C WAO-akkoord verdeelt politiek BINNENLAND Studeren aan de Universiteit Leiden? ROLF BENZ DESIGN Veel kritiek op plan 'tien op een cel' Kabinet verlicht studiehuis Almere wil monopolie van kabelexploitant doorbreken Moluks protest Universiteit Leiden Waar voel jij je als een vis in 't water? Sprookjes In 1996 vrijspraak voor man die moord bekende vantiMiHSH >0 cker met =J| drank op en De politie heeft in Coevorden een jpagenchauffeur uit Hoo- j aangehouden, omdat t een zeer hoog alcohol- Uage achter het stuur zat. ?mtest wees uit dat de en alcoholpromillage van i zijn bloed had. Getuigen tt (den de politie in nadat uffeur zijn vrachtauto 0 parkeerd en een super - was binnengestrompeld. i uitgeleverd owena-zaak lei va dam De 32-jarige van de moeder van de orde Rowena Rikkers (het van Nulde) is door aan de Nederlandse jus- (geleverd. De moeder is Spanje. De man, die sa le net de 25-jarige moeder n angrijkste verdachte van riv lord op Rowena wordt ge- evindt zich 'ergens in Ie ,md'in een politiebu- !1 laandag wordt de man t leid aan de rechter-com- irver dood el van politie kioin - Een zwerver is in tit van donderdag op in een politiecel in irden overleden. De po nd de 41 -jarige man gis- okend. Uit sectie is gehie lde man een afwijking Ij hartspier had, aldus het tman was volgens de een alcoholist. zorgverlof werknemers AC - Werknemers krijgen p langdurend zorgverlof elijk te zorgen voor een ide partner, kind of ou- roor kinderen met een >edreigende ziekte. Deze ;omt tijdens het verlof in rking voor een tegemoet- van 70 procent van het umloon. Het kabinet steren ingestemd met svoorstel van staatsse- i Verstand (sociale za- it het zorgverlof regelt. tapijtzaak icht aanslag - De brand die gister- roedde in de tapijtzaak ui iled Allam (33) in Naar- io ïogelijk een racistische te Allam, die in zijn thuis- en ypte een beroemd ac- ïc zegt kort geleden een n ief te hebben ontvangen Lsa i onbekende afzender, idgrief refereerde de auteur irroristische aanslagen n rika. De in Leiden woon- ondernemer moet zijn t Aee maanden sluiten. y rt geld bij no's gewisseld - Bezitters van zwart ïg bben in de eerste helft d uari massaal via casino's omgezet in euro's. Hol- sino's diende bij justitie r h eer zoveel meldingen ,D gebruikelijke transacties jd in als normaal. Dat be- o< een woordvoerder van zc 1 Casino's. zaterdag 19 JANUARI 2002 PvdA, CDA en GroenLinks positief; WD en D66 hebben grote twijfels den haag/anp - „Het positieve overheerst", aldus premier Kok gisteren over de reacties binnen het kabinet op het in de Sociaal- Economische Raad (SER) gesloten akkoord over een nieuwe WAO. Toch verhulde hij niet, dat die re acties ook binnen het kabinet verdeeld waren geweest. Het meest positief was de PvdA. Kamerlid Smits liet al een uur voor het akkoord aan iedereen weten, dat de SER 'een zeer waardevol advies' had ge brouwd. „Als werknemers en werkgevers het er over ééns zijn dat het zo moet, zullen wij niet door dat akkoord heenfietsen", aldus Smits. „Ook de WD zal nu eieren voor haar geld moe ten kiezen, inclusief staatssecre taris Hoogervorst." Smits hield daarbij wel een slag om de arm wat betreft de door de SER voor gestelde afschaffing van de Pemba, een soort boete die werkgevers krijgen als teveel van hun werknemers in de WAO te rechtkomen. Haar WD-collega Wilders bleek dat een slag anders te zien. Hoogervorsts partijgenoot repte in zijn eerste reactie van 'grote twijfels' of het akkoord er wel toe zal leiden, dat de instroom in de WAO substantieel zal da len. Volgens hem ontbreken daarvoor de financiële prikkels die werknemers en werkgevers moeten aanzetten tot actievere reïntegratie. „Ik geloof dat het historisch uniek is dat een plan om het aantal mensen met een uitke ring te verminderen ermee be gint die uitkeringen van 70 naar 75 procent te verhogen", aldus Wilders. Ook de afschaffing van de Pemba is volgens hem een verkeerd signaal. Het succes van het stelsel zal zonder dergelijke prikkels afhankelijk worden van de keuringspraktijk waarin de échte en de gedeeltelijk arbeids ongeschikten moeten worden gescheiden. Wilders vreest dat die uitvoering tekort zal schie ten. Keuringsartsen waarschu wen daar ook voor. D66-Kamerlid Bakker deelt Wil ders' kritiek grotendeels. Ook hij heeft 'grote zorgen' over het ge brek aan financiële prikkels in de SER-plannen. Hij mist bo vendien duidelijkheid over de reïntegratie van gedeeltelijk ar beidsongeschikten. Het CDA en GroenLinks zijn daarentegen weer veel positie ver. GroenLinks-Kamerlid Har rewijn noemde de voorgeno men verhoging van de WAO-uit kering voor volledig arbeidson geschikten naar 75 procent zelfs 'historisch'. CDA-fractievdtirzit- ter Balkenende sprak lovende woorden over de verantwoorde- Onderwijsorganisaties achter notitie den haag/anp - Leerlingen in de bovenbouw van havo en vwo hoeven vanaf 2005 niet meer te blokken op een volgepropt exa menprogramma met allerlei deelvakken. De technische vakken en biolo gie en economie worden dan niet meer op verschillende ni veaus gegeven. Havisten kun nen afzien van Frans en Duits, vwo'ers moeten een van deze twee vakken kiezen. Volgens staatssecretaris Adel- mund (onderwijs) is het vakken pakket van het zogenaamde stu diehuis een aantal jaren geleden volgepropt met alle wenselijkhe den in een poging om de aan sluiting op het hoger onderwijs te verbeteren. Door het aantal vakken te verminderen en scho len meer ruimte te geven voor eigen inzicht, hoeven leerlingen minder op hun tenen te lopen en daalt de werkdruk. Voor havo-leerlingen vervalt ge schiedenis/maatschappijleer of algemene natuurwetenschap pen. Vwo-scholen kunnen deze stof in andere vakken integre ren. Samen met een aantal an dere kleine vakken, bijvoorbeeld godsdienst of literatuur, vormen ze vervolgens een combinatie - cijfer op de eindlijst. Hierdoor is het niet meer mogelijk om door 'kleine vakken' het diploma mis te lopen of juist het gemiddelde enorm op te krikken. Een cijferlijst van een havo-exa- minant telt in de toekomst acht cijfers, waaronder in ieder geval Nederlands, Engels, Wskunde A of B en het combinatiecijfer. Vwo'ers moeten minstens ne gen eindcijfers scoren. Voor hen is een van de vakken Frans of Duits ook verplicht. De onderwijsorganisaties staan achter de kabinetsnotitie al wij zen zij wel op de noodzaak van investeringen, onder andere voor personeel. Ook de Flbo- raad en universiteitenvereniging VSNU zijn akkoord. door Marcel Beijer almere - De gemeente Almere heeft verregaande plannen om haar inwoners vrijheid te geven in de keuze van kabelexploitant. Die stap is opmerkelijk omdat gemeenten in ons land de ex clusieve macht de afgelopen ja ren juist in handen van de ka belexploitanten hebben gelegd. De consumentenbond en de OPTA (Onafhankelijke Post- en Telecommunicatie Autoriteit) juichen de plannen van Almere toe. Beide instanties menen dat concurrentie op de kabel de abonnementsprijzen laag zal houden. Een speciale 'denktank' van de gemeente, waarin ook het on derzoeksbureau Stratix en KPN zitten, heeft een businessmodel ontwikkeld onder de naam Vrij- MarktNet. Dit netwerk van glas vezelkabels wordt beheerd door een onafhankelijke organisatie die iedere exploitant op het net werk toelaat. Bewoners bepalen zelf van welke kabeldiensten zij gebruik willen maken en betalen hun abonnement aan deze or ganisatie. Zij zijn 'baas in eigen buis', zoals de denktank dat zelf noemt. Bij de Consumentenbond wordt enthousiast gereageerd op de Almeerse plannen. „Dit is uniek voor Nederland en het lijkt me zeer gunstig voor de klan ten. "Ook bij de OPTA, de onaf hankelijk post- en telecommu nicatie autoriteit, wordt positief gereageerd. „Dit plan zorgt voor concurrentie tussen kabelex ploitanten." UPC, de huidige eigenaar van het kabelnetwerk in Almere, is niet op de hoogte van de ge meentelijke plannen. „De ge meente heeft ons hierover nooit geïnformeerd." den haag - Een vrouw gisteren tijdens de demon stratie Stop terreur op de Molukken van Molukse vrouwen en kinderen op het Haagse Malieveld. De Samenwerkende Molukse Vrouwenorganisaties hebben aan verschillende ambassades een geza menlijke petitie aangeboden. Na de demonstratie werd een herdenkingsdienst gehouden. Foto: AN- P/Ed Oudenaarden (advertentie) (advertentie) Avondonderwijs Deeltijdonderwijs Verkorte opleidingen Cursussen en lezingen Voorlichtingsavond maandag 4 februari Kijk op internet: www.studereninleiden.nl Meer informatie kunt u opvragen met onderstaande bon. Stuur deze in een enveloppe zonder postzegel naar: Universiteit Leiden, Studielijn Antwoordnummer 10271 2300 VB Leiden U kunt ook bellen op werkdagen van 9 tot 17 uur: 071-527 1111, faxen: 071-527 71 82 of emailen: studielijn@ics.leidenuniv.nl Ia, ik kom en stuur mij het programmaboekje van de voorlichtingsavond op 4 februari 2002. nl J Nee, ik ben verhinderd, maar stuur mij informatie over deze studiemogelijkheden aan de Universiteit Leiden. ostcode Telefoon Plaats— Surf naar het Hoogheemraadschap van Delfland. www.hhdelfland.nl COMMENTAAR lijkheid die de sociale partners met dit akkoord voor de oplos sing van het probleem van de arbeidsongeschiktheid hebben genomen. De vraag, of het in maart defini tief vast te stellen SER-advies nu de weg plaveit naar een eensge zind kabinetsstandpunt voor de Kamerverkiezingen van 15 mei, bleef gisteren voorlopig onbe antwoord. Premier Kok zei na afloop van de ministerraad dat het kabinet daartoe 'een uiterste poging' zal wagen. Zekerheid wilde hij echter niet geven. „Het wordt moeilijk. Niet alleen, om dat we het er natuurlijk wel over eens moeten worden, maar ook omdat het nog zo kort dag is." Méxima en Willem-Alexander vertrouwen vader Zorreguieta op zijn woord als hij beweert niet op de hoogte te zijn ge weest van de gruweldaden van het Videla-regime. De aan staande schoonvader van de kroonprins zegt van slechts drie verdwijningen te hebben geweten. „Hij heeft geen reden te gen mij te liegen", zei Méxima gisteravond over haar vader. De opvatting van professor Baud, dat Jorge Zorreguieta als minister van landbouw wel degelijk van de wantoestanden wist, werd door het paar afgedaan als 'een mening'. Uit menselijk oogpunt is het verklaarbaar dat Maxima haar vader het voordeel van de twijfel geeft. Als dochter kan ze weinig anders. Zelf nam ze opnieuw afstand van de junta, waarvan haar vader prominent lid was. Ook heeft ze geac cepteerd dat haar vader niet bij haar huwelijk aanwezig mag zijn. Willem-Alexander steunt uiteraard zijn verloofde, maar is wel erg naïef door de uitlatingen van zijn schoonvader voor zoete koek te slikken. Gezien de spagaat waarin hij ver keert, doet hij er verstandig aan over dit thema verder maar te zwijgen. Willem-Alexander heeft Méxima precies een jaar geleden ten huwelijk gevraagd. De kroonprins maakte op televisie - an ders dan in het verleden - een ontspannen en zelfbewuste indruk. Opvallend was dat hij, net als destijds zijn moeder, benadrukte zoveel mogelijk een normaal leven te willen lei den. De huwelijksplechtigheid, waar vijftien miljoen Neder landers getuige van mogen zijn, beschouwt hij eerst en voor al als een persoonlijke aangelegenheid. De behoefte aan een privé-leven is even begrijpelijk als ijdele hoop. Willem- Alexander is door zijn erfelijke belasting veroordeeld tot een leven in een gouden kooi. Méxima heeft de harten van veel Nederlanders gestolen. Ze is los en spontaan. Met haar lijkt Willem-Alexander een ster ke, intelligente en moderne vrouw achter zich te hebben staan. Ondanks de sprookjes van vader Zorreguieta is er alle aanleiding voor een mooi huwelijksfeest. door Mischa de Bruijn haarlem - De man die woens dagavond bij een Haarlemse snackbar opbiechtte dat hij zijn 68-jarige huisgenoot heeft ver moord, is in 1996 hoofdver dachte geweest in een Aals- meerse moordzaak. De gelijke nis is verbijsterend: ook toen ging het om een huisgenoot die was doodgeslagen. En ook toen luchtte de 42-jarige zijn hart bij een snackbar, met het verschil dat hij indertijd niet bekende dat hij een moord had gepleegd. Dit zegt de toenmalige advocaat van de nu 42-jarige man. Zijn cliënt werd in 1996 vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. Woensdagavond stapte de Haarlemmer een snackbar bin nen en meldde tussen neus en lippen door dat hij zojuist zijn huisgenoot had doodgeslagen. Hij gaf zijn huissleutel aan twee klanten mét het verzoek om poolshoogte te nemen bij zijn woning. Toen er bij de woning niet open werd gedaan, belden de klanten de politie. Agenten troffen in het huis het lijk van de 68-jarige huisgenoot aan. De 42- jarige man werd even later aan gehouden in de snackbar. Ook in 1996, in Aalsmeer, zocht de man een snackbar op. Zijn verhaal daar was dat hij was op gestaan, naar beneden was gelo pen en daar het bebloede lijk van zijn huisgenoot had aange troffen. Later bleek dat het slachtoffer onder meer met een dambord was toegetakeld. De man werd meteen als hoofdver dachte aangemerkt. In tegen stelling tot nu, ontkende hij iets met de moord te maken te heb ben. De verdachte was indertijd erg in de war. Het Pieter Baan Cen trum constateerde dat de man aan een persoonlijkheidsstoor nis leed. (advertentie) In ons designcentrum vindt u een aparte Rolf Benz-afdeling met de allernieuwste ideeën op het gebied van eigentijds zitcomfort. Rolf Benz 2000 Ronde zitsculpturen die op allerlei manieren schakelbaar zi|n. Leverbaar in talloze maten en soorten bekleding. On» adres: Oponingstijden. Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo: 9.30-17 30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9.30-21 00 uur Teleloon (072) 5112760 Za 9 30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www vantil nl -DESIGNCENTRUM 'Korthals creëert middeleeuwse toestanden omdat hij onder druk staat den haag/gpd - In kringen van gevangenis personeel wordt het voornemen van minis ter Korthals van justitie om per 1 maart 'bol letjesslikkers' met grote groepen in kazernes te detineren allerminst toegejuicht. „Het lijkt een oplossing voor een maatschappelijk probleem, maar in feite zijn we met zijn al len de weg kwijt." Hoewel maximale aantallen per zaal niet worden genoemd, melden bronnen in Den Haag dat het misschien zelfs om tien perso nen per slaapzaal gaat. Elise Merlijn van de vakbond AbvaKabo, waarbij veel gevange nispersoneel is aangesloten, heeft geen goed woord over voor de plannen. „Ik snap niet hoe ze het in hun hoofd halen. Korthals verzint een oplossing voor de pu blieke opinie. Hij creëert middeleeuwse toe standen omdat hij onder druk staat. Daar voor wordt even de penitentiaire beginse lenwet aan de kant geschoven. Heel slecht." Merlijn denkt niet dat militairen van de landmacht of de marechaussee in staat zijn gevangenen goed op te vangen. „Laat staan mensen van particuliere bedrijven, een op lossing waarover ook wordt gedacht. De zorg voor mensen in gevangenschap steekt heel nauw. Dat vinden we in Nederland be langrijk en dat laten we nu dus even los." Directeur Piek van de penitentiaire inrich ting Willem II in Tilburg heeft ervaring met groepen illegale vreemdelingen die met ze ven personen op oude slaapzalen in deze voormalige kazerne zijn opgesloten. „Het is een wisselend succes. Het levert wel eens incidenten op die duidelijk met die groepen op één ruimte te maken hebben. Bij onze plannen voor nieuwbouw gaan we dan ook terug naar eenpersoonscellen." Piek wil niet zeggen of hij vindt dat gevange nen door opgeleide penitentiaire inrich tingswerkers moeten worden begeleid. Wel licht is de politieke gevoeligheid van de kwestie hem te link. „Ook daar geef ik geen commentaar op." Merlijn vindt de opmerkingen van Piek raar: „Ik neem aan dat Piek de begeleiding van gevangenen wel een vak vindt, anders heeft hij niet veel waardering voor wat zijn perso neel allemaal moet doen. De groepsdetentie heeft voor personeel en gevangenen gevaarlijke trekjes. Geweld en onderlinge intimidatie tussen gedetineerden kunnen plaatsvinden zonder dat de leiding, in dit geval militairen of burgers, er iets van merkt. Ook kunnen incidenten snel uit de hand lopen als veel gevangenen in één ruimte bijeen zijn. Andere problemen, zoals de 24-uurs be schikbaarheid van sanitaire voorzieningen en de onmogelijkheid te ontsnappen, zullen verder hoge investeringen in de militaire ge bouwen noodzakelijk maken. De vakbonden voor gevangenispersoneel zullen geen enkele medewerking aan de plannen verlenen. Merlijn: „Daarvoor heb ben we ook begrip ontmoet bij de dienst justitiële inrichtingen van justitie. Een heel moedige stap van deze dienst, die eigenlijk tegen de eigen minister zegt: 'we voeren jouw noodplannen niet uit'. Korthals is zo vlak voor de verkiezingstijd heel opportunistisch bezig. Ik snap niet waar de politiek mee bezig is als partijen dit accepteren."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3