Referendum Aalmarkt komt er toch 8.' E Baud vindt uitspraak kroonprins niet terecht Grote landen beloven Afghanistan veel geld 'Tram verhoogt omzet winkels in Leids centrum niet' Warm aanbevolen! li.22 BTt £tos roomstoring ft Filipijnen het donker 7 Aanvraag alsnog de deur uit Maxima op de schommel 99 Engelse bommen ontploffen na 62 jaar alsnog Leidsch Dagblad NjWijffels (SER): politiek moet iu doorpakken lomschoenman kreeg hulp van Osama bin Laden Nederlander weet niet wie premier moet worden tan Harteveld stokje in vertrouwen over Iironk niet tegen ssen boven ISL-tunnel Weergaloze Charité voltrekt vonnis over ARC ka inas Börkman an het toch nog alleen lean de Boisson Hoe achterdochtiger een mens is, hoe (Hinder hij zelf is te ertrouwen NR. 42828 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch maandag 21 JANUARI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 nilla/afp-rtr - Een reusach- stroomstoring heeft ervoor irgd dat 35 miljoen mensen de Filipijnen verstoken zijn elektriciteit. De storing heeft totale stroomvoorziening op dkiland Luzon, met de hoofd ei Manilla, getroffen. i de storing ging een kleine losie vooraf. Het is nog niet lelijk waardoor die is veroor- h, maar er zouden geen aan- óngen zijn voor sabotage, nmige Filipino's denken dat explosie het werk was van ïmunistische rebellen of an- 6 tegenstanders van de rege- 'van president Arroyo. Dagblad VRAGEN door Wim Koevoet leiden- De initiatiefnemers voor een referendum over het Leidse Aalmarktproject willen dit bij na der inzien toch dóórzetten. Ze hebben hiertoe gisteravond be sloten na een weekeinde vol koortsachtig overleg. Ze vinden te weinig van de beloften van de gemeente terug in het op schrift gestelde akkoord. Ook uitlatin gen van wethouders in de media hebben nieuwe twijfel gezaaid. Volgens woordvoerder M. Meel- ker wijst veel erop dat de ge meente het Aalmarktproject zo veel mogelijk ongewijzigd wil uitvoeren. Vorige week nog bereikten de actievoerders een mondeling akkoord met het college van burgemeesters en wethouders. Overeengekomen werd dat de Leidse burgers zich in een speci ale 'klankbordgroep' over de binnenstadsplannen zouden mogen uitspreken. Die zou tot uiterlijk 1 oktober de tijd krijgen om over een nieuw plan te over- leggen. Het plan voor de Aalmarkt dat de gemeente Leiden en project ontwikkelaar MAB hebben ge maakt, zou daarbij van tafel gaan. In ruil voor dit aanbod van de gemeente trokken de ac tievoerders hun verzoek om een referendum in. De initiatiefnemers voor het re ferendum hebben het college vanochtend in een 'openbaar antwoord' laten weten dat ze planonderdelen zoals de brug, de steeg, de ondergrondse par keergarage en de sloop van de Aalmarktschool echt volledig van tafel willen hebben. Dat zou ook zijn afgesproken. In de no tulen en het afsprakenlijstje is dat volgens de actievoerders echter niet terug te vinden. Ook over het mandaat van de klankbordgroep bestaat ondui delijkheid. Zo lang er geen pver- eenstemming is, zetten de initi atiefnemers hun volksraadple ging door. Ze verzoeken de ge meenteraad, die morgenavond vergadert, dan ook de referen- dumvraag vast te stellen. De deur gaat nog niet helemaal in het slot want de initiatiefne mers willen de formele termijn voor het werven van de vereiste handtekeningen uitstellen tot 1 februari. De tussenliggende pe riode, zo stellen de actievoer ders, kan het college gebruiken om de mondelinge afspraken van vorige week 'uit te werken, te rectificeren en voor te leggen'. Het college is 'verbaasd' over de 'onenigheid' die in de Werk groep Referendum, waarin de tegenstanders van het Aalmarkt- project zijn vertegenwoordigd, is uitgebroken. De gemeente dacht met onderhandelaar M. Meelker tot een akkoord te zijn gekomen. De besprekingen die de voltallige Werkgroep afgelo pen weekeinde heeft gevoerd, leken slechts een formaliteit. Volgens het college is van de ei sen die de werkgroep nu stelt in het overleg van vorige week al geconcludeerd dat ze op korte termijn niet realistisch zijn. Over het nieuwe plan dat in de klank bordgroep tot stand komt, merkt het college op dat dit aan de reguliere inspraakprocedure wordt onderworpen. Het college hoopt echter het overleg met Meelker snel te kunnen voort- tokyo/rtr-gpd-afp - Enkele gro te landen hebben vanochtend op de Donorconferentie voor Afghanistan in de Japanse hoofdstad Tokyo circa 1,7 mil jard euro toegezegd om dat land weer op de been te krijgen. De premier van de Afghaanse inte rimregering Karzai riep de ge vers op snel met het geld over de brug te komen. De EU, Japan, de VS, China en Saudi-Arabië deden hun toezeg gingen voor de delegaties uit meer dan zestig landen en twin tig internationale organisaties. Geschat wordt dat Afghanistan in de eerste vijf jaar ruim 11 mil jard euro nodig heeft en nog eens miljarden voor de daarop volgende vijfjaar. Japan zegde ruim 550 miljoen euro toe voor de komende twee- eneenhalf jaar. De VS ruim 330 miljoen euro voor dit jaar en meer in de jaren daarna. De EU zei dit jaar 200 miljoen euro te willen bijdragen en in de eerste Vijf jaar ruim bijna een miljard euro. Dit komt bij de circa 280 miljoen euro die de vijftien lid staten afzonderlijk hebben toe- D66-leider De Graaf noemt uitlatingen Willem-Alexander 'dom' den haag/gpd - Onderzoeker Michiel Baud vindt het onterecht dat zijn rapport over het verleden van Jorge Zorreguieta door kroonprins Willem-Alexander en Méxima wordt bestempeld als 'een mening'. In de Tweede Kamer is enigszins gelaten gerea geerd op de uitspraak van de prins. D66- fractieleider De Graaf noemde de uitlatin gen van de kroonprins 'dom', maar die kwalificatie wil niemand overnemen. Baud zei zaterdag dat aan zijn rapport 'dui zenden' pagina's literatuur en onderzoek ten grondslag liggen. De historische inter pretatie die zijn rapport is, 'is alleen aan te vechten wanneer je aan kan tonen dat ver keerde argumenten zijn gebruikt', aldus Baud. In een schriftelijke reactie liet hij we ten: ,,In Nederland noch Argentinië is er kritiek geweest op de essentiële onderde len. Het zou dan ook een misverstand zijn het rapport als een tamelijk willekeurige mening te beschouwen." In de verklaring herhaalt Baud waarom hij tot de conclusie kwam dat het 'ondenk baar' is dat Zorreguieta niets zou hebben geweten van de repressie onder het Videla- regime: Maxima's vader zat vijf jaar op een hoge post, reisde veel naar het buitenland, had te maken met openlijke protesten te gen de mensenrechtenschendingen in ei gen land en die namen rond het WK voet bal in 1978 'zodanige vormen aan dat ze zelfs door de Argentijnse regering niet meer te negeren waren'. „Het is niet verstandig, dat kun je wel zeg gen. De prins moet weten dat uitspraken over dit onderwerp steeds weer discussie uitlokken", meent WD'er Te Veldhuis. Van de opmerkingen zelf is hij niet geschrok ken. „Het is inderdaad een mening van Baud. Bovendien: als de minister president zich niet stoort aan de uitlating, waarom zou ik dat dan wel doen?" PvdA-Kamerlid Rehwinkel noemt de uitspraak van Willem Alexander, afgelopen vrijdag in het televi sievraaggesprek met Paul Witteman en Maartje van Weegen, „op zich juist, maar onvolledig." Rehwinkel wees er op dat de regering de conclusie van Baud heeft over genomen. Een kwalificatie aan de uitspraak van de prins wilde hij niet geven. Groenlinks Kamerlid Halsema kan zich niet erg opwinden over de uitspraak. „Het is niet handig van Willem-Alexander. Ik zal echter niet als eerste bij de interruptiemi crofoon staan als er een debat over wordt gevoerd." Commissieambtenaren bena drukken dat met deze toezeg ging de bodem van het EU-bud- get is bereikt. „De Unie moet haar beloftes jegens Afghanistan waarmaken. Dat zullen we ook doen. Maar daarna houdt het op. Voor een nieuwe crisis in een andere regio is simpelweg geen geld meer", verklaarde een EU-ambtenaar. Saudi-Arabië, een voormalige bondgenoot van het ten val ge brachte Taliban-regime, beloof de bijna een kwart miljard euro te zullen schenken in de eerste drie jaar. China beloofde ruim 1,1 miljoen euro. In Afghanistan zijn twee rivalise rende facties van de Noordelijke Alliantie sinds gisteren weer in gevecht met lekaar. In de pro vincie Kunduz in het noorden van Afghanistan vielen zeker elf doden gevallen, meldt het in Pa kistan zetelende Afghaanse persbureau AIP. Twee doden bij schietpartij den helder - Bij een schietpartij in Den Helder zijn vanmorgen twee mensen om het leven ge komen. Een man schoot op straat een vrouw dood, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. De politie vermoedt dat het gaat om een crime passionnel. Man komt om bij woningbrand hurdegaryp - Bij een brand in een woning in Hurdegaryp is de afgelopen nacht een man om gekomen. Volgens de politie Friesland gaat het vermoedelijk om de bewoner. De hele wo ning brandde uit. Toen de brandweer aankwam, was het onduidelijk of de bewoner nog in het huis was. Nadat de brand was geblust, trof de brandweer het stoffelijk overschot aan. Israël arresteert drie Hamasleiders tulkarem - Het Israëlische leger heeft vanochtend in de Pales tijnse stad Tulkarem drie lei ders van de islamitische Ha- masbeweging gearresteerd, evenals enkele andere verdach ten. Dat heeft een Israëlische legerofficier gezegd, nadat troe pen Tulkarem op de Westelijke Jordaanoever waren binnenge trokken en de stad volledig be zetten. Pagina Buitenland Benzinestation in Goma ontploft coma - In het Congolese Goma zijn vanochtend tientallen mensen om het leven gekomen toen een benzinestation ont plofte doordat er lava naar toe was gestroomd uit de vorige week uitgebarsten vulkaan. Vol gens ooggetuigen zijn er zeker vijftig doden. Pagina Buitenland Rios en Haas in kwartfinale Melbourne - Op de Australian Open stoomde de Chileense tennisser Marcelo Rios vanoch tend op naar de kwartfinale met een triomf op de Ecuadoriaan Nicolas Lapentti: 7-5, 6-1, 6-4. In de kwartfinale speelt Rios woensdag tegen de Duitser Tommy Haas, overwinnaar in drie uur en 35 minuten duren de thriller tegen de Zwitser Ro ger Federer. De als zevende ge plaatste Haas sloeg een match point van Federer weg en zege vierde in vijf sets: 7-6, 4-6,3-6, 6-4, 8-6. De top-zes heeft in- midddels het toernooi verlaten, een unicum. Pagina SI den haag - De toekomstige koningin van Nederland op de schommel. Deze foto van Maxima Zorreguieta als bijna 2-jarig peutertje werd geno men in Argentinië. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft vanochtend jeugdfoto's van Maxima beschikbaar gesteld. Foto: GPD-RVD leiden - Het is zeer de vraag of de winkels in het Leidse cen trum meer omzet krijgen als de Rijn Gouwe Lijn door de bin nenstad rijdt. Volgens bewoners van de Lalmmenschansweg, die tegenstander zijn van een tracé van de sneltram door het cen trum, bestaat er niet één stuk waarin dat is aangetoond. Uit sommige passages in verschil lende rapporten zou volgens de bewoners eerder het tegendeel kunnen worden afgeleid. Vol gens prognoses in die stukken is de belangstelling tussen Leiden Lammenschans en Leiden Cen traal opvallend laag. De omzetverhoging is een van de belangrijkste argumenten van burgemeester en wethou ders van Leiden om de light- railverbinding tussen Gouda en Noordwijk door het Leidse stadshart te laten rijden. Vol gens bewoners van de Lammen- schansweg is de noodzaak van die route nu helemaal vervallen. Ze hebben zaterdagmiddag Sta tenleden van de WD, Groen links en de SGP, die op werkbe zoek waren, daarvan gepro beerd te overtuigen. De Lam- menschansweg-bewoners wil len de Rijn Gouwe Lijn in Lei den over bestaand spoor laten rijden. Zij vrezen dat een route door de binnenstad tot veel on gelukken zal leiden, vooral in hun eigen straat. De bewoners hebben weken lang om de stukken gevraagd waarin de veronderstelde im puls wordt aangetoond. M. Wa genmakers en T. van Leeuwen vertelden zaterdag dat een ge meentelijke reactie wekenlang uitbleef en dat pas na dreiging met de Wet Openbaarheid Be stuur en een rechtszaak alle stukken op tafel zijn gekomen. De actievoerders hebben daarin zinsneden aangetroffen die op gespannen voet staan met de beweringen van het college. „Verder valt de lage bezetting in de Leidse binnenstad op. Deze is te wijten aan een te gering draagvlak in combinatie met een (te) hoge frequentie", is vol gens hun zo'n zinsnede. Uit rapporten wordt duidelijk dat op andere delen van het traject van de Rijn Gouwe Lijn het tramgebruik wel hoog is. De la ge bezetting van de sneltram in de Leidse binnenstad, zo staat te lezen in een onderzoeksrapport, is slecht voor de exploitatie van de Rijn Gouwe lijn. Minder trams laten rijden (acht in plaats van twaalf trams per uur in bei de richtingen) is minder kost baar, maar zou wel eens reizi- gersverlies tot gevolg kunnen hebben. Volgens actievoerder F. van Oosten zijn er meer passa giers die met de Rijn Gouwe Lijn naar Leiden Centraal willen dan naar het centrum. „Ook dat ge geven pleit voor een traject over bestaand spoor." Pagina Ri: Twijfel over route (advertentie) Fleece sweater maat S t/m XXL diverse kleuren van 23.99 naar ILMU1I Q3B maat 122 t/m 164 diverse kleuren van 17.99 naar Bodegraven voor een deel afgegrendeld door Peter Groenendijk bodegraven - Twee Engelse duizendponders zijn gisteren in Bodegraven onschadelijk ge maakt en verwijderd en later in Woerden tot ontploffing ge bracht. De loodzware bommen lagen bij de Oud-Bodegraafse- weg op de route van de nog aan te leggen rijksweg Nil en zou den bij de aanleg van dat laatste stuk weg naar Alphen aan den Rijn voor gevaar hebben ge zorgd. De verwijdering van de bommen ging gepaard met strenge veiligheidsmaatregelen. Mensen in de wijde omgeving moesten hun huis uit en de ou- Bij het viaduct onder de Nu langs de Oud-Bodegraafseweg worden de duizendponders weggehaald. Foto: WFA de Nil was uren afgesloten. Het moet ergens in 1940 zijn ge weest, dat een Engelse bom menwerper boven Bodegraven twee duizendponders liet vallen. Wat de reden van de piloot is geweest, zal nooit worden opge helderd: was het een poging om de spoorlijn te vernietigen en zo de Duitse overheerser dwars te zitten of was het vliegtuig wel licht in nood en moest het de loodzware projectielen wel los sen? Vaststaat dat het 62 jaar duurde tot de bommen tot ont ploffing kwamen. Niet in Bode graven, maar even verderop, in Woerden. Op een afgelegen lo catie, en door toedoen van de Explosieven Opruimingscom mando (EOC). De ruiming van de twee dui zendponders, noodzakelijk om dat op de plek waar zij werden gevonden de nieuwe rijksweg Nil moet komen, verliep giste ren bijna helemaal volgens plan. Bijna, omdat de ontsteker van één van de twee bommen be schadigd bleek. Daardoor was de ruiming moeilijker dan ver wacht. Pagina R4: Politie houdt koeien weg van gevarenzone Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wek< Naam M V Postcode Telefoon (i.v m controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro" 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq aulomat&Je betaling s mjn Handtekening: 712141 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen Waar haal je ie energie vandaan?

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1