'Ik ben alleen grof als het echt nodig is' I C T poetelschijf i Lear speelt voor Urbanus en Ophelia pen compacte en krachtige Antigone Van zolderkamer tot podium da-bezoekers ijgen geld terug ■Taco van der Eb in Kooten op ibaret Festival in Kees van Kooten ver- peen gastoptreden tijdens jnale van het Leids Cabaret [jval, op 19 januari in de ke Schouwburg. Speciaal jdeze gelegenheid speelt hij laantal autobiografische jes, aan de hand waarvan jieper ingaat op 'het wezen, Wieimen en de techniek Me geschreven en de ge len humor'. De korte voor- fog heeft als titel 'Kees van bn speelt zich voor'. De Cen voor de halve finale en bale van het Cabaret Festi- Ën inmiddels uitverkocht, gn alleen nog kaarten ver- kar voor de voorronden bandag 11 en dinsdag 12 luari. etje Bell Award D Kunsthal iiidam - De Kunsthal be- ^dit jaar tien jaar en ter ge kheid van die eerste decen- taviering heeft Kunsthaldi- EurWim Pijbes de Pietje Utward ingesteld. De prijs jnaar een 'tegendraadse beer of mevrouw, die zich «bijzondere wijze ver gelijk heeft gemaakt voor lotterdamse kunstleven.' hijs bestaat uit een geldbe- |en wordt in november rhet eerst uigereikt. &Cultuur zaterdag 19 JANUARI 2002 haag - Ruim 1700 bezoe- van het circustheater in veningen krijgen hun geld gomdat een voorstelling de musical Aïda donder- ivond na vijf minuten werd broken. De gedupeerden nen ook een kaartje krijgen een vervangende voorstel- De opvoering donderdag, B uitverkocht circusthea- noest worden afgebroken evolg van een technisch kement in een van de com- »s. Het bewegende licht, belangrijk element in de r, viel daardoor uit. Het tniet het computerpro- m op te lossen. 'Wie is er bang voor Virginia Woolf?' met Will van Kralingen gaat uit bijgeloof in première in Leidse Schouwburg door Theo de With leiden - De technici zijn voor haar de maatstaf. Als zij in de coulissen blijven kijken in plaats van koffie te gaan drinken, dan deugt het stuk. Voor actrice Will van Kralingen was 'Scènes uit een huwelijk' daar een goed voorbeeld van. Daarom gaat ze op herhaling. Met dezelfde te genspeler en dezelfde regisseur. Maar met een ander stuk: 'Wie is er bang voor Virginia Woolf?' „Ik loop er bij als een zombie", excuseert Will van Kralingen (50) zich. Ze zit midden in de se rie try-outs van "Virginia Woolf. En dan wordt er ook nog nieuw parket bij haar thuis gelegd. „Dat komt omdat ik een specia le computerkamer heb gemaakt. Alle oppassen willen tegenwoor dig internetten. Ik ben de ko mende maanden negentig avonden op pad met "Virginia Woolf en heb die oppas dus hard nodig." Koffie en sigaretten houden haar bij de les. Ze wil ook erg graag vertellen over haar her nieuwde samenwerking met collega Edwin de Vries en regis seur Lodewijk de Boer. Het is deze maand precies vier jaar ge leden dat ze op de première in de Leidse Schouwburg gedrieën hun toneelversie van 'Scènes uit een huwelijk' presenteerden. De Boer had bij hoge uitzondering van Ingmar Bergman toestem ming gekregen om van het film succes een theaterbewerking te maken. „De samenwerking was toen optimaal. Het klikte aan alle kanten. Ik had nooit eerder met Edwin gewerkt, maar het voelde als een groot cadeau. De actie reactie was zo vanzelfspre kend", vertelt Van Kralingen. Daarom heeft het drietal gepro beerd dezelfde omstandigheden te creëren. „We wilden nu nog dieper gaan. 'Scènes uit een hu welijk' was uit het leven gegre pen. Het had op mijzelf van toe passing kunnen zijn." De keuze viel op de klassieker 'Who's afraid of Virginia Woolf?' van Edward Albee. Coot van Doesburg maakte een nieuwe vertaling. „In eerste instantie wilden we er een abstracte en extreme voorstelling van maken. Gaandeweg kwamen we erach ter dat het gewoon moest zoals wij denken dat het door de Will van Kralingen: „Martha lijkt niet op mij. Ik ben een vredelievend mens. Bij Martha heb ik het gevoel dat ik echt aan het acteren ben." Foto: Ton Kastermans Fotografie schrijver is bedoeld. Het stuk is briljant. Het dient niet voor niets nog altijd als voer voor psycho logen. Soms bladeren we terug naar de originele tekst van Al bee. Elk detail is belangrijk in zo'n psychologisch drama." In het toneelstuk staat het echt paar George en Martha centraal. Ze hebben een ander stel uitge nodigd voor een afzakkertje na het faculteitsfeestje van Mart ha's vader. Het samenzijn ont aardt in een pijnlijke en wrede woordenstrijd tussen George en Martha. Verbaal wordt alles in gezet om de realiteit niet onder ogen te hoeven zien. Het gebek te echtpaar vormt misschien wel het bekendste theaterkoppel uit de Amerikaanse cultuur. Hun ontluisterende gedrag toont de mislukking van de American Dream. /.Martha en George houden erg veel van elkaar", analyseert Will van Kralingen de karakters. „Ondanks wat ze elkaar aan doen, kunnen ze niet zonder el kaar functioneren. Dat is een belangrijk aspect van de voor stelling. Anders zouden ze slechts twee onsympathieke mensen zijn die elkaar afmaken. Ze zijn wel totaal verschillend. Martha is direct, grof en minder gewiekst dan George. Nee, ze lijkt niet op mij. Ik ben een vre delievend mens. Bij Martha heb ik het gevoel dat ik echt aan het acteren ben." Als Martha hanteert de Haagse actrice soms grove taal. „Bij de try-outs heb ik gemerkt dat die taal in sommige provincieste den hard aankomt. Er wordt wel eens gesist." Mensen die het stuk kennen, weten wat ze kun nen verwachten, maar Van Kra lingen realiseert zich dat er ook bezoekers zijn die worden ge lokt door het hoofd van Edwin de Vries (bekend van onder meer de tv-serie 'In de Vlaamsche pot') en zich rot schrikken. „Ongetwijfeld zullen er mensen beledigd weglopen. Tja, daar kan ik ook niets aan doen. Ik ben alleen grof als het nodig is." Zwaarder op haar schouders drukt het verwachtingspatroon dat toneelkenners hebben. „Dit stuk is door alle groten gespeeld. Voor ons gevoel is "Virginia Woolf een natuurlijk vervolg op 'Scènes uit een huwelijk'. Het blijkt anders te liggen. Bij dat vorige stuk was er geen ijkpunt en nu wel. Iedereen heeft zijn eigen herinneringen. Dat had ik me tevoren helemaal niet gerea liseerd." Zelf herinnert ze zich vooral de versie van Annet Nieuwenhui- zen en Eric Schneider uit 1980. „Ik heb hem wel tien keer ge zien. Ik was net van de toneel school en beschouwde hun voorstelling als een spoedcursus toneelspelen. Zij beheersen het vak tot in de toppen van hun vingers. Van Annet heb ik ge leerd dat Martha geen viswijf is. Dat kan ook niet, want zij is de dochter van de rector-magnifi cus. Ik zet haar neer als een te leurgestelde, gefrustreerde vrouw. Voor het publiek ben ik hopelijk gewoon de volgende Martha. Er zijn ook al zoveel Hamiets geweest." De première is donderdag in de Leidse Schouwburg. „Ik geloof dat we uit een soort bijgeloof de première opnieuw in Leiden doen. De vorige keer is het ook goed gegaan. Het is er een heer lijk theater voor - niet te groot, niet te klein." Ook dinsdag en woensdag wordt er in de Leidse Schouwburg gespeeld: de laatste try-outs. Vanavond is er een try- out in het Parktheater in Alphen aan den Rijn. 'Wie is er bang voor Virginia Woolf?' is als vrije productie tot juni in de theaters te zien. Voor deze gelegenheid is Van Kralin gen uitgeleend door het Natio nale Toneel, het gezelschap waaraan ze nog altijd is verbon den. „Ik houd van ensembles, omdat je het vertrouwen niet steeds opnieuw hoeft op te bou wen. Je mag meedenken in het creatieve proces. Het is leuk om meer te doen dan alleen de rol en de tekst. Het is voor mij be langrijk om creatief uitgedaagd te worden." Ze sluit daarom niet uit dat ze in de toekomst nog eens gaat re gisseren of schrijven. „Ik praat er wel over met Edwin de Vries, die natuurlijk ook als script schrijver heel succesvol is. Hij probeert me te stimuleren. Maar ja, dat eeuwige gebrek aan zelf vertrouwen, hè. Ik denk altijd dat anderen het beter kunnen. Op mijn 12de heb ik voor het laatst een stuk geregisseerd. En financieel kan ik het me niet permitteren om me een tijdje terug te trekken voor het schrij ven van een script. Misschien moet ik er een vakantie aan op offeren." Ze is echter zuinig op haar tijd. „Ik doe hoogstens drie rollen per jaar. Negentig avonden op pad met Virginia Woolf is veel met een zoon van 13 thuis. Mijn carrière staat niet op de eerste plaats. Ik heb alleen de behoefte om geregeld te spelen. Regisseur Stanley Kubrick heeft mij ooit benaderd voor een van zijn films. Dat aanbod heb ik laten schieten, omdat mijn kinderen nog klein waren. Het is voor mij belangrijker dat mijn kinderen twee leuke jongens worden en niet twee keer per week bij de psychiater zitten." "Wie is er bang voor Virginia Woolf?', vanavond in Parkthea ter, Alphen aan den Rijn (uit verkocht); dinsdag, woensdag en donderdag in Leidse Schouwburg (nog kaarten ver krijgbaar). theater recensie Dick van Teylingen 5: King Lear door Het Paleis/Laika. Tekst: Bart rt. naar William Shakespeare. Gezien: 17/1, Schouwburg, Leiden. Bejaarde vorst Lear is toe aan een rustige It dag. Het beste recept daarvoor lijkt zijn land te verdelen onder zijn drie iters, volgens de verdeelsleutel 'wie het st van me houdt, krijgt het grootste .Goneril en Regan bezingen de liefde hun vader in alle toonaarden, maar lelia (tot dan toe zijn lievelingsdochter) eerlijk en neemt meer afstand: er zijn soorten van liefde, waaronder die tus- vader en dochter. Des konings ego kan deze relativering niet aan en hij verbant haar. Haar zussen laten dat gebeuren zonder tegensputteren. Al snel blijkt dat hun woorden even groot als hol waren: Goneril en Regan spelen onder een hoedje en ondermijnen de status van Lear steeds verder. Ook geestelijk takelt de ko ning af; als een bejaarde Ophelia deelt hij bloemetjes uit. Ten slotte komt hij op de rand van de waanzin tot inzicht. Daarnaast speelt nog een familiedrama: het lukt de bastaard Edmund zijn broer Edgar verdacht te maken bij zijn vader. Pas als zijn ogen zijn uitgestoken, ziet hij in hoe de ver houdingen werkelijk liggen. De Vlaamse jeugdtheatergroep Laika brengt met Het Paleis een door Bart Moeyaert be werkte Lear voor de jeugd vanaf een jaar of vijftien. Maar in deze ongelikte Lear gaan tekst en regie twee kanten op. Moeyaert gaat allerminst door de knieën voor zijn publiek van jongeren en schrijft moeilijke Vlaamse zinnen. Humor is ook niet de meest opvallende ei genschap van Moeyaerts tekst. Regisseur Roets probeert die serieuze complexiteit te compenseren door zijn acteurs te laten spe len in een zeer expliciete jeugdtheaterstijl, met bijvoorbeeld een olijk paardendansje van Warre Borgmans (Lear) in een o zo kod dige uitvergrote onderbroek met bretels. Een andere vondst uit het land van Urbanus van Anus was wel leuk, want minder na drukkelijk: het rode kruis op de slip van de verpleegster die hier de nar speelt. Ze doet haar best en verricht goed werk, maar kan ook het menselijk tekort niet genezen. Net zomin als de vertellerachtige kanttekenin gen van het toegevoegde personage Lot werkelijk verheldering opleverden. Gelukkig zorgden het mooie decor en de expressieve trompettist voor meer opklaringen. theater recensie susanne lammers Voorstelling: Antigone door de Wetten van Kepler. Regie: Dominique Hoste Spel Marleen Graumans, Annemarie van Haren, Rob van Gestel e.a. Gezien 18/1 LAKtheater, Leiden Nog te zien 19/1 aldaar (uitverkocht), 30/1Theater a/h Spui, Den Haag. Je hart of de regels volgen. Anti gone, het drama van het zusje dat haar 'foute' broer wil begra ven al kost het haar het leven, laat zien welke dilemma's die vraag oproept. De Wetten van Kepler bewerkte de bewerking die Annouilh van het Griekse drama maakte, tot een compac te en krachtige voorstelling. De tekst is fors ingedikt, alleen het noodzakelijke wordt gezegd, en de speelstijl is lijfelijk en con fronterend. Snoeihard drama, dat je raakt tot in je merg. De zwarte humor lijkt alleen maar het stuk te verlichten. De nu 19-jarige Marleen Grau mans speelt - net als drie jaar geleden tijdens de eerste serie voorstellingen - de koppige An tigone. Het doen-wat-gedaan- moet-worden doet ze weerga loos monomaan. Haar onver zettelijke houding wekt als van fonist en zanger Lodewijk iCorp (28) won in 1995 tijdens leidse Blues Jazzweek de ■Talent Award. Sindsdien IWede Leidenaar onder meer |eband van Marco Borsato en (e Oosterhuis. ffl zelf geen jazzpurist maar zo nu en dan mag ik inaar jazzplaten luisteren, id of blue' van trompettist Davis is in dat opzicht iecht mijn bijbel. Die plaat It één verhaal, is gecompo- 1 door een man met een vi- 'at dat betreft is Miles meer Ti een trompettist. Hij is eerste plaats een jazzgoe- 'ij heeft een bepaalde in zijn hoofd en zet die gens neer. die plaat klinkt kan ik niet wden vatten. Ja, blauw, is misschien nog wel de omschrijving. Het gaat [naar een climax toe; het koel, op één niveau. Er zit jmij ook wel iets mystieks in heb wel eens meegespeeld. |nioest ook wel toen ik op pnservatorium zat; dat was Ijazzgericht. Maar liever p ik, ha ha ha. Als je dit Tl. dan blijft er helemaal Cover van je eigen spel. Die 's zo fenomenaal, die leef- Strijd om Stad Leiden Jazz Award begint vandaag de voor de muziek. Dat is ook iets waar ik intens veel respect voor heb. Want helaas zie je dat vandaag de dag nog maar wei nig. Tegenwoordig zijn mensen liever beroemd dan dat ze goede muziek maken. Business en marketing overheersen. In dat opzicht heb ik ook eigen lijk geen recht van spreken. Ik werk er net zo hard aan mee. Maar het is wel een ontwikke ling die ik betreur. Daarom luis ter ik ook nauwelijks naar eigen tijdse muziek. Soms dwing ik mezelf ertoe; je moet als muzi kant toch op de hoogte blijven. Maar je eigen ding doen en daar helemaal in opgaan, zoals die jazzmusici deden, dat zie je ei genlijk niet meer." Tekst: Rody van der Pols Foto: Dick Hogewoning door Herman Joustra leiden - Elke gerenommeerde muzikant is klein begonnen. Thuis op een zolderkamertje. In een schuurtje. Een eerste optre den voor familie en bekenden, tussen de schuifdeuren. Vaak blijft het daarbij. En wie wel ta lent heeft, moet meestal nog een lange weg afleggen naar het gro te podium. Talentenjachten willen de top- pers-in-de-dop nog wel eens versneld voor het voetlicht ha len. Ook de Leidse jazzweek kent sinds 1990 zo'n competitie, die vandaag weer ontbrandt in De Waag, waar de voorronde wordt gehouden van de strijd om de Stad Leiden Jazz Award. Het is een bont, internationaal gezelschap dat dit keer een gooi doet naar de onderscheiding: twee Nederlanders, een Bulgaar, een Zweed, een Hongaar en een Duitser. Ze zijn allemaal afkom stig van Nederlandse conserva toria, in Amsterdam, Maastricht, Rotterdam, Zwolle en Hilver sum. Een van die deelnemers is Lei denaar Frans van Heemskerk, die in 1999 afstudeerde. In Hil versum volgde hij de opleiding jazz/lichte muziek voor piano, waarbij hij les kreeg van onder anderen Karei Boehlee, Henk Eikerbout en Rob Madna. Hij speelde met The Dual City Big band, Mark Murphy, Deborah Brown, de jazzgroep Page One, de fusiongroep KnoertZ van Ro bin Koerts, de band Damzon Daze en vele anderen. Sinds afgelopen zomer heeft Van Heemskerk zijn eigen vijf mans fusiongroep, The French Connection, die uitsluitend ei gen werk speelt in uiteenlopen de stijlen. Voor de Stad Leiden Jazz Award speelt hij in een trio - met bassist Robin Koerts en drummer Jeroen Vrolijk - dat jazz standards en eigen stukken speelt. Het eigen repertoire is het best te omschrijven als 'fu sion' of 'relaxte jazz'. zelf rebellie en insubordinatie op bij haar medeburgers, ja zelfs begrip bij Kreon, de ko ning van Thebe, die toch zeker wist dat zijn wetten rechtvaar dig en terecht zijn. In het tonen van die omslag is De Wetten van Kepler grandioos geslaagd. In drie minuten verandert een van angst en onderdanigheid stotterende zoon in een opstan deling die spuugt op zijn vader. De lastigste rol is voor Herman van de Wijdeven, want hij is het die als Kreon het drama in gang moet zetten. Voor Antigone was het alles of niets - zonder con cessies, en in zekere zin plaatst ze zich daarmee buiten de orde. Kreon koos voor de redelijke middenweg en doorgaan met leven, niet de problemen scherp stellen maar ze oplos sen, maar dan blijkt de werke lijkheid weerbarstiger dan de theorie. Van de Wijdeven moet het midden zien te houden tus sen de botheid van de autoritai re zak en de bewondering die hij voelt voor de rechtlijnigheid van Antigone, tussen de macht hebber en de mens. En daar slaagt hij in met glans. Door zijn belichaming van het dilem ma brengt hij een ongemakke lijke identificatie bij de toe schouwer teweeg. Dat is het hoogste wat je bereiken kunt. (advertentie) Evelien Sellers, de enige vrouw die meedoet, komt ook uit Lei den. De altsaxofoniste nam les bij onder anderen Ben van Dun- gen, bij wie ze zich met name concentreerde op jazzimprovi satie. De lessen vulde zij aan met de algemene muziektheorie van Lex Hakker. Sellers heeft in diverse bezettingen podiumer varing opgedaan, in Six Pack, Groovy4u, Netzowitz, Salt Pea nuts en haar huidige formaties Mas Que Nada en Los Jazzicos. Haar muziekstijlen lopen uiteen van mainstream jazz en 'ge waagde' latin tot swingende pop. Tijdens de talentenjacht- .wordt zij begeleid door bas, drums en piano en speelt ze op Latin-georiënteerde jazz en jazz- standards. De vier andere deelnemers zijn Dimitar Bodurov, Mare Sperber, Micheal Rorbu en Victor Haras- zti. Elke deelnemer krijgt twintig minuten de gelegenheid zijn kunnen te tonen. De voorronde begint om 14.00 uur. Om 18.00 maakt de jury de drie talenten bekend die mogen meedoen aan de finale volgende week za terdag in café Einstein.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23