaten van Robert Prosinecki, omdat de ex-speler nog 800.000 euro aan salaris moet krijgen. Het contract van de voormalig international werd in juli 2000 door Dinamo ont bonden. maar Prosinecki heeft nooit zijn geld gekregen. londen - Brian Scavill is opge stapt als scheidsrechter uit pro test tegen een schorsing van ze ven weken nadat hij zelf een doelpunt had gemaakt. Scavill (47) floot in een minor league het duel tussen Earls Colne en Wimpole 2000. Op de stand 18-1 voor Wimpole hielp hij Earls uit medelijden een handje door van dichtbij te scoren. Het duel ein digde in 20-2. De scheidsrech- terscommissie was niet gelukkig met het optreden en vond dat hij de sport in diskrediet had ge bracht. „Ze hebben geen gevoel voor humor", oordeelde Scavill. maandag 21 JANUARI 2O02 I Begin jaren dertig werd de wereld getroffen door een economische crisis die overal, ook in Nederland, leidde tot een enorme werkloosheid. De Ne derlandse overheid die toch al niet veel op had met sportbeoe fening, trok de weinige pennin gen die zij eraan besteedde schielijk in. Ook bedrijven en particulieren die in 1928 royaal de portemonnee hadden ge trokken om de Olympische Spe len in Amsterdam mogelijk te maken, hielden de handen op de knip. In dat klimaat overwoog het Ne- derlandsch Olympisch Comité in de herfst van 1931 of het wel mogelijk was om een jaar later met een ploeg naar de Spelen van Los Angeles te gaan. In de kas van het NOC zat niet veel en wat er was had de secretaris- penningmeester grotendeels verspeeld door met dat geld te speculeren op de beurs. Een lo terij was totaal mislukt, mede omdat men werkte met ronduit belachelijke prijzen (tennisrac ket. voetbal en dergelijke). Op de NOC-vergadering van 3 oktober 1931 hield voorzitter baron Schimmelpenninck van der Oye voor de aangesloten sportbonden een soort grafrede die uitmondde in de medede ling dat zijn bestuur financieel geen mogelijkheid zag een ploeg naar Los Angeles te sturen. Wij moeten een open oog houden voor grootere belangen dan het onze'. De bonden sloten zich daar di rect braaf bij aan. Bladen als NRC en Algemeen Handelsblad waren het er van harte mee eens. Maar er waren ook tal van andere geluiden: 'Gastheer zijn in 1928 en nu het laten afweten? Slapjanusserij!'. De Amerikanen toonden zich gepikeerd en drongen aan op herziening van het besluit. In Duitsland, Frank rijk en Zwitserland liet men zich denigrerend uit over de Neder landse sportwereld. In Engeland vond men het besluit 'te vroeg' en 'onwijs'. Een Brits blad schreef met verwijzing naar 1928: 'Nederland doet denken aan de jongen die eenmaal aan bat geweest is en niet meer wil fielden'. Men vergelijkt de din gen daar graag met wat men (niet) behoort te doen bij cric ket. De vaderlandse sportwereld schrok danig van de buitenland se kritiek. Landen die er veel slechter voorstonden dan wij zouden wel gaan. maar wij met onze pietluttigheid niet. De KNVB toonde zich bereid 10.000 gulden op tafel te leggen. Niet dat de heren dat uit de kas haal den: men zou de recette van een aantal voetbalwedstrijden af staan. Toch een aardig gebaar, want voetbal stond niet eens op het olympisch programma van 1932. Er was één voorwaarde: het NOC en de sportbonden moesten elk ook zo n bedrag fourneren. Twee weken na het besluit om niet te gaan, kwamen NOC en sportbonden weer bij een en nu bleek men plotseling wel in de buidel te willen tasten. De een na de ander kwam met een bedrag over de brug. Waar om had men dan veertien dagen daarvoor stommetje gespeeld? Het was een genante vertoning. Met de verworven 30.000 gulden werd later een ploeg van 24 sportlieden uitgezonden. Ruud Paauw (dit is de dertiende aflevering van een serie over de geschie denis van de sport) Africa Cup, openingswedstrijd Mali - Liberia. Bamako, februari 2002. Foto: Reuters/Juda Ngwenya Zeg Foppe en je weet over wie het gaat. We kennen niet veel Foppe's, ééntje om precies te zijn, dat helpt. We kennen bovendien niet veel trainers zoals Foppe. dat helpt nog meer. Foppe is wat Barry jarenlang wds. Onlosmakelijk verbonden aan één club. Barry Hughes wds Haarlem. Als naar een voorbeeld gezocht werd van een lang en gelukkig huwelijk tussen voetbalclub en trai ner. was de uitkomst jarenlang dezelfde: Haar lem en Hughes. In mijn boekenkast staat een groene paperback, getiteld "Voetbal ABC. naslagwerk voor leek en liefhebber' (verschenen in 1986) en daarin memo reren de samenstellers het 'huwelijk' van Hughes en Haarlem als volgt: „In 1967 ging hij voor drie jaar naar Haarlem. Go Aliead Eagles contracteerde Hughes voor drie jaar in 1969. maar hij keerde in 1970 naar Haarlem terug. Het leek of Hughes en Haarlem onafscheidelijk waren. Ze iyen jaar duurde het dienstverband. Daarna tekende Hughes voor drie jaar bij Sparta. Na Sparta volgden nog FC Utrecht, MWen Volendam en wat de samen stellers van Voetbal ABC in 1986 niet konden weten was dat Hughes nog één keer terugkeerde op het 'oude' nest, maar niet meer als trainer en bovendien van kor te duur. Wat mij al met al op- en eerlijk gezegd ook een beetje tégenvalt als ik dit nu zo lees, is dat Hughes als ik het goed interpreteer 'maar' negen jaar trai ner van Haarlem is geweest. Negen jaar bij één club is een lange periode, daar niet van, zelfs al werd deze onderbroken door een jaartje Go Ahead, maar niet zo onafscheidelijk als ik mij meende te herinneren. Hughes legt het in dit opzicht ook aftegen De Haan. Foppe is nu halverwege zijn dertiende dienstjaar als trainer van Heerenveen. Hij heeft de Friezen inmiddels 423 competitiewedstrijden zien spelen. De vijfhonderdste haalt hij ook nog wel. De Haan trad in 1985 in dienst van Heerenveen. Voetbal ABC, in 1986 over Foppe de Haan: „Hoofdtrainer van Heerenveen. De Haan was als actief voetballer van zijn 18de tot zijn 24ste opge nomen in de A-selectie van Heereiween, maar kon geen vaste plaats in het eerste krijgen. De Haan is naast trainer bij Heerenveen ook docent spel en voetbal bij het CIOS. Drie jaar bleef Foppe trainer van Heerenveen. Vervolgens stond hij die functie af, bleef achter de schermen werkzaam bij de club en pakte halver wege het seizoen 1992/93 het trainerschap weer op. De Haan is nu dus bijna tien jaar onafgebro ken trainer van één club, een Nederlands record. Ik moest aan Foppe en Barry denken toen ik in november in Engeland was en daar een stuk las in The Independent over Dario GradL Geef het maar toe: nóóit van gehoord! Dario Gradi zat op dinsdagavond 20 november2001 voor de duizendste keer op de bank als trainer van Crewe Alexandra. Dat heuglijke feit vierde Gradi in Norwich, waar het die avond pijpenstelen regende (maar dat hoort ook wel een beetje bij een jubileum in Norwich). Gradi was al trainer geweest van Wim bledon en Crystal Palace, toen hij in 1983 tekende voor Crewe. Dit seizoen is dus zijn negentiende in dienst van Cre we Alexandra, geef het maar toe: nóóit van gehoord. Gradi is inmiddels 60 jaar, maar nog geenszins van plan het trainerschap of Crewe vaarwel te zeggen. Zijn contract loopt nog tot 2006. Brian Clough, gedurende 907 wedstrijden trainer van Nottingham Forest, is in Engeland al op zijn nummer gezet door Gradi. Alleen de legendari sche Sir Matt Busby, wiens trainerschap van Manchester United 1159 wedstrijden omvatte, gaat hem nog voor. Als Gradi's gezondheid het toelaat zal hij ook Busby echter ruim voor het voltooien van zijn verbintenis met Crewe passeren. Hoewel Gradi daarmee nog geen Guy Roux is veertig jaar aan één stuk trainer van AJAuxerre) zal ik bij een vol- lang en gelukkig voetbalhuwelijk met u delen. Frank Snoeks UIT HET OOG Frank van Veenendaai (34) stond te boek als een groot wielertalent, maar hij kon die belofte niet waar maken bij de profs. In het begin van de ja ren negentig reed hij een jaar voor een privé-sponsor en een jaar voor een kleine Belgische profploeg. „Ik zag het niet zit ten om nog een jaar in het Bel gische circuit te rijden en dacht- laat ik maar wat nuttigs gaan doen." Tegenwoordig is de oud-Sassenheimer consul tant bij een Amerikaans be drijf dat automatiseringspro gramma's maakt voor maga zijnen. Hij woont met zijn vrouw en twee kinderen in Amsterdam. „Van tevoren dacht ik dat ik net zo goed was als Jelle Nijdam. We hadden ook wel een beetje hetzelfde specialisme: in de laatste kilometer demarreren. Maar toen ik eenmaal met Nij dam reed, merkte ik: als hij gaat demarreren, zit ik al in de kleedkamer. En dat was niet omdat ik al over de streep was, nee. Ik heb heel lang tegen het be roepsrenner-zijn aangehangen en Uc ben blij dat ik het meege maakt heb. Als ik het niet had gedaan, dan had ik altijd ge dacht: dat had ik ook gekund. En nu ik het heb meegemaakt, weet ik: zo goed was ik niet. Daarom heb ik er weinig frus traties aan overhouden. Mijn beste jaar was 1989, toen won ik onder andere ritten in de Vredeskoers en een paar klassiekers. Normaal gesproken kom je dan als amateur bij elke profploeg binnen. Maar in no vember van dat jaar viel de Ber- lijnse muur en het jaar daarop contracteerden alle ploegen Russen en andere renners uit Oostbloklanden. Toen mijn hoogtepunt bij de amateurs al voorbij was, ben ik pas be roepsrenner geworden. In 1995 ben ik gestopt. Je steltje dingen voor van het wielrennen en uiteindelijk blijkt dat dat wat je ervan verwacht, er toch niet helemaal in zit. De mooiste herinnering heb ik aan het feest na afloop van de Vredeskoers. Ik won de laatste etappe. We zaten in Praag en iedereen kreeg het advies om 's avonds in het hotel te blijven. Tijdens de prijsuitreiking kostte de champagne omgerekend maar een gulden. Ik heb toen de hele tafel vol laten zetten met champagne en het hele pe loton is dronken geworden. Fietsen doe ik nog maar heel weinig. Voor mijn werk zit ik doordeweeks vaak in Londen of in Duitsland en dan vind ik het niet zo netjes als pappa op zon dag gaat fietsen. Het komt er niet van, en ik doe ook weinig aan andere sporten. Ik volg het wielrennen nog wel, ik ben be stuurslid van de vakbond voor beroepswielrenners en bij de KNWU zit ik in de commissie wegsport. Ik denk niet dat het voor de rest van mijn leven belangrijk is ge weest dat ik gefietst heb. Het belang van sport wordt vaak overtrokken. Ik word ook niet herkend als oud-wielrenner, ik ben nooit een bekende Neder lander geweest. Foto: Archief Leidsch Dagblad Ik geloof achteraf niet dat ik in het wielerwereldje paste. Als ik erop terugkijk heb ik het idee dat ik er als buitenstaander in heb geparticipeerd. Een buiten staander word je op het mo- UIT GESPROKEl m Priscilla Janss spelersbegelei van Ajax, in A Magazine: „De jongens dieI Afrika en uitZ Amerika komen hebben h gemakkelijk. Die zijn gewei, om een heleboel mensen on zich heen te hebben. Hier a ze alleen op een flatje. Tim deed moeder alles. Hier n ze zelf strijken. De eerste ti maanden vinden ze alles p tig. Maar dan moeten ze n drie maanden tot de winte en dan krijgen ze heimwe gaan ze op vakantie naar eigen land, daar zijn ze de I en als ze terugkomen hebl het nog moeilijker. Ze stc een voetstuk, maar ik zou ij met ze willen ruilen. Erol Erdogan, redacteur vi Ajax Life, in Ajax Maga; Zolang het succes uitblijf Ajax verscheurd worden t, de verenigingsmensen, die A vroeger terug willen en del drijfsmensen. die verder va willen. Al zijn we een beu, noteerde NV geworden, del tussen die tivee is nog larm gestreden. Bob-Jan Hillen, voorm; commercieel directeur Ajax, in Ajax magazine: „We hebben gedacht: als een kleine begroting al kaï oen van Europa worden, h veel succes zullen we dan i niet halen als we de begroi tivee keer zo hoog maken? hebben er geen rekening rr I houden dat we een jaar of zes niets zouden winnen. Olaf van der Hoven, medi [K1 ker van Ajax met de taaki band met de supporter tel stevigen, in Ajax Magazir „Bij Ajax leeft totaal geen ij van of gevoel voor de suppl De trouwste aanhang heeft\ de minste voorzieningen. L ten ze rustig voor een shirt I 25 piek maakkosten in eenT ander ver warm land met 1 AMRO-reclame erop de soJ van 139,95 gulden betalenf Feyenoord-trainer Bert v Marwijk, in Voetbal InterJ tional: „Ik kan het me nu ook vot ten dat toen ik bij Feyenool kwam, mensen riepen dat I ervaring niet had. Destijdsm greep ik daar niets van. betekenen dat een trainer ti ervaring per definitie een a trainer is. Ik ben nu veel n gelouterd en heb ontzettenJ geleerd, terwijl ik moeilijkl aangeven wat precies. al Peter Hoekstra, speler vai Stoke City, in Voetbal Inl tional: „Ik ben lang maar ik speel als iemand met zo'n lengt moet het van mijn technii hebben. Eigenlijk ben ik kleine dribbelaar die een meter of twintig te lang is. Cruijff-volger Ruud Hend in Voetbal International: „Dat de KNVB Cruijff niet Dth dert als bondscoach is eigei hi al een schandaal op zich. 1 ir populaire tegenargument i oo zegt zelf dat hij niet wil.7) leic pisch Nederlands klein den t, een misser wederom. Natui !de gaat Cruijff na 1990 en 19S ijn niet zeggen dat hij interesst heeft: hij zou meteen met 1 ten achterstaan. 1 Bi ment dat je zegt: waar gaat dit eigenlijk over. Dan gaat het ook meteen nergens meer over. Het is mij nooit gelukt om dat echte 'bord-voor-mijn-kop' te krij gen." Idem: „Het verrast mij totaal niet de KNVB met de volgzame ie Advocaat op de proppen h der Heeft iemand Advocaat al ok op een zinderende voetbalt t, i kunnen betrappen? Hij wt bijtertje als speler, hoor je. Ziedaar de populaire treiu ft wat te doen aan de mental ege van de spelers.izi« bi Hoofdredacteur Johan DAas sen, in Voetbal Internatiofe c „Het idee om Mister Middi maat vanuit Glasgow teru[ nd halen naar Zeist kwam ou getis niet uit Bobo-kringen ter maar uit de koker van ja, i >eu het goed: Louis van Gaal. nen het KNVB-wereldje, ut baantjeszieke ijdeltuiten u i e Henk Kesler en Gerard Boi louter bezig zijn met overh an zich er niet voorgenerei dei zichzelf op belangrijke pos !ch zoals directeur betaald voe 1RJ en lid van de raad van toa e 1 te benoemen, mag je je net over verbazen.t rdvi Voetballer Dries Boussat: .UA AZ-trainer Henk van Steefier Sportweek: „Hij is een marionet van Si log ringa. Dat heb ik hem ook iet weten. In de kleedkamer u be iedereen bij zat. Tjonge, u\ Re^ die opgelucht zijn dat ik weg ben bij AZ. Daar houden trainers niet zo van: van voetballers die zeggen waar het op staat.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 28