Vader: Mijn zoon is onschuldig BINNENLAND 2 Antillen naar de stembus Virtuele rijles met kans op echte wagenziekte Inzamelingsactie voor repatriëring gedode Eindhovenaren 'Opstandige gehandicapte nog te vaak vastgebonden' 'Daling asielzoekers kan toeval zijn' Zoektocht naar vermiste man Thailand voortgezet Bin Laden voor de grap op passagierslijst gezet Verwarde man dringt Paleis op de Dam binnen deotheken lorgelicht donderdag 17 JANUARI 2002 ekkaprik' zorgt ior chaos GGD haag Politie en justitie 1 eiden een landelijke actie 1 ir om videotheken door te ten op het bezit van banden kinderpornografie. De actie gt samen met een wetswij- [ig die de leeftijdsgrens voor lerporno verhoogt van zes- naar achttien jaar. Het is onduidelijk of de actie al r de wetswijziging in okto- begint. De actie is gericht lowel de reguliere videothe- als ero- of pornotheken. haag Honderden islamiti- pelgrims hebben gisteren [jGD-hoofdkantoor in Den goverspoeld. Mannen, twen en kinderen die bin- kort op bedevaart naar ka (Saoedi-Arabië) willen, den voor een enorme cha- iphet open spreekuur van n9 accinatieafdeling. Ze waren beel Nederland naar de gse GGD gekomen voor een ingokokken-vaccinatie. Het in. dat nodig is om naar ka te reizen, is in de rest '9|Nederland niet meer ver baar. De politie moest komen dat de situatie uit and liep. jurg krijgt liligheidshuis - Justitie, politie en de ite Tilburg werken sa- aan de totstandkoming «n zogenoemd veilig- ihuis. Daar moet de onvei- id van de burger worden epakt. Slachtoffers van rijven kunnen er terecht vragen en de deelnemende ities bepalen samen wat ;te maatregel of straf is ialing te voorkomen, leeft korpschef Van Zun- van de politie Midden- en Brabant gisteren tijdens iwjaarsbijeenkomst be- fgemaakt. Het huis wordt tnde zomer geopend. iten stadspoort igetroffen E iiGEN - Archeologen van de rente Nijmegen hebben van een stadspoort uit gevonden. Het gaat om de 0 5 eringsresten en een gewelf de zogeheten Hezelpoort. lezelpoort is vermoedelijk 1250 uit natuursteen op- ikken. Bij eerder graafwerk restanten van de oor- ikelijke poort en delen van en stadswallen gevonden, s goed mogelijk dat ook einse resten aan de opper- e komen. In de afgelopen aar zijn bij de plek Ro se graven. grafmonumen- n een weg gevonden. van 16 jaar lor relatiemoord n - Voor de rechtbank in is gisteren zestien jaar cel K tegen een 21-jarige man, tns moord op een 34-jarige iw uit Meppel. De man zou li zijn ex-vriendin met mes- en om het leven hebben ge it. Dat gebeurde voor de Van haar 5-jarig zoontje, ongetje hing zelfs schreeu- aan de arm van de man tem tegen te houden. De achte en het slachtoffer len eerder een relatie. Uit hiatrische rapporten blijkt Ie man volledig toereke- svatbaar was. Uitspraak op nuari. id houdt last meningitis - Kinderen die van een ïriële hersenvliesontste- [meningitis) herstellen, len vaak last van restver- nselen. Leer- en concen- iproblemen op school, ge- iproblemen en kleine ge- Iheidsgebreken, waaronder orverlies, zijn de meest komende klachten. Dit uit een landelijk onder door het Utrechts Medisch rum onder zevenhonderd ■rs van kinderen die ooit ingitis opliepen. In vergelij- met leeftijdgenootjes n bij deze kinderen zitten- ïn twee keer zoveel voor. tot onderzoek co chemicaliën eningen De Europese (EU) wil nog dit jaar be en aan een nieuwe risico- rdeling van 30.000 chemi- die al langer dan twintig vorden verwerkt als grond- n een groot aantal ge sproducten voor consu- en. Het gaat om chemica- n goederen als wasmidde- deding en auto's. Destijds leze als 'veilig' uit proeven men. Inmiddels is er meer is voorhanden en daarom eEU de bestanddelen op- w testen op gezondheidsri- als acute giftigheid, kan- "irvvekkendheid, effecten op 'ortplanting, hormoonont- ende werking of huid- en ritaties. eindhoven/anp-gpd - Mohammed el Has- snaoui, de vader van een van de twee Ma rokkaanse jongemannen uit Eindhoven die zondag door Indiase grenstroepen werden doodgeschoten, is overtuigd van de on schuld van zijn zoon. Dit heeft hij gisteren gezegd in het Marokkaanse radioprogram ma van de NPS. Vrienden en kennissen van de beide slachtoffers zijn begonnen met een inzamelingsactie voor het over brengen van de stoffelijke overschotten. Khalid el Hassnaoui (21) vierde volgens zijn vader vakantie in Kashmir en viel geen grenswachters aan, maar schoot de vrouw te hulp die door militairen werd lastig gevallen. Voor de vader staan de zuivere beweegredenen van de reis van zijn zoon en Ahmed el Bakiouli (20) aan India buiten kijf. Volgens de man had Khalid hem weliswaar niet op de hoogte gesteld van zijn vakantieplannen maar had hij daar misschien reden toe. „De laatste keer dat ik hem sprak had ik hoge woorden met hem over een open staande rekening. Ik zei dat als hij dat niet snel in orde zou maken, hij maar be ter kon vertrekken. Vlak daarna kreeg ik spijt en zei ik tegen zijn broers dat zij, zo dra hij wat van zich liet horen, hem moesten vertellen dat hij mijn woorden niet zo zwaar moest opnemen en terug naar huis moest komen", aldus de vader. Khalid el Hassnaoui zou volgens zijn va der op 27 december een van zijn broers hebben gebeld om te vertellen dat hij in India vakantie aan het vieren was en een week later zou terugkeren naar Neder land. Mohammed el Hassnaoui gelooft niet dat het duo een grenspatrouille heeft aangevallen. „Zelfs Indiase kranten en de minister van binnenlandse zaken van de Indiase provincie Jammu en Kashmir be twijfelen dat. Geen weldenkend mens kan zich voorstellen dat twee jongens een twintigtal zwaarbewapende militai ren wilden aanvallen." Volgens de vader wilden Khalid en Ah med eerder om menselijke redenen de vrouw helpen die door de militairen vol gens ooggetuigen werd lastiggevallen. „Mijn zoon is in het menselijke Neder land geboren en getogen, hij weet niet anders dan mensen in nood, in dit geval een vrouw, te hulp te schieten." Vrienden en kennissen zijn gisteren in overleg met de getroffen families begon nen met een inzamelingsactie. Met het geld willen zij de repatriëring van de stof felijke overschotten van Ahmed El Ba kiouli en Khalid El Hassnoui bekostigen. Die belopen volgens de 25-jarige Abdel- kader Najja, ex-studiegenoot van een van de slachtoffers en initiatiefnemer van de actie, 2500 euro per persoon. Een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken kan nog niet zeg gen wanneer de lichamen van de beide Eindhovense jongens worden terugge vlogen naar Nederland. „In India moeten nog allerlei administratieve zaken wor den afgehandeld. Dat is binnen Europa al moeilijk en dat geldt ook zeker voor In dia." Gisteren was er nog geen medewer ker van de ambassade in New Delhi on derweg naar Srinagar, waar de twee zijn doodgeschoten. Buitenlandse Zaken kon ook niet zeggen of de Indiase autoriteiten de beide lichamen al hebben vrijgegeven. Ook de Indiase ambassade in Den Haag wacht nog met een reactie totdat er over de zaak meer duidelijkheid bestaat. den haag/gpd - In de gezond heidszorg vallen jaarlijks enkele doden en zwaargewonden door het vastbinden van patiënten aan bed. Volgens J. Lucieer, in specteur-generaal voor de gees telijke gezondheidszorg, wordt door personeel te vaak naar dit drastische middel gegrepen tij dens een crisis. Nadat enkele ja ren geleden de gevaren van bed- hekken en banden en riemen in verpleeghuizen aan de orde werden gesteld, blijkt nu uit on derzoek dat het probleem zich ook bij verstandelijk gehandi capten voordoet. Lucieer: „Ze ven procent van de verstandelijk gehandicapten wordt eens of meerdere keren per jaar vastge bonden. Dat zijn 2100 mensen." Volgens de inspecteur-generaal heerst er te weinig besef van de gevaren van het vastbinden. „Personeel denkt te snel aan fixeren, terwijl het misschien ook opgelost kan worden door even met iemand te gaan wan delen. Bij fixeren kunnen pati ënten vallen en verstrikt raken in de banden waarmee ze vast zitten en daardoor stikken." De uitspraken van Lucieer heb ben de Tweede-Kamerleden Kant (SP) en Arib (PvdA) er toe gebracht Kamervragen te stellen over de kwestie. Volgens Kant wordt het vastbinden nog steeds toegepast wegens personeelsge brek. Dat het probleem zich ook in de verpleeghuiszorg nog steeds voordoet, blijkt volgens Kant uit een recente enquête. Eind jaren tachtig kwam het vastbinden voor het eerst in het nieuws door het meisje Jolanda Venema. Het meisje was met een riem vastgeketend aan de muur omdat haar agressie een gevaar vormde. door Mark Langeslag den haag - Staatssecretaris Kals- beek van justitie klopt zich op de borst: het aantal asielzoekers daalde vorig jaar met een kwart ten opzichte van 2000. Dat komt door de nieuwe, strengere Vreemdelingenwet, zegt zij trots. Migratiedeskundigen vinden het echter voor die conclusie veel te vroeg. De Vreemdelingenwet werd in april van kracht. In 2000 vroe gen 43.895 vluchtelingen asiel aan in Nederland en afgelopen jaar nog maar 32.579. Een woordvoerder van de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) spreekt van 'een duidelijke trend'. „Het wordt steeds wijder bekend dat we hier een strenger beleid voeren", zegt hij stellig. „De afname is geen incident." Voor een dergelijke conclusie is het nog veel te vroeg, vindt hoogleraar migratierecht Tho mas Spijkerboer van de Vrije Universiteit in Amsterdam. „La ten we niet overdrijven. We zit ten gewoon weer op het niveau van 1997. Zo bijzonder is dat niet. Voor het zelfde geld krijgen we er volgend jaar plots weer een hoop asielzoekers bij. Volgens Spijkerboer zijn er meerdere verklaringen voor de daling. „Het aantal brandhaar den kan zijn afgenomen, maar daarvan is mij niets bekend. Een andere mogelijkheid is dat de behoefte om te vluchten gelijk is gebleven, maar dat Nederland inderdaad door de nieuwe re gels niet langer aantrekkelijk is." De meest waarschijnlijke optie is dat de vluchtelingen naar an dere EU-landen zijn uitgewe ken, zegt de hoogleraar. „In dat geval zijn de asielzoekers vol gend jaar zeker terug", zegt Spij kerboer. „Want als het aantal aanvragen in België stijgt en hier daalt, gaan de Belgen ons beleid kopiëren." Amsterdam - Een 31-jarige verwarde man is gisteren het Paleis op de Dam in Amsterdam binnengedrongen. Medewerkers van het paleis riepen de hulp van de politie in om hem te overmeesteren. Koningin Beatrix, Willem-Alexander en Maxima ontvingen gisteren het corps diplomatique in het paleis. Op het moment van de aanhouding waren zij en alle hoogwaardigheidsbekleders echter al weg. Foto: WFA/Jeroen Oerlemans door Jelle Boonstra zwolle - 'Nu wordt het alweer donker en is er weer een dag voorbij, veel te snel', mailde Ju dith, de partner van de twee we ken geleden verdwenen Antho ny Zunnebeld (40) uit Zwolle gisteren naar het thuisfront in Nederland. De tijd verstrijkt en met elke dag ook de hoop dat Zunnebeld nog levend wordt aangetroffen op of rond het Thaise vakantie-eiland Ko Sa- met, waar hij op zaterdag 5 ja nuari verdween. Anthony zou die dag even wat eten halen voor hem en zijn vriendin met wie hij een huisje op het eiland had gehuurd. Hij vertrok en keerde niet terug. Alle hoop was bij Judith gericht op de komst van de Thaise poli tie met een getrainde hond. Maar de beloofde hond kwam niet. Er wés niet eens een hond, begrepen zij en haar helpende zusje Ineke gisteren. Een mis verstand. Daarom grepen ze de hulp van de Stichting Reddings honden Werkgroep Westervoort met beide handen aan. Vandaag wordt bekend of de reis doorgaat. Als dat zo is, ver trekt er vanavond een team met zes honden, zes begeleiders en vier mensen die ter plekke de zaken kunnen regelen. Het ge zelschap dat zich voor de zoek tocht in Thailand heeft aange meld is bont te noemen: een werknemer bij de belastingen, een veiligheidsdeskundige, een dierenarts, een politie agent in ruste, een brandweerman, een winkelverkoopster en twee huis vrouwen. Er is nog enige hoop dat de ad vertentie van Judith en haar zus in het blad The Bangkok Post iets oplevert. De Thaise televisie heeft inmiddels ook aandacht aan de zoekactie besteed. De Thaise autoriteiten hebben gisteren de junglepolitie en de toeristenpolitie nogmaals naar het eiland gestuurd om alles af te zoeken: ditmaal niet alleen de omgeving van de paden, maar ook het hele heuvelgebied. Ze hebben de indruk dat er on danks het intensieve zoeken stukken bos zijn overgeslagen. willemstad/anp - De bevolking van de Nederlandse Antillen gaat morgen naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. De vijf eilanden Curacao, Bonaire, Sint Maarten, Saba en Sint Eusta- tius hebben elk een evenredige vertegenwoordiging in 'de Sta ten' die in totaal 22 zetels telt. Verspreid over de vijf eilanden doen 23 partijen mee aan de ko mende verkiezingen. De voornaamste verkiezings items zijn het uitblijven van een akkoord met het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de onze kere staatkundige toekomst van de Antillen, corruptie, drugspro blematiek en de massale uit tocht van Antillianen naar Ne derland. Bezuinigingsmaatregelen van het kabinet-Pourier ten spijt, is er in het afgelopen jaar geen ak koord bereikt met het IMF, dat de Antillen ondersteunt-in de sanering van de overheidsfinan ciën. Voor Nederland is een ak koord met het IMF een absolute voorwaarde voor het verlenen van financiële steun. Omdat het akkoord en dus ook het geld uit Nederland uitblijven, pleiten ve le partijen voor een nieuwe rol voor het IMF: adviserend in plaats van beslissend. De onder handelingen moeten weer rechtstreeks met Nederland ge voerd worden. De staatkundige toekomst van de Antillen is onduidelijk. De bevolking van Sint Maarten heeft zich in juni 2000 uitge sproken voor een status aparte, naar het model van Aruba. De overige vier eilanden zijn het er wel over eens dat de huidige staatkundige structuur niet lan ger voldoet, maar er is geen eensgezindheid over de richting die moet worden ingeslagen. Op Curasao pleit de relatief jon ge partij C'93, onder aanvoering van S. Brown, ervoor dat dit ei land de dertiende provincie van Nederland wordt. Ook de partij PAN (Provincie Antilliaanse Ne derlanders) pleit voor het om gooien van het huidige bestel en voor gelijke rechten voor Antilli anen en Nederlanders. De partij heeft ook een Nederlandse tak, die van plan is mee te doen aan de Tweede Kamerverkiezingen. De drugsproblematiek op met name Curasao en de explosieve toename van Antilliaanse drugs koeriers is voor veel partijen een bron van zorg. Te weinig oog voor sociale problemen en te veel nadruk op de financiële sa nering worden door veel partij en gezien als oorzaak. Ook de massale uittocht van circa 25.000 (grotendeels hoger opge leide) Antillianen naar Neder land binnen vier jaar is veel par tijen een doom in het oog. Twee politici die in de recente geschiedenis hun stempel op de Antilliaanse politiek hebben ge drukt, nemen afscheid. De 62- jarige Antilliaanse minister-pre sident M. Pourier (PAR) heeft al aangegeven na de verkiezingen niet terug te keren. Ook de 66- jarige D. Martina (MAN), die in de jaren tachtig verschillende malen minister-president was en momenteel Statenlid is, stopt ermee. Martina staat nog wel op de kandidatenlijst van MAN, maar fungeert slechts als lijstdu wer. De nieuwe partijleider van de partij PAR is E. Ys, momen teel nog gedeputeerde van fi nanciën voor het eiland Cura sao. Martina is opgevolgd door K. Gijsbertha. Curasao stemt voor het eerst elektronisch. Bijna de helft van de kiesgerechtigden op het grootste eiland weet nog niet op welke partij te gaan stemmen. Dat blijkt uit een onafhankelijke opiniepeiling. PAR en FOL ma ken allebei kans als grootste partij uit de bus te komen, maar het laatste woord is dus aan de zwevende kiezer. De opkomst komt volgens de peiling op Cu rasao uit op 75 procent, het ove rige kwart van de kiesgerechtig den heeft te weinig vertrouwen in de politiek. ANWB lanceert autosimulator voor beginnende chauffeurs door Paul Smits Rotterdam - Drie dagen in een cel en vier maanden in onzeker heid over een vervolging. Dat zijn de gevolgen voor de mana ger van reisbureau Time Travel uit Bergen op Zoom die 'Osama bin Laden' voor de grap in een fax naar Rotterdam Airport op een passagierslijst zette. Het openbaar ministerie (OM) in Rotterdam heeft begin deze week op het laatste moment de oproep om ter zitting te ver schijnen, ingetrokken. Tot verdriet van advocaat A. Durmus, die graag zijn cliënt bij de politierechter had willen ver dedigen. Hij noemt de aanpak typerend voor de hysterie in de nasleep van de terroristische aanslagen in New York van 11 september vorig jaar. Want vol gens hem is niets of niemand geschaad door de actie van de reisbureaumanager. Hooguit valt te discussiëren hoe geslaagd de grap was. Durmus: „Maar slechte smaak is niet strafbaar." De manager van het reisbureau haalde op 28 september een geintje uit. Voor vlucht FHY644 van Servissair de volgende dag faxte hij de passagierslijst. Een routineklus, maai" aan de ont vangende kant bij Rotterdam Airport zag men al gauw dat er op de lijst een bijzondere naam prijkte: Osama bin Laden. En dan nog weLmet VIP-status. Durmus: „Ze hadden meteen door dat het een grap was. Over en weer is er gebeld en gela chen. Daarna heeft mijn cliënt een nieuwe, goede lijst ge stuurd. Daarmee leek het voor bij." Maar voor de 'grappenma ker' begon de ellende, omdat twee medewerksters van het Rotterdamse vliegveld voor de zekerheid de Koninklijke Mare chaussee inlichtten. Zo beland de het voorval alsnog bij Justitie. De manager draaide zaterdag de cel in en bleef daar twee dagen. Raadsman Durmus verbaast het dat sinds het oppakken van zijn cliënt de verdachtmaking tel kens veranderde. „Hij ging de cel in op verdenking van vals heid in geschrifte. Hij mocht naar huis met de mededeling voor gevaar voor de luchtvaart te hebben gezorgd. En gisteren was voor de zitting het verstoren van de diensten op Rotterdam Airport ten laste gelegd. Kenne lijk heeft justitie eieren voor haar geld gekozen. Ik kreeg dinsdag de mededeling dat de zaak is geseponeerd." De eerste verdachte die voor kwam voor het verzenden van een poederbrief in Rotterdam kreeg twee maanden cel opge legd, waarvan een voorwaarde lijk, en is ontslagen door zijn werkgever. Tegen de manager zijn geen maatregelen getroffen. „Dit ligt anders. Niemand heeft schade geleden. Terwijl bij de poederbrieven mensen angst is aangejaagd." door Jantina Russchen den haag - Leren autorijden van een computer. Bij de ANWB kan dat binnenkort in de ritsimulator. Het apparaat leert frisse chauf feurs de beginselen van het be sturen. Maar deskundigen zijn het erover eens dat je het échte gevoel voor de wagen pas krijgt op de openbare weg. Een halve Volkswagen Golf aan gedreven door zes computers, die afstevent op een groot vi deoscherm. Dat is de ritsimula tor. Een ritje in de verminkte wagen is een virtuele tocht langs bijvoorbeeld bochtige provinci ale wegen, compleet met tegen liggers en langzaam vrachtver keer. Drammen achter een trage truck wordt niet getolereerd. Een zeer vriendelijke door de computer aangestuurde be stuurde dame kijkt als het ware over je schouder mee. „Je houdt onvoldoende afstand", corri geert zij. Het rijden in de simulator is wel even wat anders dan op de openbare weg. Je wordt niet achter in de stoel gedrukt als je het gaspedaal intrapt en drem pels in de straat neemt de halve wagen zonder op te springen. En dat is vooral raar als je al rij ervaring hebt. De discrepantie tussen wat je ziet op het scherm - y*' Het is nu mogelijk in deze simulator per computer rijlessen te nemen. Foto: GPD/Roland de Bruin en wat je voelt in de auto kan leiden tot 'simulatorziekte'. Mis selijkheid en een gevoel dat je moet overgeven. Ofwel wagen ziekte. „Beginnende leerlingen hebben daar minder last van", aldus Hans Korteling van het tech nisch onderzoeksbureau TNO. Hij heeft het apparaat getest. De uitkomsten waren goed. Twintig minuten in de nepauto leverden hetzelfde leerresultaat op als een uurtje op de weg. Maar je kunt niet alles leren in deze im mobiele Golf. Trainen in gepro jecteerde mist of regen is er niet bij. Ook achteruitrijden is on mogelijk. Dus het door veel aan komende chauffeurs gevreesde fileparkeren kan niet worden ge oefend in de simulator. Het echte autogevoel moeten leerlingen toch krijgen op de openbare weg, meent Korteling. „Maar sturen, gas geven en remmen, het toepassen van ver keersregels en het krijgen van verkeersinzicht zijn prima aan te leren in het apparaat." In de simulator kun je in pak weg tien minuten wel een stuk of twintig keer invoegen op de snelweg. Probeer dat maar eens op een drukke snelweg. Aan een botsing met je tegenligger in de simulator hou je ook niets over. De virtuele rijinstructeur zet je een stukje terug op de route waarna je mag proberen de te- gemoetkoménde wagen zonder kleerscheuren te passeren. Het is de bedoeling de software van de simulator zo te ontwik kelen dat een instructeur van vlees en bloed niet meer nodig is tijdens de computerrijles. Maar hoe vernuftig en natuur getrouw het systeem ook mag worden, het kan dq^raktijk nooit vervangen, vmdt woord voerder Debby Lieuw-On van verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. De voorspelling van de ANWB dat een ritje in de simu lator zal gaan meetellen voor het officiële rijexamen van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) gaat er bij haar niet in. „Het is een mooi voor traject, maar de werkelijkheid is niet te simuleren." Dat vindt ook Hans Fontijn van het CBR. De simulator zou vol gens de ANWB het slagingsper centage optrekken. „Dat moeten we aftvachten. Maar als het zo is, is dat een schitterende ont wikkeling. Voor leerlingen wordt het dan goedkoper hun rijbewijs te halen en de rijschool kan meer mensen opleiden."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5