'Nee' tegen twee in één cel Niemand ziet duo-detentie zitten, behalve de politiek ZATERDAG 19 JANUARI 2002 Al twintig jaar is er een cellentekort en al twintig jaar bakkeleit Nederland over het plaatsen van twee gevangenen in één cel. Alle buurlanden doen het, maar Nederland zweert bij haar eigen gevangenisregime. Uit veiligheid en uit ideële motieven. „Aan de behandeling van gevangenen meetje ook de beschaving van een land af." door Monique de Knegt Geen enkel ander Europees land heeft de gevangenis sen de afgelopen 25 jaar zo drastisch uitgebreid als Neder land. Niettemin is er regelmatig een cellentekort. Onnodig, meent hoofddocent strafrecht A. van Kalmthout van de Universiteit Til burg. „Wie meer laat controleren, moet weten dat er meer aanhou dingen volgen, dat er meer officie ren van justitie en rechters nodig zijn, en als sluitstuk ook meer ge vangenissen. Maar die beleidscon sequenties realiseert men zich niet." Niet alleen bolletjesslikkers ont springen de dans; duizenden ver dachten van misdrijven, waaronder die van de bouwfraude, verschijnen nooit voor de rechter. „We hebben al jaren een zeer selectief vervol gingsbeleid", stelt Van Kalmthout. Het heenzenden van drugskoeriers spreekt meer tot de verbeelding dan het laten lopen van fraudeurs en zet ons land bovendien interna-, tionaal voor gek. Als noodoplossing voor het cellentekort roept de poli tiek om opsluiting van twee ver dachten in één cel. Na twintig jaar discussie over de zin en onzin van opsluiting van twee mensen in een cel is er in Neder land nog steeds geen enkel onder zoek gedaan naar de voor- en nade len. Wel zijn er de ervaringen van mensen aan beide zijden van de tralies. Dominee Spoor, de gevan genispredikant die sinds 1973 hon derden binnen- en buitenlandse gevangenissen heeft gezien, roemt het Nederlandse humane regime. Gedetineerden kunnen zich terug trekken, hebben privacy, en dat is in de westerse samenleving een groot goed. Dat ouderen in ver pleeghuizen vaak minder privacy hebben dan gedetineerden, vindt ook hij schandalig. „Maar als we te kortschieten in de behandeling van ouderen, mag dat nog niet beteke nen dat we daarom ook minder goed voor gevangenen zorgen." Volgens Spoor moet Nederland trots zijn op zijn gevangenissys teem. „Het is een verworvenheid. We zijn de koplopers in de wereld. Andere landen streven vaak ook naar één op één, maar dat lukt ze niet." Effecten Komen gevangenen die in Neder land hebben gezeten beter uit de cel dan die in België of Duitsland? Reclassering Nederland weet het niet, omdat een eventuele invloed nooit is bewezen. Volgens dominee Spoor echter keren gevangenen die in Nederland hebben gezeten min der verbitterd terug in de maat schappij, omdat ze fatsoenlijk zijn behandeld. Bovendien gaat het niet om meetbare effecten.Aan de be handeling van gevangenen meet je ook de beschaving van een land af. In een regime met meerpersoons- cellen kan er veel gemakkelijker een subcultuur groeien van geweld, in timidatie, samenzwering en afper- sing. Nederlandse gevangenissen zijn veiliger en geven ook geestelij ke vrijheid aan mensen." Zeker is dat Nederlandse gevange nissen niet zijn ingericht op het verblijf van meer mensen in een cel. De cellen zijn te klein en de gangen te smal. „We moeten het ook niet willen", meent Van Kalmt hout. „De kwaliteit van de gevange- nenzorg in Nederland loopt al te rug, maar behoort met Scandinavië nog altijd tot de top. Ik heb gevan genissen in twintig tot vijfentwintig landen bezocht en bijna overal ligt het accent op bewaking. Bij ons is dat nog altijd 'bejegening'. Gevan genisbewaarders lopen bij ons niet gewapend over een ring rond. Ne derland is al heel lang verstoken ge bleven van een echte gevangenis opstand, zoals ze die bijvoorbeeld kennen in Frankrijk of Engeland. Daar zitten meer mensen in een cel en is de kans op onrust groter." In Tilburg weten ze er alles van. In de gevangenis Koning Willem II verblijven sinds 1994 illegalen in af wachting van hun uitzetting. In te genstelling tot een traditionele ge vangenis moeten ze in de voormali ge kazerne een zaaltje delen met zeven andere vreemdelingen. De il legalen in de 48 zalen komen uit de hele wereld. De leiding probeert de mensen bij binnenkomst zö in te delen dat er weinig kans is op on rust. Mensen die agressief zijn of psychisch gestoord krijgen een ei gen cel toebedeeld. Chinezen wor den juist gezamenlijk opgesloten, omdat die het als een extra straf er varen in hun eentje te worden vast gezet. Ondanks de selectie loopt het een paar keer per jaar ernstig uit de hand. Directeur J. Piek herinnert zich grote vechtpartijen, brand stichting en het met vereende krachten doorzagen van de tralies waardoor zes mensen zijn ont snapt. „Bij de voorbereiding van de nieuwbouw gaan we toch weer uit van één persoon in een cel. Dat zijn we aan de maatschappij verplicht. Er zijn maar weinig gedetineerden die het aankunnen om samen op gesloten te zijn. En de bewaarders vinden het bedreigend. Vooral 's nachts is het eng als een bewaarder iets hoort en weet dat er acht men sen achter de deur staan." Ex-gedetineerde Fred Neringbeugel Stuut denkt er anders over. Hij heeft 3,5 jaar vastgezeten in Duits land en vond het wel prettig dat hij wat te praten had, toen hij met een Engelsman en later een Turkse jon gen in een cel kwam. „Je voelt je nooit alleen. Natuurlijk erger je je wel eens aan de ander, maar je past je ook snel aan elkaar aan. Je bent lotgenoten. Het recht op eigen vrij heid is in Nederland veel te ver doorgeschoten. Gevangenen kun nen best met meer mensen in een cel, zeker als het gaat om kortge straften in een huis van bewaring. Maar dan moet je wel meerper- soonscellen hebben." Fred Neringbeugel Stuut vindt de vergelijking van een tweeper soonscel met een zaal vol illegale vreemdelingen niet opgaan. „Die lui worden uitgezet en moeten te rug naar een land waar hen mis schien vervolging wacht. Zij heb ben niets te verliezen. Voor gewone gedetineerden is het anders. Zelf heb ik in Duitsland ook in een cel gezeten met vijf gedetineerden van verschillende nationaliteiten. Toen liepen de spanningen wel op. Je bent toch zeventien tot twintig uur samen op 28 vierkante meter en niemand wil voor elkaar onder doen. In zo'n machocultuur ont staan onderlinge vechtpartijen, maar nooit tegen de bewaarders. Die hielden trouwens per definitie afstand. Bij onrust kwam meteen de ME met de lange wapenstok." De gedachte dat celgenoten com plotten smeden tegen bewaarders of snode plannen maken voor na hun detentie, is volgens Neringbeu gel Stuut een misvatting. „Je hebt elkaar als celgenoot toch niet uitge zocht? De enige vriend die ik heb leren kennen in Duitsland was via een cursus schilderen." Onrust Niettemin vrezen gevangenisdirec teuren en bewaarders dat het veel moeilijker is om de orde te bewa ren, als er meer mensen in een cel verblijven. P. van Zon is al twintig jaar gevangenenbewaarder oftewel PlWer (penitentiair inrichtingwer ker). Hij moet er niet aan denken om meerpersoonscellen onder zijn hoede te hebben. „De veiligheid is nu al beneden peil. Met twee op één cel ben je helemaal in de min derheid. Als gedetineerden afspra ken maken, kunnen ze je zo gijze len." Van Zon kan wel leven met tijdelij ke meerpersoonscellen op Schip hol, maar vreest dat het nieuwe re gime zal overwaaien naar andere inrichtingen. „En dat geeft heel veel onrust onder het personeel." Het beroep van PlW'er is er de laatste jaren toch al niet aantrekkelijker op geworden. „Vroeger had je meer broederlijkheid. Je kon afspraken maken. Nu zitten er veel meer drugsverslaafden, psychisch ge stoorden en anderstalige allochto nen in de gevangenis met wie je moeilijk contact maakt. Door de strakke planning is er weinig tijd voor een praatje. Je bent ook bezig met post, containers en cellencon- trole. Een tandenborstel kan tegen woordig al gevaarlijk zijn." Ongewild worden de PIWers met hun sociale vaardigheden steeds meer bewakers. Dat maakt het be roep minder aantrekkelijk (het ziek teverzuim is opgelopen tot gemid deld twaalf procent) en doet politici opperen om bij een gebrek aan per soneel, desnoods militairen in te zetten. Eind vorig jaar dreigden be waarders met een staking, als er niet iets werd gedaan aan de werk druk. Personeelstekort In 2005 zal het personeelstekort volgens de AbvaKabo zijn opgelo pen tot 4.500 mensen. FNV-be- stuurder E. Merlijn: „Het probleem van justitie is geen cellentekort, maar een personeelstekort. Heel veel cellen staan nu leeg omdat er geen personeel is. En dat terwijl in 2000 naar schatting vierhonderd PIW ers zijn uitgestroomd via out placement, omdat het kabinet had besloten te bezuinigen bij justitie. Voordat de minister over noodop lossingen begint, moet hij eerst maar eens de bestaande capaciteit optimaal gebruiken." Volgens J. Huët, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van het Gevangeniswezen, staan er hele maal geen cellen leeg. „Alle geslo ten inrichtingen zitten mudvol. Voor de korte termijn zal de minis ter moeten denken aan creatieve oplossingen, zoals barakken, ten tenkampen of containerbouw." Het personeel zal volgens Huët moeten bestaan uit een mix van particuliere veiligheidsdiensten, douane en ma rechaussee. Op lange termijn zal justitie een buffer van cellen moe ten aanleggen, want het blijkt heel moeilijk om het aantal gedetineer den in te schatten.Als gevangenis sen hun bezetting houden op zo'n 92 procent, komen we niet voor verrassingen te staan, zoals nu met die bolletjesslikkers. Maar dan moet de bevolking ook accepteren dat over het hele land enkele hon derden cellen leeg staan." Van Kalmthout gelooft niet in buf fers. „Die reservecap^pteit zit bin nen de kortste keren weer vol." In het verleden hebben de gevange nissen ook een reservecapaciteit gehad, maar die werd vanwege be zuinigingen (40 miljoen) opgevuld. Het zet volgens Van Kalmthout meer zoden aan de dijk als rechters het aantal zware taakstraffen verho gen. „Daarnaast moeten we terug naar de voorwaardelijke invrij- heidsstelling. Door iemand aan het eind van de rit onder toezicht eer der naar buiten te laten gaan, krijg je ruimte. Bovendien is het goed voor de integratie van gedetineer den om onder begeleiding terug te keren naar de maatschappij." Dat de regering zal besluiten tot de bouw van tweepersoonscellen, ge looft niemand. Toespelingen daar op zien betrokkenen als stoere ver kiezingspraatjes. Huët: „Het is nu de zevende keer dat die discussie de politiek haalt." Nederlandse gevangenissen zijn niet ingericht op het verblijf van meer mensen in een cel. Foto: Archief/United Photos de Boer. De cellen zijn te klein en de gangen te smal. Hier een kijkje in een cel in de Haarlemse Koepel.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 45