Band of Brothers: gruwelijk realistisch drama MEDIA KPN wil meer dan invloed op televisieprogramma's De Tweenies zijn in aantocht De belevenissen van Rottenberg in de Amsterdamse Akbarstraat SBS 6 zendt duurste tiendelige televisieserie ooit gemaakt uit - mismaken met Argentijnen guM - Hoe is het om in tinië te leven? Op die probeert Teleac/NOT ^ord te geven in de nieuwe De Argentijnen die de om- i-anaf woensdag uitzendt, iding voor de serie is het ijk tussen Willem-Alexan- iMdxima. In de vierdelige naakt de kijker kennis N iet leven en gedachten- I van de bewoners van Ar- nië. De makers filmden in de hoofdstad Buenos als in de oude hoofdstad iba en in Patagonië. In el- ivering komen deskunsi- l het land aan het woord wie een journalist een ica en een psycholoog. De aflevering wordt woens- tgezonden om 17.05 uur derland 1. ever van der naar Praag pooRP - Bij Uitgeverij Sa- gaat glossy-uitgever Kees er Kolk zich met ingang februari bemoeien met de en in Tsjechië. Tussen n 1996 had hij al de lei- iver toen nog VNU Boeda- n Praag gaat Van der Kolk ling geven aan 290 mede- re die verantwoordelijk nor 25 bladen. In Tsjechië oma de grootste publieks- erij. Sanoma is in Oost- a ook al succesvol in irijë. Slowakijë en Roeme- daar is recent Kroatië jgekomen. Kamphues ft bij BNN sum - Presentator Rob ïues heeft zijn contract N met twee jaar verlengd, nor hij tot en met het ar van 2004 exclusief voor roep blijft werken. Vanaf r komt hij met twaalf afleveringen van zijn mma 'Kamphues maakt >n', waarin hij vrienden ert te maken in bijzonde- reemde werelden. Op dit nt presenteert hij Robot The Dutch Battles waarin robots en hun teams het •Ikaar opnemen. Kamp- lerkt sinds juli 2001 bij uwe reeks trek begint - Bij de Avro gaat op ag 28 januari een meu rende reeks afleveringen rtrek: Voyager van start. ;aand wordt komende ig 21 januari om half laatste aflevering van de eeks van deze populaire herhaald. De nieuwe uit direct aan bij deze ng, waarin het bestaan i andere werkelijkheid trix Zero aan het licht ren plek waar sommige ch kunnen van het Col- Kapitein Janeway verde- bijzondere domein. zaterdag 19 JANUARI 2002 Nederland maakt morgen kennis met de duurste tiendelige tv-se- rie die ooit is gemaakt. Band of Brothers, het verhaal over een Amerikaanse compagnie para troepers, kostte 120 miljoen dol lar. Steven Spielberg en Tom Hanks maakten er een realistisch drama van dat niet voor jonge kijkers geschikt is. SBS 6 zendt de tien afleveringen dan ook 's avonds na half elf uit. Hilversum - De vergelijking met de film Saving Private Ryan ligt voor de hand: Band of Brothers is ook een product van Steven Spielberg dat gaat over de bloe dige strijd die Amerikaanse sol daten moesten leveren om West-Europa te bevrijden van het juk der nazi's. Dat de Ameri kanen deze klus niet in hun eentje klaarden, is voor de film en tv-industrie bijzaak. Holly wood domineert nu eenmaal de wereld van het filmdoek en de beeldbuis. Jammer voor de his torici die vinden dat de oorlogs inspanningen van bijvoorbeeld Engelsen en Canadezen wel erg ondergesneeuwd raken, maar het is niet anders. Wie Saving Private Ryan heeft gezien, weet wat hij bij Band of Brothers kan verwachten: snoei harde, realistische oorlogstafe relen. Het grote verschil tussen de film en de serie is de verhaal lijn. Die lijn was in de film nogal dun, nadat de eerste twintig mi nuten over de landing op D-Day in Normandi voorbij waren. De serie is inhoudelijk sterker. Spielberg heeft z'n best gedaan om de tien afleveringen beter af te stemmen op de historische gebeurtenissen. Dat was ook makkelijker, omdat de tijdspan ne dit keer veel groter was (1942-1945) en het toneel breder (opleidingskampen in Amerika, basis in Engeland en oorlogs handelingen in Frankrijk, Bel- giÜ, Nederland en Duitsland. Nederlandse kijkers die in deel 4 (de Slag om Arnhem) speuren naar herkenbare locaties, ko men overigens bedrogen uit. Al le .Arnhemse" opnamen zijn in Engeland gemaakt. SBS 6 heeft hoge verwachtingen van Band of Brothers, dat in Amerika en Engeland zeer veel kijkers trok. SBS 6 heeft de serie in de wacht gesleept als onder deel van een grotere deal met producent HBO. De omroep zendt de eerste twee afleveringen zondag uit. Deel 1, met als titel Currahee, laat zien hoe de Easy Company (506de regiment van de 101ste Aiborne Divisie) vanaf 1942 gesmeed wordt tot een hechte vechtma chine. Voor de kijkers van de co medyserie Friends is het even wennen om David Schwimmer (Ross) te zien in de rol van de weinig geliefde en snoeiharde kapitein Sobel. Schwimmer is een van de weini ge acteurs in Band of Brothers die bij het grote publiek bekend is. Alleen voormalig New Kids on the Block-zanger Donnie Wahlberg (speelt Carwood Lip ton) en Damian Lewis genieten enige faam. De Brit Lewis speel de mee in enkele Engelse series. In deel twee van Band of Bro thers wordt de eenheid in Frankrijk gedropt, enkele uren voor de landing van de gealli eerden in Normandië. Hier be gint in de serie de onverbloem de gruwelijke werkelijkheid van de oorlog. Spielberg en Hanks hebben kos ten nog moeite gespaard om de serie overtuigend te laten over komen. Daar hoorde naar hun mening een eigen, gedempt kleurgebruik bij, waarin groen en bruintinten overheersen. De muziek is typisch voor een Hol lywood-productie waarin hel den met aanzwellende violen en veel hoorngeschal hun lot tege moet treden. De Nederlandse persvertoning van Band of Brothers, in het Zwijndrechtse Marhall Muse um, kon op lof van enkele aan wezige oud-mariniers rekenen. De deskundigen hadden slechts af en toe wat op de vertalingen aan te merken. Zo zou de term luchtinfanterie nergens op slaan. SBS 6 heeft in ieder geval de tijd gehad om dat te verbeteren. Martin Ruesink Band of Brothers is vanaf mor gen te zien op SBS 6 om 21.00 uur. Herhalingen worden uitge zonden op V8. Na enkele mislukte pogingen een mediabedrijf te beginnen, slaat KPN een nieuwe weg in. Met de vele miljoenen euro's die jaarlijks aan recla mecampagnes opgaan, wil het telecom bed rijf commerciële omroepen en uitgevers ertoe be wegen terrein prijs te geven. KPN wil niet meer adverteren, maar 'mee-ondernemen'. De gren zen tussen adverteerder en uitgever vervagen. Marketingbaas Frans Cornelis van KPN: „Stie kem hoop ik dat mensen over twintig jaar zeg gen: heb jij toen het marketingvak geleerd bij KPN?" door Dolf Rogmans Hilversum - Telecombedrijf KPN stort zich in een nieuw avontuur. Het marketingbudget van jaarlijks vele miljoenen euro's wordt inge zet om nieuwe vormen van samenwerking te zoeken met omroepen en uitgevers. KPN wil meer zijn dan het bedrijf dat alleen de verbin dingen levert. „Het is als die man die zich er over verbaasde dat hij zijn hele leven al proza sprak. Als telecombedrijf zijn we een medi um", zegt Frans Comelis, hoofd corporate marketing bij KPN. Geheimzinnigheid troef bij IP, de reclamever koper van HMG (RTL 4, 5 en Yorin). Bij SBS (SBS 6, NET 5 en V8) is het al niet veel anders. KPN adverteert alleen nog maar bij hen en niet meer bij de STER, werd vorige week bekend. „Over het contract met KPN doen we inhou delijk geen mededelingen", klinkt het in koor. Dat KPN meer invloed wil op de programma's, dat is duidelijk. Frans Comelis van KPN is wel duidelijk over de bedoelingen van het telecombedrijf. Corne lis wil niet alleen invloed op de totstandko ming van de programma's. Hij wil meer. Hij wil samen met omroepen programma's be denken en beter op bestaande programma's inspelen en die dan het liefst zowel op radio, televisie, internet, en gedrukte media uitdra gen. KPN wil daarbij dan niet alleen adverte ren of sponsoren, maar ook leverancier zijn. Bijvoorbeeld van de sms-diensten en toekom stige internet- en mobiele diensten. Comelis: „We staan aan het begin van iets nieuws. De marketing gaat uitmaken hoe de mensen de techniek gaan gebruiken." Toekomstmuziek? Comelis: „Ja, dat is het. Maar het kan snel gaan. Nog maar een paar jaar geleden had niemand een mobiele tele foon of internet en kijk nu eens. Overigens weet niemand waar de nieuwe ontwikkelingen zullen eindigen. Wij proberen dingen uit en zullen blunders maken. We kunnen nu een maal aan niemand vragen hoe het moet, om dat het allemaal nieuw is." Volgens de wetten van de nieuwe wereld, zal binnen nu en een paar jaar het verschil tussen televisie, radio, computers, internet en mobie le telefoons volledig verdwijnen. Mobiele tele foons hebben dan kleine tv-schermen en prachtig digitaal geluid en televisies op hun beurt zijn aangesloten op internet. En alles is digitaal. Wie gaat er dan nog 's avonds voor de televisie zitten om naar een omroep te kijken die wel eens zal bepalen wanneer de kijker welk programma krijgt voorgeschoteld? Bijna niemand, aldus de voorspellers. De consu ment kiest zelf wel waar en wanneer hij zich informeert, amuseert of communiceert. Bij KPN breken ze zich al een paar jaar het hoofd over de gevolgen van deze nieuwe ont wikkelingen. Twee vragen staan daarbij cen traal: hoe bereiken we in die nieuwe wereld de consument nog? Een paar commercials op ra dio en televisie leveren dan onvoldoende be reik op en zeker onvoldoende betrokkenheid bij consumenten. Nieuwe vormen van adver teren zijn nodig. De tweede vraag: valt er nog wat te verdienen aan deze nieuwe ontwikke ling? Als telecombedrijf maakt KPN veel van deze nieuwe ontwikkelingen mogelijk. Alleen doordat KPN en anderen investeren in inter net en de nieuwe generaties mobiele tele foons, wordt het mogelijk al die digitale hocus- pocus ook te gebruiken. KPN wil niet alleen de torenhoge lasten, maar graag ook de lusten van al dat nieuws. Het telecombedrijf wil voor komen dat Endemol, SBS en HMG straks de lachende derden zijn. Want als de telecombe- drijven niet oppassen, gaan ze zelf bijna failliet aan de aanleg van al dat fraais en verdienen de omroepen straks geld met de nieuwe toepas singen. KPN is niet het enige telefoonbedrijf dat dat scenario wil voorkomen door haar ac tiviteiten te verbreden. Vooral ten tijde van de internethype in 1999 en 2000 was die gedachte erg populair. Elk zichzelf respecterend tele combedrijf wilde toen ook een mediapoot be ginnen. Veelal werden mediabedrijven opge kocht. Met de torenhoge beurskoersen van te- lecombedrijven was dat geen probleem. In Amerika kocht bijvoorbeeld internetbedrijf AOL het mediabedrijf Time Warner op. En in Nederland viel Endemol ten prooi aan het Spaanse telefoonbedrijf Telefonica. KPN heeft in die tijd serieus nagedacht over het kopen van een mediabedrijf, erkent Cor nelis. Maar Endemol was al weg en toen ver in 2000 KPN wel concrete plannen had, was het geld op. Nu gooit het telecombedrijf het over een andere boeg. Comelis: „We hebben geen geld om te investeren in een mediabedrijf. We leggen ons als telecombedrijf nu allereerst toe op onze kernactiviteiten". Maar wie niet rijk is, moet slim zijn. De succesvolle onderdelen van Media Services zijn behouden. KPN werpt nu haar marketingbudget in de strijd. Comelis: „De besteding van het marketingbudget van KPN als totaal sturen we nu centraal aan. Daarvoor hebben we een kleine club van spe cialisten. We willen op marketinggebied tot de top behoren. Als iemand over twintig jaar met een van ons praat, moet-ie zeggen: heb jij het vak bij KPN geleerd? Daar hoop ik stiekem op." Vanuit die centrale regie is ook het contract gesloten met IP en SBS. Comelis blijft nog wat vaag over de concrete plannen. Hij noemt wel het Wish You-project als voorbeeld. Samen met onder meer uitgeverij De Telegraaf, SBS en Douwe Egberts maakten KPN rond het the ma wensenprogramma's op radio, televisie en verzorgde het acties in dagbladen en op inter net. „Tegen relatief lage kosten hadden we daar een veel groter bereik dan alleen met te levisiespotjes. Dat scheelt tot een factor hon derd in de reacties die we krijgen. Plus er was een sms-spel, een KPN-product. We waren daar niet alleen adverteerder, maar ook deel nemer aan het project." Bij een volgend project is ook weer SBS be trokken en dit keer Unilever. Harry Dekker, di recteur communicatie bij Unilever: „Het wordt iets voor jonge vrouwen en richt zich op persoonlijke verzorging en goed voelen. We denken aan een televisieprogramma, een tijd schrift en een internetsite. En verschillende in teractieve diensten, waaronder een sms- dienst." Nieuwe tv-rage dient zich aan in Nederland Irdam - Een nieuwe rage zich aan in Nederland: de lües. Het kinderprogram- vanaf 11 februari elke te zien op televisie bij elïn. Bedoeld voor kinde in 3 tot 5 jaar lijkt deze Jroductie wat op de Telet- s. In Engeland is het een laand succes. Een single e Tweenies stond elf we- nummer 1. jeland breekt de lies wel meer records. Zo i kijkcijfers enorm. En le BBC is het op dit mo- het meest winstgevend imma. Inmiddels wordt eenies in vijftig landen onden. wel bedoeld voor kinde- e net niet naar school is de Tweenies ook bij 'e en oudere kinderen po en natuurlijk bij studen- t keenies gaat over het le- j,o 10 vier kinderen, uitge- door poppen. Bella (ei- s), Jake (ongeduldig), ondeugend) en Fizz «gierig) worden gevolgd i dagelijks leven waarin ze I, liedjes zingen en de we- itdekken. Daarbij worden eleid door hun hond es en de volwassenen n Judy, eveneens poppen, ker Will Brenton: „We en voor de BBC een pro- na maken dat zich richt ideren die nog niet naar jl gaan. Uiteindelijk kwa- 'e uit bij wat volwassenen die kijken naar soaps, iar zichzelf. Met lies laten we jonge kinde- ar zichzelf kijken. Omdat •n echte kinderen kun- zetten, gebruiken we ac- n poppen. Tweenies is •n vier kinderen in een dels bestaat de Tweenies De Tweenies met vlnr Jake, Fizz, Max, Bella en Millo. Foto: GPD ruim drie jaar en zijn er bijna 390 afleveringen kaar. Teleac- /NOT heeft er 260 aangekocht die vanaf februari elke werkdag worden uitgezonden. Teleac heeft alle filmpjes van Neder landse stemmen voorzien en soms zijn ook onderdelen op nieuw gedraaid als die te Engels waren. De Tweenies doet in veel den ken aan zijn voorganger de Te- letubbies. De kleuren zijn net zo fel en zacht, alles wordt ein deloos herhaald en het klinkt erg kinderlijk. Toch zijn er ook grote verschillen. De Tweenies zijn karakters waarin kinderen zich makkelijker herkennen en de Tweenies zet kinderen aan mee te doen. Ook ouders her kennen hun kinderen vaak in de poppen. Teleac heeft de serie aange kocht, omdat een programma werd gezocht voor kinderen die nog niet naar school gaan. Met name allochtone kinderen wil len nog wel eens met een ach terstand in taal en omgangsvor men de basisschool betreden en in de Tweenies worden bei de constant geoefend. De rechten van het programma liggen bij BBC Worldwide. On der die regie verschijnen later dit jaar een tijdschrift in sa menwerking met uitgeverij Sa noma (vanaf 15 maart in een oplage van 51.000), boeken, vi deo's en speelgoed op de Ne derlandse markt. Ook komt de muziek op cd uit, zodat de Tweenies mogelijk de Neder landse hitlijsten gaat bestijgen. Volgens een BBC-woordvoer- der zal de introductie van Tweenies-producten geleidelij ker gaan dan ten tijde van de Teletubbies. „Dat werd echt een hype. Dat hebben we liever niet met de Tweenies. We zien liever dat kinderen zich langdu rig verbinden met de poppen in plaats van een kortstondige in teresse." Het poppenprogramma is ge maakt in samenwerking met pedagogen. Alhoewel er geen onderzoeksresultaten bekend zijn, maakt Brenton uit reacties van ouders op dat de aanpak van de Tweenies werkt. „Wij le ren kinderen op een simpele manier hoe ze met elkaar moe ten omgaan en wat wel en niet mag. Ouders bedanken ons vaak omdat via Tweenies zaken bespreekbaar worden. Een kind zegt dan bijvoorbeeld tegen zijn ouder: dat mag niet, want Milo mag dat ook niet." Hilversum - Nadat hij drie jaar geleden ernstig ziek werd, be gon Felix Rottenberg op dok tersadvies te gaan wandelen. Tijdens zijn zwerftochten door de hoofdstad kwam hij ook te recht in de tuinsteden van Am sterdam-West. Daar ontdekte hij de Kolenkit-buurt, bij menig Amsterdammer slechts bekend van zijn bijnaam 'schotelcity'. Eens was de buurt, in de jaren vijftig verrezen, hét symbool van de wederopbouw en lichtend voorbeeld van de moderne ste denbouw. De opstelling van de huizen ga randeerde een half uur zon per dag, heel wat meer dan de meeste bewoners van de nauwe straatjes in de Jordaan gewend waren. Inmiddels is het meren deel van de oorspronkelijke be woners uitgeweken naar Alme- re, Purmerend of naar wijken dichter bij het centrum van Am sterdam. De eens zo veelbelo vende buurt werd in nog geen tien jaar getransformeerd tot 'klein Marokko'. Alleen al in de Akbarstraat wonen 22 nationali teiten bij elkaar, waarvan hoog uit nog 10 procent autochtonen en een flipk deel Marokkaans. Rottenberg raakte gefascineerd door de buurt, die zo ingrijpend veranderde. Met een reportage team van de NPS besloot hij te bivakkeren in een leegstaande drogisterij in de Akbarstraat. Ne gen maanden lang verkende het team de buurt. De makers be zochten de plaatselijke school, de volksdansvereniging, de sportschool, huisartsen, maat schappelijk werkers en vooral zoveel mogelijk inwoners om een levensecht beeld te schetsen van de achterstandsbuurt. Ook al zijn de uitkomsten wel bekend, het is toch confronte rend om te zien hoe twee werel den in één buurt zo ver van el Felix Rottenberg bivakkeerde negen maanden met een NPS-team in de Akbarstraat in Amsterdam. Foto: GPD kaar afstaan. Want integratie is een woord dat niet bestaat in de Akbarstraat. In de nabije toe komst zal dat ook niet verande ren, alle goede bedoelingen ten spijt. Bos en Lommer is geen melting pot, maar een aantal straten waar de verschillende culturen hardnekkig naast el kaar blijven voortleven, niet mét elkaar. Overname De oudere, Nederlandse vrou wen van de volksdansvereniging klagen steen en been over de 'overname' van hun buurt door 'die buitenlanders'. 'Ze beroven je waar je bij staat', zo klinkt het als Rottenberg bij hen aan de ta fel aanschuift. In de avonduren vertonen ze zich niet meer op straat. „De bevolking moet ze opvangen en betalen", klaagt een dame die bedreigd werd door twee Turkerinnen". Een aanzienlijk genuanceerdere bewoner betreurt het evengoed dat het probleem van de mis lukkende integratie nooit be spreekbaar was. Zelfheeft hij er spijt van dat hij zijn kinderen op de plaatselijke, zwarte school heeft gehouden. „De onderwij zer zelf deed zijn kinderen ook op een katholieke school. Maar in die tijd mocht je er niet over praten." Omgekeerd is ook de allochtone bevolking net zo min tevreden over de huidige situatie. Ze ma ken zich zorgen omdat hun kin deren niet kunnen integreren in een buurt waar de voertaal Ara bisch is en de scholen geheel zwart. Een Marokkaanse familie, die Rottenberg onthaalt met een tafel, volgeladen met lekkernij en, klaagt over de onverschillig heid. „In Marokko is de hele fa milie, de buurt en school bij de opvoeding betrokken. Als ik daar een buurjongen iets zie doen wat niet mag, geef ik hem een tik. Hier is dat heel anders." Eén oorspronkelijke buurtbewo ner, die nog steeds het buurt huis beheert en vroeger al dien sten organiseerde in de plaatse lijke kapel haalt zijn schouders op over het gebrek aan contact tussen de twee bevolkingsgroe pen. De allochtone jongeren die een karate-cursus in zijn buurt huis wilden organiseren, heeft hij afgehouden: „Een vecht sport? Daar ben ik persoonlijk tegen. Wat denk je dat ze er bui ten mee doen?" Monique Brandt Dokwerk: De Akbarstraat is mor gen te zien bij de NPS om 20.55 uur op Nederland 3. De regisseurs Steven Spielberg en Tom Hanks hebben kosten noch moeite gespaard om het oorlogsverhaal overtuigend over te laten komen. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 31