Avonturenboek op twintig meter diepte o__ HSL-boormachine voor tunnel onder het Groene Hart komt langzaam op snelheid p de boortunnel vanuit de startschacht. De kabelgoot: een tunnel in een tunnel. Onderhoud aan de boorkop. ZATERDAG 19 JANUARI 2002 nog in deze schacht, een fors bouwwerk van beton dat als vluchtroute dient als de treinen in 2006 gaan rijden. „Volgens mij is het voor al deze bouwvakkers een soort avonturen boek", denkt Ruitenberg hardop. .Alles aan deze tunnel is uniek. Het bouwen van een huis gaat volgens standaardmaten. Zulke maten bestaan hier niet." Het is niet over dreven te stellen dat iedereen die de boor tunnel betreedt, zich even Kuifje waant. Rui tenberg weet dat het 's avonds nog veel spannender is. „Met de verlichting lijkt het dan net een sprookje." Doodlopende tunnel De Tweede Kamer koos ruim vijf jaar gele den voor de aanleg van de boortunnel tus sen Leiderdorp en Hazerswoude. In de jaren daarvoor werd er veelvuldig gediscussieerd over het tracé van de HSL. Over bestaand spoor, langs de snelweg A4 (de Bosvariant) of dwars door het Groene Hart, alle moge lijkheden stonden open. Maar na verloop van tijd bleek dat er op het bestaande spoor net van de NS te weinig plek was en werd besloten dat de Bosvariant te belastend was voor Leiderdorp. Het traject door het Groene Hart bleef over, en de Tweede Kamer besloot dat gebied te sparen door middel van een boortunnel. Bovendien, zo luidde het argu ment, moest Nederland ervaring opdoen met het boren van tunnels. De zeven kilo meter lange tunnel kost uiteindelijk 427 mil joen euro (940 miljoen gulden). Inmiddels is er een tunnelbuis met een leng te van 130 meter klaar. Een beetje een gekke tunnel natuurlijk, want aan het eind loopt hij dood op de boorkop. Aurora legt tot nu toe zes meter per dag af. In de toekomst moet dat twaalf meter zijn, zodat ze over tweeënhalf jaar weer boven de grond komt Toch wil Ruitenberg zich niet vastleggen op die snelheid. „Bij de Westerscheldetunnel begonnen ze ook met zes meter per dag. Nu boren ze soms wel vierendertig meter." Echt snelheid kun je pas maken als je ervaring hebt met de machine, legt de projectleider uit. „Vergelijk het met een nieuwe auto. In het begin weet je niet precies hoe hij rijdt. Zo gaat het ook bij deze machine: na een kilo meter weten we hoe hij werkt." Tijdens het bezoek aan de tunnel krijgt de boor haar dagelijkse onderhoudsbeurt en is ze dus niet in werking. Toch geeft een wan deling door de machine een hoop duidelijk heid over de manier waarop bouwcombina tie Bouygues/Koop de tunnel maakt. Het be gint allemaal bij de boorkop, die zand weg- schraapt uit de bodem. Via pijpleidingen wordt dat zand naar de bewoonde wereld af gevoerd: dagelijks gemiddeld 1500 kubieke meter. Als de boor twee meter zand heeft 'opgegeten', zet ze zich af tegen het stuk be staande tunnel. De machine plaatst dan een Op een steenworp afstand van rijksweg A4 bij Leiderdorp ontstaat een compleet nieuwe wereld. Een wereld vol lawaai, waar de temperatuur kan oplopen tot dertig graden Celsius en waar uitsluitend mannen wer ken met de meest exotische nationaliteiten. Toch zien de duizenden au tomobilisten die dagelijks over de snelweg razen er niets van: alles speelt zich twintig meter onder de grond af. Op 22 november begon de grootste tunnelboormachine ter wereld met het boren van de zeven kilometer lange tunnel onder het Groene Hart, een prestigieus onderdeel van de hogesnelheidslijn naar Parijs. door Janneke Dijke Kroaten, Duitsers en Fransen aan het werk. Lassen, zand scheppen, tunnelelementen vervoeren of de boormachine besturen, er is genoeg te doen. „Dat hier zoveel buitenlanders rondlopen, komt doordat de Franse tunnelbouwer, Bouygues, een internationale aannemer is", verklaart Ruitenberg. De aannemer heeft ruimschoots ervaring met het boren van tunnels. Zo boorde Bouygues ook het metro systeem in Sydney. „Overal waar ze projec ten doen, leggen ze contact met andere aan nemers, die hier nu rondlopen. De meeste gewone arbeiders zijn Portugezen, die zijn goedkoop." De bouwvakkers wonen, gedurende de vijf jaar dat het bouwen van de tunnel duurt, in de omgeving van Leiden. Sommigen met hun gezin in een gewoon huis, anderen in een hotel of in een speciale hotelboot voor HSL-personeel. Maar het is onder de grond niet alleen een andere wereld vanwege al die buitenlanders. Het is vooral de aanwezigheid van de impo sante boormachine die meteen diepe indruk maakt. Het lawaai om je heen lijkt weg te sterven bij de aanblik van deze kolos, waar bij ieder mens zich nietig voelt. Eenmaal on der de grond is het haast niet voor te stellen dat er van deze megamachine van vijfden meter in doorsnee en honderdtwintig meter lang boven de grond niets is te merken. Er gaat iets mysterieus van de machine uit. De lampen die de bouwvakkers bijlichten bij hun werk verspreiden een geheimzinnige gloed, zo lijkt het als je nog in de start- schacht, onder de blote hemel staat. Acht weken geleden bevond de boormachine zich De cabine waar de boormeester 'Aurora' bestuurt. derdorpse Bospolder, ingeklemd tussen de A4 en het Groene Hart, is de boel zoals altijd keurig aan kant. Betonwagens en vrachtwa gens vol zand rijden af en aan over speciaal aangelegde bouwwegen, voor voetgangers zijn er geasfalteerde wandelpaden. Jan Rui tenberg, projectleider boortunnel bij de Pro jectorganisatie HSL-Zuid, wandelt over het voetpad naar de rivier de Does. „Zie je daar dat dijkje? Daaronder bevindt zich de boor kop. Wij staan nu bovenop de machine." Het is een gek idee. Het water kabbelt rustig voort, draaikolken zijn nergens te bekennen. En trillingen in de grond? Misschien zijn ze er, maar voelbaar zijn ze in geen geval. „Het is nog niet geheel duidelijk of de machine schadelijke trillingen gaat veroorzaken", al dus Ruitenberg. De HSL-projectorganisatie heeft met bouwcombinatie Bouygues/Koop afgesproken dat de grond niet zal trillen. „Door middel van metingen moeten we in de gaten houden of ze dat waarmaken." Na acht weken boren is de tunnelboor met de naam 'Aurora' (godin van de dageraad) 130 meter op weg. Tijd voor een exclusieve tocht, een afdaling die tot nu toe was voor behouden aan HSL-personeel. In het ogen schijnlijk gammele lift je hangt een bak met oordopjes, een noodzakelijk attribuut voor wie de hele boormachine wil inspecteren. Want het kan daar bij tijd en wijle een enor me herrie zijn, blijkt zodra de lift beneden is. Twintig meter onder de grond is het is een totaal andere wereld. Plotseling staat de be zoeker midden in een bedrijvigheid die geen grenzen kent. Overal zijn Portugezen, Ieren, Zweden, Australiërs, Nieuw-Zeelanders, betonnen tunnelwand, die uit tien gebogen elementen bestaat. Zo'n element weegt 14.500 kilo, 35.000 stuks gaan er in totaal de tunnel in. Vrachtwagens rijden de elemen ten tot aan de achterkant van de boormachi ne. Daar worden ze aan een brug gehangen en naar de boorkop gebracht. De machine doet echter meer dan boren en tunnelwanden plaatsen. Zodra de boorkop is gepasseerd, zet de machine zogenoemde kabelgoten op de tunnelbodem neer. Dit zijn vierkante betonnen frames van twee bij twee meter waarin straks alle kabels komen te lig gen. Samen vormen de kabelgoten een tun neltje op de bodem van de Groene-Harttun- nel. De loze ruimte aan weerszijden van de kabelgoten vullen de bouwers op met beton. Over de kabelgoten rijden in de toekomst de treinen. Op de kabelgoot plaatsen machines een muur. Zo ontstaan twee afgescheiden buizen: een voor treinen naar het zuiden, en een om naar het noorden te reizen. Ruitenberg is zichtbaar tevreden als hij de tunnelwand bekijkt. „Ik heb heel wat tun nels gezien. Dit is een hele goeie, dat zie je direct." Vooral het uitblijven van lekkages is voor hem een bewijs. „Je moet bedenken dat de grond rondom de tunnel enorm drassig is. Dat moeten de tunnelwanden kunnen te genhouden." Verrassingen Wie niet beneden is geweest, denkt mis schien dat het er donker is, en koud. Maar niets is minder waar. Het is er warm. Nu voel je dat vooral goed pal achter de boorkop, het verst verwijderd van de toerit van de tunnel. „Maar het wordt hier nog veel warmer", voorspelt Ruitenberg. „We verwachten een temperatuur van vijfentwintig tot dertig gra den Celsius." Dat komt doordat er weinig frisse lucht naar binnen waait. En zo heeft de tunnel nog een paar verras singen in petto. Zo is het er ook opvallend licht. Een enorme hoeveelheid lampen in de boormachine zorgt ervoor dat je nooit hoeft te turen. Ook als de boormachine op dreef raakt en richting Hazerswoude stoomt, zal het licht blijven in de tunnel. Die moet im mers worden afgewerkt. Bovendien moet het boortunnelpersoneel de boormachine de komende vier jaar bereiken via de Leider- dorpse ingang. Nu kunnen ze de machine nog lopend bereiken. Over een tijdje rijden ze in auto's. Uniek is dat er in de tunnel geen treintjes rij den die het materieel vervoeren, maar kleine vrachtwagens. „Dat is nog nooit ergens ge beurd", zegt Ruitenberg. „De aannemer heeft deze vrachtwagens speciaal voor deze tunnel ontworpen. Omdat de tunnel zo lang is, is logistiek heel belangrijk." De vrachtwa gens kunnen elkaar inhalen, mocht een be paalde vracht eerder gewenst zijn. Het tradi tionele systeem op spoorrails betekende dat de wagons altijd in dezelfde volgorde moes ten blijven staan, wat vertraging kon opleve ren. Tenslotte kun je in de tunnel gewoon mobiel bellen. De afdeling Telecom van Bouygues heeft een netwerk in de tunnel geïnstalleerd. Het is wellicht een opsteker voor de honder den bouwvakkers die in diensten van tien uur achter elkaar werken, en dat zeven da gen in de week. Uiteraard hebben ze vrije dagen. Maar zo kunnen ze ook vanuit de kel der van het Groene Hart contact hebben met hun families in Lissabon of Sydney.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 49