ussen het Surinaamse kastje en de Nederlandse muur LEIDEN REGIO vangene land is statenloos AAN HET WERK ïha Adama, Nederlandse van geboorte, is al negen jaar stateloos en. Ze heeft geen paspoort en ze krijgt geen verblijfsvergunning ze haar nationaliteit niet kan aantonen. Ze mag officieel niet en vorig jaar zomer dreigde ze uit huis te worden gezet, om- haar torenhoge schulden niet kon betalen. Maar de gemeente bij. Na een halfjaar zijn er weinig veranderingen. Wel plannen. - onder paspoort zijn er mogelijkheden." I Nederlandse t ramen hangen batik die dienst doen als gor- - Het interieur ademt een enos- en Hemagehalte. e vrouw des huizes gaat pelijk gekleed in een nantelpak. Want ook al naar eigen zeggen op de legrens, dat is nog geen >m alles er maar bij te la- ïgen. nog was Natascha Adama receptie van het univer- Koninklijke Instituut voor and- en Volkenkunde, evan iedereen 'de gou- om uit haar penibele si- e komen. „Goed bedoeld ïaar allemaal in de cate ren there, done that." ïinig dat de politicologe agelaten om de Neder- nationaliteit te bemachti- heeft het Surinaamse lat ingeschakeld, het Ne- se ministerie van bui- Ise zaken, de Immigratie- ïralisatiedienst en een rol kranten die met wat ïttentie haar toestand kunnen veranderen. Te vergeefs. Er is weinig veranderd sinds Adama vorig jaar juli 'nieuws' was. Ze leeft nu negen jaar lang als stateloze in een onderwoninkje in Leiden. Maar voor de werke lijkheid van de autoriteiten is Adama al negen jaar onvindbaar in een bureaucratisch schemer gebied. Met alle gevolgen van dien. Want wie niet is, kan offi cieel niet werken, geen geld ver dienen, zichzelf niet verzekeren. Geboren in Nederland, werd ze bij wet Surinaamse toen ze van af 1977 vijfjaar in Suriname bij haar vader woonde. Adama was het oneens met die beslissing en probeert vanaf 1982 haar Neder landse nationaliteit terug te krij gen. Haar Surinaamse paspoort ruilde haar vader in voor een reisdocument. En beide landen twisten nu over haar nationali teit. Suriname heeft haar in ja nuari vorig jaar geschrapt uit het bevolkingsregister en weigert een nieuw paspoort te verlenen. En Nederland verwijst direct weer naar de Surinaamse auto riteiten als ze bij de instanties hier aanklopt. Net zoals ze voortdurend van het kastje van Suriname naar de muur van Ne derland wordt gestuurd, slaat Adama's gemoedstoestand over van verbeten strijdbaarheid ('Als ik nu ga liggen, loopt er morgen een heel leger over me heen'), naar fatalistische moedeloos heid. „Nederland is voor mij een grote gevangenis. Ik heb geen kerstmis gevierd. Waarom zou ik kerstslingers ophangen in mijn eigen gevangenis?" Wat con stant blijft, is de bozig bittere toon die uit elke uitspraak is te destilleren. Behalve dan in het persoonlijk contact. Daarin is Adama de hoffelijkheid zelve. „Kopje thee?" Ze loopt naar de keuken, een beetje ongemakke lijk. Het gevolg van een zeldza me en agressieve vorm van reu ma die verhinderde dat ze nog kon werken. Iets dat sowieso al leen mogelijk werd gemaakt door de toeschietelijkheid van de universiteit en het GAK. Maar hetzelfde GAK weigerde na haar diagnose een uitkering, omdat Adama zich niet kon legitime ren. Sinds juli vorig jaar heeft ze die overigens wel. Dankzij de gemeente Leiden, die door een artikel in deze krant gealar meerd raakte en daarvoor zorg de. Iets dat Adama gelijk in per spectief plaatst, want ze wil ge woon werken. „Een uitkering geven ze je alleen maar om niet te sterven van de honger. Hoe ven ze jouw begrafenis niet te betalen." Er is bar weinig veranderd in haar situatie. Ze heeft haar huis nog wel maar kan alleen maar rondkomen door de giften van derden. „Ik ben afhankelijk van de goedertierenheid van de mensen. Ik word al sinds 1995 gesteund door de werkgroep Diakonie in Oegstgeest. Die hebben mijn beurs betaald." Ze vindt het vervelend steeds maar gunsten aan mensen te moeten vragen. Maar wat kun je eraan doen. „Hier", een grote plastic tas, bol van de paperas sen, verschijnt op tafel. Haar wapenarsenaal in de papieren strijd. „Een boodschappentas, ja. Dat symboliseert een beetje mijn onzekere bestaan. Maar wel van de Bijenkorf, hè. Dat geeft enig cachet." Een losbladig archief van mis lukte pogingen en vervlogen hoop komt naar boven. Brieven die ze is blijven schrijven. Naar NRC Handelsblad, het ministe rie van justitie, naar de VPRO, naar de Stichting Ombudsman en actualiteitenrubriek Netwerk. Een gevecht tegen de bierkaai. Flip van Leeuwen (45), sociaal advocaat Een uitstervend ras; de soci aal advocaat? Ja, zo zou je het wel kunnen stellen. Steeds meer jonge mensen kiezen voor de commerciële advocatuur, waarin je twee keer zoveel ver dient. Ik ben in dit vak terecht gekomen tijdens mijn studie rechten. Ik werkte toen een tijdje bij de Leidse Rechtswin kel en dat beviel me zo goed, dat ik dat werk ben blijven doen. Nu alweer 17 jaar en ik heb geen moment spijt van mijn keuze gehad. Mijn idealis me is mijn drijfveer. Ik vind het belangrijk dat minder draag- krachtigen juridisch worden bijgestaan. Daarnaast is het na tuurlijk ook een leuk vak. Zeer dynamisch en erg afwisselend. Ik doe vooral veel asielzaken en strafzaken en dan met name huis-, tuin- en keukencriminali- teit. Dus diefstal, mishandeling enzovoorts. Ik denk dat er in heel Nederland nog zo'n 400 tot 500 sociaal advocaten zijn. En dat aantal loopt rap terug, omdat, globaal gesteld, de ou deren stoppen en de jongeren niet meer beginnen. Ik betreur dat wel. Mensen kiezen niet meer voor een vak waarmee ze het algemeen belang dienen, omdat dat minder betaalt. Kijk maar naar de zorg, waar een enorm personeelstekort is en waar operatiekamers leeg blij ven. Of kijk naar het onderwijs, naar al die lessen die uitvallen, omdat er geen onderwijzers zijn. Ik vind dat een verontrus tende ontwikkeling die gekeerd moet worden. TEKST: MARIJN KRAMP FOTO: JAN SCHEERDER uit de Leidsch Dagblad I IK'HIUVEN ANNO 1902 Maandag 20 Januari LEIDEN - Ter uitvoering van een Raadsbesluit is een onderzoek ingesteld omtrent de vraag, in welk ge deelte der gemeente de behoefte aan een nieuwe school 3de klasse het grootst moet worden geacht. Werpt men een blik op de kaart van Leiden, dan zou men bij een eersten oogopslag allicht geneigd zijn te meenen, dat ergens in het zuidelijk deel der ge meente de aangewezen plaats zou moeten worden gezocht. Terwijl toch in het noordelijk deel de nieu we school aan den Maresingel, de school aan de Van-der-Werf-straat en de school aan de Mare, alle drie scholen voor 600 leerlingen, bestemd zijn de minvermogende schoolbevolking van dat deel op te nemen, treffen wij in het zuidelijk deel slechts de school aan het Plantsoen en die aan de Langebrug aan, waarvan de eerste slechts aan 450 leerlingen plaatsruimte aanbiedt. Oppervlakkig zou men dus geneigd zijn te meenen, dat bijv. op Vreewijk of op het Raamland bij den Hoogen Rijndijk de nieuwe school zou behooren te verrijzen. Gaat men evenwel verder en werpt men ook een blik op den aard der schoolbevolking die thans op de scholen 3de klasse ter school gaat, dan blijkt alras dat ook de nieuwe school voor 600 leerlingen een plaats zal moeten vinden in het noordelijk deel. ANNO 1977 Natascha Adama, stateloos, werkloos en bijna radeloos. Maar nog vol plannen om te ontsnappen uit haar 'papieren gevangenis'. Foto: Hielco Kuipers Alleen het Algemeen Dagblad, het Parool en de Weekkrant Su riname vonden het drama van Adama lezenswaardig. Die ver halen hebben de ogen van de mensen bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) nooit bereikt. Adama zou terug naar Suriname moeten. En dat nota bene, terwijl de medisch advi seur van justitie zelfheeft ge zegd dat ze vooral in Nederland moet blijven voor een goede be handeling van haar reuma. Haar advocaten doen een be roep op de 3-jaartermijn. Eind vorig jaar meldde de IND dat het de afhandeling van dertig duizend bezwaarschriften tijde lijk opschort. Daardoor wordt voor veel van die bezwaarschrif ten de wettelijke termijn van drie jaar overschreden. Wat be tekent dat asielzoekers na die drie jaar automatisch een ver blijfsvergunning krijgen. Adama komt dan wel niet uit Kosovo of Afghanistan („Ik ben geen hot issue en het is lang ge leden dat Bouterse mensen heeft vermoord"), maar haar advocaten denken dat ze met haar zaak een hele goed kans maken. Het bezwaar is inge diend. En de ambtelijke molens draaien onverstoorbaar verder. Misschien een jaar, misschien anderhalf. In de tussentijd wil Adama een eigen bedrijfje beginnen. Een politiek adviesbureau, waarvoor ze gewoon thuis kan werken. „Het inschrijven bij de kamer van Koophandel is geen punt. Alleen stuit je steeds weer op andere problemen. Je krijgt geen lening dus de financiën ontbre ken om de zaak goed aan te pakken. Ik ben genoodzaakt met marginale middelen aan de slag te gaan. Ik heb mezelf een aan tal maanden gegeven om het te laten werken." Maar liever dit proberen dan stilzitten. Want dan wordt ze naar eigen zeggen 'helemaal gek.' Ze zucht. „Weet je wat het is? Het werken vanuit een under dogpositie gaat me steeds zwaarder vallen. Ik weet niet of ik wel kan wachten. Of ik nou na een jaar of anderhalf inderdaad die verblijfsvergunning krijg, ik wil hier weg. En ik heb in Ameri ka een relatie zitten die ook niet tot in lengte van dagen op me kan blijven wachten. Ik ga iets anders doen." Plan B. Ze haalt een krantenarti kel van het Algemeen Dagblad tevoorschijn, waaruit blijkt dat het een peulenschil zou zijn om de Franse nationaliteit te be machtigen voor iedereen die woont in een land dat ooit tot het Franse grondgebied heeft behoord. „En Nederland was tij dens Napoleon in Franse han den. Dus" En zijn ook andere plannen. Sommige wat meer uitgewerkt dan andere. Zo wil ze promove ren. „Daarvoor heb ik drie uni versiteiten in het buitenland op het oog." Hoe ze daar denkt te komen, weet ze nog niet. „Maar ook zonder paspoort zijn er mo gelijkheden." Welke? Daar wil ze niet over uitweiden. Als uitwijkplaats is Frankrijk een optie. Misschien zelfs voor de promotie. „Dat gaan ze niet van me afpakken. Weet u hoe ik me iedere dag moet voorhouden dat in ieder geval de mensen in mijn straat wel o.k. zijn? Dat als mijn buurman en buurvrouw het voor het zeggen hadden, zij wel de juiste beslissingen zou den nemen? Ik moet pragma tisch denken en de dingen scheiden. Ik ben mijn geloof waardigheid kwijt. Het kan zo niet langer. Grote kans dat als u mij over een paar maanden belt, dat ik weg ben." Dan is ze weer even stil. „Kopje thee?" Pablo Cabenda Woensdag 19 januari VOORSCHOTEN - Voorschotense verenigingen en bedrijven werken aan een nieuw programma voor 'Verlevendiging Dorpskern en Sportreal', een reeks van activiteiten die vorig jaar voor het eerst werd op gezet. Het doel is tweeledig. Enerzijds wil men de Voorschotenaar meer laten bewegen en anderzijds hoopt men het oude dorpscentrum zijn functie wat meer terug te geven. De activiteiten in het kader van de 'Sportreal' zijn over het algemeen geslaagd, zeker in vergelijking met de omliggende plaatsen. De verlevendiging van de Dorpskern had vorig jaar hoogtepunten in de rom mel- en geraniummarkt, de bezichtiging van de dorpstoren en de ruilbeurs voor de kinderen. Getracht zal worden zo spoedig mogelijk een perma nente agenda op te stellen. Vaste onderdelen daarop worden de speciale markten zoals veremgingsmarkt, geraniummarkt en rommelmarkt. Ook de orgel- en beiaardconcerten staan weer op het programma, evenals de openstelling voor bezichtiging van de dorpstoren en -kerk. De start van de activiteiten zal rondom koninginnedag zijn en daarna zal er zo mo gelijk ieder weekeind tot oktober iets speciaals te beleven zijn op het gebied van vrije sportbeoefening en dorpsactiviteit. Als voorlopige plannen kwamen in het kader van 'de beweging' het schoonmaken van sloten en parken, fietstochten en vrije spelmiddagen georganiseerd door sportvereniging naar voren. De muziektent zal niet weer opgezet worden bij de dorpskerk. De plaats was minder gunstig. Gemeen tewerken zal alleen het onderstel van de muziektent iedere zaterdag plaatsen voor het Ambachts- en Bal juwhuis op de Voorstraat. Uit de vergadering over deze plannen kwam de geringe medewerking van de kant van de winkeliers om in te haken op de activi teiten naar voren. Dat betreft dan vooral de centrum winkeliers. Het winkelcentrum 'Noord-Hofland' heeft al contacten met de muziekverenigingen, die in dat winkelcentrum openluchtconcerten gaan ver zorgen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Roosevcltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. LEIDEN-Sinds kort beschikt de r.k. Hei lig Hartschool in Noord (Lusthoflaan) over een nieuwe speelruimte. Het is een ongeveer 900 vierkante meter groot terreintje op 't Spoortje, gelegen aan het eind van de Nassaustraat tus sen de Os- en Paar- denlaan en de Kooi- laan. De NS heeft het terreintje gratis overgedragen en de gemeente heeft er iets moois van ge maakt. Foto: archief Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21