SPORT Prij zenbal raor Horn printer Martijn Ungerer volgt Virgil Spier op de voet renneper Peter Baars eist Amsterdam hoofdrol op U Saturnus geeft tegen Gemini winst weg Erika van de Bilt stijgt plaats op crossranglijst S10 it neemt afscheid met zege Sonja Borst wint marathon maandag 21 januari 2002 mazone in Lisse winterkampioen r Ellen de Boer I Springamazone Angelique im is met haar merrie Lady thago gisteren winterkampi- springen in Lisse geworden. 27-jarige amazone uit Wanne- veen, die in 2001 ook al met paard Hascal Nederlands joorkampioen werd, ging Al- Voorn en Madelein Brugman r.Ook kreeg Angelique Hoorn irote Prijs van Lisse overhan- |en werd ze gehuldigd als amazone van Jumping In- Usse. Angelique Hoorn, die afge- 1 zomer voor Nederland Ut uitkomen op het Europe- impioenschap in Arnhem, elke springsportliefhebber gehoord. En wie Albert n is, weet iedereen sinds de npische Spelen in Sydney r al te goed. Daar won de ie man de zilveren medaille het inmiddels aan een an- stal verkochte paard Lan- naam van Madelein Brug- staat wat minder vaak op fiches. Toch won zij vorig de Grote Prijs van Lisse (de ijs op zondag) en werd ze e in het kampioenschap, ar had zij van alle combi- 5 de meeste punten verza- na de twee kwalificatie- trijden voor het winter- lioenschap met hindemis- "tot 1,40 meter. Omdat de irige amazone uit Utrecht iets minder goed pres- de, deed zij niet meer mee de dagprijs. Haar eerder arde punten bleken wel oeg voor een derde plek in kampioenschap. Dr de 19-jarige Reggy Hoff- m uit Helmond is dat alle- il heel anders. Zij heeft er gekozen prof te worden, ai wel nadat zij haar havo-di ploma op zak had. Bij afwezig heid in Lisse van de coming man Gert-Jan Bruggink (20) kon zij zich tussen de bekende na men wringen. In het kampioen schap met hindernissen tot 1,35 meter werd ze derde en voor de Grote Prijs van Lisse plaatste zij zich als één van de zes voor de barrage. Een foutloze eindronde bracht haar op de vierde plek, na Angelique Hoom, Albert Zoer en Albert Voorn. Dat de barrage op ruim 1,50 meter stond, maakte Reggy Hof fmann niet gek. „Zij is mentaal zo sterk", vertelt haar moeder als Reggy in de ring is om haar prijs op te halen. „Ik geloof dat het de tweede of derde keer is dat ze zo'n barrage rijdt. Ze wordt getraind door Albert Voom. Hij vindt haar een groot talent." Zij maakt net als Gert- Jan Bruggink deel uit van het Nederlandse team young riders. De Lissese young rider is het minder goed vergaan. Roosje Brouwer kwalificeerde zich niet voor de slotwedstrijd, maar kon nog wel aan de verliezersronde' op zaterdag meedoen. In deze wedstrijd tot 1,35 meter eindig de zij met haar merrie Nikon's Wild Cherry op een verdienste lijke elfde plaats. Nikon's Copperfield, het andere paard waarmee ze uitkwam, liet haar daarentegen in de steek. Met hem kwam ze niet verder dan de twintigste, voorlaatste, plek. „Hij was heel erg stout. Hij liep overal naar te kijken en was moeilijk te overtuigen. En toen weigerde hij. Ik had heel hoge verwachtingen van hem. Het ging zo goed de laatste tijd, maar ik weet nu dat hij dit kan doen. Daar moeten we aan wer ken. Hij moet constant worden in zijn prestaties. Anders kun je niet van hem op aan. Maar ik heb wel hoop dat het goed komt." Slap begin breekt Stompwijk '92 op handbal - Saturnus maakte het tegenstander Gemini lastig, maar kwam toch weer tekort voor de zege: 23-28. De jonge thuisploeg werd versterkt door de ervaren spelers Fedor Brug man en André van Es uit het tweede, en door coach Nico Mooren. De geblesseerde Wïm van Leeuwen nam de coachtaak over. Dankzij de versterking speelden de Leidenaars een sterke eerste helft die met een voorsprong van een punt werd afgesloten: 17-16. Een kwartier voor tijd liep Satur nus zelfs uit naar 22-19, maar toen kantelde de wedstrijd. De Leidse aanval verloor het geduld en schoot steeds te snel op doel. Gemini had de langste adem en won uiteindelijk met 23-28. On danks het verlies was Mooren tevreden over het spel. Vooral Hans van Leeuwen speelde een sterke wedstrijd. In de tweede divisie speelde Stompwijk '92 uit bij Ancora, waar het niet verder kwam dan 21-14. De Stompwijkers begon nen zwak en misten tweemaal een strafworp. Bij de rust was de achterstand 11-8. Tot 14-12 bleef Stompwijk nog in de buurt, maar vervolgens namen de fouten de overhand. Het doeltreffende Ancora profiteer de en liep snel uit naar een grote zege. De thuiswedstrijd werd eerder nog overtuigend gewon nen gewonnen door Stompwijk. De dames van Foreholte wer den ruim verslagen door koplo per Quintus 2: 16-25. Het alert spelende Quintus nam direct een 5-0 voorsprong. De Voor- houtsen verdedigden slecht en waren technisch duidelijk de mindere. Na de ruststand van 12-6 kwam Foreholte nog terug en maakte het 4 punten goed. Vooral Esther Hoek speelde sterk, zij scoorde vaak vanuit de middenopbouw. Toch nam Quintus het initiatief weer in handen, mede doordat het spel van Foreholte rommelig werd door de vele tijdstraffen. Leidse twijfelt over WK-deelname De junioren van 16 en 17 jaar springen met hun paarden hindernissen tot 1,30 meter. Voor een mager bezette tribune werd de 16-jarige Judith Vetker uit Wierden gisteren winterkampioen bij de junioren met haar paard Crocodile Dundee. Foto: United Photos de Boer/Milan de Bie rWilmar Kortleever (broek - Met twee snelle sprints Martijn Ungerer zich dit weekein- n emeld in de top van de Nederland- ;x printranglijsten. In het Groningse 7; lbroek won de Alphenaar van Lei- Atletiek in het nog jonge indoorsei- i eenvoudig de 50 en 60 meter, zijn tijd van 5,94 moet de sprinter Ie kortste afstand alleen zijn Haagse Virgil Spier voor laten gaan, die beste tijd liep op een snellere baan lent. Op de 60 meter zijn Spier i) en Tilburger Pally de Leuw (6,79) sneller dan Ungerer (6,86). De Nederlandse sprint belooft dit jaar bijzonder spannend te worden aange zien naast het genoemde drietal ook WK-ganger Troy Douglas en mogelijk zelfs 200-meterloper Patrick van Bal- kom in aanmerking komen voor uit zending naar de EK-indoor. De richttijd voor de titelstrijd in Wenen is 6,70. In Zuidbroek stonden verschillende na tionale kampioenschappen op het pro gramma, waaronder voor de junioren. Met goud, zilver én brons was Pelle Rietveld in dat kampioenschap spekko- per. Zoals verwacht pakte hij met over macht de titel op de 400 meter (51,30), maar hij verbeterde zich ook sterk met de polsstok (zilver met 3,80 meter) en op de 60 meter horden (brons met 8,32). Op dat laatste onderdeel eindigde Riet veld vlak achter zijn club- en trainings- genoot jonathan Pengel (eveneens 16 jaar oud). Pengel won behalve dit zilver ook goud bij het verspringen (6,79). Op de 60 meter greep hij met 7,33 gister avond net naast de medailles. De beide jonge atleten maakten afgelo pen zomer de overstap van AAV '36 naar het Zoetermeerse Ilion. „Bij AAV waren er eigenlijk geen mogelijkheden meer om ons verder te ontwikkelen", zegt Rietveld zonder expliciet te verwij zen naar herhaalde trainersperikelen bij de Alphense club. „Bovendien kon ik me bij Ilion veel béter op de meer kamp toeleggen." Met Maarten Klaver als coach (Pengel traint daarnaast ook bij de Leidse trai ner Jerry Monsels) blijven de atleten sterk vooruit gaan. Behalve Rietveld en Pengel nam nog één van de regionale talenten een gou den medaille mee terug uit Oost-Gro- ningen: Marina Schoenmakers van Lei den Atletiek. De jonge sprintster revan cheerde zich na een jaar met blessures. Op advies van haar trainer Jerry Mon sels liet ze na de 60 meter (met 7,98 voor het eerst onder de acht seconden gelopen) wel de 200 meter schieten. Daarop behoorde ze eveneens tot de favorieten. Van De Spartaan was tenslotte Ramona Fransen erg dicht bij eremetaal. Achter de ongenaakbare Marije Langen (1,71 meter) sprong ze net als de nummers twee en drie 1,60 meter, maar Fransen belandde door een groter aantal fout- sprongen naast het podium. door Wilmar Kortleever atletiek - Met de vierde plaats in de internationale Sprintcross heeft Erika van de Bilt gisteren in Breda goede zaken gedaan voor het nationale crosscircuit. Als tweede Nederlandse achter Irma Heeren verzamelde de Leidse atlete genoeg punten om concurrente Suzanne Wïertse- ma voorbij te steken voor de derde plaats in de tussenstand. Na de cross in Uden volgende maand en de Nederlandse kam pioenschappen wordt het defi nitieve klassement opgemaakt. Belangrijker voor Van de Bilt was het wedstrijdverloop. In het Bredase Mastbos koos Heeren voor een bliksemstart. Achter de Gelderse duatlete werd de ach tervolging geleid door de Roe meense Denise Costescu, de Turkse Elvan Abeylegesse en Van de Bilt. Abeylegesse toonde als winna res in de slotfase aan dat ze niet voor niets recent Europees juni orenkampioene in de cross werd. Ook Costescu achterhaal de Heeren, maar voor Van de Bilt bleek 6,1 kilometer net te weinig om dat voorbeeld te vol gen. „Ik moest ze daarvoor in de laatste ronde net te snel laten gaan", aldus Van de Bilt. „Maar de vorm begint te komen. Net als vorige week in Egmond had fjizendaal heeft in Van der Veen nieuwe rivaal r Eric Korver irirdam - Jan Maarten Hei en Cedric Michaud gelo- niet meer in hun kansen Rozendaal te onttronen als er in het klassement van de B-cup. Het tweetal kon za- agavond in Amsterdam op- Ut iw niet ontsnappen aan de trole van de leider en be- 1S luwt de strijd nu als gestre- aMaar na de race over 150 )O0 len op de Jaap Edenbaan, Peter Baars verrassend de 5te bleek, heeft Rozendaal Jpeens een concurrent bij: v-Jan van der Veen. Huist van Van der Veen werd met geen woord gerept als het aankwam op de verdeling van de eindprijzen in het cupklasse ment. Met Rozendaal, Heide- man en Michaud stond de top drie immers vrijwel vast. Die twee waren ook de enige rijders die Rozendaal op de Edenbaan in de gaten hield. Met succes. Want het duo was niet mee in de twee voornaamste ontsnap pingen van de avond. Maar wel Van der Veen. En Rozendaal - binnen als 27ste - gaf na afloop ruiterlijk toe dat hij met de schaatser uit Joure geen reke ning had gehouden. „Ik dacht eigenlijk dat Jeroen de Vries met een achterstand van negentig rdam/gpd - Gretha Smit zaterdagavond met een twinning afscheid geno- van het marathonpelo- De Rouveense vertrekt lerdag naar Calgary, waar baar voorbereiding op de ipische Spelen begint. >r de laatste keer dit seizoen itte het vrouwenpeloton ;r het juk van Gretha Smit enita Huizebosch-Smit, die r zus vergezelt naar de Spe- De twee namen een ronde iprong, maar kregen wel :hap van Petra Grimber- In de slotfase van de koers ide Smit nog eens aan dat len klasse apart is bij de iwen. Negentien ronden r het einde ging ze er in eentje vandoor, om acht len later aan de achterkant het peloton weer aan te en. Ze sloot de wedstrijd door in haar eentje af en kon in alle rust afscheid ne men van het marathonpubliek. Huizebosch eindigde als der de. Zij verloor de sprint van Grimbergen. Het was het afscheid zoals Gretha Smit dat in gedachten had. Want ze wilde in Amster dam per se winnen. „Eigenlijk wel ja. Het is toch mooi als je zo kunt afsluiten?" Hoop op de cupwinst koestert ze nauwe lijks. Daarvoor, zegt ze, is het verschil van 47 punten ten op zichte van Grimbergen niet groot genoeg. „Er staan nog drie wedstrijden op het pro gramma. Daarin wordt dat wel goedgemaakt. Ik zal uiteinde lijk wel derde worden." Het maakt haar niet uit. „Ik weet dat ik de cup win als ik doorga Dat is voor mij voldoende. En ik geef het allemaal graag op voor iets veel mooiers: de Spe len." punten de volgende was. Een foutje, ja." Van der Veen profiteerde uitste kend van die misrekening van de topdrie. Want ook Michaud en Heideman lieten hem gaan. Met zijn vierde plaats sleepte hij uiteindelijk 31 kostbare punten in de wacht, die hem voorbij Michaud en Heideman - in Am sterdam 23ste en 19de - naar de tweede plaats van het klasse ment brachten. Op 29 punten van Rozendaal. En dat is een heel ander aantal dan de vijftig punten voorsprong waar de TVM-rijder direct na de race nog vanuit ging. Pas in de kleed kamer vernam hij dat de marge met Van der Veen veel geringer was. „Het verschil tussen een voorsprong van vijftig punten of 29 punten is natuurlijk duidelijk, maar in principe verandert er uiteindelijk niet veel voor mij", vond Rozendaal. „Ik zal er in de laatste wedstrijden nu alleen drie in plaats van twee in de ga ten moeten houden." Wat dat betekent, weten Mi chaud en Heideman maar al te goed. De twee konden zich dit seizoen nooit ontworstelen aan de greep van Rozendaal, die zijn vroeg genomen voorsprong voortreffelijk verdedigde. De Fransman en de Oldebroeker regen wel de dagzeges aaneen, maar kregen nimmer de kans echt in te lopen. Het verschil werd kleiner, maar slechts met sprokkelwerk. Altijd was Rozen daal in de buurt. Na zaterdagavond weten ze dat de kansen op de eindzege verke ken zijn. „Met de dubbele pun ten die we hier konden halen, kon het nog. Maar nu is het ei genlijk alleen in theorie nog mo gelijk", verzuchtte Heideman, die zich nog wel inspande om Cedric Michaud (voorgrond) heeft de hoop opgegeven om Miel Rozendaal (in vierde positie) in het KNSB-klassement te kunnen achterhalen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden de maximaal twee beschikbare puntjes binnen te halen. Voor de zekerheid, liet hij lachend weten. „Want je weet natuurlijk nooit wat er nog gebeuren kan. Vorig jaar verloor ik door een braam op mijn schaats in Utrecht ook opeens 25 punten." Michaud bekende zelfs dat de cup voor hem dit seizoen hele maal geen doel is geweest. „Daarvoor ben ik nog niet con stant genoeg. Wat ik in vijf races win, kan ik in de zesde weer ver spelen. Nee, ik richt me vooral op de dagzeges." Heideman is van mening dat de cup straks bij de juiste man te rechtkomt. „Rozendaal is dit seizoen gewoon de meest con stante en de sterkste rijder ge weest. Hij is compleet, heeft al les wat een marathonrijder moet hebben. Daarom verdient hij de winst. Ik heb vrede met een opvolger als Rozendaal." Voor het eerst dit seizoen was er eens een andere TVM-rijder dan Rozendaal die in de schijnwer pers stond. Peter Baars zat in de eerste groep van negentien die een ronde voorsprong nam, en was er later ook weer bij toen zes man er in slaagden het pelo ton nog eens te dubbelen. Van dat zestal was Baars in de eind fase de slimste. Hij sprong weg, werd teruggehaald, en probeer de het daarna nog eens. „Bij die poging hadden de anderen geen helpers meer, moesten ze het zelf doen. En dat lukte niet", stelde Baars vergenoegd vast. De 30-jarige rijder uit Nieuw- Vennep boekte de tweede zege op kunstijs in zijn loopbaan. Voor de eerste moest hij terug naar december 1996. Het was dit seizoen pas de derde zege voor TVM, dat hard.toe was aan nieuw dagsucces. „Voor een ploeg als TVM werd het natuur lijk hoog tijd dat er weer eens werd gewonnen. Want we zaten er geregeld naast de laatste tijd. En ik vind het heel mooi dat ik daar nu eens voor kan zorgen. Een mooie beloning voor het werk dat ik het hele seizoen voor Rozendaal heb gedaan." ik het gevoel dat ik overal over heen kon dansen." Van de Bilt is begin maart een serieuze kanshebster voor de Nederlandse crosstitel. De Leid se twijfelt bij plaatsing over deelname aan de WK „Het is in Ierland en ik verwacht daar één grote modderpoel", aldus de at lete, die eerder slecht uit de voe ten bleek te kunnen op een der gelijke ondergrond. „Misschien is de halve marathon van de CPC in Den Haag een betere voorbereiding op het baansei- zoen dat begint met twee tien kilometers." Club- en trainingsgenote Miran da Boonstra liet na een griepje eerder in de week de Sprintcross links liggen, zodat Claartje Raedts (Leiden Atletiek) op de zeventiende plaats de tweede regionale atlete was. Veterane Leny van der Plas won in haar categorie (45+). Bij de mannen ontbraken Ka- miel Maase (met de nationale atletiekselectie op trainingsstage in Zuid-Afrika) en wegatleet Ro bert Smits. Jeroen van Dijke en Stefan Hulisz startten van de re gionale atleten het meest voort varend, maar Van Dijke moest evenals eerder in Tilburg opge ven. Hulisz (uiteindelijk 39ste) werd achterhaald door Tim Brouwer de Koning (dertigste en 21ste Nederlander). den haag - Sonja Borst heeft de laatste van de reeks wedstrijden om de Peter van Vliet Mara thoncup gewonnen. De Voor- houtse bekroonde daarmee haar uitstekende vorm in de eerste maand van 2002. Eén week eer der finishte ze in Den Haag als tweede, de week daarvoor schreef de schaatsster het Open Maaslands Marathonkampioen schap op haar naam. Het eind klassement, opgemaakt na acht krachtmetingen, werd een prooi voor Marleen Elstgeest. De Hoogmadese was opnieuw af wezig, maar haar puntenvoor- sprong bleek voldoende. Verrassend was vrijdagavond de tweede plaats van Eefke War- mendam uit Oegstgeest. Veel was juist verwacht van Kelly van Gaaien (Monster). De nummer twee in de tussenstand zegevier de tijdens de voorlaatste mara thon over 25 ronden én had nog altijd kans op de eindzege. Ze kon zich echter op het kunstijs- ovaal van 'de Uithof niet ont worstelen aan het gedrang in het peloton. Met de zesde stek verloor Van Gaaien bovendien haar hoge klassélbig aan Borst. Warmendam bleef onder ande ren de snelle Delftse Jorien Koopman (derde) voor. De finale bij de licentiehouders kende een dramatisch slot. Pa trick Goverse en Gerard Nijgh uit Rijnsburg, de nummers twee en vier in de tussenstand, gin gen onderuit. Goverse gleed weg in de laatste bocht en miste daardoor het podium. Even daarvoor viel Nijgh, die genoe gen moest nemen met de vijfde plaats achter Goverse. Thuisrij- der Robert de Vries won de af sluitende marathon over 45 ron den. Lijstaanvoerder Perry de Vreede uit Monster mocht de cup in ontvangst nemen. In de categorie 'jeugd vanaf 16 jaar' eiste Mei vin van Zanten uit Ou de Wetering de eindoverwin ning voor zich op.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27