RV en MVKV samen op één complex DUIN BOLLENSTREEK rj Omwonenden Zeehonk zijn gedonderjaag jongeren zat Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 22 00 BEL 071-5128030 2;[ 2 neente zoekt naar tijdelijke oplossingen voor beide voetbalverenigingen Prins trekt Lissese PvdA-lijst n Rooijen tug in politiek partij Zwaan Eind van Wilbertverbouwing in zicht skia Buitelaar k De Katwijkse voetbalvereni- TtëV en MVKV willen in de toe- en één sportcomplex gaan Over circa tien jaar delen zij den, kleedkamers en dubgebou- de plek van KRV in sportpark De w i. Om het tot die tijd te kunnen 3e n, is de gemeente van plan om eid te geven voor een verbou- ia< IV krijgt een extra veld. ia voetbalverenigingen dienen bij ïente al jarenlang wensenlijstjes verbeteringen. KRV heeft drin gend twee extra speelvelden nodig. En het ruim dertig jaar oude onderkomen van MVKV, net buiten de poort van marinevliegkamp Valkenburg, verkeert in erbarmelijke staat. Sinds inbrekers vier weken geleden het dak beschadig den, kampt de vereniging met water overlast. Ook het sanitair moet drin gend worden vervangen en uitgebreid. Van oudsher heeft de gemeente nooit bemoeienis gehad met de club, die ooit is opgericht voor de mariniers. Maar de gemeente wil Katwijks kleinste voetbal club ook niet aan haar lot overlaten. Wethouder Van Paridon stelt echter duidelijk dat er geen geld en geen ruimte is om twee accommodaties te onderhouden. Nog afgezien van het bestaansrecht voor zoveel voetbalver enigingen (vier in Katwijk) op de lange termijn. De gemeente dringt er daarom al een tijd op aan dat KRV en MVKV sa men een sportcomplex gaan beheren. Nu de besturen van de twee verenigin gen zich onlangs achter die wens heb ben geschaard, is de wethouder bereid om tijdelijke oplossingen te zoeken. Volgende maand presenteert zij de po litiek een voorstel om eenmalig geld uit te trekken voor het onderkomen van MVKV. Penningmeester J. van Iterson van MVKV is blij dat de toekomst voor zijn club er weer zonnig uitziet. Hij heeft de gemeente verzocht om 75.000 euro subsidie te geven om de boel op te knappen. Volgende maand hoort hij welk bedrag de wethouder wil betalen, waarna het wachten is op instemming van de politiek. Met het geld kan de vereniging volgens hem een heel eind komen. „We willen de buitenkant laten staan en binnenskamers alles tegen de grond gooien en opnieuw bouwen. Als we volgende maand groen licht krijgen, is de aannemer voor 1 juli klaar." Daarmee kan de voetbalvereniging het nog tien jaar uitzingen. Daarna volgt de verhuizing naar KRV. Van Iterson stelt uitdrukkelijk dat de twee clubs niet gaan fuseren. „Dat zit er van beide kan ten niet in, want we willens ons geen van tweëen opheffen. Er is trouwens ook behoefte aan een kleine club. Als we fuseren, stappen onze leden waar schijnlijk over naar de andere voetbal verenigingen." Hoeveel extra velden KRV tegemoet kan zien, is nog opduidelij^. Hetstaal^ vast dat dé club met ingang van vol gend seizoen één veld erbij krijgt. De rest hangt af van de uitkomst van kos tenberekeningen die de wethouder momenteel laat maken. Ook voor KRV is volgende maand meer bekend. lisse - Wethouder Prins is bij de gemeenteraadsverkiezingen lijsttrekker cn kandidaat-wet houder voor de PvdA Lisse. De huidige fractievoorzitter G. Mes man staat tweede op de lijst, ge volgd door huisarts H. Bet, T. Hollinger en D. Kistemaker. J. Poolman neemt afscheid van de raadsfractie en staat op de kan didatenlijst als nummer achttien op een 'lijstduwerspositie'. Het motto waaronder de socia listen de verkiezingen ingaan is 'Doorgaan op de ingeslagen weg, maar kritisch blijven kijken watrer beter kan'. De PvdA wil Lisse de aantrekkelijke woon plaats laten blijven die het nu is. Indien dat beter voor inwoners zou zijn en de burgers daarvan ook overtuigd zijn, zou de colle gepartij er voor kiezen om te fu seren met Hillegom. In Lisse zelf wil de PvdA zich onder meer richten op de verkeersveiligheid, de positie op de woningmarkt van jongeren en starters en het garanderen van goede zorg voor ouderen. Voor een van de twee andere collegepartijen, Nieuw Lisse, gaat fractievoorzitter C. van der Zwet de kandidatenlijst aanvoe ren. Hij is tevens kandidaatwet houder en zou eventueel wet houder Van Zijl, die de politiek per 6 maart vaarwel zegt, kun nen opvolgen. Nummer twee op de lijst van de plaatselijke partij is A. van Zeist, die ook nu in de raad zit. C. Alders, die als CDA- 'er in 1994 afscheid nam van de gemeenteraad, staat derde op de lijst, nummer vier is militair B. Brekelmans. nieuw in Katwijk. Nee, tt (hoewel in dat dorp Hes later gebeurt). Oud en nieuw nieuws. En hc euws uit Noordwijk. Of nieuws, het is maar hoe |e je het bekijkt. wel eens uitgekeken op Tlègische groentetuin en ;en van brood en koek- IV Maarten van Rooijen. >ls leider die anderhalf iden de Katwijkse poli- ,fug toekeerde vanwege lepele bordeelbeleid. huisvlijt waar hij toen uitkeek heeft de theo- th niet blijvend kunnen En de teleurstelling niet weg kunnen eten. ^Üj hield een vieze na- Bver aan zijn vertrek. et is er in zijn dorp al- b ar beroerder op gewor- 77 n te dure parkeergarage en van de belastingbeta- itzooi met burgemees- e en en projectontwikke- =ni i nu hebben die barba- 0; zelfs gewaagd om de af- YQ (roenteveiling te slopen. j oet je bij de parttime boer niet mee aanko- 'loot hij na lang kauwen luwen op die zelfge- "1 radijs om maar eens Ie koe uit de sloot te ha- G heet. Het beste paard 27! komt terug. The return 'igtt van Rooijen. 9, loUywoodachtige con- kt het een stuk span- dan het is. Want het lijkt de knetterende hout iet tuinhuisje de tijd 'gestaan. De ex-SGP'er 1 beetje steken bij wat al s chter de rug is. De par- 5 ji 'ge wordt, sinds je er fe nnenkomt, best aardig er Van Wouwe zit al lang >as I in Willemstad en de lrtl te DZH-woning hangt gg; ipt en wel bij een make file vitrine. Hangjonge- •erijverleden? Niets "•9 onder de zon. 'e koeien hebben wij in 7 n e vooralsnog niet kun- 16 dekken. 2- 'verwonderlijk. Het slotte Katwijk. Boven- lartens nieuwe thuisha- 2 otestants Christelijk ji het vierde politieke jas- (li< wijk. Een extra ringetje betaald parkeren in een centrum dat steeds groter wordt. Dan glij den de grenzen ineens een eind weg. Duur Noordwijk pikt het niet. En wat doe je dan? Dan onderneem je actie. Jaze ker. Ruim op tijd, echt waar, ja, we hebben het over Noordwijk, maar deze keer echt, echt ruim op tijd, heeft de gemeente op dracht gegeven om de parkeer - meters europroof te maken. Dat was nodig. Vroeger betaal den we namelijk in guldens, maar tegenwoordig moeten die dingen euro's slikken. En nu heeft dat bedrijf dat die meters zou bijstellen het niet goed gedaan. Potdorie, dan loop je heel wat mis als ge meente. Hoewel, de meeste parkeerme- ters zijn wel in orde. Die slikken en slikken, iedere autobezitter weet dat inmiddels. Maar vijf tien stuks slikken dus niet. Die staan daar maar een beetje te staan. En dat is dus gratis par keren, als je er toevallig eentje treft. Dat pikt Noordwijk dus niet. Want parkeren in Noordwijk is duur, en het bijstellen van de parkeermeters kost nog veel duurder. Dus claimt Noordwijk het mis gelopen bedrag bij het parkeer- meterbijstellingsbedrijf (pfff, wat een woord)Duizend euro. Wie het kleine niet eert... Duizend euro. Daar is een ambtenaar trou wens wel even mee bezig. Wat een tijd kost zoiets. Telefo neren, brieven schrijven, de juiste wettelijke bewoordingen vinden, juridisch de boel dichtspijkeren en af en toe op de rekening kijken of het geld al binnen is. Ho, stop, wacht even. Kost zo'n ambtenaar niet het meest van allemaal? Wij denken dat we als autobezitters en be lastingbetalers maar eens een claimpje bij de gemeente Noordwijk gaan neerleggen. Saskia Buitelaar en Anton Diedrich ik Maarten van n, voormalig fractielei- |4 an de Katwijkse SGP, zijn rentree in de ge opolitiek. Hij heeft zich 1 sloten bij de partij van A Zwaan. Zwaans Lijst 8 P a de verkiezingen verder de naam Protestants elijk Katwijk (PCK). 0 Lize voor Van Rooijen en uwe naam is deze week w kt. „In kleine kring", art van Rooijen, „want rtij heeft niet zoveel le- PCK werkt nog aan de latenlijst en het partij- )p mnia. id-SGP'er Van Rooijen i die partij anderhalf jaar )t, n na achttien jaar de i, omdat hij het oneens iet de opheffing van het u Iverbod. Hij heeft lang eld over een terugkeer wlitiek, vooral vanwege 2 ple werk dat dat kost er blijven bij mij vragen en over onderwerpen 1 de politiek zich te mak- 3r van af heeft gemaakt." lorbeeld noemt hij de kostenoverschrijding t parkeergarage aan de B even en de kwestie Ie voormalige DZH-wo- \e raar oud-burgemeester ag 'ouwe wilde gaan wo- i )e politicus wil dat een I7' nkelijke commissie zich over deze kwesties en 11 Dekt of de gemeente en 'P Ifouwe destijds verant en netjes hebben ge- H 1 ia Maart en Niek, het komisch duo van de Katwijkse politiek, hebben een medestander. En niet zomaar een. Als zij van heel Katwijk één groot openluchtmuseum willen maken, dan is minister Annemarie Jorritsma best bereid om daar te komen wonen. Alleen die klederdracht, die heeft ze duidelijk nog niet begrepen. Foto: Dick Hogewoning je van Niek Zwaan. En da s al net zo'n Goud-van-Oudfan. Kattuks praten en in kleder dracht lopen, zonder je bela chelijk te voelen, dat is zijn grootste wens. Hé. Komt Maartens openlucht museum toch van pas. Maart van Rooijen komt terug, stop de persen. O nee, wacht, hij is nog van vóór de boek- dnikkunst. Glijden En dan nu iets nieuws. Of eigenlijk ook niet, maar met al die uitgekauwde onderwer pen verslapt de aandacht voor deze rubriek. Kunnen wij het helpen. Dat iets nieuws in Kat wijk ook werkelijk nieuws is. Ze zijn in dat kibbelende kust dorp elke keer allang blij als na eindeloos gezever de gulden middenweg is geplaveid. Wél toerisme op de Boulevard. Géén toerisme op de Boule vard. (Hoeveel kustplaatsen kunt u bedenken die hier über haupt een boom over opzetten? Het Katwijks Compromis: half toerisme op de Boulevard. Dat die beslissing van vorig jaar nu al voor problemen zorgt, is pech. Flink pech voor hotel Zeezicht, dat net op de verkeer de helft van de Boulevard staat. 25 Meter meer naar rechts had eigenaar Parlevliet er een twee de Palacehotel van kunnen ma ken. (Alsof je met Noordwijkse Toestanden blij moet zijn...) Maar nu kan hij die anderhalve meter extra op zijn dak wel ver geten. Want een hogere gevel tast het karakter en het aanzicht van de woonboulevard aan, lispelt wethouder Jan van der Plas. Ooooh. Dus dót noemen ze in Katwijk karakter. Geveltje, gor dijntje, rij auto's voor de deur. Karakter zou wat Parlevliet be treft zijn, als de gemeente de magische toerismegrens een paar meter verlegt. In zijn voor deel uiteraard. Maar daar kan de wethouder niet aan beginnen. Dan breekt dat getouwtrek in de gemeente raad weer uit, van voren af aan. Nee, vertaalt hij, dan begeef je je op een glijdende schaal. Mmmm. Hij bedoelt zeker die schaal waar de gemeente zelf niet vies van is, als het zo uit komt. Landjepik van Noord- De directie van De Wilbert staat bij de stenen die nog een plekje in de nieuwbouw moeten krijgen. Dat zijn er niet veel meer. Foto: Dick Hogewoning door Dorine van Kesteren katwijk - Grote hopen stenen en zand liggen op het terrein van verpleeghuis De Wilbert. Het zijn de laatste tekens van de verbouwingsperikelen waar De Wilbert al bijna achttien jaar mee te ma ken heeft. Het einde is in zicht, want op 21 maart wordt de nieuwste vleugel met de nieuwe centrale hoofdingang geopend. Directeur H. van Mierlo is blij. „We zijn al vanaf 1985 aan het bouwen op ons terrein. Nu zijn we drie gebouwen rijker, maar het heeft wel verschrikkelijk lang geduurd. Bou wen kost tijd, omdat er onnoemelijk veel proce dures en wetten bestaan. Je moet rekening hou den met de gemeente, met milieuorganisaties, met het ministerie, met monumentenzorg." De bouw van de nieuwe vleugel begon in april 2000. Hoofd technische dienst F. van Leeuwen woonde vanaf dat moment meer dan vijftig bouwvergaderingen bij. „In die vergaderingen hield het bouwbedrijf mij op de hoogte van de vorderingen. Vooral de planning was belangrijk. Uiteindelijk heeft het door het slechte weer drie maanden langer geduurd dan dat we afgesproken hadden." Veel last hebben bewoners en personeel niet gehad van de bouwactiviteiten. Vooraf was nauwkeurig geregeld dat zij terecht konden in leegstaande ruimtes. „We hebben niet in het stof gezeten", zegt Van Mierlo. „Vervelend was wel dat je al die tijd een omweg moest maken om bij be paalde voorzieningen te komen. Dat was een heel gesjouw voor het personeel en vrijwilligers." Zorg voor licht en openheid, was de opdracht die de architect kreeg. „De Wilbert heeft vier vleugels en wij wilden graag dat je vanuit elke vleugel goed zicht hebt op de tuinen en het omliggende ter rein", vertelt hoofd zorg G. Linssen. Hij is daarom erg te spreken over de nieuwe recreatieruimte, waar je door metershoge glazen puien uitkijkt over de tuin. „Dit is prachtig geworden, precies zoals we bedoelden. Over elk detail hebben we uitgebreid gepraat met de architect." Behalve een recreatieruimte komen voorzieningen als fysio therapie, logopedie en een kapsalon in het ge bouw. En de kantoren van de directie en de staf. De Wilbert gaat fuseren met de stichting Rijn-, Duin- en Bollenstreek voor thuiszorg en maat schappelijk werk. Het is de bedoeling dat deze stichting haar intrek neemt in het oude pand langs de Overrijn, in Wilbert-kringen bekend als het Heerenhuis. Van Mierlo: „Dat gedeelte moet opgeknapt worden. Het is een monument en dat betekent dat je niet aan de gevel mag komen. Maar dat zal ook niet gebeuren want we laten al leen schilderen. Van binnen gaat wel het een en ander veranderen." De plannen zijn inmiddels in geleverd bij de gemeente. Van MierUfchoopt hal verwege 2003 met deze klus klaar te zijn. „Er ge beuren geen ingrijpende dingen, dus dat streven is haalbaar." De Wilbert maakt van de gelegenheid gebruik om het buitenterrein, het Heerenschoolbos, op te knappen. Het bos moet uitgedund worden. „Er is veel groen en weinig licht. Daardoor sterven er bomen af', legt Van Leeuwen uit. Als het nieuwe bestemmingsplan van Katwijk aan den Rijn van kracht wordt, is De Wilbert verplicht om voor alle werkzaamheden in het gebied toestemming te vragen aan de gemeente. Van Mierlo: „De gemeente heeft deze maatregel getroffen omdat het bos ecologisch van grote waarde is. Daarom is het onzin om het bos tot monument te maken, zoals Tejo Janssens van de stichting Leefbaar Katwijk wil. Dan wordt het voor ons nog moeilijker om het noodzakelijke onder houd te plegen." door Anton Diedrich noordwijk Het gaat te ver. De overlast van rondhangende jon geren bij de afgebrande school Zeehonk in Noordwijk is niet meer te harden. Brandjes, gebro ken glas, verbaal geweld, de om wonenden krijgen er bijna dage lijks mee te maken. En dat is ge noeg geweest. Een brief aan de gemeenteraad met de handteke ningen van alle directe buren van de schooloverblijfselen waar schuwt: „Het recht in eigen hand nemen en een burgerwacht in het leven roepen zien wij zeker niet als ideale oplossing." Maar de buurt vreest dat het toch die kant op gaat. De brand die de school redu ceerde tot ruïne woedde in de cember 2000, maar nog steeds zit de schrik er bij de buren - vooral bij de oudere omwonen den - flink in. En die schrik werd tien dagen geleden bijna bewaarheid. Vlammen sloegen weer uit het dak. „Je kon erop wachten", volgens Natascha, een van de buurtbewoners. „Er was al overlast en die is alleen maar toegenomen." Buurvrouw Tanja: „Ze zaten daar altijd in het portiekje, en daar is niks mis mee. Wij hebben toch ook rond gehangen op straat, een beetje stiekem zitten roken en zo." Maar nu die school daar maar afgebrand staat te zijn, gaat het verder dan wat rondhangen. „Nu nodigt hij uit tot erger kat- tekwaad", zegt buurman Marco. „Dit is geen kattekwaad meer. We voelen ons echt niet meer veilig." De drie zijn nog redelijk jong. Maar in de buurt wonen ook ouderen. En die durven nauwe lijks de straat meer op. „Vorige week kreeg die meneer van de overkant nog allerlei lelijke din gen naar zijn hoofd geslingerd", volgens Tanja. „En het gemak waarmee ze daar de ruiten in gooien, nou, dat werkt net zo makkelijk bij de onze." Ze laat haar kinderen niet meer op het pleintje spelen, zegt ze. „Dat was een ideaal plekje, en daar ligt het nu vol gebroken glas, d'r wordt tegen het klimrek gepist. Dat hóéft toch niet zo...?" De politie en de brandweer wa ren er op 5 januari, bij het be ginnende brandje, snel bij, ver tellen de drie. Gelukkig maar. „Ik zit er echt niet op te wachten om weer midden in de nacht met de kinderen de straat op te moeten", zegt Tanja, „net als bij die eerste brand." Marco heeft zelfs nog twee van de jongens staande gehouden en die zijn naar het politiebureau gebracht. „Maar ja. Er gebeurt nog steeds rottigheid. En de school stdét daar maar..." De ramen van de Zeehonk zijn dichtgespijkerd. Veel glas zat er uiteindelijk toch niet meer in. En sinds twee dagen heeft de gemeente er grote hekken om heen gezet. „Ja, die ze eerst met gewone tie-wraps hadden vast gemaakt", zegt Marco. „Da's toch zot? Denken ze dat die jon- gaat Jan er meteen achteraan. En Piet ook." En die en die en die en die. „Het wordt een veld slag", vreest Tanja. „De mensen hier hebben er echt genoeg van om geterroriseerd te worden." De namen van de jongens zijn bekend, zegt Marco. Bij de poli tie, grotendeels ook bij de buurt. „Da's het rare", zegt Tanja. „Je kent die jongens al sinds ze zó groot waren. En een paar jaar geleden voetbalden ze daar ook, dan kon je naar buiten lopen en zeggen: jongens, even wat rusti ger, de baby ligt te slapen. Als je dat nu doet word je recht in je gezicht uitgescholden." Of er ger: „Gisteren riep een van die jongens nog 'ik pak mijn mes, en ik kom je opzoeken'. Dan slaat het je toch koud om je hart?" Wat de buurt wil is dat de school plat gaat. En dat de ge meente zo snel mogelijk met een oplossing komt. „We willen dat ze hier geen rotzooi meer komen schoppen", zegt Nata scha. „Dat is dies." „Maar waar kunnen ze verder heen?" vraagt Marco. „Ze zijn te jong om naar de kroeg te gaan, een jaar of vijf tien. Join is dicht. Nogmaals: een beetje rondhangen, voetbal len, stiekem drinken en roken, allemaal tot daar aan toe. Men sen bedreigen, ruiten ingooien, brand stichten, dat gaat te ver." „Desnoods schrijven we een brief naar het ministerie, naar de Koningin", zegt Marco. „Niets is teveel om ons weer vei lig te voelen", zegt Tanja. „En het moet snel, want de boel staat echt op scherp." De resten van basisschool Zeehonk waar jongeren de omwonenden veel overlast bezorgen. De buurt is dat nu goed zat en waarschuwt: „Het recht in eigen hand nemen en een burgerwacht in het leven roepen zien wij zeker niet als ideale oplossing..." Foto: Hielco Kuipers gens nog nooit van een schaar gehoord hebben?" Ook nu nog, nu het hek solide is vastge maakt, is het heel eenvoudig om eroverheen te klimmen, een deur in te trappen en binnen te gaan zitten. Waar het mos in middels langs de muren groeit. Het zal wel een verzekerings kwestie zijn, vermoedt Marco, dat het gebouw nog overeind staat. „Als ze het neerhalen, is er al een groot deel opgelost. Dan kan het in ieder geval niet meer in de fik." Tanja benadrukt: „Voetballen is niet erg, en af en toe een bal tegen de muur ko men we ook wel overheen. Maar het gevoel van onveiligheid." Natascha ontploft zowat. „De burgemeester heeft nog een he le nieuwjaarsspeech gehouden over veiligheid. Jaja. We voelen ons onveilig in onze eigen straat. En daar baal ik toch zo ongelooflijk van!" Burgerwacht is een heel lelijk woord. Dat vindt Marco nog steeds. Maar die man aan de overkant heeft al een honkbal knuppel klaar staan. En als er nog maar iéts gebeurtEn dan

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17