Appartementen aan Splinterlaan CDA wil een ijshal in Zoeterwoude LEIDSE REGIO Lekker kroelen met een dier is in dit werk eigenlijk RB vulei Tast door ername valdepot' °1>A mikt recreatief irmond Premieverhoging. af! Noodzaak of willekeur*» Wassenaar al in feeststemming zaterdag ig JANUARI 2002 De gemeen- g lelijke vuilverwerking Lei- omstreken (Gevulei) is door de overname van tr ormalige Oosthoekterrein Hoge Rijndijk door de ntwikkelaars Van der en Niersman. De Gevulei jn, eegt een rechtszaak aan te el en tegen de vorige eige- t 'boenyx. Dit bedrijf uit m icht zou op deze plek een a rslagstation bouwen voor oi neenten in de regio Lei- lei is W. van der Vlugt, ervangend secretaris van b vulei, is sprake van con- ji euk. „Onze juristen zoe- wat we het best kunnen We willen weten of we lel aansprakelijk kunnen in en kunnen verplichten stj ch aan de afspraken te Donderdag hopen we tsluitsel over te hebben. )i|kis van het advies willen een besluit nemen." fculei ging er tot ongeveer Je 11'jaar geleden nog vanuit men enkele jaren al het ei udelijk afval en later ook di Irijfsafval uit de regio met m vagens naar Zoeterwou- worden gebracht. Daar worden overgeslagen en len naar Rotterdam gaan. trok Igat, een dochter oenyx. echter plotseling wvergunning voor onder H en bulkoverslaghal, een lan en een kantoor in. steeds minder vuil wordt Dden, zag Igat geen kans n im de begroting sluitend ÜS v bben Phoenyx toen laten 1( dat we wilden vasthou- m de plannen voor het ra [Station. We zouden op it Dgte worden gehouden ontwikkelingen. Dat is ii leurd. Ja, we hebben be- :el kregen dat het terrein is h it. Maar daarmee zijn we efi Dr een voldongen feit ge- ge in t Gevulei heeft dat verre et consequenties. Op dit 1 gaat het grof vuil naar leiderdorp en het huis- k afval in vuilnisauto's Roteb en de AVR in Rot- Het was de bedoeling vuil voortaan over het e vervoeren. Er zou dan zijn van een 'gesloten li' met dichte containers, [ezonder voor het perso- voor het milieu. Daar- rden nieuwe vuilniswa- 120 containers aange- Omdat transport per eer tijd vergt dan over de locferden meer containers dan anders nodig zou- geweest. De Gevulei zal a investering waarschijn- rekening brengen bij t natief voor het afvalde- oeterwoude denkt Phoe- het omzetten van afval [ie in Zoeterwoude. Een dochter van Phoenyx, ntwikkelt daarvoor een Mi )gie. Van der Vlugt wijst gelijkheid echter direct hand: „Ik weet dat men 'm' e bezig is, maar voor ons et interessant. We willen lemaal naar Zoetermeer S'jnaar naar Zoeterwoude. willen we dat Phoenyx tract alsnog naleeft." nd ;rdi 11; Op de plaats van ijzerwarenhandel Kruijt door Eric Went leiderdorp - Projectontwikkelaar Heembouw Vastgoed wil in Lei derdorp op de hoek van de Splin terlaan en de Dijkgravenlaan een appartementencomplex bouwen, bovenop bed rijf sunits. Het com plex komt op de plaats van ijzer warenhandel Kruijt. Dat bedrijf is een jaar geleden verhuisd naar het Leidse industrieterrein Room burg. Habeon Architecten uit Roelof- arendsveen heeft in opdracht van Heembouw een schetsplan gemaakt voor invulling van de locatie Kruijt. Dat plan gaat uit van 22 appartementen op de eerste en tweede verdieping van het complex. Daar bovenop ko men zes penthouses. De begane grond is bestemd voor elf kleine kantoorunits. Parkeren doen de toekomstige bewoners en ge bruikers van het pand onder een verhoogd binnenplein. Daar komt ruimte voor 45 auto's. K. van Till van Heembouw vindt het nog te vroeg om nu al koop prijzen van de appartementen of de bedrijfsunits prijs te geven. „Eerst willen we samen met buurtbewoners de plannen be spreken." Dat gebeurt tijdens een informatieavond, op 29 ja nuari. „Op die bijeenkomst ho pen we omwonenden ervan te overtuigen dat de wijk er beter op wordt. Nu staat daar name lijk een donker bedrijfspand, middenin een woongebied. Straks komt daar een fraai woongebouw voor terug. Het complex sluit qua architec tuur aan op het naastgelegen Meijeburg. Dat woongebouw op de hoek van de Dijkgravenlaan en de Van der Valk Boumanweg heeft vijf verdiepingen. De pro jectontwikkelaar gaat er dan ook vanuit dat de hoogte van het complex op de locatie Kruijt niet op weerstand van omwonenden zal stuiten. Heembouw is al ruim een jaar bezig met de bouwplannen aan de Splinterlaan. Vorig jaar stuur de de gemeente Leiderdorp de architect van de bouwer echter terug naar de tekentafel, omdat het ingediende plan te omvang rijk was. Daarna is door bureau Haskoning bv een stedenbouw kundig rapport opgesteld, waar uit blijkt dat een complex van maximaal vier woonlagen goed past in de omgeving. De Leider- dorpse welstandscommissie heeft inmiddels ingestemd met het verbeterde schetsplan. Ook burgemeester en wethouders van Leiderdorp vinden dat het plan geschikt is voor uitwerking. Wel moet de gemeente bij de provincie vrijstelling op het be stemmingsplan Zuidwest aan vragen, want het terrein heeft nu de bestemming 'bedrijven'. Het is nog niet bekend wanneer Heembouw gaat slopen en bou wen. „Dat hangt van veel partij en af, waaronder de bewoners. Maar binnen nu en een half jaar, is er zeker nog geen activi teit te verwachten", aldus Van Till. Dat betekent dat Selektvracht nog even respijt heeft. Dat be drijf kan tijdelijk van het voor malige bedrijfsgebouw van Kruijt gebruikmaken 'om wat le ven in de brouwerij te houden'. .Anders wordt het zo'n dooie hoek, die alleen maar uitnodigt tot criminaliteit." wassenaar - Wassenaar is klaar voor een groots feest ter ere van het huwelijk van de kroonprins en Maxima Zorreguieta. De etalages in de Langstraat zijn oranjegekleurd en de harten zijn vol verwachting over de aanstaande verhuizing van het koninklijke stel naar villa Eiken horst. De winkeliersvereniging Langstraat organiseert een etalagewedstrijd en een speciaal 2-2-2-comité werkt hard aan een reeks van evenemen ten. Zo is er op de tweede februari een Nacht van Bu(u)ren in sporthal De Schulpwei, waarvoor WD-lijsttrekker Hans Dijkstal is uitgenodigd. De Wassenaarse politicus is gevraagd een partijtje sax te spelen, maar heeft nog niet positief gereageerd op deze uitnodiging. Dat de Gibson Brothers in de sporthal optreden voor zo'n 800 tot 1.000 Oranjefans staat al wel vast. „Het wordt een forse happening al is het op zich niks bijzonders, want heel veel gemeenten organiseren een feestelijk pro gramma", aldus burgemeester H. van den Muijsenberg. „Het pro gramma staat overigens geheel los van de mogelijke komst van het stel naar villa Eikenhorst." Verder is er onder meer tentoonstelling over het thema 'passie' in raadhuis De Paauw (vanaf 15.00 uur), een kinderfeest in het dorpscen trum en een muzikaal programma voor ouderen in de verpleeghuizen Duinstede en Huize Willibrord. Foto: Henk Bouwman Wethouder Stuijt: 'Dit is gewoon verkiezingsretoriek' ">d - Meer recreatie en lereikbaarheid vanaf het )aarvoor pleit het War- CDA in zijn verkie- igramma. De partij wil en op Koudenhoom maken, meer gelegen- ïden voor sport en spel ;n lantal aanlegplaatsen op fors uitbreiden. Het tit daarnaast voor een Jereikbaarheid van het ebied vanuit het dorp. tal aanpassingen aan de j Jeester Ketelaarstraat ?rvoor zorgen, mondse christen-demo- n tillen verder binnen het et groene karakter ver- mi De partij wil daarom lerzoek naar de moge- om tussen het sociaal I centrum en Mariënha- 'parkachtig landschap' en. Dit gebied zou te- bruikt moeten worden kinderboerderij en ex- eerplekken. De op het gelegen volkstuinen wil A bij de herinrichting )hefsen naar Koudenhoom. verkiezingsprogramma CDA in verband met de vilng van de Warmondse voor nieuwbouw. Vrijwilligers staan op het punt om een huiler, een jonge zeehond naar de Mc Donalds in Lelystad te brengen. Foto: Hielco Kuipers Dierenambulance zoekt vrijwilligers met laag knuffelgehalte zoeterwoude - De Meerburger- polder langs de A4 in Zoeter woude is een 'ideale toplocatie' voor een ijshal. Eventueel in combinatie met een zwembad. Met dit voorstel wil het CDA een bijdrage leveren aan de discus sie over de bouw van een ijshal in deze regio, waarvan 23 ver enigingen in het district Sassen- heim gebruik kunnen maken. „De huidige hal aan de Vondel laan in Leiden voldoet eigenlijk niet meer aan de eisen van deze tijd. Het probleem is vaak het vinden van een goede locatie. Zie de discussie in Leiden en Al phen aan den Rijn. Door de unieke ligging van de Meerbur gerpolder zullen er weinig loca ties in deze regio zijn, die kun- nen wedijveren.met deze plek." Het CDA heeft ook al nagedacht over de naam: Groene Hartijshal of Maxima-ijshal. Een gedeelte van de Meerbur gerpolder is gereserveerd voor het bouwen van kantoren. De opbrengst is bedoeld als bijdra ge aan een langere tunnelbak voor de A4. Zoeterwoude werkt in dat project samen met Lei den, Leiderdorp, de provincies en de ministeries van VROM en verkeer en waterstaat. „Om te gemoet te komen aan de wens van de meerderheid van de raad van Zoeterwoude willen wij wel kantoorruimte, alleen niet zo veel. Naar het schijnt staat 37 procent van de kantoren in de regio leeg en staan projectont wikkelaars niet te springen om aan een zeer grootschalige kant oorlocatie te beginnen. Minder kantoorruimte betekent minder dagelijks woon-werkverkeer en minder druk op de krappe wo ningmarkt", aldus de CDA-frac- tie in een voorstel dat maandag aan de orde komt in de com missie welzijn. De combinatie ijshal/kantoren biedt volgens het CDA veel voordelen. „Het terrein wordt efficiënt gebruikt, omdat de par keerruimte optimaal wordt be nut. Medewerkers van de kanto ren kunnen in hun pauze of voor dan wel na hun werk ge bruik maken van de faciliteiten van de ijshal. De hal is natuurlijk ook uitstekend geschikt voor promotie-activiteiten voor be drijven." Met een zwembad er bij worden de mogelijkheden volgens de partij nog groter. „In de zomer is de ijshal mogelijk geschikt te maken voor indoor- tennis en skeeleren." Wethouder Stuijt (Progressief Zoeterwoude) ziet niets in het plan. „Het voorstel is zinloos en onbetaalbaar. De polder moet over tien jaar 21 miljoen gulden opleveren. Elke hectare is daar om essentieel. Daar komt bij dat er nog geen goede ontsluiting is. Zo'n hal trekt duizenden auto's aan en belast de Hoge Rijndijk, terwijl we die juist autoluw aan het maken zijn. Van ontsluiting aan de kant van de Nil is voor lopig geen sprake. Zeker niet de eerstkomende vier k vijf jaar, terwijl de initiatiefnemers voor een nieuwe ijshal snel duidelijk heid willen. We zitten inmiddels ook vast aan overeenkomsten. Mocht de regio veel geld willen bijdragen dan verandert de zaak, maar dat lijkt me onwaar schijnlijk. Nee, dit is gewoon verkiezingsretoriek en heeft niets met de werkelijkheid te maken. Waarom zou je er, om op de ideeën van het CDA voort te borduren, ook niet meteen een dierentuin aanleggen?" (advertentie) door Nancy Ubert Katten en honden die op straat zijn aangereden, een egeltje dat te klein is om in winterslaap te komen of schildpadden die zo maar ergens zijn neergezet. De dierenambulance komt vanuit standplaats Oegstgeest bij uit eenlopende problemen in actie. Medewerkers van de stichting proberen zieke vogels zelf op te lappen, andere diersoorten wor den naar gespecialiseerde op- vangadressen gebracht. Al dertig jaar draait de organisatie op vrij willigers. Maar die zijn steeds moeilijker te vinden. oegstgeest - Vrijwilliger Jan van Elk staat op het punt een huiler naar de Mc Donalds in Lelystad te brengen. De medewerkers van de Stichting Dierenambu lance en Vogelasiel Regio Leiden rijden de zeehonden die ze tus sen de Langevelderslag en Kat wijk van het strand halen altijd naar dat punt. Collega's van Zeehondencrèche Pieterburen nemen de dieren dan over. „Zo delen we de vervoerskosten", verklaart Carla van Steenbergen die dertig jaaï geleden aan de wieg van de regionale dieren ambulance stond. „Want net als bij de meeste charitatieve instel lingen, blijft het financieel pas sen en meten." Van Steenbergen krijgt de laat ste jaren regelmatig telefoontjes van verontruste strandwande- laars die een zeehond hebben ontdekt. „Het is echt niet zo dat we ze dagelijks redden. Maar een paar keer per jaar moeten we wel ingrijpen. Zo langzamer hand neemt de populatie toe, dus zien we vaker een zeehond in het zand liggen. Meestal is er niets met het beest aan de hand en ligt hij gewoon uit te rusten." Het is vandaag redelijk stil bij Van Steenbergen die vanuit haar huis aan de Oegstgeestse Haar lemmerstraatweg zeven dagen per week de stichting runt. „Ik ben directeur, toiletjuffrouw, te lefoniste, schoonmaakster en nachtzuster tegelijk." De tele foon is in een half uur tijd slechts drie keer gegaan en zoals gewoonlijk stappen de mede werkers te pas en te onpas de huiskamer binnen om iets te melden of te vragen. In het vogelasiel dat aan het woonhuis grenst, zit een tiental vogels. „Lang niet zo hectisch als in het voorjaar", stelt Van Steenbergen vast. „Dan krioelt het van de jonge eenden, meeu wen en spreeuwen. Dat we nu twee buizerds hebben, is wel een unicum. Het is de derde achtereenvolgende kwakkelwin- ter, dat scheelt in de drukte." Ongeveer 30 vrijwilligers werken voor de stichting. „Dat lijkt veel, maar is krap. Want ik moet wel zeven dagen per week vier dag delen inroosteren. V001 de avonden is er een redelijke be zetting, maar overdag komen we wel eens in de problemen. In het vogelasiel gaat ook veel tijd zitten. De beestjes moeten con tinu gevoederd en verzorgd worden." De vrijwilligers komen uit alle hoeken van de regio naar Oegst geest toe. De jongste is 15 en de oudste 78 jaar. De een rijdt op de ambulance, de ander staat in het vogelasiel en de volgende doet de administratie. De stich ting loopt als een geoliede ma chine, vindt Van Steenbergen, maar kan zo nu en dan best een paar druppels vet extra gebrui ken. In de vorm van extra mens kracht, bijvoorbeeld. Elvis van Dijk is gearriveerd en komt spontaan een paar extra handen aanbieden. „Ik heb wat tijd over. In het leger heb ik als ambulancebroeder gewerkt. Het liefst zou ik als betaalde kracht op een dierenambulance wer ken, maar dat is bijna nergens in Nederland mogelijk. Ik ben sta pelgek op dieren en mijn hond heb ik moeten laten inslapen. Dus ik dacht: laat ik mijn die renliefde eens op een positieve manier vormgeven." Na een ge sprek met een andere vrijwilli ger, krijgt hij te horen dat hij welkom is en volgende week een middag kan meedraaien. „En donateurs mag je altijd mee brengen", roept Van Steenber gen hem na. „Het is moeilijk goede vrijwilli gers te krijgen", vertelt ze. „De meeste jonge mensen die zich komen aanmelden, dragen een veel te hoog knuffelgehalte bij zich. Terwijl lekker kroelen met een dier in dit werk eigenlijk uit gesloten is. Mijn poezen mogen ze aaien, zeg ik altijd. Als ik zou merken dat een van de mede werkers bezig is een vogel tam te maken, zou ik ontploffen. Tamme vogels hebben in de na tuur geen leven. En het is wel de bedoeling dat de vogels terug gaan naar waar ze vandaan ge komen zijn. Ooit heb ik een zanglijster gehad die de voetbal- kreet 'aanvalluh' floot. Dat is wel zijn dood geworden. Kortslui ting in zijn koppie. Dat beest was geen mascotte maar een vogel en hij wist het zelf niet meer." Dankzij donateurs, legaten en wat betaalde opdrachten, zoals het rijden van diercrematies, weet de stichting het financieel aardig te redden. „Iets te wen sen hebben we altijd", besluit Van Steenbergen. „Binnenkort wordt de personeelsruimte van het asiel opgeknapt. Dat had al jaren eerder gemoeten. Maar klagen doe ik niet hoor. Hooguit mopper ik over dat vrijwilliger- stekort." Premieverhoging is helaas is bittere noodzaak. Maar onze gezondheids zorg is de laatste jaren fors duurder geworden. We maken er meer gebruik van. Waardoor er niet alleen meer behandeld wordt, maar ook de kosten toenemen. Bovendien vinden we met z'n allen dat het werk in de zorg een betere beloning verdient. Nu kun je twee dingen doen. De mensen die zorg nodig hebben meer laten betalen, of de kosten verdelen over alle mensen. Ziek en gezond. Zorg en Zekerheid kiest voor het laatste. Uit solidariteit. En dat is en blijft noodzaak. Daarbij komt nog eens dat wij geen winst hoeven te maken. Zo behoort onze ziekenfondspremie nog steeds tot één van de laagste van Nederland. fïorg en Zekerheid Voor alle zekerheid dichtbij. www.zorgenzekerheid.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15