Leiden maakt een slechte beurt' REGIO Leerlingen krijgen legerlesje van generaal Er is een mysterieuze actiegroep actief in Zuid-West tMJ Hillebrand kijkt uit naar de discussies loofwaardigheid bij investeerders staat op het spel R1 Uitgekeken H op uw college's? MOOI, www.autoheemskerk.com Wim Koevoet van voorpagina in Leiden is een verkeerde ingeslagen met het Aal- ktproject. A. van Bochove, litter van het Centrummana- is boos over het uitstel itoe het Leidse gemeentebe- r heeft besloten. „Dit is alle- I weinig consistent. Opnieuw uitstel van een project dat al gerealiseerd had moeten want het tij voor het type in gingen dat in het Aalmarkt- sd aan de orde is, is aan het Bochove is van oordeel dat de lokale ondernemers en belangenorganisaties in een 'eerder stadium en veel na drukkelijker in het overleg had den moeten worden betrokken. Volgens hem staat de geloof waardigheid van het stadsbe stuur bij particuliere investeer ders op het spel nu, vlak voor het definitieve besluit, een nieu we 'praatclub' wordt opgericht. Die club krijgt bovendien tot 1 oktober de tijd. „De tegenstan ders van het plan worden op een schild geheven en zo ont zettend belangrijk gemaakt. Kennelijk geldt hier dat als je maar hard genoeg schreeuwt, je je zin krijgt. Dit is heel slecht voor Leiden. In de jaren tachtig was het al zo dat private inves teerders van Leiden dachten: daar moeten we niet zijn want de publieke opinie én het stads bestuur zijn tegen. Het stadsbe stuur voelde zich zodra het een plan maakte, direct in de be klaagdenbank gezet. Dat is. nu kennelijk weer zo." Volgens Van Bochove bereikt het college met het heropenen van het overleg niet dat 'de refe rendumdreiging wordt afge wend'. De voorzitter van het Centrummanagement ergert zich al twee jaar aan de groepe ringen die zich tegen het Aal marktproject verzetten 'omdat zij al twee jaar hetzelfde roe pen'. „Het plan is ondertussen al talloze keren aangepast. Het is een compromis dat niet nog verder moet worden uitgekleed. Ik zie aan de argumentatie van de tegenstanders, ook in de in gezonden brieven in het Leidsch Dagblad, dat zij tegen welk plan dan ook zijn. Ik dacht zelf eerst ook dat het Centrummanage ment er goed aan zou doen met de Machtwacht, de Stichting Aalmarktgebied en de mensen die nu in de Werkgroep Referen dum zitten de heide op te gaan. Maar ik heb me vergist." Volgens Van Bochove hoeft het gemeentebestuur helemaal niet bang te zijn voor een referen dum. „Er zijn ook voorstanders, maar de Leidse gemeentepoli tiek is geheel geobsedeerd door de tegenstanders. Wij, het be drijfsleven, zijn net zo'n belang rijke partij, maar we worden overal buiten gelaten. Gronin gen heeft het wél op een volks raadpleging laten aankomen. De tegenstanders wonnen en daar mee was de opknapbeurt voor de Groningse binnenstad even goed van de baan, maar volgens Van Bochove is desondanks het imago van het Groningse stads bestuur bij de investeerders er op vooruitgegaan. „Dat bleef immers pal achter de plannen staan. Met die wethouders kon den kennelijk zaken worden ge daan, die meenden wat ze zei den. In Groningen wordt dan ook al lang weer gepraat over een nieuw plan. De projectont wikkelaar van het Aalmarktge bied moet vaststellen dat het Leidse stadsbestuur voor een beetje tegenwind opzij gaat." Van Bochove vindt trouwens dat hij is 'overgeslagen' door het college. Dat hij op een donder dagavond tot zijn grote verbijs tering van een journalist moet horen dat het plan van tafel is, is veelzeggend, vindt hij. „Niets wees erop dat het college deze 'move' zou gaan maken." MAB steunt gemeente leiden- Directeur Isaac Ka lisvaart van MAB b.v. steunt het besluit van de gemeente 'om in goed overleg tot een acceptabel plan te komen'. Hij stelt met nadruk vast dat het Aalmarktproject 'niet van de baan is'. „Het plancon cept blijft dienen als uit gangspunt. De verdere af wegingen worden gemaakt op basis van het plan dat gemeente en MAB hebben gepresenteerd." „Liever zien wij voortgang. Dat is waar. En dit is zeker niet voor het eerst dat het plan wordt aangepast Maar we beseffen dat er vele belangen zijn gemoeid met het Aalmarktproject. Op uiterlijk 1 oktober moet het overleg zijn afgerond. Ik verwacht dat de essenti- ele elementen van het plan in tact blijven." LEIDEN Winkelier sluit buurtsuper in Usserbroek De boer bewaakt het koene Hart ijaarde fietser ingereden nn - Een 69-jarige Leidenaar sterochtend op de kruising 4 straat en Kort Rapenburg gereden door een auto, be nd door een Leidse vrouw De man reed op zijn fiets lafde Breestraat richting (deinde en werd daarbij rhet hoofd gezien door de iwdie vanaf het Noordein - inlcsaf het Kort Rapenburg le oprijden. De man is met hoofdwond naar het Diaco- wüiuis gebracht. orfietsster imt ten val - Een 42-jarige vrouw uit jen is gisteravond met haar rfiets gevallen op het fiets- van de Lammermarkt. Zij idaar richting Langegracht izij moest uitwijken voor [fietsers, een Leidse (21) en 19-jarige Leidenaar, die op [elfde fietspad reden, tegen verkeer in. Met een hoofd- d en schaafwonden is de fietsster naar het Rijnland- mhuis in Leiderdorp ge- it. door Sabine Bakker leiden In lokaal 12 van de Vrije Schoolgemeenschap Rudolf Steiner is het een drukte van be lang. De leerlingen zijn in een uitgelaten stemming. Een paar scholieren sjouwen met koffie kopjes en taartdozen. Drie klas genootjes vechten om plaatsen op de voorste rij. Ze krijgen hoog militair bezoek. Rudolf Steiner heeft de landelij ke primeur. Als eerste school van Nederland nam zij nieuw lesmateriaal van het leger in ontvangst. Gisteren reikte gene raal A. van Baal de eerste boek jes uit aan de leerlingen van klas twaalf. Meer dan 500 scholen hebben het lespakket 'Werken aan Vrede en Veiligheid' aange vraagd. De Koninklijke Landmacht liet dit pakket ontwikkelen om jon geren bewust te maken van de rol die de landmacht speelt in vredesmissies. Volgens woord voerder Harmen Alkema van de Koninklijke Landmacht is het lesmateriaal niet bedoeld om jongeren te werven voor het le ger. „Het gaat ons puur om het overdragen van kennis." Generaal Van Baal benadrukte dat gisteren ook tijdens de uit reiking. „Vroeger had iedereen wel een oom, neef of opa die in het leger zat. Door hun verhalen kregen jongeren automatisch mee waar het leger toe diende. Sinds we in Nederland een be roepsleger hebben, gaat dat niet meer vanzelf. Daarom willen we op deze manier kennis overdra gen." Het lespakket bestaat uit leerlin genboekjes, een handleiding voor de docent en een video. In het boekje voor de leerlingen worden drie oorlogen beschre ven; de Korea-oorlog, de Golf oorlog en de oorlog in voorma lig Joegoslavië. In de video krij gen de leerlingen de oorlogen te zien aan de hand van ouderwet se zwart/wit-joumaals en twee documentaires van de BBC. Het lesprogramma dient ter aanvul ling op het vak geschiedenis. Docent geschiedenis, Anje Ro bertson, stond eerst sceptisch tegenover het nieuwe lesmateri aal. „Ik had het idee dat het om een soort wervingsactie ging en de vrije school leek me niet echt de juiste plaats om zieltjes te werven voor het leger." Maar toen de school eenmaal besloot haar deuren te openen voor ge neraal Van Baal, verdiepte de geschiedenisdocente zich in het lesmateriaal en vond ze het toch wel een leuk idee. „Het leger is tenslotte ook een aspect van het leven. En het doel van de vrije school is kinderen ieder aspect van het leven te laten zien. Of het lesmateriaal ook bij de leerlingen aanslaat moet nog blijken. Pas in april wordt het materiaal gebruikt tijdens de lessen over de Koude Oorlog. De komst van de generaal zorgt on der de leerlingen in ieder geval Leerlingen van de Vrije School ontvangen als eerste het nieu we lespakket van de Konink lijke Land macht. Foto: Dick Hogewoning wel voor discussie over de rol van het leger. Volgens Volker Coenraats (18) zijn de meningen verdeeld over de rol die het leger moet vervullen. „Ik ben bijvoor beeld een groot fan van Ghandi en ben net als hij tegen elk ge bruik van geweld. Sommige klasgenoten zijn juist voor het gebruik van wapens. Het is leuk dat we daar door dit lesmateri aal over discussiëren." vrijdag 18 JANUARI 2002 BOODSKAP UIT SU ID-AFRÏCA De decadentie dondert van de gevpls af. Zonder enkele gêne etaleert het casino van East-London, aan de rand van de stad, zijn rijkdom. Palmbo men, bewaking bij de entree, schone stoeptegels, alles duidt op welvaart. Een immens, kit scherig gebouw, vol in het licht gezet, nodigt uit om binnen te komen. Vanavond krijgt het merendeel van de Leidse delegatie die deze week de Zuid-Afrikaanse zus terstad Buffalo City bezoekt, hier te eten. Daarna mag er een gokje worden gewaagd. De weelde die het exterieur sugge reert, blijkt achter de rond draaiende entree over te gaan in platte decadentie. Het ont moedigt de lust van de meesten om te feesten. Het contrast met wat ik de afge lopen dagen in de stad heb ge zien, is krankzinnig. Er liggen ijsblokjes in de urinoirs. Joost mag weten waarom, maar ze worden wel geregeld ververst. De ruimte die de wc's in beslag nemen, is gelijk aan die van drie of vier krotten in Duncan Village. Er worden bedragen in gezet die een veelvoud zijn van de maandelijkse pensioenen van de bejaarden. Of het casino rendeert, is echter maar de vraag. Loco-burge meester Des Halley van Buffalo City heeft er weinig vertrouwen in. Liever had hij het fonkel nieuwe casino aan de boule vard gehad, maar daar heeft het gemeentebestuur niets over te zeggen. De verdeling van casi no's in Zuid-Afrika is de verant woordelijkheid van de National Gambling Board. Die achtte na een aanbesteding de beste stek een stuk grond net buiten East- London. Er is een hotel bijge bouwd, maar dat staat groten deels leeg. De meeste leden van de Leidse delegatie negeren het bad van weelde. Zou het komen door de verschrikkelijke armoede waar mee we de afgelopen dagen zijn geconfronteerd? Voor mij speelt het overduidelijk mee. Nog geen anderhalf uur na het eten is iedereen al weer vertrokken. Eén vraag blijft die avond door mijn hoofd spoken: wat zou de directie allemaal wel niet kun nen doen voor de armen in de stad, van wie er zoveel zijn? „Wat een vreselijke tent", zegt het WD-raadslid Hermans te gen me, onderweg naar de wc. Hij geeft geen toelichting. Maar na wat ik tot dusver heb gezien, heb ik daar ook geen enkele be hoefte aan. Robbert Minkhorst gemeente-ambtenaren en politie in Leiden gaan een «ilijke tijd tegemoet. Sinds t is de 'Actiegroep voor een £r werkende overheid' hier melijk actief. De actievoer- s hebben hun eerste wapen- er al opzitten. Eerder deze ek hebben leden van de iep een vouwcaravan die al een jaar op de Donizettil- nin Zuid-West stond gepar- trd, verplaatst naar een plek ar de kampeerwagen in hun n hoort te staan. En wel ar de deur van de lokale Kheid: het parkeerterrein 'het onderkomen van wijk- ieer Zuid-West naast de Vijf ihal aan de Boshuizerlaan. Een kleine 12 maanden stond de vouwwagen aan de Donizet- tilaan geparkeerd, aldus de acti visten. Zonder kenteken of an dere kenmerken van een eige naar. De kampeerwagen stond er gehavend bij en vormde een obstakel langs de kant van de weg. Volgens een pamflet van de actiegroep hebben omwo nenden diverse telefoontjes ge pleegd met wijkbeheer met de vraag of die caravan niet eens kon worden weggehaald. De actiegroep zegt dat de bellers onbeschoft werden behandeld en werden doorverwezen naar de politie. „Wijkbeheer komt niet in actie om die caravan weg te halen." En de politie De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ene-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 heeft wel andere dingen te doen en speurde volgens de ac tiegroep dus 'eeuwig' naar de eigenaar. Kortom wijkbeheer en politie verwijzen naar elkaar en dat is de ijveraars voor een beter functionerende overheid een doorn in het oog. Daarom werd de kampeerwagen afgelopen weekeinde voor de deur van het onderkomen van wijkbeheer gestald. „Dit is onze eerste goe de daad in het nieuwe jaar 2002 en er volgen er meer! Wij wen sen de gemeente Leiden en po litie Hollands Midden dan ook een goed nieuwjaar." Was gete kend. Actiegroep voor een beter werkende overheid, afdeling Leiden. Medewerkers van wijkbeheer hebben de vouwwagen afgelo pen maandag op het parkeer terrein zien staan. Eén dag later was het ding echter al weer ver dwenen. Dat is opmerkelijk. Blijkbaar kan een kampeerwa gen bijna een jaar in een straat staan zonder dat er wordt inge grepen en is diezelfde vouwca ravan binnen één dag weg als het voor de deur van een ge meentelijke instantie wordt neergezet. Teamchef Hans Heshusius van wijkbeheer laat weten dat een aantal medewerkers de kam peerwagen op gemeentelijk ter rein heeft gezet omdat de wa gen bij zijn wijkonderkomen in de weg stond. „We konden niet anders. Toen die wagen hier maandag voor de deur stond, had ik wel een vermoeden dat het de bewuste kampeerwagen was. Hij staat nu aan de Admi raal Banckertweg en we hopen dat de eigenaar zich meldt." Heshusius geeft toe dat er door omwonenden is gebeld met de vraag of die vouwwagen uit de Donizettilaan kon worden weg gehaald. „Dat kunnen wij niet doen als we niet weten wie de eigenaar is. Dat zou diefstal zijn." Overigens ziet Heshusius de lol van de ludieke actie wel in maar wil toch graag een kriti sche kanttekening plaatsen. „Wij proberen hier een zo laag mogelijke drempel te hebben. Zo'n pamflet is wel leuk maar laat de mensen als ze proble men hebben hier gewoon langskomen om dat te bespre ken." De actiegroep is bij de politie onbekend. Een woordvoerder erkent dat er in Zuid-West de laatste twee maanden van het vorige jaar aanhangwagens en caravans te lang op de openba re weg zijn blijven staan. Vol gens de algemene plaatselijke verordening mogen kampeer wagens daar niet langer dan drie dagen staan. Maar ondui delijkheid over het betalen van de kosten van het wegslepen, leidden tot een patstelling tus sen gemeente en politie. Inmid dels is er afgesproken dat de ge meente in principe de rekening betaalt. Die kosten kunnen worden ver haald op de eigenaar. Want als er geen kenteken op de vouw wagen zit dan plakt de politie er een oproep op aan de eigenaar. Daarin wordt de gebruiker of eigenaar verzocht de kampeer wagen binnen 14 dagen te (la ten) verwijderen. Gebeurt dat niet dan sleept de gemeente de camper weg. Meldt de eigenaar zich alsnog dan mag hij de re kening betalen. Eric-Jan Berendsen leiden - Afspraken over hoe het Aalmarktgebied in de toekomst er uit gaat zien heeft hij nog niet met de Werkgroep Referendum Aalmarkt gemaakt. Consessies over de invulling van het plan evenmin. Maar wethouder Hil lebrand verwacht desalnietemin dat hij de komende maanden met de werkgroep goede afspra ken kan maken. „De werkgroep en het college hebben 'ja' tegen elkaar gezegd, zonder dat we het inhoudelijk over het het Aal marktplan hebben gehad. We weten donders goed van elkaar waar de verschillen zitten. Maar die waren geen onderwerp van de onderhandelingen." Hij heeft er vertrouwen in dat het gemeentebestuur en de be langhebbenden in het Aalmarkt gebied zaken kunnen doen. De bereidheid van de werkgroep om het referendum-instrument uit handen te geven, is wat hem betreft tekenend. „Het mooie is dat iedereen, die zich heeft aan gesloten bij de werkgroep, ge woon iets moois met de stad wil. Dat is een goede basis voor vruchtbaar overleg. Ik verheug me op de discussies die we de komende maanden zullen voe ren over het uiteindelijke stads vernieuwingsplan.' Niet dat dat laatste er zonder slag of stoot zal komen. Hille brand realiseert zich goed dat er grote verschillen van mening zijn. Niet alleen over afzonderlij ke planonderdelen, maar ook over wat hem betreft vaststaan de gegevens. „We zijn het bij voorbeeld niet eens over de eco nomische effecten van het Aal marktproject. Dan heb je het over feiten. Als de situatie er zo voor staat, moet je de bereid heid en de rust hebben om der gelijke zaken goed met elkaar door te spreken." Het is de enige oplossing in de patstelling die dreigde te ont staan vanwege een mogelijke volksraadpleging. „Ook voor de aanvragers biedt een referen dum weinig soelaasaldus Hil lebrand. „Met een 'ja' voor het planconcept als uitkomst, had den ze niets gewonnen, maar (advertenties) met een 'nee' tegen het plan waren ze ook niet blij geweest. Zo'n eenvoudige vraag is wel de enige die je de bevolking vol gens de regels bij een referen dum mag voorleggen." De nieuwste ontwikkelingen bete kenen overigens niet dat het planconcept in de prullenbak ligt en dat de partijen van nul af moeten beginnen.Hillebrand: „Het zou gek zijn om dat stuk helemaal niet meer te gebrui ken. Dan zouden we tien jaar te rug in de tijd zijn." Hij is erg blij met de opstelling van de werkgroep, die overigens al eerder aangaf dat het wijs zou zijn als de zaak niet op de spits zou worden gedreven. Wat de komende maanden de lastigste hindernis zal blijken, daar kan hij even geen antwoord op ge ven. „De voorzitter van de werk groep zei al dat het uiteindelijk de verantwoordelijkheid van het college is om een nieuw voorstel te presenteren. Hij zegt ook dat - wat de uitkomst ook mag zijn - er toch ook weer kritiek zal zijn. Dat is een gegeven. Wethouder A. Pechtold (D66) bestrijdt dat het college een on verwachte stap heeft gezet, zoals voorzitter A. van Bochove van het Centrummanagement be weert. „We voeren de opdracht van de gemeenteraad uit om in gesprek te gaan met de initia tiefnemers van het referen dum", zegt hij. „Een referen dum is niet de oplossing, ook de initiatiefnemers van het referen dum zien er slechts een nood rem in." Dat de leden van de referend umwerkgroep willen overleggen met het stadsbestuur getuigt er van dat zij het college vertrou wen, zegt hij. Pechtold is ook niet bang dat Leiden door deze stap een slechte beurt maakt bij de investeerders in het alge meen en in het Aalmarktproject in het bijzonder. „Ik sluit niet uit dat het traject waarvoor nu is gekozen, juist tijdwinst ople vert." Morgen vindt u de baan die bij u past in leidschdagblad.nl LIEFTINK SCHUIFPUIEN Met een schuifpui van Ueftink geeft u stijl en cachet aan uw woning. Onze schuifpuien zijn er in talloze uitvoeringen. In eigen fabriek vervaardigd van hoogwaardig alumi nium of kunststof. Met beglazing naar keuze en voonjen van KOMO-keur. In onze#»wroom doet u de mooiste ideeën op. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn lel 0172 43 26 21 - www.lieftink.nl Openingslijden showroom maandag Urn vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN flULQEHIimSK E R K L. 071-5310811 Oe vouwwagen uit de Donizettilaan staat inmiddels op het gemeenteterrein aan de Admiraal Banc kertweg te wachten tot de rechtmatige eigenaar zich meldt. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9