Autoverkoop lijkt weer normaal WEG WIEL 2 Zoektocht naar nog veiligere auto Fietsvakantiebeurs in Nieuwegein Eigenzinnige BMW Citybike VW Golf lost Opel Astra af als populairste Nieuwe Mini op schaal HUISMAN eldrecord met sieke Fordjes DM - Het Hillegomse useum gaat een plek in inness Book of Records en te vergaren. Het mu- iet zo'n 200 auto's van lig transportonderne- oHartogh. wil op 11 zend klassiekers van 57 op het Zandvoortse laten rondrijden. Het pord staat op 871. „Ze |e rijen dik rijden", ziet irLeon Roest van het useum het al voor zich. irwagens, ziekenwa- itwagens. Echt van It mee." Met de wereld wil het museum het 5- itaan glans geven. maar twee ega-modellen ICHT - Opel heeft met het ihet verdwijnen van de succesvolle Omega het modellen teruggebracht e: de bestaande Business ien een nieuw luxe top- de Executive Edition. De modellen zijn niet lan- ïrbaar. Opel gaat na 2004 opvolger van de Omega tl. Die komt op hetzelfde tel als de nieuwe Cadil- GM. Het nieuwe top- heet in elk geval geen meer, wordt aanzienlijk an de huidige Omega en hijnlijk komt hij niet als inele sedan, maar als g tussen coupé en sta- jon. da produceert in Oekraïne l Skoda is begonnen assemblage van auto's aïne. In de grensplaats rranskarpatië) worden duizenden Fabia's en i's gemaakt. Het Tsjechi- IV-merk startte in 1992 export naar Oekraïne, jaar rond 4.000 Skoda's it worden. Met een fa- i het Russische land i de verkoopcijfers ter verdubbelen. zen' fabriek VW Phaeton - Volkswagen heeft in i een nieuwe fabriek ge waar vanaf midden vol de grote VW-sedan, ton, gemaakt zal wor- teton is een figuur uit se mythologie en in de intig van de vorige ;rden sommige limou- genoemd. In de 'glazen is 400 miljoen gulden Iteerd. In een hoge gla- tn wachten straks nieu- 's op aflevering. VW ar 'thuis' in Wolfsburg ng mee op in het com- tostad, waar Duitse hun nieuwe auto kun- alen. vol jaar auto/motor - BMW heeft vorig jaar auto's verkocht, een ;cord. De afzet in de VS 213.000 auto's, vier er dan tien jaar gele- k in Azië nemen de ver- In Japan gingen bij- X) BMW's de show- lit, in China 5.742, in irea 2.717 en in Indone- «rbeeld 2.749. Voor de ïtsafdeling van BMW 1 ook een goed jaar: er 84.713 motoren (+13,5 verkocht, het negende tar op een rij. Vooral in k nam de verkoop sterk ;de overdekte motors- li die zonder helm be- tag worden, boekt suc- 'erden er bijna 11.000 erd. In Nederland ging 2.009 stuks. vrijdag 18 JANUARI 2002 ioi ).8 (advertentie) Uw dealers zijn: 7.6 9.9 9a 12.5 jj eyghtonTr de Groot 1,41 Weversbaan 9 2352 BZ Leiderdorp Tel. 071 589 90 99 Fa*. 071 589 90 01 www.tondegroot.nl yg Mil ton@tondegroot.nl bn de Groot UTOMOBIELEN tWce met temprament G Douplantsoen 22 2251 CN Voorschoten Tel. 071 561 75 40 www.tondegroot nl null: ton@tondegroot.nl UTO EITENS Katwijk ftersstraat 6, Katwijk, hdustrleterreln 't Heen 42 'toon: 071 - 402 63 69 door Peter Lodewijks De VW Golf was in 2001 de best verkochte auto van Nederland. De populaire Duitser onttroonde zijn grote Duitse concurrent Opel Astra, die naar de derde plek zak te. Ertussen nestelde zich de Peu geot 206, die in 2000 nog als vierde eindigde. De onttroning van de Opel Astra zat er al enige tijd aan te komen. Die wordt namelijk mede ver oorzaakt door een andere Opel, de Zafira. Deze van de Astra af geleide midi-MPV verkoopt pri ma en steeg in de modellen top- 10 van plaats 9 naar 6. Daarmee is het de best verkopende ruim tewagen in ons land. De slimme Zafira legde het een jaar eerder nog af tegen 'die andere' midi- MPV uit Frankrijk: de Scénic, maar in 2001 nam de Opel dui delijk afstand van de Renault, die zakte van 5 naar plaats 7. Be langrijke nieuwkomer in de top- 10 is de Ford Mondeo, waarmee Ford eindelijk weer met twee modellen bij de beste tien staat. De verkoop van nieuwe perso nenauto's kwam vorig jaar uit op een voor Nederland 'nor maal' niveau. Dat betekende wel een terugloop met een dikke 11 procent ten opzichte van het jaar ervoor. De verhoging van de BTW per 1 januari 2001 veroor zaakte wat paniek in de bran che, want de afeet in het eerste kwartaal daalde 20 procent. Veel auto's waren nog even snel in december 2000 aangeschaft. Verder in het jaar herstelde de verkoop zich enigszins en uit eindelijk gingen er in totaal 530.287 nieuwe auto's de show room uit, 67.338 minder dan in Na de Focus lijkt Ford met de nieuwe Mondeo weer een nieuw succesnummer in huis te hebben. Foto: Ford het jaar daarvoor. De grootste klappen kregen de merken uit Japan en Zuid-Ko- rea. Subaru en Daewoo Idjken tegen een vrijwel gehalveerde verkoop aan en Honda, Kia, Mazda en Daihatsu zitten met zo'n 40 procent minder afeet. Mitsubishi kon de schade be perkt houden tot min 12 pro cent, Nissan zakte 25 procent en Toyota 22 procent. Toyota's topmerk Lexus steeg dankzij een groeiend modeilenaanbod met een opvallende 38 procent, waar Rolls-Royce en Bentley tegen een achteruitgang van 56 pro cent aankijken. Opel, dat binnenkort met de nieuwe Vectra komt, blijft met een kleine 69.000 verkochte au to's (vooral Astra, Corsa en Zafi ra) marktleider, maar dat waren er wel 8.000 minder dan in 2000. Volkswagen blijft goede tweede (bijna 58.000), maar leverde wel 18,5 procent in. Peugeot hand haaft zich achter Renault en Ford op de vijfde plek en groei de zelfs, vooral dankzij de 206, de nieuwe 307 en de nog altijd goed in de markt liggende 406. Ook Citroën en Volvo doen het goed, Mercedes en BMW blijven stabiel en VW-dochter Skoda zit op rozen met een verkoopgroei van 45 procent. Even zag het er naar uit dat Fiat van zijn tiende marktplaats verdrongen zou worden door Mercedes-Benz, maar de Italianen maakten dat in de laatste maanden nog net goed, met dank aan de nieuwe modellen Doblo en Stilo. Hoe wel de totale Fiat-groep toch 25 procent minder Fiats, Alfa Ro meo's en Lancia's verkocht dan in het jaar daarvoor. Auto top-10 Model verkocht in 2001 1Volkswagen Golf 25.290 2. Peugeot 206 22.294 3. Opel Astra 21.809 4. Ford Focus 19.751 5. Opel Corsa 15.991 6. Opel Zafira 15.114 7. Renault Scénic 12.564 8. Ford Mondeo 12.552 9. Volkswagen Passat 12.395 10. Volkswagen Polo 11.135 door Rien van der Steen Stuttgart - Airbags, veiligheids- gordels, stoelen die het risico van whiplash verkleinen, kreu- kelzones, dwarsbalken in portie ren, noodrem-assistentie en ABS, elektronische stabiliteit en versterkte carrosserieconstruc- ties hebben de laatste jaren veel gedaan voor de veiligheid van autopassagiers. Maar de zoek tocht naar de echt veilige auto is nog lang niet ten einde. Als de auto een aanrijding aan ziet ko men en een speciaal bescher mingssysteem in werking stelt, kan de auto nog veiliger wor den, denken ze bij Mercedes- Benz in Stuttgart. Daar zijn ze bezig met een auto die antici peert op een mogelijk ongeluk. Het veiligheidssysteem waar Mercedes mee aan de gang is kent sensoren, die een gevaarlij ke situatie herkennen en dan geavanceerde gordelspanners en automatische stoelverstelling activeren. Op die manier kan het bovenlichaam van de inzit tenden niet te ver naar voren of opzij bewegen. Mercedes denkt ook aan uitschuivende bumpers en andere beweegbare delen in het interieur om te voorkomen dat inzittenden gewond raken door vervormende carrosserie- delen. En als een klap met een 4x4 of een vrachtwagen dreigt, kan de carrosserie al rijdend supersnel Als een botsing dreigt gaat de hoofdsteun automatisch omhoog, maar kantelt de stoel ook iets, zodat de inzittende door de eveneens aanspannende veiligheidsgordel zo weinig mogelijk beweegt. Foto: DaimlerChrysler omhoog gekrikt worden zodat de botsing beter opgevangen wordt. Een eventueel schuifdak sluit zich als de weerlicht om te voorkomen dat inzittenden uit de auto geslingerd worden. En uit het dashboard schuift een kniebeschermer naar voren. Er wordt ook gedacht aan bewe gende portierpanelen, die net voor de aanrijding in de richting van de inzittenden bewegen om de afstand te verkleinen. In test voertuigen worden de systemen al uitgebreid beproefd. Airbags bliezen zich tot voor kort in een auto op bij een bot sing, ook als er op bijvooreeld de rechter stoel niemand zat. Met een dure reparatie als ge volg. In moderne auto's houdt een sensor in de gaten of de stoel bezet is en alleen in dat ge val blaast de airbag zichzelf bij een crash op. Het geavanceerde systeem dat Mercedes nu in ge dachten heeft werkt ook volgens dat principe: de sensoren 'ver moeden' een ongeval, activeren een reeks veiligheidssystemen maar zetten alles weer in de oorspronkelijke positie als het ongeluk uitblijft. Zodat er dan geen kostbare reparaties hoeven te volgen. Volgens Mercedes-Benz zit er bij tweederde van de ongelukken vrij veel tijd tussen het moment van het ongeval en het moment dat de bestuurder of/en inzit- tende(n) dat zag aankomen. „Die tijd kunnen we gebruiken om allerlei beschermingssyste men tot leven te wekken," be weert Rudolf Schöneburg, chef veiligheidssystemen bij Merce des. Sensoren kunnen volgens hem de bestuurder, de weg en de auto constant in de gaten houden. En die kunnen vervol gens ingrijpen als er niet meer door Mare Brink In het sport- en evenementen complex Merwestein in Nieu wegein is op 26 en 27 januari de Fietsvakantiebeurs. Zo'n vijftig deelnemers informeren de be zoekers over fietsreizen. Ook zijn er stands met fietsaccessoi- res. Medewerkers van de verkeers bureau's van Frankrijk, Enge land, Oostenrijk, Ierland en Duitsland en vertegenwoordi gers van allerlei reisorganisaties behoren tot de 50 deelnemers aan de Fietsvakantiebeurs die op 26 en 27 januari wordt ge houden in het sport- en evene mentencomplex Merwestein in Nieuwegein. De in Woerden gevestigde Fiets vakantiewinkel was twintig jaar geleden de mede-initiatiefne mer van deze beurs. Ook dit jaar is dit bedrijf vertegenwoordigd. „Het eerste jaar waren er zo'n 10.000 belangstellenden. Nu verwachten we er zo'n 7.000. Dat heeft waarschijnlijk te ma ken met een soort algehele beursverzadigheid die begint op te treden", zegt Mieke Sluyter, woordvoerster van de organisa tie. Hoewel de belangstelling voor beurzen misschien afneemt is er volgens het Landelijk Fietsplat- form (deelnemer aan de beurs) in Nederland veel belangstelling voor fietsen. Met wandelen is het de populairste recreatieacti viteit. Volgens het Landelijk Fietsplatform trekken jaarlijks meer dan tien miljoen Neder landers er met de fiets op uit voor een (dag) tocht of fietsva kantie. Volgens woordvoerster Sluyter zijn het vooral mensen met 'se rieuze belangstelling' voor fiet sen die op de beurs af komen. „Op de Vakantiebeurs in Utrecht gaat het nogal eens om mensen die vooral zoveel moge lijk gidsen bij elkaar willen graaien. Maar bij onze beurs hoor je van de deelnemers dat de bezoekers echt geïnteres seerd zijn. Ook dit jaar kunnen de bezoekers weer direct reizen boeken en daar wordt flink ge bruik van gemaakt", aldus Sluy ter. Zij benadrukt dat het de bedoe ling is om dit jaar een 'extra bre de doelgroep' te bereiken. Tij dens de Fietsvakantiebeurs kun nen bezoekers kennis maken met een ligfiets. Zij mogen een proefritje maken en mede naar aanleiding van deze ervaring wordt de Vakantiefiets van het jaar gekozen. Ook is er een stand met fietsac- cessoires ingericht door Zwerf kei. Verder is een groot gedeelte van de beurs gereserveerd voor Vlaanderen. Toerisme Vlaande ren en de provinciale VW's be steden aandacht aan de fiets- mogelijkheden in Vlaanderen. Extra aandacht is er voor een 750 kilometer lange fietsroute die door vijf Vlaamse provincies leidt. Tijdens beurs zijn er ook allerlei lezingen. Wie niet zo lang stil kan zitten, kan terecht bij de FietsFitExperience waarbij inli- neskaten, aerobics en fitness aan bod komen. In het nabij ge legen zwembad zijn aquarobics- sessies. Informatie De Fietsvakantiebeurs is in het sport en evenementencomplex Merwestein aan het Merweplein 1 in Nieuwegein. Geopend: op 26 en 27 januari van 10 tot 17 uur. Toegang (inclusief FietsFit Experience): 10 euro (kinderen tot 12 jaar 3.50 euro). Merwestein is gemak kelijk bereikbaar met het openbaar vervoer het is mogelijk om vanuit Utrecht of IJsselstein de sneltram te nemen richting Nieuwegein-Zuid. Sneltramhalte Merwestein ligt op 2 mi nuten van het sport- en evenementen complex. Meer informatie over de beurs: 030 60 46 475 en internet wwvv- .fietsvakantiebeurs.nl Meer informatie over het Fietsplatform: 033-46 53 656 en internet www.fietspIatform.nl 'volgens het boekje' gereden wordt en er dus afgeweken wordt van wat de elektronica als 'normaal' herkent. Veiligheidsdeskundigen denken dat er niet veel meer te halen is op het gebied van passieve vei ligheid in de automobielindu strie. Moderne auto's kennen hele series airbags, gordelspan ners die aanspannen bij een crash en carrosseriestructuren die bij een aanrijding optimaal bescherming bieden. Schöne burg: „We kunnen de auto als het ware voorbereiden op een mogelijke aanrijding. Onze on derzoeken hebben aangetoond dat in ongeveer 60 procent van duizend gereconstrueerde aan rijdingen de inzittenden zich bewust waren van het dreigende ongeval. Dus vraag ik me af 'waarom zouden we op de klap wachten als we in die tussentijd allerlei maatregelen kunnen treffen die mogelijk letsel beper ken?" Onderweg naar de zelfdenkende auto. Die dus zelfstandig aan sluit in de file en de weg, de wegberm, andere voertuigen, voetgangers en verkeersaanwij- zingen in de gaten houdt. De auto van de toekomst kan zelf herkennen of er binnen of bui ten wat mis is en daarop actie ondernemen: remmen, uitwij ken en de bestuurder waarschu wen voor een noodsituatie. jvjmsterdjlm - Op de IAA1997 (In ternationale Automobii Ausstel- lung in Frankfurt) presenteerde BMW voor het eerst de nieuwe Mini. Uiterlijk lijkt de retroauto duidelijk op zijn beroemde voor ganger. Maar er is natuurlijk veel veranderd. De nieuwe Mini is een halve meter langer en de tech niek is veel moderner. Ook het comfort is aanzienlijk verbeterd. In september 2001 verscheen de nieuwe Mini op de Nederlandse markt en de schaalmodellen lie ten niet lang op zich wachten. Ook fabrikant van miniatuurau to's Reveil introduceert de auto nu als verzamelmodel in drie for maten. De Mini Cooper van Re veil is er op een schaal van 1:12,1: 18 en 1:43 en wordt in tweekleuri ge lak aangeboden. Het dak is wit en wordt gecombineerd met Engels racegroen of krachtig rood. De prijzen van de modellen zijn respectievelijk: 74,99, 31,99 en 29,99. De Mini Cooper van Reveil is verkrijgbaar bij de bete re speelgoedwinkel, warenhuis en hobbyspeciaalzaak. Foto: Reveil FIETSSTROOK Fietsen: betere remedie dan sporten Regelmatig gewoon fietsen le vert meer resultaat op tegen overgewicht dan intensief spor ten. Dit concludeert Dr. K. Wes terterp en de Universiteit Maas- tricht(UM) in een onderzoek, waarvan de resultaten verleden jaar werden gepubliceerd in het door Ruud Vos Van de sinds 1992 leverbare BMW F650 zijn er tot nu toe meer dan 30.000 gebouwd. De dikke 1-cilinder was daarbij in verschillende varianten lever baar. Met de komst van de F650 City Scarver (CS) voegt BMW een nieuwe trendy variant toe aan de rij dikke vlpeistofgekoel- de 1-cilinders. Eigenlijk is alleen de naam F650 behouden gebleven. Want BMW haalde de stofkam door het ont werp en kwam met een nieuw aluminium rijwielgedeelte, driespaaks velgen, een roestvrij stalen uitlaat met geregelde ka talysator en eigenzinnig ge vormd plaatwerk. Daardoor wijkt het uiterlijk van de CS af van de andere F-varianten. De onder het zadel geplaatste brandstoftank bleef gehand haafd en daarmee ook het lage zwaartepunt van de motor. Ook het frame bleef dienst doen als olieopslagplek. Bijzonder aan de bijna 9.000 eu ro kostende BMW is het enkel- zijdig opgehangen achterwiel. Dat wordt, net als bij Harley- Davidson en Buell, aangedreven door een kunststof tandriem. Geen kettingonderhoud meer, net zo min als met kettingvet besmeurde kleding en achter velg. Bijkomend voordeel is dat de motor verlost is van de ge bruikelijke transmissierukken die eigen zijn aan een ketting. Doordat de benzinetank onder het zadel huist kon de dummy tank een andere functie krijgen. BMW voorzag de dummy van een uitsparing voor tasje wordt meegeleverd. Verwijder het tasje en er kan een integraalhelm in of een stereoset. Dankzij het la ge zwaartepunt doet de CS in de stad zijn naam alle eer aan. Je zit door de plaatsing van het zadel als het ware in de motor. De BMW ontpopt zich daarbij als een van de meest wendbare motoren die momenteel voor handen zijn. Het is een twee- wieler waarmee je voor de lol een drukke binnenstad opzoekt. Om daar al slalommend als laat ste bij een stoplicht aan te ko- medische tijdschrift Nature. In de strijd tegen overgewicht, hart en vaatziekten en suikerziekte als gevolg van te weinig li chaamsbeweging blijkt recrea tief fietsen maar ook wandelen een effectievere energiegebrui ker dat intensief sporten. Veel mensen die te weinig bewegen proberen hun ongezonde leef wijze te compenseren door mid del van oefenprogramma's die een zware lichamelijke inspan ning vereisen. Dr. Westerterp onderzocht of dit de meest ef fectieve manier is om het dage lijks energiegebruik positief te beïnvloeden en op duynanier de kans op schadelijkf^evolgen te reduceren. Deze BMW gedraagt zich zowel in de stad als daarbuiten als een heerlijke motorfiets. Foto: GPD men en er als eerste weer te ver trekken. Voor vermogensexplo sies hoef je niet bang te zijn. De dikke 1-cilinder is goed voor 50 pk aan de krukas. Beneden de 2.000 toeren heb je weinig van het blok te duchten. Daarboven is over een heel breed gebied volop trekkracht beschikbaar. En buiten de stad? Daar ge draagt zich de tweewieler zich om door een ringetje te halen. Heerlijk neutraal en voorspel baar zonder saai te worden. De als optie leverbare handvat verwarming is een welkome aanvulling voor ons kille na jaarsklimaat. Ook het als optie leverbare abs is niet te versma den: een welkome veiligheids aanvulling tijdens ritten over modderige buitenwegen of bij het naderen van oliebesmeurde opstelplaatsen bij stoplichten. 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071-51315 15 SumatrastraaVhoek Willem de Zi Leiden Tel.: 071 -568 06 Een groep van dertig mannen en vrouwen met een normaal gewicht werd tijdens allerlei vor men van lichaamsbeweging uit gerust met een speciale inspan ningsmeter. Vooral de afwisse ling van activiteiten met een la ge lichamelijke inspanning (zo als zitten, liggen en staan) door activiteiten met een matige in spanning (zoals fietsen en wan delen) blijkt bepalend te zijn voor het totale energiegebruik per dag. Mensen die hun ener giegebruik willen vergroten, moeten daarom vaker gaan fiet sen of wandelen. Bovendien worden deze activi teiten door het lichaam beter verdragen dan inspannende oe feningen. Vooral voor mensen met overgewicht en mensen van middelbare leeftijd is deze vorm van bewegen aan te bevelen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21