Inzet leger bij aanpak drugskoeriers BINNENLAND 1 Prominente namen op groslijst Leefbaar Nederland OM voert proces voor behoud hulpofficieren dl Duitsland biedt Nederland cellen aan voor eerste opvang Hutspot Engeltjes in de Bengelbus Westerterps tweede jeugd Wijngaard is er klaar voor Kraaij kent Fortuyn nog niet Politie maakt foto's van 300 terreurdoelwitten Aantal moorden in 2001 gestegen ;B werpt zich i homohuwelijk ICHT - De Commissie Gelijke ideling (CGB) behandelt >n drie klachten over de jer waarop gemeentes om- met ambtenaren die wei- j homo's te trouwen. Een de zaken die op de agenda is de klacht van voorma- neenteambtenaar Eringa de gemeente Leeuwar- De gemeente wilde haar act niet verlengen omdat ligeri homo's te trouwen. nkerpatiënten |ichten langer jcHT - Kankerpatiënten heb- de afgelopen jaren steeds >er moeten wachten voordat vai Dnder het mes konden om tumor te verwijderen. De tijd sen het stellen van de dia- se en de operatie bedraagt if jorstkanker meer dan een and en bij long- en slok- i inkanker meer dan twee IP inden. Dat blijkt uit een on- zoek van het Integraal Kan- Centnim Rotterdam (IKR) iai i de periode 1995 tot 1999 in ge ef?° Zuidwest-Nederland. 'n IA vervolgt b, ncern DSM nc astbicht Het openbaar mi- jn erie in Maastricht begint q strafrechtelijke procedure eta n chemieconcern DSM. De n. itszaak dient op 26 maart ^•de rechtbank in de Lim- donderdag 17 JANUARI 2002 II. W] P ie hoofdstad. Uit onder- Ijoenenschade Imonds bedrijf COMMENTAAR den haag/gpd - De regering wil militairen inzetten om de stroom bolletjesslikkers op Schiphol te helpen indammen. Minister van justitie Korthals heeft gisteren met minister van defensie De Grave principeafspraken ge maakt, zo is in kringen rond het kabinet vernomen. Het kabinet bespreekt morgen het Plan van Aanpak van Kort hals. Dat is het pakket aan maatregelen om te voorkomen dat in de toekomst nog mee aangehouden cocaïnesmokke laars worden vrijgelaten omdat er op Schiphol te weinig capaci teit is om hen vast te zetten. Gis teren voerden de meest betrok ken bewindslieden vooroverleg. Dat zijn behalve Korthals en De Grave minister van binnenland se zaken De Vries, Zalm van fi nanciën, premier Kok en staats secretaris Bos (douane). De inzet van militairen op Schiphol is een tijdelijke maat regel, benadrukken ingewijden. Het is nog niet duidelijk hoeveel militairen de landmacht zal le veren. Korthals en De Grave hebben gisteren afspraken ge maakt over de manier waarop zij kunnen optreden. Korthals was in eerste instantie zeer terughoudend over de inzet van militairen. De Kamer had voorgesteld dat zij de gevangen cokesmokkelaars zouden kun nen bewaken, om het tekort aan personeel op te lossen. Korthals voerde echter aan dat bewakers speciaal opgeleid moeten zijn om met gedetineerden om te gaan. Een oplossing zou kunnen zijn de militairen in te zetten voor taken waarbij zij niet direct met gevangenen in contact ko men. Justitie heeft gisteren in een overleg met de bonden laten Geen cipiers beschikbaar voor 'twee per cel' Mocht het kabinet besluiten een nieuw (mobiel) cellencomplex op Schiphol te plaatsen, dan worden daar geen gevangenisbe waarders ingezet. Marechaussee, politie of anderen zullen in dat geval de bewakingstaken op zich nemen. Dat hebben de vakbon den Abvakabo FNV en CFO gisteren te horen gekregen tijdens overleg met de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). „We zijn heel tevreden over deze uitkomst", aldus CFO-onderhandelaar De Koe. Hij wijst erop dat het ziekteverzuim onder penitentiaire in richtingswerkers al gemiddeld twaalf procent is. „Dat zou anders nog hoger worden." De vakbonden voor marechaussee, militai ren en politie zijn echter ook niet voor bewaking van 'twee per cel'. Voorzitter Van der Linden van de vakbond ACOM vreest dat de inzet van marechaussee ten koste gaat van het opsporings werk. „Dan gooi je het kind met het badwater weg." weten dat het plan om tijdelijk twee gevangenen in een cel vast te zetten van de baan is. Dat was naast de inzet van militairen één van de andere maatregelen die premier Kok vorige week noem de om het cellentekort op te los sen. Om de problemen op Schiphol te verzachten worden bolletjesslikkers en andere ar restanten op de luchthaven sinds begin deze maand ook on dergebracht in het cellencom plex van het politiebureau in Purmerend. Het korps Zaan streek/Waterland heeft het com plex daartoe verhuurd aan de marechaussee. Het gaat in Pur merend om tien cellen. Bij het complex zal een aantal man schappen van de marechaussee worden gestationeerd voor de bewaking en de verzorging van de verdachten. Duitsland is bereid aan Neder land cellen beschikbaar te stel len voor de eerste opvang van drugskoeriers. Daarvoor is een verzoek om rechtshulp vanuit Nederland voldoende. Dat zeg gen Duitse justitiewoordvoer- ders. Dit kan op basis van het verdrag over rechtshulp dat Ne derland en Duitsland hebben. Voorwaarde is wel dat het gaat om mensen die verdacht wor den van misdrijven die ook in Duitsland strafbaar zijn. is gebleken dat het bedrijf euwetten heeft overschre- ,e^ De maximale boete voor p, vertredingen bedraagt in al 600.000 euro. 1» euw leven voor rmiste vrouw ïdJ Iurg - „Ze heeft aangegeven ]0( ve een nieuw leven wil he el len. Dat hebben ze me nu ■ze e'd z gt Gerrit Leusink uit jra irg, wiens vrouw Korriena die sinds 5 januari was ver gisteren in Duitsland op- eJ' t „Ik moet nu eerst voor cer elf de boel maar eens op rijtje zetten. Korriena op vrijwillige basis naar s island te zijn vertrokken, een vriend en collega met ze in december nog een tmarkt had bezocht. i orkenlijn' open or aso-rijders hem De politie Gelder- Midden gaat lomp en ssief verkeersgedrag bestrij- door asociale automobilis- ]t iet leven zuur te maken, iten die een 'verkeershork' uit ren - in diensttijd of in -Jvl vrije tijd - kunnen een in- nummer bellen en de ver- l0p sovertreding melden op k p spraakcomputer. De hor- i n, ijn wordt vanaf april in Gel- ed md-Midden ingevoerd. Hl nsterdam: Geld or Coentunnel aajdTE«°AM De gemeente Am- ser lam wil dat minister Nete- e( os (verkeer) en het bedrijfs- l;ia! n opdraaien voor de nog (rekende ruim 180 miljoen i voor de aanleg van de ede Coentunnel en de West- .ja Iweg (langs de Amsterdam- lijk avens naar Schiphol). Dat gisteravond tijdens een vergadering. Het Rijk heeft vv a 840 miljoen euro beschik- ,t b gesteld voor de projecten, nie i ui uaers Maxima m et uitgenodigd' nh terdam - De ouders van ima Zorreguieta zijn niet enodigd voor het huwelijk hun dochter met kroon- Willem-Alexander. Burge ster Cohen van Amsterdam t dit vanmorgen bevestigd, in van de actiegroep Spo- Uit het Verleden vroegen ïns de bijeenkomst welke ;ewenste' gasten voor het elijk zijn uitgenodigd. De esl ie-inzet tijdens het huwe- 100 :ost 5 miljoen euro. Dit be- [komt bovenop de 2,8 mil- euro die de gemeente voor iuwelijk uittrekt. Met een handjevol bekende Nederlanders gaat Leefbaar Ne derland de verkiezingsstrijd aan met de gevestigde partijen. Met Hans Kraaij (voetbalanalyticus), Henk 'vlam- in- de- pijp' Wijngaard en oud-minister en enfant terrible Tjerk Westerterp is het rijtje tweede-gamituur-vip's wel in één adem opgesomd. Voeg daar nog een officier van justitie, een varkenshouder, een porno-baas en een onafhankelijke sena tor aan toe, en de groslijst van de partij lijkt nog het meest op een bord hutspot met Pim Fortuyn als klapstuk De lijst grossiert verder in autochtone mannen van middel bare leeftijd van wie de meesten hun midlife crisis al achter de rug lijken te hebben. Blijkbaar toe aan een nieuwe uitda ging of elders nooit tot de top doorgedrongen, vinden de 'heren' nieuw leven bij Leefbaar Nederland. Zelfs lijsttrekker Fortuyn erkent dat het lijstje namen knap armoedig is. Dat op Westerterp na géén van de prominenten politieke erva ring heeft, vindt hij minder relevant. Hoon alom dus voor Leefbaar Nederland, maar laten we toch vooral niet vergeten dat de partij in eerste instantie een product van Paars is. Want de gevestigde orde mag dan wel grossieren in politieke zwaargewichten, op tal van beleids terreinen zoals gezondheidszorg, onderwijs en veiligheid bakt Paars er niet veel van. Het ene brandje is nog niet ge blust (bouwfraude) of het volgende (bolletjesslikkers) dient zich weer aan. Natuurlijk is Leefbaar Nederland een allegaartje, een popu listische partij die door een beroep te doen op goedkope sentimenten veel kiezers aanspreekt. Gezien de bonte sa menstelling van de lijst zal de partijtop na de verkiezingen de meeste tijd nodig hebben om de club bij elkaar te houden. De debatten in de Kamer zullen er in elk geval spannender en levendiger op worden. Het wachten is op de eerste poli tieke beschouwing van Hans Kraaij als buitenlandspecialist. frederiksoord - In Frederiksoord (Drenthe) is gisteren de zogenoemde Bengelbus gepresenteerd. De bus wordt gebruikt voor mobiele kinderopvang op het platteland. De bus par keert elke dag bij een andere school of buurthuis en is beschikbaar voor aanvullende opvang. Foto: ANP/Peter Wassing door Bert-Jan Klein hilversum/amsterdam - Het openbaar ministerie in Amster dam heeft gisteren een proef proces gevoerd om de positie van hulpofficieren (Hoppers) van justitie veilig te stellen. Door een wetswijziging mogen alleen personen die rechtstreeks ver bonden zijn aan het parket dag vaardingen in strafzaken uitrei ken. Dagvaardingen door ande re Hoppers, bijvoorbeeld poli tieagenten, worden als gevolg hiervan door een groot aantal rechters nietig verklaard. Als deze Hoppers definitief bui ten spel worden gezet, heeft dat grote gevolgen voor het beleid van politie en justitie. In het ka der van het lik-op-stuk-beleid besloten justitie en politie tegen (jeugdige) criminelen direct na hun aanhouding dagvaardingen uit te brengen. Bij alle Neder landse politiekorpsen kregen J*ond De brand die gister- &1* id in Helmond het staalbe- ran Avesta Sandvik Tube ver- '"Jstte, heeft een schade aan- itvan ongeveer 10 miljoen De oorzaak is nog niet be- I- De technische recherche ff erzoekt de zaak hijr n u rk werft met pvermissing Wm - In Kollum is grote on- ?n 'ontstaan door een oproep de jeugddienst van de her- nde gemeente. De aankon- ig, verspreid onder duizend 'ners, rept van een vermist illjarig jongetje. Het bleek nepbericht te zijn, waai de jeugddienstcommissie [eren wilde lokken. den haag/gpd - Voetbalcommentator Hans Kraaij sr, boerenleider Wien van den Brink, ex-minister van verkeer Tjerk Westerterp, zanger Henk Wijn gaard, officier van justitie Fred Teeven en 348 meest lokale en provinciale be stuurders willen wel een gooi doen naar een Kamerzetel voor Leefbaar Nederland (LN). Dat maakte partij voorzitter Jan Nagel, zelf lijstduwer, gisteren bekend. Met 350 potentiële kandidaten heeft Leefbaar Nederland een rijke vijver om uit te vissen. „Het is rijp en groen door elkaar, maar er zit veel kwaliteit onder de kandidaten meende Nagel dan ook. „Het is mooi dat goede poli tici die geen lid van een landelijke par tij zijn nu ook de mogelijkheid krijgen door te groeien naar het Kamerlid maatschap." De oprichter van Leefbaar Nederland was daarmee heel wat positiever dan zijn lijsttrekker Pim Fortuyn, die zijn teleurstelling over de lijst niet onder stoelen of banken stak. Hij had veel meer belangstelling verwacht van be kende Nederlanders. Bram Moszkowicz, Corry Brokken, Bob Smalhout, Catherine Keyl en An ton Geesink zijn enkele van de men sen die voor de eer bedankten. Oud- tv-presentator Willem Bol, bordeel houder Jan Bik en de Rotterdamse hoogleraar Wim Couwenberg niet. De potentiële kandidaten hebben nog wel een aantal horden te nemen voor het Kamerlidmaatschap. Zoals bij elke nieuwe partij heeft Leefbaar Neder land te maken met politieke gelukzoe kers, die soms een dubieus politiek verleden hebben. „Die mensen moet we eruit zien te filteren, voor zover we dat kunnen. We hopen ook dat men sen of de pers ons tippen als ze iets weten", aldus Nagel. De eerste die de waarheid in elk geval erg verbloemd brengt, is Ben Rous seau uit Amsterdam. Als beroepserva ring staat 'parlementair verslaggever bij het Algemeen Dagblad'. „Hij heeft hier op een jaarcontract gewerkt, maar dat is zes jaar geleden", aldus het Algemeen Dagblad. „Inmiddels werkt hij op een andere plek bij een andere krant." De lijst wordt bevolkt door vooral blanke mannen. Vrouwen en allochto nen lijken ondervertegenwoordigd. LN-leden zijn blijkens de groslijst meer dan gemiddeld ondernemer, hoewel er ook een astrologisch consu lent, een hypnotiseur en een aantal le raren op staan. De komende weken zullen de kandidaten worden beoor deeld door de besturen van het dis trict waarvoor ze op de lijst willen ko men. breda/gpd - Oud-verkeersminister Tjerk Westerterp mikt na 24 jaar op een rentree in de Haagse politiek, maar dan voor het re belse Leefbaar Nederland. Een 71-jarig zwaargewicht op de groslijst van Pim Fortuyn. Wat beweegt hem? Als ik niet ge vraagd was, zou ik er zelf nooit op gekomen zijn." Rond twee uur gistermiddag rolde bij de CDA-fractie in de Tweede Kamer het af scheidsbriefje van oud partij prominent Wester terp van de fax. Het par tijlidmaatschap wordt opgezegd. Verbitterd zegt hij niet te zijn, hooguit een beetje verongelijkt. Het CDA heeft de afgelo pen kwarteeuw op geen enkele manier gebmik willen maken van zijn diensten, stelt hij vast. En tja, dan worden de ban den losser. Begin januari meldde zich Pim Fortuyn bij hui ze Westerterp in het Bra bantse Ulvenhout om te praten over issues die de oud-verkeersminister na aan het hart liggen. Files, uitbreiding van Europa, ouderenbeleid. Wat bleek? Binnen de kortste keren ging het politieke bloed weer bruisen. Wes terterp: Als ik niet ge vraagd was, zou ik er zelf nooit zijn opgekomen. Want een te rugkeer naar de Tweede Kamer is toch een hele stap. Maar ik zou, met mijn ervaring, de andere fractieleden kunnen coa chen." Als Westerterp na 15 mei zelf in de Kamerbankjes plaatsneemt, zal hij niet de verkeersportefeuille claimen, belooft hij. In het be knopte verkiezingsprogramma van Leefbaar Nederland kan hij zich wonderwel vinden, met Pim Fortuyn kan hij ook goed uit de voeten. Net als de nummer één van leefbaar Nederland waarschuwt Westerterp alvast: „Het is in Den Haag een verkalk te toestand geworden. Daar gaan wij verandering in brengen." Tjerk Westerterp. Foto: ANP/Hans Steinmeier emmen/gpd - Hij staat op de groslijst voor Leefbaar Nederland en hij is er helemaal klaar voor. Henk Wijngaard, de zingende vrachtwagenchauffeur uit Groningen die tegenwoordig in Em- men woont, kan zomaar in de Tweede Kamer komen. Gevraagd naar een eerste reactie op zijn nominatie klinkt het opgewekt: „Daar hadden ze me wel even over mogen bellen." Bent u niet ge vraagd dan? „Jawel, ik ben al vanaf het begin lid. Maar ik wist niet dat ik op die lijst zou komen." Bent u klaar voor de Tweede Ka mer? „Natuurlijk! Ik ben muzikant. Artiest. Ik schrijf teksten. De Tweede Kamer moet geen pro bleem zijn." Vanwaar Leef baar Nederland? „Die partij heeft mijn profiel. De gezelligheid, het sfeertje. En ik ben ook lid ge worden omdat de positie van de Henk Wijngaard. Foto: WFA Nederlandse muzikanten be ter geregeld moet worden. Kunt u nog eens wat punten noemen? „Niet gedogen, geen verloedering, geen bureaucratie, geen vriendjespolitiek en een rechtvaardig asielbeleid." En het nationalisme van LN spreekt u ook wel aan? „Ja! Henk Wijngaard is nationalist. Ik houd van Nederland, ik zing Nederlandse liedjes voor de gewone man. Dat past bij Leef baar Nederland." culemborg/anp - Hij vindt dat de sport onderbedeeld is in de politiek: „Ik ken alleen Erica Terpstra." En hij weet nog niet of politiek leuk is: „Het is in elk geval uitdagend." Maai' belangrij ker is of lijsttrekker Pim Fortuyn met hem in zee wil. „Want ik ken hem niet en hij kent mij niet." Hans Kraaij sr., bekend als de voetbalanalyticus van Studio Sport, staat naar eigen zeggen ook wel een beetje verrassend op de kandidatenlijst van Leefbaar Nederland. „Het is erg snel ge gaan", zegt hij. „Heel veel tijd om erover na te denken heb ik nog niet gehad. Jan Nagel vroeg mij dinsdagmid dag of ik op de lijst wil de. Ik heb toen ja ge zegd, onder condi ties." Een van die con dities is of zijn werkge- I ver Studio Sport het goed vindt. „Het is nog zo vers dat ik er nog geen contact met mijn baas over heb gehad", zegt Kraaij. Hoofd Sport van de NOS, Lindenberg, kan om die reden nog niet reageren op het even tuele politieke avon tuur van zijn analyti cus. „Het is allemaal nog heel vers", laat hij via zijn woordvoer- - ster weten. Lindenberg heeft op korte termijn een gesprek met Kraaij om te horen wat zijn plannen zijn. Pas daarna zal hij er een standpunt over innemen. De veelbesproken lijsttrekker Pim Fortuyn moet het nog in Kraaij zien zitten. „Ik moet eerst maar eens kennismaken met hem. Ik ken Fortuyn alleen van de televisie en niet persoonlijk." Natuurlijk kent hij wel de standpunten van Fortuyn: „Ik wil na drukkelijk zeggen dat ik lid ben van Leefbaar Nederland omdat het partijprogramma me aanspreekt. In dat programma heb ik niets stuitends gevonden." Hans Kraay sr. Foto: ANP/Robert Vos daartoe politieambtenaren een speciale opleiding. Het gaat nu om een wijziging van het artikel 126 van de wet op de Rechterlijke Organisatie waarbij werd bepaald dat 'de uitoefening van bevoegdheden van de officier van justitie slechts kan worden opgedragen aan een bij het parket werkzame ambtenaar'. De Hoge Raad be paalde vorig jaar in cassatie dat deze wijziging inderdaad inhield dat dagvaardingen van niet-par- kethoppers nietig zijn. In het arrondissement Amster dam zijn eind vorig jaar door politierechter Lind op grond van die uitspraak tien dagvaardin gen nietig verklaard. Volgens OM-woordvoerder Meulen- broek wordt de lijn van Lind in middels gevolgd door een aantal andere Amsterdamse rechters. schiphol-oost/gpd - De lucht- vaartpolitie heeft sinds de aan slagen in Amerika uit voorzorg een databank aangelegd met ruim driehonderd luchtfoto's van potentiële terroristische doelwitten in Nederland. Het gaat om belangrijke overheids gebouwen, nutsvoorzieningen, infrastructuur, industriële com plexen en grote bouwwerken. Als je je fantasie gebruikt kun je zelf wel verzinnen welke kwets bare objecten we hebben gefo tografeerd. Grote verkeersaders, maar ook infrastructurele wer ken als de Coentunnel", zegt diensthoofd van de luchtvaart - politie op Schiphol-Oost De Gelder. Daar staan diverse vlieg tuigen en helikopters die zijn uitgerust met foto- en videoap paratuur. „Maar denk ook aan paleizen, het Catshuis, ministe ries en het Kamerge bouw. De foto's, die zijn opgeslagen in een nieuwe digitale database, moeten in geval van een aanslag of dreiging daarvan direct de ge volgen voor de omgeving tonen. Luchtfoto's laten vaak cruciale informatie overde omgeving zien, die ontbreekt op platte gronden. den haag/gpd - A Nederland zijn vorig jaar 253 mensen door moord of doodslag omgeko men, 24 meer dan in 2000. Dat blijkt uit een onderzoek van weekblad Elsevier. Zestig pro cent van de slachtoffers was van niet-Nederlandse afkomst. Het onderzoek bevestigt dat Rotterdam vorig jaar met het aantal moorden de kroon span de. Veertig mensen kwamen er door geweld om het leven, een stijging van vijftig procent met het jaar ervoor. In Den Haag steeg het aantal slachtoffers van dertien naar twintig. In Utrecht vielen vijf slachtoffers, drie min der dan in 2000. Volgens het onderzoek vielen de meeste slachtoffers opnieuw in de relationele sfeer. Achtenveer tig keer bracht de dader een partner om en acht keer een kind.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3