'WAO kost twee miljard euro meer' >pruimin< Aangeslagen bobsleeër Arend Glas 'heeft niets met rechts-extremisme' €1.36 2.99 €2.26 ƒ4.99 Leidsch Dagblad Tien lokaio'suit Leidse regio op groslijst van Leefbaar Nederland Ministerie becijfert kosten Luchthaven Kabul heropend 3 Reid mailde in Easy Everything Rode brievenbus wordt vervangen Nobelprijswinnaar Cela overleden Rooimachine voor Venneper fataal Roofoverval op pomp Oegstgeest ALLEEN DEZE WEEK SPECTACULAIRE ^Q^KORTING! op=op Bruglnan inuari Huiszoeking in krakersbolwerk Amsterdam éf Wilt u opnamen bijwonen van het RVU televisieprogramma Simek op Zondag Debat Eten Genen afgerond xtra voordelig Surveillant terug in Haarlemmerstraat Frisco Clementine mandarijnen Rundergehakt Leidsch Dagblad NR. 42825 LOSSE NUMMERS 1f05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 scussie over irocenten (gebarsten ger gaat elpen bij aanpak illetjesslikkers {schenden ensenrechten Cuba' Dagblad donderdag 17 JANUARI 2002 -e- [DE ANDERE JUWEUER vangerntiu^) ^e/jers^' Maarsmansteeg 21 (naast V&rD) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com door Nancy Ubert en Marijn Kramp leiden/regio - Op de groslijst van Leefbaar Neder land staan in totaal tien mensen uit de Leidse re gio. Naast Menno Smitsloo, van wie dit al eerder bekend werd, zijn dit onder anderen oud-direc teur van de VW Leiden Cees Hugens en zieken huisdirecteur Evert-Jan van Beek uit Noordwijk. In totaal heeft het district Leiden 27 mensen in de aanbieding. Vijf van hen zullen op de uiteindelijke lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen terecht komen, schat Leefbaar Leiden-lijsttrekker Daan Sloos, die eveneens meedingt naar een plaats. Volgens de richtlijnen van de partij levert dit dis trict de nummer 4 en de nummer 20 van de lijst. Aanstaande zaterdag voert de sollicitatiecommis sie van dit district haar laatste gesprekken en wordt duidelijk wie naar de volgende ronde gaat. De keuze van de commissie moet vervolgens nog worden goedgekeurd door het partijbestuur en door de leden. Zij stellen de uiteindelijk lijst vast op het partijcongres in maart. Sloos denkt dat hij een redelijke kans maakt op een plaatsje op de uiteindelijke lijst. Het zou hem niet verbazen als hij zaterdag samen met oud- WD-wethouder van Oegstgeest Menno Smitsloo naar Rijswijk moet afreizen voor het laatste ge sprek met de sollicitatiecommissie. Gisteren maakt Leefbaar Leiden zijn groslijst be kend. In totaal staan daar 355 namen op. Alphen aan den Rijn is vertegenwoordigd met onderne mer Ruud de Leuw die tevens kandidaat is voor Leefbaar Alphen en Gerard Meereboer. Met name Meereboer heeft iie afgelopen jaren veel pogingen ondernomen om in zijn woonplaats op het plu che te kunnen zitten. Via de VVD, Groenlinks en diverse lokale politieke partijen probeerde hij een stem in het kapittel te krijgen. Uit Ter Aar heeft zich Erik van Egmond aange meld. Hij is, net als Lissenaar Rob Kleef die ook op de groslijst staat, ex-WD'er. Valkenburger Thom Geerlings, die ooit in Noordwijk heeft geprobeerd een SP-afdeling van de grond te krijgen, heeft zich ook verkiesbaar gesteld voor Leefbaar Nederland. En Leiden wordt behalve door Daan Sloos en Cees Hugens ook vertegenwoordigd door Willem van Eeden. De koerier heeft een overstapje van D66 naar Leefbaar Nederland gemaakt. Bob Blok uit Leidschendam, die zich kandidaat had gesteld voor het lijsttrekkersschap van de partij, staat ook vermeld. Het district Leiden waar behalve de Leidse regio, Alphense regio en Duin- en Bollenstreek ook het Westland onder valt, is het op vier na grootste dis trict van Leefbaar Nederland. Van de 19 'kiesge- bieden' voert Haarlem met 39 potentiële Tweede- Kamerleden de boventoon en staat Leiden op de vijfde plaats. Leefbaar Nederland wil dat de eerste tien plaatsen op de kieslijst evenredig zijn ver deeld over kandidaten uit de vier windstreken. iritsma opent ■uwbouw bij (tec Noordwijk ■ntal inbraken Oegstgeest gt explosief over de kidse Blues- I Jazz week rman van Veen r,t voor de dood is bevorderlijk voor kwaliteit van het In de avond weer regen den haag/anp - Het ministerie van sociale zaken is bang dat de nieuwe opzet van de WAO, zoals de Sociaal Economische Raad die voorstelt, leidt tot een flinke kos tenstijging. Uit zeer voorlopige berekeningen van het departe ment blijkt dat het WAO-akkoord dat morgen waarschijnlijk wordt gesloten, ongeveer twee miljard euro meer gaat kosten. De hogere kosten zitten vooral in de hogere uitkering die volle dig en duurzaam arbeidsonge schikten volgens het SER-ak- koord zouden moeten krijgen. WAO'ers die voor 80 procent of meer zijn afgekeurd, moeten volgens het akkoord kunnen re kenen op een uitkering van 75 procent van het gemiddelde sa laris over de laatste drie jaar. Een volledig arbeidsongeschikte krijgt nu nog 70 procent van het laatstverdiende loon. Het Centraal Planbureau (CPB) rekent op dit moment ook aan de verwachte kosten voor het WAO-akkoord van de SER. Naar verwachting komt het planbu reau later vandaag met de cij fers. PvdA-fractievoorzitter Melkert zei vanochtend bij Radio 1 dat het kabinet snel met een reactie op het SER-advies over de WAO zal moeten komen zodat nog deze kabinetsperiode de nieuwe wetgeving in de steigers gezet kan worden. De commissie-Donner adviseer de vorig jaar op verzoek van mi nister Vermeend van sociale za ken al over een stelselherziening van de WAO. Donner sprak toen de verwachting uit dat met zijn voorstellen 3,6 miljard euro kan worden bezuinigd op de WAO. De FNV hecht net als de werk geversorganisatie VNO-NCW, weinig belang aan de bereke ningen van staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken). De bond kijkt uit naar de CPB-cij- fers. kabul - De Boeing 727 van Ariana Afghan Air lines, de nationale luchtvaartmaatschappij van Afghanistan, landt op de luchthaven van Kabul. Op de voorgrond het wrak van een vernietigd Russisch vliegtuig. De Boeing 727, die gisteren een testvlucht maakte, is het eni ge functionerende commerciële toestel in Af ghanistan. Hoewel de verkeerstoren in puin ligt en taxibanen onbruikbaar zijn door bom- kraters, werd de luchthaven van Kabul giste ren weer opengesteld voor militaire en huma nitaire vluchten. Het vliegveld werd meer dan drie maanden geleden gesloten toen het zwaar werd gebombardeerd tijdens de Ameri kaanse campagne om Osama bin Ladens al- Oaeda-netwerk en het Taliban-regime te ver nietigen. Meer over Afghanistan op de pagina buitenland. Foto: AFP/Jimin Lai den haag - De bekende rode rechthoekige brievenbus met de twee gleuven gaat verdwij nen. Na veertig jaar trouwe dienst stapt PTT Post over op een ander model. PTT Post wil niet zeggen hoe de nieuwe bus eruit gaat zien. Volgende week dinsdag is de onthulling op de Haagse Hofvijver. Madrid - De Spaanse schrijver Camilo José Cela is vanochtend in Madrid op 85-jarige leeftijd overleden. Cela won in 1989 de Nobelprijs voor de Literatuur. In 1995 kreeg hij de belangrijk ste literaire onderscheiding in het Spaanse taalgebied, de Cer- vantesprijs. Cela was al geruime tijd ziek. ussE - Een 23-jarige man uit Nieuw-Vennep is gistermiddag overleden nadat hij in Lisse in een rooimachine was terecht gekomen. De politie vermoedt dat de man zand en planten uit de draaiende machine wilde trekken en dat toen zijn mouw door de machine werd gegre pen. De Venneper moet vervol gens de machine zijn inge- sleurd. De uitgerukte politie, brandweer en traumahelikopter konden hem niet meer redden. oegstgeest - Een benzinesta tion aan de Lijtweg in Oegst geest is gisteravond overvallen. Een 25-jarige medewerkster van de pomp, een Noordwijkse, werd omstreeks half negen met een scherp voorwerp bedreigd door een man die er met de in houd van de kassa, lopend van door ging. De grootte van zijn buit was vanochtend niet bij de politie bekend. Onderzoek heeft nog geen sporen opgele verd die leiden naar de dader, een ongeveer 30-jarige man. b/6° |aH>J zw 5/6 Amsterdam - De Brit die in de cember met behulp van in zijn schoenen verstopte explosieven een vliegtuig probeerde op te blazen, heeft tijdens zijn verblijf in Amsterdam e-mailberichten vanuit een internetcafé ver stuurd en ontvangen. (advertentie) cunWROOMUITVERKOOP- op» op Iteukens, Badkamers en inbouwapparatuur. Er zijn zelfs enkele modellen die tegen elk aannemelijk bod weg mogen. KEUKENS BADKAMERS Deze unieke aanbieding geldt alleen voor particulieren. Hoofddorp, Kruisweg 785c, Telefoon 020-6533462 leterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 oor meer informatie bel: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl KORTINGEN tot 60%. De politie heeft vorige week een aantal medewerkers van het in ternetcafé Easy Everything on dervraagd. Pagina Buitenland: Reid beschuldigd van banden met al-Oaeda amsterdam/gpd - De politie in Amsterdam heeft vannacht een huiszoeking gedaan in het kra kersbolwerk Vrankrijk, vlakbij het paleis op de Dam. De inval volgde op de arrestatie van een 35-jarige Spanjaard gistermid dag in Amsterdam. De man wordt verdacht van banden met de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Uit onderzoek van de recherche bleek dat deze internationaal gesignaleerde Spanjaard in Vrankrijk woonde. Op verzoek van de Spaanse autoriteiten werd besloten tot een huiszoe king. Daarbij werden onder meer enkele tientallen replica's van wapens aangetroffen; deze waren echter niet in het bezit van de verdachte. „Het gaat hier om een interna tionaal gesignaleerde verdachte die in opdracht van de Spaanse autoriteiten is opgepakt", aldus de politiewoordvoerder. Spanje had om uitlevering verzocht van de man die wordt verdacht banden te hebben met de vorig jaar opgerolde ETA-cel in Bar celona en met de krakersbewe ging Okupa in deze stad. (advertentie) Dat kan! Zondag 20 januari, Imperium Theater Leiden (vlak naast de Schouwburg), Oude Vest 33e. Kaarten te reserveren tot en met vrijdag op tel. 071-5141141 of op zondag aan de kassa van het theater. Tijden: 13.00 en 16.00 uur (advertenties) Duizenden mensen hebben het afgelopen jaar gediscussieerd over eten en genen. Tienduizenden hebben ons hun mening laten weten. Namens de Commissie Publiek Debat Biotechnologie en Voedsel dank ik iedereen voor hun inbreng. Jan Terlouw, Voorzitter Commissie Publiek Debat Biotechnologie en Voedsel r/ten -ft en De resultaten van het debat kunt u lezen in het eindrapport Eten Genen, yene/1 U kunt het gratis opvragen bij de Infotiek van het Ministerie van Land- bouw. Natuurbeheer en Visserij, Postbus 20401, 2500 EK Den Haag. I irrfotiek@dv.agro.nl U vindt het rapport ook op www.etenengenen.nl Cortina d'ampezzo/gpd - Over mand door emoties heeft Arend Glas gisteravond in de Italiaanse wintersportplaats Cortina d'Am pezzo opnieuw afstand gedaan van zijn rechts-extremistische verleden. Met trillende stem en betraande ogen verbrak de bob piloot het stilzwijgen en ging hij uitvoerig in op zijn 'connecties' met ultrarechts. „Het zijn din gen die in mijn jeugd zijn ge beurd, die heel ver achter me liggen en waar ik absoluut niets mee op heb. Dit gaat helemaal nergens over." Hij weegt nog maar 98 kilo. Zo licht is de 33-jarige Arend Glas de afgelopen jaren nooit ge weest. Hij heeft dikke wallen on der bloeddoorlopen ogen. Dat komt omdat de Groninger in 48 uur tijd slechts twee uurtjes slaap heeft gehad. De bobpiloot is door een hel gegaan. „Het was verschrikkelijk", vertelde hij. „Ik heb er ontzettend veel moeite mee wat er allemaal ge beurt. Het gaat om dingen die ik ver achter me heb gelaten. Het rechts-extremisme is een ge- dachtengoed waar ik niets mee heb. Ik heb een aantal contacten in die richting gehad, maar dat was uit algemene politieke inte resse. Dat is uit de hand gelo pen. Ik sta er niet sympathiek tegenover. Ik wist in die tijd al heel veel over links, ik wilde ook eens iets over rechts weten. Puur omdat politiek en geschie denis me interesseren. Ik heb er ontzettend veel spijt van dat ik informatie heb opgevraagd." Glas wil niets liever dan onmid dellijk een streep zetten onder deze affaire. „Ik ben de afgelo pen tien jaar alleen maar met bobsleeën bezig geweest. Met het verwezenlijken van onze droom, de Olympische Spelen. Daar zijn we nu dichtbij. We moeten dit weekeinde een goe de prestatie neerzetten. Daar draait alles om." Zijn team staat achter hem. Vanaf vandaag staat alles in het teken van het EK, waar de Gro ninger bij de beste vijftien moet sleeën om voorgedragen te wor den bij het NOC*NSF. Die in stantie heeft vervolgens het laat ste woord over uitzending. Technisch directeur Joop Alber- da, ook aanwezig in Cortina d'Ampezzo, ziet vooralsnog geen problemen. „We hanteren de regel: iemand is onschuldig, zolang het tegendeel niet bewe zen is. Dat geldt hier ook. De verklaring van Arend Glas is dui delijk. Als hij zondag de norm haalt, is er op dit moment geen probleem." Tenzij er nieuwe ontwikkelingen komen: „Men sen bestoken ons nu gewaagd en ongevraagd met allerlei in formatie. Iedereen weet wel iets. We zullen alles zeer zorgvuldig bekijken.'-' Pagina Gesprek van de Dag: 'Ineens stond er iemand van de BVD op de stoep' (advertentie) net 1 kilo kilo 4.53 De aanbiedingen zijn geldig tot e 9.S9 met zaterdag 19 januari 2002. leiden - De terugkeer van de surveillanten in de Haarlem merstraat is aanstaande. R. Bancken van de winkeliersver eniging van 'het kilometer lange lint van koopplezier' klaagde gisteravond tijdens een politiek café van de VVD in Hotel Nieuw Minerva over de toenemende winkeldiefstallen. Wethouder R. van der Sande, verantwoordelijk voor integraal veiligheidsbeleid, deed ter plekke een aanbod en maakte een afspraak met hem. Van der Sande zei de weg te we ten naar een Haagse subsidiepot waaruit Leiden, dat aan grote- stedenbeleid doet, kan putten. Over de precieze besteding van het subsidiegeld volgt nader overleg, maar dat een flink deel ervan zal worden gebruikt om 'particulier blauw' naar de Haarlemmerstraat terug te ha len, staat vast. Een gebrek aan geld was er de oorzaak van dat een groepje winkeliers in 2000 niet langer een beroep kon doen op een particuliere beveiligingsdienst. Het afscheid was er volgens Bancken een met pijn in het hart omdat van de surveillanten op straat een enorme preventie ve werking uit ging. „Veel winkeldiefstallen worden gepleegd door mensen van bui ten Leiden en zodra zij zich op de Haarlemmerstraat vertoon den, lieten de surveillanten mer ken dat ze ze in de smiezen had den." (Jencikova^) ^—(irtTERHATKMAL) awmrwlu. 0900-8998860 Geen fratsen met de euro. CKXX) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1