Pronk: kassen moge boven de HSL-tunnc RIJN VEENSTREEK Een moderne hangplek voor jong en oud CDA probeert koopzonda Rijnwoude tegen te houde 'Europeanen' in Rijnwoude steunen Polen Politie houdt koeien weg van gevarenzone Kamerfractie GroenLinks boos op Rijnwoude ri Winkeldief onder de toonbank alphen aan den rijn - een schuilplaats onder de toonbank heeft een winkeldief geen soe laas geboden. De man werd za terdag bij De Aarhof in Alphen aan den Rijn betrapt door een 28-jarige Gouwenaar. Die at tendeerde de politie op een gat in de winkel, waarbij hij een man had gezien. Hij had zich onder de toonbank verstopt. Alphenaar zit dief dwars alphen aan den rijn - Een 26- jarige Alphenaar heeft gisteren geholpen om een dief te van gen. Hij hield een 24-jarige Zwammerdammer tegen die hij door een kapotte ruit uit een pand aan de Prinses Irenelaan zag kruipen. De verdachte rukte zich vervolgens los, maar de politie hield hem later aan. Geen sprake van inhaalmanoeuvre leimuiden - In het bericht over een ongeval in Leimuiden in de krant van donderdag staat abu sievelijk dat een 26-jarige Leid- se automobiliste na een inhaal manoeuvre de sloot in reed. De onfortuinlijke vrouw raakte na melijk te water, omdat zij een tegenligger, een brede tractor, niet kon ontwijken. De Leidse, die door omstanders uit de sloot werd gehaald, liep neklet sel op. De bestuurder van de tractor kreeg een proces-ver- baal omdat hij een te breed voertuig bestuurde. hazerswoude-dorp - De Rijn- woudse Vereniging voor Euro pese Betrekkingen (VEB) onder steunt dit jaar de stichting Het Poolse Kind. Dat Rijnwoudse initiatief verzorgt vakanties in Rijnwoude voor Poolse kinde ren. De VEB steunt de stichting een jaar lang financieel, maar staat ook klaar om op andere manieren de helpende hand toe te steken. De VEB, die al meer dan 25 jaar bestaat, onderhoudt namens de gemeente Rijnwoude contacten met gemeenten in Engeland, Duitsland en Frankrijk. Daar naast ondersteunt de organisa tie elk jaar een initiatief uit de regio. Volgens voorzitter Theo van der Zijden wil de vereniging ook graag de 'nieuwe Europea nen' bij de samenwerking be trekken. maandag 21 JANUARI 20' door Peter Groenendijk vervolg van voorpagina bodegraven - De evacuatie van honderden inwoners van Bode graven in verband met het op ruimen van twee zware bom men uit de Tweede Wereldoor log is vrijwel rimpelloos verlo pen. De gemeente en het Explo sieven Opruimings Commando melden dat gisterochtend om negen uur alle huizen in de buurt van de plaats des onheils leeg waren. Volgens afspraak hadden de bewoners, hun hon den, katten en koeien hun heil elders gezocht. Niet elke evacuatie verliep pro bleemloos. De familie Van Oos- terom heeft een boerderij aan de Oud Bodegraafseweg en de stal met de koeien van de fami lie bleek deels in de 'scherven- gevarenzone' te liggen. Sterker nog: de grens van die zone liep dwars door de staL „Eerst moes ten we ontruimenzegt me vrouw Van Oosterom. „Maar ei genlijk hadden we geen zin om alle koeien ook te vervoeren. Daarom hebben we gevraagd of we alle koeien aan één kant van de stal mochten zetten, de kant die buiten de gevarenzone lag." Aldus geschiedde. De politie zag er streng op toe dat geen enkele koe zich aan de 'gevaarlijke' kant van de stal bevond. Zoals gisteren niets aan het toe val werd overgelaten. In een groot gebied rondom de lig plaats van de bommen mocht zich uren voor de ruiming al geen levend wezen meer verto nen. Tachtig agenten zagen er op toe dat dat ook niet gebeur de: zelfs de kleinste, amper ge bruikte weggetjes naar de plaats waar de bommen lagen hielden zij in de gaten. De huidige Nil werd ter hoogte van Bodegraven uren afgesloten. In het lucht ruim boven de plaats waar de bommen lagen mochten zich zelfs geen vliegtuigen vertonen. Om negen uur begonnen leden van het EOC en het Heerjans- damse bedrijf Saricon met het onklaar maken van de bommen. Bij de eerste bom lukte dat een voudig, maar de tweede bleek beschadigd. Daardoor nam de hele operatie ruim drie uur in beslag. Volgens het aanvankelij ke draaiboek had de dienst in drie uur drie bommen kunnen ontmantelen, maar uit vooron derzoek bleek dat de Bodegraaf- se bodem slechts twee bommen bevatte. Wat onderzoekers aan vankelijk voor een derde bom aanzagen, bleken bij nadere be- Met veel mankracht en groot materieel worden de oude maar krachtige bommen uit de Bodegraafse bo dem gehaald. Foto: Mark Lamers liet ontploffen. 62 jaar na dato, maar nog altijd onwaarschijnlijk krachtig. Een bewoner van de Oud Bodegraafseweg, die zijn huis tijdelijk moest verlaten, studering losse stukjes metaal te zijn. 's Middags werden de duizend tonners met de auto naar Woer den gebracht, waar het EOC ze Eerste internetcafé in Alphen zonder tamtam geopend door Annette Lameijer alphen aan den run- Sinds kort heeft Alphen er een moderne at tractie bij. Zonder veel tamtam is onlangs in de Raadhuisstraat het internetcafé Loolopt geopend. Jongeren hebben hier de moge lijkheid om ongestoord te inter netten. Het idee om zo n gelegenheid te openen speelde al een jaar of twee door het hoofd van Ed de Jeu, woordvoerder van het inter netbedrijf CTS BV. Door het ver trek van een kinderkledingzaak kwam de benedenverdieping van het bedrijfsverzamelgebouw waar hij zijn zaak gevestigd heeft, leeg te staan. De Jeu aar zelde niet en besloot om het plan eindelijk te verwezenlijken. In het internetcafé kan iedereen naar hartelust te chatten, e-mai- len en surfen op het web. Zelf een e-mailadres aan maken of een homepage opzetten op de speciale website van Look4it.nl, het kan allemaal. Met kwast, verf, hout en andere benodigdheden is de winkel omgetoverd in een gezellige ruimte. Zestien computers, een supersnelle ADSL-verbinding en twee playstations doen de rest. „Bewust hebben wij niet zoveel ruchtbaarheid aan ons café ge geven. Aan de ene kant komt dat doordat we het druk hebben met ons werk, anderzijds willen we de eerste klanten de gelegen heid geven om het gebruik van het netwerk uitgebreid te testen en eventuele kinderziektes eruit te halen", verklaart De Jeu. Het team medewerkers van De Jeu vervolmaakte gaandeweg het hele systeem. „Het internet café zie ik als een moderne hangplek voor jongeren. Jonge ren laten zich per definitie niet naar een container of een shel ter dirigeren. Dus moet je iets verzinnen waar ze wel op af ko men." Computeren vergt ener gie. Enkele koffie- en frisauto maten aan de wand zorgen er voor dat de nerdjes niet omko- Vooral jongeren hebben de weg naar het eerste Alphense internetcafé gevonden. Foto: Henk Bouwman men van de dorst. En ook niet onbelangrijk, de snackbar ligt op loopafstand. „Je hoeft geen computerdes kundige te zijn om hier te ko men", zegt De Jeu. Ook Alphen se ouderen vinden de weg naar Look4it aL Zij komen meestal in de ochtenduren. „Hier kunnen ze in alle rust dingen uitprobe ren. Weten ze iets niet, dan vra gen ze hoe het zit. We nemen er de tijd voor om het uit te leg gen." De Jeu heeft nog meer plannen. „We organiseren in de toekomst LAN-party's." LAN staat voor Local Area Network. „Compu terfreaks spelen dan gezamen lijk tot in de kleine uurtjes games op het netwerk. Naast een gastvrouw is er, om eventu ele problemen voor te zijn, altijd toezicht van één van de mede werkers van het internetbedrijf. De gastvrouwen Anouk, Helèn, Petra en Florence houden door middel van een speciaal soft wareprogramma bij hoelang de mensen online zijn. John zorgt voor de techniek. Voor de prijs van drie euro mag je een uur in ternetten. Wie langer wil betaalt verhoudingsgewijs minder. Een abonnementenpasjessysteem is in de maak. De Jeu hoopt stilletjes dat het internetcafé een kweekvijver wordt van computertalent. Hij vindt het leuk om jonge mensen een kans te geven om zich in de computerwereld te ontwikkelen. Talenten kunnen doorstromen. „Goede helpdeskmedewerkers vinden is een groot probleem in Nederland. We beginnen met een regionale helpdesklijn, zo dat we ook particulieren op een afdoende manier kunnen hel pen met pc-problemen. We wil len veel aandacht besteden aan de communicatie tussen help deskmedewerker en gebruiker. Dus geen uitleg in computer- door Peter Groenendijk hazerswoude-dorp - Minister Pronk heeft geen bezwaren tegen de bouw van kassen boven de HSL- tunnel onder het Groene Hart. Dat heeft hij aan de Tweede Kamer laten weten. GroenLinks is veront waardigd over de situatie. In Rijnwoude, even buiten Hazerswoude-Dorp, verrijst binnenkort 3.000 vierkante meter kassen voor de boomteelt. De kassen komen in het ge bied waar de tunnel voor de hogesnelheidslijn tussen Leiderdorp en Hazerswoude onder het Groene Hart wordt aangelegd. De kosten van de HSL-tunnel bedragen een half miljard euro. De Tweede Kamerfractie van Groenlinks o het absurd dat de overheid het Groene Hait voor heel veel geld spaart en vervolgens 've meling' toestaat door de bouw van kassen. Links is vooral boos op de gemeente Rijn' die volgens de Kamerfractie een oud b mingsplan als excuus gebruikt om de bom kassen op de beschermde plek toe te staan. Maar volgens Pronk mogen de kassen er ki Het gaat om uitbreiding van bestaande bed en niet om een compleet nieuw bedrijf en volgens Pronk op deze plek toegestaan. H geen enkele reden om in te grijpen. roert legt zich nog altijd niet neer bij de situatie er digt nieuwe Kamervragen aan. Christen-democraten ontevreden over optreden burgemee door Peter Groenendijk runwoude - De CDA-fractie in Rijnwoude is tegen de openstel ling van winkels op zondag in Rijnwoude. Fractievoorzitter Demoed zoekt uit of de ge meente de koopzondag kan te genhouden. Hij is ontevreden over de rol die waarnemend burgemeester Westra speelde in de discussie. Vorige maand opende super markt Hoogvliet aan de Hoge Rijndijk in Hazerswoude-Rijn- dijk op de zondag voor kerst de deuren. Dat leidde tot veel pro test vanuit de bevolking en de kerken. Ook collega-winkeliers waren ontstemd: zij hebben al lang de afspraak dat zij op zon dag nooit opengaan. Maar bur gemeester Westra kondigde aan dat Rijnwoude maar aan de koopzondag moet wennen. Volgens Demoed is het wellicht mogelijk om de koopzondag te gen te houden. „Er zijn vele ge meenten waar op zondag alles dicht is. Wij willen dat ook in Rijnwoude zo houden. Hoe doen die gemeenten dat, heb ben zij er wettelijke middelen voor? Ik onderzoek dat nu. Geen plek Demoed vindt Rijnwoude geen plek voor koopzondagen. „We waren onaangenaam verrast door het besluit van supermarkt Hoogvliet. De zaak had moeten overleggen met collega's en moeten kijken naar wat er in de gemeente leeft." Ook over burgemeester Westra is Demoed niet tevreden. „Hij heeft kennelijk een ande ri dachte over koopzondage si moet kunnen, maar hij ha di het college van B en W la overleggen voordat hij 'ja' d gen Hoogvliet. Ook had h s kunnen aftasten hoe het i werp ligt in de samenle r Demoed vindt het jamm i de burgemeester dat niet gedaan, want volgens ha ti er genoeg signalen vanuit volking die erop duiden i koopzondag niet gewenst gemeenteraad is overigen deeld over de kwestie. Woensdag staat op de n genpagina in deze krans discussie tussen de fracti zitters Kees van Velzen /ChristenUnie) en Peter 1 kamp (WD) over de kot dag in Rijnwoude. vroeg zich af waar niemand aan durft te denken. „Wat zou er van Bodegraven zijn overgebleven als die dingen destijds wel wa ren ontploft?" koeterwaals maar in normaal Nederlands. Ook een vijftigplus ser moet het kunnen volgen. Dat is belangrijk, zeker nu Ne derland steeds meer vergrijst. Het internetcafé is doordeweeks geopend van negen uur 's och tends tot half tien 's avonds en op zaterdag van negen tot vijf. Eén van de gastvrouwen, Anouk Taribuka (20), heeft het slim be keken. Ze combineert haar op leiding systeembeheer bij het ID-college met twee dagen wer ken in het internetcafé. „Een mannenwereld? Nee hoor. Je staat te kijken hoeveel meiden hiervoor warmlopen." uitdeLeidsch DagbladAltCHIl'A liï\T ANNO 1902 Dinsdag 21 Januari TER-AAR - In de buurtschap Langeraar zijn reeds de verwachte lantaarns geplaatst door de zorg van de zich aldaar indertijd gevormd hebbende commissie. Denzelfden avond van den dag, waarop zij gesteld zijn, zijn zij ontstoken, en men mag verwachten dat dit een ware uitkomst is voor de bewoners van ge noemde buurtschap. Ware echter voorheen het ge vaar van ongelukken met het oog op het aldaar langs liggend water niet uitgesloten, thans kan men van geen gevaarte duchten hebben. De verlichting vol doet aan den eisch en de lantaarns zijn op eenf te verren afstand van elkander geplaatst. Het verzoek, indertijd door eenige ingezetenen zoowel uit deze gemeente als van elders gericht Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollan het Korteraarsch voetpad weder in zijn oorsproi ken toestand te brengen, is van de hand gewezj Wel wordt echter nu door een vroeger gemaakt! tract tusschen deze gemeente en den polder Ni koop in een kortere verbinding tussen de gemef Ter-Aar en Nieuwveen voorzien door het doen I van een kwakel over de ringvaart. ANNO 1977 ZOETERWOUDE - Tijdens het open huis dat drumband Vios gisteravond hield was het een drukte be doening. Tal van ouders waren naar het ge bouw aan de Schenkelweg gekomen om te zien hoe hun kinderen onder richt kregen in verschillende fa cetten van de muziek. Vios dat in zijn geheel 114 leden telt. Foto: Archief Leidsch Dagblad Vrijdag 21 januari ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij werkzaamheden in verband met de uitbreiding van de Rabobank aan de Pieter Doelmanstraat in Alphen aan den Rijn, zijn belangrijke historische vondsten gedaan. Bij graaf werk ten behoeve van de aanleg van riolering en het verleggen van kabels en buizen in de achter de bank liggende Rijnsteeg werden scherven gevonden uit de Romeinse tijd, de Carolingische rijd (rond 800), de middeleeuwen en de 17de eeuw. Het belang van de vondsten werd ondermeer onder kend door J. J. Pijpers, chef kas en kantoor van de bank, maar ook door de penningmeester van de His torische Vereniging Alphen. ,,Je ziet het vanaf je bu reau. Helemaal verrassen doet het je niet, want je weet, dat in deze buurt van oudsher mensen hebben gewoond. Maar dan blijkt er toch wel veel naar bo ven te komen, vooral uit een van de twee beerput ten, die bij de graafwerkzaamheden zijn ontdekt." Inmiddels kreeg ook de archeologische werkge |C meenschap Alphen lucht van de vondsten acht ;jj bank. De archeologische werkgemeenschap is t geval door hetgeen de afgelopen week boven d< - grond is gehaald zo enthousiast geworden, dat J1 morgen een aantal leden aan het graven sloeg tweede beerput leeg ging scheppen. Men wil di zoveel mogelijk naar boven brengen. VOORSCHOTEN - In Voorschoten staat een ree a nisatie van de gezondheidszorg op stapel. De V( v schotense huisartsen, de stichting voor maatsc pelijke dienstverlening 'Horst en Vliet' en de ve ,j ging 'Gezondheidszorg' - de plaatselijke kruisv* ging - willen de samenwerkingsband in de toel aanzienlijk verstevigen. Uitgangspunten daart de veranderde positie van de hulpverlener en steeds grotere belang, dat door de overheid aan u eerste lijns gezondheidszorg (samenwerking tu if huisartsen, maatschappelijk werk en wijkverplf B wordt toegedacht. c Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar' D bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Ha onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van Leidsch Dagblad, Roosevcltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12