Leiden trekt plan voor Aalmarkt in Wraakactie Israël na terreuraanslag Nieuw medicijn maakt aidsremmers in toekomst overbodig Miljoenenschade bij uitslaande brand Hoge Rijndijk KLM laat dieptepunt achter zich en zoekt personeel Leidsch Dagblad Cieba Werkgroep ziet af van referendum Bolletjesslikkers met 'paar honderd man' vastgezet in noodgevangenissen Kaakslag voor Wïllïbrord Er is werk aan de winkel en u profiteert;. Leidsch Dagblad 1^ l»t turboleven Het turboleven nn de imilie Krijnen Aangeklaagd «oor doodpesten ran collega guldens Hitwaard en okkeld ■H RECI mysterieuze actiegroep actief n Zuid-West luud Borst denkt met weemoed aan Bospolder tolitie kraakt Mphens plan uA/sr hrsafac ojectiel in linen geruimd BCNAAR - Tijdens graafwerk - mheden in de duinen ten (den van de Wassenaarse ;heeft het Duinwaterbedrijf d-Holland een granaat aan- loffen. Het forse projectiel, rapt door Duitsers in de eede Wereldoorlog, is met door de Explosieven Oprui- igs Dienst onschadelijk ge- akt. De granaat werd gevon- iter hoogte van het oude tpad richting Katwijk, even irdekoffietent. Het explosief 1 een afmeting van 70 bij 20 itimeter. nosaurusbaby in useum Naturalis «N - In museum Naturalis is iaf 22 januari het kleinste, ledige dinosaurusskelet ter reld te zien. Het gaat om de issaurus Patagonicus (de ishagedis) die in 1979 door lonaparte in Argentinië werd 'dekt. Mussaurus is een di- aurusbaby. Dinosaurusba- szijn volgens experts zeer dzaam, Van Mussaurus is hele skelet gevonden en in 'gebleven. De Mussaurus is "en met een nest dinosau- leieren uit een latere periode tns de voorjaarsvakantie in luralis te bekijken. iempauze tor De Kast *wouden De Friese band Kast last een adempauze in 'een jaar, al is nog onduide- wanneer die begint. De le- 1 hebben tien jaar onafge- ken door Nederland ge il Wat ze tijdens de pauze indoen is nog niet bekend. et geeft hen de mogelijkheid 'ere activiteiten te ontplooi- Het is wel de bedoeling na jaarverder te gaan", aldus ardvoerder H. de Boer van "agementbureau ProActs. ïgen begint De Kast met de atertour Kastkrakers in Hil- iwi. Tijdens de zomer is de tjerlandstalige band op vele frals te bewonderen. Het is [onduidelijk wanneer het tolopiglaatste optreden is. nr. 42826 losse nummers 1,05 2,31 zaterdag 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag l8 januari 2002 van 10.00 - 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen IT. 2000 m2 SHOWROOM! Technologie van Leids Crucell onontbeerlijk voor productie door Wilfred Simons leiden - De ontwikkeling van een nieuw medicijn tegen aids is een flinke stap dichterbij. Het middel is getest op apen met aids en de dieren werden na vaccinatie niet ziek. Dit blijkt uit een artikel dat gisteren in het wetenschappelijk tijdschrift Na ture is gepubliceerd. Een variant van het middel wordt inmiddels op mensen getest. Naar ver wachting komt het in 2007 of 2008 op de markt. Het Leidse biotechnologiebedrijf Crucell heeft als enige ter wereld de techniek in huis om het in hon derden miljoenen doses te fabri ceren. Volgens aids-onderzoeker Jaap Goudsmit van het AMC daalt het HIV-virus na vaccinatie blij vend tot onder meetbare waar den. Bovendien zijn de gevacci- neerden veel minder besmette lijk dan daarvoor, waardoor de kracht van de mondiale aidsepi- demie kan worden geremd. Het middel kan niet preventief wor den toegediend, zoals traditio nele vaccins. „Zo'n medicijn be staat nog niet", erkent Goud smit, die ook aan Crucell is ver bonden als hoofd vaccinontwik- keling. De grote waarde van de samen werking tussen van Merck en Crucell is dat het nieuwe medi cijn bestaande aidsremmers overbodig maakt. Zelfs de meest recent op de markt gebrachte aidsremmer 'triple therapy", een combinatie van aidsremmers, is buitengewoon giftig. Het middel moet bovendien levenslang worden geslikt, het is duur en vereist een grote therapiege trouwheid, die lang niet ieder een op kan brengen. „Dat is met dit middel niet meer nodig", zegt Goudsmit. „Na drie behan delingen kunnen de gevacci- neerden zonder controle of na zorg opgaan in de populatie." door Annet van Aarsen leiden - Leiden haalt het Aal marktplan van tafel. Burgemees ter en wethouders hebben daar toe besloten na gesprekken met de werkgroep die een referen dum over dit plan op poten wil zetten. De werkgroep op haar beurt zal de aanvraag voor de volksraadpleging intrekken. Daarmee lijkt een dreigende 'oor log' over een van de grootste stadsvernieuwingsprojecten in de Leidse geschiedenis bezworen. Het officiële besluit over het in trekken van het referendum is nog niet genomen. Daarover vergadert de werkgroep morgen. Voorzitter M. Meelker van de re ferendum-werkgroep verwacht echter dat de aanvraag inder daad van tafel gaat. De werkgroep, waarin een groot aantal belangenorganisaties uit het Aalmarktgebied is vertegen woordigd, en het gemeentebe stuur overleggen over een nieuw plan waarin iedereen zich kan vinden. Wethouder Hillebrand hoopt begin oktober het stads vernieuwingsplan voor de Aal markt te kunnen presenteren. Meelker verklaarde gisteravond dat de Werkgroep Referendum Aalmarktgebied haar doel heeft bereikt, nu het planconcept voor de Aalmarkt van tafel is. Een aantal onderdelen ervan werd door de werkgroep ver foeid, zoals de bouw van een nieuwe brug en steeg, en de sloop van de Aalmarktschool. Wel vinden de initiatiefnemers van het referendum zonder uit zondering dat het Aalmarktge bied hard toe is aan een op knapbeurt. „We hebben het ver trouwen dat het volgende plan een goed plan zal worden", al dus Meelker. Ook wethouder Hillebrand (ruimtelijke ordening) is opge lucht over de uitkomsten van de gesprekken die hij dinsdag en gisteren met de werkgroep heeft gevoerd. „Ik heb grote waarde ring voor de werkgroep." Voor beide partijen is de nieuw inge slagen weg overigens niet zon der risico's. „Wat we weggeven is het recht op een referen dum", verklaart Meelker. De nieuwe Referendumwet die dit jaar van kracht is geworden sluit stadsvernieuwingsprojecten uit als onderwerp voor volksraad plegingen. Wethouder Hillebrand: „De nu ingeslagen weg betekent een vertraging. Maar aan de andere kant: een referendum zou ook vertragend hebben gewerkt. Stel je voor dat er een 'nee' uit een eventuele volksraadpleging was gekomen. Dan waren we tien jaar teruggeworpen in de tijd." Pagina Ri: 'Leiden maakt slechte beurt bij investeerders' Palestijn doodt zes feestgangers door onze correspondent Ad Bioemendaal tel aviv - Straaljagers van de Is raëlische luchtmacht hebben vanochtend een gebouw van de Palestijnse politie in Tulkarm, op de Westelijke Jordaanoever, verwoest. Volgens de Palestijnen kwam bij de actie een agent om het leven en raakten 18 mensen gewond. De aanval volgde op een terreuraanslag in de Israëli sche stad Hadera, waarbij gis teravond zeker zes doden en dertig gewonden vielen. Tegen elf uur opende een Pales tijn het vuur in een feestzaal, waar honderdtachtig mensen een 'bat mitzvah' vierden. Toen zijn wapen haperde vielen be zoekers hem aan met flessen en stoelen, maar hij werd uiteinde lijk doodgeschoten door agen ten van een naburig politiebu reau. Pas daarna bleek dat hij een gordel met explosieven om had, die hij door zijn gevecht met de feestgangers niet had weten te activeren. De aan Jasser Arafats Fatah-be- weging gelieerde 'Aksa-brigade' zegt de aanslag te hebben geor ganiseerd, als wraakneming voor de recente liquidatie door Israël van een van haar leiders. De naam van de dader, Abed Hassouna uit een dorp in de buurt van de Palestijnse stad Nablus, klonk de afgelopen nacht uit luidsprekers in Tulk arm, waar de aanslag op de feestzaal op straat werd gevierd. Tulkarm was de woonplaats van Raid Karmi, de plaatselijke lei der van de Aksa-brigade die een week geleden bij een door Israël georganiseerde bomexplosie om het leven kwam. Israël stelde hem verantwoordelijk voor de dood van minstens tien Israëli sche burgers. Sinds zijn dood zijn negen Israëlische burgers en een soldaat om het leven ge komen bij wraakacties. De terreuractie van gisteravond in Hadera kwam niet geheel on verwacht. Politie en leger in Is raël verkeerden in verhoogde staat van waakzaamheid sinds de liquidatie van Karmi. Er zijn ook aanwijzingen dat de radica le islamitische organisaties pre sident Jasser Arafat hebben la ten weten dat ze zich niet langer houden aan afspraken die ze in december met diens Palestijnse Bestuur hebben gemaakt. door Eric-Jan Berendsen leiden - Een grote uitslaande brand aan de Hoge Rijndijk in Leiden heeft afgelo pen nacht voor een miljoenenschade ge zorgd. Twee panden brandden volledig uit. Een groot aantal huizen liep rook schade op. Het vuur brak vermoedelijk uit in pool- en snookercentrum 't Dijkje op nummer 34. De melding kwam om kwart over twee bij brandweer en politie binnen. 't Dijkje ging volledig in vlammen op. Het naastgelegen woonhuis viel ook ten prooi aan de vlammen. Drie mensen die daar aanwezig waren, konden op tijd wegkomen. Wegens de enorme rookont wikkeling moesten alle bewoners van het blok Hoge Rijndijk, Catharinastraat en Utrechtse Jaagpad tijdelijk hun woning verlaten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Rond vier uur had de brandweer het vuur onder controle, maar het nablussen duurde tot ver in de morgen. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Omwonenden werden gewaarschuwd door de eigenaar van het snookercen trum, die vlak naast zijn zaak woont. Bij hem thuis was door de vlammen het in braakalarm van het snookercentrum af gegaan. Toen hij ter plaatse kwam, sloe gen de vlammen al naar buiten. Het vuur verspreidde zich vervolgens naar num mer 36. Omdat de achterkant van het snookercëntrum slechts door een kleine tuin van woningen aan het Utrechtse Jaagpad wordt gescheiden, werd het vuur ook vanaf die kant bestreden en werden de huizen natgehouden. In totaal zette de brandweer zes wagens in. Daarbij werd assistentie verleend door de Leiderdorpse collega's. De poli tie sloot de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Zoeterwoudsesingel en Rijndijkstraat af. De geëvacueerde bewoners werden door omwonenden opgevangen. Een aantal van hen kwam op verhaal in het politiebureau aan de Langegracht. Wet houder A. Pechtold was als loco-burge meester op de plek van de brand aanwe zig en sprak met de gedupeerde bewo ners. De meesten van hen konden van ochtend vroeg weer terug naar hun wo ningen. den haag/gpd - Bolletjesslikkers worden binnen kort met een 'paar honderd man' in een grote noodvoorziening in Nederland vastgezet. Er ko men er meerdere in één cel, kamer of zaal. Dat aantal kan zelfs oplopen tot zeker tien mensen, zo meldden bronnen rond het kabinet. De bewaking in de noodvoorziening komt handen van de ma rechaussee en de landmacht. Minister Korthals van justitie bespreekt dit voornemen vandaag met het kabinet. Of de noodgevangenis een leegstaande kazerne of een ander pand dat vrij snel tot gevangenis te be stempelen is, is nog niet duidelijk. De bewaking door landmacht en marechaussee is in elk geval een handreiking aan het gevangenispersoneel dat hierdoor de werkdruk niet nog eens ziet toene men. De noodvoorziening komt als extra bovenop de portocabins (prefab-cellen) die op korte ter mijn op de luchthaven Schiphol worden neerge zet. Daar moeten 100 extra cellen komen voor de gesnapte slikkers van cocaïnebolletjes. In politiek Den Haag ontstond de afgelopen da gen grote opwinding toen duidelijk werd dat co ke-smokkelaars die op de luchthaven in de kraag werden gevat weer vrij kwamen door een gebrek aan cellen. De politieke partijen eisen van Kort hals dat hij geen enkele drugssmokkelaar meer laat gaan. Hilversum - Er zijn nog steeds mensen die zich laten verlei den door Willibrord Frequin. De programmamaker van SBS 6, die regelmatig in het nieuws komt door meestal uitgelokte vechtpartijen en arrestaties, heeft weer een klap te pakken. Ditmaal van de 72-jarige nep- generaal 'Willy'. In De Week van Willibrord is maandag 21 januari te zien hoe Frequin een kaakslag krijgt van de Maastrichtenaar, die hij drie jaar geleden al ontmasker de. Willy gaf zich destijds uit voor een onderscheiden oor logsheld. Hij verscheen regel matig bij officiële plechtighe den en liet zich tijdens diverse bevrijdingsfeesten toejuichen. Uit onderzoek van de Vereni ging van Oud-Koreastrijders (VOKS) kwam echter naar vo ren dat Willy een grote fantast is. Onlangs bleek dat de nep- generaal zijn werkterrein naar België heeft verplaatst. Frequin zocht Willy weer op en con fronteerde hem met zijn leu gens. Dat kwam hem op een directe rechtse te staan. 'Luchtvaartmaatschappij moet binnenkort 450 nieuwe stewards en stewardessen werven' door Richard Mooyman Amstelveen - De KLM ziet vrij wel zeker af van een nieuwe pe riode van werktijdverkorting. Het diepste dal van de crisis door de aanslagen op 11 sep tember lijkt voorbij. De lucht vaartmaatschappij moet bin nenkort op zoek naar 450 nieu we stewards en stewardessen, zo meldt de Vakbond voor Ne derlands Cabinepersoneel (VNC). Bij de KLM betrokken vak bondsbestuurders gaan ervan uit dat de werktijdverkorting voor 14.000 personeelsleden be gin volgende maand niet op nieuw met zes weken zal wor den verlengd. „Er komt geen derde periode", aldus VNC- voorzitter A. Stabler. „Alles gaat weer richting normaal. De toe stellen zitten redelijk vol." Tussen maart en juni gaat de KLM volgens Stabler 450 nieuwe cabinepersoneelsleden werven. „De afgelopen maanden zijn er alleen maar mensen met ontslag gegaan." Het nieuwe personeel krijgt volgens haar een jaarcon tract omdat niet zeker is of het herstel zal voortduren. Volgens een KLM-woordvoerder zullen er inderdaad nieuwe mensen worden aangenomen, maar 'veel minder' dan 450. De KLM heeft volgens de woordvoerder nog geen besluit genomen over de werktijdver korting. „Maar het zou kunnen dat een nieuwe periode niet doorgaat." De luchtvaartmaat schappij is bezig met het opstel len van de zomerdienstregeling, die eind maart ingaat. Volgens Stabler is inmiddels wel duide lijk dat er meer zal worden ge vlogen. „Nog geen honderd pro cent, maar wel meer dan nu." De KLM besloot vorig najaar vijftien procent van de vluchten te schrappen. Dit in reactie op het wegblijven van passagiers na 11 september. Verder werd een vacaturestop ingevoerd en kreeg bijna de helft van het personeel (advertentie) We gaan verbouwen en dus ruimen we onze voorraad op. Accessoires (o.a. Alessi] prijzen we af met 25%. Op diverse showroommeubelen krijgt u tot 60% korting. Voldoende reden dus om nog vóór de grote verandering even langs te komen. U bent van harte welkom. co van der horst Binderij 2, Amstelveen, 020 641 25 05. werktijdverkorting, waarmee de KLM maandelijks miljoenen eu ro's kon besparen. Door bezuinigingen, meevallers en een licht herstel van de ver voerscijfers zijn de grootste ver liezen nu ingedamd. De KLM zal deze winter niet de eerder voor spelde 600 miljoen euro interen op de reserves, maar 400 mil joen euro. „De KLM is aan het opklauteren", aldus CNV-be- stuurder E. Aarts. „De markt trekt weer aan." Het zou ook Aarts niets verbazen als de werktijdverkorting wordt stop gezet. „Het geeft veel admini stratieve rompslomp. Verder is het moeilijk uit te leggen aan het personeel dat zij minder moeten werken terwijl het druk is." Pagina Economie: Verliezen bij KLM-partner North west Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam lMDV Hfr Straat (Q tilïwv- Postcode PlaatsvjC a ft vm controle nabezoramal Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau &l automatische betaling s mjn Handtekening: 712141 I 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen De brand aan de Hoge Rijndijk werd met groot materieel bestreden. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1