De waardigheid! van een zeehom GESPREK VAN DE DAG Maxima maakt Willem-Alexander zelfverzekerder Noorse prinses geeft titel op Oranje Boven Robbenopva minder nodi door groei v populatie ZATERDAG 19 JANUARI 200 MENSELIJK De familie Tsutsumi uit het Hoeksche-Waardse dorpje Piershil heeft het gevoel dat ze in een film zit. INBRE KERS stalen deze week alle drie de DRIE AUTO'S van het gezin: twee Mercedessen en een Volkwagen Golf - alle maal zo goed als nieuw. En op hun rooftocht door het huis namen ze niet alleen de autosleutels, maar ook veel ande re waardevolle spullen mee, als een laptop, portemonnee, golftassen, jassen en een camera. ,,De lijst wordt steeds langer. We hebben nog geen idee voor hoeveel geld we be stolen zijn. Ook moeten we nog bekijken wat de verzeke ring vergoedt," zegt ze. Alleen de scooter is weer terug. „Die was zeven jaar oud. Dat was waarschijnlijk een foutje van de inbrekers." Veertien gedetineerden zijn in de nacht van donderdag op vrijdag via een TUNNEL ontsnapt uit een GEVANGENIS met streng regime in het Wolgagebied in Rusland. Gevan genisbewaarders ontdekten gistermorgen dat veertien ge vangen zoek waren. De politie vermoedt dat de gevange nen bij het verlaten van de ongeveer 40 meter lange tun nel werden opgewacht door medeplichtigen met gemotori seerde voertuigen. De ontsnapte gedetineerden droegen zwarte gevangeniskledij. Enkele uren nadat de ontsnap ping bekend was geworden, werden enkele gevangenen weer opgepakt. De Noorse prinses Martha Louise begint haar eigen bedrijf en geeft met ingang van 1 februari haar titel van 'koninklijke hoogheid' op. Dat heeft koning Harald vandaag bekend gemaakt Martha Louise (30) is blij met de toestemming om meer afstand te nemen van de troon. Ze zal nog wel een aantal officiële taken blijven vervullen, maar krijgt geen uitkering meer uit de staatskas en moet voortaan ook belasting betalen. De prinses trouwt eind mei met de omstre- den schrijver Ari Behn. Het paar wordt op 2 februari verwacht bij het hu welijk van Willem- Alexander en Maxi ma Zorreguieta. De stap van Martha Louise, die in Ne derland een studie fysiotherapie heeft gestudeerd, is niet ongebruikelijk. Ook de zussen van ko ning Harald hebben bij hun huwelijk - met gewone burgers - hun koninklijke status opgegeven. „Ik ben blij dat ik deze vrijheid krijg. Dit is voor iedereen het beste", aldus de prinses. De Noorse pers wijst erop dat in Nederland bij voorbeeld de prin sen Johan Friso en Constantijn ook hun eigen brood verdie nen. Martha Louise, die sprookjesverhalen heeft geschreven ëfi Foto: AP/Lise Aserud voor de televisie heeft gewerkt, richt een bedrijf op dat haar culturele activiteiten moet bundelen. Ook wil ze weer gaan paardrijden en op zeer beperkte schaal gaan wer ken als fysiotherapeut. Anderhalf jaar geleden is haar door haar jon gere broer kroonprins Haakon nog gevraagd of ze geen zin had zijn rechten op troonopvolging over te nemen. Op die manier zou voor hem de weg vrij zijn te trouwen met de omstreden Mette-Marit Tjessem Hoiby, die een kind heeft van een veroordeelde drugshan delaar. Martha Louise bedankte voor de eer, maar Haakon en Met te-Marit trouwden toch. Hans Jacobs Begin dit jaar kwam ik pas aan de Kerstnummers van krant en tijd schrift toe. Ik las een paar prachtige interviews. In de bijlage van de Volkskrant een meesterwerkje van Ben Haveman. Hij interviewde Martin van Amerongen die in de winter van zijn leven is aangeko men. Van Amerongen is hoofdredacteur van de Groene Amsterdam mer en prominent lid van het Republikeins Genootschap. Hij had een gesprek met Prins Bernhard gehad. Citaat: „..ik zei gewoon wat ik op mijn hart had. En de man die door louter hermelijnvlooien wordt omringd, ivaardeerde dat. Die heeft mor het eerst in zeventig jaar een normaal gesprek gevoerd. Hij is gewoon gevangene van zijn omgeving. Sindsdien bellen we elkaar wel eens. "Einde citaat. Hou het even in gedachten. Ander blad: Vrij Nederland. Elisabeth Lockhom interviewde de direc teur van het Sociaal en Culnireel Planbureau, Paul Schnabel. Aan het slot van het interview komt Schnabels orwermogen om een relatie aan te gaan ter sprake. Citaat: „..ik denk nu: dan is het maarzo. Er staan andere dingen tegenover ik leer fascinerende mensen ken nen. Een paar maanden geleden stond ik in de ondergaande zon met een glas champagne op het terras van het Amstel Hotel met Willem- Alexander te praten. Dan zit er in de hoek van het terras toch een klein jongetje naar me te kijken en zegt: nooit gedacht, hè, Paul? Nee, nooit gedacht." Fascinerende mensen. Als het oi>er fascinerende mensen gaat is Wil- lem-Alexander toch niet de eerste die je verwacht. Mandela, Hans van Manen, Naipaul, allemaal tot je dienst. Maar Willem-Alexan- der? En wat te denken van Van Amerongen: „De prins is gevangene van zijn omgeving. We bellen elkaar wel eens. "Zo spreekt een ver stokt monarchist. Wat is dat toch? Waarom veranderen hoofdredacteuren, directeuren en zelfs republikeinen in mensen met een hoedje en een vlaggetje en een toeter zo gauw ze kennis hebben gemaakt met een lid van het vorstenhuis? Nog een voorbeeld: Winston Churchill. Over interessante mensen gespro ken. Hij was vele malen onderscheiden. Hem werd gevraagd welke onder scheiding hij het hoogst achtte? Churchill antwoordde dat hij tij dens de oorlog vaak besprekingen voerde met de Engelse koning. Bij die gelegenheden kwam het voor dat de koning opstond om hem, Churchill, een kopje thee in te schenken. „Dat is de hoogste eer die mij ooit te beurt is gevallen. "Al dus de Nobelprijswinnaar Chur chill. Ik heb wel een verklaring voor dat m 2 onderdanige gedrag. Om een ofande- M ML re reden willen we in dit leven een Êj soort definitieve schouderklop. Een soort bewijs dat we voor vol aangezien worden. In Amerika is dat een ont vangst in het Witte Huis, in Frankrijk een bezoekje aan het Élysée. En in een monarchie als de Engelse of de onze, is het een babbeltje met vorst of prins. Het ultieme bewijs dat je bij de grote jongens en meisjes hoort. Een bewijs waar we niet buiten schijnen te kunnen. Fascinerend. Massa's mensen denken er waar schijnlijk heel anders over, maar 'ons huwelijk is geen reality-soap', zegt kroonprins Willem-Alexander stellig. „Het is mijn vrouw en mijn huwelijk. En dat u daar een stukje van mee wilt genieten, prachtig", zegt hij zelfge noegzaam, met zijn arm om de schou ders van zijn toekomstige eega. Maxi ma bekent op haar beurt soms gek scherend tegenover haar aanstaande te opperen: „Laten we naar Las Vegas gaan om daar te trouwen." Deze passage in het tv-interview met het paar dat gisteravond werd uitge zonden, toont onomstotelijk aan dat Willem-Alexander met Maxima aan zijn zijde zelfverzekerder is dan ooit. Paul Witteman en Willem-Alexander zaten in 1997, even na Alexanders der tigste verjaardag, ook al tegenover el kaar. De prins was toen duidelijk be vangen door de spanning, woog ieder woord en gaf afgepaste antwoorden. Gisteravond daarentegen voegden Wil lem-Alexander en Maxima opnieuw een succesvolle aflevering toeg aan het sprookje dat Nederland al maanden lang in zijn greep heeft. Willem- Alexander als verstandige en nuchtere troonopvolger, en de mooie, spontane Argentijnse, die allerminst van plan is de tango en haar imago van 'feest beest je' af te zweren, onvoorwaardelijk aan zijn zijde. Het begon allemaal op een feest in Se- villa, vertelde het koppel nog eens aan het duo Witteman-Van Weegen. Maar liefde op het eerste gezicht was het volgens Méxima absoluut niet. Het paar rekende ook af met het misver stand dat Willem-Alexander te pas en te onpas op de Concorde stapte om zijn geliefde te bezoeken. Zo was het niet: Maxima kwam vaker naar Neder land. Toen Maxima's ouders hoorden van haar relatie met de oudste zoon van de Nederlandse koningin Beatrix, reisden ze terstond naar New York om te kij ken of hun dochter nog wel in orde was. „Ben je gek geworden? zo reca pituleerde Maxima de reactie van haar ouders. „Ie hebt je eigen leven. Je bent zo onafhankelijk, dit is niks voor jou. Willem-Alexander vertelde zijn moeder voor het eerst over zijn nieuwe vrien din toen hij een bezoek aan Méxima boven een conferentie met Beatrix ver koos. „Ik heb tegen mijn moeder ge zegd: 'Ze heet Méxima, ze is Argentijn se. woont in New York. En vertrouw mij. Stel verder nu geen vragen'. Dat heeft ze ook niet gedaan." Misschien geen reality-soap, maar ze ker een ontluikende romance die niet zou misstaan in een Hollywood-film. Naarmate het serieuzer werd kreeg Méxima met de schaduwkanten van een verbintenis met een lid van het Nederlandse koninklijk huis te maken. Met de beperking van het privé-leven, ook van familie en vrienden, heeft zij het soms moeilijk. „Een keer had ie mand in het huis van een vriendin van mij ingebroken om foto's te stelen. Zij hebben wél hun privé-leven en dat kon ik niet beschermen. Dus dat is heel erg. Het interview wierp een diepere blik op de louter wuivende en almaar glim lachende Méxima die Nederland heeft leren kennen. Ze bekende dat ze nooit een typische bankier wilde worden. „Ik wilde iets met kunst doen, misschien een galerie openen," zo nam ze wel licht een voorschot op een eigen be staan in de toekomst naast 'baas' Alexander. Iets minder zelfverzekerd, maar spon taan en oprecht sloeg Méxima zich door de vragen over het Videla-regime, dat zij tot haar elfde jaar meemaakte. „Iedereen was een beetje zenuwachtig. We hadden beveiliging en moesten el ke dag een andere straat nemen. Ik merkte het op de achtergrond wel." Maar Méxima merkte aan haar moe der, die ziek werd van de spanning in het land, dat er meer aan de hand was. Pas later hoorde Méxima wat er onder het YTdela-regime werkelijk was voor gevallen. Zij confronteerde haar vader ermee, die ontkende - en nog steeds ontkent - van de verdwijningen en martelingen op de hoogte te zijn g weest. „Hij heeft geen reden om te mij te liegen", aldus Méxima. De lezing dat Willem-Alexander ea Méxima vlak voor de verlovingsaai kondiging zelf naar Argentinië reii om Zorreguieta ervan te weerhoi* de bruiloft bij te wonen, is volgem paar onjuist. Méxima: „Mijn vade van alle moeilijkheden en gevoele hier in Nederland. Het besluit kv van mijn vader." Dat hij niet gewi instemde met het verzoek het huv van zijn dochter te mijden, is duid „Hij is vóór alles een vader." Maar waar zijn haar ouders dan a hun dochter op 2 februari aan van Willem-Alexander naar bur,ge meester Cohen en ds. Ter Linden schrijdt? Méxima: „Het is hun pril 0 ven. Ik wil het beschermen. Als je- K blieft." Voor de televisie zullen de reguieta's met miljoenen anderei tuige zijn van een sprookjeshuwt' Met de hoofdrolspelers als sublier regisseurs. Berrit de Lange Circa vijfduizend zeehonden zwemmen vrij rond in de Nederlandse Waddenzee. Het zijn er meer dan tien keer zo veel als in 1989, toen een virusepidemie om zich heen had gegrepen. Dat succes is voor een groot deel te danken aan de opvangcentra, zoals van Lenie 't Hart in Pieterburen en Ecomare op Texel. Nu het zo goed gaat, neemt de kritiek op de opvang toe. De zeehond is de hoofdrolspe ler in een succesverhaal. Het speelt zich af op de Waddenzee, in de jaren zeventig zo'n beetje het riool van West-Europa. Met de toenemende verstoring door mensen er nog bovenop krijgt de zeehond het zwaar. Als in 1988 een virusepidemie uit breekt, lijkt het helemaal ge daan met het beest. In de hele Nederlandse Waddenzee zwemmen er nog maar 488 zee honden rond. Op Texel zien medewerkers van Ecomare het met lede ogen aan. „De voorspelling was dat het de laatste exemplaren zou den zijn", weet verzorger Wiebe Sijtsma nog. „Maar kijk nu eens. Je ziet zomaar meer dan honderd zeehonden bij elkaar op een zandplaat. Dat is toch onvoorstelbaar?' De cijfers spreken klare taal. Vorig jaar zijn in het Neder landse deel van de Waddenzee 3595 gewone zeehonden geteld. Onderzoekers gaan er van uit dat ze bij een telling zo'n 70 procent krijgen te zien. Dat be tekent dat er in totaal zo'n 5000 zullen zijn. Het komt neer op een toename van 16,5 procent per jaar na de virusepidemie. Volstrekt tegen de verwachtin gen in, zegt Sijtsma. Dat het de zeehond nu zo goed gaat, is voor een belangrijk deel te danken aan de opvang op Texel en in Pieterburen. Daar naast heeft het in 1962 ingestel de jachtverbod een rol ge speeld, is de zeewaterkwaliteit verbeterd en zijn er rustgebie den in de Waddenzee. Voor de vitaliteit van de huidige groep zeehonden is zelfs de vi rusepidemie niet slecht ge weest. De populatie is opge schoond, de zwakke broeders zijn er voorlopig weer uit. Voor Ecomare-directeur Jan Kuiper is het verhaal van de zeehond het voorbeeld van hoe het in de natuur allemaal heel goed kan gaan: „Het pessimis me over natuur en milieu wordt verdreven door het inzicht dat mensen er zelf wat aan kunnen doen. Ook het imago van scha delijk wild, dat de zeehond lang met zich meedroeg, is in een generatie veranderd. Je moet nu van de zeehond afblijven, anders krijg je zelf een klap." Zeehondenopvang heeft in dit proces een belangrijke rol ge speeld. Vijftig jaar geleden be gon Gerrit de Haan, directeur van het toenmalige Texels Mu seum, met de opvang van ver zwakte en zieke dieren. Een kleine twintig jaar later nam Ecomare dat over. In Pieterbu ren was het René Wentzel, des tijds gemeentesecretaris van Uithuizen, die in 1960 in zijn vrije tijd en in eigen tuin ver zwakte zeehonden een ziekbed bood. Hij was de voorganger van Lenie 't Hart, het tegen woordige boegbeeld van de zeehondenopvang. Zij is al weer 31 jaar bezig. Al in de beginjaren bestond er een fundamenteel verschil van inzicht tussen de twee instellin gen. Op Texel werden de zee honden aanvankelijk niet meer losgelaten als ze eenmaal weer waren opgelapt. Tot 1962 werd er nog op de dieren gejaagd. Niet vanwege de pels, maar de overheid loofde vangpremies uit omdat de beesten een con current zouden zijn van de vis sers. De Haan vond het niet verantwoord de dieren weer aan die jacht bloot te stellen. In Pieterburen bracht Wentzel de beesten wel altijd terug naar zee. Nog steeds is dat voor diens opvolger 't Hart heilig. Zo botsen de visies nog steeds. Kuiper van Ecomare is optimis tisch. Voor een gezonde toekomst van de zeehond acht hij de opvang niet echt meer nodig. Lenie 't Hart in Pieterburen is er nog niet ge rust op. Haar centrum ving vo rig jaar nog 258 zieke en ver zwakte zeehonden op. Dat ziet ze als een teken aan de wand. Op Texel wordt een extra aantal zieke zeehonden beschouwd als logisch gevolg van de groei van de populatie. De medewerkers van het Cen trum voor Bio-ethiek en Ge zondheidsrecht van de Univer siteit Utrecht gooiden deze week de knuppel in het hoen derhok. De opvang van zieke of zwakke zeehonden werkt ave rechts en is in strijd met de in spanningen voor een zelfstan dige zeehondenbevolking in de Waddenzee, vinden de ethici. Een wild dier is het beste af in zijn natuurlijke ecosysteem, al dus hoogleraar Jan Vorsten- bosch: „We waarschuwen voor de overheersing van sentimen ten. Een zeehond in deplorabe le toestand kan maar het beste uit zijn lijden worden verlost." Kuiper denkt niet direct aan het afschaffen van de opvang. Dat heeft met het bewaren van ken nis te maken, maar ook met ethiek. In ons land wordt een dier niet zomaar dood gemaakt. Daarnaast speelt het verhaal van de opvoedkundige waarde een belangrijke rol: „Een zee hond heeft voor de mensen een hoog aaibaarheidsgehalte. Als je het ecologische verhaal wilt vertellen van de zeehond en het hele zeemilieu wat daar onder ligt, dan kun je natuurlijk veel beter een zeehond dan een zee- pier gebruiken." Ecomare, dat als bezoekerscen trum op Texel veel meer laat zien dan alleen zeehonden, trekt jaarlijks 300.000 belang stellenden. Het veel excentri- scher gelegen Pieterburen zit ergens tussen de 175.000 en 200.000 bezoekers. Wat dona teurs betreft, scoort Lenie 't Hart aanzienlijk hoger, met 50.000 tegen de 5800 'vrienden' van Ecomare. Opgeteld worden er jaarlijks in de beide centra samen dus een half miljoen mensen geïnformeerd over het wel en wee van de zeehond en vooral over de Waddenzee als leefomgeving. Dat is van groot belang, zegt Kuiper. Van hem mag de opvang wel op een lager pitje worden gezet. Kuiper komt daarmee tegemoet aan de afspraken die Neder land, Duitsland en Denemar ken eind vorig jaar hebben ge maakt. Ook op nationaal niveau wordt er gewerkt aan beleid dat die kant opgaat. Het door het ministerie van natuurbeheer en visserij ingestelde Zeehonden- platform heeft kennis in huis over populatiedynamiek, ethiek, zeeverontreinigingen en virussen. Die experts werken samen aan richtlijnen voor de opvang, die hoe dan ook be perkt zal worden. De vraag is alleen nog waar de grenzen worden getrokken. Als hij verder in de toekomst kijkt, ziet Ecomare-baas Kuiper de opvang nog wel eens ver dwijnen. Als de zeehonden stand in de Waddenzee zijn top bereikt, met pakweg 14.000 exemplaren op Nederlands grondgebied, dan moet het af gelopen zijn. Dat is het stadium waarin de populatie door zaken als be schikbaarheid van voedsel en rustplaatsen uit zichzelf in aan tal zal fluctueren. De zieke en zwakke dieren zullen plaatsma ken voor de sterkere. Als men sen de 'kneuzen' er dan tussen uit halen, wordt het voor de he le groep te ingewikkeld, voor ziet Kuiper. 't Hart gelooft dat niet. „Bees ten die door toedoen van men sen in de problemen raken, vangen wij op. Als wij ze terug zetten, maakt dat niets uit voor de populatie. Wij houden geen gezonde beesten." Lenie 't Hart houdt zich wel aan beperkingen bij het opvangen van de dieren. Ze haalt hoe dan ook geen jongen bij een moe der weg. Haar medewerkers gaan ook niet op zoek naar aan gespoelde zeehonden, maar lo pen de meldingen na. Deskun digheid zit bij de natuurbe schermers, die op zee en de ei landen en aan de kust de ogen en oren zijn van de crèche. Er bestaat een netwerk van zulke mensen, de Eerste Hulp Bij Zeehonden, die goed kui beoordelen of opvang no Met meldingen van buite staanders is terughouden geboden, waarschuwt Ec re-medewerker Henk Bn if „Vooral nu mensen mass mobiele telefoons bij ziel ri ben, is er voor ons een \vi t< opengegaan." Er wordt n ri eens een zeehond gemek t maar een rustend beest 0 re strand zegt niks over zijn zondheidstoestand: „Ooi j zeehond mag af en toe w liggen te pitten." Brugge wil de proef wel e de som nemen, door een m dwaalde huiler (een jong b vier weken oud dat nog d u zijn moeder wordt gezoo woon eens terug te brenj is naar de zandplaat waar h e moedelijk thuishoort. „D moet je in de gaten houd het jong zich met de moe ei weet te herenigen. Dat zo 1 eens kunnen, omdat een der zeker nog 48 uur blijf ken." Ecomare heeft meer idee voor de toekomst. Onder naar voedsel, bijvoorbeel volgen van zeehonden ra ders op hun rug heeft alj dat de dieren af en toe ru Noordzee trekken. De vrs wat ze daar eten. Zulke ii matie kan later van groi lang zijn, verwacht Bruj „Want wij moeten gefu antwoord kunnen gevenl sers gaan klagen. Dat gel vast, als er straks tiendui zeehonden zijn die elk 4 per dag eten. Wij moeten kunnen aantonen dat er goed ecosysteem genoeg iedereen." Brugge wil van het minis van natuurbeheer antwof de vraag of er bij opgevat zeehonden nog bloed m< worden afgetapt voor co van het afweersysteem v zeehonden. Met de huid stand zou dat overbodig nen zijn. Lenie 't Hart w absoluut niet aan. Zij ple voor meer onderzoek, zaak van het aanspoelei nog zoveel verzwakte b( moet worden nagegaan,! tie tot het hele ecosystee de Waddenzee. Eensgezindheid tussen F buren en Texel bestaat et j over wat er in vijftig jaarr is bereikt. Lenie 't Hart: hebben de zeehond eenl J kans geboden. Het dier is kaart gezet." Henk Brugg de stand weer een accept niveau heeft bereikt, raai dier zijn zielige imago ook kwijt. De zeehond krijgt waardigheid terug." Halbe Hettema In de opvang in Pieterburen wordt een zeehond met een longaandoening verzorgd. Foto's: GPD/Paul Janssen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2