Buurt boos om Oude Flora DUIN BOLLENSTREEK 'We willen in onze huizen blijven' 5'Allemaal als gnoe's richting supei De Stelling Bloemen voor opruimerige Katwijkers WETEN WAARVOOR JE KIES Leidsch Dagblai Van Heemstrastraat - Sassenheim Bollen en bloemen in gemeentehuis NooRDWiJKERHouT - De Noord- wijkerhoutse burgemeester Pol man opent zondag 27 januari om 11.00 uur in het gemeente huis aan de Herenweg een ten toonstelling van producten van Noordwijkerhoutse kwekers. De tentoonstelling is die dag te be kijken tot 17.00 uur en duurt tot en met vrijdag 1 februari. Kandidaten WD-Lisse lisse - De kandidatenlijst van de WD Lisse voor de gemeente raadsverkiezingen bestaat bijna volledig uit nieuwe gezichten. Lijsttrekker Willem Loos is de enige van de drie huidige raadsleden die in aanmerking komt voor een nieuwe raadspe riode. Al eerder hadden H. van Gelder en I. Weterman te ken nen gegeven er na 6 maart mee op te houden. Nummer twee op de WD-lijst is H. Bijl-de We ger. die wordt gevolgd door J. Oosthoek-Turk, B. Witte veen en GJ. Hoes. Bestuurskundige Oosthoek-Turk (34) is kandi daat-wethouder. Nieuw onderzoek naar 'milieustraat' katwijk - Katwijk gaat onder zoeken of er een 'eenvoudige milieustraat' voor Katwijk en Valkenburg kan komen, waar burgers hun grootafval kunnen inleveren. Dit plan is onderdeel van het streven om tot meer sa menwerking te komen tussen Katwijk, Rijnsburg en Valken burg op het gebied van afvalin zameling. Alle politieke partijen lieten gisteravond in een com missievergadering weten dat zij liever aansluiting zoeken bij de reeds bestaande milieustraat van Rijnsburg. Maar volgens wethouder Van Paridon is de milieustraat in Rijnsburg te klein om in te participeren. Gespreksgroep mantelzorgers noordwijk - Mantelzorgers cij feren zichzelf vaak helemaal weg voor de zieke voor wie zij zorgen. Dat betekent vaak dat hun eigen levensperspectief verandert. Daarover houdt Steunpunt Mantelzorg een ge spreksgroep, onder begeleiding van een 'deskundige in verlies- ervaringen'. De gespreksgroep is eens per zes weken. Aanmel den op werkdagen tussen 13.00 en 16.30 uur bij Steunpunt Mantelzorg Duin- en Bollen streek, 071-409 3210. vrijdag l8 JANUARI 2002 katwijk - „Kijk", zegt Kees van der Berg. terwijl hij een verfrom meld plastic zakje uit zijn jaszak haalt. ..zo'n boterhamzakje kun je op straat gooien, of netjes bij je houden totdat er een prullen bak staat. Maar helaas doet bij na niemand dat." Van der Berg is een van de twee Katwijkers die gisteravond een bloemetje kregen van wethou der Van Paridon omdat zij dage lijks vrijwillig hun straat oprui men. Van der Berg gaat de om geving van de Vijverhof te lijf met bezem, schop en vuilniszak. Arie van der Zwart doet hetzelf de in de Kerkstraat. „Katwijk kan een voorbeeld nemen aan u", sprak Van Paridon. De mannen doen hun openbare schoonmaakwerk sinds zij ge pensioneerd zijn. Voor Van der Berg is dat inmiddels al elf jaar en voor Van der Zwart acht. „Vanuit mijn flat kijk je recht streeks in een grote vijver en daar ligt me toch altijd een troep in", vertelt Van der Berg. „Op een dag kon ik er niet meer te gen en ben ik alles eruit gaan rissen. Ik heb nu eenmaal een enorme hekel aan rommel. Gis teren was het weer raak; blok ken hout, kranten, flessen. Nou, dat heb ik er allemaal uitge haald. Van der Zwart heeft dezelfde af keer van afvul op straat. Hij be gon zijn werkzaamheden in de Kerkstraat, maar inmiddels is zijn werkterrein flink uitgebreid. „Ik neem de Bekkersstraat mee, een gedeelte van de Rijnstraat, het plein bij Op den Brink, het stuk rond Huize Callao... Het is vooral belangrijk om de straat bij Op den Brink goed schoon te houden. Daar lopen immers ie dere dag senioren om naar de sociëteit te gaan. Zij zijn me erg dankbaar." Dankbaarheid was er dus ook namens Van Paridon. De activi teiten van Van der Zwart en Van der Berg passen naadloos in de zwerfafvalcampagne van de ge meente. Katwijk zou het liefste zien dat alle burgers zo waren. „Dat zit er niet in", zegt Van der Zwart. ,Als ik het niet doe, doet niemand het. De meeste men sen zeggen dat ik gek ben, dat ik me iedere dag weer zo inspan. Maar ik blijf de straten schoon maken zo lang ik het kan. Het zit gewoon in me." Wim en Betty Verwer bij hun winkel in Lisserbroek die noodgedwon gen sluit. Foto: United Photos De Boer door Cees van Hoore lisserbroek - Melkert en al die andere piassen die zich nestelen in het pluche moeten zich nu echt eens achter de oren gaan krabben over het lot van de klei ne middenstander. Als het zo doorgaat, is er straks geen buurtwinkel meer over in Haar lemmermeer. Wim Verwer (48). die zich, samen met zijn vrouw Betty, achtentwintig jaar lang de blubber heeft gewerkt, doet de knip op de deur. Met pijn in het hart. „Ik moet door de aange scherpte warenwet en de komst van de euro veertigduizend gul den gaan investeren. Dat redden we niet meer." De winkel is, zoals Wim Verwer het zelf karakteriseert, veran derd in een spookhol. De mees te spullen heeft de Lisserbroekse kruidenier nog kunnen uitver kopen. Voor de onlangs aange schafte nieuwe koeling moet hij nog een gegadigde vinden. „Ik stop ermee, ja. Ik had nieuwe kassa's moeten kopen, nieuwe weegschalen, noem maar op. Daarnaast stelt de nieuwe Wa renwet zulke hoge eisen, dat er voor ons bijna niet meer aan is te voldoen. Voor ik het geld van de investeringen die ik zou moeten doen er weer uit heb, zijn we tien jaar verder. En dat trekken mijn vrouw en ik niet meer. Mijn vader is hier 55 jaar geleden begonnen. Helaas, wij moeten de handdoek gooien. Een moedige glimlach verhult de melancholie. „Er is toch wat dood", zegt Verwer, terwijl hij vanuit zijn zonnige bovenwo ning naar buiten kijkt. „Maar ik heb goede moed. Ik ga nu voor het eerst in dienst bij een baas. En mijn vrouw gaat een paar ochtenden werken. Straks. Voorlopig rusten we nog even uit De winkelruimte staat te huur." Verwer is geen klager. Maar dat voor een middenstander bij de overheid de deur hermetisch ge sloten blijft, is hem wel duidelijk geworden. „Hier achter de zaak was een terrein vrij. Zo'n tien jaar geleden wilde ik daar een supermarkt bouwen. Met wat woningen erboven, zodat de winkel niet al teveel zou kosten. Ik heb dat plan bij de gemeente ingediend. Prima idee. Nu staat er een rijtje villa's. Voor een buurtsuper was daar geen plaats meer. Ik heb het plan aangele verd en val zelf buiten de boot. De gemeente heeft me nog een keer uitgenodigd om te komen praten. Ze hadden een prachtige plek. Maar niet heus. Ze wilden rijnsburg - De gemeente Rijns- burg is veel te lankmoedig tegen over het Katwijkse bedrijf De Raad Bouw. Dat bedrijf krijgt ruim een jaar de tijd om de be drijfsruimten op het oude Flora terrein brandveilig te maken. Dat vinden enkele omwonenden veel te lang. Zij eisen dat De Raad Bouw sneller zorgt dat de be drijfsruimten veilig zijn. De Raad Bouw is eigenaar van het het oude Floracomplex. Het Katwijkse bedrijf verhuurt de bedrijfsruimten aan verschillen de ondernemingen. Al jaren is de gemeente Rijnsburg met De Raad in de slag om het oude vei lingcomplex veiliger te maken. Tot nog toe, volgens de gemeen te, met weinig resultaat. Met het gevolg dat de brandweer enige tijd geleden met een vernieti gend rapport kwam over de vei ligheid op het bedrijvencom plex. Er zouden onder meer on voldoende goede vluchtwegen zijn, het gevaar van het door slaan van brand zou groot zijn en de brandweer kan bij een ca lamiteit alleen van de buiten kant blussen. Het centrum zit verder vol met asbest wat bij brand vrij zou kunnen komen. De gemeente stuurde eind no vember een aanschrijving aan De Raad Bouw met de eis het complex binnen een jaar veilig te maken. Als dat niet gebeurt, kan Rijnsburg de bedrijfspan den sluiten. Het is ook mogelijk dat het bouwbedrijf een boete van ruim 45.000 euro per week moet betalen tot een maximum van 1,1 miljoen euro. Daarnaast kan Rijnsburg een ander bedrijf opdracht geven alsnog de veilig heidsmaatregelen uit te voeren waarna De Raad Bouw de reke ning krijgt. Gezien de ernst van gebreken aan het gebouw maar ook het feit dat Rijnsburg al lange tijd bezig is om met De Raad Bouw te praten over de veiligheids maatregelen, vinden enkele om wonenden van de Floralaan en Oranjelaan dat de maat vol is. F. Noort van de Floralaan is een van degenen die daarover een brief heeft geschreven aan het Rijnsburgse college. „Als wij ons niet aan de regels houden, krij gen we echt geen jaar de tijd. Bovendien wist Rijnsburg al vanaf halverwege de jaren ne gentig dat het terrein niet veilig is. Toen zei burgemeester Jonk man - met wie wij toen met der tig bewoners contact hadden over een van de bedrijven - al dat hij bezig was met De Raad Bouw een convenant af te slui ten. Daar hadden wij toen ver trouwen in. Maar als ik nu lees wat de regionale brandweer over het hele terrein zegt dan is Lisserbroekse winkelier Verwer moet buurtzaak sluiten me ergens achteraf wegstop pen." „De buurtwinkels worden kapot gemaakt. De subsidies vliegen je om de oren, maar de kleine middenstander moet zichzelf maar zien te redden. Mijn vrouw heeft keihard meege werkt. Ik dacht: ik moet haar gaan verzekeren, want als er wat met haar gebeurt, zal ik iemand moeten inhuren. Ze heeft bij een ongeluk eens wat nekletsel opgelopen. 'We willen haar wel verzekeren, maar de nek verze keren we niet mee', zei de verze keringsmaatschappij. 'Niet doen', zei mijn boekhouder. 'Straks krijgt ze wat aan haar been en dan zeggen ze dat het van haar nek komt.' Met dat soort dingen word je geconfron teerd. Het is vechten tegen de bierkaai. Vorig jaar las ik dat ar tikel over het vertrek van die kruidenier in Abbenes. Rot voor die man. dacht ik toen. Nu ben ik zelf aan de beurt. Nog geen anderhalf jaar later." „Er wordt ongelooflijk veel gestopt in grote projecten] de Floriade. Maar wij staa alleen voor. Iedereen heefi over dat 'romantische bi winkeltje'. Klinkt mooi. het is toch ook vaak zo gev dat ze hier, bij ons kleine agentschap, geld kwamen nen en bij de supermarkt l schappen gingen doen." Wims vrouw Betty valt hei „Natuurlijk zag ik dat wel. je kunt daar als middensti nooit wat van zeggen. Je aardig. Ik zal mijn kb enorm missen. Maar de b tijd ben ik me wel gaan j gen: is dit nu alles? We zijn jaar voor het eerst in ad twintig jaar op vakantie weest." „Ik zal niet verhelen dat di mere openingstijden van permarkt er ook debet (at dat we ermee ophouden Wim Verwer. „Wij werkt tachtig uur in de week, di kunnen daarin niet met De regering dirigeert de mi gewoon naar de grote winl drijven. Allemaal als gnoe richting uit. Als ze straks de klanten zeggen dat ze i winkelwagen moeten so doen ze het ook nog." (advertentie) van dat hele convenant niks te recht gekomen. En nu krijgt De Raad Bouw weer een jaar de tijd? Het is nota bene een aan nemersbedrijf." Noort zegt nadrukkelijk dat hij niet 'moeilijk' wil doen. „Het oude bedrijventerrein ligt er heel lang. En het is ook veel be ter dan vroeger toen ik gewoon de aceton van de droogbloe menververij rook. Maar er zit bijvoorbeeld nog steeds een ver pakkingsbedrijf met papier en lijm. Je moet er niet aan denken dat daar brand uitbreekt. Dan kan ik snel mijn boeltje pak ken." Het lijkt Noort dat De Raad Bouw hooguit nog een paar maanden de tijd mag krij gen. De brieven van de omwonen den worden besproken tijdens de eerstkomende vergadering van de Rijnsburgse commissie beroep- en bezwaar. Leidsch Dagblad houdt u de komeni periode als geen ander op de hoogt van het nieuws rond de nationale e gemeenteraadsverkiezingen. Voor een (proefabonnement belt 071 -512 80 30. Zie ook de bon op de voorpagina. opgincM 1 miari 1860 De wereld om je heen. STEMMEN In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen bezoekt het Leidsch Dagblad één straat in elke gemeente in de regio. De bewo ners spreken zich uit over de problemen van die straat, hun politieke voorkeur en waar het op het gemeentehuis over zou moeten gaan. Daaruit komt een stelling voort, waar alle lijsttrekkers vervolgens op reageren. Welke straat wordt bezocht, bepaalt de burgemeester door blind te prikken op de plattegrond. Loco-burgemeester Nia Wa- gemakers stuurde de redactie naar de Van Heemstrastraat in Sassen heim. Dat had beter gekund, moet loco-burgemeester Nia Wa- gemakers gedacht hebben, toen ze vaststelde wat haar prikactie op de gemeentelijke platte grond teweeg had gebracht. Een bezoek aan de tachtig jaar oude straat ontketent een regen van klachten. Eén ding is zeker: er is de laatste decennia weinig reden tot tevredenheid voor het merendeel van de bewoners van de Van Heemstrastraat. Alle beloftes ten spijt heeft woon- stichting De Vooruitgang nog steeds geen werk gemaakt van achterstallig onderhoud en re novatie. De bewoners zijn dan ook van mening dat ze domweg aan het lijntje gehouden wor den, terwijl hun huizen naar de filistijnen gaan. De huurders zijn vooral de on zekerheid over de in het voor uitzicht gestelde opknapbeurt beu. Ook de huiseigenaren on dervinden nadelige gevolgen van het gebrek aan actie van de woonstichting. Zij voelen zich beperkt in hun mogelijkheden. Verkoop van hun pand is vol gens hen absoluut uitgesloten. Want, zo voeren zij aan, wie wil er nou kopen in een wijk waar van de toekomst zo dubieus is? Ook verbeteringen aan hun wo ning worden uitgesteld tot er meer bekend is over de vooruit zichten van de Oranjebuurt. Het echtpaar Wim en Nel Huis kamp op nummer 31 weet er alles van. Ze bivakkeren al zo'n dertig jaar in de Oranjebuurt en hebben het in hun huurhuis opperbest naar him zin. „Het is een rustige straat zonder veel poespas", vertelt Wim, die van meet af aan als bestuurslid van 'Samen sterk', de voorloper van bewonersbelangenvereniging '97, de ontwikkelingen in de wijk nauwgezet heeft gevolgd. „Qua wonen is 't hier prima, maar dat gezeik van hogerhand worden we spuugzat", laat het echtpaar onomwonden weten. Verder hebben ze weinig reden om te klagen, vinden ze. Bij sommigen van hun buurtgeno ten is het daarentegen aanzien lijk minder rooskleurig gesteld. „Het is echt geen flauwekul. Er zijn huizen met kletsnatte mu ren, vloeren waar je zo door heen trapt en dakkapellen die compleet verrot zijn." Dat de woonstichting maar één oplossing ziet om uit de malai se te komen, door voor 150 dui zend gulden per huis te vertim meren om de boel weer enigs zins conform de eisen van de tijd op te knappen, vindt ze ronduit ridicuul. Om zich heen kijkend in de comfortabele ka mer stelt ze vast: „Natuurlijk willen ze daar niet aan. Dat is veel te duur. Het hoeft ook niet zo veel te kosten. Ik zou niet weten wat ze hier met ander halve ton willen doen." Dat Nel toch 'als 't effe kan' nog wel wat op haar verlanglijstje heeft blijkt uit haar relaas over een recent uitstapje naar haar zus in Eindhoven. „De duvel en z'n ouwe moer hebben ze daar. Alles helemaal beveiligd en goed in orde gemaakt door de woningbouwvereniging en geen centje extra huur!" Eerlijk heidshalve voegt ze daar aan toe: „Wat mij betreft hoeft 't nou ook weer niet zo spectacu lair. Maar dubbele ramen bo ven zou toch wel erg prettig zijn. Ik blijf lappen!" Over de eventuele plannen met hun straat, de Zandslootkade, de Hein Baderstraat en Tijloos straat zijn ze allerminst hoopvol gestemd. „Dat zal wel sloop worden, want daar sturen ze stiekempjes al jaren op aan!", voorspelt ze. Het Sassenheimse stel is verder best te spreken over het reilen en zeilen in het bollendorp. Hoewel de aankle ding van het centrum naar hun mening nog veel te wensen overlaat. Bij het gezin Van Aken op num mer 19 is de stemming verge lijkbaar. Ook zij beschouwen het huis dat ze zes jaar geleden in de Van Heemstrastraat koch ten als hun ideale onderkomen. De positief ingestelde Josje Van Aken somt enthousiast alle voordelen op: „We zitten hier .prima, gezellig dicht bij het dorp. De school voor onze kin deren Benjamin en Mauri is op een steenworp afstand, er is een speeltuintje in de buurt, we kunnen naar het strand en on beperkt door de bollenvelden fietsen." Ze constateert vervol gens wat mismoedig: „Er is ei genlijk maar één negatieve kant aan het wonen in deze straat. We zijn gewoonweg gefixeerd op het feit dat die woonstich ting niks onderneemt. Dat is om moedeloos van te worden." De Van Akens willen graag in hun huis investeren. De badka mer is verouderd en ze zijn aan nieuw sanitair toe. Aan vervan ging beginnen ze niet voordat ze meer zekerheid hebben over wat de wijk te wachten staat. Ook de verkoop van hun huis is in dit stadium geen optie. „Wie koopt er nou een huis in een buurt die misschien gesloopt wordt? Geen hond!" Wat de politiek voor haar en de medebewoners van de Van Heemstrastraat kan doen? „Dat is maar één ding: vechten, zo dat we hier, huurders en eige naars, in deze oudste buurt van Sassenheim ons eigen plekje kunnen behouden. Dat is voor ons emotioneel van onschatba re waarde. Doe er wat aan!" Margrit Tibboel De politiek weet ook vaak de antwoorden niet. Be leid is een kwestie van uitproberen en zien wat er gebeurt, en in de beste gevallen een beredeneerde gok. N. Wagemakers, WD-wethouder: „Daar ben ik het helemaal niet mee eens. De politiek heeft na tuurlijk niet altijd een antwoord, maar als we dat niet hebben gaan wë er wel naarstig naar op zoek. Zo ben ik dat in elk geval wel gewend 0 Als je de centrumplannen als voorbeeld neemt: daar heeft de raad uiteindelijk gekozen voor een be paald plan. Je hebt daar bepaalde verwachtingen van en je moet natuurlijk afwachten hoeveel daarvan uiteindelijk wordt ingelost. Je weet niet of dat 100 procent is, of 80, of 70. Maar ik noem dat geen beredeneerde gok. Een gok vind ik iets dat je uit de lucht grijpt. Dat is in elk geval nooit mijn manier van werken geweest." Chr. van Beek, CDA-wethouden „Met dat laatste deel ben ik het niet eens. Ik denk dat er in een aantal gevallen zoveel kennis en ervaring aanwe zig is dat het geen beredeneerde gok is. Ik heb wel een andere stelling: in de politiek zitten dik wijls mensen op plaatsen waar ze de capaciteiten niet voor hebben. Let wel: dan praat ik niet over Sassenheim. Over welke plaatsen dan wel? Ik denk niet dat ik me dat ooit zal laten ontlokken." G. ran der Meer, PvdA-raadslid: „De politiek heeft inderdaad vaak niet hét antwoord. Maar ik vind het beleid in Sassenheim geen beredeneerde gok. Als we hier tot beleid komen, is dat een uit vloeisel van goed en uitgebreid overleg met de in woners. De wijkavonden, de inspraakrondes in de commissies en het Park Rusthoff zijn daar goede voorbeelden van." W. van den Ende, fractievoorzitter D66: „La het eens anders zeggen:- de politiek begint p? aan een probleem als ze de oplossing heeft we geen oplossing weten, ontkennen we het bleem gewoon. En als dat echt niet meer kal dan proberen we gewoon wat. En dat wordt gelegitimeerd door overleg met allerlei betro nen. Kijk, natuurlijk probeer je alles wel te b deneren, maar uiteindelijk blijft het een gok geldt voor de centrumplannen, dat geldt vo< jongerencentrum en dat gold voor het socia cultureel centrum. Al is die gok voorlopig ge kig goed uitgepakt."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14