Smokkelaars Wassenaar eert kroonprins en Maxima met beeld en plein met tien man tegelijk vast €549 KEUKENS Ronkende saxofonen in De Waag BADMEUfi SHOWROOM f QB00 Voorlichting Formido Leidsch Dagblad VAN ROY EN VISSERS C.S. Wel. (071) 5122362. Maatregelen tegen bolletjesslikkers boedel failliete NBBS onder de hamer Maxima onvoorwaardelijke keuze ALLEEN ZATERDAG 19 JANUARI GOEDHART BOUWHUIS Korting tot Leidsch Dagblad NR. 42827 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag ig JANUARI 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden rijwilligers zijn gud waard voor jmslachtoffers ER-akkoord WO verdeelt weede Kamer lost gaat straks liet langer in de ettrouwde bus tnkheer Van loogland over jrgen regent firn Eradus ■t de passie oor het doet etrokkenen zien lets in twee één cel den haag/gpd - Het kabinet stemde gisteren in met een groot pakket aan vergaande maatrege len om het doorlaten van bolle tjesslikkers te voorkomen. Zo moeten op de Antillen en Aruba, waar de meeste smokkelaars vandaan komen, alle passagiers op alle vluchten naar Nederland gecontroleerd worden. Vanaf 1 maart komen er 350 ex tra noodplaatsen bij voor drugs koeriers die op Schiphol worden aangehouden. Zij zullen in groepsruimtes worden vastge zet, mogelijk met tien man tege lijk. Daarmee doorbreekt de mi nister de bestaande praktijk van een man op een cel. Hij verze kerde gisteren dat dit regime al leen voor bolletjesslikkers geldt, niet voor andere gedetineerden. In de kazerne in het Brabantse Ossendrecht zouden per 1 fe bruari al smokkelaars opgeslo ten kunnen worden, denkt Kort- hals.Op Schiphol zelf komen er honderd extra cellen bij. Douane, marechaussee, open baar ministerie en de rechtban ken krijgen er honderd mensen bij om de toeloop van drugskoe riers het hoofd te bieden. Om de druk op de rechtbanken te ver lichten mogen rechters in het vervolg in hun eentje rechtsza ken tegen bolletjesslikkers be handelen, voor delicten waar maximaal zes maanden straf op staat. Nu komen drugszaken vaak nog voor de meervoudige kamer. „Het zijn zeer vergaande maat regelen", betoogde Korthals. Hij bestreed dat hij te traag zou zijn geweest bij de aanpak van drugskoeriers. „Ik heb vanaf ju- Het is niet druk, het »elt lekker door en kijk ge- ond. zegt de portier. De is failliet en de inboedel o! het hoofdkantoor aan de ti holweg wordt geveild. De zo trotse reisorganisatie zi een miljoenenschuld. Gis- di was het kijkdag. ii I reiswinkels zijn inclusief ro neel half oktober vorig jaar tnomen door de Dutch Group. De ruim 300 per- isleden van het hoofdkan- tonden op straat. «rijf verdiepingen tellende iw biedt een troosteloze ik. In een kamer staan de Dns in plastic kratten op- >eld en een etage hoger computers in een schier oze rij in een stelling. De mbeheerders hebben hun ities blijkbaar afgerea- 101 In een van hun kamers is - V f 7 Belangstellenden op de kijkdag in het hoofdkantoor van de NBBS. Foto: Henk Bouwman een portret van computertycoon Bill Gates gebruikt als dart board. Tot gisteravond zeven uur kon er gekeken en geboden worden. De spullen worden vandaag vanaf 10.00 uur in het Antonius Zalencentrum in Leiden geveild. (advertenties) maandag 28 januari p imj leraar basisonderwijs In Alkmaar alteen over voltljdopleldlng, in Amsterdam voorlichting over vottijdopleiding, deeltijdopleiding, verkorte opleiding, zij-instromers en schrijfdocent/-therapeut. Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst wassenaar - De Wassenaarse Langstraat krijgt een speciale Willem-Alexander Mdxima-plek. Het pleintje op de hoek van de Van Hogendorpstraat krijgt een toepasselijke naam en een bronzen beeld van het koninklijke paai', als tango-dan send stel. De kroonprins en zijn toekom stige vrouw onthullen het beeld in de loop van volgend jaar. Ontwerper van het bronzen kunstwerk is beeldend kunstenaar Eric Claus, wiens ontwerp al is goedgekeurd door beide modellen. „Voor zover wij dat hebben gehoord vinden ze het ontwerp mooi", aldus burgemeester H. van den Muijsen- berg gistermiddag. Hij zei dat tijdens de presentatie van een feestelijk programma ter gelegenheid van Het Huwelijk op 2 fe bruari. „De passie zal van het beeld af springen." De kosten van het kunstwerk, ruim 20.000 euro, moeten ondernemers en Wassenaarse burgers nog bij elkaar sprokkelen. Wie minimaal 2.000 euro bij draagt krijgt van het organiserende 2-2-2- comité een kleine replica van het beeld, dat in zeer beperkte oplage wordt ge maakt. Een naam voor het pleintje is nog niet bedacht. „We willen de bevolking van Wassenaar oproepen om daarvoor iets leuks te bedenken." Pagina R3: Wassenaar maakt zich op voor groot Oranjefeest ni geprobeerd het binnen de be staande mogelijkheden te rege len." Minister Korthals van justitie heeft gisteren een flink aantal noodmaatregelen gepresenteerd om de stroom dnigskoeriers naar Schiphol in te dammen. De grote Kamerfracties steunen dat plan van aanpak in grote lijnen. Een meerderheid van PvdA, CDA en D66 wil echter van de minister de spijkerharde garan tie dat er geen betrapte drugs koeriers meer worden vrijgela ten. Korthals verklaarde gisteren na het kabinetsberaad dat zijn „be leid erop gericht is dat heenzen dingen niet gebeuren. Maar er kunnen zich altijd bijzondere omstandigheden voordoen". Voor PvdA, CDA en D66 is dat onvoldoende. „Er is te veel ge beurd. We willen nu de zeker heid dat het niet meer voor komt", aldus PvdA'er Van Oven. „Er zijn voortaan geen bijzonde re omstandigheden meer", vindt ook CDA-Kamerlid Riet kerk. In december was de toestroom van drugskoeriers naar Schiphol zo groot dat bij elkaar elf men sen die harddrugs bij zich had den zijn doorgelaten, gaf Kort hals gisteren toe. Er waren geen cellen meer voor hen. Twee van de smokkelaars hadden meer dan negen kilo cocaïne bij zich. Zes van hen liet de douane gaan zonder ruggespraak met justitie, wat niet mag. Korthals betreurt deze gang van zaken. Pagina Binnenland: Scherpe kritiek op voornemen 'tien op een cel' Wouter Kiers leeft zich uit op zijn tenorsaxofoon tijdens het opwarmconcert van de Leidse Blues- en Jazzweek. Foto: Taco van der Eb door Rody van der Pols leiden - Met een glimmend roodleren jasje, geblondeerde kuif en zwart glimbloesje is de boomlange Wouter Kiers van nature een blikvanger. Gelukkig hoeven hij en zijn kompaan Ruud de Vries het niet alleen van hun looks te hebben. Met ronkende en knetterende saxo fonen luidt het energieke duo, bijgestaan door hun swingende band, gisteravond de Leidse Blues- en Jazzweek in. Gevolgd door een optreden van de Ne derlandse godfather van de saxofoon, Hans Dulfer. Het betrof overigens nog slechts een 'opwarmertje' gisteravond in De Waag, want de officiële Kiers De Vries geven startschot Leidse Blues- en Jazzweek opening heeft vanmiddag plaats. Eveneens in De Waag, het kloppend hart van het ko mende Leidse jazzfestijn. Ook het publiek moet nog even warm lopen. De dranghekken voor het podium staan er aan vankelijk nogal potsierlijk bij. Bij aanvang van het concert zijn er ongeveer net zoveel toeschou wers als muzikanten in de zaal. Maar daar komt in de loop van de eerste set al snel verandering in. Aangetrokken door de swin gende klanken die naar buiten lekken, komt het publiek toch nog binnendruppelen. En zo klinkt in de eerste pauze toch nog het gezellige geroezemoes dat bij een concert als dit hoort. Onder de booggewelven links en rechts van het podium staan de groenwitte parasolletjes van de hoofdsponsor. En daar worden goede zaken gedaan: binnen de kortste keren ligt de vloer be zaait met plastic bekertjes. Dat jazz en drank samengaan, blijkt overigens ook uit het bord dat boven het hoofd van Wouter Kiers hangt: daarop prijken de namen van menig fabrikant van alcoholica. Drank is vanavond echter geen vereiste: de swingende groove die de Kiers De Vries Band produceert, is bedwelmend ge noeg. Hier en daar gaan de voet jes al van de vloer. Op het podi um staan de twee bandleiders af en toe als twee schermers tegen over elkaar. De degens zijn van avond vervangen door saxofo nen, die er op los scheuren als op hol geslagen rollercoasters. Dan grijpt Kiers naar zijn klap pertjespistool en lost een schot in de lucht. De Leidse Blues- en Jazzweek kan beginnen. Student schiet vriendin dood davie - De derde schietpartij in een Amerikaanse school bin nen een week heeft gisteren twee studenten het leven ge kost. Een student van ongeveer twintig jaar schoot op de cam pus van het Broward Commu nity College in Davie, Florida, op zijn vriendin, en richtte het wapen vervolgens op zichzelf. Dinsdag verwondde een leer ling van een school in New York twee medeleerlingen. Een dag later kwamen drie perso nen om door een schietpartij op een universiteit in Virginia. Urine testen op eiwitten Groningen - Onderzoek naar de aanwezigheid van eiwit in urine kan hart- en vaatziekten in een vroeg stadium helpen opsporen. Dergelijk onderzoek is goedkoop en kan eenvoudig worden verricht door de huis arts. Eiwit in de urine kan dui den op een beschadiging aan de bloedvaten. Dat concludeert de Groningse geneeskundige Diercks na een grootschalig on derzoek waarbij de urinemon sters van 40.000 Groningers tussen de 30 en 75 jaar werden bekeken. Het was al bekend dat hoge bloeddruk en een hoog cholestorolgehalte aanwijzin gen zijn voor een verhoogd risi co op hart- en vaatziekten. Geen camera's bij proces Moussaoui Washington - Het televisiesta tion Court TV mag het proces tegen Zacarias Moussaoui niet uitzenden. Dat heeft een rech ter in Washington bepaald. Moussaoui is tot dusver de eni ge die in de VS is aangeklaagd in verband met de aanslagen van 11 september. Moussaoui steunde het verzoek van Court TV. Maar de rechter vond dat er geen uitzondering mag worden gemaakt op de regel dat geen camera's tot zittingen van fede rale rechtbanken worden toe gelaten. Het ministerie vreest dat de rechters, juryleden en getuigen doelwit van terroristi sche acties worden. (advertentie) hilversum/gpd - Wlllem- Alexander koos onvoorwaarde lijk voor Maxima toen hij haar vandaag een jaar geleden bij de vijver van paleis Huis ten Bosch ten huwelijk vroeg. Hij had haar ook gevraagd als dat zou heb ben betekend dat hij dan geen koning had kunnen worden. „Ik heb een onvoorwaardelijk hu welijksaanzoek gedaan," zei Willem-Alexander in het tv-in- terview dat gisteravond werd uitgezonden. Volgens de kroonprins is een keuze tussen Maxima en het ko ningschap nooit aan de orde ge weest. Zowel zijn moeder als premier Kok was er in de week van het aanzoek al van op de "Casablanca" in wit en pergamon, op bestelling leverbaar, 80cm. breed van €677 voor (BIJ INLEVERING VAN DEZE AD f^vens opruiming showroombadmeubels Leiden, Zoeterwoudseweg 11 Leiden, Hoge Morsweg 152a Geopend ma t/m vr 09.00 - 21.00 uur, za 09.00 -17.00uur |BOUWMARKT| hoogte van zijn voornemen. Maxima zei in het vraaggesprek met Maartje van Weegen en Paul Witteman dat zij haar va der gelooft als hij zegt dat hij niet op de hoogte was van de martelingen en verdwijningen tijdens het regime-Videla in Ar gentinië. „Hij heeft geen reden om tegen mij te liegen." Willem-Alexander heeft ook met Jorge Zorreguieta gesproken over de Videla-regering, waarin z'n aanstaande schoonvader onderminister van landbouw was. „En ik geloof hem ook in zijn verklaring waarom hij het gedaan heeft op dat moment", zegt Willem-Alexander. Zorre guieta vertelde de prins dat hij van drie verdwijningen wist. Die mensen zijn allemaal teruggeko men. Hij zei: „Dus hoe kon ik dan vermoeden, verwachten dat andere mensen niet terugkwa men?" zo citeerde de prins Zor reguieta. De interviewers wezen erop dat wetenschappers, onder wie pro fessor Baud die Méxima's vader in opdracht van het kabinet on derzocht, van mening zijn dat Zorreguieta wel degelijk op de hoogte was van excessen in zijn land. Witteman schreef eerder deze week in zijn column in Vara TV-Magazine dat Willem- Alexander daarop zou hebben geantwoord: 'Dat is zijn mening, er staan andere tegenover.' De prins antwoordde echter iets genuanceerder, zo bleek gister avond: „Er zijn ook andere mensen die het onderzocht hebben. Ja, het zijn meningen." Volgens Kok heeft het tweetal met de uitlatingen over Jorge Zorreguieta niets anders gezegd dan in het interview ter gelegen heid van de verloving. Kok had dan ook 'geen enkele aanvech ting' gehad om in het interview te knippen, zei hij gisteren. Pagina Gesprek van de Dag: Maxima maakt Willem-Alexander zelfverzekerder Pagina Binnenland: Commentaar Levering In overleg. Actie loopt t/m 2 tebruari o s. 70% SieMaüZ prpnorm Hoorn 126o, Alphen o/d Rijn, tel (0172) 42 21 00 Openingstijden: mo l/m do 8 30-17.30 uur. vrij. 8 30-21 00 uur. zot '10 00-16 00 uur (advertentie) Kijk dan snel elders in deze krant Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V VJt Straat Postcode Telefoon n controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betaling s mijn bank-gjronummer Handtekening: 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1