ouwhorst is klaar voor een nieuw begin eO Sportfondsweek is in ere hersteld 'Nederlands team is speeltuinvereniging' ieb niet het gevoel dat ik niet voldoe voor de top' MEUBELPLEI LEIDERDOR (IJKEN KUN JE OVERAL, SLAGEN DOE. JE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP. 993 donderdag 17 JANUARI 2002 •rtjan van Geen Begin december jsketballer Koen Rouw- i wacht aangezegd door "F ut, coach van landskampi- °r oh Astronauts in Amster- 28-jarige geboren Voor- was gedoemd de rest van oen mee te trainen, en pelen, het tweede el eek werd hij door Astro- erhuurd aan Gunco Rot- Vanavond hoopt hij al 101 luut te maken in de uit- i tegen Den Helder, op zich vervelend hoe r° (pen is, maar ik krijg nu ,n i om weer te spelen en dat is het belangrijkste zegt Rouwhorst in zijn woonplaats Amsterdam. Zijn gedwongen vertrek bij de club waarmee hij twee lands kampioenschappen vierde heeft hem ontnuchterd. De laatste jaars student bouwkunde ging bijna denken dat alles vanzelf ging. Rouwhorst speelde twee jaar bij een college in de Ver enigde Staten en twee seizoenen voor Donar in Groningen. De 'droomtransfer' naar topploeg in wording Amsterdam paste in zijn ontwikkeling. Onder leiding van topcoach Boot zou hij een vaste waarde in het Nederlands team worden. Twaalf interlands later begint hij, votjrlopig inter national-af, aan een nieuw hoofdstuk. Rouwhorst, een donkere de cembermaand later: ..Ik kreeg de mededeling dat hij me uit de selectie zette. Ik heb nog ge sprekken gevoerd over wat ik moest veranderen om weer bij het eerste te komen. Ik heb indi viduele trainingen gedaan om aan mijn techniek te werken en heb videobanden geanalyseerd. Twee weken later kreeg ik te ho ren dat hij zich toch bedacht had. Daar stond ik van te kij ken." Indicaties dat Boot het niet echt meer in hem zag zitten, kreeg hij gedurende het lopende seizoen wel. De coach deed steeds min der een beroep op hem en Rouwhorst kweekte vooral zit vlees. ,,Dit jaar verloopt toch al anders dan de andere. Het team draait niet lekker, ook al staat Amsterdam bovenaan. Ik heb geprobeerd mijn eigen spel on afhankelijk te maken van hoe het team draait. Ik weet wat ik moet doen, welke taken ik moet uitvoeren." Het bleek niet voldoende. Om dat hij niet speelgerechtigd meer was voor het tweede team, leek de Voorhouter niet meer aan spelen toe te komen. ,,We hebben geprobeerd een oplos sing te vinden. Amsterdam wil de me wel uitlenen. Daar heb ik dankbaar gebruik van gemaakt." In Rotterdam kan de nieuwe coach Raymond Bottse de 2.06 meter lange center goed gebrui ken na het vertrek van Ewan Au- guste, die niet over verblijfspa- pieren voor Nederland beschik te. „Ik voel me welkom. Het is een jonge ploeg" Gunco is ook een ploeg, die laatste staat in de eredivisie. „Ik kan weinig zeggen over mijn rol, maar als het goed is ga ik wel een belangrijkere rol vervullen dan ik de afgelopen maanden bij Amsterdam heb gedaan. Het grote voordeel van Rotterdam is dat er meer vrij heid is en dat ik daarmee hope lijk wat meer plezier krijg in de sport." Niet dat het strakke regime van Boot - hij breekt een speler bij aankomst af om hem naar eigen model weer helemaal te vormen - hem het plezier helemaal heeft ontnomen. „Ik heb in die twee ënhalf jaar veel geleerd op tech nisch en tactisch gebied. Het is alleen jammer dat het er niet is (advertentie) 0 yC^/ wfjMiiEiN 1 r i£«eootp AFSAG6 ItSHHAG A4 AMSTEBOAW Spectaculaire Opruimprijzen met kortingen tot wel 50%! Kom snel langs, want op is op. Het oergezel lige Meubelplein ligt pal aan de afslag Leiderdorp van de A4 en is vanuit Leiden makkelijk bereikbaar met buslijnen 48, 49, 182 en 15. Op het Meubelplein is altijd wat te beleven, ook voor de kleintjes. En ben je het AC Restaurant en McDonalds maken je rondje GRATIS PARKEREN nmaal uitgemeubeld eubelplein helemaal compleet! Ook op donderdagavond zijn we open en voor eer info: 071-5416585. Snel tot kijk op de mooiste Opruiming van de Randstad!! uitgekomen. Ik heb niet het ge voel dat ik niet voldoe voor de top. Ik heb twee jaar lang bewe zen dat ik mee kan draaien." Gek genoeg stijgen zijn kansen op een nieuwe selectie voor het Nederlands team. Boot veroor zaakte onlangs een rel in basket balland door zijn spelers te ver bieden voor Oranje uit te ko men, op straffe van ontslag. Te recht of niet, het blijft een merk waardige beslissing van de ei genzinnige coach, volgens velen de beste van Nederland. En vol gens Rouwhorst? „Hij is een van de betere coaches van Neder land. De meest succesvolle, dat heeft hij bewezen. Ik zal op dit moment niet beweren dat hij de beste is, maar dat zijn persoon lijke overwegingen." Koen Rouwhorst: „Het grote voordeel van Rotterdam is dat er meer vrijheid is en dat ik daarmee hopelijk wat meer plezier krijg in de sport." Foto: GPD/George Verberne Boot vindt opheffing Oranje beter door Ruud Ramler Amsterdam - Volgens Ton Boot is het beter om de nationale basketbalploeg op te heffen. „Die formatie heeft geen be staansrecht meer." De coach van Amsterdam zegt dat naar aanleiding van de affai re rond Angelo Flanders. De speler van Amsterdam heeft zich nog altijd niet officieel te ruggetrokken voor de EK-kwali- ficatiewedstrijden tegen Turkije en Zwitserland. Er hangt hem een schorsing door de bond van zes duels boven het hoofd. „In dat geval zal de club gerechtelij ke stappen ondernemen", weet Boot. Als de gedreven coach de op stelling van de bond in deze kwestie hypocriet noemt, heeft hij daarin gelijk. Want hoe vaak werden in het buitenland actie ve internationals niet tegenge houden door hun clubs zonder dat er achter de groene tafels ook maar over de dreiging van schorsingen werd gerept? Boot zegt dat het tijd wordt om 'een paar ogen te openen' en stelt zich dus maar weer eens middenin de vuurlinie op. De coach van Amsterdam heeft zijn internationals op hun verant woordelijkheid voor de eigen club gewezen en hen verboden om uit te komen voor 'speel tuinvereniging Oranje'. Omdat Noordwijker Sander van der Holst zich al met een rugblessu re heeft afgemeld, gaat het nu alleen nog om Flaunders. Die, volgens Boot, destijds ook door Van der Holst is opgegeven als afwezig. „Dit is mijn eerste goede daad in 2002", zegt de coach. „Maar ik krijg, zoals gewoonlijk, de kri tiek weer ovei me heen gestort. Ik heet weer arrogant te zijn. Sommigen hebben het zelfs over chantage. Kennelijk gaat dat zo als je voor je principes uitkomt. Het bestuur van Am sterdam is het niet met me eens. Maar ze steunen me wel." Boot vraagt zich opnieuw af waarom hij het in andere ogen toch altijd heeft gedaan. Waar om de kritiek niet eens wordt gericht op verantwoordelijke in stanties als de Nederlandse Bas ketbal Bond en de Nederlandse Basketbal Top. Maar wat doet hij zelf in positief opbouwende zin aan de toe komst van het nationale basket bal? „Ho ho. Als er één enige be tekenis voor het Nederlandse basketbal heeft gehad, en soms nog heeft, ben ik dat. En toen ik een paar jaar geleden solliciteer de naar een functie in de bond, werd mijn brief als eerste weg gegooid. Zeg dan niet dat ik het niet heb geprobeerd." „Het is al jarenlang ellende met het nationale team. En het wordt steeds erger. We zijn nu aangekomen op een punt dat meedoen belangrijker is dan winnen. Deze ploeg is niet meer dan een groep toevallig aanwe zige basketballers. Ik heb mijn spelers tot nog toe steeds on voorwaardelijk laten gaan. En mezelf daarbij wel telkens de vraag gesteld of het zinvol was. Ik concludeer nu definitief dat de nationale ploeg een zinloze aangelegenheid is. Waarmee ik. als clubcoach van een belan genvereniging. geen rekening meer hoef te houden. Een coach wordt altijd als enige verant woordelijk gehouden voor de resultaten van zijn team. Goed of slecht. Dan heeft hij dus ook het recht, en de plicht, om prin cipiële beslissingen te nemen." Topcoaches weer naar Nederland arnhem/anp - Het Sportfonds Leo van der Kar gaat samenwer ken met NOC'NSF. Met de on dersteuning van de sportkoepel wordt komende zomer de sport fondsweek in ere hersteld. In deze week geven buitenlandse topcoaches instructie aan de jeugdselecties van tien sport bonden, gemiddeld 120 jongens en meisjes. Het fonds Leo van der Kar was in 1999 door gebrek aan geld en menskracht opge houden met het organiseren van de sportfondsweek. NOC*NSF wil ook op andere manieren steun geven aan de stichting, die al sinds 1961 sporttalenten tot en met 21 jaar de kans biedt (internationale) trainingsstages te volgen. „Ze onderkennen dat ze onze doel groep nog niet in hun program ma hadden opgenomen zegt bestuursvoorzitter Hans van der Kar, de zoon van de oprichter van het fonds. „Mijn vader zei altijd: we richten ons op talen ten die er nog niet zijn. Het zijn sporters waar je wat risico mee kunt nemen. De een wordt een topper, de ander niet, maar de stage is in ieder geval een posi tieve, prikkel." Het sportfonds maakte gisteren op Papendal de namen bekend van 27 talenten die in 2002 op stage mogen. Sinds 1975 wordt ook een aantal veelbelovende coaches uitgezonden, dit keer zes. Het zijn geen bekende na men in de sportwereld, maar dat kan veranderen. Wie de lijs ten met de 1200 sporters bestu deert die onder de vlag van Leo van der Kar over de grenzen mochten, ziet coryfeeën als Erik de Bruin, Dick Jaspers, Jan Tim man, Piet Kleine, Bettine Vriesekoop en Tom Okker. Leo van der Kar, voormalig mas seur en ondernemer in sportza ken, richtte het fonds na de oor log op uit bevlogenheid met de sport. Zijn budget, een ton. haalde hij uit bijdragen van overheid en bedrijfsleven. De werkwijze van het sportfonds is in al die jaren nauwelijks veran derd. „We hebben ons regelma tig afgevraagd of we nog bij de tijd zijn, of het nog zin had. Maar iedere keer k^cn we weer veel aanvragen W* prijzen sporters ons achteraf voor de in vestering", zegt Hans van der Kar. „We zijn nog bij de tijd en krijgen door de samenwerking met NOC'NSF nieuw elan." Geselecteerde atleten: Reinout van Ier schni. Atse Buurman cricket). Ilmst- lan de Bruijn. lasper temmen. Inhan Sterrenburg (dammen). Ruben Reus ikunstrijden). Bianca Muliren. Marlies Bensdorp schakeni. Saskia van Enen (schennen). Tom Hoevenaars. Basii:ian Meulenbelt. Sebasiiuan Weenink (squash). Sigrid van Ulsen. 1 inda Crec- mets (tafeltennis). Casper Meijll, I reek de Boer, Youri Sevenn Itriatloni. Devin Xolen (waterski). Svcn Bekker. Roelof Bouwmeester. Mike Counians. Paul Damen. Christiaan Goosens. Mathieu Moerman. Colin Robaard. Ilylke Sietzema (zeilen* Raisa Gcurtsen (sciioonspringen). Coaches: leroen Bosch, karei van de Weide (schaken). lan-Willem koopman (squash). I'itus Damsma (tafeltennis), Bote Willem Ni- colav (triatlon). Patrick van der Meer (schoonspringen).

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23