ran houdt authentieke Ierse folk springlevend KUNST CULTUUR 'Flashbacks' voorlopig niet meer in Leiden 'Baarden en hoepelrokken in trek bij Japanners' Schilder Eugène Brands overleden siieuw Sinfometta Lewitt schenkt werk aan gemeentemuseum at geen zee te hoog Smaakvolle Nilgün Yerli integreert zich suf |s' na 21 jaar juit Londen Andrew Lloyd Web s', de langstlopende in Londen, gaat de ifdstad verlaten. De •rstelling is op 11 mei, •Ie 'verjaardag' van de De musical is dan negen- ij d keer opgevoerd in de w wijk West End. Meer dan üjoen liefhebbers be- .r i de musical. erstand iwen in kunst - Vrouwen hebben 2 iterstand als het gaat om revende functies in de en cultuur. Dat blijkt uit derzoek van prof. dr. Ag- 'ter, hoogleraar Gen- iut en Management Universiteit van Amster- j. j bekeek 413 organisa- m de leidinggevenden jrocent vrouw. De sec- dende kunst scoort het 43 procent van de lei- 0 venden daar is vrouw, gst scoorde de sector minder dan 22 procent topfuncties wordt door ej iuw bekleed. rten Cabaret val gewild De kaarten voor de nale (donderdag 14 fe- en de finale (zaterdag 16 i) van het Leids Cabaret zijn inmiddels uitver- Er zijn alleen nog kaar- jijgbaar voor de voor op maandag 11 en 12 februari. donderdag 17 januari 2002 Uitgeverij Hotei verkoopt bijzondere Japanse prent door Rody van der Pols leiden - Een dame in hoepelrok, een man met een baard en een ouderwets fornuis. Op het eerste gezicht weinig opzienbarende ingrediënten voor een prent. Maar voor Ja panners lag dat anderhalve eeuw geleden heel anders. Daar vormden die vreemde buitenlanders met hun eigenaardige zeden en gewoontes een geliefd onderwerp van prentenmakers. Een bijzonder gaaf exem plaar van een dergelijke afbeelding brengt de Japans-Leidse Uitgeverij Hotei aan de man op de 23ste Europese Antiquaren Beurs, die van 18 tot en met 20 januari plaatsvindt in het Amsterdamse RAI-Con- grescentrum. Het is maar een van de vele bijzondere Ja panse prenten die Hotei aanbiedt op deze beurs, die een begrip is onder de liefhebbers van bijzonder en zeldzaam drukwerk. Zo'n veertig gerenommeerde antiquaren, afkom stig uit Nederland, maar ook Duitsland, Zwitserland, Engeland en Italië, tonen hier hun fraaiste boeken en prenten. De bezoeker die 1500 euro neertelt gaat met de genoemde Japanse prent naar huis. Vol gens Chris Uhlenbeck, directeur van Uitge verij Hotei, is er veel belangstelling voor een dergelijke prent „Sowieso zijn Japanse kunstvoorwerpen erg populair in Neder land; Japanse traditioneel design slaat hier erg aan", zegt hij. „En wat deze prent be treft: hij is niet uniek - de oplage van deze prenten was erg groot -, maar wel van een uitzonderlijke kwaliteit. De kleuren zijn nog heel fris. En bovendien staan er Nederlan ders op, wat het tot een geliefd verzamelob ject maakt." Onder de kenners van Japanse prenten staat het genre bekend als 'Yokohama-e'. Uhlen beck: „Dat zit zo: de haven van Yokohama was de enige plek waar buitenlandse sche pen voor anker mochten gaan. Pas vanaf 1853 trouwens, toen de Amerikaanse admi raal Perry openstelling van Japan met ge weld afdwong. Vanaf dat moment kwamen daar Amerikanen, Engelsen, Fransen, Rus sen en Nederlanders om handel te drijven." Voor Japan was het een heel nieuwe erva ring. Tot dat moment had het buitenlanders buiten de deur weten te houden. Op de Ne derlanders na dan, die veilig en uit het zicht op het piepkleine eilandje Deshima waren weggestopt. De Japanse bevolking vonden die uit de kluiten gewassen buitenlanders met hun vreemde zeden en gewoonten ui terst interessant. De prentenmakers van Yo kohama begrepen dat ze met het 'rariteiten kabinet' waarin hun haven was veranderd, goud in handen hadden. Getuige de grote oplages waarin de prenten zijn gedrukt, vonden ze gretig aftrek. Aan onderwerpen geen gebrek. Zoals de schepen en hun bemanning. „Maar ook baardgroei en hoepelrokken vond het Ja panse publiek erg interessant. Of een ty pisch Engels echtpaar met een grote, witte Nederlanders waren een geliefd onderwerp van Japanse prentenmakers. Publiciteitsfoto hond als huisdier. Die werden dan afge beeld tegen de achtergrond van een fictieve stad, compleet met koetsen die ze in Japan niet kenden. Ook een activiteit als sleetje rij den, vonden ze prachtig. En de Nederlandse keuken dus, zoals die op deze prent is afge beeld." De Europese Antiquaren Beurs, van 18 t/m 20 januari in het RAI-Congrescentrum, Europaplein, Amsterdam. Voor meer informatie: zie de website van de Nederlandsche Vereeniging van Anti quaren: www.nwa.nl door Herman Joustra leiden - Grand Café Alhambra fungeert voorlopig niet meer als podium voor de Marlboro Flash backs. De organisatie van dit eve nement, Companions uit Amster dam, heeft de zaak aan de Bree- straat van haar lijstje geschrapt en vervangen door café De Paap In Den Haag. „De reden is simpel", zegt Hans Verlaan, die de leiding van de miniconcertreeks in handen heeft. „Die kroeg zit op dit mo ment dicht. En het heeft natuur lijk geen zin een muziekfeestje te houden in een dichte kroeg." Het Grand Café sloot een aantal weken geleden zijn deuren voor een verbouwing. Hoe lang die verbouwing duurt is onbekend. De Haagse beheerorganisatie La Luna, die de zaak ruim een jaar geleden overnam, is niet voor commentaar bereikbaar. De Flashback-tour, waarin Ne derlandse solisten en bands hun favoriete artiest coveren, omvat acht podia. Alhambra (voorheen Bacchus) was in de inmiddels alweer zesjarige geschiedenis van het evenement, bij het grote publiek het meest bekende po dium, omdat daar steevast de televisieopnamen plaats had den. Of de tour Alhambra in de toekomst wel weer aandoet is nog onduidelijk. Aan de goede zin van Companions ligt het in elk geval niet, zegt Verlaan. „Lei den is een studentenstad. We hóren daar gewoon thuis. En we hebben ons er altijd thuis ge voeld. Hoe dan ook, de tour gaat gewoon door." Om te beginnen in februari als Racoon in de huid van Faith No More kruipt. Een maand later coveren Rudeboy en League of Extra Ordinary Public Enemy. Judith presenteert zich in mei als Madonna. amsterdam/anp - De kunste naar Eugène Brands is dinsdag op zijn 89ste verjaardag in Am sterdam overleden. Brands maakte korte tijd deel uit van Cobra-groep, maar de de tame lijk solitaire kunstenaar distanti eerde zich er al weer snel van. Toch bleef hij uit vergelijkbare inspiratiebronnen putten als de Cobra-kunstenaars, zoals de wereld van kinderen of geestes zieken. Brands was bovendien gefascineerd door primitieve culturen. Tijdens de Tweede Wereldoor log maakte Brands met houts kool, inkt en gouache kosmisch aandoende voorstellingen waar mee hij na de oorlog opzien baarde. Zijn fascinatie voor de kosmos en de materie heeft Brands altijd gehouden. Maar na de oorlog ging hij steeds figu ratiever werken. Hij schilderde zachte vormen, die zijn werk een poëtisch karakter gaven, en die voor de meditatief ingestelde kunstenaar karakteristiek zijn geworden. Dat bleef ook zo na de jaren zestig, toen Brands weer volledig naar de abstractie terugkeerde. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Vreemde vreemdgangers', cabaretprogramma van en door Nilgün Yerli. Muzikale begeleiding: Wim Veenhof. Gezien: 16/1, schouwburg Leiden. Ze heeft kennelijk in nog brede re kring bekendheid gekregen. Stond ze namelijk vorig seizoen nog in de kleine Kapelzaal, in middels is dat de schouwburg zelf geworden. En uitverkocht! Geen wonder, Nilgün Yerli ver schijnt op televisie, schrijft co lumns en boeken en heeft een goed verhaal te vertellen, om dat ze nog altijd met 'vreemde' ogen naar de Nederlandse sa menleving kan kijken. Daarbij is ze overigens een toonbeeld van integratie. „Ik integreer me suf', zoals ze zelf zegt. Haar Nederlands is uiterst verzorgd. Maar voor het type ren van een Surinamer, een Turks vrouwtje of een heuse Fries draait ze haar hand niet om. Een Turks meisje op een Friese school is per definitie een buitenstaander. Die uitzon deringspositie heeft haar obser vatievermogen gescherpt. Daarin ook schuilt de kracht van haar optreden. In vergelijking met het vorige programma zit "Vreemde vreemdgangers' aanmerkelijk soepeler in elkaar. De kramp achtigheid van toen is groten deels verdwenen. Er zijn aardi ge overpeinzingen en geestige speelscènes met rake typerin gen. Aan de liedjes is extra zorg besteed. De pianist geeft effec tieve en subtiele steun bij het vertolken van wat je vaak bij hedendaagse cabaretiers zo no de mist: mooie liedjes. 'En dan maar leven/ Simpel leven/ Vreemde vreemdgangers verge ven/ Van een ander niets ver wachten/ En je eisen wat ver zachten'. Deze tekst is trou wens afkomstig van Jeroen Zijl stra - wat ook al een zeldzaam gegeven genoemd kan worden. Het komt immers niet vaak meer voor dat cabaretiers tek sten aan een andere deskundi ge durven vragen. In vele varianten spreekt Nilgün Yerli over lijstjes met eisen. Het gaat constant over normen, waarden, verwachtingen en ei sen die we aan ons zelf of aan elkaar menen te moe0n stellen. Wat afwijkt, krijgt algauw het predikaat 'vreemd'. Tevens wordt deze aanduiding 'vreemd' in alle mogelijke bete kenissen ontleed. Daaruit put ze voldoende stof voor een avondvullend programma dat slim en charmant genoemd kan worden. Een zwak punt is het relatief trage tempo van de voorstel ling. Op zich is het ontbreken van al die bekende, snelle, vlot te babbels helemaal niet zo erg. Maar toch haalt het bedachtza me van haar verhalen onwille1 keurig iets te veel de vaart uit haar voorstelling. Dat is jam mer. Meer grappen, meer po wer, meer tempo. Nog steeds komt er niet helemaal uit wat er aan mogelijkheden in lijkt te zitten. muziek recensie Udy van der Spek Nieuw Sinfometta Amsterdam. :ofcmeester Candida Thompson, ai )avid Kuyken, piano Gehoord .Stadsgehoorzaal, Leiden. d wig van Beethoven zijn loconcert ooit gehoord 10 oor strijkorkest met een ewerkte soloversie, valt l0 betwijfelen. Vast staat wig zélf die pianopartij rerbeterd' met virtuoze :n, briljante trillers en nten. Onduidelijk blijft eze versie speciaal heeft ven voor die bewerkte ijartij. ook zij, de pianist Da- 4 yken waagde het erop et deze pianoversie en lest Nieuw Sinfonietta te gaan. Met groot suc- schitterende orkest be- jaren onafgebroken dat |C' n geen zee te hoog gaat. a er weer toont het zijn 'l ure kwaliteiten vanuit dere invalshoek. Verras- de Stadsgehoorzaal bij e! der concert met een fe- e aal optreden van de H1 klarinettist Giora Feid- n leze keer maakt David i een onvergetelijke in- t dit orkest. ^fheid Sinfonietta-Kuyken interpretaties. De vleu- 13 ldenin het orkest opge steld, is gesloten, waardoor de klank niet kan overheersen, en Kuyken vrijuit met strijkers en publiek kan communiceren. Want Sinfonietta doet het zon der dirigent. Concertmeester Candida Thompson is de aan voerder. Haar schitterende spel is in absolute harmonie met die van de solist, die eveneens met houding, blik maar vooral met 'aanreikend' spel dirigeert. Hoe snel en verrassend briljant Kuy ken zijn cadensen ook speelt, met de meest transparante, el lenlange, vlinderlichte trillers, het orkest vangt ze exact op tijd, volmaakt organisch op. Kuyken doet zijn naam eer aan; zijn spel is donzig licht, zon overgoten sprankelend, en jeugdig bewegelijk. Splinter nieuw lijkt de dialoog tussen piano en orkest in het Andante. Sinfonietta speelt als het leven op z'n best: groots en meesle pend. De piano toont daarente gen de keerzijde, vertwijfeling en doodsangst. Orkest en solist passen welhaast onvermijdelijk in elkaar, als yin en yang. Ook zonder solist is Nieuw Sin fonietta een feest van spirituele lichtvoetigheid en kracht. In 'nobele' dansjes van Schubert, en 'muzikaal vermaak' van Mo zart In zijn Divertimento in D van bijna drie kwartier weet Sinfonietta, onder leiding van een bevlogen concertmeester, de boog tot het eind gespannen te houden in veerkrachtig, su- permuzikaal, (zogenaamd) on gecompliceerd spel. door Rob Schoonen den haag - De Amerikaanse kun stenaar Sol LeWitt schenkt drie monumentale kunstwerken aan het Gemeentemuseum Den Haag. Het gaat om twee wand schilderingen (bestaande uit ze ven elementen) en een sculptuur. Assistenten van LeWitt zijn nu bezig de kleur-wandschilderin gen te maken in de centrale hal en zwart-witschilderingen in de zogeheten 'schatkamer' van het museum. De bakstenen sculp tuur wordt geplaatst in de bin nentuin. De kunstwerken ma ken onderdeel uit van de ten toonstelling 'Minimal' die op 26 januari wordt geopend. Op die expositie zijn ook werken te zien van onder anderen Carl Andre, Dan Flavin en Donald Judd. Sol LeWitt heeft de kunstwerken geschonken aan het museum als waardering voor de herplaat sing van zijn enorme wandschil dering in het trappenhuis twee jaar geleden. Maar ook omdat hij enthousiast is over het feit dat het Gemeentemuseum Den Haag weer intensief aandacht schenkt aan Minimal Art, de kunststroming waartoe ook Le Witt wordt gerekend. Minimal Art werd in 1968 in Eu ropa geïntroduceerd door Enno Develing, schrijver en conserva tor bij het Gemeentemuseum Den Haag. Hij was de samen steller van de destijds zeer om streden tentoonstelling. De hui dige presentatie, alsook de wandschilderingen zijn een eer- Een assistent van de Amerikaanse kunstenaar Sol LeWitt is bezig met de afwerking van een muurschildering in het gemeentemuseum. Foto: GPD/Phil Nijhuis betoon aan de in 1991 overleden Develing. „Develing maakte in 1968 als eerste buiten Amerika een pre sentatie over Minimal Art. Daar mee was hij duidelijk een voor loper en dat werd -en wordt nog steeds- zeer gewaardeerd door Sol LeWitt", aldus Franz Kaiser, de conservator van de huidige tentoonstelling. Het museum wil graag onder zoeken wat nu precies de relatie is tussen een museale instelling en een kunststroming. „Veel musea beraden zich nu op hun positie, willen graag weten wat nu precies hun functie is. Daar past dit onderzoek heel goed in", aldus Kaiser. Voor de uit voering van het onderzoek, dat volgens de conservator enkele jaren gaat duren, wordt een ex terne deskundige aangetrokken. itioneel folktrio speelt volgende week in de Leidse Stadsgehoorzaal 1° Ier Bruyn ei ni ulair of 'pop' kun je de )e iele folk van het Ierse trio it noemen. Wél uiterst iei iek en virtuoos uitge- m nze hebben er succes '3 i Ierland kent men ons (1] Is een groep die bijna ver- gaan of nauwelijks be- di ditioneel repertoire ver- egt Cran-zanger en -bou- tier Sean Corcoran. „Maar ig onze muziek dan geen iti Mm," valt fluitist Desi v in hem bij, „het blijft I elijk ons streven om er >reed mogelijk publiek «reiken." 01 de week woensdag staan Leidse Stadsgehoorzaal, II folktrio Cr an waarin n( Corcoran en Wilkinson P' >nan Browne, bespeler 01 Uilleann Pipes - een Ier- 1 nt op de Schotse doedel- 'c imper vijf jaar tijd zijn ze 'e slaagd vaste bespelers te 13 van de grote Neder- b concert- en schouwburg- In de theaterbrochures ze aangeprezen als 'vir- 1 Dat onderscheidt de in op papier althans - van loten als The Dubliners, concerten het altijd één uinness-feest is en het lel en masse meezingt bij torie etaleert? Of zit er nog wer kelijk ontwikkeling in dit reper toire en kun je daadwerkelijk van 'levende muziek' spreken? „Dat laatste!" zegt fluitist Desi beslist „In Ierland is een muse um voor de traditionele volks muziek niet nodig. Het lééft ge woon nog onder de mensen. Spontaan. Het is niet zoals de Oost-Europese folklore die des tijds onder de communistische regeringen kunstmatig in stand werd gehouden als een soort cultureel visitekaartje. Het re pertoire dat wij nu in Nederland in de theaters brengen spelen we thuis ook met vrienden aan de keukentafel of in de kroeg. En dat wij authentieke oude instru menten gebruiken, is omdat de muziek daarmee het beste klinkt. Kijk, voor jou lijken die liederen over Ieren die naar Amerika emigreerden, het af scheid van de achterblijvers en de heimwee, misschien stok oud, maar in Ierland leeft dat nog altijd heel sterk onder de mensen." „Het is een manier van leven," zegt Ronan Browne. „Een cul tuur die van de ouderen over gaat op de jongeren en in een enkel geval zelfs weer van de jongeren op ouderen. Het ver schil tussen ons en bijvoorbeeld The Dubliners zit alleen maar in het circus er omheen, de marke ting. Zij zijn een grote, profes sionele en commerciële groep. Maai' als we hen gewoon als in dividu, als muzikant, in Ierland tegenkomen, dan verdwijnen die verschillen. Onlangs heb ik in de pub nog gespeeld met Barney McKenna (Dubliners- banjospeler; red.) en met Ron nie Drew (voormalig Dubliners- zanger, red.). The Dubliners zijn echt ongelofelijk belangrijk ge weest voor deze muziek. Voor heen werd die eigenlijk alleen op het platteland gespeeld. Zij hebben het begin jaren zestig in de pubs van Dublin geïntrodu ceerd. Voorheen was die muziek daar onkenbaar." En die hele 'Keltische hype'. De drommen partygangers die ab stracte symbolen op hun arm, rug of buik laten tatoeëren, de Ierse linedance-variant River Dance die sporthallen vol be zoekers trekt en die waas van mystiek die alles zo nadrukkelijk omhult, heeft dat ook nog iets met de muziek van Cran te ma ken? „Ach, heel ver weg wortelt het vast wel in dezelfde traditie," lacht Desi. „Maar is ik het woord 'Celtic' hoor denk ik toch in de eerste plaats aan die voet balclub in Glasgow en niet aan muziek. Cran is niet Keltisch, Cran is Iers." Cran: wo. 23/1 Stadsgehoor zaal, Leiden; vr. 25/1 Zuid pleintheater, Rotterdam; ma. 28/1 Stadstheater, Zoetermeer; wo. 30/1 Concertgebouw, Am sterdam; zo. 7/4 Kleine Kome die, Amsterdam; ma. 8/4 De Meerse, Hoofddorp. 'The Wild Rover', van Mary Black die hedendaagse folk zingt met een popuitstraling, en van Clannad dat de new-agege- meente naar de theaters doet stromen. Maar hoe zit het nou precies met die traditionele Ierse folk? Bij Cran in het theater géén po lonaise of drinkfestijn, maar zorgvuldig gespeelde 'jigs' en 'reels' en keurig meerstemmig gezongen ballades over emi granten met heimwee en ver driet om een geliefde die per stoomschip is vertrokken en nimmer weerom keert. Een rei zend museum dat in ieder con certzaal weer dat stukje zorgvul dig geconserveerde cultuurhis- Het folktrio Cran met: Desi Wilkinson, Ronan Browne en Sean Corcoran (v.l.n.r.). Géén polonaise of drinkfestijn in de concertzaal. Foto: GPD/Lex van Rossen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19