Humanitaire ramp in Congo BUITENLAND Israëlische vrijwilligers helpen immigranten na terreur Indonesië pakt terroristen stilletjes harder aan Japan vreest Herfkens op donorconferentie Saudi's uitgekeken op aanwezigheid leger VS Uitbarsting vulkaan jaagt 400.000 mensen op de vlucht naar Rwanda Nog strengere controles op Amerikaanse luchthavens laden is aan te gestorven' Osama bin Laden chijnlijk bezweken aan [ziekte, omdat hij tij oorlog in Afghanistan i worden behandeld, de Pakistaanse presi- usharraf gisteren tegen blgens hem is het on- lijnlijk dat Bin Laden, ire nierpatiënt, het lang iben uitgehouden zon- yse. Musharraf gaf niet rhard bewijs te be- Mocht Bin Laden a gleven, dan is hij vrij er nog in Afghanistan, [usharraf. ■ge straf voor Sale abortus Ben Portugese rechtbank ^teren een verpleegster ;ld tot achtenhalf jaar ins het uitvoeren van il- jortussen. De vrouw recht in een massapro - n 42 vrouwen, en kreeg irste straf. Volgens de - uk maakte ze deel uit abortusnetwerk, sa- 124 andere vrouwen, ige zeventien stonden omdat ze een abortus laten uitvoeren. Zestien kregen een boete. Eén ing vrijuit. Abortus is in streng verboden. nschoen-man' gt onschuld Richard Reid. de Brit icember vergeefs poog- sieven in zijn gympen loffing te brengen in erikaans vliegtuig, heeft bij zijn voorgeleiding in gezegd onschuldig te Amerikaanse justitie gen aanklachten tegen ediend. Indien schuldig in kan hij levenslang De Brit wordt onder - schuldigd van poging rd, poging tot doodslag ig tot gebruik van een rnietigingswapen. Reid is de VS opgeleid door iin Laden. seltekort in i Afghanistan De humanitaire afgelegen delen van Af- n verergert zich snel. ge voedseldistributie niet en de kwetsbaarste Lgsgroepen worden niet rooral het zuiden van - lelijk provincie Faryab lerd aan toe. Het aantal idervoede kinderen in stijgt snel. De noor- westelijke provincies 0 anistan zijn zwaar ge- 8 Dor droogte. Veel men- even er op brood en tepaalde regio's kwam ter scheurbuik voor, rek aan vitamine C. beeld voor dweer NYC |e„ k - De New Yorkse au- izien af van de plaat een bronzen stand- nagedachtenis aan de be it brandweerlieden n» aanslagen van 11 sep- sti; ionderden spuitgas- Amerikaanse metro- ory len dat het beeld geen n !t aan de werkelijkheid. an! laseerd op een foto, ;r Irie blanke brandweer- Amerikaanse vlag op de puinhopen van De kunstenaar heeft een blanke, een zwarte rs, tino weergegeven. deponeert 'Bin Ladin' Een halfbroer van Osa- aden heeft in Zwitser - landelsmerk 'Bin La- iponeerd, om er een i mee te beginnen. De autoriteiten willen de e nu intrekken, omdat lam aanstootgevend [end zou zijn. Yeslam een Zwitserse staats ie een alternatieve zijn naam gebruikt, lam in februari vorig leponeerd. Yeslam is 'en verschillende rband gebracht met tische activiteiten roer Osama, maar er is ijs geleverd. |je versoepelt ngenisregime De Turkse regering •mstreden strenge ge- jme gisteren enigs- ipeld. Honderden ge- fn zijn sinds ruim een len in hongerstaking [en hervormingen Be grote slaapzalen •geschaft, en zij wer- rgebracht in cellen irik lot drie personen. Al - in zijn aan de actie i De actievoerders [dat zij in kleinere cel- Ibaarder worden voor klingen. De regering jlo ïstaan dat gedetineer- oepen van tien perso- elkaar in contact kun- door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - „Onder de slachtoffers is een groot aantal recente immi granten uit de voormalige Sovjet unie." Er kan geen aanslag wor den uitgevoerd, of je leest die zin de volgende dag in de Israëlische kranten. Ook donderdagavond in Hadera was het weer raak. Een Palestijn schoot zijn M16 leeg op een gezelschap immigranten uit de Kaukasus, die de bar-mitzvah van een 12-jarig meisje vierden. Een feestmaal eindigde in een bloedbad. „We gingen blij naar een bar- mitzva, maar nu hebben we zes begrafenissen", vertelde een van de geschokte overlevenden aan Ruth Bar-On, de directrice van de stichting 'Selah', die snel ter plekke was. Selah, Hebreeuws voor rots, is een door vrijwilli gers bemand crisiscentrum voor recente immigranten. Bij ter reur, dood en ziekte hebben mensen behoefte aan een uitge stoken hand. Zeker wie zich na een landverhuizing eenzaam en ontworteld voelt. Voor hen is Selah een rots in de branding. Eén op de vijf joodse Israëliërs komt uit de voormalige Sovjet unie, maar er zijn geen aanwij zingen dat Palestijnse terroris ten het speciaal op die groep hebben voorzien. Ze lopen sim pelweg een hoger risico. In de eerste jaren hebben maar weini gen het geld om een auto te ko pen, waardoor ze zijn aangewe zen op openbaar vervoer. En bussen en haltes vormen mag neten voor de wandelende bommen van de Harnas en de Islamitische Jihad. Kinderen van immigranten zijn bijna zonder uitzondering niet religieus en tuk op uitgaan. Mede daarom waren bij de bomaanslag op de Dolfinarium-discotheek in Tel Aviv, vorig jaar juni, bijna alle twintig dodelijk getroffen slacht offers jonge immigranten. Bar-On richtte Selah in 1993 op, maar de Dolfinarium-aanslag bracht de naam van de stichting op alle voorpagina's. Honder den vrijwilligers bekommerden zich om de nabestaanden van de slachtoffers, de gewonden en de getraumatiseerde overleven den. Het werd een hechte groep. Iedere maand treffen zij elkaar op de plaats van de aanslag, waar een plaquette met namen de herinnering levend houdt aan de bloedigste terreurdaad sinds het begin van de Palestijn se Aksa-intifada. Als het om Ruth Bar-On en haar vrijwilligers gaat, kan Albetina Nalimov haar dank niet op. Wat had ze zonder hun steun moe ten doen? Zes jaar geleden arri veerde ze in Israël met haar moeder en drie kinderen. Bij de Dolfiniarium-aanslag verloor ze in een klap haar dochters Julia (16) en Jelena (18). „Het waren zulke blije meisjes", zegt ze. „Ie dere vrijdag gingen ze naar de disco, maar op die avond in juni kwamen ze niet meer terug." De dood van de kinderen heeft haar 80-jarige moeder, Fanya, misschien nog wel meer aange grepen. Omdat Albetina werkte, verzorgde zij een goed deel van hun opvoeding. „Toen ik hoor de wat er gisteravond in Hadera is gebeurd, dacht ik: waarom doen ze dit de joden weer aan?", zegt ze in het Jiddisch. Dan ver volgt ze, half huilend: „Twee meisjes hadden we, twee. Waar om hebben ze er niet tenminste één in leven gelaten? Ze hielden zoveel van hun grootmoeder." Naast het verdriet waar ze de rest van hun leven onder zullen lijden, hebben Fanya en Albeti na Nalimov na de fatale aanslag ook veel medeleven ondervon den. „Half Tel Aviv bekommer de zich om ons", zegt Fanya. „En ook uit het buitenland kre gen we steun en brieven." He laas ebt de belangstelling in de maanden na een terreurdaad snel weg, en uiteindelijk zijn er alleen nog de vrijwilligers van Selah die zich om de getroffen gezinnen bekommeren. De afgelopen maanden heeft het CIDI (Centrum voor Infor matie en Documentatie Israël) in Nederland geld ingezameld voor de stichting. De actie is nog niet afgelopen, maar gisteren kon directeur Ronny Naftaniel al 50.000 euro overhandigen aan door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Indonesië gaat serieu zer werk maken van terrorisme bestrijding. Het land staat onder grote Amerikaanse druk om de handen uit de mouwen te ste ken, zo liet minister van buiten landse zaken Hasan Wirayuda gisteren doorschemeren. Bij een bezoek van de Thaise premier deze week werd afge sproken dat de inlichtingen diensten van Thailand en Indo nesië informatie gaan uitwisse len, wat met Singapore al ge beurt. De afspraak komt kort nadat Maleisië en Singapore elk vijftien moslims oppakten, die verdacht worden van banden met Osama bin Laden. Twee van hen zijn Indonesiërs. Giste ren arresteerden de Filippijnen op hun beurt een verdachte ra dicaal, ook een Indonesiër. „Het lijkt er op dat wij nu ook wat moeten laten zien", gaf Wirayu da gisteren toe. Maandenlang wordt al gespecu leerd over de vraag of radicale moslimgroepen in Indonesië sa menwerken met Bin Laden, en of diens terreurnetwerk al-Qae- da het gemakkelijk binnen te dringen eilandenrijk gebruikt voor trainingskampen. De radi calen van Laskar Jihad ontken nen dat, maar geruchten van het tegendeel zijn hardnekkig. Bewijzen dat Indonesië een broeinest is van Bin Laden-vol gelingen kwamen tot nog toe echter niet op tafel. Indonesische moslims reageer den verdeeld. Indonesië moet vooral niet ook beginnen radica le elementen op te pakken. Dat kan leiden tot onrust, meende een van hen. De concurrerende moslimorganisaties Muhamma- diyah en Nahdlatul Ulama pro beren elkaar te vinden om stel ling te nemen tegen het radica lisme dat het imago van het land bezoedelt. Terwijl de buitenlandse druk groeit - de VS willen zelfs mili tair helpen - neemt de publieke weerstand tegen terreurbestrij ding af, niet in de laatste plaats door de beelden uit Afghanis tan. Vrouwen die voorzichtig de burka afleggen en enthousiast plaatsnemen de schoolbanken, en inwoners van Kabul die anti- Talibanstrijders als bevrijders begroeten, leiden tot bezinning. Het stadium van angstig niets doen lijkt voorbij. Kort voor de jaarwisseling werden in Oost-Ja- va ruim honderd radicalen op gepakt, zonder dat dit leidde tot repercussies. Ook zijn leden van de radicale Laskar Jihad-militie verwijderd uit Poso in Midden- Sulawesi, waar zij zich - net als op de Molukken - mengden in een religieus conflict. Vorige week leverde Indonesië in stilte de Pakistaan Havis Muhammad Sasa Iqbal uit aan Egypte. Hij wordt verdacht van samenwerking met de Britse bomschoenterrorist Richard Reid, die kort voor kerst vergeefs poogde een American Airlines- toestel op te blazen. Indonesiërs mogen de wereld graag de schuld geven van wat er mis gaat in eigen huis, maar laten zich door het buitenland niet graag de les lezen. Krasse taal van de VS om desnoods zelf actie te ondernemen als de In donesische passiviteit voort duurt, wordt heftig bekritiseerd. Buigen voor buitenlandse druk is Indonesiërs een gruwel. Minister Wirayuda bood giste ren een blik in de politieke keu ken en in de Indonesische ziel. Hij probeerde de Indonesische eer te redden en zei dat zijn land weliswaar deel uitmaakt van de wereldwijde anti-terreurcoalitie, 'maar dat we in actie komen als wij de tijd daarvoor rijp achten en op een manier die óns uit komt.' door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokyo - De VS en Japan maken zich zorgen over de opstelling van Nederland tijdens de do norconferentie voor Afghanis tan, die maandag en dinsdag in Tokyo wordt gehouden. Beide landen vrezen dat minister van ontwikkelingssamenwerking Herfkens het succes van de con ferentie in de weg zal staan, als zij haar standpunt over mede zeggenschap van de Afghanen bij de besteding van de hulpgel den niet bijstelt. Tijdens de conferentie moet het financiële fundament gelegd worden voor de wederopbouw van Afghanistan, dat ruim twin tig jaar door (burger)oorlogen is geteisterd. Delegaties uit ruim vijftig landen en vertegenwoor digers van de VN komen daar voor naar Tokyo. Voor de Japanse gastheren staat er veel op het spel. Het welsla gen van de conferentie moet Tokyo de status en het prestige van een hoofdrolspeler op het wereldtoneel verlenen. De Ja panners vrezen dat Herfkens hun plannen zal dwarsbomen. De Japanse ambassadeur in Den Haag is al bij de minister op be zoek geweest om haar op ande re gedachten te brengen. Maar ook de VS zouden niet ge lukkig zijn met de opstelling van Nederland. Naar verluidt wil mi nister Powell van buitenlandse zaken voor het begin van de conferentie met Herfkens spre ken om haar tot meer inschikke lijkheid te bewegen. Het conflict gaat volgens de Ja panners vooral over het beheer van het fonds waarin de donors hun bijdrage voor de wederop bouw zullen storten. De Ameri kanen en de Japanners willen dat de Wereldbank, de zusteror ganisatie van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), dit 'trustfonds' gaat beheren. Herf kens wil dat de VN het fonds mee beheert en dat de Afghaan se overgangsregering kan mee beslissen over het besteden van de 10 miljard dollar die de do nors naar verwachting zullen toezeggen. De Japanners en Amerikanen vinden het nog te vroeg om de Afghanen een belangrijke stem te geven bij de keuze van pro jecten. De regering in Kabul is volgens hen nog niet stabiel ge noeg en de politieke situatie nog te onoverzichtelijk. Een groot deel van het land wordt be heerst door regionale potenta ten, die het geld voor hun eigen doeleinden zouden kunnen ge bruiken. Een afwijkend standpunt van al leen Nederland zouden de Ja panners 'niet aangenaam' vin den, maar nog wel kunnen ver teren. Ze vrezen echter dat Herf kens de steun van landen als Duitsland, Groot-Brittannië en Noorwegen kan mobiliseren. Een initiatief van Nederland dat door deze landen wordt onder steund, kan niet worden gene geerd. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria Hulporganisaties vrezen dat de uitbarsting van de vulkaan Nyiragongo bij Coma in het oosten van Congo een huma nitaire ramp zal veroorzaken. Naar schat ting 400.000 inwoners van Coma sloegen donderdagnacht op de vlucht richting Rwanda, toen onverwacht drie lavastro men van zestig meter breed en twee me ter hoog de stad bereikten. De lava trok vrijdag vernietigende sporen van vuur, al vorens in het Kivu-meer te stromen. In de eerste 24 uur na de uitbarsting zou den 45 mensen rijn omgekomen. De meesten woonden in kleine dorpjes op de helling van de 3500 meter hoge vul kaan, die deel uitmaakt van een rij van acht vulkanen, de Virunga-keten, die zich uitstrekt tot in Rwanda. Het gebied is be roemd vanwege de berggorilla's, maar berucht door de bijna drie jaar geleden begonnen burgeroorlog. Daardoor heeft Goma duizenden vluchtelingen moeten opnemen. Inwoners, vluchtelingen en leden van de rebellengroep RCD die in Goma haar hoofdkwartier heeft, rijn naar Rwanda gevlucht. Dat steunt de RCD en verschaf te na enige aarzeling toegang aan de mensenmassa's, maar is bij lange na niet in staat voor opvang te zorgen. Hulpor ganisaties zeggen dat zich in en rond Gi- senyi zeker 100.000 gevluchte Congole- zen bevinden. Deze stad kan ook nog worden getroffen door de lavastroom, die gisteren vier kilometer van de plaats ver wijderd was. De VN, die met enkele duizenden waar nemers toezien op een staakt-het-vuren in Congo, moesten ook hun hoofdkwar tier in Goma ontruimen. Het bevond zich dicht bij het vliegveld, dat later deels on der de lava verdween. Kerosinetanks ont ploften en zorgden voor enorme bran den. De onbruikbaarheid van het vlieg veld is een ernstige handicap voor de hulpverlening, die nu vooral via Rwanda moet lopen. De VN hadden 200 ton voedsel in Gisenyi beschikbaar voor distributie en zeiden meer te zullen overbrengen vanuit Ugan da. Probleem is dat een lavastroom de noordelijke toegangsweg tot Goma heeft afgesneden. Een ander probleem is het gebrek aan water. De twee waterzuive ringsinstallaties van Goma zijn uitge schakeld en het nabijgelegen IGvu-meer is als bron onbruikbaar. Het water is ver zuurd door de lava. Internationale hulp kwam gisteren op gang. De EU heeft een onderzoeksteam naar Goma gestuurd, en zal dat laten vol gen door tenten, medicijnen, voedsel en andere hulpgoederen. Volgens Florian Westphal van het Rode Kruis is 80 pro cent van de stad beschadigd en rijn 500.000 mensen door de uitbarsting ge troffen. Roy Wilkinson van de Britse hulporgani satie Oxfam zei dat volgens onbevestigde berichten nog duizenden mensen tussen de lavastromen gevangen zitten. Gister avond keerden overigens veel mensen te rug naar de stad uit vrees voor plunde raars, hoewel er nog steeds vulkanische activiteit was. washington/dpa-anp - De COn- trole van bagage op Amerikaan se luchthavens is sinds gisteren aanzienlijk verscherpt. Dat is het gevolg van een besluit van het Amerikaanse Congres. Voortaan behoort elke koffer, tas, rugzak of ander stuk bagage nadrukke lijk onderzocht te worden op ex plosieven of wapens. Veel luchthavens rijn overigens momenteel niet toegerust om de verscherpte maatregelen in de praktijk te kunnen brengen. Er rijn te weinig mensen, snuf felhonden en röntgenmachines. Er was daarom al direct sprake van extra vertragingen voor de reizigers. Amerikaanse luchtha vens verwerken jaarlijks zo'n 14 miljard stuks bagage. Critici denken dat de maatrege len weinig uithalen tegen zelf moordaanslagen. Ruth Bar-On. Net als een fataal verkeersongeluk verandert een terreurdaad in een paar secon den op een radiale manier ie mands leven. Wat het extra traumatisch maakt, is dat het bij terreur om met opzet veroor zaakt leed gaat. Een van de spij kers die de makers van de Dolfi narium-bom in hun 'product' verwerkten, rit nu vast in het been van de 18-jarige Polina Va- lice. Pas volgend jaar kunnen chirurgen een poging doen hem te verwijderen, maar ook dan is het nog de vraag of ze volledig zal herstellen. In dezelfde straat in Hadera waar donderdagavond zes men sen werden doodgeschoten raakte vorig jaar november de 59-jarige fabrieksarbeider Elie- zer Nisanov bij een bomaanslag zwaar gewond. „Toen ze me aan mijn ogen opereerden, had ik aan één kant nog tien procent richt", zegt hij. „Maar de opera tie mislukte en nu zie ik niets meer. Ik kan alleen maar hopen dat er misschien in het buiten land nog artsen zijn die iets voor me kunnen doen." Hij loopt met een stok, niet al leen omdat hij blind is, maar ook omdat hij zwaar gewond raakte aan zijn been. Het heeft de Nisanovs sinds hun aan komst in Israël uit Baku ook niet meegezeten. Irena, Eliezers eni ge dochter, die haar vader con stant begeleidt, vertoont nog de littekens van een ternauwer nood overleefde aanslag van een Vrijwilligster Dorit Shapira helpt de bij een aanslag blind geworden Eliezer Nisanov bij zijn dagelijkse be zigheden. Foto: GPD/Messa Godnik jaar eerder. Vrijwilligers van Selah begeleid den de blind geslagen man in de vele maanden die hij in zieken huizen doorbracht en hielden zijn dochter op de been. „De behoeften variëren per geval", zegt woordvoerster Kami Dotan. „Als ouders zijn omgekomen en een grootouder of tante de op voeding verder moet verzorgen, is vaak financiële steun nodig. Als iemand invalidè is gewor den, moeten er hulpmiddelen komen en aanpassingen in hui zen. Anderen hebben psychi sche hulp nodig. Maar wat doorgaans het meest helpt, is de vriendschap van iemand die zich om je bekommert. Veel van onze vrijwilligers hebben zelf te maken gehad met het verlies van een dierbare, en dat maakt hen extra geschikt om mensen in een soortgelijke situatie hulp te bieden." functionarissen. Ook de kwestie Irak speelt mee. De Amerikanen proberen de Iraakse leider Saddam Hussein nog steeds onder de duim te houden, en veel Saudi's vinden het niet prettig dat dat mede vanaf hun grondgebied gebeurt. Ze beschouwen Irak niet als een grote bedreiging in de regio. Eerder dit jaar gaf Saudi-Arabië de VS te verstaan geen aanvallen op Irak uit te voeren vanaf Sau- disch grondgebied. Een eventueel vertrek van de Amerikanen zou de van oor sprong Saudische Osama bin Laden in de kaart spelen. Hij heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij de VS graag uit zijn geboorteland riet vertrek ken. Voor het vulkanische geweld gevluchte Congolezen wachten bij het Rwandese Gisenyi op hulp en tijdelijk onderdak. Foto: AFP/Pedro Ugarte washington/rtr-anp - Saudi- Arabië begint uitgekeken te ra ken op de Amerikaanse militaire aanwezigheid in het land. Vol gens The Washington Post be staat de kans dat Riyad de Ame rikanen zal vragen hun koffers te pakken. Als de Amerikanen klaar zijn met hun oorlog in Af ghanistan, zou er een vorm van militaire samenwerking kunnën kpiqeji die minder in het oog springt, aldus de krant. De Amerikaanse president Bush wil de Amerikaanse aanwezig heid in Saudi-Arabië handha ven. De VS hebben op dit mo ment 5.000 militairen in het land. Daar wordt de Amerikaan se aanwezigheid vooral gezien als een politieke verplichting, zo meldden Saudische regerings-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5