Leiderdorp richt bedrijf op met Bohemen 'Wilt u een plus 6-pot of een plus 10-pot?' LEIDSE REGIO Geen subsidie voor 'Leiderdorp Groen' Tegenspraak Weg langs scholen in Voorschoten dicht in spits ink en Netelenbos in Leiderdorp Spitspaal Almondeweg komt eraan Voorburgse ontwikkelaar moet 18 miljoen euro verdienen voor verdiepte A4 Dijkstal op de sax 973 rmond kapt {bomen on d - De gèmeente War- is van plan 28 bomen te en in de Van Wassenaar- l De bomen wortelen in Sering en gasleidingen. Dit ein het verleden al een teer tot problemen. Een bomen zijn al gekapt. Nu n ter voorkoming van se problemen de andere mien. Belanghebbenden en tot 6 februari de tijd om aar tegen het kappen in te O k.' ?n itiek debat Jegstgeest en geest Stichting Welzijn en Oegstgeest verzorgt >n een politiek debat over üi imeentelijk ouderenbe- fan 10.00 tot 12.00 uur >n ssiëren vertegenwoordi- en de vier lokale partijen et |e hand van een aantal hi igen. Het debat vindt lij s in het Gemeentecentrum Lytweg. 'P d papieractie Rijntamboers d^pwouoE - Drumfanfare ntamboers in Zoeterwou- ndijk haalt zaterdag 26 ja- weer huis aan huis oud tren vodden op. In overleg 'n |e gemeente maakt de ver- ng daarbij voortaan ge- van perswagens, die van en tot half een rijden. Iletjesmiddag Henswording In de Menswor- kerk aan het Heelblaad- d kunnen ouderen woens- jddag 23 janurai terecht n spelletje klaverjassen, ble, bridge of rummycub. isatie van deze spelle- ddag is in handen van de ing Pluspunt. Deelname \f !ani i.iii ,50 euro. door Jan Preenen voorschoten Voorschoten sluit de Van Hogendorpweg in de wijk Noord-Hofland 's mor gens en 's middags tijdens de scholenspits af. De gemeente komt daarmee tegemoet aan de wensen van bewoners van deze straat en het Savornin Lohman- plantsoen. Zij voerden in sep tember vorig jaar actie, omdat zij de onveiligheid rond hun huizen en de twee basisscholen Het Kompas en De Vink zat zijn. Aan het begin en aan het einde van de Van Hogendorpweg ko men paaltjes, waarvan omwo nenden en vertegenwoordigers van de scholen sleutels krijgen. Zij krijgen de mogelijkheid de obstakels 's morgens tussen kwart over acht en kwart voor negen en 's middags van kwart over drie tot kwart voor vier in de grond te laten verdwijnen.. J. Damen, een van de actievoer ders, is blij met de maatregelen: „Natuurlijk is het eerst zien en dan geloven, maar als dit ge beurt is het een goede oplos sing. Er moet iets gebeurén. De situatie is nu erg onoverzichte lijk. Kinderen lopen veel risico. Uiteindelijk hopen we dat min der mensen hier met de auto naartoe komen om hun kinde ren te brengen en te halen, maar dat zal wel ijdele hoop zijn." Om te voorkomen dat automo bilisten hun wagen in de berm van de Thorbeckeweg parkeren, worden daar betonnen hinder nissen geplaatst. In een deel van de wijk brengt de gemeente de snelheid terug van vijftig naar dertig kilometer. Damen: „Op dit moment mogen automobi listen hier overal nog vijftig rij den. Voor een woonwijk is dat veel te hard." De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over de maatregelen. Als alles volgens plan verloopt, voert de gemeente de verande ringen nog vóór de zomer door. - Op 14 februari komen de ministers Jan Pronk en Tine- telenbos naar Leiderdorp. Tijdens een feestelijke manifestatie A zij hun handtekening onder het zogenaamde W4-contract. In i intract ligt vast hoeveel Leiderdorp, Zoeterwoude, Leiden, het ide provincie moeten betalen voor de verdiepte aanleg van de ede A4. De bijeenkomst met de bewindslieden duurt een uur, stl 7.00 tot 18.00 uur. Hoe het programma van de ondertekening ziet, is nog niet bekend. door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp heeft een subsidieverzoek van de ver eniging Houdt Leiderdorp Groen afgewezen. De vereniging wil 'een kleine financiële bijdra ge' voor de organisatie van een verkiezingsavond, op 30 januari in de Muzenhof. Maar burge meester Zonnevylle vindt dat Leiderdorpse politieke partijen maar in de buidel moeten tas ten. M. Alderlieste, secretaris van Houdt Leiderdorp Groen is ho gelijk verbaasd over de afwijzing van het subsidieverzoek. „De burgemeester klaagt altijd dat burgers van Leiderdorp geen initiatieven hebben. Nu doen we eens iets leuks, en dan wordt dat ernstig ontmoedigd." En leuk wordt het, verwacht zij. De discussieavond 'Plannen of planten' is namelijk bedoeld om de verschillende partijprogram ma's langs de 'groene' meetlat te leggen. Vertegenwoordigers van politiek Leiderdorp krijgen bovendien de kans om aan de hand van stellingen duidelijk te maken hoe zij denken over de toekomst van de Houtkamp, de Bloemerd en de omringende polders. Publiek kan via digitale stemkastjes een voorkeur uit spreken voor een partij of stand punt. Het resultaat van deze stemmingen wordt direct op een groot beeldscherm gepro jecteerd. De organisatie van 'Plannen of planten' kost de vereniging naar schatting 1750 euro. „We heb ben de gemeente een beschei den bijdrage van 500 a 600 euro gevraagd. Een schijntje, vinden wij, zeker als je dat afeet tegen het oorspronkelijke plan van de gemeente om 45.000 euro uit te trekken voor een lokale verkie zingsdag op 2 maart. Als we niets krijgen, is het dan mis schien mogelijk dat we geen zaalhuur hoeven betalen, heb ben we nog geopperd. De Mu zenhof is immers van de ge meente. Broekzak, vestzak zoge zegd. Maar zelfs dat kan er niet vanaf." Burgemeester Zonnevylle stelt in zijn afwijzingsbrief dat de motivatie en drive van 'Houdt Leiderdorp Groen' volop aan wezig is bij de verschillende po litieke partijen van Leiderdorp. 'Hoewel wij uw initiatief zeer op prijs stellen, vinden wij dan ook dat u zich met hen in verbin ding moet stellen voor subsidië ring van de bijeenkomst', schrijft hij. Alderlieste vindt dat onzin. „Wij nodigen de partijen uit voor een discussieavond. En dan zouden ze ook nog een zakje geld moe ten meebrengen? Daar passen we voor." Wat haar betreft is de zaak nu afgedaan. „We gaan echt niet bedelen of we alsje blieft toch nog eea paar euro krijgen. Even hebbên we over wogen om de bijeenkomst dan maar af te gelasten. Maar we la ten ons niet kennen. Dan beta len we het maar uit eigen zak. Maar vreemd blijft het." oegstgeest - Vandaag zijn de werkzaamheden voortgezet om de spitsafsluiting op de Almon deweg definitief te maken. In november vorig jaar bleek dat het werk niet op tijd afgerond kon worden omdat de hydrauli sche paal die de Almondeweg tijdens de ochtend- en de avondspits moet afsluiten voor autoverkeer, niet op tijd werd geleverd. Als de spitspaal ge bruiksklaar is, wordt het sys teem getest. Zodra de installatie probleemloos werkt en alle hulpdiensten zijn geïnstrueerd, treedt de spitsafsluiting van de Almondeweg in werking. Vol gens verwachting neemt het werk drie dagen in beslag. Zo lang blijft de weg voor autover keer ontoegankelijk. Fietsers, voetgangers en bromfietsers kunnen de weg wel benutten. door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp richt met het Voorburgse Bohemen BV een gemeentelijk ontwikkelingsbe drijf op om de gebieden langs de A4 te bebouwen. Daarmee moet de gemeente ruim 18 miljoen eu ro verdienen voor de verdiepte aanleg van de A4. De 'unieke sa menwerking' met Bohemen is de beste manier om dat te doen, denkt wethouder Molkenboer. „Zo houden we grip op de ont wikkelingen in het gebied." Volgens de PvdA-wethouder heeft Leiderdorp veel geleerd van de negatieve ervaringen bij de ontwikkeling van de nieuw bouwwijk Leyhof. Toen is de ge meente voor het eerst in een pu bliek private samenwerking ge stapt, met bouwer Hopman In- terheem. „Maar daar hebben we de grond verkocht, met de op dracht om er een x-aantal wo ningen op te bouwen en that's it. Zo willen we het nu in elk ge val niet meer", aldus Molken- boer. In de constructie met Bohemen blijft de gemeente Leiderdorp zo lang mogelijk eigenaar van de grond. De plannen voor invul ling van de kantoren- en bedrij- venlocaties Bospoort en Vier- zicht en de woonwijken in Kalk- haven en de Plantage worden gemaakt door het gemeentelijke ontwikkelingsbedrijf. Dat staat onder leiding van Bohemen, en wordt ondersteund door ambte lijk personeel uit Leiderdorp. De gronden langs de A4 worden pas aan Bohemen verkocht als het ontwikkelingsbedrijf met een stedenbouwkundig plan komt dat door de gemeenteraad goedgekeurd wordt. Bohemen neemt tot die tijd alle kosten voor zijn rekening. In ruil daar voor mag de ontwikkelaar de bouw uitvoeren. „Het unieke van deze constructie is dat de ontwikkelaar dus niet meteen de grond claimt. Eerst moet er een goed product komen. De ge meenteraad behoudt daarbij al tijd het laatste woord", stelt Molkenboer. Dat Bohemen alle kosten be taalt, is volgens woordvoerder J. Broekman van de Voorburgse ontwikkelaar tevens de beste ga rantie dat er tempo gemaakt wordt. Dat is belangrijk, omdat Leiderdorp op een aantal vast gestelde momenten geld moet storten aan Rijkswaterstaat. „Het is dus ook in ons belang dat we snel met een goed plan komen, anders lopen die kosten alleen maar op. Grootste risico is dat we met een plan komen dat niet door de gemeenteraad goedgekeurd wordt. Maar dan hebben we ons werk niet goed gedaan, en doen we het over", redeneert Broekman. Ook Molkenboer is er vast van overtuigd dat de opzet met Bo hemen 'niet kan mislukken'. „Als we niet op tijd genoeg geld verdiend hebben omdat de ge meenteraad de plannen ver werpt, dan moeten we ons ren teverlies nemen en het geld tij delijk even ergens anders van daan halen. Als we maar beta len. Hoe we dat precies doen, dat zal Rijkswaterstaat een zorg zijn." Dinsdagavond praat de raads commissie voor ruimtelijke or dening over de plannen voor oprichting van het gemeentelij ke ontwikkelingsbedrijf. Gaat de gemeenteraad akkoord, dan vestigt het 'bedrijf zich in het kantorencomplex Statenhof te genover het gemeentehuis. Voorschotense WVG-ambtenaar Kees Vink neemt afscheid wassenaar - Hans Dijkstal speelde gistermiddag een partijtje sax tij dens de nieuwjaarsreceptie van de WD Wassenaar. Met zijn Liberal Swing Formation trad hij op in het clubhuis van golfclub Rozenstein. De lijsttrekker van de WD is ook gevraagd om op 2 februari van de partij te zijn tijdens de Nacht van Bu(uren) in sporthal De Schulpwei. Of hij ingaat op de uitnodiging voor het Wassenaarse feest ter gele genheid van het huwelijk tussen kroonprins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta, is nog niet bekend. Foto: Mark Lamers OP LOCATIE Met goed humeur en volle boodschappentas fietst hij over de Lage Rijndijk, richting Lei derdorp. Begin dertig, maar nog steeds studentikoos. Zijn kakikleurige regenjas wappert om de wielen. Het is zaterdag middag en de winterzon is vol beloftes. Hij neuriet zachtjes voor zich uit. Op de Spanjaardsbrug toeteren automobilisten voor een mi nuutje winst. Een rode Toyota passeert pruttelend de bloem bakken op de Van der Valk Boumanweg. De man achter het stuur wil doorrijden, links af Leiden in. Maar de fietser die voorrang heeft, belet hem de doorgang. Met langzame trap pen rijdt hij rakelings voorde auto langs. Opnieuw getoeter en een woe dende reactie van de Toyota- bestuurder. Hij geeft gas en rijdt op de fietser in. Die valt pardoes op de grond. Appels en twee flesjes bier stromen uit de plastic boodschappentas. Ver bouwereerd kijkt de gevelde fietser om zich heen. De Toyota-man laat het er niet bij. Geagiteerd gooit hij zijn portier open en beent in grote passen naar de fietser. Een ro buuste blonde man, van een jaar of veertig, die geen tegen spraak duldt. „Klootzak, waar ben jij in godsnaam mee bezig! Viezuh, vuiluh teringlijer. Zo iets flik je mij niet Sta op!" De fietser krabbelt op en krijgt meteen een forse klap in het ge laat. Zijn bril valt in gruzele menten op het wegdek. Een nieuwe scheldkanonnade volgt. „Ik maak je af. Ik maak je he- luh-maal af." De fietser besluit op de grond te blijven zitten. Hij houdt zijn linkerelleboog afwerend voor zijn gezicht als de autobestuurder opnieuw zijn vuist heft. Op de achtergrond toeteren an dere automobilisten ongedul dig. Het is bijna vier uur en ze moeten nog naar de Praxis en Albert Heijn. Twee bestuurders rennen naar de vechtersbaas. „Héé, kun je niet doorrijden. Wat is dit verdomme voor een onzin.Geen blik op de fietser, die hulpeloos om zich heen kijkt naar alles wat kapot is. Onder druk van de groeiende groep omstanders keert Toyota- man terug in zijn auto. Zijn vrouw, die al die tijd bewe gingsloos het tafereel voor haar heeft gadegeslagen, kijkt op haar horloge. De fietser krab belt langzaam op als de Toyota uit het zicht verdwijnt. Hij veegt zijn bloedneus af aan zijn regenjas en zet zijn kapotte bril weer op zijn gezicht. Kom op, we gaan naar huis, besluiten ook de toeschouwers. Ema Straatsma ra n Jan Preenen n, an choten - De vraag is even in ich als praktisch. Of me- -gi Boom even op zijn toilet 1 an zitten. Op een openge- >rd 1 telefoonboek. De 92-jari- lal torschotenaar voldoet aan Tm erzoek alsof het de ge- erd ste zaak van de wereld is. us dgens moet hij het boek e dappen en daarop plaats- ?ti n. „Zo, nou weet u precies ter iet verschil is tussen een t B 6-pot en een plus 10-pot. ?r t ene geval zit u zes centi- d hoger en in het andere «ntimeter", legt Kees Vink 1 ('C.JA helemaal voluit') voner van de Rossini-servi- l aan de Rossinidreef in 1 choten. Vink is technisch werker buitendienst van meente. Hij houdt zich be- het aanpassen van wo- voor ouderen en gehan- iten. Boom is zijn laatste Op vrijdag 25 januari gaat i 61-jarige met de VUT. Of gezegd met FPU, zoals dat ambtenaren heet. waanshoeker is in 1980 in ns choten begonnen. Eerst b hij zich op nieuwe wo- ie tn en verbouwingen. In kreeg hij ook te maken met 1 v issingen in woningen. Kees', was het, 'kun je dat :n bij doen'? In eerste in- 'UI e was dat geen probleem. 1SI t eerste jaar ging het om or g aanvragen. Maar in de der jaren is dat steeds meer den. Aan de ene kant dat, omdat Voorschoten jst en aan de andere kant deert het rijk mensen om erd ig mogelijk thuis te blijven n. Zodra je vroeger 65 Pn werd je meteen het be- *ie Bnhuis ingepraat. Dat is nu rsc inders. Vorig jaar had ik al en ianvragen. Negentig pro- van de tijd is daardoor °el zitten in werk voor de Wet ieningen Gehandicapten. is het wel zo dat er de laat- D ren nauwelijks meer nieu- -uV iningen worden neergezet, o'n probleem is dat niet." ingrijpend wordt aangepast. Het hoort officieel niet bij mijn werk, maar ik heb dat als iets vanzelf sprekends beschouwd. Dat is de taak van de gemeente, dus ook van mij." Meneer Boom heeft duidelijk ook wat hulp nodig. Vink laat het dan ook niet bij een ver hoogd toilet. „Ik denk dat het goed is als er ook een beugel komt aan uw wasbak. Veel men sen trekken zich daaraan op als ze van het toilet komen, maar op een gegeven moment breekt die bak af. Dus een beugel lijkt me als steun wel goed." Boom: „O, dat is mooi. Handig. Doet u dat maar." Vink: „Hoe redt u zich met douchen?" Dat gaat nog wel. Boom: „Maar in bad ga ik niet meer." Vink: „Dat bad is dan alleen maar een obstakel. Dat halen we weg en we tegelen het mooi af. We maken ook een douchezitje. Hoeft u tijdens het douchen niet te staan. Vaak zie je dat mensen zelf een stoel erbij slepen, maar zo'n losstaand zitje is gevaarlijk Moeten we niet doen. Het moet vastzitten. Re gelen we." Met nog wat andere aanpassin gen in de badkamer komt het bedrag op 3000 a 3500 euro. De gemeente, die daarvoor een budget heeft gekregen van het rijk, betaalt. Meneer Boom hoeft niets bij te dragen. De aanpas singen zijn niet inkomensafhan kelijk. „Er komt een offerte, ik controleer die en geef advies aan de collega's van de afdeling zorg, met wie ik altijd goed heb samengewerkt. Zij maken de be schikking. Als alles meezit, kun nen we deze klus binnen twee maanden uitvoeren." Meneer Boom glundert. Hij heeft het bridgen even vergeten. „Fantastisch toch? Dat ze dat al lemaal betalen. Een tijdje gele den heb ik al een pacemaker ge kregen. Ik wist niet dat ik zoveel waard was." Kees Vink neemt op vrijdag 25 januari tijdens een 'informele bijeenkomst' vanaf vijf uur af scheid in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. Kees Vink legt meneer Boom uit wat er allemaal in zijn woning kan veranderen. „Als alles meezit, kunnen we deze klus binnen twee maan den uitvoeren." Foto: Mark Lamers Trapliften, aanbouwen, het ver wijderen van drempels, auto matische deuropeners, anti- sliplagen in de douche: alles komt aan de orde om de wonin gen voor gehandicapten zo leef baar mogelijk te maken. Dus ook verhoogde toiletten. „Zo, zegt u het maar meneer Boom. Plus 6 of plus 10? Plus 10 dus. Dat voelt voor u het best?" Boom knikt. Vink herinnert aan een eerder voorval. „Dat was ook een man die een plus 10- pot wilde hebben. Twee dagen later kreeg ik een telefoontje. Zijn vrouw had er met haar kor te benen problemen mee." Me neer Boom wordt inmiddels wat onrustiger. Hij wil graag weer zo snel mogelijk verder bridgen met drie dames in de recreatie zaal. „Mag ik opstaan?" Dat is goed. De eerste jaren won Vink vaak advies in bij de GGD. Waren de middelen die hij in gedachten had wel goed? Had hij overal wel rekening mee gehouden? „Maar na verloop van tijd kreeg ik zoveel ervaring dat ik mezelf kon adviseren. Voor de mensen bij wie ik op bezoek kwam, was dat ook veel beter. Het scheelde tijd en in veel gevallen is snel heid geboden. Mensen raken op de een of andere manier in pro blemen en willen zo snel moge lijk geholpen worden. Als je dat proces kimt versnellen, is dat toch prima? Ik moet ook zeggen dat dit werk me altijd veel meer voldoening heeft gegeven dan hetgeen waarmee ik me eerst bezighield. Je bent aan het werk voor mensen die het echt nodig hebben. En daarbij moet je een beetje een sociaal werker zijn. Dan heb ik het niet over de poes of over de kanarie die dood is." Vaak kreeg hij verhalen te horen over ernstige ziekten van men sen die het niet meer zagen zit ten. „Die mensen willen dat je de tijd voor hen neemt. Dat heb ik ook altijd gedaan. Het belang rijkste advies dat ik mijn opvol ger Fons van der Hulst heb ge geven, is dat hij zijn ogen en oren open moet houden. En ge duld moet hebben. Af en toe zorg je er ook voor dat mensen tijdelijk kunnen logeren in een bejaardenhuis als hun woning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11