GESPREK VAN DE DAG 'Ineens stond de BVD op de stoep' Twee miljoen euro voor omstreden familie Advocaat Koeman hekelt handelwijze van Weekend Bobsleeër Arend Glas heeft spijt van lidmaatschap CP'86 Jacht op verblijfplaat* van familie Zorreguie» Wassenaar rond Oranje is publiciteit -landgoed b< Een traitenrachtige uitstraling MENSELIJK De Britse zangeres Dl DO maakt niet langer kans op vier prestigi euze Brit Awards, maar op drie. De nominatie in de categorie beste Britse nieuwkomer is giste ren door de jury ingetrokken na dat slimmeriken erop hadden ge wezen dat de 30-jarige zangeres vorig jaar ook was genomineerd, voor beste vrouwelijke artiest. Di do werd bekend dankzij Emi- nems wereldhit Stan, dat geba seerd is op een sample van Dido. Haar album No Angel was een van de best verkochte cd's van 2001. De zangeres maakt nog wel kans op een Brit Award in de categorieën beste video, beste vrouwelijke solo-artiest en beste album. Het gaat niet goed met een aantal Britse popsterren uit de jaren '80. Gisteren werd niet alleen Adam Ant door een rech ter voor psychiatrisch onderzoek naar een kliniek gestuurd, maar kreeg ook SHAKIN' STEVENS te maken met justitie. Stevens, bekend van nummer-1 hits als 'This 'Ole House' en 'Oh Julie', kreeg een rijverbod van twee jaar opgelegd we gens rijden onder in"1 Stevens (53) was op oudejaars avond dronken achte' h".t stuur gestapt en liep bij een alco holcontrole tegen de lamp. Als hij met succes een cursus over alcohol en verkeer afrondt, kan hij zijn rijbewijs na een half jaar voorwaardelijk terugkrijgen, bepaalde de rechter. Een speciaal 'ANTITER- REURDOEK' dat muren en wanden van in het Pentagon bekleedt, heeft mogelijk honderden medewerkers bij de aanslag van 11 septem ber van de dood gered. Het gaat om het supersterke tex tiel Geolon, dat door Konink lijke Ten Cate in Almelo wordt gefabriceerd. Het doek is eigenlijk ontwikkeld voor de weg- en waterbouw, waar Geolon wordt toegepast in damwanden, taluds en wegen. De Amerikanen wa ren in 1993 op zoek naar aanslagbescherming in ge bouwen om personeel te be schermen tegen steenslag en puin dat bij de drukgol ven vrijkomt. "Een test pak te zo goed uit, dat het Penta gon bij de renovatie besloot de wanden van Geolon te voorzien", aldus woordvoer der F. Spaan van het Twent se textielbedrijf. De Noorse minister van financiën, Per-Kristian Foss (links), heeft een lans gebroken voor homoseksuelen door als eerste Noorse minister het partnerschap met zijn vriend te laten re gistreren. De 52-jarige bewindsman van de Conservatieve Partij bevestigde dinsdag tegenover de Noorse financiële krant Dagens Naeringsliv dat hij op 4 januari het GEREGI STREERD PARTNERSCHAP is aangegaan met Jan Erik Kn- arbakk, een topman van de Noorse mediagroep Schibsted ASA. ,,Voor de rest is het een privé-aangelegenheid", aldus Foss. Noorwegen was in 1993 het tweede land, na Denemar ken, dat homo's en lesbiennes de mogelijkheid bood tot een geregistreerd partnerschap, dat hun bijna dezelfde rechten geeft als getrouwde heterostellen. Foss en Knarbakk woon den al jaren samen in een flat in Oslo. Driehonderd ZWARTE CON DORS die de winter door brengen in het zuiden van het Russische Verre Oosten, dreigen te verhongeren. Oor zaak is de hevige sneeuwval in het gebied, zo meldde het Wereld Natuurfonds WWF gisteren. De uitstervende soort kan geen voedsel vin den nu een laag sneeuw van bijna een meter dik de grond bedekt. Het WWF heeft on langs een herstelcentrum in gericht. Van de zwarte con dor, die leeft in Siberië en Mongolië, bestaan nog onge veer 1500 exemplaren. Vo rig jaar gingen er een stuk of zestig dood door de tempe raturen van soms veertig gra den onder nul. Wat advocaat G. Knoops betreft zet Ronald Koeman zijn juridi sche strijd tegen boulevardblad Weekend onverdroten door. Het blad plaatst woensdag naast een rectificatie over zijn vermeende buitenechtelijke affaire een nieuw verhaal waarin het over spel van de Ajax-trainer uitge breid uit de doeken wordt ge daan. „Ik ben verrast. Het getuigt van weinig respect voor de uitspraak van de rechter", aldus Knoops. Als Koeman dit over zijn kant laat gaan, is het einde zoek." De advocaat zal zo snel mogelijk contact zoeken met Koeman, die momenteel met zijn club op trainingskamp in Portugal is: „Mijn advies zal zijn juridische actie te ondernemen tegen zo wel Weekend als die vermeende maitresse. Zij zoekt duidelijk de publiciteit." De hoofdtrainer van Ajax sleepte vorige week Weekend voor de rechter. Het tijdschrift had vol gens hem leugens verspreid met het verhaal over een affaire die hij zou hebben met de 24-jarige Devi van Gogh. De rechter be paalde dat het blad in de eerst volgende editie moest rectifice ren omdat het onvoldoende aannemelijk had gemaakt dat er sprake was van een intieme re latie tussen Koeman en de me dewerkster van een advocaten kantoor. Ook was Koeman on voldoende in de gelegenheid ge weest een weerwoord te geven. Weekend pakt woensdag in de ogen van Knoops onbetamelijk uit. „Het feit dat de redactie een rectificatie plaatst naast een nieuw verhaal over de affaire, is zeer onbehoorlijk. Hiermee Maastricht en de plaatselijke woningcorporatie Sint Servatius zijn bereid om samen een slor dige twee miljoen euro op tafel te leggen om de recalcitrante fa milie Krijnen in de Elektrobuurt tot verhuizen te bewegen. De fa milie, die in totaal uit vijf gezin nen bestaat, is volgens de ge meente wegens herhaaldelijke agressie, geweld en intimidaties onhoudbaar geworden voor haar omgeving. Zelf zeggen de Krijnens echter onder geen beding te willen ver kassen naar de aangeboden wo ningen. op een afgelegen plek in de buurt van penitentiaire in richting Overmaze. Gemeente, woningstichting en politie zien geen andere oplos sing voor de familie. De mobiele eenheid moest afgelopen najaar twee keer in actie komen om de verhitte gemoederen in de buurt te sussen. Met een investering van circa een miljoen euro wil de Maas trichtse woningcorporatie op korte termijn enkele afgelegen woningen elders in de stad aan kopen om de probleemfamilie te huisvesten. De huidige huis eigenaren kunnen, bovenop de taxatiewaarde van hun pand, een royale schadeloosstelling annex vertrekpremie tegemoet- zien. Een buurtschap van elf huizen vlakbij de Maastrichtse gevangenis Overmaze kan zich wellicht gaan opmaken voor de komst van de omstreden fami lie. Met de huidige bewoners van deze buurtschap gaat de ge meente volgende week uitge breid praten, zo liet een woord voerder gisteravond weten. Sa men met hen bekijkt de ge meente of er extra maatregelen nodig zijn. Gedacht wordt aan extra lantaarnpalen, parkeer- maatregelen en schoolvervoer voor de kinderen. „Maar er kun nen natuurlijk ook bewoners bij zijn die nu hoe dan ook willen verhuizen om moeilijkheden te voorkomen. In dat geval koopt de gemeente hun woning aan voor een marktconforme prijs. Die harde garantie geven we", zegt de woordvoerder. Concrete bedragen wilde hij in dat verband niet noemen 'om dat de taxateurs nog langs moe ten komen'. Maar ruwe schat tingen komen uit op een - maxi male - gemeentelijke investering van ruim een miljoen euro. De woordvoerder benadrukt overi gens dat de gemeente dat geld niet over de balk gooit. „Want met die aangekochte huizen en grond kun je als gemeente weer andere dingen doen. We gooien het geld echt niet weg." De familie zelf weigert voorals nog mee te werken aan dé ge dwongen verhuizing, zo maakte woordvoerder Pierre Krijnen gisteravond duidelijk. „Voor die plek bij Overmaze voelen we dus helemaal niets. Ik heb zelf jaren in de gevangenis gezeten, ik heb geen trek om daar nu weer terecht te komen. Boven dien staan rond de gevangenis overal bewakingscamera's opge steld. Ook dat is allesbehalve prettig. Volgens mij worden hier een hoop mensenrechten ge schonden." Wanneer de kwestie door de ge meenteraad van Maastricht wordt behandeld, was gister avond nog onduidelijk. Waar rook is, is vuur. Dat geldt ook voor de zaak Arend Glas. De anonieme faxen die in het week einde en maandag bij het NOC 'NSF en het ANP binnenkwamen, zijn niet uit de lucht komen val len. Hoe onschuldig het ook alle maal was volgens de Groningse bobpiloot, de contacten met CP '86, het Oud Strijders Legioen en een jaarvereniging van studen tenclub Vindicat genaamd 'Wo ist der Bahnhof zijn er wel dege lijk geweest. Dat dat niet bete kent dat Glas een slecht mens is, legt hij zelf uit. -Je zegt dat je geen racist bent, dat je dat ook nooit bent ge weest. Je neemt afstand van het ultrarechtse gedachtengoed. Toch ontken je niet dat er ban den zijn geweest met dergelijke partijen. Dat strookt toch niet met elkaar? Glas: „Wel als je de achtergron den weet. In mijn middelbare schooltijd zat ik in een pro- kemwapenbeweging. We ston den vaak op allerlei bijeenkom sten naast de anti-kemwapen- beweging. We gingen politiek vriendelijk met elkaar om, had den leuke discussies. Er was al tijd een groep mensen die ons rechtsextremisten noemde, maar daar had het echt hele maal niet mee te maken. Ik weet niet waarom we dat stempel kregen." - Wat deed je bij het Oud Strij ders Legioen? Glas: „Daar was ik inderdaad bij. Ik heb folders uitgedeeld, ben actief geweest. Allemaal waar. Maar weet je wat voor fol ders dat waren? Informatie over de NAVO. Stickers, dat soort dingen. Het Oud Strijders Le gioen is helemaal geen rechtsex- tremistische organisatie! Het staat in de politiek rechts van de WD. Van de leden stemt 95 procent ook WD of CDA Er is daar nooit iets gebeurd wat niet kon. Echt niet." - Dan is er nog je lidmaatschap van de Vindicat-jaargroep 'Wo ist der Bahnhof. Glas, lachend als een boer met kiespijn: „Ook zoiets. Bij een studentenvereniging is het tra ditie om met een aantal vrien den een jaargroep op te richten. Iedereen gaf daar Engelse en Franse namen aan. Wij wilden eens tegendraads doen en zei den: kom, laten we er een Duit se naam geven aan onze jaar vereniging. 'Wo ist der Bahnhof is de naam van een sketch van Van Kooten en De Bie. Meer is het niet. - En dan iets dat je het meest kwalijk genomen wordt: je naam staat op de ledenlijst van CP'86. Daar kun je niet omheen, foute boel. Dat is een partij die inmiddels verboden is. Glas: „Ja, maar ik wilde hele maal niet op die ledenlijst staan. Ik was altijd geïnteresseerd in geschiedenis. Mijn lievelingsvak. Ik lees nog steeds veel boeken over geschiedenis. Voor studie heb ik ooit eens informatie op gevraagd vanwege een werkstuk over racisme en fascisme. Tele fonisch en schriftelijk. Vervol gens1 bleef ik maar informatie opgestuurd krijgen naar mijn privé-adres in Groningen. Jaren later stond er ineens een agent van de BVD (Binnenlandse Vei ligheids Dienst, red.) op de stoep. Die wilde met me praten. Mijn vader was er toevallig ook. Hij was des duivels. Ik wist toen niet eens dat ik op die ledenlijst stond. Ik heb helemaal niets met die partij, ook niet met dat gedachtengoed. Ik heb daarna een brief geschreven om me of ficieel af te melden, maar nog steeds bleef ik die post krijgen. Ik heb acht jaar geleden afstand van dit alles gedaan. Ik wilde er niets van weten, dacht er niet aan. Kijk, iedereen doet wel eens iets in zijn leven waar hij of zij later spijt van krijgt. Ik heb hier zoveel spijt van. Man, dat wil je niet weten." - Nu word je - in de week voor de belangrijkste wedstrijd van je leven, het EK waarmee je je defi nitief kun plaatsen voor de Spe len - opeens geconfronteerd met al deze zaken. Wie heeft dit op zijn geweten? Glas: „Tuurlijk zoek je er iets achter. Waarom komt dit nu op eens boven water, terwijl ik het al jaren achter me heb gelaten? Ik weet het niet wie dit heeft ge daan? Ik heb echt geen idee." - Je hebt donkere jongens in je team, onder anderen Timothy Beck. Hoe hebben zij gerea geerd? Glas, met trillende stem: „Voor hen was het niet nieuw. Zij wis ten dat dit speelde, ook dat ik er niets mee op heb. Wat dat be treft was het geen verrassing. Het komt nu alleen in een keer allemaal los. Heel heftig. Er bel len ouders, vrienden, iedereen wil natuurlijk weten hoe het zit. We hebben lange gesprekken gevoerd. De sportieve prestaties van vandaag zeggen genoeg over de uitkomst. We hebben tijdens de training voor het EK de snelste starttijd geboekt van het hele veld. De gedrevenheid is zo groot. Natuurlijk gaan we door. We moeten komend weekeinde bij de beste vijftien sleeën. We moeten naar Salt La ke. Echt, als ik eraan denk hoe veel mensen pijn lijden door al deze berichten. Het team, mijn ouders, vrienden, familie. Ik heb iedereen er in meegesleept en daar heb ik het zo verschrikke lijk moeilijk mee. Ik heb er on- zettend veel spijt van. Ik wil er het liefst meteen een hele dikke streep onder zetten." William Pomp Jorge Zorreguieta en Maria del Carmen Cerruti, de ouders va Maxima Foto: WFA se Voorlopig is het nog het best bewaarde geheim van paleis Huis ten Bosch. Ongetwijfeld zal koningin Beatrix er ook al les aan doen om het zo te hou den. Maar de speculaties en eerste berichten over de moge lijke verblijf plaats van de ouders van Maxima Zorre guieta tijdens de huwelijks- 1 plechtigheid op 2 februari in Amsterdam zijn inmiddels al Q G t=7F^ verschenen. G G Het mooiste zou natuurlijk een kamer zijn in een hotel op het Damrak, of in hotel Krasna- polsky - beide met uitzicht op de bruidsstoet. Maar het echt paar Zorreguieta loopt daar de kans te worden opgemerkt door paparazzi, en hun foto's zouden die van het bruidspaar van de voorpagina's van de Nederlandse kranten verdrin gen. Dat Is dus geen optie. Eén van de paleizen is dat evenmin, zoals eerder niet on opgemerkt gebleven bezoeken hebben aangetoond. Juist in de dagen rond het huwelijk worden de in- en uitgangen van de koninklijke verblijven extra in de gaten gehouden, al was het maar om de leveran cier van de trouwjurk te kun nen betrappen. Als het echt paar, zoals algemeen wordt verwacht niet in Argentinië blijft, ligt een verblijf in het na bije buitenland ligt daarom meer voor de hand, maai moet er wel op worden ge 10 dat daar de hu wel ijl heid rechtstreeks op televi wordt uitgezonden of via satellietverbinding is te bt H ken. België en Duitsland I men daarvo het eerst merking. De s Zorreguieul n zijn al een p 11 keer in Bn; - geweest, \vj 1 vorige maa ook een dia e' Wf) fi fi 0 hebben geh iUér met ledenv ,v de koninklijke familie. Ha bruidspaar heeft daar ook kans om nog op de trouw zelf even bij Maxima's oui langs te gaan. Een andere optie is LondJ Volgens het Algemeen Da zouden bekenden van Jot ze Zorreguieta en Maria del( 10 men Cerruti hebben geze dat de ouders van Maxim ur plannen hebben om het h welijk van hun dochter d: "f volgen. Londen heeft het 1 deel dat ze er makkelijker e' niem kunnen blijven en b vendien woont een deel v 1 jonge generatie Oranjes a s' Ook een stiefzus van Maxir£ woont daar. Londen is va z£ het bruidspaar een makki stop op weg naar de nogi kende bestemming van d 0 welijksreis. Hans Jacobs De gemeente Wassenaar is de publiciteit rond de verbouwing van landhuis Eikenhorst, de toekomstige woning van Wil- lem-Alexander en Maxima, op het landgoed De Horsten meer dan beu. Alleen nog de fractie voorzitters uit de Wassenaarse gemeenteraad zullen voortaan van burgemeester Van den Muijsenberg vertrouwelijke in formatie over de nieuwe Oran je-woonstee krijgen. Van den Muijsenberg heeft gisteravond laten weten dat het college van B en W het be treurt dat een Wassenaars raadslid met verslaggevers op bezoek is geweest bij de pach ters van het koninklijk land goed om met hen over de bouwactiviteiten te praten. Het gaat om het CDA-raadslid Cees Overdevest die met journalis ten van de Haagsche Courant en van het tv-programma '2Vandaag' op het kroondo mein heeft rondgelopen. De tv-reportage werd gisteren uit gezonden. De teneur daarvan n was dat Wassenaar de lop sc voor het kroonprinselijk p s.f heeft uitgelegd, waarbij ru ''I' nauw op de bouvvprocedi 31 wordt gelet. De WD-frad Wassenaar noemt Overde optreden 'ongepast', maa raadslid spreekt van 'een storm in een glas water'. Er loopt nog een aanvraa) voor de bouw van een ser er wordt inpandig in het I ,0: huis flink verbouwd. Daai n naast zullen in de tuin en )r< het bos twee wachtgebou verrijzen voor de Dienst K ninklijke en Diplomatieke 'u veiliging en de Koninklijk) rechaussee. Verder kornet bij de in- en uitgang twee ne wachthokjes. Verder vi a er nog gekeken naar het h '8 werk, de sloten en een nit toegangsweg. Met nadrui burgemeester Van den M senberg dat het aanstaan H echtpaar 'méér dan van h welkom is in Wassenaar'. Leo van der Velde hi Foto: GPD/Ron Pichel wordt het vonnis ondergraven", zegt hij. Knoops was ook verrast. „Na de uitspraak in het kort geding hebben wij niets meer gehoord van Weekend. Ook voor dit ver haal is Koeman niet om een re actie gevraagd." Weekend heeft met de publica tie ook de andere boulevardbla den wakker geschud. Devi van Gogh komt deze week niet al leen uitgebreid aan het woord in Weekend, maar ook in Story en Aktueel komt ze aan bod. En in alle verhalen laat ze weten dat zij wel degelijk de minnares van Koeman was. Hoofdredacteur M. Slee van Weekend vindt dat zijn blad niets verkeerds doet. „De rech ter heeft weliswaar bepaald dat wij moesten rectificeren, maar hij heeft ook gezegd dat hij ver- volgberichtgeving niet kan ver bieden. In het eerste verhaal was Devi nog wat terughou dend, nu vertelt ze gewoon veel meer details." De droom van een adjunct-directeur van een ziekenhuis luidt als volgt: '250 vierkante meter marktplein waar bezoekers in iedere hoek iets lekkers kunnen kopen: een croissantje, een hard broodje paté. schepijs. Maaltijden die men mee naar huis kan nemen. Leuk voor werkende moeders, maar ook voor patiënten die hier zijn vooreen dagopname. We moe ten een en ander nog aantrekkelijker gaan presenteren. Het product moet een traiteur- ach tige uitstraling gaan hebben, je ziet de 1* i hele categorie opsch uiven van kostenpost naar bron van inkomsten De taak van deze manager is 'be- - heer'. Je zou denken dat hij aan het beheer van zorgtaken zijn handen vol heeft, maar zorg is kennelijk ver taald naar de aanbieding van vol- 'tide jachtschotels op een be- alde dag niet naar volle dden. irwijl ziekenhuis kampen iet dramatische personeelste- orten, lange wachtlijsten en 'ge bedden, terwijl Nederlan- s in vergelijking met het bui en land ook steeds minder liggen in het ziekenhuis maar na een dagopname, bij voorkeur met zelfgekochte maaltijd, naar huis worden gestuurd, zijn ziekenhui zen massaal bezig met een proces van 'opleu ken'. Ze zullen de komende jaren steeds meer veranderen in complete winkelcentra waar met horecavoorzieningen, muziek, modeza ken, boekhandel, kindercrèche, reisbureau, apotheek, opticien en luxe lingeriezaak. Netzo als Schiphol en NS-stations moeten zieken huizen ook complexen worden waar je als consument graag een dagje of dagdeel ver blijft, zonder dat je verder van hun diensten gebruik maakt. Ziekenhuizen kennen veel po liklinische patiënten die na een dagje zieken huis geen zin hebben om nog naar de winkel te gaan om eten te kopen. Daarnaast hebben deze mensen vaak begeleiders die uren moeten wachten, en hun tijd kan jouw geld zijn. Die begeleiders zijn, gezien de vergrijzing van Ne derland, een echte groeimarkt. Ook het zie kenhuispersoneel is een belangrijke doelgroep, evenals de studenten die werken in academi sche ziekenhuizen. Terwijl het pretparkimago van Schiphol, NS-stations en ziekenhuizen met veel elan wordt geïntensiveerd en er op die locaties ware consumentenparadijzen verrij zen waar je kunt funshoppen tot al je euro's zijn uitgerold, wordt de feitelijke dienstverle ning steeds slechter. Wie een vliegtuig, trein of medische ingreep nodig heeft, komt in aanra king met onze wachtmaatschappij. Het kan geen toeval zijn dat het woord 'zorg" zijn intrede deed bij ziektekostenverzeke raars, bij de overheid en bij de PTT-post Cwij zorgen er voor') toen het privatiseren, het bud getteren, kortom het kille rekenen daar ge meengoed werd. Geen begrip is de laatste tien jaar zo uitgehold als het begrip zorg. Riep het vroeger associaties op met toewijding, mede menselijkheid en een zekere onzelfzuchtig heid, nu is het ontdaan van al deze menselijke eigenschappen. Zorg wekt heden ten dage uit sluitend associaties op met geld, ontberingen tekorten. Dat geldt wel heel speciaal voorde gezondheidszorg. Iedere dag weer word je in je kennissenkring of in de media geconfronteerd met zorg, medisch en menselijk, die schrij nend in gebreke blijft en de kwaliteit van leven van de betrokkenen ernstig aantast. Waarom is het in Nederland niet mogelijk om voldoen de medische en humane zorg te verstrekken aan mensen die dat nodig hebben? Waarom blijven we maar worstelen met dat schaars- temodel, terwijl in andere Europese landen om ons heen medische zorg royaler aanwezig is? De oorzaak daarvan is grotendeels het solida riteitsprincipe dat in ons ideologisch bevlogen land heilig is verklaard. Maar die solidariteit bestaat er tegenwoordig vooral uit dat we met elkaar het tekort aan zorg delen. Vasthouden aan ideologie maakt dat men ook vast blijft houden aan de oude verhoudingen en tradi tionele denkbeelden uit de begindagen van de el verzorgingsstaat: de jaren vijftig en zesl je de vorige eeuw. meent Cees Schuyt, hoo 0 sociologie en recht aan de Universiteit Amsterdam. Op allerlei gebieden kwint kiezen welke waar wij voor welke prijsi lu en eisen stellen. Voor onze gezondheids betalen wij iedere maand premies en b en wij hebben er geen invloed op. geen op het gebodene, zelfs geen keus: welkt huis, welke arts, welke behandeling, klasse. Dat de overheid de zorg in 2005 makshalve de deur uit doet naar zorga -„j raars, zal aan dat gegeven weinig veran Waarschijnlijk krijgen we dan nog min st] kiezen. Schuyt meent dat er een voor all jj gers 'vastgelegd recht'moet zijn, 'opeen j en adequate, dat wil zeggen beschaafde, j zondheidszorg, waarbij persoonlijke aa er en zorg niet zal verdwijnen en waarbij, nen redelijke grenzen, een beroep kan u _j gedaan op de beste inzichten van de nu wetenschap Wie meer dan een goede Uk* heidszorg wil, namelijk een uitstekend zondheidszorg met extras die niet binn U( redelijke grenzen vallen, moet kunnen! 0, Vooreen particuliere gezondheidsvoor: r(j gen meteen traiteurachtige uitstraling n(j vier weken durende vakantie voor het ng gezin in Thailand. blf Bobsleeër Arend Glas Foto: GPD/Catrinus van der Veen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2