Rechter staal bouwen lang Wijde Aa toe Jubileumboek over Hoogmade hangt aan een zijden draad RIJN VEENSTREEK Tandvlees is de fundering van je Rouwend Gemeentebelangen moet snel een nieuwe kieslijst leverei Stadswacht in Alphen gaat bekeuren Vrijetijdshistoricus knapt af op stugge jonkheer Onteigenen voor Bentwoi Uitzendkracht steelt dvd's roelofarendsveen - Een 23-ja- rige Haagse uitzendkracht is betrapt op diefstal van dvd's uit een bedrijf in Roelofarends veen. Iemand uit het bedrijf van onder meer dvd's en cd's be trapte de man gistermiddag en waarschuwde de politie. Die hield de uitzendkracht in zijn auto aan. In het voertuig vond de politie de buit. Het bedrijf had al langer last van diefstal en was daardoor extra oplettend. In de sloot na inhaalmanoeuvre ieimuiden - Een 26-jarige Leid- se automobiliste is bij een in haalmanoeuvre in Leimuiden in de sloot gereden. Zij passeer de gisteravond op de Vriezen- weg een tractor, maar raakte daarbij een band van het land bouwvoertuig. Voorbijgangers haalden de vrouw uit haar auto. De vrouw moest met nekletsel naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. De 23-jarige Lei- muidense bestuurder van de tractor kreeg een proces-ver baal omdat hij een te breed voertuig bestuurde. Vakbond tegen plan alphen aan den run - Stads- en parkeerwachten in Alphen aan den Rijn gaan binnenkort boe tes opleggen aan verkeersover- treders. Dat is althans de wens van wethouder Groen in 't Woud. De 23 ambtenaren van de 'Unit toezicht en handha ving' moeten wat hem betreft zo snel mogelijk de noodzakelijke bevoegdheden krijgen om boe tes uit te schrijven, zoals nu al leen politieagenten mogen. De politievakbond ACP keurt het plan af. Groen in 't Woud erkent dat het opleggen van boetes eigenlijk de taak is van de politie, maar hij wijst op het daar aanwezige per soneelstekort. ,Als wij daarbij de helpende hand kunnen toe steken, doen we dat graag. We zijn met de betrokken instanties in overleg om onze stads- en parkeerwachten die bevoegdhe den te geven." Alphen heeft met de wens een landelijke primeur, maar volgens Groen in 't Woud overwegen meer gemeenten de ze zet. „De discussie die wij nu voeren, speelt ook landelijk." De 23 ambtenaren van de be treffende afdeling spreken nu al mensen aan op hun gedrag, wanneer zij zien dat burgers re gels overtreden. Groen in 't Wout wil nu verder. Hij denkt aan het uitdelen van boetes door ambtenaren voor lichte overtredingen, zoals fietsen door winkelstraten, fietsen zon der licht of op de verkeerde weghelft, parkeren op de stoep en te snel rijden binnen de be bouwde kom. .Ambtenaren zijn prima in staat om dat soort overtredingen te beboeten, zo lang we dat in goed overleg doen met de politie. Want dat is wel noodzakelijk." De politievakbond ACP is het volledig oneens met het plan van Groen in 't Wout. „Deze ontwikkeling keuren wij af', zegt een woordvoerder van ACP. „Dit zijn taken van de politie. Als je vindt dat daarvoor meer mensen nodig zijn, dan moet je die stadswachten bij de politie aannemen. Dit zorgt voor on duidelijkheid bij de burger, die straks niet meer weet wat hij van wie kan verwachten." De ACP noemt het Alphense plan 'een stap terug in de tijd'. „De politie heeft deze taken toege wezen gekregen, en nu gaat Al phen weer een eigen gemeente- korpsje opzetten. Dat hadden we nu juist afgeschaft. Alphen moet de juiste taken bij de juiste korpsen plaatsen. door Willemijn Steutel hoogmade - Het jubileumboek van Hans van der Wereld ter ere van het 750-jarig bestaan van Hoogmade hangt aan een zijden draadje. De Alphense vrijetijds historicus wil zijn poging staken vanwege de stugge houding van jonkheer Wittert van Hoogland, die weigert zijn familiearchieven openbaar te maken. „Met die man valt niet te praten, ik hoef niets met hem te maken te hebben", zegt Van der Wereld ontstemd. De archieven van Wittert van Hoogland wil hij niet meer gebruiken. De vrijetijds historicus gaat met de Stichting Hoogmade 750 jaar overleggen over de mogelijkheid het boek in een andere vorm te publice ren, zonder de benodigde ar chieven. Hij denkt aan een een voudig fotoboek met ansichten van de afgelopen honderd jaar, gelardeerd met stukjes tekst. „Ik voel er weinig voor om in een sfeer van 'oorlog' te werken aan iets dat moet bijdragen aan een feestelijke gebeurtenis. zegt een teleurgestelde Van der Wereld. „Voor mij is de lol er af. Bovendien wordt de tijd steeds korter om met een afgerond his torisch boekwerk te komen, nu de jonkheer nog steeds niet tot een besluit is kunnen komen om de archieven open te stel len." Van der Wereld wil zijn boek op 17 augustus af hebben, omdat Hoogmade dan officieel 750 jaar bestaat. De Alphenaar vindt het een ge miste kans dat Wittert van Hoogland in het kader van het jubileum geen 'adellijk' gebaar maakt naar de bevolking van Hoogmade. „Hij beweert dat hij zo begaan is met de inwoners van Hoogmade, maar dat is be trekkelijk. Zijn voorvaderen heb ben zich in de jaren '20, '30 en '40 van de vorige eeuw namelijk niet zo adellijk opgesteld ten op zichte van een aantal pachters in Hoogmade. De pacht ging soms met honderden procenten omhoog. Van dat geld kon de familie Wittert van Hoogland haar hofje in de Doezastraat in Leiden verfraaien. De wanhopi ge boeren pikten die hoge pach ten niet, maar verloren een rechtszaak. De kranten stonden destijds bol van deze zaak." De jonkheer denkt dat Van der Wereld deze kwestie in zijn jubi leumboek wil behandelen en ziet niet in wat deze informatie bijdraagt aan het boek. „Het heeft geen zin om oude koeien uit de sloot te halen", zegt hij. Van der Wereld meldt misschien wat details van de kwestie, maar de archieven had hij voorname lijk voor andere informatie wil len gebruiken. Volgens Wittert van Hoogland kan Van der We reld het best zonder de familie archieven stellen. Dat gaat de vrijetijdshistoricus nu proberen. „Compleet is zo n boek natuur lijk nooit, maar ik moet naar een andere invalshoek zoeken. Nu hoef ik de jonkheer in elk geval niet meer te vragen of hij een voorwoord wil schrijven. Dat was ik aanvankelijk wel van plan. Die eer gaat nu naar bur gemeester Van Beek van Ja- cobswoude." Vrijetijdshistoricus Hans van der Wereld is bang dat het beoogde jubileumboek over de geschiedenis van Hoogmade er nooit komt. Archieffoto: Loek Zuyderduin Stichting stuu aan op vredt hoogmade De Sticli Hoogmade 750 jaar doei uiterste poging om Hans der Wereld en jonkheer tert van Hoogland met efl te verzoenen. Volj woordvoerder Job Gro stein bestaat de kans da jonkheer alsnog zijn fan archief opent voor de phense vrijetijdshistori De schrijver zou dan zw op-wit moeten beloven over bepaalde passages d uit niet te publiceren. Als beide partijen zich in ze afspraak kunnen vim mag Wittert van Hoogi wat Grovenstein betreft voorwoord van het jubile boek over het 750-jarig staan van Hoogmade se ven. „Op die manier heef in feite het laatste woo zegt Grovenstein. „Ik vind vervelend dat de heren in openbaar zo met elkaar i gaan. In mijn beleving Wittert van Hoogland probleem oplossen, maai zijn er nog niet helemaal.' door Tim Brouwer de Koning ter aar - Door de plotselinge dood van wethouder Lizelot van Doom moet haar partij Ge meentebelangen in Ter Aar een nieuwe lijsttrekker kiezen. De rouwende fractie heeft tot dins dag de tijd om een nieuwe lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen van 6 maart op te stellen. Vanavond bepaalt de partij de nieuwe volgorde van de kandi daten. Een nieuwe wethouder levert de partij zo kort voor de verkiezingen niet. Voor de resterende anderhalve maand acht fractievoorzitter Ewald van der Blij het zinloos om een nieuwe wethouder te zoeken. „De vervanging van on ze wethouder leg ik in het colle ge", zegt hij. „Haar portefeuille (welzijn, onderwijs en sport) leggen wij bij de burgemeester neer." Burgemeester Epskamp aanvaardt die portefeuille en be looft de lopende zaken naar beste kunnen af te handelen. Daarnaast geeft hij Gemeente belangen formeel de kans om een nieuw gemeenteraadslid voor te dragen. Epskamp zegt dat de eerstvolgende op de kan didatenlijst van 1998 het eerste recht heeft. Van der Blij moet daarnaast ie mand vinden die de kar wil trek ken. Lizelot van Doom stond als lijsttrekker op de kandidatenlijst voor de verkiezingen. Daarnaast is Jan van Doom, de echtgenoot van de wethouder die dinsdag aan een longziekte overleed, voorzitter van de partij. „Wij staan voor een roerige periode", zegt Van der Blij. Vanavond be palen de leden van Gemeente belang hoe de nieuwe kandida tenlijst eruitziet. Een kandidaat voor het lijsttrekkerschap kan de fractievoorzitter zo gauw niet bedenken. „Ik kan me het niet permitteren vanwege mijn druk ke werk en mijn gezin", zegt Van der Blij. ,AJs ik toch lijst trekker word, dan is dat een noodgreep." Als de partij aan alle formalitei ten heeft voldaan, moet rij zich berinnen op de verkiezingscam pagne. Volgens Van der Blij be stonden daarvoor nog geen plannen. „Dat is van later zorg", zegt hij. Wel vindt hij dat het ge plande lijsttrekkersdebat op 14 februari moet doorgaan. „Ik was toch al van plan om aan de rijde van Lizelot bij dat debat aan te schuiven. Ik kan daar alleen niet voor de volle honderd procent het beleid van Lizelot verdedi gen, omdat ik nu eenmaal geen wethouder ben." In tijden van nood is alle hulp welkom, meldt Van der Blij. De uitgestoken hand van de voor malige partijvoorman Jan Bom wil hij wel aannemen, al heeft hij nog geen contact gehad met de oud-wethouder die in 2000 halverwege de rit naar Wou- brugge verhuisde. Bom onder nam gisteren meteen actie toen hij van het hoorde van het over lijden van rijn opvolgster. „Ze ker in deze tijden van dualisme denk ik wat te kunnen beteke nen voor mijn oude partij", zegt Bom. „Door de dood van Lizelot weet niemand van Gemeente belangen meer wat er precies in het college van burgemeester en wethouders speelde. Ik kan mis schien een handje helpen. Born staat als oudgediende kri tisch tegenover zijn oude partij. Een opvolger voor wethouder Van Doom ziet hij niet zo een twee drie. Over Van der Blij laat hij zich helemaal niet uit. „Ik durf niet te oordelen over Ewald", zegt hij behoed] „Maar ik heb de partij vi weinig gezien." Van der Blij is het met Born dat er een gat Valt in rijn „We missen iemand die v. hoed en de rand wist." To de fractievoorzitter niet somber over de toekomst Gemeentebelangen. „Ik geen ogenblik overwogen ons terug te trekken, v nog, juist in deze moeilijl den merk ik dat wij een goede club vomien die bei om de schouders eronder n ten." Diana Lie (links) en Diana Pennekamp raden vooral veertigers aan om eens aan te kloppen bij een mondverzorger. „Naarmate je ouder wordt verandert niet alleen je lichaam, maar ook in je mond gebeurt er het nodige." Foto: Henk Bouwman Mondhygiënistes beginnen eigen praktijk in Alphen aan den Rijn door Jan Westerlaken alphen aan den rijn - Diana Pennekamp en Diana Lie zijn in de vroegere tandartsenpraktijk van Cees Vroege aan de Fazantstraat in Alphen aan den Rijn een praktijk voor mondverzorging begonnen. Voorlopig is die praktijk twee dagen (maandag en donderdag) in de week open. Zodra de loop erin zit, kunnen patiënten met problemen aan het gebit er ook op dinsdag (in de middag- en avond uren) terecht. Het initiatief om zelfstandig als mondhygiëniste aan de slag te gaan komt van Lie. Zij werkte in de praktijk van Vroege. Toen hij besloot het rustiger aan te doen schroomde ze niet. Ze zette wat zaakjes op een rij en be sloot de stap naar een eigen praktijk te wagen. Omdat de werkruimte voor haar alleen te groot was vroeg ze Pennekamp die met haar te delen. Pennekamp: „Het verzoek kwam voor mij uit de lucht vallen. Ik heb niet direct toegehapt, maar twee dagen bedenktijd gevraagd. De wereld stond even op rijn kop. Uiteindelijk heb ik ja gezegd, want ik kwam in een ge spreid bedje. Wat wil je nog meer als je voor jezelf iets opzet. Ik moest alleen aan de gedachte wennen om voortaan zelf te bepalen wanneer ik wilde werken. Om een patiëntenbestand op te bouwen hebben beide Diana's rile tandartsen in Alphen en omgeving een brief geschreven waarin rij de komst van hun praktijk aan kondigden. Pennekamp: „Een week later hebben we hun gevraagd of ze behoefte hadden aan een mondelin ge toelichting. Dat initiatief begint langzamerhand zijn vruchten af te werpen." In welke vorm? „We hebben een groep tandartsen met wie we samenwerken. Zij verwijzen hun patiënten door naar ons als er sprake is van mondproblemen. Nog lang niet alle tandartsen doen dat, omdat veel praktijken zelf een mondhygiëniste in dienst hebben. We mogen niet klagen, hoewel het best wat drukker mag worden. Zelf patiënten werven mogen we niet. De tandarts moet al tijd verwijzen. Maar de groei rit erin." Het vakgebied van de mondverzorgsters is het tandvlees of, zoals ze het zelf zeggen, het steunweefsel. Hun werk is erop gericht om het eigen gebit zolang mogelijk in een optimale staat te houden. Zij doen dat door preven tief (het voorkomen van narigheid in de mond) te wer ken, door voorlichting over het onderhoud van tanden en tandvlees en behandeling van ontstoken tandvlees. Ondanks die goede zorg gaat het in veel gevallen mis. Bij wie met name? Lie: „De meeste problemen doen zich voor in de leeftijdsgroep van 25 tot 65 jaar. Zij krij gen, om wat voor reden ook, op een gegeven moment moeilijkheden met het steunweefsel. Als dat het voor rijn kiezen krijgt, moet je er snel bij rijn. Want voor je er erg in hebt is ook het kaakbot aangetast. Dan heb je een probleem. Je kunt stellen dat dan je tanden zo goed als zeker verloren gaan. Met andere woorden: gezond steunweefsel of, zoals je wilt, tandvlees, is van groot be lang. Het is de fundering van je gebit. Als die zwak is stort het hele spul na verloop van tijd in elkaar. Onze taak is om dat te voorkomen. Lie benadrukt dat onderhoud van het gebit essentieel is. Poetsen? Minimaal twee keer per dag, zegt ze. Niet zo maar de borstel eroverheen raggen, maar op de juiste manier poetsen. Daar draait het om. En ragertjes - klei ne borsteltjes waarmee je de ruimte tussen de tanden en kiezen schoonmaakt - stokjes en flosdraad gebrui ken. Lie: „Wat we nogal eens zien is dat mensen een of ander spoelmiddel bij de drogist halen als het tandvlees gevoelig is. De symptomen verdwijnen na verloop van tijd, maar het probleem zit in negen van de tien gevallen dieper. Tandvleesontsteking is verraderlijk. Vaak voel je het riiet eens. Dus wordt er niets aan gedaan. Iemand, die er verstand van heeft, zoals een tandarts of een mondhygiëniste, kan aan de kleur van het tandvlees zien of er wat mis mee is." Pennekamp vult aan dat het voor 'veertigers' zeker de moeite waard is om eens bij een mondverzorger binnen te stappen. In Amerika, zegt ze, is dat de normaalste zaak van de wereld. „De Nederlander begint te beseffen dat het eigen gebit belangrijk is. Naarmate je ouder wordt verandert niet alleen je lichaam, maar ook in je mond gebeurt er het nodige." Iedereen weet het: snoepen is slecht voor de tanden. Maar ook het zuur van, bijvoorbeeld, citrusvruchten (si naasappel, citroen) kan schadelijk rijn. Als je dit fruit hebt gegeten, zegt Lie, moet je minstens een uur wach ten met het poetsen van het gebit. Het zuur maakt het glazuur op de tanden zacht. Als je na het eten van een sinaasappel direct zou poetsen, loop je de kans dat dat glazuur beschadigt. Ze raadt haar patiënten aan dage lijks niet meer dan zeven suikermomenten te hebben. Inclusief de drie maaltijden. Met andere woorden: je mag vier keer per dag iets snoepen. „Zit je elke dag op zo n tien suikermomenten, dan liggen de problemen op de loer. Dat kan ik je voorspellen. Twijfels over bezwaarprocedure 'door Janneke Dijke den haag/roelofarendsveen - Jan van Rijn mag onmiddellijk be ginnen met de bouw van 74 re creatievilla's langs de Wijde Aa in Roelofarendsveen. Volgens de Haagse rechtbank is de bouwver gunning voor de zomerhuizen vorig jaar al van rechtswege ver leend. Dat schrijft rechter Water bolk in de motivering van zijn uitspraak, die hij deze week ver stuurde aan Van Rijn en de ge meente Alkemade. Of betrokke nen nog bezwaar kunnen maken, is onduidelijk. Vorige week vrijdag maakte de rechtbank een summiere sa menvatting van de uitspraak al openbaar. Daaruit viel af te lei den dat de rechtbank toestem ming geeft aan Van Rijn om de woningen te bouwen op zijn land tussen de Aderweg en de Wijde Aa, in de Veenderpolder. Onduidelijk was of hij volgens de rechter vorig jaar al een ver gunning heeft gekregen of dat het gemeentebestuur die ver gunning nog moet verstrekken. Uit de motivering van de uit spraak wordt dat wel duidelijk. Van Rijn is er altijd vanuit ge gaan dat zijn bouwplan past binnen het bestemmingsplan. De rechter is dat met hem eens. Volgens de rechter is het de 'uit drukkelijke bedoeling' van het bestemmingsplan 'om op het terrein van verzoekster (Van Rijn), tot voor kort in gebruik als terrein voor stacaravans, een complex zomerwoningen mo gelijk te maken'. Dat in een voetnoot in datzelfde bestem mingsplan staat dat het aantal zomerwoningen niet mag nemen, heeft volgens de rt geen zware betekenis. Hij het 'een fout in de plan schriften'. Volgens hem mo voetnoot slaan op het rondom het terrein van Rijn. Hieruit concluded rechter dat 'moet worden genomen dat de bouwve ning van rechtswege i leend'. Van Rijn is volgt rechter niet in overtreding gaat bouwen. Hieruit vol dat Van Rijn geen dwan van 22.700 euro per dag d bouwt hoeft te betalen. D meente Alkemade had dwangsom opgelegd. Het is nog onduidelijk of sen nog bezwaar kunnen m tegen de vergunning, nu dat die in juni vorig jaar rechtswege is verleend, voorlopige stelling is dat d zwaartermijn inmiddels is streken", zegt Démoed ruimtelijke ordening in Alk de. „Maar we moeten uitzoeken." Volgens PvdA tievoorritter Schoonderw die tegen de bouw van de is, is bezwaar maken nog n lijk. „Mijn bronnen op hel vinciehuis zeggen dat de gunning toch nog gepubli moet worden, met alle bezi mogelijkheden die daarbi ren. Want de rechter kan niet de hele bevolking spel zetten?" De provincie en de Inspe van de Ruimtelijke Orde die tegen het bouwplan ziji dat de Veenderpolder in de logische hoofdstructuur konden nog niet reageren uitspraak. b Provincie is voorstander RUNwouDE - De provincie wordt steeds meer voorstander van onteigening als middel om het Bentwoud tot stand te brengen. Voor het Bentwoud, een bos dat een buffer moet vormen tussen Rijnwoude en het oprukkende Zoetermeer, moet in 2005 dui zend hectare bos rijn aangelegd. Maar de provincie geeft toe dat de grondverwerving 'voor geen meter loopt'. Vorig jaar meldde provinciebe stuurder Van der Sar al dat de provincie streek- en bestem mingsplannen aanpast om ont eigening van boeren mogelijk te maken. Een woordvoerder zegt dat veel boeren nog altijd willen wijken en dat onteig steeds dichterbij komt. grondeigenaars op belan stukken grond niet willen werken, gaan we onteigene Naar verluidt heeft Zuid land pas vijftig hectare aangekocht voor de aarilej het Bentwoud. Veel boerei den de grondprijs die de p: cie biedt te laag en willen om niet vertrekken. Partije in het verleden tegen on ning waren, zoals landboi ganisatie WLTO en de gem Rijnwoude. zien nu ooi noodzaak in van onteigenii

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16