)nder bewaking langs krotten I Bedrijfsleven ontmoet onderwijs LEIDEN 8f REGIO n Lekkage in Hoogstraatkelder kost gemeente 225.000 euro i R3 en Vacaturesite universiteiten Nieuwe topman voor Crucell Leidsch DagbladAUCHIEVEN donderdag 17 JANUARI 2002 rd' idenaars in Zuid-Afrika continu beveiligd Robbert Minkhorst föj FAl0 city - Blanken zijn een y lenswaardigheid in Mdants- een voormalige township in emeentè Buffalo City, zuster- van Leiden, en in Duncan nJ age, de sloppenwijk midden in London. De Leidse delegatie maandag en dinsdag de twee Fj irte Zuid-Afrikaanse woonge- 01 jen bekijkt, merkt dat maar al (oed. De belangstelling heeft een keerzijde. Blank staat voor rijkdom, wat beroving ac|noord uitlokt. Daarom omrin- veiligheidsmensen van de ote Buffalo City continu odlgezelschap. kaï ntsane is na Soweto het ,"a Dtste van de woongebieden het apartheidsregime de )rP ne bevolking toewees. Het s,° tal inwoners ligt volgens het itebestuur tussen de en de 400.000. In het yellandschap langs de snel- tussen East-London en ns William's Town wisselen lw oudige stenen huizen en 01 ten elkaar af. 'c' }-burgemeester Des Halley schuwt de delegatie voor die een korte wandeling over het centrale bussta- waar alle taxilijnen naar de ;n wij ken bij elkaar komen, is ongeveer drie keer zo toe W» ls' h als het busstation bij Lei- Centraal. ,,De minibus is het belangrijkste transport- del", zegt Halley. Dat maakt concurrentie - letterlijk - irdend. „Er zijn een heleboel lieten tussen chauffeurs. Ze eten elkaar neer, en om- ,er ders. Blijf alsjeblieft bij el- ;en e Terwen, het blanke hoofd ei[ de gemeentelijke afdeling er' ic safety, steekt een pistool ach. Een voorzorgsmaatre- hij. „Wij zijn veilig- smensen. Voor ons is dat gewoon." Als Terwen zijn ni t bij zich draagt, ligt le< in zijn auto. Twee weken ge- ier n nog kwam bij een schiet- 1 lent tussen taxichauffeurs lsi iet busstation een voorbij- sra ér om het leven. anwezigheid van de blanke erlingen lijkt de inwoners vandaag vooral te fascineren, wat ook blijkt als de delegatie een shedeem, een plaatselijk ca fé bezoekt. Kinderen die het vreemde bezoek achterna lopen, raken door het dolle heen. Ze zwaaien en lachen, en poseren nog voordat foto's worden ge maakt. In Duncan Village, met zo'n 80.000 inwoners de grootste sloppenwijk in East-London, gaat het al niet anders. Soms snauwt een veiligheidsagent kinderen wat toe, waarna ze voor even op afstand blijven. Maar als iemand uil de delegatie zijn vandaag gekregen T-shirt weg wil geven, breekt een op stootje uit. Korte tijd later toont een meisje glunderend haar pas veroverde kledingstuk aan an deren. Wanneer bij het vertrek sommigen hun shirt uit het raam van de bus gooien, wordt er wederom om gevochten. „Ik voelde me erg ongemakke lijk", vertelt het WD-raadslid Greetje van Gruting later. „Het is net alsof we apies stonden te kijken. Komen er weer een stel van die gekke blanken met hun dikke buiken. En als ik die kin dertjes zie, zeg ik: kansloos. Nu lachen ze nog, en spelen ze, maar wat voor perspectief heb ben ze? Wat helpt het nou, als je één kind een T-shirt geeft, als er nog veertig omheen staan? Dan geef ik dat shirt maar niet. Maar", zegt ze dan, „ons bezoek heeft wel iets goeds. Zo is er aandacht voor hun situatie." De bevolking in Duncan Village is beduidend armer dan die in Mdantsane, getuige het grote aantal krotten. Sinds een jaar of vier heeft het stadsdeel straat verlichting - bestaande uit hoge masten met schijnwerpers die her en der zijn neergezet. Grote delen hebben geen riolering, water en stroom. De wijk dijt nog alsmaar uit. De gemeente probeert de groei aan krotten in te dammen door zelf stenen huizen te bouwen. Het lijkt Bert Vork van de Hogeschool Leiden een hopeloze missie, zegt hij. „Voor elke tien huizen van de gemeente komen er 40 stiacks bij." De Hogeschool Leiden onder steunt een welzijnsproject in de sloppenstad. De school stuurt er stagiairs naar toe die helpen bij de verzorging en dagopvang van bejaarden. Vork twijfelt echter of iting Leerwegen in Rijnland onfcond in de hoop het tech- doj b onderwijs in de regio te e i eteren en aantrekkelijker te ,Di en. Daarnaast moest Leer- h< 'n in Rijnland (LIR) een op- ni ig bieden voor de krapte op beidsmarkt in de techni- e i j sectoren. In september zag LIR het licht en nu - na lij i een jaar - zijn de betrokke- jev het er over eens dat het bel eet voor het vmbo en ROC pri succes is. ige doen inmiddels ruim vijftig eru ememers uit de regio mee iet project en sommigen hen hebben hun bedrijf al igesteld voor stages, be- ■bezoeken en workshops", ïlt projectbegeleidster Karin van Bureau Blaauwberg. de andere kant nemen on- lemers ook de moeite om :holen een presentatie te n. Over hun bedrijf, over .werken in de praktijk en al- ;esl rat daar bij hoort. Kortom: ereidheid om van LIR een n fes te maken is er zeker. Het hierbij dan ook met name ee! een wederzijdse verant- delijkheid op structurele issl iting Leerwegen in Rijnland lac ijft de activiteiten niet voor vai de LIR. „We zijn geen orga- n si tie die zaken van boven op- tvd luist niet. Het van-onde- ?s8 af-principe verklaart denk ik deel van het succes. Niet en aan de top, maar doen de basis. Al werkend met •roject ontstaan nieuwe in." I H londer de deelnemende den, uit de hele regio, zijn ieve geluiden te horen. 'xai »Bij één van de scholen, nei Pr 't Hooft, is men zelfs zo brc Bgaan dat ze in het vierde dei één dag in de week tot een eki P stagedag hebben gemaakt. on| voor is het hele lespro- mi una omgegooid en hebben van efhngen zelfs een halve dag ingeleverd. In het begin nsü:n veel leerlingen nogal ge- TVeerd om aan de stage deel te nemen, maar achteraf vertel den de meesten dat ze blij wa ren te hebben meegedaan. Op vallend daarbij is dat nu 70 pro cent wil beginnen aan een ver volgopleiding. Dat was voor heen minder. Ook heeft een aantal leerlingen daadwerkelijk tijdelijk werk bij het stagebedrijf gevonden." Deelnemende scholen in het LIR-project zijn: Bonaventura- college, Da Vincicollege, Visser 't Hooft (Leiden). Teylingen (Voorhout), Andreascollege (Katwijk) en Fioretti (Hillegom). Verder de afdelingen van het ROC: bouw, werktuigbouw, ver keer en vervoer, elektrotechniek, metaal en ICT. Eén van de deelnemende on dernemers is Cor Bosman van Rijndorp Installaties, een elek trotechnisch installatiebedrijf met 75 werknemers uit Zoeter- woude. Hij heeft inmiddels na der kennisgemaakt met leerlin gen van het Bonaventura Colle ge, Da Vinei College en het ROC Leiden. Verschillende keren is hij op bezoek geweest in een klaslokaal van de eerste twee scholen, waar hij de praktijk on der de aandacht heeft gebracht in een gastcollege. „Dat was niet altijd even makke lijk", weet Bosman te vertellen. „Er zitten er altijd een aantal tussen die het helemaal niets in teresseert wat je daar komt ver tellen. Vaak willen ze ook hele maal de richting van elektro techniek niet uit, maar daarin zit ook direct de uitdaging." „Je komt daar om die leerlingen die wél geïnteresseerd zijn, te enthousiasmeren", legt de eige naar van Rijndorp Installaties uit. Bovendien bestaat er vaak ook een ander beeld van hoe de praktijk er in het echt uitziet. Het is leuk om dat aan ze te ver tellen. Ze aan de hand van con crete voorbeelden meenemen door de dagelijkse werkzaamhe den en het noemen van salaris bedragen is ook erg succesvol!" Naast het zelf 'opzoeken van de schoolbanken' heeft Bosman de leerlingen ook uitgenodigd een kijkje ter plekke in Zoeterwoude te komen nemen. Vier klassen van het ROC Leiden hebben deelgenomen aan een dagje uit „We hebben de klassen steeds verdeeld in twee groepen, die el kaar afwisselden. De ene groep is een kijkje gaan nemen bij een van onze bouwlocaties, de an dere groep kwam op ons bedrijf kijken. Daar hebben ze een pre sentatie gehad, waarna er een rondleiding volgde. Ze zijn in de tekenkamer geweest, de calcula tieafdeling, het magazijn en de werkplaats. Op die manier krij gen ze een goed beeld van wat de mogelijkheden bij een bedrijf De sloppenwijk Duncan village, midden in East-London. Foto: Daily Dispatch de stages wel zinvol zijn. De tie gedraagt zich autoritair en meente, geeft hij aan. De laatste wijkcentra staan grotendeels duldt weinig bemoeienis van stagiaire is weggestuurd, omdat leeg. De leiding van de organisa- buiten. Ook niet van de ge- ze ondergekwalificeerd zou zijn. leioen - Capri aan de Hoogstraat moet deze zomer weer gebruik kunnen maken van zijn kelder, die uitloopt op het terras van de ijssalon. De gemeente is van plan de komende maanden de wateroverlast, waarmee de ijssa lon kampt, te verhelpen. Bij el kaar gaat die operatie 225.000 euro kosten. Behalve uit de kos ten van herstelwerkzaamheden, bestaat dat bedrag ook uit de kosten van onderzoek naar de oorzaak van de waterschade en een schadevergoeding voor de eigenaar van Capri, G. Agnoli. Een deel van zijn keldervloer loopt dagelijks onder. Het water uit de Rijn komt via de voegen leioen De Vereniging van Uni versiteiten (VSNU) heeft een nieuwe vacaturesite. Onder het adres www-Academic.Transfer- .org zijn vacatures van alle Ne derlandse universiteiten te vin den en bovendien die van bijna alle Europese landen, Canada, China, Japan en de Verenigde Staten. De site is het 'internatio nale broertje' van www-Acade- mic.Transfer.nl, waarop alleen Nederlandse banen in de we tenschap te vinden zijn. Op bei de sites zijn ook de vacatures van WO en KNAW te vinden, evenals die van academische ziekenhuizen. leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Crucell heeft S. Hey- len benoemd tot vice president 'Development and Regulatory Affairs'. Per 1 maart onderhoudt hij voor Crucell de contacten met instellingen die zich bezig houden met de regelgeving rondom de klinische tests van de medicijnen die Crucell ont wikkelt. Eén daarvan is de stren ge Amerikaanse Federal Drug Authoriy FDA. van het pand de kelder binnen, in het gedeelte dat zo'n vijftien jaar geleden nog is gerestau reerd. Het achterste en oudste gedeelte, dat niet is gerestau reerd, blijft droog. De kelder was 's zomers in gebruik als loket voor ijsverkoop aan klanten op het terras aan de Rijn. De gemeente, eigenaar van de kelder, heeft onlangs een onder zoek laten uitvoeren door een expertisebureau. Dat conclu deerde dat volledig en structu reel herstel niet mogelijk is. Maar met een aan te leggen ver- warmings- en ventilatiesysteem en een adequaat onderhouds plan moet schade in de toe komst binnen de perken blijven. Leiden wil met spoed aan het herstel beginnen, zodat Agnoli vóór het seizoen begint weer ijs kan verkopen vanuit de kelder en de schadevergoeding, die de gemeente moet betalen, niet verder oploopt. Eerder had de gemeente 300.000 gulden (136.000 euro) uitgetrokken voor de hersteloperatie. Nu dat niet genoeg blijkt te zijn, moet de ge meenteraad nog voor de behan deling van de perspectiefnota een beslissing nemen over een extra krediet van 89.000 euro. De commissie ruimtelijke orde ning buigt zich vanavond over het voorstel. (advertentie) r\ r\ r\ r\ www.leidschdagblad.nl Karin Smit en Cor Bosman van Leerwe gen in Rijnland: „Niet praten aan de top, maar doen aan de ba sis. Dat is de basis van het succes." Foto: Henk Bouwman zijn en kunnen ze bepalen of het aanspreekt of niet." Bosman vervolgt: „Spreekt het niet aan, dan is er nog geen man overboord. Juist niet. Het be langrijke van dit soort initiatie ven is juist dat je kunt meebepa- len of een richting aanspreekt en dat je kunt bijsturen in een keuze. Overigens moet je je als participerend bedrijf in LIR één ding goed realiseren. Meedoen om snel aan nieuwe werkne mers te komen is niet de ma nier. Je doet mee omdat je het vak en de branche een warm hart toedraagt en graag een po sitieve bijdrage wil leveren in de beeldvorming rondom techni sche opleidingen en werkzaam heden." Meer informatie over Leerwegen in Rijnland: www.leerwegenin- rijnland.nl Juliette Gilissen uit de ANNO 1902 Vrijdag 17 Januari LEIDEN - Het is begrijpelijk, dat, telkens als er een bericht komt van een ramp, welke dezen of genen schouwburg elders door brand heeft getroffen, er door velen gedacht wordt wat de gevolgen zouden zijn als in een dergelijke inrichting te hunner plaatse een zelfde paniek ontstond. Zoo dus ook wat betreft den Leidschen schouwburg. Wij werden dezer dagen in de gelegenheid gesteld na te gaan welke veilig heidsmaatregel aldaar waren genomen, en het kan geen kwaad - veeleer is het juist goed - als ook de schouwburg-bezoekers daarmede bekend zijn, want er blijkt uit dat - hoewel natuurlijk alles mogelijk is - het brandgevaar binnen de engste grenzen is be perkt. Tot de genomen maatregelen behoort dat bo ven het tooneel op korten afstand van elkaar met gaatjes voorziene ijzeren buizen zijn aangebracht, welke met de duinwaterleiding in verbinding staan en aldus hetgeheele tooneel in een kort oogenblik onderwater kunnen zetten en naar allerlei richtin gen hun waterstralen uitzenden. Daartoe zijn ter weerszijden van het tooneel twee kranen aange bracht. ANNO 1977 LEIDEN - Boekowski (met bontmuts) op de brug bij het aca demiegebouw van de Leidse universi teit aan het Rapen burg. Links van hem mr. Cath, voorzitter van het college van bestuur en rechts resp. voorlichter Rein- hardt en dr. H.P. Nooteboom, die deel uitmaakt van de universitaire werkgroep die de komst van de dissi dent heeft voor- breid. Foto: archief Leidsch Dagblad Maandag 17 januari LEIDEN/SCHIPHOL - De Sowjetrussische dissident Wladimir Boekowski wil graag aan de Leidse univer siteitgaan studeren. De Nederlandse taal zou daar bij geen belemmering voor hem zijn. "Want ik weet dat er in Leiden goede cursussen in het Nederlands worden gegeven", zei hij afgelopen zaterdag bij zijn aankomst op Schiphol. Tijdens een korte persconfe rentie voor de massaal toegestroomde schrijvende pers, radio en tv verklaarde de 34-jarige Boekowski dat hij nog geen antwoord kon geven op de vraag of hij al definitief had besloten waar hij zou gaan stu deren. Het doel van zijn bezoek aan Leiden is om de mogelijkheden daartoe te bespreken. De dissident is overigens pas vanochtend in Leiden aangekomen, waar hij in Hotel Nieuw-Minerva een gesprek had met een Deense journalist. De verdere dag zou hij voornamelijk besteden aan besprekingen met de subfaculteit biologie van de universiteit. Om streeks half zes zou hij officieel worden ontvangen in het academiegebouw aan het Rapenburg, o.a. in het bijzijn van het college van burgemeester en wethou ders. Het afgelopen weekeinde heeft hij gelogeerd bij Henk Wolzak, voorzitter van het comité 'Redt Wladimir Boekoski', in Amsterdam. Boekowski die al in 1972 door de Leidse universiteit wvd uitgeno digd om zijn biologiestudie (in bijzond^ieurofysio- logie) hier voort te zetten, werd verwelkomd door mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de universiteit. "Ik heb tijdens mijn jarenlange gevangenschap in de Sowjet-Unie van de duizenden ansichtkaarten die mij uit het westen zijn toegestuurd, slechts drie exemplaren persoonlijk in handen gekregen. En die drie ansichtkaarten waren afkomstig van de Leidse universiteit. Ik zou daarom graag aan deze universi teit willen studeren, want ik weet dat het de eerste is geweest die pogingen heeft gedaan om mij uit mijn gevangenschap te bevrijden". Geruchten als zou hij al hebben besloten in Enge land - en met name in Cambridge - te gaan stude ren', omzeilde hij bekwaam: Overigens lijkt het wel logisch dat Boekowsky in Engeland gaat studeren. Hij spreekt de Engelse taal uitstekend en heeft er bovendien een goede vriend wonen, de acteur David Markham, die zich jarenlang heeft beijverd om de dissident naar het vrije westen te krijgen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15