Onderzoek naar golfbaan in Katwijk Rijnsburger ontwerpt dé verfmenger 7 DUIN BOLLENSTREEK 'Waf zijn ze groot als ze weggaat Noordwijkerhout deelt extra subsidies uit Beplanten berm maakt Delfweg veiliger Sanering Van der Ze| komt eindelijk in zi Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 Inbraken in Katwijk katwijk - Een mobiele tele foon, geld en een leren jas is gisteravond verdwenen uit een huis aan de Violierstraat in Kat wijk. De politie vermoedt dat de inbrekers binnen kwamen door de hefboompjes van een raam open te hengelen. De avond er voor werd ingebroken in een huis aan de Neptunus. Daar werd een deur opengebroken. Het is nog niet bekend wat er is gestolen uit dit huis. De bewo ners waren van in beide geval len niet aanwezig. Pool dood door pillen en drank rijnsburg - Een 21-jarige man uit Polen is gisteravond om half zeven levenloos aangetroffen in zijn woning aan de Oegstgees- terweg. De politie vermoedt dat hij is overleden aan een combi natie van XTC-pillen en alco hol. Dat werd bevestigd door een landgenoot die zich bij de politie heeft gemeld. Fietser aangereden lisse - Een 26-jarige fietser zon der vaste woon- of verblijfplaats is zaterdagmiddag om half vijf aangereden op de kruising Heereweg met de Oranjelaan. De fietser verleende volgens de politie geen voorrang aan een 25-jarige automobilist uit Lisse. Hij is naar het Spaamezieken- huis in Heemstede gebracht. katwuk - Er komt een onderzoek naar de komst van een golfbaan in Katwijk. De gemeente wil sa men met de Katwijkse Golfclub bekijken of daar plek voor is bij het marinevliegkamp Valken burg. Als het vliegkamp in de toekomst wordt bebouwd, kan een golfbaan als groene buffer dienen tussen de enorme woon wijk en de duinen. De Katwijkse Golfclub bedacht in 1987 al een plan voor de aan leg van een golfbaan in de Zuid duinen. Na weerstand van de stichting Duinbehoud trok de vereniging die plannen toen te rug. Inmiddels zijn de Zuiddui nen een beschermd natuurge bied. Nu is het de gemeente die in een nota om het toerisme en re creatie te stirnuleren, het idee voor een golfbaan nieuw leven inblaast. Tot grote verrassing van de Katwijkse golfers. De ge meenteraad heeft nog niet eens ja gezegd tegen het onderzoek naar de mogelijkheden, maar de inmiddels opgerichte Werk groep Katwijkse Golfclub is al aan de slag. „We hadden de hoop destijds al opgegeven", zegt voorzitter J. Parlevliet van de golfclub. „Er is vijftien jaar geleden wel een golfclub opgericht, maar ieder een golft in Noordwijk, Spaam- woude of Alphen. Nu zijn we volop in gesprek met de wet houder." De twee partijen zijn het erover eens dat een Katwijkse golfbaan een openbaar karakter moet hebben. De formule volgens Parlevliet: „De vereniging is de levensader, met toernooien en activiteiten. De leden zullen daar dus ook voor moeten beta len. Maar de baan moet ook open staan voor anderen. Alleen dan is het te financieren." Een oproep op de website leverde de golfers al ruim zevenhonderd enthousiaste reacties op van mensen die graag in Katwijk zouden willen golfen. Dat kan nog wel jaren duren. Weliswaar heeft de werkgroep, samen met een architect, het plan voor de golfbaan al uitge werkt. Maar het wachten is op de locatie, zegt de voorzitter. Want alleen als op termijn het marinevliegkamp wordt be bouwd. kan de golfbaan van minstens zestig hectare (verge lijkbaar met 120 voetbalvelden) er komen. „En afhankelijk van welke partijen er straks in het kabinet zitten, kan het nog alle kanten op met het vliegkamp. Toch ziet Parlevliet het al voor zich. „Richting de duinen kun je voortreffelijk een langwerpige golfbaan aanleggen. Het moet passen in de duinomgeving, dus eigenlijk voegen we natuur toe." Burgemeester en wethouders denken dat de golfbaan een aanwinst kan zijn voor de eigen inwoners maar ook voor de toe risten. Hotels kunnen op de aanwezigheid van de baan in spelen door golfarrangementen aan te bieden. Bovendien wordt Katwijk aan trekkelijker buiten het seizoen. Als alternatieve locatie voor het vliegkamp noemt het college de voormalige vuilnisbelt bij sport park De Krom. Een vader krijgt voorgeschoteld hoe leuk het tegenwoordig is op het voortgezet onderwijs. Foto: Henk Bouwman noordwijkerhout -Speeltuin de Speelakker, speeltuin de Duinrand, de kinderboerderij van de Rhijngeestgroep en handbalvereniging Northa krij gen dit jaar extra subsidie. De vier krijgen hun begrotingen dit jaar niet meer rond. Daarom hebben zij een beroep gedaan op de gemeente. Burgemeester en wethouders van Noordwij kerhout willen in totaal 50.000 euro extra uittrekken voor de verenigingen en de raadscom missies gingen er van harte mee akkoord. Voorzitter E. Hulspas van speel tuin de Speelakker ziet de ge vraagde 4600 euro graag komen. „Met dat bedrag kunnen we aardig uit de voeten." De Speel akker wil de subsidie besteden aan de inrichting van het ter rein. De speeltuin blijft dan nog met een klein tekort van bijna 1000 euro zitten. Dat geld denkt Hulspas bij elkaar te krijgen door nog intensiever sponsors en donateurs te werven. Handbalvereniging Northa kwam dit jaar in de problemen door een groeiend aantal leden. De vereniging was meer geld kwijt aan zaalhuur, maar kreeg geen extra subsidie van de ge meente. Het college wil Northa daarom jaarlijks 5000 euro extra per jaar geven en dit jaar krijgt de vereniging een aanvullende subsidie van dik 3000 euro. Voorzitter F. Ooms: „We ston den op de rand van de afgrond, maar met deze extra subsidie kunnen we blijven bestaan." De vereniging hoopt zelf door extra sponsors nog een bedrag van ongeveer 4500 euro bij elkaar te krijgen. Speeltuin de Duinrand krijgt een eenmalige extra subsidie van bijna 5000 euro. Dat geld is bestemd voor het nieuwe club huis. Verder gaat de jaarlijkse subsidie met 2000 euro omhoog. Secreta ris L Nederstigt kan nog niet zeggen of de Duinrand daarmee voldoende geholpen is. „We ho pen dat het de kosten kan dek ken." Speeltuin de Duinrand heeft sinds twee jaar wel dona teurs, maar hoeveel die elk jaar bijdragen valt niet te voorspel len. J. Lammertink, teamleider van de kinderboerderij, zegt dat de boerderij dank zij deze maatre gel kan blijven bestaan. De 6.807 euro extra subsidie wil Lammer tink vooral gebruiken om voed sel te kopen voor de dieren. Als de kinderboerderij nog met een tekort blijft zitten, springt de Rhijngeestgroep bij. Op 30 januari neemt de raad een beslissing over dit voorstel. noorwijkerhout - Door het planten van heesters en het plaatsen van witte betonblokken in de berm wil Noordwijkerhout de Delfweg verlossen van par keeroverlast. De overlast wordt veroorzaakt door bezoekers van de garagebedrijven bij de Rui- genhoek, die hun auto in de berm parkeren. Wanneer fiet sers vlak voorbij de bocht van de weg vanwege de geparkeerde voertuigen moeten uitwijken naar van het vrijliggende fiets pad naar de rijbaan van de Delf weg, ontstaat er een levensge vaarlijke situatie. Ook kunnen de fietsers makkelijk slippen over het grint van de berm dat op het fietspad terechtkomt als de geparkeerde auto's wegrij den. Met haar besluit om de berm te herbeplanten, heeft de Gemeen te gehoor gegeven aan regelma tig terugkerende klachten van de bewoners van de Ruigen- hoek. Om te voorkomen dat be zoekers van de garages de berm opnieuw zullen beschadigen, verandert de Delfweg daarnaast in een voorrangsweg. Op voor rangswegen buiten de bebouw de kom geldt namelijk een par keerverbod. Het project kost in totaal 5200 euro. Ook H. Sollner, eigenaar van één van de garagebedrijven, is blij dat er een einde komt aan Rijnlands Lyceum zet beste beentje voor in jaarlijkse slag om de leerlingen de gevaarlijke situatie. „Ze kun nen die berm beter vandaag vol- planten dan morgen." Hij be treurt het niet dat hij nu de par keerruimte in de berm verliest. „Welnee, er is meer dan genoeg ruimte op mijn eigen terrein. Ik moet de hele tijd naar buiten rennen om mijn klanten de weg op te helpen zonder dat ze een fietser scheppen. De herinrichting vindt komend voorjaar plaats. sassenheim - Het is druk in de kleine aula van het Rijnlands Ly ceum in Sassenheim. In het midden schenken leerlingen voortdurend frisdrank in voor de groep-achters en hun meege komen broertjes en zusjes. Een klein meisje vertelt niet zonder trots dat ze in luttele minuten vier marsen en twee bekertjes fris naar binnen heeft gewerkt. Ze is niet de enige: de rieten mandjes met Marsen en Twixen moeten met grote regelmaat worden bijgevuld. De Rijnlanders zetten zijn beste beentje voor. De jaarlijkse slag om de leerling is weer begonnen en elke middelbare school doet zijn best om de nieuwe aanwas voor zich te winnen. Rijnland ligt goed in de race. De directe concurrentie - het Fioretticolle- ge en de Leeuwenhorst - heeft in elk geval bij de eerste aanblik een achterstand. De betonnen kolos van begin jaren zeventig aan de Lissese Sportlaan en het nog een tiental jaren oudere ge bouw aan de Noordwijkerhout- se Langelaan vallen in het niet bij het onderkomen van het Rijnland. „Een gebouw als het onze vind je nergens in de streek", zegt vwo-coördinator Gijsbert Tit niet zonder tevre denheid. De gezichten van de meeste aanwezige ouders bevestigen dat: iedere vader en moeder zou graag in de pubertijd in een ge bouw als dit hebben gebivak keerd. Vrolijk, kleurig en voor zien van faciliteiten waar ze in hun tijd nog nooit van hadden gehoord. Alleen de aula is aan de kleine kant, al kunnen daar volgens Tit toch driehonderd stoelen in. In de pauzes is het er wel druk. Maar er zijn ook veel bijeenkomsten en festiviteiten waar maar een paar honderd mensen komen. Dan verzuip je in een grote aula Voorlopig blijft het zoals het is. De Sassenheimse school heeft nog iets belangrijkers mee: het imago van de kleine, knusse school met veel persoonlijke aandacht. „Zo staan we in elk door Dorine van Kesteren rijnsburg - Een keramieken kuipje met twee tandwieltjes: voor een leek is het bijzondere van de verfpomp van de 27-jari- ge Rijnsburger Rémon Post niet direct zichtbaar. Voor de j uitde den van de European Enginee ring Award wel. Zij hebben het ontwerp van Post genomineerd voor deze prijs, die wordt uitge reikt aan het beste en meest ver nieuwende productontwerp van de laatste twee jaar. Morgen hoort Post of zijn pomp het winnende object is, tijdens een manifestatie in de Jaarbeurs in Utrecht „Een enorme erken ning", zegt hij. .Als je wint, mag je het logo van de European Award voeren op je product, je folders en je website. En dat is natuurlijk geen verkeerde recla me." Het begon allemaal met het af studeerproject voor de opleiding Industrieel Product Ontwerpen aan de Haagse Hogeschool. Via school kwam Post bij het Sas senheimse bedrijf Fluid Mana gement terecht „Fluid Manage ment is wereldmarktleider op het gebied van verfmengmachi- nes. In die machines zitten pompjes die de juiste hoeveel heden kleurpasta in een pot met witte verf pompen, zodat je pre cies de goede kleur krijgt. Toen Post bij het bedrijf aanklopte, maakte het verfpompen van staal. Al een paar weken nadat doe-het-zelf-zaken en schilders bedrijven deze pompen in ge bruik namen, waren ze aan ver vanging toe. „De milieueisen werden strenger en het was niet meer toegestaan om oplosmid del met een smerende werking toe te voegen aan de kleurpasta. Rémon Post genomineerd voor European Engineering Award Rémon Post met zijn ogenschijnlijk zo simpele apparaatje. Wellicht is het goed voor een Europese prijs. Foto: Henk Bouwman Door dat verbod waren de sta len pompen binnen een mum van tijd versleten en verroest." Wat nu? Milieuwetten zijn dwin gend en dus moest Fluid Mana gement op zoek naar een meer duurzame pomp. Post kreeg de opdracht om daar samen met een begeleider van het bedrijf over na te denken. Fluid Mana gement gaf hem de tip om het eens met het materiaal tech nisch keramiek te proberen. „Technisch keramiek heeft niets te maken met het keramiek van WC potten of vazen. Het is con structiemateriaal dat verschrik kelijk hard is en niet slijt of roest. Maar het is ook heel broos. Als je iets van technisch geval bekend", zegt Tit. Want je spreekt geen kwaad over de concurrentie. Klein is het Rijn land overigens niet: inmiddels huizen er 1100 leerlingen aan de Van Alkemadelaan. En ook de Sassenheimse school kampt met het probleem van een ver grijzend lerarenkorps, een hoog ziekteverzuim en het probleem om nieuwe leraren aan te trek ken. „Als je een advertentie zet, ben je soms al blij als je een re actie krijgt." Maar, vervolgt Tit, de school probeert wel om per soonlijke begeleiding te garan deren. „We kijken bijvoorbeeld wel kritisch naar wie er geschikt zijn om als mentor te fungeren". En iedere nieuwkomer krijgt een peter en meter - twee leerlingen uit hogere klassen - die hem of haar door de eerste periode in een geheel ander onderwijssys teem heen loodsen. Vorig jaar sprak de Sassenheim se gemeenteraad nog zijn be zorgdheid uit over het feit dat er veel lessen uitvielen op het Rijn land en dat leerlingen onder schooltijd door het dorp ven. Dat geldt in elk gev g voor de jongste leerlinge: Sa mogen onder schooltijd b f4: rein niet af. meldt de bro 1 „Als er een lesuur uitvalt "j er een vervanger voor <fcW[ Die zal dan misschien gt lu geven, er is in elk geval w -0 zicht", voegt Tit daar aa De hogere groepen probe y school binnenshuis te h ia. met de opbouw van een breide mediatheek. we nu hard mee bezig". Lf Ondertussen daveren gn «1 leerlingen door de school genoten die elkaar hier o[ zaterdagmorgen tegenkom nn met grote ogen kijken n; 1- nieuwe wereld die hen te ten staat. Een wereld waa ;tl' de sprong naar bijna-vi senheid zullen maken. In een gang op de eerste ping hangen grote kleurei van de eindexamenkl ie „Wat zijn ze groot als 2 weg gaan", verzucht een der. keramiek op de grond laat val len, is het kapot. Vanwege dit nadeel zijn veel constructeurs huiverig om met dit materiaal te werken." Post waagde de gok. Hij ging zich verdiepen in alle eigen schappen van technisch kera miek en legde contacten met bedrijven die verstand hadden van het materiaal. Daarna boog hij zich over een ontwerp van een verfpomp van technisch ke ramiek die daadwerkelijk gepro duceerd kon worden. „Ik koos hetzelfde pompprincipe als de oude pompen hadden. De kleurpasta wordt langs twee tandwieltjes geperst. Het werkte niet om alleen de wieltjes van keramiek te maken, omdat het omringende materiaal toen te snel sleet Uiteindelijk zijn zowel de wieltjes als het bakje waar ze in draaien van technisch kera miek." Het werd spannend toen Post de pomp ging testen. „De meest agressieve pasta's zijn erin ge gaan, maar de resultaten bleven onverminderd positief." Hij had ondertussen zijn studie met een negen afgerond en Fluid Mana gement vroeg of hij bij hen in dienst wilde treden. „Ondanks alle testresultaten was de pomp nog steeds niet goed genoeg om op de markt te brengen. Op grond van alle informatie die we hadden verzameld, hebben we een nieuw ontwerp gemaakt." Inmiddels zijn er honderdvijftig exemplaren geproduceerd en verkoopt Fluid Management een door Post ontworpen verf- machine - waarvan dé pomp ui teraard een onderdeel is. Een succesverhaal? „Laten we eerst maar even wachten op de uit slag van morgen." sassenheim - Het ziet er naar uit dat het sterk vervuilde voormali ge terrein van Van der Zee aan de Industriekade in Sassenheim eindelijk gesaneerd gaat wor den. Na ruim tien jaar onder handelen kan de provincie, die inmiddels eigenaar van de grond is, iets aan de verontreini ging gaan doen. Voorwaarde om aan deze ope ratie te beginnen is dat één van de vier bedrijven die op het be treffende terrein van Industrie kade 14-18 zijn gevestigd, uit wijkt naar een andere locatie. Dat had Hoogduin Beheer moe ten zijn, beter bekend als Hadé. De andere drie - Buitelaar, Bak ker en van Biezen - hadden dan kunnen 'doorschuiven' naar de vrijkomende gesaneerde grond en zouden uiteindelijk op dit stuk industrieterrein blijven. Hadé kondigde enkele jaren ge leden aan wel te willen vertrek ken naar een stuk grond verder op aan de Industriekade, maar dat gaat uiteindelijk niet door. De bouwvergunning was rond, maar het probleem was de ver vuiling die daarin de grond zit. Die wordt geïsoleerd via een scherm van folie in de grond en een asfaltlaag daar bovenop. Hadé eiste van de gemeente dat die opdraait voor de eventuele kosten als later provincie of rijk besluiten dat de grond toch he lemaal gesaneerd moet worden. De gemeente wil die toezegging niet doen: dat risico is volgens de gemeentelijke advocaat ge woon te groot. Hadé heeft daar om besloten zijn heil elders te zoeken. Het bedrijf is van plan een hal te huren aan de Jagtlust- kade en wil van de gemeente een bedrag van ruim 27.000 eu ro als tegemoetkoming voor de huur en de verhuiskostei Burgemeester en wel vinden dat eigenlijk m; Maar omdat het de ei nier lijkt om nu eindelij het wat verloederde ind terrein de zo gewenste op beurt te geven, moet het vindt het college. De gen wil dat het industrieterrei nu komend vanaf de A4 de Van Pallandtlaan de van Sassenheim vormt, a ter aanzien krijgt Wethouder Wagemakei dat in het najaar alle coi zijn getekend en de daadwerkelijk kan bi Het stuk grond waar niet naar toe gaat, raakt i meente wel kwijt aan eei bedrijf, denkt ze. Oven' land worden bedrijventi op deze manier gesani overal blijken er bedrij noeg te zijn die het risii een beleidswijziging wél! nemen, zegt ze. Alleen de PvdA is tegen zo bleek vorige week. dat de gemeente al mi genoeg heeft gedaan, z^ lid Olthof. „Een bedrijf gemeente niet verantwi stellen voor het bedrijfsris het neemt." Wethouder makers benadrukte het van de sanering. „De pn heeft er indertijd 9 miljoe den (4,08 miljoen euro) vo getrokken en de gemeen: 0 nog eens een kleine 200.0 jj« ro beschikbaar stellen om dustriekade nieuwe impu geven." Volgens de wet) hebben de betrokken be op de Industriekade de pen jaren te veel gedu r( tracht om ze nu als eet jgr steen te laten vallen. 9.1 Hc

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14