Bouwbedrijven erkennen fraude ECONOMIE Eurocenten nu al mikpunt van discussie Snackbar zit niet te wachten op biologische hap Witte Huis onthult studie naar Enron efsel van Cate in ouwen VS Brinkman komt met voorstel gedragscode Bouwen in IJburg Diefstal kost winkels in Europa bijna 24 miljard Autofabrikanten tegen afschaffen dealersysteem Busstaking dreigt Opel meldt recordverlies Consumentenbond tegen langere opzegtermijn KPN ten vinden ot olieveld I - Britten hebben in de jee een nieuw aardolie- jeboord dat het groot- it in tien jaar tijd in de igetroffen. Dit maakte minister van energie gisteren bekend. Het t zo n honderd kilomter órdoosten van de Schot- Aberdeen en kan moge- miljoen vaten olie ople- form Shell s ontruimd DONDERDAG 17 januari 2002 >,90 1 - Meer dan honderd ar- svan een olieplatform °o teil in de Noordzee zijn w acht tijdelijk geëvacu- '20 aeen gasalarm. De arbei- \60 erden met drie helikop- ergevlogen naar zes an- U1 oortorens in de Noord- po adat het alarm vals bleek werden ze weer terugge- Strauss fabrieken «ncisco Spijkerkleding- nt Levi Strauss wil enke- leken sluiten in verband chte resultaten in de VS in. In het vierde kwartaal de nettowinst van 75,4 i naar 62,9 miljoen dol- i de zeven fabrieken in e: igaan er vermoedelijk ■®5 i Schotland dicht. Wat er 50 S gebeurt is nog niet be- w grootste leschip begint Op een werf in het Saint-Nazaire is gisteren plw begonnen van de Mary 2. Het vaartuig et grootste cruiseschip -«leid worden, met plaats i'U 620 passagiers. Rederij 4 5« I Line is opdrachtgever l i' bouw van het mega- M )e Queen Mary 2 wordt 79 (ter lang en zo hoog als iouw van 23 verdie- 9 ui prijsstijging f, r komst euro' 0,75 iburg - Er zijn geen sig- lat de euro in de eerste dagen na zijn invoering algemene prijsstijging q® ïleid. Er zijn wel spora- 9? voorbeelden van prijs- 9•■>5 ngen, maar daar staan 3= lagingen tegenover. Eu- 5 43 nissaris Solbes (mone- eid) zei dat gisteren in oo opees Parlement. gaat niet fS vliegen 'anp - Koninklijke Ten iat materiaal leveren ter ing van Amerikaanse ge- n. waaronder het Penta- te is voor deze opdracht zen door het Amerikaan se Corps of Engineers. Het maakt een Geolon-weef- ervoor zorgt dat na een i minder puin rondvliegt, Hinder doden en gewon- len. Het weefsel werd tot vooral gebruikt in de i waterbouw. de reeks aanslagen met ?en op het World Trade in New York en het Pen- n Washington vielen on- 3000 doden, onder meer indvliegend puin van in de gebouwen. 'te zegt dat de nieuwe ing nauwelijks invloed *5 ^en °P de omzet op kor- 4 'jn. Ten Cate levert tech- extiel en onderdelen in ,o Amerika, Europa en Azië. io drijf heeft ongeveer 3600 mers, waarvan 1600 in and. den haag/gpd-anp - Topmannen van de van fraude beschuldigde bouwbedrijven HBC en Heijmans geven toe dat er binnen hun be drijven mogelijk dingen zijn ge beurd die niet stroken met wat de wet toestaat. Daarmee sluiten zij frauduleuze praktijken in de bouwwereld niet langer uit. •Een en ander bleek gisteren in interviews met J. Jansen, voor zitter van de raad van bestuur van Heijmans, en C. Reigers man, topman bij HBG. Zij stel len dat de overheid de bouwwe reld geen andere keus laat dan creatief met rekeningen om te gaan omdat de talloze offertes die zij moeten uitbrengen sinds 1993 geheel voor eigen rekening zijn. Jansen daarover: „De aan- biedingskosten voor bijvoor beeld de bouw van de Wester- scheldetunnel beliepen voor ons alleen al tien miljoen gulden. We kwamen met drie bestelbus jes vol documenten aan." Hoewel Heijmans en Reigers man dat niet onomwonden zei den, kon uit hun woorden wor den opgemaakt dat die kosten nu onderling en in uiteindelijke afrekeningen met de opdracht gever alsnog worden verrekend. Zo bezien zou de overheid, als opdrachtgever, miljoenen te veel betalen voor bouwprojec ten. Reigersman zei echter ook in het tv-programma Nova niet te ge loven dat de omvang zo groot is als gesuggereerd. „Die honder den miljoenen herken ik niet. Alles wordt verantwoord in jaar verslagen, gecontroleerd door accountants. Wij kunnen niet zomaar geld wegsluizen. Dat verhaal klopt absoluut niet." Jansen: „Ik kan niet uitsluiten dat mensen het wel gedaan hebben maar het is niet ons be leid. Als het plaatsvindt is het al tijd verwerpelijk." Op dit ogenblik is een onder zoekscommissie bezig met voorbereidend werk voor een te houden parlementaire enquête naar de bouwfraude. Aanleiding waren de onthullin gen eind vorig jaar van een voormalig medewerker van aan nemer Koop Tjuchem dat bouwbedrijven sjoemelen bij aanbestedingen. Bedrijven zou den onderling afspreken wie voor welke klus in aanmerking komt. De bouwkosten zouden flink worden opgeschroefd. De 'winnaar' verstrekte de andere mededingers vervolgens een vergoeding voor het niet bin nenslepen van de opdracht. Het Algemeen Verbond Bouw bedrijf (AVBB), waarin de bouw werkgevers zijn verenigd, heeft staatssecretaris Remkes gisteren een concept-gedragscode voor de bouwwereld toegestuurd. Daarmee willen de bouwbedrij ven laten zien dat zij hun leven willen beteren. De code is vol gens een AVBB-woordvoerder woensdag „geen PR-stunt of do de letter". Het is volgens hem de bedoeling dat de code het gedrag van aan nemers bij aanbestedingen daadwerkelijk gaat veranderen. Net als de bestuurders van Heij mans en HBG vindt ook het AVBB dat de overheid de kosten voor het maken van offertes weer gaat vergoeden. „Het is eerlijk om die kosten te verha len", aldus voorzitter E. Brink man van de AVBB. „Gaat Neder land daartoe niet over dan krijg je een opslag op de kosten van het te bouwen project en dat is minder doorzichtig." amsterdam/gpd - Het is droevig gesteld met het biologisch aan bod in de fastfood ketens. In de Nederlandse snackbars, McDo nalds', Burger Kings en stations snack-plekken is geen bio-friet of eco-kroket te bekennen. En dat terwijl bijvoorbeeld Eko- aardappelen volop te krijgen zijn en een bio-frietje zo ge maakt is. De fastfood-branche ziet echter weinig in het Eko- aanbod omdat het te weinig op levert. Tot die conclusie kwam belangenvereniging Milieude fensie na onderzoek naar het biologisch aanbod bij tien fast- food-ketens in Nederland. Nico le Bakker, campagneleider 'Eten zonder bijsmaak' van Milieude fensie, vertelde gisteren dat zij zwaar teleurgesteld is. „Slechts een enkeling doet iets. De enige grote keten die een biologisch product voert is Servex. Dat ver koopt biologische koffie. We moeten het hebben van de kleintjes." Lennard Poillot van Servex, ex ploitant van onder meer Kiosk en Pizza Hut op de Nederlandse stations, bevestigt dat. „Wij zijn een trendvolger, geen trendset ter. De biologische koffie slaat wel aan bij de consument. Ver der staan we niet onwelwillend tegenover biologische produc ten, maar moet de consument erom vragen. En er moet een flink aanbod van leveranciers zijn." Volgens Bakker is dat de kip- en ei-discussie: „Iemand moet de eerste stap zetten Maar op grote ketens hoeft de De 'eko-pizza' van New York Pizza is een van de weinige biosnacks die het heeft gehaald. Foto: WFA/Peter Scholten - DAT, opvolger van het Belgische Sabena, gaat v >p Europese bestemmin- 0.81 gen. Ideeën om ook 0 00 VS te vliegen, zijn door erlandse topman Kuij- iteren van de hand ge- De lucratieve lijnen rika zijn de enige inter- ntale vluchten die DAT iveging neemt. concerns indenergie dam BP en Chevron- willen een windmolen- erzetten in Europoort. I project is 25 miljoen ïmoeid. De planning is negen windmolens in ide kwartaal van dit jaar nik worden genomen, leveren de turbines 22,5 ratt, genoeg voor 20.000 udens. Het park is ge- >p het terrein van de ge lijke Nerefco-olieraffina- Amsterdam - IJburg, de nieuwe Amsterdamse wijk in het IJ-meer be gint gestalte te krijgen. Op het haveneiland wordt hard gebouwd aan winkels, woningen en kantoren, terwijl aan de andere kant van het gebied nog altijd land wordt gewonnen door opspuitingen. De eerste van de in totaal 18.000 woningen in het gebied worden dit jaar opge- leverd.Foto: ANP/Koen Suyk nieuwegein - De Europese detailhandel is vorig jaar door diefstal 23,8 miljard euro aan omzet misgelopen. Daarbovenop komt nog eens 5 miljard aan verspilling. Dat is 1,42 procent van de totale omzet of gelijk aan de jaaromzet in alle winkels in Noorwegen. Dat blijkt uit cijfers varr het Centre for Retail Research (CRR) die vandaag door beveili gingsbedrijf Checkpoint Meto Benelux zijn gepresenteerd. Het CRR deed onderzoek in vijftien landen. Winkeldieven zijn voor bijna de helft schuldig aan de omzetderving, per soneel voor 29 procent en leveranciers voor acht procent. Ruim een week geleden werd bekend dat winkeldiefstal de detailhandel in Nederland vorig jaar 410 miljoen euro schade heeft be rokkend. Dat was een stijging van 20 pro cent ten opzichte van het voorgaande jaar, stelde de brancheorganisatie PlatformDe- tailhandel.nl. biologische snackliefhebber niet te rekenen. McDonalds is niet van plan is een Eko-snack aan te bieden. Bakker vindt dat jam mer. „In Nederland wordt 20 procent van alle bestrijdings middelen gebruikt voor con sumptie-aardappelen. Dat is een enorme berg gif die in je bakje friet komt." Fast Food Concepts, met formules als Vork brussel/anp - De Europese or ganisatie van autofabrikanten ACEA vindt de plannen van EU- commissaris Monti (mededin ging) om de automarkt open te gooien, veel te ver gaan. Voorzit ter Jean-Martin Folz, in het da gelijks leven directeur van PSA Peugeot Citroen, vindt dat er niks mis is met het huidige sys teem waarin elke autodealer één merk verkoopt. Monti wil van die exclusiviteit af. Als dealers van hetzelfde merk met elkaar in concurrentie gaan, of als dealers meer mer ken verkopen, leidt dat tot lage re prijzen voor de consument, denkt hij. Overigens zijn de voorstellen minder radicaal dan sommige consumentengroepen hadden gewild, want fabrikan ten hoeven niet aan iedereen die auto's wil verkopen, te leve ren. Maar de ACEA denkt dat de her vorming toch te ver gaat. Folz, die sprak bij de opening van de Brusselse autosalon wijst erop dat Europa het dichtste dealer- netwerk ter wereld heeft dankzij de huidige regels. Het voorstel om de verplichting te schrappen dat autoverkopers ook voor het onderhoud moeten zorgen, be tekent een verslechtering voor de consument, voorspelt hij. Groningen - Topman Van den Hoek van vervoersbedrijf Arriva bemiddelt in het conflict tussen buschauffeurs en regiomanager Van Hengel. De chauffeurs, die door vakbond en onderne mingsraad worden gesteund, dreigden vanochtend het werk neer te leggen als Van Hengel aanblijft. den haag/gpd-anp - Een Edah-fi- liaal in Amsterdam weigert euro centen te accepteren. De bedrijfs leider is het gehannes met de muntjes beu. De caissières ron den de prijzen zo af dat de klein ste eurocenten niet meer nodig zijn. Het nadeel, afronding naar beneden en dus minder inkom sten, weegt volgens de winkelier niet op tegen een snellere door stroming bij de kassa en tevrede- ner klanten. Wettelijk is er niets tegen het initiatief en ook de klant heeft geen bezwaar omdat de afron ding steeds naar beneden plaats vindt. De Edah-vestiging is zelf standig, een 'franchiser', binnen het Laurusconcern. Volgens het concern zal het voorbeeld niet door andere winkels worden na gevolgd. Volgens MKB-euro-coördinator Els Prins worden de problemen met de kleinste eurocenten overdreven. Volgens haar is het een publiciteitsstunt. „Van onze leden krijgen we juist berichten dat het best meevalt met die eu rocenten. Ze zijn er nu aan ge- ,3- Het Edah-filiaal in Amsterdam is de eurocenten beu. Foto: ANP/Robbert Slagman wend. Als klanten willen betalen met eurocenten, mag dat niet worden geweigerd. De eurocent is en blijft wettig betaalmiddel." Ook in Finland zijn de kleinste euro-centen uit de gratie. Bij wet is bepaald dat contante be dragen worden afgerond op vijf cent. „Maar Finland schaft de muntjes niet af," zegt een woordvoerder van het ministe rie van financiën. „Finland re gelt alleen het afrekenen in eu rocenten. En dat mag elk euro land zelf doen. De eurocent blijft wettig betaalmiddel in de hele eurozone, daar kan ook Finland niets aan doen. Alleen op Europees niveau kan de eu rocent echt worden afgeschaft." De Finnen hebben hun besluit de afreken-mogelijkheid in de kleinste eurocenten wettelijke te regelen al in september 2000 aan 'Brussel' gemeld. De EU be treurde het besluit, maar kon geen strijdigheid met de Euro pese regels vaststellen. In feite doen de Finnen wat Nederland tot voor kort met de guldencent deed. Die cent was en bleef geld, maar er kon niet meer mee wor den afgerekend. De guldencen ten verdwenen daarop ook uit de circulatie. Dit zal met de eurocenten in Finland niet gebeuren, want an dere eurolanden zijn niet van plan het Finse voorbeeld te vol gen. De euro is een grensover schrijdend fenomeen: de centen zullen dus door het betalings verkeer altijd het land binnen komen. Overigens waarschuwt MKB on dernemers voor valse eurobiljet ten. „Bedrijven moeten oppas sen dat zij geen kleurenkopieën accepteren", zegt Prins. „On dernemers en consumenten hebben de eerste weken goed naar de biljetten gekeken, maar er sluipt routine in. De kans be staat dat er dan valse briefjes doorglippen, zeker in drukke perioden." Volgens Prins zijn er in Neder land twintig gekopieerde euro- biljetten gevonden. „Je vraagt je af hoeveel er niet tussenuit zijn gehaald." Zij raadt ondernemers en klanten aan om vooral om de glimmende streep op de biljet ten te letten. Kleurkopieerders pakken dit veiligheidskenmerk Verzamelaars jagen op Fins eurozakje De half miljoen promotiezak jes met euro's die in Finland in omloop zijn met daarin ook muntjes van één en twee cent waren binnen 48 uur uitverkocht. Ze worden nu met veel winst verhandeld. Op een ongeopend eurozakje (nominale waarde 3.88) werd gisteren op de Neder landse veilingsite eBay 61, op de Duitse zustersite 89 en in de VS 69 dollar gebo den. Vorige week ging zelfs een zakje voor 157 euro onder de hamer. De centrale bank komt tege moet aan de vraag en brengt in februari een extra oplage van enkele honderdduizen den uit. Het is overigens niet de bedoeling dat mensen er mee betalen. De detailhandel is al boos dat er centen in omloop zijn want dat bete kent extra werk. De Finnen hebben ook nog een vlekje weg te werken met papiergeld. De Finse Munt heeft tientallen 500 eurobil jetten gedrukt waarop het hologram onvolledig of afwe zig is. De centrale bank poogt ijverig deze misdrukken uit de circulatie te halen. en Smulwereld, liet Milieude fensie weten: „We zijn actief in dorpen waar geen trendsetters zijn. Voor snackbarhouders zijn twee soorten friet ondoenlijk en is de prijs te hoog." New York Pizza introduceerde in november wel de Eko-pizza 2,75 per stukje) waar an twee jaar voorbereiding vooraf gin gen. Het kostte veel moeite om de biologische ingrediënten te vinden, de werkwijze in de filia len aan te passen en het Eko- keur van de stichting SKAL te krijgen, vertelt oprichter en di recteur Vorst. De bio-pizza maakt nu zo'n vijf zes procent van de omzet uit. De komende weken wordt met de franchise nemers of de Eko-pizza in het assortiment blijft. Regering onderzocht faillissement washington/ap - Een econo misch adviseur van het Witte Huis heeft de economische ge volgen van de ondergang van Enron onderzocht terwijl het Texaanse bedrijf nog probeerde het faillissement te voorkomen. Dat maakte Witte Huis-woord- voerder Fleischer gisteren be kend. Adviseur Lindsey was be stuurslid bij Enron en ontving in 2000 50.000 dollar van het be drijf. Over de relatie tussen Bush en zijn medewerkers en Enron rij zen steeds meer vragen, maar Fleischer wilde daarop niet in gaan. Bush is bevriend met de bestuursvoorzitter van Enron Lay en Enron heeft veel geld bij gedragen aan Bush' verkiezings campagnes. Twee leden van het kabinet van Bush zeiden vorige week dat Lay contact met hen had gezocht over de financiële problemen bij Enron, om om hulp te vragen. In oktober zou Lay de medewer kers van Bush hebben gebeld om te polsen hoe het ging met de economische stimulerings maatregelen die Bush wilde in voeren, omdat die gunstig wa ren voor Enron. Congresleden willen de contacten Bush-Enron onderzoeken. Fleischer gaf wel toe dat er con tacten waren. „Het zou me niets verbazen als er binnen de hele regering gesprekken hebben plaatsgevonden met mensen van Enron", zei hij. Economisch adviseur Lindsey en zijn team kwamen volgens Fleischer in het onderzoek naar Enron tot de conclusie dat de ineenstorting van het bedrijf de Amerikaanse en de wereldmarkt niet zou schaden. Lindsey ontkent con tact gehad te hebben met Enron over de financiële problemen van het bedrijf. GM ziet winst inzakken detroit/rüsselsheim/anp - Het Amerikaanse autoconcern Ge neral Motors (GM) heeft vorig jaar zijn winst fors zien afne men. De verslechterde wereld economie noodzaakte het con cern ertoe de productie terug te brengen en meer uit te geven aan marketing. In Europa leed de Duitse dochter Opel een re cordverlies van 674 miljoen eu ro. De winst van GM als geheel be droeg 1,5 miljard dollar tegen 5 miljard dollar het voorgaande jaar. De omzet nam ook af, met 3 procent tot 177,3 miljard dol lar. Opel heeft al jaren proble men, omdat de kosten te hoog zijn, er overcapaciteit is en nieu we modellen niet aanslaan. Daarom kondigde GM augustus vorig jaar een grondige reorga nisatie aan die in 2003 weer moet leiden tot winst. Vorig jaar liep het verlies verder op, terwijl een lager verlies dan de 502 miljoen euro in 2000 was beloofd. Bij de 674 miljoen euro gaat het overigens om het be drijfsresultaat. Netto boekte Opel winst doordat de bank- dochter een forse positieve bij drage leverde. Walter Borst, financieel direc teur van Opel, verklaarde giste ren dat 2002 een moeilijk jaar wordt. De autoproducent gaat gebukt onder kosten voor de lo pende reorganisatie en moet fi nanciële reserves aanleggen voor het ontmantelen van auto's die aan het eind van hun leven zijn. Borst verwacht verder dat de Europese automarkt dit jaar met zes procent krimpt. Opel krijgt volgens hem verder te ma ken met harmonisatie van prij zen door invoering van de euro. Ook de verlenging van de garan tieperiode tot twee jaar vormt een last, terwijl de recente ver hoging van de milieuheffingen in Duitsland ook nadelig zullen uitwerken. den haag/anp - De Consumen tenbond ageert tegen het besluit van KPN om de opzegtermijn van mobiele bellers met een abonnement te verlengen van één naar drie maanden. Dit be lemmert de concurrentie, om dat overstappen naar een ande re aanbieder moeilijker wordt. Het klemt des te meer omdat de concurrentie op de mobiele markt toch al niet werkt, aldus de Consumentenbond. Dat komt doordat de markt ondoor zichtig is, bijvoorbeeld door het ontbreken van informatie over kwaliteitsverschillen. KPN zegt het besluit uit concunentieover- wegingen te hebben genomen. Libertel/Vodafone ging KPN voor met een verlenging naar drie maanden. Ben stapte over naar een termijn van twee maanden. Dat de Consumentenbond nu wel aan de bel trekt, heeft te maken met het feit dat KPN marktleider is. „De kans is groot dat alle aanbieders volgen", al dus een woordvoerder van de bond. De bond heeft de kwestie onder de aandacht gebracht bij de staatssecretarissen van ver keer en waterstaat en van eco nomische zaken. De telecom- toezichthouder Opta kon nog geen reactie geven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9