LEIDE Ondernemers verdeeld over uitstel Aalmarktplan De Stemming Hoge togen Verdwijntruc Pechtold haalt fel uit naar oppositie finflict COKL en ZB over declaraties SieMatic REGIO R1 'Gebrek aan slagvaardigheid' of 'wijs besluit' Jde stelling! RUIM BAAN WINTERSE CURSUS IN SKI VALLEY Serieus topmerk doet één keer gek. zaterdag 19 januari 2002 Omwonenden «honk zijn donderjaag zat CDA wil n ijshal in eterwoude lopochtend stkanker Vrouwen met borst- r en vrouwen die deze ran kanker hebben ge- unnen maandag 21 janu- de inloopochtend van de ankervereniging in het uessenhuis in Leiden te- De vrouwen kunnen met praten over ervaringen uitwisselen over bijvoor- irotheses en aangepaste )e inloopochtend van de ankervereniging is elke maandag van de maand 30 en 11.30 uur in het zie- is aan de Houtlaan 55 in door Wim Koevoet leiden- D66-lijsttrekker A. Pechtold heeft gisteravond in een toespraak hard uitgehaald naar alle oppositiepartijen. Vol gens de eerste man van D66- Leiden vormen CDA, Christen- Unie, LWG/De Groenen, Leef baar Leiden en de SP op geen enkele manier een alternatief voor het huidige college van zijn eigen partij, de WD, Groen links en de PvdA. De oppositie kan beter in haar schreeuw- hoekje blijven, aldus Pechtold. De stad is het beste af met nog eens vier jaar de huidige wet- houdersploeg op het pluche. Pechtold 'garandeerde' de ach terban behoud van de vier D66- zetels. Pechtolds toespraak in een bo venzaal van café Einstein was het startschot van de D66-ver- kiezingscampagne. D66-oprich- ter Hans van Mierlo was ook van de partij. Hij ging in op 'de wereld van na 11 september'. In Pechtolds tirade kregen voor- Van Mierlo en Pechtold bij de start van de campagne van D66 in Leiden. Foto: Mark Lamers al de SP en Leefbaar Leiden het zwaar te verduren. Hij maakte de SP uit voor 'een onsmakelijke waterige tomaat, zonder pit'. „Je kunt ermee gooien maar dat is dan ook alles." Daan Sloos van Leefbaar Leiden is in de ogen van Pechtold de vleesgeworden ongeloofwaardigheid. „Ex-PvdA, ex-SP en Ex-Onafhankelijk", somde hij de partijen op waar voor Sloos actief is geweest. „En nu dus Leefbaar Leiden. Met Pim Fortuin wil hij graag op de foto, maar van diens uitspraken wil hij niets weten." Tussen de Centrale Or- ie Kinderopvang Leiden en De Zijl Bedrijven is een conflict ontstaan i'n drie ton. DZB moet drag betalen, meent advo- Piket van de COKL, om- instelling recht heeft op drage in de kosten voor en begeleiding die ip ode 1996-2000 zijn ge- bovenop -de salariskos- de medewerkers van de )e ingehuurde DZB'ers peuter- en groepsleid- crèches, naschoolse op- n op peuterspeelzalen, issen zijn gesubsidi- Hngen vochten het ge- ermiddag uit voor de ie voor beroep- en be- chriften uit Die brengt zes weken advies uit aan leester en wethouders, zijn het Leiden en de die met elkaar overhoop De gemeente is verant- elijk voor gesubsidieerde maar heeft de uitvoering regelingen van de sociale orziening aan DZB zelf 'flaten. is Piket is DZB niet eens bevoegd om het betalingsver- zoek van de COKL naast zich neer te leggen. Volgens de raadsvrouw is nergens uit op te maken dat de gemeente DZB heeft gemandateerd. „Door het ontbreken van een mandaat zijn alle besluiten uit het verleden die DZB namens B en W heeft genomen onbevoegd." A. Bayer, de jurist van DZB, gaf geen duimbreed toe. Hij stelde dat DZB al vijf jaar alle bedragen betaalt die'de Ó0KL declareert. De COKL heeft in die periode nooit aangegeven dat zij meer geld wilde. Pas in 2001 deed de COKL met terugwerkende kracht een beroep op artikel 9 van de regeling extra werkgele genheid voor langdurig werklo zen. waarin staat dat gemeenten behalve het loon ook aanvullen de kosten van maximaal 4.000 gulden per arbeidsplaats dienen te vergoeden. Volgens Bayer zijn alle besluiten uit de periode 1996-2000 'onherroepellijk'. Die periode, zei hij, is afgesloten. Commissielid F. van As liet we ten dat het hem zwaar valt om een oordeel te geven. „Ik tast net als de COKL en DZB in het duister. Jammer dat jullie zelf niet tot een deal zijn gekomen", zuchtte hij. leiden - Ondernemend Leiden is verdeeld over het besluit van het gemeentebestuur om het Aal marktplan van tafel te halen. Waar C. Wisse van winkeliersver eniging Haarlemmerstraat wei nig vertrouwen heeft in een goe de afloop van de nieuwe onder handelingsronde, vindt J. van der Krieke van het MKB het een wijs besluit dat 'de gemeente eieren voor zijn geld kiest'. Van der Krieke, secretaris van het MKB afdeling Leiden, is niet verrast door de wending in de discussie over de opknapbeurt van het Aalmarktgebied in de binnenstad. „Dit verhaal was al aan het doorsijpelen." De ge meente doet er volgens hem verstandig aan om weer met de tegenstanders van het project, de referendum-werkgroep, in overleg te gaan. „Van het Aal marktproject blijft meer over in onderhandelingen dan wanneer het de inzet is van een strijd op het scherpst van de snede. Bij een referendum zijn de tegen standers bij voorbaat in het voordeel. Het is nu eenmaal moeilijker om mensen die er gens pqsftief over zijn op de been te brengen, dan mensen die ergens tegen zijn. Uiteraard is het zoveelste uitstel erg verve lend. Maar de democratie moet haar werk doen. En nu maar ho pen dat er zo veel mogelijk on derdelen van het plan overeind kunnen blijven." Ook de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel (CVAH) juicht het besluit om het Aal marktplan nog eens grondig on der de loep te nemen toe. „Er moet iets gebeuren met het Aal marktgebied. Maar of de huidi ge plannen de juiste zijn, betwij fel ik," zegt CVAH-voorzitter Chris Verplancke. Zodra er een goede verbinding tot stand komt tussen Haarlemmerstraat en Breestraat, wordt de markt uitgebreid naar Aalmarkt en Stil le Rijn. En dat, meent Verplanc ke, „zou de ontwikkeling van kleine middenstand in dat ge bied ten goede komen. Maar dan moet het wel een goed plan zijn, waar iedereen zich in kan vindep. Naar ons idee heeft het Aalmarktproject in zijn huidige vorm geen toegevoegde waar de." Volgens Verplancke is de mid denstand - en dus ook de am bulante handel - de laatste jaren te weinig gekend in het maken van de plannen. „Het Aalmarkt project is voor een groot deel bedoeld voor de ondernemers. Maar er is te weinig naar hen geluisterd. En dan is zo'n plan gedoemd te mislukken. Als de gemeente de ondernemers meer inspraak had gegeven, waren ze 'medeplichtigen' geworden. Daarmee had ze een machtige, potentiële tegenstander de mond kunnen snoeren," aldus Verplancke. Collega-middenstander T. El- derhorst van winkeliersvereni ging Breestraat denkt daar ge nuanceerder over. Hij betreurt gin ['jts van Mierlo, Annemarie rritsma, Hans Dijkstal en irijnissen vallen dezer da- markt, de stad of de brie van de Leidse kiezers L Zij komen hen verlei- op Alexander Pechtold, e Schultz of Paul Day te srtien. Deze Leidse politici |jj a kennelijk hun eigen es niet doppen. Ze dur- )a§ st eens te garanderen dat jen partners op ze zullen en. uf h is het bij de Leidse SP e voorop gaat in de ver- ludfcstrijd, bij de WD Mela- )ij D66 Alexander. Ont- die namen en de gezich- dc erbij horen. Prent ze in je gen. Want hoewel zij lijst - n i zijn, is het voor kiezers onmogelijk om in con- vefkomen met deze onder- t. Als u ze wilt spreken, 'de 'ze zelf aanschieten en >or moet u ze kunnen her- tussen al die hoge kra- hter die valse snorren of anonimiserende para- fclfs de kreetHalt of ik iet!' brengt ze niet tot stil- erc ie Schultz was deze week idj| kantie. De wethouder toische zaken was er dus i toen het Aalmarktpro- >or Leiden onmisbaar, zo het WD-programma te en zo heeft ze zelf talloze keren verkondigd, werd afgebla zen. Kiekeboe Melanie. Ook Alexander Pechtold komt nauwelijks toe aan het trekken van de D66-lijst. Hij heeft zijn handen vol aan het demonteren van een bom onder datzelfde Aalmarktproject, een referen dum. Een D66'er die een volks raadpleging de nek omdraait, hoe leg je dat uit aan je toch al zo sterk geslonken achterban? Dat valt niet uit te leggen en dus laat Alexander de oude Hans het woord doen. Dit zouden dus gouden tijden moeten zijn voor Paul Day, de nummer één van de oppositio nele SP, maar ook voor hem lijkt het trekken van de lijst vooral een last. Een onzichtbaarder raadslid is er niet. De beste man moet zijn eerste tomaat nog gooien. Hij zal SP-coryfee Cor Vergeer nooit doen vergeten. Dat laat hij daarom maar aan Jan Marijnissen over. Met zulke lijsttrekkers kunnen de uitslagen voor de gemeente raadsverkiezingen en die voor het parlement maar beter in el kaar worden geschoven. Schone stad Het woord 'actie' duidt door gaans op een korte, krachtige en doelgerichte handeling. Een uurtje, hooguit twee, dan heb je het wel gehad. Stakende werk nemers houden het weieens da gen of weken vol, maar dan spreek je al meteen van 'acties'. In meervoud. Maar zoals wij allen weten: niets lijkt op Leiden. Hier is een actie gaande, die nu al meer dan twaalf jaar duurt zonder zicht baar resultaat. De actie Schone Stad. Sommige politici beginnen dat al een beetje gênant te vin den en spreken daarom van het 'project' Schone Stad. Maar ook er p oject is meestal iets met een begin en een einde. En als de voortekenen niet bedriegen eindigt dit project nooit. Er wordt ook zelden over ge sproken. Behalve dan in 1989, toen de eerste tweehonderddui zend gulden in de actie werden gepompt en er nog hoop was dat het met de vervuiling op straat snel gedaan zou zijn. En in 1995, toen een topambtenaar van de dienst milieu en beheer met een peptalk van oud-voet baltrainer en clown Barry Hughes en een mooi horloge zijn vegers en prikkers een hart onder de riem wilde steken. Verder duikt het onderwerp al leen op als de verkiezingen voor de gemeenteraad in aantocht zijn. Dan is er altijd wel een par tij die burgemeester en wethou ders onder de neus wil wrijven, dat de actie Schone Stad niet leidt tot een schone stad. Deze keer heeft de WD die schone taak ter hand genomen. Die partij wil best als kampioen van proper Leiden de verkiezingen in. Bestrijding van graffiti hon denpoep en papier en plastic op straat mag best meer geld kos ten, hield de liberale wethouder Rogier van der Sande deze week zijn electoraat voor. Denk niet dat al die drukte in verkiezingstijd niks oplevert. Het budget voor de permanente ac tie werd al eens verdubbeld. D'r werden meer vegers en prikkers aangenomen. Alleen: de stad wordt er niet schoon van. Niet langer dan een paar dagen in elk geval. Want we leven in een wegwerpmaat schappij. Daar verandert een ac tie Schone Stad niks aan. Een project Schone Stad ook niet. Maar in 2006 zal er weer duchtig over gepraat worden in de Leid se politiek. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink dat een besluit over het Aal marktgebied wederom is uitge steld. „Maar ja, dat is niet de eerste keer dat wij dat zeggen naaf aanleiding van de plannen voor dat gebied. Niettemin steek ik gelijk ook de hand in eigen boezem. Nog steeds is het de Leidse middenstand niet gelukt een gezamenlijk standpunt te formuleren. De ondernemers zijn niet op een lijn te krijgen. Volgens G. Wisse van de winke liersvereniging Haarlemmer straat is dat niet waar. „Toen het plan werd gepresenteerd stond iedereen op een lijn. Ga maar aan de slag, was de reactie." Wisse heeft weinig vertrouwen in een goede afloop van nieuwe gesprekken. „Ik betwijfel onder tussen of er wel geld is voor de ontwikkeling van dit gebied. Waarom komen we anders geen steek verder? Het ontbreekt op het stadhuis echt aan slagvaar digheid. Ik ga me maar richten op 2015. Misschien dat er dan wat van de grond is gekomen." (advertenties) Gevangenen mogen met twee of meer in één cel worden gezet www.leidschdagblad.nl BROMMOBILE NOVA BOODSKAP UIT SUID-AFRICA Plotseling rijdt een gepanster- de bus van de oproerpolitie het wijkje Belgravia binnen. Mensen schreeuwen, houden op stukken karton geschreven leuzen omhoog, terwijl sommi gen huilen. Wat vrijdag een feestelijke happening had moe ten worden, eindigt voor het gemeentebestuur van Buffalo City in een flinke teleurstelling. Het bezoek moet voortijdig worden beëindigd. Protesterende huurders grijpen de komst van de delegatie aan de wijk, waar ook met geld van de gemeente Leiden huizen werden gebouwd, aan om aan dacht te vragen voor hun situa tie. Ruim twintig families ver zetten zich tegen hun (dreigen de) uitzetting. Vanwege een huurachterstand heeft de Hou sing Association East-London (HAEL) het contract opgezegd. „Ik slaap hier al drie dagen in het gras", roept een vrouw. „Ze behandelen ons als honden", vindt een ander. Toekijkende omstanders reageren stoicijns op de noodkreten van hun buurtgenoten. Wie de huur niet betaalt wordt uitgezet, hoor ik ze zeggen. Een vrouw, die haar correspondentie met de wo ningcorporatie in de lucht houdt, voor haar de bewijzen dat ze wél huur betaalt, barst in tranen uit. Er zijn problemen in Belgravia, wordt erkend. Medewerkers van HAEL sluiten niet uit dat de eigen administratie soms faalt. De slechte afvoer van regenwa ter zorgt onderaan de heuvel voor overlast: het water loopt de huizen in. Wethouder Jan Laurier, loco-burgemeester Des Halley van Buffalo City, men sen van HAEL en vertegen woordigers van de boze huur ders trekken zich terug voor overleg. De uitkomst is dat vol gende week verder wordt ge praat. De politie hoeft niet in te grij pen. De toespraken bij de ope ning van de speeltuin, een ge schenk van oud-VNG-directeur Peter Dordregter, lid van de de legatie, vinden later plaats op het stadhuis. Dordregter, die zijn afscheidsgeschenk bij zijn pensioen aanbood, een paar jaar geleden, krijgt slechts een kort dankwoord. De geplande voetbalwedstrijd op het trap veld gaat niet door. De gemeen te blijkt de speeltuin pas deze week te hebben aangelegd. Robbert Minkhorst COMMENTAAR Gemeentebestuur en actievoerders tegen het Aalmarktproject heb ben deze week een knappe verdwijntruc toegepast. In beslotenheid kwamen zij overeen dat de gemeente het huidige plan intrekt en de actievoerders afzien van een referendum. Het resultaat van deze lo kale vorm van polderdemocratie is dat er voorlopig niets gebeurt. Van de gemeente is het vreemd dat een zo belangrijk en noodzake lijk binnenstadsproject in deze vorm zo gemakkelijk wordt losgela ten. Van de actievoerders is het vreemd dat het democratische in strument van een referendum zo eenvoudig wordt opgegeven. Uit een oogpunt van democratie is hier sprake van een bizarre ge beurtenis. Zeven weken voor de gemeenteraadsverkiezingen ver dwijnt een project in de ijskast, waarvoor alle vier de collegepartijen zich voortdurend sterk hebben gemaakt en waarvoor zij de kiezer in hun programma's ook steun vragen. PvdA, WD, D66 en Groen links treden de kiezer in plaats daarvan tegemoet met een vage toe zegging dat er'nieuwe plannen komen,-waarbij de kiezer niet moet vragen hoe die plannen eruit zien. Dat is op zijn minst een oneerlijk verzoek aan de kiezer. De uitstel-operatie waarvoor de gemeente kiest heeft gevaarlijke kanten. De plannen voor het Aaknarktgebied moeten worden ont daan van gevoelige elementen en daarmee worden die plannen niet automatisch sterker. Laat staan dat een bouwkundig uitgekleed Aal marktplan ook economisch aantrekkelijker zal zijn. Het overlegpro ces tussen gemeente en bezwaarden leidt er verder toe dat de plan nen gemakkelijk vertraging oplopen. Het is dan ook zeer de vraag of deze stap terug de gemeente in staat stelt met de ontwikkeling van dit deel van de binnenstad straks een grote stap voorwaarts te doen. NOORD - HOLLAND Op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 januari 2002 in het Kennemer Sportcentrum een bedrijvenpresentatie c.q. banen- en opleidingsbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, school verlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen- en opleidingsaanbod uit de regio! Gratis entree! www.ruimbaanin.nl IJsbaanlaan 4a, Haarlem HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 Ski Valley op Duinred biedt gezellige cursussen voor jong en oud. In de frisse buitenlucht leert u op de borstelbanen de techniek van het skién, snowboarden of langlaufen tot in de puntjes En bij max 5 °C zorgen machines voor echte sneeuw' Schnjf u nu in voor een vierweekse WINTERCURSUS. De ideale voorbereiding op uw wintersport o.l.v. professionele leraren Wintercursus 3 start al op zaterdag 26 januari Bel snel voor reservering/informatie! inrell Ski Valley. 2242 JP Wassenaar, tel (070) 5155 299 Sneeuwconditie www.duinrell.nl duinrell, daar kikker je van op! Maar één keer per jaar verkopen wij enkele originele SieMatic keukens tegen een 'afbraak- prijs'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is helaas op. Kom dus snel kijken en bespaar duizenden euro's! 'l Liefst een SieMatic Aalsmeer Carpentier Keukens BV, Oosteinderweg 91 Alphen a/d Rijn Goedhart Bouwhuis, t.o. Avifauna, Hoorn 126a Leiderdorp SieMatic Keukencenter, onder dak bij Mijnders Meubelen, Meubelplein 9 www.siematic.com IS HfcT euCTORMT ALWtsé-?

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13