'Regeringen misbruiken strijd tegen terrorisme' BUITENLAND Hoogleraar: VS gaan echt te ver chard Reid beschuldigd van banden met al-Qaeda VN uiten zorgen over behandeling Afghanen op Cuba Ereloge Gesjeesde student schiet drie mensen dood in VS NAVO stuurt vliegtuigen naar Winterspelen Leden van linkse guerrillagroep in VS voor moord uit 1975 aangeklaagd Dode bij ongeluk met Garuda-toestel estijn gedood ordaanoever jm - Een gewapende n is vanochtend dood- ten tijdens een schoten- ng met Israëlische troe- Nablus op de Westoe- e man was volgens de Pa ge veiligheidsdienst lid 'Al-Aqsa Martelaren Bri- Deze militante groep je afgelopen dagen diver- slagen gepleegd, na de an een van hun leiders ien Israëlische actie. mier Saksen egtijdig weg - Premier Kurt Bieden- an de Duitse deelstaat treedt in april af, twee lor het verstrijken van libtstermijn. Dat heeft de i-democraat gisteren ge- Een reeks schandalen het gezag van 'Koning langetast. De 71-jarige ilcopfz.it al sinds 1990 in Jel in Dresden, vanaf het int dat de voormalige lij de Bondsrepubliek evoegd. Hij was vooral nomisch gebied succes- armige piloot ht in Rusland j iu - Een sportvliegtuigje rd bestuurd door een nige piloot, is gisteren in sische regio Krasnodar stort. Zowel de piloot als utse passagier is daarbij lieven gekomen. De pi- 163-jarige Anatoli Badoe- seigenaar van een parti- 1 vliegbedrijf. Baloejev, die jhterarm mist, had daar ergunning voor. tien doden lanval Assam Zwaarbewapende le- het verboden Natio- locratisch Front van ld, dat strijdt voor de leid van de Indiase it Assam, hebben bij ival op twee dorpen bij is met Bhutan zeker der- insen gedood en drie an- irwond. Het gebied dorpen liggen is dicht en de aanvallers ont- est tegen dkope wijn Ól Meer dan 5.000 wijn- hebben gisteren in het ranse Béziers geprotes- (gen de import van wijnen en voor meer Idssteun. Daarbij kwam tgeregeldheden. De ;tte waterkanonnen en in om de betogers te |den. De wijnbouwers o zich tegen de groeien- Hrt van wijnen uit nieu- bieden als Australië ;a. Die heeft tot gevolg iet hun goedkopere steeds minder kunnen mpenning Pakistaanse t> - De Pakistaanse ad- mensenrechtenacti- ma Jahangir heeft dit prestigieuze Nederland enpenning gewonnen, r (45), die het al jaren nt voor vrouwen in het t moslimland Pakistan, J van de belangrijkste irechtencommissie in id en sinds kort de spe- rapporteur inzake exe- Ze heeft in Pakistan gro- gekregen als advocate 'en die werden mis- door hun mannen of len scheiden. Ze keert fel tegen het onbestraft zogenaamde ere- De penning wordt 13 itgereikt. DONDERDAG 17 JANUARI 2002 door Thomas Verfuss champaign - De Verenigde Sta ten schenden het internationale oorlogsrecht door de manier waarop vermeende leden van de Taliban en al-Qaeda naar Cuba zijn overgebracht en daar wor den vastgehouden en mogelijk berecht. De Nederlandse rege ring zou daartegen een diplo matiek protest moeten aanteke nen in Washington. Dit zegt de Amerikaanse hoogle raar internationaal recht Francis Boyle. Volgens hem wordt de gevangenen op Cuba ten on rechte de status van krijgsgevan gene (POW) onthouden, worden zij niet menselijk behandeld, en zijn de speciale militaire tribu nalen die president Bush wil in stellen een zware schending van de Conventies van Genève. Het transport naar Cuba hoeft op zich niet illegaal te zijn, want tijdens een oorlog moeten par tijen gevangenen zelfs uit de ge varenzone halen. Boyle noemt het echter een 'groot internatio naal schandaal' dat de strijders 'als honden' in kooien zijn on dergebracht. Artikel 5 van de derde Conventie van Genève uit 1949 bepaalt dat een 'bevoegde rechtbank' moet beslissen als er twijfels zijn over de POW-status van iemand die in handen van de vijand is ge vallen. Tot die uitspraak er is, moeten gevangenen altijd als POW's worden behandeld. Ook de speciale militaire rechtban ken voor buitenlanders die van terrorisme worden verdacht, zijn een schending van de Con venties van Genève. Die bepalen dat POW's op dezelfde manier moeten worden berecht als bur gers van het land land dat hen gevangen heeft genomen. Volgens Boyle werken op het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van defensie, goed ge kwalificeerde juristen, die het internationale oorlogsrecht goed kennen. Als zij het lot van de gevangenen hadden moeten bepalen, 'was nooit gebeurd wat zich nu op Cuba voordoet'. De besluiten zijn volgens Boyle echter in het Witte Huis geno men, waar Bush zich heeft om ringd met 'extreemrechtse, sterk geïdeologiseerde, onervaren, jonge juristen'. Die hebben Bush zover gekre gen dat hij feitelijk een oorlogs misdaad heeft gepleegd waar voor hij op een buitenlandse reis gearresteerd zou kunnen worden. Daardoor is volgens Boyle een 'zeer ernstige situatie ontstaan voor de Verenigde Sta ten en voor Bush'. Boyle zegt dat andere hoogleraren interna tionaal recht in de VS het met hem eens zijn, maar door het heersende politieke klimaat krij gen zij geen mogelijkheid om zich te uiten in de media. Daarom geeft hij interviews in landen als Zuid-Afrika en Ne derland. Dit land heeft volgens Boyle een traditie hoog te hou den inzake het internationaal oorlogsrecht: Hier is immers in 1899 de vredesconferentie ge houden die leidde tot het Haag se Landoorlogsreglement. Daar om zou de Nederlandse rege ring in Washington een scherp diplomatiek protest moeten aantekenen tegen de toestand in de kampen op Cuba. Boyle is geen onbekende in Den Haag. Hij vertegenwoordigde Bosnië in de genocidezaak tegen Joegoslavië voor het Internatio naal Gerechtshof, en hij gaf juri dische bijstand aan Srebrenica- overlevenden. genève/anp-afp - Veel regerin gen gebruiken de internationale strijd van de Verenigde Staten te gen terrorisme om onderdruk king van politieke tegenstanders in eigen land goed te praten. Dat heeft Human Rights Watch (HRW) gisteren gezegd naar aan leiding van het verschijnen van zijn jaarlijkse rapport. Volgens de internationale men senrechtenorganisatie, die zetelt in New York, bedreigen de maatregelen tegen terrorisme in de VS en in Europa de mensen rechten. „De terroristen denken dat voor hun zaak alles is ge rechtvaardigd", zegt HRW-di- recteur Kenneth Roth. „De strijd tegen terrorisme mag niet ook die kant op gaan." In het persbericht over het jaar- jellykat - Een kluwen van mensen kijkt op deze provisorische tribune in het Indiase dorp Jellykat naar wedstrijden met stieren. In tegenstel ling tot bij het Spaanse stierengevecht, wordt de Indiase stier niet ge dood. Deelnemers moeten aan het beest hangen en zo een bepaalde afstand afleggen. Wie daar in slaagt, en dat is blijkbaar niet makkelijk, heeft gewonnen. Foto: AFP/Dibjangshu Sarkar Verslaggevers kochten computers met belastende informatie over bomschoenterrorist kton-new york/anp-rtr - Richard Brit die 22 december in een Ameri- liegtuig werd overmeesterd toen eerde explosieven die in zijn schoe- ren verborgen tot ontploffing te is gisteren aangeklaagd wegens tot moord en poging tot gebruik massavernietigingswapen. - nieuwe aanklachten wordt dui- at de Amerikaanse regering meent een bom aan boord van het toe- ift gebracht en dat hij heeft gepro- et vliegtuig op te blazen. Volgens lacht heeft Osama bin Ladens c al-Qaeda Reid opgeleid. De Brit der al aangeklaagd wegens het in van het personeel van de lucht- aatschappij. laar alle waarschijnlijkheid een aer van het terreurnetwerk al- Dit is volgens de Amerikaanse fi- e krant Wall Street Journal op te uit een rapport dat was opgesla- «n computer die waarschijnlijk )aeda was. Israëlische en Amen- veiligheidsdiensten zijn er van >d dat het gaat om een en dezelf de persoon, schrijft de krant. Verslaggevers van de krant hadden twee computers gekocht van een Afghaan, die de apparaten zou hebben meegenomen uit een kantoor van al-Qaeda in de Af ghaanse hoofdstad Kabul. Een van de documenten die de verslaggevers op de harde schijf aantroffen, was een rapport voor de leiding van het terreurnetwerk. Het is een gedetailleerd verslag van een verkenningsmissie met als oogmerk doe len te zoeken voor aanslagen. In de twee de helft van augustus kreeg de leiding van al-Qaeda het rapport, waarin 'uit zonderlijke goede mogelijkheden' wor den beschreven voor aanslagen in Israël. De verkenner was vanuit Amsterdam met de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al naar Tel Aviv gereisd, daarvandaan per bus naar Egypte en vervolgens per vlieg tuig naar Turkije en Pakistan. De man, die beschikte over een nieuw Brits pas poort, wordt in het rapport aangeduid als 'broeder Abdul Ra'uffZijn reis vertoont opvallend veel overeenkomsten met die van de 'bomschoenterrorist', die enige tijd in Amsterdam verbleef. Deze kocht daar onder meer de explosieven die hij in zijn schoenen had verborgen toen hij in het vliegtuig naar Miami werd betrapt en gepakt. De beschrijving die de verkenner geeft van zijn wederwaardigheden komt ook overeen met wat Reid meemaakte. In Amsterdam probeerde de verkenner zijn geloof te verbergen. Om het hotel personeel niet achterdochtig te maken, nam hij van de straat lege drankflessen mee die hij in de prullenbak op zijn ka mer gooide. Ook deponeerde hij uit an dere kamers gepikte peuken in de hotel asbak. Toen hem werd gevraagd waarom hij Nederland bezocht, antwoordde hij: „Hasj." Voor hij uit Amsterdam vertrok wilde 'broeder Abdul Ra'uff een nieuw paspoort, omdat zijn oude Pakistaanse visa bevatte. Het Britse consulaat ver schafte hem het nieuwe reisdocument, nadat hij had verteld dat het oude in de wasmachine was gekomen. Over zijn bezoek aan Egypte was de ver kenner minder enthousiast dan over dat aan Isrsaël. Hij zou daar te weinig infor matie hebben kunnen krijgen. Daarom beval hij een nieuwe trip aan. Overigens zou een herhaling van het bezoek aan Is raël nuttig kunnen zijn om meer infor matie te garen over veiligheidsmaatrege len bij El Al. Die maatschappij had hem op de vlucht naar Tel Aviv grondig on derzocht en plaatste hem in het vliegtuig lijkse verslag worden Rusland, Oezbekistan en Egypte ge noemd als landen die de strijd tegen terrorisme naar believen gebruiken om politieke tegen standers te bestrijden. Ook de Verenigde Staten komen aan de beurt. „Door de nieuwe beper kingen van de rechten van bur gers zou Washington ongeloof waardig kunnen worden als de Amerikanen schendingen van de mensenrechten in andere landen veroordelen." De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Mary Robinson uitte gisteren haar zorgen over berichten dat de Verenigde Sta ten gevangen Taliban- en al- Qaedastrijders slecht zouden behandelen. Robinson zei de berichten goed te willen onder zoeken. Ze wees Washington er op dat de gedetineerden, die deels op Cuba verblijven, vol gens de conventies van Genève dienen te worden behandeld. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld zei vorige week dat de gedetineerde strij ders geen krijgsgevangenen zijn, maar 'wettelozen' die niet onder de conventies van het oorlogs recht vallen. Robinson vindt dat een apart tribunaal maar moet uitmaken of de gevangenen for meel krijgsgevangenen zijn of niet. Amnesty International vindt dat een Amerikaanse rechtbank de status van de gedetineerden kan bepalen. Een gerechtelijk oor deel door een 'competent tribu naal' in geval van een dispuut over de status is volgens Amnes ty geregeld in de Geneefse con venties. Ook andere mensen rechtenorganisaties en een aan tal Britse parlementariërs tonen zich bezorgd over onder meer de vermeende tekortschietende huisvesting van gedetineerden op de Amerikaanse basis Guant- anamo op Cuba. Een Amerikaanse journalist die de basis dinsdag bezocht, sprak van 'zeer, zeer minimale' voor zieningen, meldde de BBC. De cellen staan deels in de open lucht en er liggen alleen schuimrubber slaapmatjes op betonnen vloeren. Onder meer Amnesty heeft erop gewezen dat op basis van persfoto's is geble ken dat gevangenen mogelijk geblindoekt of met een kap over het hoofd worden verhoord. Volgens het anti-folterverdrag van de VN mag dit niet. washington/dpa-rtr Een schietpartij op een universiteit in Grundy in de Amerikaanse staat Virginia heeft gisteren drie mensen het leven gekost. De slachtoffers zijn de decaan van de juridische faculteit, een do cent en een student. Er zijn drie zwaargewonden. Volgens de politie is de schutter een 43-jarige buitenlandse stu dent, die gisterochtend te horen had gekregen dat het faculteits bestuur hem wegens zijn aan houdende slechte prestaties niet langer als student wilde hand haven. De man heeft de decaan en de docent van zeer korte afstand doodgeschoten in hun werkka mer. „Het was net een execu tie", zei een politiearts tegen de nieuwszender CNN. Op de kle ding van de slachtoffers waren kruitsporen te zien, een bewijs dat de schoten van zeer dichtbij zijn afgevuurd. Nadat hij de decaan en de do cent had doodgeschoten, ging de schutter de trap af. In de hal van het gebouw schoot hij vier studenten neer met een semi- automatisch wapen. Een van de vier overleed ter plaatse. De an deren zijn zwaargewond in een ziekenhuis opgenomen. Uitein delijk slaagde een aantal stu denten erin de dader te over meesteren en hem aan de poli tie over te dragen. Een arts die de verdachte on langs had behandeld wegens stress, zei op de televisie dat hij de man beschouwde als een 'le vende tijdbom'. De student zou in geestelijke problemen zijn ge raakt toen hij voor de tweede maal dreigde te mislukken in het eerste studiejaar. Bij de particuliere rechtenoplei ding staan circa 170 studenten ingeschreven. De school werd in 1997 opgericht om het tekort aan juristen in Virginia op te los sen. Na de schietpartij is de school voor de rest van de week gesloten. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Op verzoek van de Verenigde Staten stuurt de NAVO twee extra Awacs-radar - vliegtuigen naar Amerika. De toestellen worden ingezet bij de beveiliging van de Olympische Spelen in Salt Lake City, die op 8 februari beginnen. Ze dienen als vervanging van de Amerikaanse radarvliegtuigen die momenteel actief zijn in en rond Afghanistan. De toestellen zijn uitgerust met speciale appa ratuur om vijandige of vreemde bewegingen in de lucht te signa leren. Sinds 11 september patrouille ren Awacs- en jachtvliegtuigen onophoudelijk om de grote Amerikaanse steden te bescher men tegen aanslagen door vij andelijke of gekaapte toestellen. De Winterspelen zullen op een vergelijkbare manier vanuit de lucht worden bewaakt. Na getuigenis van miljonairsdochter Patty Hearst sacramento/rtr-anp - Vijf voor malige leden van een linkse Amerikaanse stadsguerrilla- groep zijn gisteren aangeklaagd voor moord op een vrouw in 1975. Het gaat om aanhangers van de Symbionese Liberation Army (SLA). De groep werd in 1974 internationaal bekend door de ontvoering op 2 februa ri van Patty Hearst, de klein dochter en erfgename van kran tenmagnaat Randolph Hearst. De 42-jarige Myrna Opsahl, moeder van vier kinderen, werd op 21 april 1975 doodgeschoten toen leden van de SLA een bank in Carmichael (Califomië) over vielen. De vrouw was op het ogenblik van de overval in de bank om voor haar kerk collec tegeld te storten. De politie maakte de aanklach ten bekend, nadat zij huizen in Oregon en Califomië was bin nengevallen. Daarbij arresteerde zij drie verdachten: Emily Harris en haar ex-echtgenoot Bill Har- ris en Michael Bortin. Ook Sara Jane Olson, geboren als Kath leen Ann Soliah, die al eerder werd opgepakt, en James Kilgo- re zijn aangeklaagd. De overval op de bank in Carmi chael trok veel aandacht omdat Patty Hearst erbij was betrok ken. Na de dramatische ontvoe ring stond de Amerikanen nog een verrassing te wachten. De miljonairsdochter bleek zich te hebben aangesloten bij de SLA. Zij werd tijdens de bankoverval gefotografeerd met een wapen in haar hand. Patty Hearst werd in 1975 ge pakt, waarna een van de meest sensationele processen in de VS van de jaren zeventig volgde. Hearst zei gehersenspoeld te zijn. Zij werd veroordeeld tot ze ven jaar cel. Na twee jaar kwam ze vrij op last van de toenmalige president Carter. Een jaar gele den kreeg zij definitief gratie van de vertrekkende president Clin ton. Hearst is vrijgesteld van strafver volging in ruil voor haar getuige nis. Zij beschrijft de overval in haar boek 'Every Secret Thing". Volgens haar gingen Olson, Emily Harris, Bortin en Kilgore de bank binnen, terwijl zij en andere SLA-leden buiten bleven wachten. Hearst schrijft dat Emily Harris, die tien jaar in de gevangenis zat voor haar ont voering, toegaf Ann Opsahl te hebben doodgeschoten. Zij zou de moord hebben afgedaan met de opmerking: „Oh, ze is dood, maar dat doet er echt niet toe. Ze was sowieso een burger- zwijn." Olson en Emily Harris hebben ontkend betrokken te zijn ge weest bij de bankoverval en bij de moord. Olson's broer Steven Soliah stond in 1976 terecht voor de overval en werd vrijge sproken. zo ver mogelijk van de cockpit met een - naar zeggen van een Israëlische functio naris - bewapende 'skymarshal' naast hem. Op de harde schijven van de twee com puters, die de Afghaan voor 1.100 dollar van de hand deed, vonden de journalis ten van de Wall Street Journal meer dan 1.750 teksten en videobestanden. Ze moesten daar veel moeite voor doen, omdat veel berichten goed waren ver sleuteld. Het kraken van de wachtwoor den vergde vijf dagen. Van de periode na 11 september was weinig informatie te vinden. Veel bestanden waren gewist. Onder de documenten bevinden zich onder meer een lijst met de namen van 170 leden van al-Qaeda, en een rapport over een operatie die bedoeld was om in formatie te krijgen over Amerikaanse mi litairen die disco's bezochten in het Amerikaans-Canadese grensgebied. Ook vonden de verslaggevers een boodschap aan Talibanleider Omar, waarin al-Qaeda de verwoesting van de boeddhabeelden van Bamiyan prijst. In dezelfde bood schap staat dat het volgende doel de ver nietiging van de Verenigde Naties zou moeten zijn. Jakarta - Omwonenden en reddingswerkers helpen vliegtuigpersoneel en passagiers uit een Boeing 737- 300 van Caruda Indonesia, die gisteren met zestig mensen aan boord tijdens een hevige regenstorm in een rivier op het Indonesische eiland Java neerstort te. Een lid van het cabinepersoneel kwam bij de noodlanding om het leven, 23 personen raakten ge wond. Het vliegtuig was van Lombok opgestegen, en had als bestemming de stad Yogyakarta. Bij een noodlanding op de rivier Bengawan Solo, ongeveer 500 kilometer ten oosten van Jakarta, verdween een deel van het toestel onder water. Van de 23 ge wonden waren zeven er ernstig aan toe. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Foto: AFP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7