Voeten warm, hoofd koel B Minze Beuving: politieman van de grote klussen lie Atte Beuving: „Ik ben iemand van 'hup, aan de bak'. Troubleshooting, daar hou ik van." Foto: GPD/Roland de Bruin Molukse gijzelingen, veldslagen met tegenstanders van kernenergie, stadsoorlogen met krakers. Mijlpalen in de carrière van Minze Atte Beuving (1947). De hoofdcommissaris van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) is een grote- klussen-man. Momenteel leidt hij de beveiliging rond de komst van de euro, een operatie die eindigt op 28 januari. Binnenkort wordt Beuving de hoogste politieman: voorzitter van de Raad vah Hoofdcommissarissen. door Ferdi Schrooten Staand in zijn kantoor in Drie bergen lijkt Minze Atte Beu ving niet erg op de stoere, doorgewinterde politieman die hij volgens zijn indrukwekkend curricu lum vitae is. Een grote kerel, dat wel. En de strepen op de schouders van zijn blauw-zwarte uniform spreken ook boekdelen. Maar een ruwe bol ster met blanke pit? Zijn ietwat bolle, strakke gelaat vertoont weinig groe ven die doen denken aan het groot schalige en hardhandige politie-op treden van eind jaren zeventig, begin jaren tachtig. Maar in die roerige tij den was hij dan ook steevast de man achter de knoppen, ver achter de li nies waar de ldappen vielen. ,,Er zijn eigenlijk geen delen van Ne derland waar ik niet actief ben ge weest", zegt de hoofdcommissaris trots. In één adem gooit hij een reeks plaats- en straatnamen op tafel met historische bijsmaak. Woensdrecht, Vondelstraat, Dodewaard, Borssele, Piersonstraat. Allemaal plekken waar in de jaren tachtig confrontaties met krakers en tegenstanders van kern energie en kruisraketten uitliepen op ware veldslagen. Negen, tien, soms veertien pelotons Mobiele Eenheid (ME) stuurde Beuving vanuit de commandopost richting tegenstan ders. Oud-krakers berichten nu nog op in ternet over hun heroïsche gevech ten. In 1980 bij de gewelddadige rel len in de Amsterdamse Vondelstraat. En in 1981, bij de hardhandige ont ruiming van enkele panden in de Nijmeegse Piersonstraat. Tientallen gewonden vielen er bij deze stads- oorlog, die de politie door inzet van tanks, traangasgranaten en stoot troepen van de ME na drie uur in haar voordeel wist te beslissen. „Ja, er was redelijk wat maatschap pelijke beweging toen", zegt Beu ving, dirigent van de ME-inzet in de Piersonstraat. Rancune jegens de krakers kent hij niet, ook al ging het er hard aan toe. „De actievoerders hadden idealen. Ik heb altijd wel be grip kunnen opbrengen voor men sen die opkomen voor een ideaal. Het is echter de kunst om dat met de belangen van anderen te verenigen. Lukt dat niet en worden grenzen overtreden, dan volgt inzet en is ge weld van onze kant gelegitimeerd. Punt." Voor Beuving waren de grenzen een paar jaar voor de confrontaties met extreem-links al overschreden. Ne derland was geschokt toen Molukse activisten eind 1975 bij het Drentse Wijster voor het eerst in de wereld geschiedenis een trein kaapten. Drie gijzelaars verloren het leven. Twee jaar later hield Nederland wederom dagenlang de adem in bij de gijze ling van een lagere school in Bo- vensmilde, opnieuw door Molukse jongeren. Beuving was erbij als groepscom mandant van de Bijzondere Bij stands Eenheid (BBE), Nederlands zwaar bewapende anti-terreurteam. Een zware klus, waarbij BBE'ers uit eindelijk de school bestormden en zonder doden en gewonden de 105 kinderen en vijf leraren bevrijdden. „Ik weet nog dat het me ontzettend aangreep toen een paar kinderen daar in Bovensmilde voor het raam stonden. Zoiets vergeet je nooit meer." Verwerking Trauma's kent Minze Beuving niet. Al zou hij zich er niet voor schamen om het te zeggen. „Toen ik in 1969 bij de rijkspolitie in Arnhem begon, zeiden ze nog: 'Als je niet tegen bloed kan, moet je niet bij de politie gaan'. Nu wordt er na een heftige aanvaring binnen de organisatie ge vraagd hoe het met je gaat. Een goeie zaak. Ik heb te veel mensen meegemaakt die de weg kwijt zijn. Het zien van dodelijke ongelukken en betrokkenheid bij een vechtpartij kunnen leiden tot trauma's die zich opstapelen. Mensen raken over spannen, krijgen een bum-out. Dat is toch nergens voor nodig? We zijn mensen van vlees en bloed." De terreuraanslagen in de Verenigde Staten op 11 september en alles wat daarna gebeurde, hebben het een en ander losgewoeld. „Ik heb gijzelin gen meegemaakt, verschrikkelijk leed. Allemaal goed verwerkt, hoor. Ik kan er makkelijk over praten. Maar die 11de september.... Op zo'n moment denk je: 'Wat gebeurt hier in hemelsnaam?' Hele persoonlijke dingen komen dan opeens najaren weer boven. De trein bij Wijster, de school in Bovensmilde. De moord zaak op een achtjarig jongetje op Terschelling." Het zijn de zeldzame momenten waar ook voor een man die wars is van al te vlotte paniekreacties, de wereld heel even totaal op z'n kop staat. Momenten dat alle zekerhe den en verworvenheden, geluk en toekomst onder vuur dreigen te ko men. Vandaar de gedachte aan het jonge slachtoffertje op het Wadden eiland, uit een ver verleden waarin Beuving nog recherchechef was in Friesland. „Ik was destijds belast met het onderzoek. Maar ik kon niet voorkomen dat het me aangreep. Het slachtoffer had dezelfde leeftijd als mijn eigen kinderen." In zijn hoofd is in de loop der jaren een mechanisme ontstaan dat emo ties op kritieke ogenblikken een halt toeroept. „Oké, ik heb wel eens een moment gehad dat ik dacht 'Hoe lossen we dit in hemelsnaam op?' Maar dat is alweer lang geleden. In mijn functie kan het ook niet: nie mand wordt er beter van als de baas in paniek raakt." En dus deed hij op 11 september na de eerste schrik bij het zien van de tv-beelden keurig wat hij moest doen. De korpschef van de Colombi aanse politie, net met de KLPD-baas in gesprek over internationale sa menwerking, werd uitgeleide ge daan. Beuving ging spoorslags naar de meldkamer, een paar minuutjes lopen. „Nee, ik heb niet gerend, ge woon gelopen. Voeten warm, hoofd koel, zeg ik altijd. Ik was nog net op tijd om te zien hoe het tweede vlieg tuig zich in het World Trade Center boorde." Zijn koelbloedigheid heeft Beuving sinds 11 september hard nodig ge had. Geen ander korps had zo'n zware kluif aan terrorismebestrijding als het KLPD, dat 3.500 medewerkers telt op 130 plaatsen in Nederland en twintig locaties in het buitenland. Als enige landelijke korps is Beu- vings club het aanspreekpunt voor buitenlandse opsporingsdiensten die samenwerking zoeken met de Nederlandse politie. Steun Voor de 25 regiokorpsen is het KLPD een centrale steun en toeverlaat. Als spin in het nationale politieweb le vert het KLPD mankracht en materi eel voor toezicht op weg-, water-, spoor- en luchtverkeer, maar ook re cherche-informatie. De 'sectie stie kem' ontwikkelt hoogwaardige af luisterapparatuur, peilzenders, ter wijl de afdeling 'cybercops' compu tercriminaliteit bestrijdt. Ook is bij het KLPD een speciale divisie onder gebracht voor de beveiliging van ko ninklijke en diplomatieke personen. „Het klopt, we doen zelf niet zoveel zaken. We helpen vooral andere korpsen. Daar moet je van kunnen genieten. Dat kan ik. Ik geniet ervan als mijn jongens met een helikopter Milosevic droppen in de Scheve- ningse gevangenis." De inzet van de terreurbrigade BBE, die getraind en paraat gehouden wordt door het KLPD, was mis schien wel de meest zichtbare bij drage aan de strijd tegen het terro risme. Zwaar bewapende en met ko gelvrije vesten uitgeruste BBE'ers sloten eind september uit angst voor aanslagen vier grote tunnels in Am sterdam en Rotterdam af.Als oud groepscommandant ken ik die tafe relen natuurlijk wel. Voor veel men sen zal het schrikken zijn geweest. Al moet ik bekennen dat door inzet van de BBE ook vöor mij 11 september ineens weer erg dichtbij kwam." Van een acute terreurdreiging is op dit moment geen sprake meer, zegt Beuving. „Of Nederland voor terro risten een ideaal oord is om zich in alle rust voor te bereiden op acties? Het zou van enige naïviteit getuigen als we er van uitgaan dat hier hele maal geen relaties bestaan met ter roristische figuren. Op dit moment is er echter geen enkele reden om ons zorgen te maken dat we hier een doelwit zijn. De Binnenlandse Vei ligheidsdienst weet heus wel wat er aan de hand is." Mede dankzij de KLPD-spin. Die verzamelt sinds 11 september op een centraal punt alle mogelijke in formatie uit het politie-apparaat over terrorisme of alles wat daar ook maar naar riekt. Dienders in heel Nederland beschikken daartoe over Noble-Eaglebriefjes, genoemd naar de Amerikaanse operatie tegen Osa ma bin Laden en de zijnen. Pure winst, oordeelt Beuving. „Voor het eerst zijn we in staat geweest om dit soort informatie op het niveau van de wijkagent centraal te coördine ren." Het toont volgens Beuving nog maar eens aan waar grootschalige politie- inzet toe kan leiden als alle neuzen dezelfde kant op staan. „Vaak is er kritiek op de politie. Dat we te wei nig zaken oplossen, dat we te weinig aanwezig zijn op straat. Daar zit op onderdelen best een kern van waar heid in. Al doet sommige kritiek echt pijn, als ik uit eigen ervaring weet dat mensen zich uit de naad wer ken." Niet voor niets gaat de korps chef met enige regelmaat op stap met zijn mannen en vrouwen. Een ochtendje de snelweg op met de ver keerspolitie, een vlucht met de Poli tie Luchtvaart Dienst. De afgelopen periode heeft volgens hem duidelijk aangetoond dat de Nederlandse politie sterk is in me gaklussen. „Het Europees kampi oenschap voetbal, de mond- en klauwzeercrisis, 11 september, nu weer de beveiliging van de introduc tie van de euro. Dat doen we goed." Bewierookt Voor de nog lopende euro-operatie (momenteel in het stadium van op halen van 'oud geld') waaraan Beu ving landelijk leiding geeft, wordt hij van alle kanten bewierookt. In de aanloop naar de monsterklus was er vrees voor overvallen op geldtrans porten en middenstanders, ramkra ken bij banken, grootschalige verval singen en roofovervallen op eenvou dige burgers. Afgezien van kleine in cidenten is er niets gebeurd. Vier duizend man extra op straat blijkt afdoende, constateert Beuving. „Hoewel, formeel moet ik nog wach ten tot het eind van de operatie. Maar je ziet een agent op elke vier kante kilometer zichtbaar aanwezig, dat werkt. Het aantal roofovervallen is tijdens de overgang naar de euro drastisch verminderd en het gevoel van veiligheid bij de burger is flink toegenomen." De hoofdcommissa ris ziet daarin het bewijs dat meer blauw op straat Nederland ook daadwerkelijk veiliger maakt. „Kom maar op met die achtduizend man extra die ons zijn beloofd." ZATERDAG 19 JANUARI 2002 ER BIJ Binnenkort wordt Minze Beuving voorzitter van de Raad van Hoofd commissarissen, feitelijk de hoogste politiefunctie in Nederland. Leuk, maar in gedachten kijkt hij liever uit naar de volgende mega-operatie: het huwelijk van Maxima en Willem- Alexander op 2 februari in Amster dam. Een monsterklus, waaraan ook zijn eigen korps een stevige bijdrage zal leveren. In de lucht zullen KLPD- helikopters hangen. Leden van de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Beveiliging (DKDB) zullen massaal op de grond aanwezig zijn om de veiligheid van de vele hooggeplaats te gasten te bewaken. Net als bij de euro liggen de draai boeken klaar, met daarin scenario's voor het geval rellen uitbreken, of zelfs in geval van een aanslag. Maar niet met elk denkbaar risico hoeft re kening te worden gehouden, is Beu- vings stellige overtuiging. „We heb ben afgeleerd om te denken in sce nario's in termen van wereldoorlo gen. Je kunt scenario's zo ingewik keld maken dat je uiteindelijk geen oplossing meer over houdt. Een mkz-crisis kun je ook niet oefenen. Natuurlijk, we hadden kunnen be denken dat er tijdens de invoering van de euro een Elfstedentocht zou kunnen zijn, een mkz-crisis én ijzel op de wegen. Maar ja, dan gaan ge woon alle politiebureaus dicht en verzinnen we wel wat. Je moet er ook van overtuigd zijn dat je kunt improviseren." Beuving zelf doet niets liever. „Ik ben iemand van 'hup, aan de bak'. Troubleshooting, daar hou ik van. Een vuurwerkramp in Enschede of een cafébrand in Volendam - boem! - dat is mijn ding. We zijn meteen naar Enschede gegaan, met twee honderd man. Hele dag een helikop ter in de lucht. En Volendam. We be heren het rampenidentificatieteam, we hebben mobiele dorpen en com plete commandocentra. Kunnen we zo opbouwen. Geef me een totaal onverwachte ramp, de juiste men sen en met mekaar winnen we de oorlog."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 47